Voortdurend dalende prijzen van grondstoffen verzwakken economie Kalmte aan Turks-Syrische grens KLANKBORD j MODEONTWERPER CHRISTIAN DIOR IN ITALIË OVERLEDEN VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Door onze economische medewerker) Het is nu wel duidelijk geworden, dat aan de voortdurende stijging van de conjunctuur een eind is gekomen. Niet duidelijk is alleen of wij slechts een rustpauze beleven, een periode van reiniging en stabi lisatie om na enige tijd de weg naar boven weer te vervolgen dan wel dat wij aan het begin staan van een algemene teruggang. De economen houden het voorlopig op het eerste. In zoverre heb ben zij het gelijk aan hun zijde, dat de huidige situatie verre verschilt van die van 1929. Bovendien heeft men het monetaire apparaat be ter in zijn macht, is de wetenschap vrder ontwikkeld en zullen tenslotte de regeringen niet aarzelen een eventuele werkloosheid van betekenis onmiddellijk met forse maatregelen te lijf te gaan. In ons eigen land blijft de deviezenvoorraad de laatste weken stijgen (afgelopen week kwam er weer 15 miljoen bij). De overheid wordt niet moe op lichtpunten te wijzen (deze week nog minister Drees in Groningen), terwijl eind vorige week dr. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank als zijn overtuiging uitsprak, dat voor een wer kelijke depressie niet gevreesd behoefde te worden. In de begroting voor 1958 zitten zijns inziens bovendien mogelijkheden om de fee hoog opgelopen bestedingen omlaag te drukken. Een tikje optimisme van de kant van onze autoriteiten is inderdaad nodig om te voorkomen, dat er alom een malaisestemming gaat heersen. Toch moeten wij de feiten onder ogen blij ven zien. Feiten die niet in het bin nenland maar in het buitenland lig gen. Onze economie toch is zo volko men van dat buitenland afhankelijk en door de invoer en door onze uit voer, dat elke schok buiten onze gren zen zich onherroepelijk tot ons land voortplant. Nemen wy de koersdaling op de ef fectenbeurs van New York. Wij heb ben er dit jaar al verscheidene gehad. Deze week kwam zelfs de scherpste van het gehele jaar, die in verband gebracht werd met ontmoedigende berichten over nieuwe produktiebe- Nobelprijs geneeskunde voor Italiaan Bovet Prof. Daniel Bovet heeft donderdag te Rome meegedeeld, dat hij officieel bericht heeft gekregen, dat hem de nobel-prijs voor geneeskunde is toe gekend. Dit is een recente foto van de Vis count 802, G-AOJA van de British European Airways, toelke woensdag bi; Belfast is neergestort bij het aanvliegen van het vliegveld Nutts Corner. De vijf leden van de beman ning en twee BEA-employé's die zich als passagiers aan boord be vonden, kwamen om het leven. Het vliegtuig was uit Londen komen vliegen om in Belfast de Engelse mi nister van bevoorrading en een ge zélschap journalisten op te halen, die de officiële opening van een fa brieksgebouw in Belfast hadden bij gewoond. perkingen in het Amerikaanse be drijfsleven. Onze beurs is voor zo'n daling van Wallstreet uiterst gevoe lig en zij ging dus mee omlaag. Van geheel andere maar niet minder ernstige aard is die constante daling op de internationale goederenmark ten. Verschillende barometers regis treren dit heel secuur. Het cijfer van Moody b.v., waarin de Amerikaanse noteringen van 15 grondstoffen zijn verwerkt, is sedert het begin van dit jaar met circa 12 pet. gedaald. Het cijfer van The Financial Times, een index van louter Engelse noteringen, daalde sedert het begin van dit jaar met 7 pet. Door de vele goederen, die in deze verzameling zijn opgenomen, zijn de percentages een gemiddelde, waar door de