Koningin Julianaschool in Oostenrijk officieel geopend Structuur- en landbouw riep garantiebeleid vele vragen op KLANKBORD „NEDERLANDS KOLONIALISME' IN DJAKARTA VERBRAND WOENSDAG 30 OKTOBER 1957. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOOR GEVLUCHTE HONGAREN Bekostigd uit gelden, die door Nederland bijeengebracht zijn De „Koningin Julianaschool" op de Iselsberg in Oostenrijks Ka- rinthië, een op Nederlands initiatief tot stand gekomen middelbare school voor „het opvoeden in democratische zin van Hongaarse jon geren die uit Hongarije gevlucht zijn", is dinsdag door het „Nationaal Comité hulpverlening Hongaarse volk" aan het bestuur van de school in Oostenrijk overgedragen en officieel geopend. Het is een jaar geleden, dat de gehele bevolking van een middel bare school uit de Hongaarse plaats Sopron, bij de Neusiedler See aan de grens gelegen, als aaneengeslo ten groep naar Oostenrijk uitweek 'een kleine tweehonderd leerlingen en een twintigtal leraren. Deze groep vormt thans de kern van de „Ungarische Mittelschule „Kö- nigin Juliana am Iselsberg", die uit de door het Nederlandse volk voor het Hongaarse bijeengebrach te gelden is bekostigd. Naar schatting meer dan vijftien miljoen gulden is naar aanleiding van de Hongaarse opstand en de gevolgen daarvan door het Nederlandse volk in totaal bijeengebracht. Een derde hiervan kwam op de rekening van het „Nationaal Comité hulpverlening Hongaarse volk" te staan. Het co mité had nu de grote verantwoorde lijkheid, dit zo spontaan bijeenge brachte geld op doeltreffende wijze te besteden. Het stelde zich daartoe in verbin ding met het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties en werd toen in contact ge- Campagne (Slot van pag. 1) Toch bereikt men met al dat ru moer wel iets en dat is een ver dere teruggang van de bedrijvig heid der Nederlanders in Indonesië. Het „klimaat" voor het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië verslech tert voortdurend en het kan niet an ders of in de nabije toekomst zal dat bedrijfsleven steeds verder ingekrom pen worden. Het zegt blijkbaar voor de Indone siërs weinig, dat deze bedrijven aan zienlijke bijdragen leveren tot de wel vaart in hun land. Zij willen blijkbaar het verlies van een deel hunner wel vaart wel riskeren. Zoals ze nu. al volgens een Amerikaanse bere kening vijftien procent minder wel vaart hebben dan in 1940 toen het land onder Nederlands bestuur stond. Wanneer de Indonesiërs dat zien als een offer voor hun vrijheid, en als ze menen dat die prijs niet te zwaar is, dan is dat een binnenlandse aangele genheid, waarmee de Nederlanders eigenlijk weinig te maken hebben. Wel echter hebben de Nederlan- ders op dit ogenblik nog te ma ken met Nieuw-Guinea- Het zou een pure dwaasheid zijn, dat land en zijn bevolking uit te le veren aan een Indonesische regering, die de welvaart laat teruglopen, die de grote politieke verwarring niet baas kan en die het gezag over de „buitengewesten" (zoals Sumatra, Ce lebes en de Molukken) op zijn minst genomen slechts twijfelachtig kan handhaven. Demonstraties als zich thans in Dja karta afspelen zijn geen uitingen van kracht, maar van politieke onrijpheid en van geestelijke machteloosheid. Ze zijn voor Nederland en de Nederlan ders stellig onaangenaam, maar zij geven geen aanleiding om Nieuw- Guinea uit te leveren. GEZANT George King noemt zich ambassadeur van Mars met stand plaats Londen, en heeft in die functie de Russische regering na het afvuren van de „Spoetnik" gewaarschuwd dat dergelijke projecten de marsmensen onwelgevallig zijn. King, die zegt steeds in het geheim vooraf gewaar schuwd te worden als Mars contact met hem wil opnemen, en dan vast een bandopname-apparaat in gereed heid brengt, verklaarde: „Wij hebben de Russen gewaarschuwd dat als zij zo blijven