PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT BILT KROESJTSJEW: Nog GEEN BESLISSING over ZJOEKOW's toekomst Dijkverbetering Hoedekenskerke blokkeert toegang tot veerhaven Vandaag.. Deltadebat in de Tweede Kamer HANDGRANAAT VERWONDT VIJF ISRAËLISCHE MINISTERS 200e jaargang - no. 256 Dagblad, uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 okt. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 398300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. i tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 68, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nieuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerikzee. red. tel. 24; adm. tel. 26 Russische leiders op Turkse receptie „Hij krijgt functie naar zijn ervaring en hoedanigheden" Het centrale comité van de Russische communistische partij heeft het afgelopen weekeinde, maandag en ook gisteren nog vergaderd, naar men aanneemt over maarschalk Zjoekow, die van zijn post als minister van defensie is ontheven. Dinsdagavond heeft de leider van de commu nistische partij der Sowjet-Unie, Kroesjtsjew, tot buitenlandse journalisten gezegd, dat over de toekomst van de maarschalk nog geen beslissing is genomen. Volgens Kroesjtsjew zal Zjoekow echter een nieuwe functie krijgen „in overeenstemming met zijn ervaring en hoedanigheden". Kroesjtsjew zei dit op een ontvangst in de Turkse ambassade te Moskou ter gelegenheid van de Turkse Nationale Feestdag. een kompas, zoudt U kunnen zeggen, dat zü een weinig naar de vrede is ge draaid". Op de vraag of de naald op zaterdag, toen de vervanging van Zjoekow bekendgemaakt werd, was beginnen te draalen, zei Kroesjtsjew, dat dit reeds enige tüd daarvoor was gebeurd. „Ik heb Zjoekow vandaag gezien en met hem gesproken", zo zei Kroesjtsjew gisteren in de Turkse ambassade. „Hij zag er goed uit", zo vervolgde hij. „Wij hebben nog geen besluit genomen over een nieuwe taak voor hem. Maar hij zal er een krijgen. Dit zult U van avond echter nog niet vernemen. Het zal een functie zijn in overeen stemming met zijn ervaring en hoedanigheden. Het is nu eenmaal zo, dat een cel moet sterven en een andere ervoor in de plaats komt. Het leven gaat verder". De diplomaten op de receptie waren verrast toen zij Kroesjtsjew, premier Boelganin en vice-premier Mikojan met stralende gezichten binnen zagen komen. In hun gezelschap bevond zich maarschalk Iwan Bagramian, in de oorlog een van Ruslands eerste bevel hebbers, over wie de laatste jaren echter weinig is vernomen. Wat vooral verwondering heeft ge wekt bij de buitenlandse diplomaten in Moskou is het feit, dat de Russische leiders een ontvangst hebben bijge woond in de ambassade van Turkije, omdat Turkije de laatste tyd het mik punt is geweest van Russische aan vallen. Voorts verkeerden de diploma ten in de mening, dat de Russische leiders zich nog steeds bezig hielden met de vraag wat er verder met Zjoe kow moet gebeuren. „HEBT GEDULD". Kroesjtsjew stak de Amerikaan se ambassadeur een bloem in diens knoopsgat bijna onmiddellijk na „Kompasnaald een weinig naar de vrede gedraaid" De verslaggevers vroegen Kroesj tsjew of zyn aanwezigheid op de re ceptie beschouwd kon worden als een teken van vermindering van de span ning in het Midden-Oosten als een vredesgebaar. „Ja, het is een gebaar. Als U zich de vrede voorstelt als de naald van Campagne Wanneer in Indonesië op dit ogen blik een campagne wordt ge voerd tegen Nederland en de Nederlanders dan gaat ons dat alle maal aan. En als Nederlanders zijn we daarover wel verbaasd. Het is bepaald ongewoon, dat een buiten landse mogendheid ons bescheiden landje en zijn rustige bevolking uit kiest voor een campagne. De Neder lander wil wel niet een allemans vriendje zijn, maar hij vermijdt toch graag conflicten en hij bemint zowel persoonlijk als in groepsverband het compromis. De Nederlanders zitten thans in In donesië in de kwade