scherpste dalingen zich aan onze ogen onttrekken. De non-ferro- metalen bv. als koper, lood en zink zijn met niet minder dan 30 pet in prijs gedaald en een produkt als rub ber ipet 25 pet. Deze daling op een breed front wil in feite zeggen, dat er van vele goede ren te veel wordt geproduceerd, te veel t.o.v. de koopkrachte vraag. Enerzijds dus een overproduktie die producenten door produktiebeperking moeten zien op te vangen, anderzijds een te kleine consumptie o.a. door het onnodig blyven wachten met kopen. De daling van de grondstoffenprijzen betekent ook dat de valuta-inkomsten van de producerende landen (in dol lars en ponden) behoorlijk afgekne pen worden. Zy moeten om ont wrichting te voorkomen hun in voer beperken, hun investeringsplan nen veranderen. Met andere woorden, hun economie komt onder druk te staan, waardoor zy op de wereld markten weer minder van de indus trielanden kunnen kopen. Maar die dalende grondstoffenpryzen moeten in West-Europa toch een steun voor de fabrikant zijn, die CONSERVATIEVE KINDEREN. De speelgoedfabrikanten in Engeland hebben, nu hun collecties voor de de cembermaand aan de openbaarheid worden prijsgegeven, vertrouwen in 't conservatisme van de Engelse jeugd. Want in geen enkele collectie komt men attributen tegen als ruimtepak- ken, ruimtehelmen en aanverwante artikelen. Cowboykostuums daaren tegen zijn wel in de mode. „Speel- goedtreinen, schaalmodellen en zelfs pijl en boog zijn meer populair dan speelgoed uit de wereld van de scien ce fiction", verklaarde een fabrikant. „Kinderen houden van iets nieuws, maar alleen zo nu en dan en bij klei ne hoeveelheden tegelijk. Over het algemeen zijn ze conservatief in de keuze van hun speelgoed". KUSJE. De rechtbank van Hartlepool hceii de Engelse matroos Bob Foster tot vijf pond boete veroordeeld. Tegen de orders van de schipper in weigerde hij aan boord te gaan zon der het gebruikelijke afscheidskusje van zijn vrouw te hebben gekregen. Het schip vertrok 24 uur te laat. Twee dodelijke gevallen van a-griep te Alkmaar In Alkmaar zijn weer twee geval len van A-griep met dodelflke afloop geconstateerd. Woensdag overleed in het St. Elisabeth Ziekenhuis de 43- jarige mevrouw J. W. S., moeder van zes Kinderen en in het Centraal zie kenhuis overleed de 55-jarige heer J. S. Koedijk eveneens tengevolge van de A-griep. Totaal zijn in Alk maar nu vier personen aan compli caties van de A-griep overleden. Verder herstel op de effectenbeurs te New York bewogen de koersen op de effecten beurs te New York zich gisteren op nieuw in stijgende lijn. Halverwege de och tendbeurs waren de koersen van enkele cents tot meer dan een dollar ger aandeel hoger. ok op de effectenbeurs te Toronto was de stemming weer vast. De scherpe styging van woensdag hield onvermindei'd aan. De koerswinsten van industrie-aandelen liepen op tot 5 dollar, steeds klagen over oplopende kosten In principe wel. Maar dan ook alleen als de grondstof een belangrijk deel uitmaakt van de kostprijs en de in voerprijs werkelijk daalt. Tot nu toe brengt onze index van groothandelspryzen deze daling niet tot uiting. De hulp- en grondstoffen die nagenoeg geheel uit het buiten land komen, blgven de laatste maan den onveranderd van prijs. Vandaar dat ook de verbruikers, een uitzonde ringsgeval daar gelaten, nog niet veel van de prijsdaling gemerkt hebben. Er zit in deze daling overigens nog het gevaar, dat zij zich steeds dieper ingraaft de kopers wach ten namelyk met kopen tot het uiterste en in verband met de veel duurder geworden kredieten en in de hoop, dat de prijzen nog verder zullen dalen. Dit uitstel leidt