BS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ipH BILT Aan nieuwe veerhaven Breskens wordt koortsachtig gewerkt regering FRANKRIJK, nog steeds zonder 24 uur geplaagd door stakingen Grotere inspanning Nato-Ianden vereist Vandaag... Eigen auto ontvreemd - zegt de wet VERWACHT. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 1 W 1 Kleine advertenties (max. 8 regels) Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok 23 cent p. regel met een minimum t!0vNNA*lïNTPRIis i,oen; p" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANTEN VRIJE STEMMEN v*" week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 bureau v. d. blad" 25 cent meer. per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 8546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nieuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen Brouwerljstr. 2: Zlerikzee. red tel 24; adm. tel. 26 Wanorde in het hele land TUSSEN" BRESKENS EN NIEUWESLUIS, waar de boeren op het ogen blik hun laatste produkten van het land balen, kent men sinds vorig jaar geen winterrust meer. Het geronk van de landbouwtrekkers, die de bieten wagens over de Langeweg naar het dorp brengen, wordt er veelvoudig overstemd door het geratel van betonmolens en het gedreun van de zware heistellingen. Een „battery" van draglines zwenkt er driftig heen en weer en vele zandauto's ryden onafgebroken af en aan. In koorts achtig tempo zijn daar ruim tweehonderdvyftig arbeiders bezig aan de uit- oering van het spectaculaire plan voor de nieuwe veerhaven met aanleg- nrlchting. Vóór en achter de duinep, op een terrein dat ongeveer vyfen- lertlg hectare beslaat twee boerderijen moesten er voor „sneuvelen" ordert gestadig dit project, dat niet alleen indrukwekkend Is omdat er ngeveer zestien miljoen gulden in wordt geïnvesteerd, maar vooral ook im de ruime opzet. Wanneer volgende zomer de nieuwe veerboot de nieuwe fuik zal blnnen- open, heeft Zeeuwsch-VIaanderen de beschikking gekregen over een van le modernste en grootste veerhavens en een stelsel van aan- en afvoer- vegen, zoals men deze slechts ln de drukste verkeerscentra vindt. Sinds de aannemer Jac. G. van Oord uit Utrecht vorig jaar augustus op het strand begon met de eerste voor bereidingen voor de bouw van de ha- vendammen, is er al heel wat veran derd. Beter gezegd, een van de lastigr ste projecten op waterbouwkundig ge bied nadert zo langzamerhand zijn voltooiing.,Want he. w \s beslist niet nm h'inti rmori 7"" nieuwe haven aan te leggen. In de monding van een der grootste getij rivieren, met een tjjenverschil tussen eb en vloed van ongeveer vier meter en dan pal op het noordwesten. Om al die redenen hebben sommige water bouwers het wel eens voor onmogelijk gehouden om me», dit werk in het na jaar te beginnen. De heren Van Oord protestmars hielden. In Parijs (foto onder) was het verkeer door de sta king geheel ontwricht, A.N .P.-telefoto EEN WEINIG ZON Overwegend droog weer met en kele verspreide opklaringen. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Zacht weer. ZON EN MAAN 27 oktober Zon op 7 27 onder 17.24 Maan op 12.05 onder 20.49 28 oktober Zon op 7 29 onder 17.22 Maan op 12.49 onder 21.51 E is het 150 jaar geleden M dat Rusland de oorlog ver- m klaarde aan Engeland, nadat tsaar Alexander bondgenoot was geworden van Frankrijk, m Later koos de tsaar wederom H de zijde van Engeland en ver- klaarde Napoleon de oorlog, m Deze oorlog leidde tot de dra- matische tocht van het Fran- H se leger naar Moskou. 