doorgaan de marsmensen de scheuren in de ionosfecr niet meer repareren. Dan zullen wrj allen ge bombardeerd worden met kosmische stralen". En met een betrokken ge zicht merkte hij op: We hebben nog steeds geen antwoord gekregen". Overigens streeft Mars, naar ombas- sadeur King zeer ernstig verklaarde, naar een situatie waarin uiteindelijk de volkeren van de andere planeten elkaar kunnen ontmoeten. En die van de aarde mogen dan ook komen. WIJSJES. De wiskundige dr. Martin Kleyn is er in geslaagd een elektroni sche rekenmachine, genaamd Ber tha, te construeren die in staat is po pulaire wysjes te componeren met een tempo van 4000 per'uur. De ma chine zal ook geschikt zyn grote or kestwerken te orkestreren, en zal dit in één minuut kunnen volvoeren. (Voor de mens is dit tenminste drie dagen werk). Typisch Amerikaans is dat omiddeliyk door een componist van lichte muziek een liedje gewijd is aan dit gebeuren, getiteld: „Push Button Bertha". bracht met een Nederlander, die zich ten tijde van de opstand juist in Oos tenrijk bevond om in opdracht van de Verenigde Naties een rapport over de daar reeds lang vertoevende 125.000 „oude vluchtelingen" op te stellen. Deze Nederlander de heer drs. A. Kaan, adjunct-directeur van de ge meentelijke dienst voor sociale zaken te Amsterdam, speurde een aantal objecten op waaraan het geld goed be steed zou kunnen worden. Een daar van was de schoolgroep uit Sopron, die tijdelijk in de Bundes-Sportschule te Obertraun in Salzkammergut was ondergebracht. Daar de sportschool gaarne weer zelf de beschikking over haar gebouwen terug wilde hebben, zou voor de school uit Sopron een an der onderkomen gezocht moeten wor den. De Oostenrijkse regering en het hoge commissariaat voor de vluchte lingen van de Verenigde Naties ver strekken subsidies voor de exploitatie van de school. Verder is medewerking toegezegd door de Rockefeller stich ting, het international Rescue Com mittee, de „Aid Hungary Ltd", de Maltezer ridders, het genootschap der Quakers e.a.; overigen zal de instand houding van de school afhangen van uit andere bronnen bijeen te brengen gelden. Een „stichting van vrienden van de Hongaarse middelbare school te Iselsberg Koningin Juliana" in Ne derland is hiertoe in oprichting. Een voormalig Kurhotel is inge richt als internaat voor de jongens, de dépendance ervan voor de meis jes, terwijl verder op het ca 27 ha metende terrein een nieuw lang werpig houten gebouw, dat de les lokalen bevat, is neergezet. De leerlingen (voor het grootste ge deelte r.-k., verder protestantse en ook enkele joodse kinderen) ontvan gen een gymnasiale opleiding welke gericht is op het Oostenrijks diploma. De school omvat acht klassen voor een leeftijdsgroep van tien tot acht tien jaar. Het leerprogram is een soort combinatie van mulo en gym nasium. Rector is de pater Salesiaan Janos Szoeke; hij heeft een protes tantse conrector naast zich. In Linz zijn twee arbeiders van de staalfabrieken, die in een houten loods werkten, om het leven gekomen toen de loods, door vliegvuur uit een schoorsteen, vlam vatte. De twee man konden zich geen weg naar de uit gang banen. De overige arbeiders ontkwamen op tijd. NIEUW-GUINE A-CAMPAGNE VOORTGEZET Jeugd is bereid tot het hoogste offer... Maandagavond marcheerde een tien kilometer lange fakkeloptocht met duizenden jeugdige deelnemers uit Djakarta, naar de ambtswoning van de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger aldaar. Deze geweldige processie, die het hoogtepunt was van het begin der nationale campagne voor de bevrijding van West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea), werd voorafgegaan door eenheden van land-, lucht- en zeemacht en van de staatspolitie. De leden van het ka binet sloegen het voorbijtrekken van de optocht gade vanaf het paleis van de