dan weer tot verdere daling met de kans dat zij zo ver gaat dat het vertrouwen volledig verdwijnt en de balans doorslaat. Daarom wordt er met zoveel verlan gen gewacht op een herleving van de algemene vraag, waarbij als startmo tor een verbetering van de indus triële activiteit in de Verenigde Sta ten zal moeten dienen. Dit land toch met zijn enorme koopkracht is by uitstek in staat door een vergroting van de vraag een tegenwicht te vor men tegen de overproduktie van de grondstoffen. Blijft die opleving uit, dan is een ver dere daling verre van denkbeeldig met alle risico's vandien. Deze foto laat zien hoe de s Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer flinks) f§ H zijn derde benoemingsmandaat ontving uit handen van de pre- li sident Theodor Heuss (rechts) nadat de Bondsdag hem voor de derde maal voor vier jaar als kanselier had gekozen. In H het midden staat de heer s Bleek, onderstaatssecretaris, H toegevoegd aan de president. llllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll HIJ BRACHT VELE „LIJNEN" Door lanceren „New Look" kwam hij op eerste plan Christian Dior, de beroemde Franse modeontwerper, is in de nacht van woensdag op donderdag in een hotel te Montecatini overleden. H\j was enige dagen geleden naar deze badplaats in het noorden van Italië gekomen om rust te nemen. Dior overleed volkomen onver wachts aan een hartaanval. Hy was 52 jaar. Dior werd te Granville in Norman- dië geboren. Hij was reeds op middel bare leeftijd toen hij plotseling in 1947 in de Paryse modewereld op het eer ste plan kwam door het scheppen van de „New Look", die een einde bete kende van de gedwongen soberheid in de mode gedurende de oorlogsjaren. Sindsdien had hij de verstok te vrygezel in de wereld van de damesmode een gezag, zoals slechts weinige ontwerpers dat voor hem hadden gehad. De „New LK)ok" werd gevolgd door de „tulp- Inn" An oon rnplfc sn/^Aro lnnorr* lijn" en een reeks andere „lynen' genoemd naar letters van het alfa bet, zoals de „Y"-, de „X"-, de „H"- en de „A"-lijn. Vorig jaar lanceerde Dior de „pyllijn". Geleidelijk strekte Dior zijn activi teit ook uit tot accesssoires die hy be langrijk achtte, zoals juwelen, kousen, handschoenen en parfums. Vorige maand werden te Londen de eerste door hem ontworpen schoenen ge toond. Zakenman De ontwerper had met zijn betrek kelijk korte, gezette gestalte, kale hoofd en donkere kostuums met stem mige dassen meer het voorkomen van een bankier en hij had ook zeker de capaciteiten voor een dergelijk be roep. Hy was een goed zakenman, die in talrijke landen zakelijke filialen had. De „Christian Dior-maatschap- prj" werd met haar filialen in de V. S., Engeland en Zuid-Amerika dan ook Frankrijk wil ballistische raketten Een woordvoerder van 't Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft bevestigd dat Frankryk de Ver enigde Staten verzocht heeft het een aantal ballistische raketten voor mid delgrote afstand te leveren. Het Fran se verzoek werd een maand geleden ontvangen. Het wordt thans bestu deerd. een van de belangrijkste Franse on dernemingen. Twee jaar geleden had zij 1200 mensen in dienst en een omzet van ongeveer vijftig miljoen gulden per jaar. Te Parys bewoonde Dior een groot herenhuis, waarin zijn lievelingskleu ren wynrood en groen de boven toon voerden en talrijke antiquiteiten, waaronder een zilveren bad, een plaats hadden gekregen. Om zich te ontspannen werkte hy wel in zjjn tuin of speelde plano, waarby hy voorkeur had voor composities van Bach en Chopln. Men zei van hem, dat hy zeer byge- lovlg was. Op dagen dat hij zijn col lecties toonde, droeg hy altjjd