PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT KINDERBIJSLAG wordt gebaseerd op algemene VOLKSVERZEKERING Schorren in Dijkwater worden toch nog in cultuur gebracht Va ndaag CONSTANTIJN-HUYGENSPRIJS VOOR MR. F. B0RDEWIJK VERWACHT. 200e jaargang - no. 257 Dagblad, uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdrad.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS SS cent per week; 7.00 p. kw.; £r. p. p. 7.23 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 okt. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. S regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen Brouwerljstr. 2: Zlerikzee. red. tel. 24; adm. tel. 26 Regering diende reeks wetsvoorstellen in De regering heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend een wetsont werp tot goedkeuring van een algemene kinderbijslagverzekering. Te vens wordt in dit wetsontwerp voorgesteld een definitieve regeling van het vraagstuk van de kinderbijslag voor zelfstandigen, waarvoor thans een noodwet geldt. De ontworpen algemene kinderbijslagwet afgekort AKW geeft aan iedere verzekerde recht op kinderbijslag van het derde kind af. Ver zekerd zal zijn de gehele Nederlandse bevolking. De AKW is een volks verzekering, evenals de algemene ouderdomswet (AOW). De bedragen van de kinderbijslag worden niet meer per dag, maar per kwartaal (78 dagen) aangegeven. De kinderbijslagwet voor gepen sioneerden wordt ingetrokken. Deze categorie wordt (uiteraard alleen voor eerste en tweede kind) overgebracht naar de kinderbijslagwet. Het uitvoe ringsorgaan krijgt de te betalen kin derbijslag terug van het rijk. De invaliditeits- onderdomsrente- trekkers worden voor de kinderbijslag (voor het egrste en het tweede kind) De kinderbijslag wordt gesteld op: Voor het derde kind f 50.70 per kwartaal Voor het vierde en vijfde kind f 70.89 per kwartaal; Voor het zesde en volgende kinde ren 79.56 per kwartaal; Voorgesteld wordt, dat naast een algemene, voor het gehele volk gel dende, kinderbijslagvoorziening voor derde en volgende kinderen de kinderbijslagwet voor loontrekken den kan blijven bestaan als een kin derbijslag voorziening voor eerste en tweede kinderen. Een nieuw element is het dubbel tellen van studerende en invalide kinderen van 16 tot 27 jaar, die grotendeels op kosten van de ver zekerde worden onderhouden. Dit dubbel tellen wordt ook ingevoerd in de kinderbijslagwet voor loon trekk enden. Premie Voor deze verzekering moet iedere verzekerde premie betalen, welke door de belastingdienst wordt geïnd. De in vordering van de premie voor de AKW wordt gecoördineerd met de in voering van de premie voor de AOW. De belastingdienst zal één aanslag op leggen voor beide premies tezamen. Voor loontrekkenden worden de pre mies in één premietabel opgeaomen. Verzekerden De verzekerden zijn premieplichtig tot hun 65ste jaar. De premie wordt geheven over hetzelfde maximale in komen als geldt voor "de AOW, thans f 6900 per jaar. De hoogte der premie wordt geschat op 2,2 pet. Tegenover deze premie kan voor de loontrekkenden een looncom- pensatie staan, omdat de thans door de werkgever te betalen kin derbijslagwetpremie verlaagd kan worden. De uitvoering van de AKW ge schiedt door dezelfde organen als de uitvoering van de AOWde sociale verzekeringsbank met medewerking van de raden van arbeid. Wijzigingen Deze volksverzekering, die kinder bijslag geeft vanaf het derde kind, maakt een aantal wijzigingen van be staande wetten noodzakelijk. Uiter aard wordt de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen ingetrokken. De kinderbijslagwet zal aan loon trekkenden nog slechts recht geven