u „Zwaneridder" in Wolf aartsdijk beschermt een ganzengezin BRUID G DE VIJF RIETVINKEN Victoria Hotel KLM1 NEDERLAND BOUWT MEE AAN PR0T. PAVILJOEN BRUSSEL MECCANÖ WOENSDAG 30 OKTOBER 1957. PROVINCIALE ZEEUWSE COl RANT 13 GANS EN ZWAAN „VONDEN" ELKAAR Dr. A. F. J. Portielje vindt het een zeldzame gebeurtenis in de natuur Ridders hebben zich naam gemaakt door hun kloeke verdediging van het zwakke geslacht en door toedoen van Wagner is speciaal Lohengrin, de le gendarische Zwaneridder, onsterfelijk geworden. Er is veel kans, dat ook de Wolfaartsdykse „zwaneridder" wereldvermaardheid zal krijgen. Tot he den is zijn ridderlijk optreden immers nog ongeëvenaard, terwijl vogelkun- digen zich sterk voor het geval intere sseren. De Wolfaartsdykse „zwane ridder" heeft nl. geen zwaan als voertuig gekozen, maar is zelf een zwaan, zo op het oog een doodgewone knobbe 1 zwaan van het manlijk geslacht. En z\jn ridderlijke daden in het belang van de zwakke sexe hebben betrekking op een gans. Beide behoren tot de veestapel van de heer J. B. Koert, die naast ganzen ook zwanen in bezit heeft. te de eigenaar tot zijn grote ver wondering, dat de vluchtelingen •p enkele honderden meters van Het gedrag van de manlijke zwaan, die thans historie maakt, gaf aanvan kelijk weinig reden tot trots. Zijn ver houding tot vertegenwoordigsters van de andere sexe was bepaald onbrevre- digend voor de eigenaar, zodat deze besloot er een tweede mannetjes zwaan bij te kopen. Deze kon dadelijk goed met de vrouwtjeszwaan over weg, zodat de laatste nu in de vijver van de boerderij rond zwemt met een keurtroepje van gezonde jongen. Na- door BAREND ZWERFMANS tuurlijk verliep het vervangen niet zo vlot ten opzichte van de vroegere heer en meester in het zwannenrijkje; het had tot gevolg, dat deze na enige strubbelingen het veld ruimde en op zekere dag van de boerderij verdween. Ongeveer op dezelfde tjjet eclip seerde er een gans op raadselach tige wijze. Enige tjjd later bemerk. f Advertentie) GRIEP? WEG GRIEP! de boerderij In eikaars gezelschap verkeerden en dat de ganszat te broeden. Van de vier eieren kwamen er drie uit en de zwaan bleef daarna niet alleen in het ge zelschap van de gans, maar ver dedigde deze en haar kroost tegen elke vreemde indringer, die hen benaderde. Door een P.Z.C.-correspondent te Kortgene gewaarschuwd kwamen wij deze vreemde geschiedenis aan de weet. Ook de Zeeuwse vogelfotograaf was present. Deze had de vogels meermalen geobserveerd en zelfs (om ze niet te storen) van een afstand ge fotografeerd. Hij gaf waardevolle aanvullende gegevens, waaruit bleek, dat de zwaan het reeds vroeg aan de stok had gekregen met een gent (een mannetjesgans), die dikwijls in de buurt van het ongelijke paar werd ge zien. Deze gent werd herhaaldelijk aangevallen, kreeg dan geen gelegen heid de gans te benaderen, werd uit eindelijk geheel verdreven en liet zich niet meer zien. Trouw bewaakte de zwaan zijn veroverd terrein, de gans en het nest incluis. Na het uitkomen van de jongen nam de zwaan eigener beweging de plichten van pleegvader op zich. Zo vonden wij het groepje in een der weiden dicht bij de nestelplaats, ver van de andere levende have van de boerderij gezellig bijeen. De ganzen door onze komst opgeschrikt begon nen al spoedig weer te grazen en de zwaan deed ten slotte ook mee, alleen op zwanemanler met de kop maaien de bewegingen uitvoerend, terwijl de jonge ganzen alle de bewegingen van de moedergans maakten, nl. sprietjes aftrekkend door rechtstandig op en neer bewegen van de kop. Een en ander, te zamen met do kleur van de snavels en poten en verder ook de andere ganzekenmerken sloten alle mogelijkheid uit, dat zich zoiets als een overigens zeer onwaarschijn lijke kruising zou hebben voorgedaan, Zekerheid daaromtrent zou toch pas by een volgende generatie kunnen worden verkregen. Maarook zon der deze nagenoeg uitgesloten bijver schijnselen, was het geval merkwaar dig