Felle repliek van farmaceutische fabrikanten tegen apothekers VAN RIJKSPOSTSPAARBANK GELD TEGEN 7 PCT. GELEEND GROET EEN VRIND EN HELP EEN KIND: UNICEFACTIE VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 CONFLICT INDUSTRIE-APOTHEKERS Onzorgvuldige taxaties van verkregen besparingen (Van onze speciale verslaggever) De fabrikanten van farmaceutische produkten, die de laatste maanden bij herhaling te horen hebben gekregen, dat de gezondheid en de beurs van de Nederlanders niet gebaat zouden zijn bij de grote stroom van vaak dure en overbodige verpakte geneesmiddelen, hebben gereageerd op verschillende aantijgingen. Aanleiding daartoe heb ben ze gekregen in een rapport van twee leden van de Rotterdamse Geneesmiddelencommissie van het ziekenfonds, de heren C. O. Bierman en J. I. Cohen, waarin gepleit wordt voor meer controle van zieken fondszijde op het geneesmiddelenpakket. In Rotterdam wordt volgens een ichatting zes ton, 600.000 gulden, per jaar bespaard op het genees middelenbudget van het% zieken fonds, door voor een vijftiental fa briekmatig bereide spécialités even- vaardige produkten te laten ver strekken, die in de apotheek wer den bereid. ..Volgde men in het gehele land de zelfde weg", zo betoogden beide he ren, ,,dan zou men gemakkelijk tot een besparing van 8 miljoen gulden kunnen komen". Tevens wezen beide heren erop, dat het streven van de fabrikanten en de farmaceutische groothandel er op gericht is, speciaal in Nederland, de substanties de grondstof voor het geneesmiddel van de mark te houden, of wel deze slechts ter be schikking te stellen tegen een prijs waarvoor men ook het spécialité ver krijgbaar stelt. In een scherp gesteld schrijven, dat volgens het briefhoofd is uit gegaan van ^e contactcommissie industrie-C P.C. en dat verzon den is aan i schillende functiona rissen van het ziekenfondswezen en voorts aan al diegenen, die vol gens de samenstellers het rap port van de heren Bierman en Cohen ontvangen zouden hebben, wordt thans gezegd, dat door de Rotterdamse heren een eenzijdige en tendentieuze voorstelling van zaken is gegeven. Met een drie tal voorbeelden zegt men, dat de taxatie van de verk regen bespa ringen niet met voldoende zorgvul- digheid is verricht. Ten aanzien van het punt dat de farmaceutische groothandel weiger achtig zou zijn in sommige gevallen substantie ter beschikking van de apothekers te stellen, zegt het, het volkomen begrijpelijk te vinden dat de farmaceutische groothandel niet het risico van inbreuk op octrooirech ten wenst te lopen. Het commentaar van de heer J. I. Cohen op dit schrijven was, dat een principiële affaire hier in het per- Bestuurder na dodelijke aanrijding doorgereden In de nacht van woensdag op donder dag is de politie van Eindhoven er in geslaagd de bestuurder van de auto aan te houden, die woensdagavond op de Kanaalweg-Zuid te Eindhoven een jongen en een meisje heeft aangere den. Tengevolge van deze aanrijding is de vijftienjarige S. onmiddellijk overleden. De bestuurder is de 32— jarige woonwagenbewoner A. M. die zijn wagen in het "woonwagenkamp had neergezet. De man had zich tij dens de speurtocht die de politie kort na het ongeluk in het woonwagen kamp hield, in een moddersloot ver borgen. Hij is later evenwel te voor schijn gekomen en heeft zich bij de politie, die nog in het kamp was, aangemeld. Hij verklaarde wel ge merkt te hebben iets te hebben aan gereden, maar zeide zich niet bewust te zijn geweest van het dodelijk on geluk. Twee Polen zijn met een ouderwets open tweepersoons vliegtuigje uit Polen ontsnapt en op het Deense eiland Bornholm geland. De linkerfoto toont de twee Polen met de kaart die zij bij hun vlucht gebruikten. Op de rechterfoto het vliegtuigje. soonlijke vlak was getrokken, en dat daarbij een aantal feiten volkomen verdraaid is weergegeven. Hij over woog dan ook tegen de verantwoor delijke fabrikanten een klacht in te dienen wegens smaad. Het merkwaardigste achtte hij in tussen dat dit scchrijven onder valse vlag zou zijn verzonden. Het is na melijk uitgegaan onder het briefhoofd contactcommissie industrie-C.M.P.C., welke laatste letters betekenen ..Cen trale Medisch-pharmaceutische com missie van de