een tak je lelietjes-van-dalen in zijn knoops gat, die in Frankrijk als gelukbren gend worden beschouwd. Man in bouwput verdr'onken Op het terrein van de N.V. Lips' schroevengieterijen te Drunen is woendagavond de arbeider A. Voge laars uit Ammerzode, in dienst van de firma de Vries Robbé, in een vier en een halve nieter diepe bouw put, waarin ongeveer 2 meter water stond, gevallen en verdronken. Hij was 36 jaar en vader van twee kinderen. Na 21 jaar: regeringscrisis in Zweden De Zweedse Centrumpartij vroege re Boerenparty heeft donderdag besloten de regeringscoalitie met de Sociaal-democraten te verlaten. Het besluit kwam niet als een verras sing. De gevolgen kunnen nog niet met zekerheid worden voorspeld. Aangenomen wordt dat premier Er- lander (soc. dem.) het ontslag der re gering zal aankondigen, zodra hij of ficieel bericht heeft van het aftreden der ministers die tot de Centrumpar tij behoren. Ook wordt verwacht dat de koning Erlander dan eerst zal ver zoeken een minderheidskabinet te vormen. Mocht hieruit toch een kabi netscrisis ontstaan, zo is dit de eerste in twintg jaar in Zweden. Explosie met brand in werkplaats te Amsterdam In een werkplaats van een neon-recla- meverlichting firma in de Spuistraat in Amsterdams binnenstad heeft zich gisteren een hevige ontploffing voor gedaan, die een felle brand heeft ver oorzaakt. Vijf personen werden hier bij gewond, waarvan een ernstig. In deze werkplaats waren twee mon teurs bezig propaangas uit een grote fles in een kleinere over te hevelen. Door de druk van het gas brak de ko peren verbindingsbuis tussen beide flessen waardoor het gas ontsnapte. In de nabijheid was men bezig met solderen waardoor het zich met zuur stof mengende ontsnappende gas tot explosie kwam. In een oogwenk verbreidde het vuur zich door de werkplaats en trok ver volgens naar boven, waar de eerste, tweede en derde verdieping van het vier étages hoge pand in het midden achter gedeelte brandschade kregen. De werkplaats brandde geheel uit. „Caltex" krijgt er zeven nieuwe tankschepen bij Op 21 november zal de „Caltex Newcastle" van de tot de Caltex ?roep behorende „Overseas Tankship u.k.) Limited" te Hebburn-On-Tyne (Engeland) van stapel lopen. Dit schip is het eerste tankschip van een groep van zeven, die deze maatschap pij in bestelling heeft. De Overseas Tankship (u.k.) Ltd. heeft bij de Ant werpse scheepswerf Cockerill-Ougree twee tankschepen van 32.000 ton op stapel staan, die resp. in 1958 en 1959 opgeleverd zullen worden. Voorts zijn twee bestellingen ge plaatst voor twee tankschepen van 45.800 ton en twee van 65.000 ton by de „Hitachi Shipbuilding and Engi neering Company Ltd" te Innoshima, Japan. De 45.800 tonners zullen in I960 en 1961 gereed komen, de vaar tuigen van 65.000 ton, die een lengte zullen krijgen van ruim 237 meter, een breedte van bijna 34 meter en een diepgang van ruim twaalf en een hal ve meter, in 1961. BIJ een vorostelling van het toneel stuk „Het dagboek van Anne Frank" in Chicago heeft een der actrices zich ern stig bezeerd. De actrice, Abigail Kellog, moest zich volgens het manuscript op een bed wer pen. In het vuur van het spel had ze zich zo hard op het bed geworpen, dat haar hoofd tegen het hoofdeinde aankwam waardoor zij bewusteloos werd. Het Wereldgebeuren Staatsgreep Luis (uit te spreken als Louis) Ar- turo Gonzalez Lopez heeft dins dag gezegd, dat de uitslag van de verkiezingen in Guatemala niet was vervalst. Zondag waren de inwo ners van Guatemala naar de stembus getogen. Pas op het eind van dc week zou men de officiële uitslag kunnen verwachten, maar de voorlopige rege ring