genoeg om aan de vergetelheid te worden onttrokken. Het is nl. bekend Senoeg, dat zwanen zich kenmerken oor een opvallende negatie van an dere zwemvogels. De vogelkenner dr. G. Junge uit Lei-. den. die ons aanwijzingen gaf voor de juiste bestudering van de kenmerken van de jongen, zond het verslag van onze bevindingen door naar dr. A. F. J. Portielje, waarop wij van deze be kende dierenpsycholoog 'n enthousias te brief ontvingen. Wel waren soort gelijke gevallen bekend van diverse zwane-soorten, o.a. van de- Kleine zwaan tegenover een Zwarte zwaan, en van zeer van elkaar verschillende ooievaars, Javaanse Maraboe tegen over een Braziliaanse Magoear-ooie- vaar, maar een geval van een zwaan, die „vadert" over ganzejongen, ter wijl een gent werd „verstoten" kende hij niet. Er moeten wel bijzondere „sleutelprikkels" zijn „voorbijge streefd" om zozeer verschillende vo gels elkaar te doen „vinden". Beschry vingen van de genoemde gevallen (en van andere) kan men vinden in Por- tieljes boek: Dieren zien en leren ken nen. Zo heeft de Wolfaartsdykse „zwane ridder" waarschijnlijk de eerste stap pen tot wereldvermaardheid afgelegd. Het wachten is nu op de ontwikkeling van deze wonderlijke zaak. Zal de vreemde binding blijven en hoe zal ze verder verlopen? De beroemdheid in spe mag wel zeer dankbaar zijn, dat de heer Pieterse zich met het geval kon bemoeien en op de tijd van het broeden daarvan een foto'kon maken. Het feit is daarmee voldoende vast gelegd. al wilde de belichting (bij de grote afstand) niet meewerken. Jammer, dat niets zekers bekend is van toenaderingspogingen noch van de gent noch van de zwaan, en ook niet van 'n eventuele afwisseling van zwaan en gans tydens het broeden. Als bijzonderheid, die misschien de kiem van een verklaring van het vreemde gedrag van de gans in zich zou kunnen dragen moeten we nog vermelden, dat de ganzemoeder een kruising is tussen een boerengans en een Canadese Knobbelgans. De kleur verschillen tussen'de jongen kunnen daaraan worden toegeschreven. Mochten er toevallig Wolfaartsdijkse waarnemers zyn die aanvullende me dedelingen kunnen geven, dan zouden zowel wjj als de heer Portielje daar voor zeer erkentelyk zijn. UIT DE ETHER DONDERDAG 31 OKTOBER. HILVERSUM I. 102 m 716 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—21.00 NCRV. KRO: 7.00 NWS. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws,- en weer- ber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.Ó5 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12,00 Middagklok noodklok. 12.03 Pianoduo. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tulnbouwmeded. 12.38 Gram. 12.55 De Assemblée van de Raad van Europa te Straatsburg, rep. 13.00 Nws. en kath.nws. 13.20 Gram. 13.25 BI aastrio en sol. NCRV: 14.00 Promenade ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Bariton en plano. 16.55 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. 18.10 Kamermuz. 18.30 Fries progr. 18.45 Leger des Hells kwartier. 19.00 N.- en weerber. 19,10 Op de man at. 19.16 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Gr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Beiaard spel. 20.30 Hervormingsdienst. 21.45 Gr. 22.00 Tljdschrlftenkron. 22.10 Kamerork. en koor. 22 30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Gram. 23.5524.00 Dag sluiting. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram, VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym, 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gr. 10.50 Voor de kleuters, ll.oo Kookpraatje. 11.15 Omr. ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Plano- spel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole- ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Alt en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Caba ret. 15.30 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsultz.: Nederland en de wereld: Het internat, symposion over de volksgezondheids aspecten van chronische ziekten, door prof. dr. P. Muntendam. 