ziekenfondsraad", maar dat de voorzitter van deze commissie dr. J. Fokkema, medisch adviseur bij de ziekenfondsraad, er niet van op de hoogte was. Desgevraagd verklaarde dr. J. Fok kema, dat de C.M.P.C. van de zieken, fondsraad, volkomen buiten dit con flict staat en ook totaal geen verant woordelijkheid voor 't schrijven wens te te aanvaarden. Wanneer de indus trie prijs stelde op verder contact met de CMPC zou ook de eis worden ge steld, dat dit duidelijk ter kennis zou worden gebracht. Tenslotte belichtte hij ons nog, dat de achtergrond van het hele con flict tussen industrie en apothe kers is gelegen in het feit. dat de voortschrijdende industrialisatie ook in de farmaceutische sec tor, de sociale positie van de apo thekers in gevaar brengt. Bij een beschouwing van deze si tuatie mocht echter beslist niet over het hoofd worden gezien, dat het ge neesmiddelen-pakket in Nederland nog altijd het goedkoopste is van ge heel Europa. Is dit stellig in de eer ste plaats te danken aan de kritische zin van de medische stand, de rol die de wetenschappelijk gevormde apo theker in dit alles speelt, wilde hij toch bepaald niet over het hoofd zien. APELDOORN ZAT IN NOOD Teleurstelling over houding van rijkslichaam (Van onze .correspondent) Is het juist dat de Rijkspostspaar bank aan de gemeente Apeldoorn een lening (let wel: kort geld) heeft aangeboden tegen een rente van 7 procent Deze vraag hebben leden van de Tweede Kamer gesteld aan de mi nister van binnenlandse zaken, aldus blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting van dit departement. Indien dit percentage onjuist mocht zijn, vragen de kamerleden verder, tegen welk percentage werd de le ning dan wel aangeboden? Tenslot te wordt de minister gevraagd: in- Actie tegen verhoging van posttarieven De Kamer van Koophandel te Alk maar is van mening, dat de postta rieven meer dan noodzakelijk zijn verhoogd. Overwogen wordt met de andere Kamers van Koophandel een actie te ondernemen. De voorzitter van de Alkmaarse Kamer, de heer J. F. Ie Blansch noemde de rigoureuze verhoging bij een overheidsbedrijf in lijnrechte tegenspraak met het beroep van de regering op het bedrijfsleven om prijsverhogingen tegen, te gaan. De voorzitter was van mening dat met een geringere prijsverhoging vol staan had kunnen worden. Volgens de begroting zal straks aan het rijk een voordelig saldo van 7.5 miljoen worden uitgekeerd, terwijl aan de al gemene reserve een bedrag van 16 miljoen zaf worden toegevoegd. De voorzitter is van mening dat ten on rechte door het publiek in totaal 23.5 mijoen aan winst moet worden opgebracht. Winkelbediende werd zendingspredikant. Zondag 3 november zal in een dienst in de nieuwe kerk te Delft worden bevestigd en afgevaardigd als zen dingspredikant naar Merauke de heer D. van Bodegraven. Hij vertrekt in de loop vandezelfde maand nog naar zijn zendingsterrein. De hèer Van Bodeg^iven was eerst winkel- en later kantoorbediende. Hij stelde zich echter het doel voor ogen om predikant te worden. In zijn vrije tijd studeerde hij voor het staatsexa men en vervolgens volgde hij de col- Amsterdam theologie, leges aan de gem. universiteit van De bevestiging geschiedt door ds. G. van Noordennen, Ned. Herv. pre dikant te Berkel en Roodenrijs. oud- zendingspredikant, en de afvaardiging door ds C. Spoor uit Nootdorp namens de classis Delft. dien dit percentage wel juist is en dc Rijkspostspaarbank dit motiveer de met het argument dat de bank nu eenmaal trachten moet zo hoog mogelijke winst te maken, hoe rijmt de regering dit alles dan met haar beleid inzake het rentegamma? Naar wij vernemen heeft de ge meente Apeldoorn onlangs bij de Rijkspostspaarbank een contract ge sloten voor een lening van 500.000 gulden tegen 7 procent met een loop tijd van 6 maanden. Op 27 septem ber en 7 oktober werd respectieve lijk door de gemeente Apeldoorn en de Rijkspostspaarbank dit contract getekend. Dit besluit is genvallen omdat Apel doorn (en met haar vele Nederland se gemeenten) van mening is, dat de overheid de gemeenten als het ware dwingt zij het dan zijdelings tot het aangaan van leningen op de zogbhaamdc vrije markt. „Wij verkeren in dezelfde positie als een hongerlijdende in