Centrale televisie-antenne voor één woningcomplex Zeeuwse Almanak HULSTER HAVENINGANG UIT ZESTIENDE EEUW ONTDEKT VERMAKELIJKHEIDSBELASTING VOOR Z.V.U. HANDHAVEN ZEEVERKENNER KO DE PLAA KREEG JAN VAN H00FKRUIS Agenda 2 PROVINCIALE. ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 OKTOBER 1957 VOORSTEL B. EN W. MIDDELBURG Nieuwe Vlissingseweg-Piet Heinstraat zou eerste blok moeten worden In verband met de toenemende ontsiering van het stadsbeeld door tele visie-antennes hebben B. en W. van Middelburg een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid hiervoor een centrale voorziening te treffen. Dit onderzoek, dat zich aanvankelijk alleen uitstrekte naar de mogelijkheden, die de Stromemvijk in dit opzicht zou bieden, heeft aangetoond, dat het inderdaad mogelijk is door een centraal systeem het aantal antennes drastisch te beperken. Dit centrale systeem biedt de mogelijkheid tot het ontvangen van de zenders Goes en Antwerpen. Bovendien kan Rijssel worden ontvangen, indien Goes niet uitzendt. Voorts kunnen ook radio's voor A.M.- en F.M.-ontvangst op de centrale antenne, worden aangesloten. Voor de Stromenwijk is thans terzake overleg met de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid gaande. De exploitatielasten zullen -door een voorgestelde huurverhoging kun nen worden gedekt. Voor de televi sie-aansluitingen bedraagt deze huur verhoging per aansluiting en i'per maand een bedrag van 3,05. Hier voor worden twee stopcontacten aan gebracht, t.w. een voor televisie-ont vangst en een voor radio-ontvangst. Voor de F3L- en A.M.-aansluitingen bedraagt de huurverhoging per aan sluiting en per maand een bedrag van 0,50. Hiervoor zal een stop contact voor radio-ontvangst aange bracht worden. De kosten van aan- sluitsnoeren blijven voor rekening van de belanghebbende. Een en ander is aanleiding ge weest om te overwegen of dit sy steem ook voor andere complexen woningen zou kunnen worden toege past. In de Stromenwijk worden alle woningen op dit systeem aangeslo ten, maar in reeds bewoonde com plexen is dit uiteraard onmogelijk. Aansluiting op een aan te brengen systeem zal in die complexen dus ge leidelijk moeten geschieden, m.a.w. gelijke tred houden met het aan schaffingstempo van televisie-ont vangers door de bewoners. Het eerste complex, dat voor een centrale voorziening naar het oor deel van B. en W. in aanmerking komt, is het complex van 55 wonin gen Nieuwe Vlissingseweg-Piet Heinstraat. Er moet ernstig rekening worden gehouden met dc mogelijk heid, dat er in dit complex in de toe komst een dicht „mastbos" van tele- visiemasten zal ontstaan, aldus mer ken B. en W. op. Welke schade hier door zal worden aangericht aan het aanzien van dit complex en door zijn ligging aan een van de belangrijkste toegangswegen tot de stad aan het stadsbeeld, behoeft wel geen nader betoog, meent het college. Indirecte dwang Gelet op de grote vlucht, die de televisie thans neemt, komt B. en W. con raming van 30 aansluitin gen in f 0 jaar niet te gewaagd vqor. Zodoende konden dus de kosten worden geraamd van een installatie, die voorziet in een aan sluitingsmogelijkheid van 30 wo ningen (onverschillig welke) in het complex van 55 woningen, met uitbreidingsmogelijkheid tot 55. Men kan de bewoners uiter aard niet dwingen op het centrale systeem aan te sluiten. Wel kun nen B. en W. op grond van de bouwverordening de plaatsing van een particuliere antenne wei geren. Hierdoor ontstaat dus een indirecte dwang tot aansluiting. Het totaal direct te investeren be drag (mast. leidingen naar wonin gen enz.) bedraagt 3900, terwijl daarnaast voor elke televisie-aanslui ting 79,50 en voor elke F.M.- en A.M.-aansluiïing 44.75 moet wor den geïnvesteerd. Indien het aantal aansluitingen voor dit jaar nog op drie televisie-aansluitingen wordt geraamd, bedraagt het benodigde krediet rond 4150, wélk bedrag en W. verzoeken de raad toe te staan voor het aanbrengen van dit centrale systeem in het complex Nieuwe Vlis singseweg-Piet, Heinstraat. Voor vol gende jaren kan steeds in de begro- Ongeval aan boord van Spaans vrachtschip. Tijdens werkzaamheden in de ma chinekamer van het 7000 ton meten de Spaanse vrachtschip Ramon Oiler, dat aan de C.N.A.