18.00 Nws. 18.15 Voor de strijdkrachten. 18.45 Sportproble- men 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram. en Koek en ei, hoorspel. 20.00 Nws. 20.05 Gr. 20.15 Concertgebouwork. en sol. (21.10— 21.35 voordr.). 22.15 Journ. 22.30 Gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Act. of gram. 23.25— 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20 00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijfta fel. 20.25 Interkerkelijke zangd-ienst. 21.0! Intèrv. met Hongaarse vluchtelingen. 21.25 Film. 21.35 Schakeringen van licht, licht .programma. 22.00 Einde. ""■%h Overvallers pompstation stalen ook schilderijen. aansluiting op de berichten over de arrestaties der plegers van roof overval op een pompstation bij de nieuwe Utrechtse brug in Amsterdam, deelt de Velsense politie mede dat drie der gearresteerden ook de in braak in het Santpoortse hotel Duin en Kruidbérg in de nacht van 25 op 26 april jl. hebben gepleegd. Na insluiping hebben zij toen drie schilderijen, waarvan twee waarde volle en voorts twee zilveren kande laars buitgemaakt. TOTALE KOSTEN: VIER MILJOEN FRANKEN Na wereldtentoonstelling: oecumenisch centrum Op de Wereldtentoonstelling Brussel 1958 zal ook een paviljoen staan van de protestantse kerken, waarvoor eind jnli de eerste steen legging plaats vond. Tot de bouw van dit paviljoen werd het initia tief genomen door de Federatie van Belgische Protestantse Kerken. Het paviljoen zal bestaan uit een kleine kerk, met een oplopend dak, met daarnaast op de eerste étage een tentoonstellingszaal, die ook kan worden gebruikt als verga derzaal. Het paviljoen is prefabri cated en zal bestaan uit staal, alu minium en glas. Het is verplaats baar. Na afloop van de wereldtentoonstel ling hoopt men het gebouw in de om geving een plaats te kunnen geven, waar het dan een oecumenisch cen trum zal kunnen worden, waar de verschillende protestantse kerken, de protestantse jeugd en gasten bijeen kunnen komen. Men hoopt voldoende geldmiddelen te kunnen overhouden vooi' het kopen van een geschikt ter rein. Mogelylt kan er dan ook nog een kampeercentrum aan worden toe gevoegd. Voor deze actie van de protestantse kerken-bestaat in vele delen van de wereld belangstelling. Er werden uit vele landen reeas giften ont vangen voor de bouw van dit pavil joen van de protestantse kerken. De eerste gift, die werd ontvangen kwam uit Nieuw Zeeland. De Bel gische protestantse kerken, die alle zonder onderscheid aan de bouw van dit paviljoen meewerken, on dernemen in eigen land een actie om één miljoen Belgische franken bijeen te brengen. Ook Nederland zal aan deze actie meedoen. Daarom werd er in ons land een comité opgericht: „Protestants paviljoen Wereldtentoonstelling Brus. sel 1958". dat, interkerkelijk samen gesteld, onder voorzitterschap van ds. H. J. F. Wesseldyk, alle pogingen zal ondernemen om ook protestants Ne derland voor het protestantse pavil joen te interesseren. De totale kosten van het paviljoen worden geraamd op vier miljoen Bel gische franken, terwijl voor de ex ploitatie ervan nog efcns op twee miljoen franken wordt gerekend. Het comité in Nederland hoopt in ons land een hedrag van f 100.000 Voor het doel byeen te brengen. Werk in St.-Nazaire werd weer hervat. Het werk op de scheepswerven van St.Nazaire is gisteren hervat. De werven werden donderdag geslo ten nadat de actie naar het oordeel van de directie een te grote omvang had aangenomen. Bij de daaropvol gende ongeregeldheden kwam een persoon om het leven en werden tien tallen gewond. en Een leuke kraan - zelfgebouwd! Dubbel plezier: Eerst zelf een kroon bouwen en er dan echt mee tokelen. Deze leuke kroon en nog vele andere modellen kun je ol bouwen met een Meccano-uitrusting nr. 00. En voor je verjaardag, met Sint Nicoloas en Kerstmis kun je er steeds weer onderdelen bij vragen. Dan maak je