1 EN MORGEN1 M verricht de paus de offi- s ciële ingebruikneming van de nieuwe installaties van Radio Vaticana; M wordt de bekende Neder- =- landse letterkundige dr. Vic- tor E. van Vriesland 65 jaar. M lllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Syrië-debat in V.N. Scherpe rede voering van Cabot Lodge De Amerikaanse vertegenwoordiger Henry Cabot Lodge heeft vrijdag bij de hervatting van het debat over de Syrische klacht in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties de toezegging herhaald, dat de Verenig de Staten de landen in het Midden- Oosten, die door een aanval van de Sowjet-Unie worden bedreigd, te hulp zullen komen. Er mag geen twijfel bestaan over de mogelijkheid van de ze hulpverlening, aldus Lodge. „Wij zijn sterk en onze bondgenoten zijn sterk". In een heftige aanval op de Sowjet- Unie zei -Lodge, dat de Russen een „kunstmatige oorlogsvrees" scheppen in de hoop door de spanning tussen Syrië en Turkije „hun expansionisti sche doelen" in het Midden-Oosten te verwerkelijken. Ludge zei, dat zijn regering het on derzoek van de toestand aan de grens tussen Turkije en Syrië toejuicht. Frankrijk werd vrijdag weer gegre pen door een 24 uurs staking, waar mede de arbeiders hun looneisen kracht willen bijzetten. In St. Na- zaire (boven), trachtten gendarmes de orde te bewaren tijdens de onge regeldheden met de arbeiders van de scheepswerven, die vrijdag een De schade aan de landbouw in de provincie Valencia,, toegebracht door de grote overstromingen van verleden week, wordt geraamd op on geveer 85.000.000 gulden. r De schade, die de stad leed "iordt geschat op 450.000.000 gulden. Mevrouw T. uit^ Voorschoten heeftdeze week in Kerkrade haar eigen auto ontvreemd. De vorige maand had zij de wagen verhuurd aan een onbekende man uit Oegstgeest, die niet meer kwam opdagen. Zij deed aangifte bij de politie en hoorde later, dat de Volkswagen op de automarkt te Tilburg verkocht was aan de Kerkradenaar G. Deze deed hem over aan zijn vader. De uiteinde lijke bezitter werd tenslotte de Kerkradenaar T. De verhuurster is maandag j.l. met haar zoon naar Kerkrade getogen, vond de wagen voor een huis geparkeerd staan en heeft hem zonder vorm van proces meegenomen. De laatste bezitter, die de auto volkomen te goeder trouw bezat, was het daarmee niet eens en de politie evenmin, met het gevolg, dat de wagen thans op verzoek van de Kerkra- dense gemeentepolitie door de rijkspolitie te Voorschoten in be slag is genomen. Wil de bezitster uit Voorschoten haar eigen auto, die na de verduistering liefst vijf keer werd doorverkocht, weer in bezit krijgen, dan zal zij hem van de Kerkradenaar moeten te rugkopen. Zij kan dan een civiele vordering instellen tegen de Kerkradenaar, die dat op zijn beurt weer kan doen tegen dege nen, van wie hij de auto gekocht heeft. De man uit Oegstgeest, die de auto werkelijk ontvreemd heeft, is inmiddels gearresteerd. Of er op hem nog verhaal is, is niet bekend. Aanlegfuik wordt achter de duinen gebouwd MILJOENENOBJECT VORDERT GOED KORTE PREDIKATIE WRAAK. ,Mij komt de wraak toeIk zal het vergelden, spreekt de Here". (Rom. 12 19). Wanneer mijn zoontje een blokken- toren gebouwd heeft en zijn zusje die met één slag omverslaat, out' laadt zich zijn boosheid in een klap, die willekeurig aankomt, moor in ieder geval raak is. Zijn plotseling opioellende achtervolgingsdrift zoekt zich zó een uitweg. De grondbetekenis van het woord wraak is dan ook vervolging. Ver volging, die pas eindigt in de vergel ding. Wij kennen deze in de grote- mensensamenleving in allerlei ge stalten. Van bijltjesdag tot boycot; van het koppig zwijgend langs elk aar heen leven tot het zetten van een tegenhak en de lawine van de roddel. Persoonlijke dorst naar wraak uit zich zo in overmatige vergelding. Een andere bron van wraak is de geestelijke verontwaardiging. Wie de Matthaus Passion van Bach beluis tert, hoort de kreet om wraak van de discipelen. Zij roepen om het on middellijk aanflitsend Godsgericht over de verrader Judas. Dit komt niet. Ook het wrekend zwaard van Petrus wijst Jezus af. Immers de bij bel wil van een persoonlijke wraak niet weten, of die nu uit drift of uit verontwaardiging voortkomt. God verbiedt ons die in onze tekst. Als God wraak oefent, komt er geen drift aan te pas. Hij laat slechts Zijn gerechtigheid gelden. Veel mensen van vandaag willen van een God, die zegt .Mij komt de wraak toe, Ik zal het vergelden", niet xoeten. Zij vinden, dat alleen de liefde bij God past. Maar liefde, die