op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind (per kwartaal resp. f 45.24 en f 50.70). is" het wereldspaardag; wordt de Chinese staats ie man generaal Tsjang Kai Sjek H 70 jaar; M is het hervormingsdag H (1517); is het honderd'jaar gele- j§ den dat de Zweedse roman- p schrijver, dr. Axel M. F. Mun- H teh, te Oskaehamm (Zw.) werd geboren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf overgeheveld van de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en we zenrentetrekkers naar de kinderbij slagwet voor loontrekkenden. Eerstge noemde wet wordt teruggebracht tot een kinderbijslagwet vo tetrekkers. Uitvoering Niet .onder de kinderbijslagwet voor loontrekkenden vallen het personeel in dienst van het rijk, de provincies, de gemeenten, de waterschappen, de veenschappen en de veenpolders en het onderwijzend personeel. Voor hen komt een afzonderlijke uniforme kin derbijslagregeling te gelden. UiteraaTd komen deze groepen wél onder de AKW te vallen, die immers een volks verzekering beoogt. De huidige kinderbijslagwet wordt uitgevoerd door de bedrijfsverenigin gen. De kinderbijslagwet voor loon trekkenden (eerste en tweede kind) evenals de AKW zal worden uitge voerd door de sociale verzekerings bank met medewerking van de raden van arbeid. AL IS HIJ BESTUURSLID JAN-CAMPERTSTICHTING: Een der belangrijkste en meest authentieke prozaisten De Constantijn-Huygensprijs van de gemeente Den Haag is door het bestuur van de Jan-Campertstich- ting dit jaar toegekend aan mr. F. Bordewijk. De commissie van ad vies over de toekenning van de prijs heeft opgemerkt, dat aan Mr. F. Bordewijk. Bordewijk deze onderscheiding tot nu toe niet te beurt is gevallen, om geen andere reden dan dat hij deel uitmaakt van het bestuur der Jan-Campertstichting. Maar de commissie van advies is una niem van oordeel, dat deze om standigheid niet van invloed mag blijven haar te beletten een van de belangrijkste en meest authen tieke prozaïsten die de Nederland se literatuur op het ogenblik telt, ter bekroning met de oeuvre-prijs van de Jan Campertstichting, de Constantijn-Huygensprijs voor te stellen. Het lijdt immers geen twijfel, dat F. Bordewijk in de loop van vele jaren een omvangrijk oeuvre heeft geschapen, dat zich een volkomen zelfstandige plaats in onze litera tuur heeft verworven en daaren boven een vernieuwende invloed op het proza in ons land heeft uitgeoefend. De door de gehele Nederlandse kri tiek uitgesproken overtuiging, dat Bordewijk. reeds nu als een mo derne klassiek moet worden be schouwd, versterkte de commissie van advies tot toekenning van de Constantijn-Huygensprijs in de mening, dat het onverantwoord zou zijn aan deze voorname Haag se schrijver de hoogste literaire onderscheiding, welke de gemeen te 's-Gravenhaage kent, langer te onthouden. De commissie van advies tot toeken ning van de Constantijn-Huygens prijs bestond uit de heren: mr. A. Mout, Bert Bakker, Pierre H. Du bois en G. Kamphuis. De prijs is gisteravond in de Haagse raadzaal aan mr. Bordewijk uit gereikt. Gaillard wil kabinet vormen Felix Gaillard, minister van fi nanciën in de aftredende Franse regering, heeft woensdagavond aan president Coty medegedeeld, dat hij zal trachten een regering te vormen om een eind te maken aan Frankrijks thans dertig dagen du rende regeringscrisis. Gaillard (ra dicaal) vertelde verslaggevers, dat hij eventueel op zijn 38ste verjaar- 5 november a.s., de Nationale Vergadering om de investituur zal vragen. Gaillard wilde niet „met de partij leiders over ministers-portefeuilles marchanderen", maar zijn eigen ka binet kiezen „zoals een minister-pre sident dat zou doen". Indien h\j niet zou