-steiger te Sluiskil een lading kunstmest inneemt, werd de 33-jarige, uit Bilboa afkomstige, machinist José Antonio Uriarte door een uit een takel schietende ijzeren plaat aan het hoofd gewond. De verbandmeester van de C.N.A. en dokter Th. Eechgelaar verleenden eer- ting een post voor de ko?i en van een ste hulp. Na een onderzoek in' het aantal aansluitingen v n ge-Elizabethziekenhuis kon de Span- raamd. j jaard naar zijn schip terugkeren. De heer L. Frioot geheel rechts die vrijdag de „sleufel" van de oude Hulster waterpoort ontdekte met de heer P. J. Brand, die als eer ste het gewelf betradin bewonde ring voor het „druipsteen"dat zich in deze eeuwen vormde, doordat re genwater, dat door de voegen sijpel de, zich met kalk vermengde. (Foto P.Z.C.). VAN EEN JAAR VERZAMELVREUGDE IN DE NOORDSTRAAT. In de Noordstraat 34 te Vlissingen is het één zaterdag in de maand tas sen 2 en 5 uur buitengewoon gezellig. Dan komen n.l. „De verzamelaars" bij elkaar op hun ruilbeurs. Voor tien cent kinderen of een kwartje „grote mensen" kan men zich daar verlustigen aan ontelbare soorten lu cifersmerken wat bij „De verzame laars" het belangrijkste spaarprodukt is suikerzakjes eervolle tweede plaats sigarenbandjes, postzegels en nog veel andere objecten. „De verzamelaars" telt momenteel rpeds 80 leden, waarvan 25 volwassen zijn. Op 26 oktober van het vorige jaar werd de club opgericht, dus za terdag vierde-men een jubileum. A!s altijd was het er druk. De initiatief- riëemster. mevrouw E. A. van Hoi- wegenKlaassen. zelf een verwoed verzamelaarster, vertelde ons opgeto gen, dat er des middags om half vier PANTOFFELPARADE Pantoffelparade. Iedere zondag avond opnieuw in alle steden ter we reld. Dat kunt ge gerust aannemen. Ook in de Zeeuwse steden. Door de winkelstraten slingert zich dan een gestage stoet van opgeschoten jon gens en meisjes. Een stroom jeugdi ge wandelaars, die af- en aanrolt met de regelmaat waarmee ook de gol ven aan het strand in eindeloze ca dans komen aanrollen. In groepjes van twee, vier zes of meer houden ze de trottoirs be^et, enkele uren lang. Slenterend, pra tend, lachend. Elke zondagavond op nieuw, jaar in jaar uit, generatie op generatie. Een permanente pantof felparade, waarvan de deelnemers over heel de wereld in feite weinig of niets verschillen en die althans al lemaal één ding gemeen hebben; hun jeugd. In de vnnleelstraten der steden ge ven ze elkaar rendez-vous; in de Zeeuwse winkelstraten vaak onder het genot van een zakje friet. Elders is dat misschien gepofte mais, of ijs, of een ander nationaal „gerecht", Maar de pantoffelparade is in wezen overal ongetwijfeld eender TOT eS.ijpe een verloting zou zijn, en wel zo'n verloting van altijd prijs". He: nummer van de lidmaatschapskaart was tevens het lotje in de loterij. Zij, die niet aanwezig kunnen zijn, krij gen hun prijs opgestuurd. „Moeders zijn vol lof over de beurs", zo ver telde mevrouw Van Hofwegen ons, „voor een dubbeltje zijn ze een hele middag van dé straat eri dan beoe fenen ze een gezonde ontspanning We spraken er de oudste verzamelaar van Vlissingen, de heer P. K. Bras ser. De heer Brasser, die vijf-en-zeven tig jaar wordt in april, spaart nog maar drie jaar. Toch heeft hij in die tijd al ongeveer 5000 sigarenbandjes verzameld. „Ik hoop er nog 25 jaar bij te sparen", aldus de heer Brasser. Het jongste lid van „De verzame laars" is Chrisje Kats (zeven jaar) en die spaart lucifersmerken. De bedoe ling van het bestuur van „De ver zamelaars" is de jeugd en niet al leen de jeugd een plezierige mid dag te bezorgen. Dat haar dit zater dagmiddag gelukte, bewezen de vele bezoekers en bezoekertjes op wier ge zichten de verzamelvreugde stond af te lezen. ST.