had al laten weten dat dc kandi daat die tot haar partij behoort, Mi guel Ortiz Passarélli, de strijd glans- Idigoras 1 naar voren had geschoven, liet het daarbij niet zitten. Zij betoogde dat de uitslag niet de mening van de kiezers weergaf. En zij kwam met ernstige beschuldigingen aandragen: de rege ring zou op net platteland de verkie zingen ten eigen bate hebben beïn vloed door analfabeten „twee, drie en zelfs vier keer hun stem te laten uitbrengen". Bovendien werd aan de regering het verwijt gemaakt, dat zij „gemodderd" had door ingevulde stembiljetten van stedelijke naar lan delijke districten over te brengen. De tegenspraak van de voorlopige president Gonzalez Lopez mocht niet baten. De oppositie bracht haar aanhangers in de stad Guatema la op de been. Een grote menigte drong woensdag het congresgebouw binnen en mengde zich in het debat over de vraag, of de volksvertegen woordiging wel of niet haar goedkeu ring zou hechten aan de staat van be leg. die de regering voor dertig dagen had afgekondigd met het oog op de gespannen toestand in het land. Het publiek liet de regeringsvertegen woordigers eenvoudig niet aan het woord komen en diende moties in. In één daarvan werd steun verleend aan een verzoek van het leger, om de ver kiezingen ongeldig te verklaren. Bo vendien werd een algemene staking afgekondigd. Van de treinenloop naar Guatemala kwam al spoedig n.i deze stakingsoproep niets terecht. Omdat de protestbeweging klaarblijkelijk bij een groot deel van de bevolking in goede aarde viel, werd het land door een complete chaos bedreigd. Het werd gisteren al spoedig duidelijk, dat de redering de toestand niet in de hand kon houden. Gonzalez Lopez, die eerst voor de eerlijkheid van de ver kiezingen gepleit had, zwichtte voor de druk van net leger en beslopt aan de eisen van het leger te voldoen en zo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De regeerders hadden nu echter teveel van hun prestige verloren om nog werkelijke macht te kunnen uitoefenen. Gistermiddag kwamen de kaarten op tafel te liggen volgens de machtsverhouding die fei telijk reeds bestond: het leger dat bij de ongeldigverklaring van de stem busuitslag de doorslag had gegeven, nam het heft in handen. Een militaire junta trok de macht aan zich en ont bond Luis Arturo Gonzalez Lopez' re gering. Niet alleen Passarélli zag dientengevolge voorlopig de kans op het presidentschap aan zijn neus voor bijgaan; ook zijn tegenkandidaat Mi guel Idigoras Fuentes behoort niet tot het militaire driemanschap dat nu zal regeren, al Is hy niet minder dan ge neraal. Aan Guatemala's roerige geschie denis is dus weer een nieuwe, voor de betrokkenen ongetwij feld enerverende bladzijde toege voegd. In hoeverre de huidige ge beurtenissen zijn beïnvloed door of uitwerking zullen hebben op de in ternationale politiek is nog een open vraag. Bij alle wederwaardigheden van dit ogenblik is het een troost, te weten dat geen van de kandida ten voor het presidentschap de ideeën van het internationale com munisme aanhing. Er bestond tevoren aanleiding tot de vrees.' dat de communisten zich in Guatemala's zaken wilden mengen. De man, die president Car los Castillo Armas in juli van dit jaar vermoordde, was immers in zijn dagboek vol lof over Rusland. Ove rigens zou men kunnen zeggen, dat de Russen er altijd zijde bij spinnen, wanneer er ergens buiten het IJze ren Gordijn onrust heerst. Het beste middel om hun ondermijnende ac tiviteit te bestrijden is gelegen in de toepassing van democratische begin selen. Maar helaas moet worden vastgesteld, dat het van de ene in de andere staatsgreep