slagen, zou hij de feiten van Frankrijks benarde financiële en par lementaire toestand aan 't land voor leggen. Wat hij nodig achtte was niet een lapmiddel, een zogenaamde na tionale eenheidsregering, die de par tijgeschillen maskeert, maar een re gering van mannen, vastbesloten om voor de republiek op te komen." De Britse admiraliteit heeft vier torpedobootjagers besteld die geleide projectielen kunnen afschieten. Dit is woensdag in het Lagerhuis be kendgemaakt. Illllllllllllllllllllllllllllllll Tweede dag van het Delta Kamerdebat. Op de tweede dag van het Delta-Kamerdebat zorgde de V.V.D. voor een verrassing me1 de verklaring weinig waarde te hechten aan proe ven tot het behoud van de oesterteelt. Wederom brengen wij op pagina negen een uitvoerige beschouwing van onze specia le verslaggever over de be handeling van het ontwerp- Deltawet in de Tweede Ka- IJslandse treiler met 22 opvarenden vermist Op IJsland gestationeerde Ameri kaanse vliegtuigen en alle schepen in de vaarwateren rondom de Far Oer zoeken naar de van de Far Oer af komstige treiler „Stella Argus", die, naar gevreesd wordt, tijdens de storm die in het afgelopen weekeinde in dit gebied gewoed heeft, met 22 opva renden is vergaan. Zondag heeft men voor het laatst iets van de „Stella Argus" gehoord. Een ander vissersvaartuig had toen contact met het schip» Het Deense fregat Thetis", dat gebruikt wordt voor het toezicht op de visserij rond de Far Oer, en vissersschepen van dit eilandengebied nemen aan het op sporingswerk deel en ook is aan de Russische haringvloot om assisten tie gevraagd. De „Stella Argus" meet 325 bruto ton. OOK SCHOUW EN-DU IVELAND HEEFT LANDHONGER Vluchtige schetstekening voor recreatie-gebied reeds gemaakt Nog steeds liggen de voor altijd drooggevallen schorren van het „Dijk water" op Schouwen-Duiveland grauw, dor en naakt tussen de oude, ver brokkelde en op sommige plaatsen al geslechte dijken. En toch werd deze beslibde inham aan de noordkust van het eiland al in het voorjaar van 1955 met een massieve zeedijk voorgoed afgesloten. Twee-en-een-half jaar geleden dus al! Maar in die twee-en-een-half jaar is vrijwel nog geen vinger uitgestoken om al die drooggevallen grond in cultuur te brengen. Bij de Herverkavelingsdienst voor Schouwen-Duiveland weet men het al: „Er kan wel 100 ha, naar ruwe schatting, van de 140 ha, grote inham in cultuur worden gebracht", zoals een deskundige van deze dienst zei. Maar nog immer liggen die tientallen ha's zware kleigrond te wachten tot iemand de schorren „rijp gaat maken". Neen, de landhonger is op Schou wen-Duiveland schijnbaar niet groot Maar dat is inderdaad slechts schijn! En het antwoord op de vraag, waarom de .grond nog niet in cultuur werd gebracht, is simpel. Ook op Schouwen-Duiveland willen de her verkavelingsdienst en ook vele ande ren niets liever dan nieuwe, vrucht bare grond erbij. Maar er was op het in 1953 zo zwaar geteisterde Schouwen-Duiveland nog zo veel meer te doen. „Het zijn werkelijk geen technische moeilijkheden ge weest, die het in cultuur brengen van het Dijkwater in de weg hebben ge staan", zo verzekerde men ons. „Het was simpel zo, dat de gelden, die be schikbaar waren eerst gebruikt Het Dijkwater, de voormalige inham op Schouwen-Duiveland, is al jaren afgeslotenmaar toch dopbert er nog altijd een roeibootje tussen de grau we schorren. Want dit gebied is nog niet in cultuur gebracht. Maar eind volgend jaar wordt het meeste water door een nieuw gemaal weggezogen en dan kan de grond „rijp" worden gemaakt* (Foto PJLXJ.)t moesten worden om de oude cultuur gronden, die in '53 door het zoute water overspoeld werden, weer te