hoek. Hun huizen worden besmeerd met verf, hun auto's worden bevuild en er trekken optochten door Djakarta om er nadruk op te leggen, dat Neder land het gebied van Nieuw-Guinea moet overdragen aan de Indonesische regering. Dat is onaangenaam, maar men zou er verkeerd aan doen deze manifesta ties geheel naar Europese of naar Ne derlandse maatstaf af te meten. In dien zich in Den Haag of Amsterdam gebeurtenissen afspeelden als thans m Djakarta dan zou dat hoogst ernstig zijn.... dan zou zo iets niet kunnen uitdoven als een strovuur, want de Nederlanders komen niet spoedig tot zulke heftige uitingen. Er zouden in Nederland daden moeten volgen. In Indonesië ligt dat anders. Het is waarschijnlijk, dat de huidige agi tatie in Djakarta slechts een stro- vuur is. Men vergete niet. dat in deze stad tienduizenden communisten wonen, die hecht georganiseerd zijn /eifc be ter georgan-seerd dan elke andere partij in Indonesië. Zij leveren thans de demonstranten, de verfsmeerders, de autobevuilers Niet voor niefs heeft president Soe- karno in een inleidende bespreking tot de actie aangedrongen op samen gaan tussen de mohammedanen en de communisten Dat samengaan wilde tot nóg toe niet vlotten en nu ziet de president in de actie tegen de Ne derlanders een mogelijkheid om de communisten toch nog tot aanneme lijke figuren te maken in de ogen van de mohammedanen. Het is niet waarschijnlijk, dat presi dent Soekarno en zijn communisten succes zullen hebben. Er zal van een blijvend samengaan niets komen. (Vervolg op Dag 3) neemt generaal B. R. P. F. H Hasselman, m verband met zijn ontslag als chef van de generale H m staf en bevelhebber van de Ne- H derlandse strijdkrachten, af- scheid van zijn troepen. Te s Oud-Leusden zal generaal Has- selman een aantal legeronder- delen inspecteren en een défilé afnemen; is het honderd jaar gele- j| H den dat de Amerikaanse ro- manschriifster Gertrude Frank- 33 lin Atherton-Horn te San Fran- =j cisco werd geboren. liiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ben Zwi herkozen als president van Israël. Izaak Ben Zwi is gisteren gekozen voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar als president van Israël. Ben Zwi, de enige kandidaat in de geheime stemming van het parle ment (Knesset), kreeg 76 stemmen. Achttien blanco-stemmen werden uit gebracht en 26 leden waren absent. Tot hen die zich van stemming ont hielden, behoorden de communisten en enige leden van de nationalisti sche Heroet-partij. Na verbetering van de zeewering na bij Hoedekenskerke zal deze weg naar de veerhaven vervallen. (Foto P.Z.C.). Tito niet naar feest te Moskou Te Belgrado is dinsdag bekendge maakt, dat president Tito aan spit lijdt en daardoor de komende paar maanden niet in staat zal zijn, een buitenlandse reis te maken. Tot dusver had men verwacht, dat het 65-jarige staatshoofd de Joego slavische delegatie naar Moskou zou leiden voor de herdenking van de ok toberrevolutie van 1917. Van officiële zijde was hierover evenwel nooit iets meegedeeld. Tito was vorige week in Belgrado teruggekeerd na een maand rust te hebben genomen te Brdo, nabij de Oostenrijkse grens. Twee weken gele den nam hij daar met maarschalk Zjoekow, de voormalige Sowjet-mi- nister van defensie, die toen zijn gast was, deel aan een jachtpartij. Vorig jaar december onderging Tito ver scheidene weken een behandeling we gens reumatiek. TOD bracht hij een dronk uit en sprak de hoop uit, dat er geen oorlog zou komen tussen de op de receptie vertegenwoordigde landen. Hij grinnikte en wendde het gezicht naar de westelijke ambassadeurs. De Britse vertegenwoordiger sir Patrick Reilly beantwoordde de heildronk en hief het glas „op de vrede en de spoetnik". Kroesjtsjew repliceerde: „Op de vrede en op de spoetnik als symbool van de vre de". DULLES: GEEN VOORSPELLING. Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zich gis teren op zyn wekeljjkse persconferen tie niet willen wagen aan een voor spelling over de huidige ontwikkeling in Moskou. „Het schynt", zei hy „dat zeer ernstige binnenlandse problemen erachter schuil gaan". Dergelyke moeilijkheden konden leiden tot han delingen op het gebied van de buiten landse politiek teneinde de toestand in het eigen land te consolideren en de aandacht af te lelden. Dat er oor log: van zal k echter niet. Ongeregeldheden in Gaziantep (Turkije) Republikeinen ontstemd over toedracht verkiezingen. In de stad Gaziantep in Zuld-Tur- kije is het dinsdag tot ongeregeldhe den gekomen, waarbij een politieman en een jongen om het leven kwa men, Er is thans de staat van beleg van kracht. De relletjes ontstonden, toen acht duizend aanhangers van de republi keinse oppositiepartij het bureau van de burgemeester en en de kan toren van de democratische rege ringsparty aanvielen. De politie ge bruikte traangas om de betogers uit een te draven. De uitslag van de verkiezingen van zondag in Gaziantep was, dat de democraten 70.731 stemmen tegen de republikeinen 70.550 stemmen hadden gekregen. Ondanks dit geringe ver schil Kreeg de democratische partij overeenkomstig het kiesstelsel alle tien zetels van het district. De repu blikeinen beklaagden zich er over, dat hun tegenstanders hadden ge knoeid en zij eisen „rechtvaardig heid en vrijheid". Ondanks "het ingrypen van de po litie en de brandweer, die de demon stranten bespoot, slaagden de repu blikeinen er in, het bureau van de burgemeester' binnen te dringen en 't meubilair en documenten naar buiten te gooien. Van het kantoor van de democratische party sneuvelden de ruiten. Tenslotte wist de militaire politie de betogers te verspreiden. Alle win kels sloten hun deuren. 5CHEHA AFSLUITINGEN INCIDENT IN DE KNESSETH Minister van eredienst moest operatie ondergaan. Een twintigjarige jongeman, Mosje Duek Cohen geheten, heeft gisteravond van achter de publieke tribune in een openbare zitting van het Israëlische parlement een hand granaat naar de ministerstafel ge worpen. Vijf ministers, die deelna men aan het debat over de buiten landse politiek, werden door gra naatsplinters getroffen. Gegil van de publieke tribune mengde zich met het gekreun van de gewonden. De minister-president, ben Goerion, de minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir en de minister van volksgezondheid, Barzilai, wer den licht gewond en konden naar hun woning worden vervoerd. De minis ter van eredienst, Sjapiro, moest echter dadelijk in een ziekenhuis'een operatie aan het hoofd en in de buik ondergaan. De minister van vervoer, Carmel, brak een arm. Alle gewon den zijn buiten levensgevaar, zo heeft een regeringswoordvoerder meege deeld. De ministers bleven na de ont ploffing zitten in hun zetels rond de met bloed besmeurde tafel in het hoefijzervormige Knessethge- bouw. De politie moest de dader tegen het woedende publiek be schermen, voordat zij tot arresta tie overging. Men vermoedt dat de aanslag een daad van protest was tegen de Israëlische politiek ten aanzien van de Arabieren in het land. Prins Bernhard zal van 2327 januari 1958 een officieel tegenbezoek brengen aan president Tubman van Liberia, die, zoals bekend, met me vrouw Tubman in oktober 1956 een officieel bezoek aan Nederland heeft gebracht. PROBLEMEN VOOR GEMEENTE Nieuwe weg naar aanlegplaats door dorp of langs spoorlijn? Naar wij vernemen bestaan bij de Provinciale Waterstaat in Zee land plannen om binnen afzienbare tijd de zeewering van het water schap Hoedekenskerke over 'n afstand van ongeveer vijf kilometer op „Deltahoogte" te hrengen. Voor de gemeente Hoedekenskerke brengt deze dijkverbetering grote problemen met zich mede, want door de aanleg van een nieuwe zeedijk, die volgens de plannen gedeeltelijk de inlaagdijk ten oosten van het dorp volgt, wordt de toegang naar de aanlegplaats van de Provinciale Stoombootdiensten