president, dat evenals de woning van de Nederlandse vertegenwoordi ger, de heer Hasselman, gelegen is aan het grootste plein in het centrum van de hoofdstad, Medan Merdeka. Voor de ambtswoning van de heer Hasselman werd een stropop, een man met rood gezicht en in het zwart gekleed, voorstellende het „Neder landse kolonialisme", verbrand. De jeugdige deelnemers aan dezs massale betoging, waaronder studen ten, jonge arbeiders en groepen zo genaamde „teddyboys", werden later op de avond toegesproken door de plaatselijke militaire commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjar, en door burgemeester Soedi- ro. D.acHjar wekte zijn gehoor op tot actie in de nationale strijd voor de te rugkeer van West-Irian. „Tot nu toe Op een show de mode voor de lente en zomer 1958, welke het huis Marcus in Londen heeft gehouden droeg mannequin Jackie dit toiletje dat van zijn ontwerper de naam ,J2xotique" meekreeg. Het is een driedelig ensemble in zwart en wit, waarvan het driekwartse jasje, in dien het gesloten gedragen wordt een deux-pièces kan maken, terwijl de jurk ook apart kan worden ge dragen. hebben we veel te veel gepraat en niets gedaan", aldus Dachjar. Burgemeester Soediro vroeg of de jeugd bereid is tot het hoogste offer, en zijn toehoorders ant woordden met denderend geluid* „Ja, ja". De woning van de heer Hassel- man werd tijdens de optocht door veiligheidstroepen zwaar bewaakt. Incidenten zijn echter niet ge- übeurd. De „verfkwastenbrigades", die zon dagavond reeds de muren van de Ne derlandse kantoorgebouwen in het za kencentrum met tal van leuzen had den beklad, hebben maandagavond hun activiteit uitgebreid tot de woon huizen van Nederlanders in Djakarta en in de satellietstad Kebajoran. Ook bewerkten zij tal van auto's met hun gereedschap. Van de K.L.M. werd vernomen, dat maandagavond twee vrachtauto's met jongelui het vliegveld „Kemajoran" waren binnengekomen en zich op weg hadden begeven naar de hangar, waar een Constellation van de maat schappij stond. De op de luchthaven gestationeerde troepen van de lucht macht sloegen echter vastberaden en met succes de pogingen om ook dit toestel een verfje te geven, af. Prinses Beatrix opende polio-revalidatiecentrum Prinses Beatrix heeft gisteren te Delft het polio-revalidatïe-centrum voor Delft en omstreken geopend, het eerste instituut in ons land met een dagbehandeling. De officiële opening geschiedde nadat de voorzitter van de stichting revali datiecentrum Delft en omstreken, dr. ir. F. Hekker, de prinses een zilveren vouwbeen had aangeboden, welks inscriptie aan deze gedenkwaardige datum herinnerde. Met dit vouwbeen verwijderde de kroonprinses het pa pier dat aan het einde van een ere poort bij de ingang was aangebracht. Er volgde hierna een rondgang door het polio-revalidatiecentrum, waarbrj prinses Beatrix werd begeleid door de commissaris der koningin en de voor zitter van het polio-revalidatiecen trum, dr. ir. Hekker en de heer H. W. van Batenburg, die als arts aan het centrum is verbonden, Hongarije: nieuwe golf van doodvonnissen. Dagbladen, die dinsdag uit Honga rije Wenen bereikten, bevatten be richten over een nieuwe golf van doodvonnissen, arrestaties en proces sen. Drie „contrarevolutionairen", Istvan Patyi jr., Matyas Kolompar en Istvan Peko, waren terechtgesteld op beschuldiging van moord op een par tijfunctionaris in oktober 1956. In voor hun deelneming aan de opstand van het vorige jaar tot gevangenis straffen van 6 tot 15 jaar veroordeeld. Iedere stad een g Europastraat of Europaplein. j De Raadgevende Vergade- M ring van de Raad van Europa heert dinsdagmiddag een reso- lutie aangenomen, 'waarin alle gemeenteraden van Europa worden uitgenodigd de naam p „Europa" te -geven aan een straat, plein, woonblok of open- baar gebouw in hun gemeente. Teneinde