herstellen". Alle gepraat over nieuwe cul tuurgronden in het Dijkwater vond men op Schouwen-Duiveland in het begin trouwens overbodig. Want het ging hier helemaal niet om landaanwinst Men stond eenvoudig voor het feit, dat een gedeelte van de dijk rond het Dijkwater het begeven had in 1953. En het plan om de oude met schor ren bedekte inham af te sluiten was niet meer dan het resultaat van een gemakkelijk optel- en aftreksomnie tje. Het probleem was immers: wat is duurder, de gehele zes kilometer lange dijk rond het Dijkwater te ver zwaren of het Dijkwater met een veilige, machtige zeedijk van één ki lometer voorgoed af te dammen. Het laatste bleek verreweg het voorde ligst. Dat men er dan en passant ook enkele tientallen ha vruchtbare klei grond bij zou krijgen, wist men na tuurlijk wel, maar het was bij lange na het belangrijkste niet. Duurt nog even Men staat nu echter voor het feit, dat er gronden in cultuur gebracht kunnen worden. Gaat men er wat aan doen? „Natuurlijk gaan ze er wat aan doen", zei men ons bij de herverkavelingsdienst Schouwen-Dui veland. Maar het zal nog wel tot na de zomer van 1958 duren voor men werkelijk de handen uit de mouwen kan steken. Men kan niet anders dan wach ten, want nog altijd slaat de pol der Dreisehor het overtollige wa ter uit in het Dijkwater, dat men dan ook een weliswaar zeer beseheiden boezem kan noe men. Met een hevelinstallatie wordt het water tenslotte over de .(Vervolg op pag. 5) Woensdagochtend heeft de H scheidende chef van de gene- p rale staf en bevelhebber der landstrijdkrachten, generaal B. p p R. p. F. Hasselmaneen para- p de afgenomen te Oud-Leusden p p bij Amersfoort, waaraan door p 6000 man werd deelgenomen, p Foto: zware tanks (boven) en p witgehelmde marechaussee s (onder) trekken aan de gene- n p raai voorbij. Kind bij brand te Veendam omgekomen By een felle brand, die dinsdagavond te Veendam een dubbel pand ver woestte, is een vierjarig jongetje om het leven gekomen. Het pand werd bewoond door de fa milies A. Schaap en B. Dijk. De brand is vermoedelijk uitgebroken in de ka mer of de keuken van de familie Dijk, nadat de ouders naar bed waren ge gaan. Zij werden gewekt door dichte rookwolken die de slaapkamer bin nendrongen. Met grote moeite konden zij zich redden, doch nadat zij de familie Schaap hadden gealarmeerd, konden zij hun woning met meer binnendrin gen om het vierjarige jongetje J. Dijk te redden. Wel kon men door een raam nog de voorkamer binnenko men waar een baby van een half jaar van de familie Dijk lag te slapen. De brandweer kon niet voorkomen, dat het gehele pand verloren ging. Het duurde meer dan een uur voor men na de blussing het verkoolde lijk van het jongetje gevonden had. De beide families waren tegen brand ver zekerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Per rendier naar huis Een achttienjarige Nederlander, H. Silver gieter, die gewerkt heeft te Hammersfest in het uiterste noorden van Noorwegen, is van plan een ren dier en een slee te kopen om daar mee van Kautokeino in de noorde lijkste Noorse provincie, Finmarken, naar zijn huis in Zutphen te gaan. Hij wil op de dag voor Kerstmis aankomen als een kerstmannetje met zijn rendier. Het is nog niet bekend of de Noor se autoriteiten hun toestemming voor de uitvoering van dit plan zullen ge- LATER WEER TOENEMENDE WIND. Aanvankelijk hier en daar mist, overigens veel bewolking maar ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noord en west, later weer tot krachtig toenemende zuidweste lijke wind. ZON EN MAAN 1 november Zon op 7.36 onder 17.14 Maan op 14.42 onder 1.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1