afgesloten. Er zal dus een nieuwe toegangsweg naar de aanlegplaats van de veerboot moeten worden gemaakt, maar het staat thans nog niet vast of deze weg door 't dorp dan wel langs de spoorlijn van de zogenaamde ring- lijn GoesBorsseleHoedekenskerke en dus met een wijde boog langs het dorp zal voeren. Er zal naar gestreefd worden het gehele werk, dat een investering van enkele miljoenen guldens vergt, over vier jaar gereed te hebben. De verbetering van de zeedyk van het waterschap Hoedekens kerke, waarby is inbegrepen ver hoging en verzwaring van de zee weringen van de Boonepolder en de Ooster Zwakepolder, eindigt tegen de zeedyk van de Willem Annapolder. Laatstgenoemde dyk, dl© twee kilometer lang is en die noordeiyk aansluiting geeft op de vernieuwde zeedijk van het water schap „De Breede Watering Be westen Yerseke" onder Schore, vormt dan het laatste stuk djjk in de keten van de verbeterde zeewe ringen langs de Westerschelde tussen Ellewoutsdiik en Kruinin- gen, die op „Deltahoogte" ge bracht worden. Men begint eerst met werkzaamhe den aan de dyk van het waterschap Hoedekenskerke. omdat hier ruim 1000 ha vruchtbare grond met twee bloeiende dorpen Hoedekenskerke en Kwadendamme direct wordt beschermd. De Willem Annapolder is veel kleiner van oppervlakte, terwijl daar slechts enkele tientallen mensen wonen. De zeedyk van de Boonepol der krijgt een geheel nieuw tracee en zal gedeeltelijk zeewaarts over de slikken worden gelegd. Hierdoor wordt een tiental ha land door inpol dering gewonnen. T oegangsweg Na de totstandkoming van de nieu we zeedyk bij Hoedekenskerke komen enkele voor deze gemeente belangrij ke aangelegenheden naar voren. Vol gens de huidige plannen volgt de nieuwe zeewering de inlaagdijk ten oosten van het dorp en dat betekent, dat de toegang naar de bestaande coupure bij de aanlegplaats wordt af gesloten. Voor de aanleg van een nieuwe weg heeft men twee mogelijkheden (Vervolg op pag. öj Dinsdag begonnen in de M Tweede Kamer de debatten over het met name voor J Zeeland zo belangrijke ont- 1 vverp-Deltawet. Op pagina j negen brengen wij een uit- jg voerig verslag, waar o.m, uit 1 blijkt, dat de Kamerleden wel- willend gestemd zijn jegens 1 de ministers en him advi- 1 Op de foto: achter de minis- terstafel zaten drie ministers 3 voor een enorme kaart van het Deltaplan. V.l.n.r. Hofstra. Al- 33 gera en Mansholt. 1iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiT Nieuwe wending in Anjumer moordzaak In september 1956 werd op een stuk bouwland onder Anjum het lijk ge vonden van de 40-jarige alleenwonen de slikwerker P. Steegstra. Het on derzoek wees uit, dat de man door misdrijf om het leven was gekomen. Aangehouden werden de echtelieden D. uit Anjum, hun zoon Andries en diens vriend Ale S.. die allen voor de rechtbank te Leeuwarden hebben te rechtgestaan. Toen de rechtbank von nis zóu wijzen waren nieuwe feiten bekend geworden, zodat de verdere behandeling werd aangehouden. Thans is er blykbaar weer een nieuwe wending in deze gerucht makende zaak gekomen. Op last van de officier van justitie te Leeuwarden is de 28-jarige land bouwer D. B. gearresteerd, die meer van de zaak zou weten, dan hij had voorgewend. Hij is ook voor de rechtbank als getuige op getreden in de zaak betreffende een diefstal van 100. door een man of vrouw gepleegd ten nadele van de daarna vermoorde S. Ook is het lyk opgegraven van de vader van genoemde B. In hoeverre van misdrijf sprake is en of er sa menhang is met het Anjumer drama, kon men ons bij informatie aan het paleis van justitie te Leeuwarden nog niet mededelen. VERWACHT... VEEL BEWOLKING. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot krachtige tijdelijk harde wind, ruimend van zuidwest naar west of noordwest. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 31 oktober Zon op 7.35 onder 17.16 Maan op 14.19 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1