de idee van Europese eenheid uit te dragen, wordt tevens verzocht deze gebeurte- nis gepaard te doen gaan van p een plechtigheid, waaraan de gehele bevolking kan deelne- p men. minimiiiiiiiiiiiiiiiiiÜF In Delft heeft prinses Beatrix dinsdagochtend het polio-reva- lidatiecentrum ,J)elft en om- streken" geopend. Deze foto laat zien hoe H.K.H. tijdens haar rondgang door het nieuwe centrum sprak met een van de negen kinderen, die in de schoolklas de lessen volgen. www\**\\*wv*vww*w Filmmagnaat Louis Mayer overleden Louis B. Mayer, de zoon van een emi grant die zich opwerkte tot de hoogst betaalde functionaris van de Verenig de Staten, en wiens naam verbonden is aan de Metro Goldwyn Mayer filmindustrie, is gisteren vroeg in Hollywood overleden. Mayer werd 72 jaar oud. Louis Burt Mayer werd 4 juli 1885 als zoon van joodse ouders, te Minsk, in Rusland, geboren. Hij was drie jaar, toen zijn ouders naar Canada emigreerden. In 1907 vertrok Louis Mayer, die in de zaak van zijn vader werkte, als handelaar in schroot naar de Ver enigde Staten. Daar kreeg hij be langstelling voor de filmindustrie, die toen nog in haar kinderschoe nen stond. Mayer kocht te Haverhill, nabij Bos ton, een bioscoop, die tevens als schouwburg werd gebruikt. Hij be diende zelf het projectietoestel. In de jaren, dat hij het meest succes had, was hij de best betaalde zakenman der Verenigde Staten en Hollywoods grootste ontdekker van nieuwe, be gaafde filmspelers en -speelsters. Louis B. Mayer was de man, die zijn films vervaardigde naar 't karakter en de kwaliteit van de filmsterren, waarover hij beschikte. Zijn grootste vondst was Greta Garbo. Hij ontdek te deze later wereldberoemde Zweed se filmster tijdens een reis door Eu ropa. Behalve de „Grote Garbo" ontdekte hij onder meer Myrna Loj\ Hedy La- marr, Robert Taylor, Robert Mont gomery, Katherine Hepburn, Jeanet- te Macdonald, Spencer Tracy, Judy Ggrland, Mickey Rooney, Joan Craw ford, Rosalind Russell, Lana Turner, Irene Dunn, Walter Pidgeon en Greer Garson. Louis B. Mayer vervaardigde honder den films, waaronder „De grote pa rade" (The big parade) „Gejaagd door de wind'" (Gone with the wind) „Trader Horn", „Anna Christie" „The thin man", „Mutiny on the Bounty", „Mrs Miniver" en „King So lomons mines". VOORLOPIG VERSLAG BEGROTING '58 Bedenkingen tegen grotendeels aanbesteden cultuurtechnische werken Het structuurbeleid en het garantiebeleid in de landbouw hebben vele leden van de Tweede Kamer in het voorlopig verslag op de begroting van land bouw tot vragen aangespoord. Hoewel men met voldoening constateerd, dat de minister van plan is een beleid te voeren tot het verwezenlijken van een redelijk bestaan in land- en tuinbouw, vraagt men toch een nadere toelich ting over de aanpassings mogelijkheden aan de wereldmarkt met zijn ge wijzigde omstandigheden door de grotere en grote bedrijven. Gevraagd wordt voorts o.m. welke maatregelen de minister wil nemen tegen ontstaan van te kleine bedrij ven en versnippering van grotere. Zulks met het oog op vestingseisen, die door vele leden urgent worden ge acht. De bedrijfsuitkomsten worden ondanks een catastrofe-voorkomend garantiebeleid, nog weinig bevredi gend geacht. Voor sommige produk- ten is de garantie beslist onvoldoen de. Vele leden menen, dat aan uitbrei ding-van het garantiebeleid niet zal zijn te ontkomen. Men ."en meent voorts, dat de (kleinere) familiebedrijven door gebrek aan ar beidskrachten steeds aan betekenis zullen gaan winnen, speciaal in de groep veredelingsbedrijven. Het zoe ken van de landbouwmoeilijkheden in deze bedrijven wordt door vele leden met klem van de hand gewezen. Deze bedrijven zouden naar veler me ning. wel eens beter bestand kunnen blijken tegen lagere prijzen, dan de grotere. De kleinere bedrijven leveren een groot deel van de