-NICOL A AS, VROEG EN DUBBELDIK. Dat was een vroege Sinterklaas, die vorige week in Kapelle bij negen winkeliers tezamen 20.807 bracht Dat bedrag hadden ze gewonnen bij de alom bekende prijsvraag van een wasmiddelenfabrïek. Voor wat. hoort wat, dachten de sporfieve win keliers en ze gingen zelf ook maar voor een vroege Sinterklaas spelen. Ze bezorgden bij ieder gezin een pak met een half pond speculaas erin. Op dit pak zat een label, waarop men de ontvanger mededeelde, dat men een iegeli'k in de gemeente in zïin vreug de wilde laten delen. En dat is zeer zeker geen verkeerd idee geweest! OLIEBOLLENDAG VOOR DE KERK De Nederlands hervormde kerk te 's-Gravenpolder moet gerestaureerd wordenDaar zijn de leden van de gemeente klaarblijkelijk wèl van doordrongen. Want de lijstcollecte ten bate van de restauratie bracht evenals vorig jaar niet minder .dan 5000 gulden op. Zaterdag werd een „olieböllendag" gehouden, die was ge organiseerd door mevrouw De Klerk- Nieuwenhuize, bijgestaan door de vrouwenvereniging en de meisjesver- eniging .Jonge ranken". Er werden 2800 oliebollen verkocht, de netto opbrengst was 194,79. ingang er moest zijn en- dat de ge vonden duim de sleutel wel eens kon zijn, heeft gelijk gekregen. Met zaklantaarn De correspondent van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek,'de heer P. J. Brand, -die in',Jiet dagelijks'leven directeur is van het Arbeidsbureau, maar in zijn vrije tijd leiding geeft aan de opgravingswerk- zaamheden, heeft zaterdagmorgen om kwart over elf de grote ontdek king gedaan. Amper enkele meters van de duim. groef men langs de oude poortresteri een gat.' De .bovenkant van het begin van het gewelf kwam bloot! Zonder dé voorzichtigheid uit het oog te verlie zen; groef mén toch met een zekere koortsachtigheid verder. De toegang werd groter,maar toen er een man door kon, was er niets dan een don ker, dreigend gat. Wat daarachter was wist geen mens...... - Drieren-eefi-halve eeuwhad de ruimte er onbetreden gelegen, toen de hee* Brand zich als eerste door de opening wrong. Met een zaklantaarn tastte hij de stille ruimte af, waarin zelfs geen echo kwam van de klank van zijn voetstappen in het verdroogde slip. „Blijf roepen hoor" maande men vanuit het Hulster daglicht. De heer Brand, die de dertig meter stap voor stap, de zaklantaarn brandend èn stevig omkneld, af legde, riep zo-nu-en-dan. Toen hij even, heel alleen in dit onbetreden Grijpskerke wil gemeentehuis verbouwen. De gemeenteraad van Grijpskerke komt op dinsdag 29 oktober in alle vroegte 's morgens om 9 uur in open bare vergadering bijeen. Besproken zal worden het schetsplan voor de verbouwing van het gemeentehuis. Voorts vermeldt de agenda voorstel len tot het aanwijzen van een ter rein in het uitbreidingsplan waar 'n eventuele nieuwe christelijke kleu terschool zou kunnen worden gebouwd en tot verhoging van de vergoeding per leerling aan de christelijke lagere landbouwschool te Oostkapelle van 10 tot 25. Bovendien zal de ge meentebegroting 1958 worden vastge steld. Examens Voor het vakdiploma kleinhande laar in aardappelen, groenten en fruit slaagden te Utrecht: P. A. Gunst, Middelburg; C. Harinck, Goes; C. L. Ingelse, Middelburg; J. Th. Onnouw, Zierikzee; E. L. Rammelaere, Aar denburg P. Slabber, Westkapelle; J. J. de Witte, Goes. B. EN W. MIDDELBURG STELLEN VOOR: Het gemeentebestuur van Middelburg is van mening, aldus blijkt uit een schrijven aan de raadsleden, dat een van de stichting Zeeuwse Volksuniver siteit ontvangen verzoek om vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting voor haar in de gemeente te geven concerten en uitvoeringen niet ingewilligd kan worden. In de raadsvergadering van augustus werd dit verzoek van de Z.V.U. om preadvies in handen gesteld van het college. Alvorens dit advies uit te brengen, hebben B. en W. overleg gepleegd met de besturen van ge meenten, waar de Z.V.U. als regel ook toneelvoorstellingen en/of concerten organiseert. Hlerbjj is het hoofdstedelijk© gemeentebestuur wel gebleken, dat de verordeningen in de verschillende gemeenten wel zeer verschillend zijn. Uit een nadere bespreking met het gemeentebestuur van Vlissingen is nog