nóg mooiere modellen. Vroog noor Het speelgoed dat meegroeit Meccano-nieuws 154. Er volgden spannende weken. Riek hield Hen» van dag tot dag op de hoogte vain de vorderingen van „Wimpie", de naam die meneer Rultcrberg aan zijn schepping had gegeven. De brave man toog, naar RleK, vertelde, elke avond naar zijn fabriek en daar werkte hij tot diep in de nacht aan het monster, een bronto saurus van twaalf meter lengte met een enorme kop met twee grote bólle ogen en een ellenlange staart Zelfs Huub kwam onder de indruk van deze medede lingen en begon nu mee te doen aan het smeden van de bijbehorende plannen. Daarom opperde hij op een middag, toen de familie Rietvink voltallig aan de maaltijd zat, het plan deze zomer eens te gaan kam peren. Hij wist, dat zijn moeder daar geen voorstander van was. Die hield er niet van, dat haar kinderen gin gen kamperen, omdat ze dat een ongezonde bezigheid vond. Zij begon dan ook meteen tegen te sputteren. Huub kreeg echter onverwachte steun van zijn vader. „Kom moeder", zei hij „de Jongens zijn nu op een leef tijd dat zij ook 's wat op eigen benen moeten staan. Dan gaan wij met Suus een autoreisje maken". FEUILLETON door Margaret Malcolm op 31C 37 „Ja, je wilt me kwijt!" schreeuw de zc, een vinger beschuldigend op heffend. „Je wilt, dat ik naar school ga en ik wil het niet. Ik zou de school haten... en ik haat jou ook!" Na welke uitval ze bevend van woe de weghinkte, terwijl ze Celia, vol zorg over het kind en bekommerd voor haar eigen toekomst, in de keu ken achterliet. Celia, met haar ervaring en op leiding, besefte wat niemand an ders scheen te doen ten volle hoe verkeerd het was, Penny's opvoe ding zo te verwaarlozen. Onwille keurig herinnerde ze zich weer het moment, toen ze even had gemeend, dat Penny haar kruk onder de ver keerde arm stak. Zou dat heus mo gelijk zijn geweest? Zo ja, dan bood het kans op vele mogelijkheden, maar geen enkele daarvan was erg bemoedigend. Celia begreep terdege dat. als haar vage vermoedens op meer louter verbeelding zouden be rusten, zij de zaken niet op hun be loop kon laten. En ze besefte even eens de noodzakelijkheid om juist uit hoofde van haar argwaan het kind in 't oog te houden. Iets wat Penny ongetwijfeld als spionage zou beschouwen, vooral indien zij, Celia, het een of ander zou ontdekken. „Maar je moogt je moogt in geen geval een onwetend kind haar eigen toekomst laten verwoesten", dacht ze vol bekommering. „O, als ik er maar eens met iemand over kon praten!" Helaas, er was niemand en dus had ze geen keus. Ze kon alleen in stilte een wakend oog op Penny hou den... en tenslotte werd haar ge duld beloond als men het zo mag noemen. Tot haar opluchting gebeurde het op een dag en bij een gelegenheid, dat ze geen speciale aandacht aan Penny wijdde, maar een ogenblik uit het venster leunde, genietend van de zonneschijn en de zoete geuren, die uit de vruchtbare grond opstegen. Plotseling drong het tot haar door, dat achterin de tuin, slechts zicht baar uit dit ene venster, een klein figuurtje speelde, 't Was natuurlijk Penny, maar aanvankelijk kon Celia haar ogen niet geloven. Het kind had haar kruk in de steek gelaten en draafde rond in een kring ter wijl het zong en met de armen zwaaide, blijkbaar volkomen in staat om te lopen en het evenwicht te bewaren. Celia ging op de rand van haal bed zitten. Dus het was waar; Pen ny beweerde alleen maar dat ze ver lamd was, opdat ze niet naar school zóu worden gestuurd. Het feit, dat zo'n jong kind zulk een plan had uitgedacht, was al erg genoeg, maar nog verbazingwekkender leek de manier, waarop ze haar omgeving een rad voor de ogen had gedraaid. Onwillekeurig dacht Celia met schrik aan de koele besluitvaardig heid en zelfbeheersing, die Penny met haar voorgewende verlamming aan de dag had gelegd. Waarschijn lijk was het kind eerst inderdaad verlamd geweest en had het toen ge leerd, hoe 't moest doen om die kwaal blijvend te