produkten, waarvan een uitvoeroverschot be staat, De noodzaak van een produk- tieregeling dezer produkten bestaat allerminst vast. gezien bv. de situatie van voedergranen en eierprodukten en de kunstmatige invloeden op de wereldmarkt. Wel willen vele leden te kleine bedrijven vergroten en ver splintering voorkomen, doch aan re delijke vrijheid der betrokkenen mag niet tekort worden gedaan. Men staat sceptisch tegenover vestigingseisen t.a.v. bedrgfsgrootte en meent, dat de boer belangrijker is, dan de omvang van zyn bedrijf. Gewaarschuwd wordt tegen een structuurbeleid, dat eerst op lange termijn (510 jaar) kan werken en bovendien van de Euro- markt afhankelijk zal zijn. Een doel treffend prijsbeleid zal op korte ter mijn een redelijk bestaan in de land bouw mogelijk moeten maken. In dit voorlopige verslag wordt voorts door verscheidene leden de aandacht gevestigd op de algemene malaise in de landbouw. Moet, zo vragen zg, de produktie extensiever worden? Aan gedrongen wordt ook op mogelijkhe den voc:* belastingvrije reserves ofwel op een belastingheffingssysteem, ver deeld ovp' 5 jaar. Gevroggc". wordt door vele leden een nadere toelichting op de uitgangs punten van de kostprijzenberekenin- gen, speciaal met het oog op de „be haalde basis-uurlonen" in de land bouw en de „basis-uurlonen volgens C.A.O.". Men ziet enige divergenties en vraagt de minister of de splitsing van de functie „boer-ondernemer" in een functie als „loonarbeider" en een functie als „bedrijfsleider" gekun steld is en het beeld van. de totale on dernemersfunctie vertroebelt. Geïnformeerd wordt voorts naar een differentiëringsplan voor de gemid delde minimumhoogte van de grond rente voor diverse grondsoorten. Vele andere leden dringen aan op afzien van de blokkering van de gedeelten van toeslagen op prijzen, voorzover die gevolg zijn van doorberekening van eigenaarslasten. Tal van vragen worden gesteld over de situatie in de pluimveehouderij, de tarwe-, de suikerbietenteelt en de aardappelafzet. Een oordeel wordt gevraagd over de gedachte om de sui keraccijns, die door de consumenten wordt opgebracht, in het landbouw- egalisatiefonds te storten. De belangstelling van vele leden gaat e afwerking werken. Z\] vragen om proeven met eenvoudiger werkmethoden (alleen ontsluiting, waterbeheersing en kavelindeling be treffende), waardoor met hetzelfde geld omvangrijke objecten dan thans eenvoudig bediend zouden worden. Verscheidene andere leden achten een positief beleid ten aanzien van de ver dere ontsluiting van het platteland in technisch, economisch en maat schappelijk opzicht geboden, als nood zakelijk voor een harmonische ont wikkeling van landbouw, handel en industrie. Gevraagd wordt voorts naar het meerjarenplan voor cultuurtechnisch uit naar minder perfecte afwerking cultuurtechnische Het Wereldgebeuren Soberheid Adnan Menderes (58) heeft van 1945 tot 1950 oppositie gevoerd in de Turkse volksvertegen woordiging. Hij belaagde de toemali- ge president, de grijze Ismet Inönü (73) met zijn kritiek. Deze kritiek was zo scherp en zo gemotiveerd, dat [nönü's republikeinse partij bg de verkiezingen van 1950 bijzonder over tuigend werd verslagen. Na die ver kiezingen immers mochten Menderes' „democraten" wel 472 zetels bezetten in de Nationale Vergadering: Inönü's republikeinen moesten met 31 zetels genoegen nemen. Dit betekende voor Inönü een grote tegenvaller. Maar hij beperkte zich er niet toe. troost te zoeken in het overpeinzen van zijn successen uit het verre verleden; hoe hij als belangrijk officier tijdens de Eerste Wereldoorlog in de uniform van gewoon soldaat uit het door de geallieerden bezette Constantinopel naar Angora vluchtte waar hij tot chef van de generale staf werd be noemd en hoe hij spoedig daarna op perbevelhebber werd aan het weste lijke