gebleken, dat in deze gemeente de verordening wel degelijk wordt toe gepast, ook op voorstellingen van de Z.V.U. De verordening van die ge meente echter bevat de bepaling, dat over entreegelden, betaald door leden van de verenigingen, die blijkens de statuten een cultureel doel nastreven en dit volgens het oordeel van B. en W. ook metterdaad doen geen belas ting wordt geheven, een bepaling, die de Middelburgse verordening niet kent. Motivering De motivering van de Z.V.U. in haar adres lijkt het Middelburgse college van B. en W. minder juist. De verma kelijkheidsbelasting toch wordt niet door de stichting betaald, maar boven de gestelde entreeprijzen door het pu- blieK, dat de voorstellingen bezoekt. Van een rechtstreekse schade aan de stichting is dus geen sprake en B. en W. kunnen zeker niet aannemen, dat personen, die de voorstellingen willen bezoeken, voor dat geringe bedrag aan vermakelijkheidsbelasting zouden wegblijven. B. en W. zijn dan ook van mening, dat de verordening onverkort gehand haafd dient te bljjven. Een afwijking is uiteraard niet mogelijk, terwijl voor „Geen rechtstreekse schade aan stichting" Sommige gemeenten hebben een vrijstellingsbepaling voor uitvoerin gen met een cultureel doel (overigens een zeer rekbaar begrip, aldus mer ken B. en W. op) maar ook is geble ken, dat in verschillende gemeenten de bestaande verordening voor de uit voeringen van de Z.V.U. niet wordt toegepast „omdat het culturele leven behoort te worden gesteund". heiligdom in stille verbazing .stond voor de verroeste ringen in de muur en de op druipsteen gelijkende slier ten kalk, riep men van buiten be nauwd om een levensteken. Na dit levensteken kwam de heer Brand weer naar buiten en de heer Fricot, die terstond werd gewaar schuwd, maakte bijna een rondedans van blijdschap over deze ontdekking, waarin hij al jaren geloofde. De Dubbele Land- en Waterpoort werd in 1506 aan de uitgang van dc nog bestaande O verdam straat gebouwd. De twee landpoorten, voor de tóe- gangswegen van en naar Axel en Ivloosterzande, kruisten elkaar bóven de waterpoort. De kroniekschrijver in het Aard rijkskundig Woordenboek der Neder landen van 1844 verhaalt, dat deze poort „een zwaar en kunstig gebouw" was, „meest van witten en blauwen arduinsteen", fraai opgehaald en als een meesterstuk van bouwkunde ge roemd." Het bouwsel wordt toege schreven aan de Vlaamse kunstenaar bouwmeester Mattheus Keldermans. In 1575 verzandde de haven van Hulst en werd het bouwsel onbelang rijk. Wegen werden omgelegd en nieuwe waterwegen ontworpen. In 1596 was de Keldermanspoort trouwens beschoten door Maximlliaan van Oostenrijk, die de oude veste be legerde. De poort werd daarbij der mate gehavend, dat men bij de aan leg van nieöwe vestingwerken ln 1618 besloot afbraak zou nog ho- fere kosten hebben gevergd het ouwsel met grond en puin te over dekken, waardoor een uitnemend uit kijk- en verdedigingspunt ontstond. Toen men het unieke „drie-poorti- ge" bouwsel begon af te graven, be stond er bij de liefhebbers van bouw kunst en geschiedenis begrijpelijk een grote belangstelling. Hoe de vroe gere vaargeul van Huist naar de Wes- :erschelde, via Kampen bij Boschka- pelle, liep was wel bekend "maar wat er van de 'orden, was een vraagteken. Een 1 oude have: eningang was ge- vraagteken. vraagteken, waarop de recente gravingen een antwoord hebben gege ven. En dut er ongetwijfeld nog meer aan het licht zal komen, mag voet stoots worden aangenomen. een wijziging een wijziging, die dan natuurlijk voor alle verenigingen, die culturele voorstellingen verzorgen, zou moeten gelden geen aanleiding Tot slot geven B. en W. een over zicht van de over de laatste drie jaar betaalde vermakelijkheidsbelasting door de Z.V.U. en de betaalde subsi dies aan de stichting. In het seizoen 19541955 werd lo01,12 aan verma kelijkheidsbelasting betaald; hierte genover werd een bedrag van ƒ1640,67 aan subsidie ontvangen. Voor het sei zoen 19551956 waren deze cijfers resp. 2659,17 en 2000.en voor het seizoen 19561957 2753,83 en 1900.Hierbij is een uitvoering van het Residentieorkest buiten be schouwing gelaten. Voor deze uitvoe ring hebben provincie en gemeente gezamenlijk het tekort betaald (ieder 1041,40 waarnaast de gemeente nog de ontvangen vermakelijkheidsbe lasting als subsidie terugbetaalde 343,47). Vragen over toekomst garnalenvisserij. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning hebben enkele leden inlichtingen gevraagd over de toekomst van de garnalenvisserij in verband met in dustrialisatie en afsluitingen van zee armen (Drie-eilandenplan) alsmede naar mogelijkheden om gedupeerden schadeloos te stellen. Ook zijn o.m. vragen gesteld over de Belgische con- tingentering van gepelde garnalen. (Advertentie) y juut».) specialist IN dames mode schoenen UITZONDERLIJK GOEDE DAAD Vierjarig meisje uit water gered KO DE PLAA, een 14-jarige Mid delburgse zeeverkenner van de Paul Krugcrgroep, is zaterdagmiddag on derscheiden met het gouden Jan van Hoofkruis, één der hoogste padvin dersonderscheidingen, omdat hij op maandag 30 september j.l. de 4-jarige Hanny I.ampcrt uit de Dokstraat te Middelburg van de verdrinkingsdood uit het Balkengat redde. Hanny was bij het spelen in het water gevallen. Op haar angstgeschrei snelde een om stander toe, die het meisje tevergeefs poogde de bereiken. Gelukkig voor Hanny kwam toen Ko de Plaa het straatje, dat naar het Balkengat voert, afgereden. Hij zag onmiddellijk wat er aan de hand was, gooide zijn fiets aan de kant, sprong in het water en slaagde er in het kleine meisje op het droge te brengen. Adverteniib 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct alléén bij Apothekers en Drofllstcu Districtscommissaris J. J. Meijboom speldde Ko de Plaa het gouden Jan van Hoofkruis op, een onderschei ding, die de Middelburgse zeeverken ner verdiende omdat hij de J,',-jarige Hanny Lamport uit het water redde. De kleine Hanny (met haar vader aanwezigbegreep het nog niet alle maal, maar toch vond zij het wel prachtig. Geheel rechts de heer en mevrouw De Plaa. (Foto P.Z.C.). Bescheidenheid. Behulpzame omstanders brachten Hanny naar huis, Ko voorzag zich :n een nabijgelegen woonschuit van dro ge kleren en fietste kalm naar huis. Met niemand sprak hij er over. Wat hem betrof was de zaak af.... Maar schipper H. Papegaaij 'dacht er anders over, toen hij de volgende dag van Ko's moedige daad hoorde- Hij nam onmiddellijk zijn maatregelen en zo doende waren de leden van de Paul Kruger- en de Berdenis van Berlekom- groep zaterdagmiddag naar het troep gebouw aan de Zuidsingel gekomen om Ko te huldigen. Hierbij waren ook aanwezig de heer en mevrouw De Plaa, alsmede Hanny enn haar vader. „Deze Middelburgse zeeverken ner heeft blijk gegeven zijn plicht te verstaan", aldus sprak de dis trictscommissaris voor Zeeland, oubaas J. J. Meijboom. „Behalve zijn persoonlijke moed en snelle reactie, beschikt Ko nog over een derde eigenschap, die in hetzelfde licht moet worden bezien, name lijk bescheidenheid", zei de heer Meijboom verder, waarna hij de moedige redder de onderscheiding opspeldde. De beide groepen be krachtigden dit met een driewerf hoera. Hanny ontving van oubaas Meij boom een geschenk en nadat de heer De Plaa de districts- en groepsleiding bedankt had voor de totstandkoming van de huldiging, was er nog een ge schenk van de groepsleden voor Ko. Het nationale hoofdkwartier van de N.P.V. heeft het gouden Jan van Hoof kruis ingesteld ter nagedachtenis van de Nijmeegse padvinder Jan van Hoof, die tijdens de laatste oorlogsda gen de Waalbrug voor de geallieerden intact hield door de springlading te verwijderen, die de Duitsers aange bracht hadden. VANDAAG. Middelburg Electro: „Ja, ja, die Liebe in Tirol", 7 en 9.15 uur, a.l. Schouw burg: „Wedloop met de dood", 8 uur, 14 Jr. Concert- en gehoorzaal: Lezing door Otto Glastra van Loon, 8 uur. Vlissingen Alhambra: „Silk stockings", 7 en 9 uur, a.l.; Luxor: „De vijand 8 uur, 14 Jr. uit het heelal", Goes Grand: „Zarak", 8 uur, 14 Jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2