geen toom kent, is geen liefde. Im mers deze maakt geen onderscheid tussen goed en kwaad. Zulke liefde is zonder innerlijke kracht, zij is ook zonder zegen. Als God onze zonden wreekt, be tekent dit, dat Hij daarin Zijn ge rechtigheid aan het licht brengt. Dit oordeel zien wij voor ogen in Chris tus aan het kruis. Door Zijn offer stroomt het tot allen, die in Hem ge loven terug in de vorm van verge vende liefde. Denkt U daar eens aan, als U soms tegen iemand wraakgedachten koestert. Alleen dan zult U gaan verstaan, dat een Christen zich wreektalthans dat is Gods be vel door overwinnende liefde, zo als Paulus verder schrijft. Alleen de ze wraak is zoet. Sluis. L. P. W. Groenveld. BESPREKINGEN TE WASHINGTON Frankrijk, dat nog steeds lijdt onder een regeringscrisis, werd gisteren verlamd door stakingen, georganiseerd door de katholieke en commu nistische vakbonden. Het grootste deel van de Franse arbeiders had het werk neergelegd, om te protesteren tegen de stijging van de prijzen. De actie "deed zich sterk gevoelen bij de spoorwegen en andere vervoers bedrijven. Uit Algerije zijn ruim 1200 Franse politiemannen per vliegtuig naar Frankrijk overgebracht om te helpen bij de handhaving van de orde. Door het neerleggen van het werk ontstond er in het land een grote wanorde. Guy Mollet wil „winterregering" Van de spoorwegverbindingen in heel Frankrijk functioneerde naar schatting van de autoriteiten nog maar twintig procent. In Parys reed de metro niet en taxi's zag men ook niet rijden. Als regel on derhouden 1700 bussen in Parijs en omgeving de diensten. En reden er gistermorgen slechts 35 bussen. De Parijzenaars, die reeds enkele da gen wisten dat gisteren zou worden Algemene ouderdomswet werd verhoogd In verband met de 1 augustus plaats gehad hebbende huurverho ging zijn de uitkeringen aan bejaar den ingevolge algemene ouderdoms wet verhoogd met 68.12 voor gehuw den en 59,28 voor ongehuwden. De uitkeringsbedragen worden daarmede respectieveiyk 1524 en 936 gulden per jaar. De verhoging met terugwerkende kracht gaat in op 1 augustus 1957. De Sociaal Economische Raad heeft zich met het desbetreffende ontwerp besluit kunnen verenigen. De Sociaal Economische Raad wil te zjjner tijd nog overwogen zien in hoeverre de uitkomsten van de algemene woning telling van 1956 tot correcties van de pensioenbedragen aanleiding geven. Minister Suurhoff is echter van oordeel, dat het in het algemeen niet gewenst is eenmaal ingegane herzieningen van de pensioenbe dragen later nog eens te corrige ren. Op deze wijze zou er een voortdurende onrust rondom de hoogte van de pensioenbedragen ontstaan Uit van de zyde van het Centraal bureau voor de statistiek verkregen Inlichtingen is ook wel gebleken, dat uit de uitkomsten van de algemene woningtelling 1956 seen nauwkeurige gegevens zullen zijn te putten om trent de huurposltie van de bejaar den met de laagste inkomens. Er is nog wel enige fantasie voor nodig om in deze warwinkel van pa len en buizen nu al de nieuwe fuik( voor de provinciale boot in Breskens te herkennen. Maar de vorm van de fuik is toch al enigszins te zien. Het frappante is hier, dat de fuik ,.op het drogewordt gemacQ<t. Later worden de duinen namelijk doorge stoken, zodat de fuik dan vol zal lopen. Voordat het zover is, moet echter nog heel wat gedaan wor den. Zo moet ook een zware zeedijk aangelegd worden, waar vele dragli nes op de achtergrond van de fo to al mee bezig zijn. Links op de foto is de nog in bekisting staande enin aanbouw zijnde korte pier te zien; rechts de damwand van de lan ge pier. In het centrum van de foto zijn de vormen van de brugbak reeds te onderscheiden. Foto P.Z.C.). gestaakt begaven zich reeds vroeg in de morgen te voet naar het werk. Sommige ondernemingen hadden spe ciale diensten van vrachtwagens en bussen voor hun werkgevers georga niseerd. In het centrum van de stad ontston den grote verkeersopstoppingen voor namelijk veroorzaakt door fietsers, bromfietsers en scooters. De Franse PTT deed ook