het laatste jaar van de oorlog. Hij is, om in het leven te blijven, gedwongen om op de zwarte markt te gaan kopen, om dat er nu eenmaal geen „witte markt" is", vertelde ons de wethou der J. Quast uit Apeldoorn. Inmiddels is door een functionaris bij de onderhandelingen wel gepro testeerd tegen een dergelijk percen tage. De Rijkspostspaarbank moti veerde een en ander echter met het standpunt, dat de Rijkspostspaar bank „niet onder d® markt kan gaan werken". Hoewel de gemeente Apeldoorn de ze lening heeft aangegaan, gaat haar teleurstelling en bezwaar uit tegen het feit, dat hier een rijksli chaam in dit geval de Rijkspost spaarbank leningen verstrekt te gen een percentage van 7 procent op de zogenaamde vrije markt en op deze wijze meehelpt aan de ontwrich ting van de begrotingen der Neder landse gemeenten. Ongenode scheidsrechters bij Duitse manoeuvres Vyf Russische officieren in uniform hebben woensdag oefeningen van de Westduitse divisie luchtlandingstroe pen in het Zwarte Woud bijgewoond. Zy waren echter niet uitgenodigd. De Russen, die witte armbanden met het woord „scheidsrechter" droegen, liepen tussen de burgers die de oefe ningen gadesloegen rond, maar zy bleven uit de buurt van de officiële gasten, o.w. hoge NAVO-officieren. Toen Duitse militaire politie de on genode „scheidsrechters" in het oog kreeg, verdwenen de Russen schielijk. Men gelooft, dat zij behoren tot de Russische militaire missie te Baden- Baden, waar het Franse hoofdkwar tier in Duitsland is gevestigd. Probleem kinderhulp niet gemakkelijk op te lossen Van de 900 miljoen kinderen, die de wereld naar schatting telt, kunnen er slechts 1/3, dus 300 miljoen, te vreden zijn. De overige 600 miljoen hebben honger of lyden aan een chro nische ziekte. Onder de slagzin „Groet een vrind en help een kind" organiseert de stichting Nederlands Comité Unicef in Den Haag ook dit jaar weer een actie ten bate van dit grote kinderfonds der Verenigde Na ties. dat reeds in ruim 100 landen hulp v erleent. Het vorig jaar hielp het 40 mil joen. kinderen en moeders, dit jaar Winterweer in Italië eiste een dode De plotselinge komst van winter weer in Italië heeft een dode geëist. Een bedelaar die in zijn hut te Vag- lierano d'Asti, in Piedmont, aan kou en uitputting overleed. In de heuvels van Noord-Italië is de eerste sneeuw gevallen, in Turijn schommelt het kwik omstreeks de 5 tot 6 graden Celsius (boven nul) en een verdere daling van de tempera tuur is voorspeld. In midden en zui delijk Italië is de afgelopen dagen Afrikaans-Aziatische bijeenkomst te Cairo Radio-Caïro heeft bekendgemaakt, dat er in de Egyptische hoofdstad van 26 december tot 1 januari conferentie voor Afrikaans-Aziatische solidariteit zal worden gehouden waarop gesproken zal worden over 't Algerijnse vraagstuk, een verbod van kernwapens en het nemen van proe ven hiermee, de rassenscheiding er de economische betrekkingen tussen Afrikaanse en Aziatische landen. Het besluit werd te Caïro genomen door een commissie van voorberei ding. waarin 23 landen van Afrika en Azië waren vertegenwoordigd. Trein kreeg defect in Velsertunne! De eerste trein van half zes uit Alkmaar naar Haarlem in de Velser- tunnel is tot stilstand gekomen ten gevolge van het doorslaan van de dakbeveiligingen. Omdat aanvanke lijk deze oorzaak niet vaststond, zag men er van af de volgende trei nen over het andere spoor te leiden. Het treinverkeer door de tunnel was hierdoor anderhalf uur gestremd, De defecte trein is door een diesel elek trische locomotief uit de tunnel ge sleept, waarna om zeven uur de toe stand weer normaal was. hoopt men dit aantal te kunnen uitbreiden tot 45 miljoen. Verge leken met de 600 miljoen, die deze hulp nodig heeft, is er dus nog lang niet voldoende geld. Het probleem van de kinderhulp zal in de toekomst niet gemakkelijk zijn op te lossen. Zeer sprekende cij fers van het statistisch bureau der Verenigdfe Naties illustreren dit dui delijk. De wereldbevolking neemt per uur met 5000 zielen toe. Dat is dus 120.000 per dag of wel 43 miljoen per jaar. De wereldbevolking groeit m.a.w. ieder jaar aan met een aantal men sen, dat even groot is als vier maal de bevolking van ons land. Dit houdt in, dat