vallende Guate mala dit middel nog niet heeft ge vonden. Kalmte heerste er aan de Turks-Syrische grens, aan beide zijden. Noch op Turks gebied, noch in Sy rië ziet men iets van de „koortsachtige activiteit" waarover men in de ver gadering der Verenigde Naties zal moeten beraad slagen. Inderdaad, Turkije heeft militaire installaties langs de grens, maar met de beste wil zijn ze niet an ders uit te leggen dan als normale maatregelen ter zelfverdediging. Nergens vindt men enige atmos feer van spanning onder de Turkse militairen, noch ook onder de Amerikaan se experts, die nu reeds bijna tien jaar het Turk se leger helpen moderni seren. De Turkse garnizoens commandant van Isken- derum was zelfs, toen de buitenlandse journalisten aankwamen... picknicken. Ook aan de Syrische kant ziet men geen troe penconcentraties van eni ge betekenis. Het is er vredig en de boerenbe volking doet gewoon haar werk. Dieter Schmitt over schreed de grens naar Turkije en zelfs daarbij viel hem geen militaire activiteit van betekenis op. Aan beide zijden van de grens zal men hier en daar de wirwar van prik keldraad, blijkbaar als bedekking van mijnenvel den. „Toen ik dinsdag Damas cus verliet" aldus Schmitt „zag ik ongeveer twintig tanks in noordelijke rich ting rijden. Maar tussen Aleppo en de grens zag ik slechts één groeje van 50 Syrische soldaten, die de laatste heuvel na het con trolepunt voor de grens bewaakten. Bij het con trolepunt lieten de Sy- riërs mij zonder veel for maliteiten passeren. „Een niemandsland van zes kilometer breedte scheidt de Syrische en Turkse grensposten. Ook de Turken lieten mij zon- Twee correspondenten van United Press zijn tegelijkertijd maar uit verschillende richtin gen in Iskenderum aan de Turks-Syrische grens aangekomen. Russell Jones reisde var. Ankara naar het zuiden. Dieter Schmitt nam zijn weg van Da mascus via Aleppo. der omhaal door. De eni ge formaliteit daar is, dat de reiziger geacht wordt, met de hoogste officier een kop pikzwarte zoete Turkse koffie te nuttigen. Na deze vriendelijke en smakelijke plichtpleging reed ik verder en zag 35 kilometer lang geen sol daat. Slechts waren er onbemande stellingen voor de luchtafweer, het geen erop duidde dat men in geval van nood zijn maatregelen wel zou ne men. Russell Jones bericht: „Iskenderum is een be langrijke Turkse en mili taire basis. De omgeving is vol militaire installa ties van vloot en leger, en men ziet op de wegen veel nieuwe. Amerikaan se, vrachtauto's. Maar de bemanning van de weini ge stellingen, die men van de weg af kon zien, scheen geenszins in alarm toestand te zijn. Er heer ste de gebruikelijke rust. „Het lijdt geen twijfel dat dit gebied goed ver dedigd is. 90-milimeter kanonnen richten hun monden zowel naar zee als in de lucht. Op tal van plaatsen ziet men vier-loops kaliber-50 ge schut. Aan de rand van Iskenderum zag ik hon derden nieuwe jeeps en vrachtauto's, 'n lang kon vooi op weg naar Adana, dat 130 km meer naar het westen ligt en verder van de grens gelegen is. Veel van deze voertuigen droe gen nog de „hands across the seas"-etiketten". GONZALEZ LOPEZ ...vergeefse tegenspraak... Voor presidents verkiezingen ben Zvi enige kandidaat. Professor Joseph Rivlin van de kleine nationalistische partij „He- roeth" heeft zijn kandidatuur voor het presidentschap van Israël inge trokken, waardoor Jitzahk ben Zvi, de tegenwoordige president, bij de verkiezing op maandag de enige kan didaat zal zijn. Prof. Rivlin verklaar de van mening te zijn, dat de bevol king eensgezind achter het staats hoofd moet staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5