maar niets en ook de bouwvakarbeiders en me taalbewerkers bleven thuis. In de gasfabrieken werd niet gewerkt, evenmin als by de waterleidingen. By de stakers hadden zich ambtenaren en bankbedienden aangesloten. De douaniers, metrologen en ver- bindings-mensen op de Franse vliegvelden volgden het voorbeeld. Het gevolg was dat het luchtver keer van en naar de Franse vlieg velden geheel kwam stil te liggen. Het vuil werd niet opgehaald. En de mensen in dienst van de begra fenisondernemingen volgden ook het stakingsparool. In de Paryse voorstad Ivry werden twee politiemannen gewond. In Arras verdreef de politie met traangas vijf honderd demonstranten van het stad huis. De „Gouden Pyl"-trein werd in Calais door stakende spoorwegmen sen met stenen bekogeld. Er wa-ren 43 passagiers in de trein; niemand werd gedeerd. In Saint Nazaire, waar donderdag een dode viel bij demonstraties, was de toestand gespannen. In de middag marcheerden vijftien honderd stakers door de stad. Politieauto's werden met stenen bekogeld. De arbeiders staakten, de politici gingen verder met beraadslagen. Aanvankelijk leek het dat Guy Mollet kans van slagen had bij het vormen van een nieuwe regering. De kansen zijn echter gering ge worden. De rechtse onafhankely- ken moeten nog beslissen. Het is niet te zeggen hoe deze beslissing, waarvan het slagen van Mollet af hankelijk is, zal uitvallen. Mollet hoopt echter maandag een re gering met een beperkte ambtster mijn (vier maanden, winterregering) voor te stellen, welke zich voorname lijk ten doel zou stellen: sanering der openbare financiën en herziening der politieke instellingen, waardoor een versterking van het gezag en de sta biliteit van de uitvoerende macht mo gelijk zou worden. De Amerikaanse president, Eisenhower, en de Britse minister-presi dent, Macmillan, hebben vrijdag aangedrongen op een grotere inspan ning van de landen van de Nato op het terrein van het wetenschapplijk speurwerk en de ontjvikkeling van de wetenschap. Zij zijn van plan in december deze plannen met de andere Nato-landen te bespreken. ben", zo wordt in de verklaring ge zegd. In het bijzonder in de minder ontwikkelde landen dienen de levens standaard en de economische ontwik keling voortdurend en in belangrijke mate te worden vergroot. De president en de minister-president herhalen hun eerder bekendgemaakt standpunt, dat zij Turkije te hulp zul len komen, indien dit land zal worden aangevallen. Plannen worden in Nato-raad besproken Officiële waardvoerders zeiden te Washington in antwoord op vragen van journalisten over het communi qué. dat werd uitgegeven na de be sprekingen tussen Eisenhower en Macmillan, dat het niet onmogelijk is, dat deze twee leiders de vergade ring van de Nato-raad zullen bijwo nen. In wat Eisenhower en Macmillan „een verklaring van gemeenschappe- lijké doeleinden" noemen, zeggen de beide leiders, dat zij in de drie Oagen van hun besprekingen hebben willen vaststellen op welke wijze de morele, intellectuele en materiële kracht van de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië het best kan worden gebruikt voor die taken, die met meer verze kerheid en met grotere spoed om standigheden zullen scheppen, waarin de vrede kan bloeien. Eisenhower zal. aldus de verkla ring, het Amerikaanse congres verzoeken de huidige wet op de atoomenergie te wijzigen in zover re dit nodig en wenselijk is om een nauwe en vruchtbare samenwer king van geleerden en ingenieurs van Groot-Brittannië, de Verenig de Staten en andere bevriende landen mogelijk te maken. De vergadering van de Nato-raad „zal misschien een speciaal karakter heb- De vrye landen, aldus de verklaring, beschikken zowel materieel als mo reel over grote activa. Gezamen- lyk zyn deze veel groter 'dan die van de communistische landen. Indien de vrjje landen hun bronnen in harmoni sche samenwerking gebruiken, zal de totalitaire dreiging, waar zy thans te genover zyn geplaatst, na een tyd verdwijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1