laten schijnen. De mensen zouden haar dan uit me delijden zoveel mogelijk toegeven, had Penny blijkbaar uitgerekend. Intussen mocht dit niet voortduren, het zou misdadig zijn, Penny ongehin derd haar rol te laten doorspelen. En aangezien, Celia, de enige was. die de waarheid had ontdekt, stond het ook aan haar, in te grijpen. Natuurlijk zou het de vlugste en tot zekere hoogte, meest praktische weg zijn, als ze Greg op de hoogte bracht. Hij zou ongetwijfeld snel de nodige maatregelen treffen en Penny naar school zenden, maar Celia vond, dat ze ook andere overwegingen moest doen gelden. Er was zoveel haat en afgunst op Mallards; ze mocht geen daad verrichten, die het kleine nog aanwezige beetje liefde voor goed zou vernietigen. Greg zou ongetwijfeld heel boos zijn over het bedrog en de genegenheid tussen hem en zijn stief zuster zou er de terugslag van onder vinden. O, het was alles bijeengeno men, een ontstellende situatie! Celia dacht er een poos over na en kwam tenslotte tot de conclusie, dat een geestelijk zo ontwikkeld kind. als Penny had getoond te zijn, anders moest worden aangepakt dan een met minder overleg. Ze ging langzaam de trap of en op hetzelfde ogenblik kwam Penny de achterdeur binnenhlnken. ..Zou je wat brood met honing lus- A aver tentiet AMSTERDAM Tol. 34255 Winterlarlevon l ten?" vroeg Celia vriendelijk, want ze wist, dat het kind erg gesteld was op een snoeperijtje in de morgenuren. „Ja, alstublieft", zei Pennv. nogal stuurs, terwijl ze aan de tafel ging zitten. Celia haalde diep adem. Nu of nooit dus! „Ik vind het een heel goed idee, dat je je been oefent door in 't rond te rennen als niemand je ziet", zei ze heel bedaard. „Anders zou het wel eens kunnen gebeuren, dat je tenslotte werkelijk vei-lamd werd". Penny reageerde op een manier, die tegelijkertijd belachelijk en aandoen lijk was. Ze liet haar kin hangen en zette grote ogen op. „Hoe heb je dat ontdekt?" begon ze, maar bleef toen steken en riep uit: „Het is niet waar! Ik ben verlamd; dat weet je immers! „Hoor eens. Pennylief", zei Celia vriendelijk, „ik heb je achter in de tuin rond zien draven. Ik zag het uit mijn venster". ,.Je hebt gespioneerd", gromde Penny, juist zoals Celia had verwacht. „Neen," antwoordde ze zuchtend, „toen tenminste niet. Inderdaad heb ik je wel in 't oog gehouden, nadat je onlangs met je verkeerde been had gehinkt!" Penny zei niets, maar zette een somber en nog koppiger gezicht. Ze zou Celia dolgraag hebben gevraagd, wat deze nu van plan was. maar trots hieldhaar terug, zodat Celia, denkend aan haar eigen kinderjaren en het verstandig optreden van haar moeder. de kwestie zelf ter sprake bracht. „Wat^denk je, dat ik nu doen zal, Penny?" Het kind haalde knorrig de schou ders op. „Doe wat je wilt! Het kan me niets schelen". „Ja zie je", ging Celia voort, alsof ze tot zichzelf sprak. „Ik zou ook niets kunnen doen. Als Penny zichzelf zoveel verdriet doet en van zoveel ple zier berooft „Dat is mijn zaak", viel Penny haar in de rede. „Ik doé jou toch geen verdriet, wel?" „Je maakt mij het leven niet ge makkelijker". merkte Celia op. „maar ik dacht nu niet aan mijzelf. Ik dacht aan jou. Als ik me al het plezier uit de. dagen dat ik jouw leeftijd had, herinner „Naar die dingen verlang ik niet", hield Penny vol. „Al wat ik verlang', is op Mallards te blijven" riep ze, terwijl ze met haar kleine, vuile vuistjes op de tafel sloeg. „Ik doe niemand kwaad en bovendien vindt Greg het Drettig dat ik hier blijf. Hij zegt, dat ik de enige ben, die begrijpt hoe hij aan Mallards is gehecht". „Zegt hij dat?" vroeg Celia een beetje droefgeestig. .,Bt vraag me af maar dat doet er nu niet toe. Wel ben ik benieuwd wat Greg zou den ken als hij wist, dat je hem bedriegt". Penny's gezichtje werd rood van woede. „Vertel het hem eens, als je durft" schreeuwde hij. „En wacht dan af, hoe ik het ze zal inpeperen!" .(Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 15