front, waar hij de Grieken een militaire nederlaag toebracht en ze in zee dreef. Toen nij in 1934, als mi nister-president, een geslachtsnaam moest kiezen omdat iedereen dat moest doen in het kader van Turkije's modernisering, liet hij zich Inönü noemen naar de plaats, waar hij de Grieken in het zand deed bijten. Zoals gezegd: Inönü zocht zijn troost niet in het idealiseren van dat verleden. Hij besloot daaren. tegen om nu zelf vol activiteit in de oppositie te gaan. De republikeinse partij talmde niet om hem het leider schap toe te vertrouwen. En zo speel de Inönü weer een hoofdrol in Tur kije tijdens de verkiezingscampagne, die aan de stemming van zondag jl. voorafging. Er waren aanknopings- Sunten in overvloed, om het Adan [enderes moeilijk te maken. De in flatie grijpt in Turkije vrij snel om zich heen, het tekort aan buitenland se valuta is aanzienlijk. Allerlei eco nomische kwesties, zoals de invoer uit het buitenland, worden van rege ringswege geregeld en de fabrieken, die met regeringssteun zijn opgezet, kunnen niet voortdurend in bedrijf blijven omdat de toevoer van grond stoffen zeer onregelmatig is. Al lange tijd is het in Turkije onmogelijk, om koffie te kopen. En die factor, sa mengaand met hoge prijzen, heeft on getwijfeld een belangrijke rol ge speeld in Inönü's redevoeringen. Hij behoeft achteraf niet te denken, dat hij voor stoelen en banken heeft ge sproken. Zijn partij heeft weliswaar bij de verkiezingen van zondag niet de meerderheid verkregen, maar wel een aanzienlijke zetelwinst behaald. Zij mag nu namelijk 178 afgevaardig den naar de Nationale Vergadering sturen. Een flinke winst dus, als men zich herinnert dat het er vroeger maar 31 waren. Ook wanneer men in aanmerking neemt, dat het aantal kamerleden tot 610 is uitgebreid en dat Menderes' partij nog 424 zetels bezet houdt, moet wórden vastgesteld dat Menderes' positie thans volgens Turkse maatstaven zwak moet wor den genoemd. Mmderes echter beschouwt de uit slag van de verkiezingen als de uitspraak van het volk, dat het in meerderheid achter zijn soberheids programma staat. In hoeverre de ver vroeging van de verkiezingsdatum met zes maanden en het regeringsbe sluit, de tarweprijs te verhogen, hier bij een rol hebben gespeeld, liet hij vanzelfsprekend buiten beschouwing. Men zegt namelijk, dat tot vervroe ging van de stemmingsdatum was be sloten, omdat de tarwe-oogst extra gunstig was en omdat Menderes, die uit een grondbezittersfamilie voort komt, zijn aanhang voor een groot deel onder de agrariërs zoekt. Maar, hoe het zij. de soberheidscampagne zal ongetwijfeld worden voortgezet en eveneens zal de Turkse regering ver der streven naar modernisering en dus: naar industrialisering van het land. Men kan zich afvragen, of de oude oorlogsheld Inönü. indien hij een meerderheid in de wacht had gesleept, tot een andere politiek had kunnen besluiten. ADNAN MENDERES meerderheid behouden werk, het rapport Hellinga t.a.v. de urgentie van uitvoering van plannen, naar het instellen van provinciale cultuurtechnische commissies en naar proeven met administratieve ruilver kaveling met de bedoeling snellere, zij het minder effectieve, hulp aan urgente gebieden te verlenen. Vrij veel bedenkingen worden geop perd tegen het ministeriële streven in de toekomst 70 tot 80 percent der werken aan te besteden en de rest in regie uit te doen voeren. Gevraagd wordt naar het aandeel, dat Grontmü en Heidemij dan nog zullen hebben en of het aantal deskundige aannemers voldoende is. Zullen deze aannemers zich op den duur in verband met de prijsvorming met elkaar verstaan? ele leden oelen meer voor een half- om-half regeling. Gevraagd wordt naar de samenhang tussen cultuur technische werken en de arbeidsvoor ziening in de landbonw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5