indien de tegenwoordige aanwas voortduurt de wereldbe volking aan het einde van deze eeuw verdubbeld zal zijn. Met die aanwas zullen de moei lijkheden min of meer gelijke tred houden. De Unicef poogt de nood overal in de wereld te lenigen. In Nederland kan iedereen die aan dit goede doel wil medewerken zijn kleine steentje bijdragen door nieuw jaarskaarten van de Unicef te kopen, nog beter: door zelf aan de verkoop van doosjes kaarten deel te nemen. De kaarten die door internationaal bekende artiesten zijn ontworpen, kosten 40 cent per stuk. Voor iedere 50 doosjes, ieder met tien kaarten, die verkocht worden kan de Unicef zich een verpleegstersuitzet aan schaffen, voor iedere 100 doosjes een bromfiets en bromfietsen, het Neder landse vervoermiddel, dat steeds in populariteit toeneemt, rijden al in verscheidene delen van de wereld door de rimboe. Voor 500 doosjes kan een inrich ting van «een plattelands-gezond heidscentrum worden bekostigd en voor 3000 doosjes heeft de Unicef weer een jeep of een kleine vracht auto meer, die in afgelegen streken onschatbare diensten kan verrichten. Meer buitenlands fruit te verwachten. Op de jaarvergadering van de groothandel in verse zuidvruch ten die donderdagmiddag in het Kurhaus te Scheveningen is gehou den, heeft de voorzitter, de heer R. Mol, de verwachting uitgespro ken dat binnen niet al te lange tijd een belangrijke verlichting op de fruitmarkt te verwachten is door de aanvoer van grote kwantums sinaasappelen en ook van appelen en peren. In bijna alle produktielanden van citrusfruit is een redelijk goede oogst terwijl de betalingsmogelijkheden geen belemmering voor de import behoeven te betekenen. Verwachtten we in de achterliggen de jaren veelal vanaf medio novem ber uitsluitend of in hoofdzaak Spaan se sinaasappelen en iets later de jaf- fa's, dit seizoen zal het assortiment stellig worden uitgebreid met Ma rokkaanse. Mexicaanse Californi- sche en Florida sinaasappelen, aldus de heer Mol. Tevens is aan bevoegde instanties het verzoek gericht om, evenals dat in West-Duitsland het geval is. ge zien de krèippe fruitmarkt en als ge volg daarvan hoge fruitprijzen, tijde lijk de invoerrechten op appelen, pe ren en citrus buiten werking te stel len. In Argentinië staken nog twee vakverenigingen De algemene staking van 48 uur in Argentinië is gisternacht geëin digd. Twee vakverenigingen hebben evenwel besloten de staking voor on bepaalde tijd voort te zetten, n.l. de bond van arbeiders in de vleesconser- venindustrie en de bond van perso neel van de openbare vervoersdien sten. Eerstgenoemde vakvereniging eist de vrijlating van een ongenoemd aan tal vakbondsleiders, die gearresteerd zouden zyn. De andere bond eist, dat de regering, die de zetel en de leiding van de bond heeft overgenomen, deze weer teruggeeft. Maharadja liet fabelachtige schat achter in hotel en bank te Parijs In Parijs is een schat aan edelstenen en sie raden ontdekt, die men alleen nog maar moge lijk zou achten in een Oosters sprookje. De schat t oas het eigendom van de in 1955 overleden Indiase maharadja van Kapur- thdla. Het gerecht had opening van zijn be zittingen geëist in ver band met het bestaan van schulden en on enigheid over de verde ling van de nalaten schap tussen de vierde vrouw van de overle dene, de Engelse me vrouw Estel Mudge, en zijn zoon Sukhjit Sing, een officier in het In diase leger. Eerst begaven de ge rechtsambtenaren zich met de advocaten en mevrouw Mudge naar het Ritz-hotel, waar de overledene een safe had. Toen men deze probeerde te openen, brak de sleutel af. Het zal nu wel enkele da gen duren voordat de safe geopend kan wor den. Meer succes had men bij de safe van de ma haradja in een Parijse bank. Daarin bevonden zich ze€&n koffers, die een verblindende rijk dom herbergden; dozij nen diamanten, parel colliers, ringen, edel stenen in rijke variatie en zelfs een schaakspel van puur goud en ivoor. Mevrouw Mudge ver klaarde onmiddellijk, dat zij al deze juwelen als haar eigendom zal opeisen. Het zal verschillende dagen vergen om de waarde van dit alles te berekenen. Voor het af doen der schulden zal het zeker voldoende zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7