KAPPIE TOENEMENDE BELANGSTELLING BUITENLANDSE UIENRASSEN WALCHEREN uit de ETHER VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 PROVlNOlAoE ZEEUWSE COURANT JAARVERSLAG UIENFEDERATIE '56 Duurzaamheid liet veel te wensen over In 1956 werd in Nederland een op pervlakte van 5957 ha. met uien be plant, Mjparvan op 5142 ha. zaai-uien werden geteeld. De stand van deze uien was, voor zover het de gebieden in het zuidwesten van Nederland be treft, over het algemeen goed, aldus blijkt uit het pas verschenen jaarver slag over 1956 van de stichting Ne derlandse Uienfederatle. In de mate van aantasting door valse meeldauw was eveneens een duidelijk verschil tussen de verschillende teeltgebieden waarneembaar. In Zuid-IIolland, Zee land en Westelijk Noord-Brabant was het aantal gevallen klein, waarin schade voorkwam. In Noord-Holland daarentegen was het geheel anders gesteld. De duurzaamheid van de uien liet in 1956 evenwel te wensen over. Naast een hoog percentage koprot was in vele gevallen sprake van een ernstige aantasting door witrot. In het jaar verslag wordt en voorts op gewezen, dat het toenemende gebruik van luchtgekoelde bewaarplaatsen er on getwijfeld toe bijgedragen heeft, dat moeilijk te bewaren partijen toch nog voor export in aanmerking konden komen. Niettemin biedt deze vorm van uien bewaren ongetwijfeld grotere Hangar van loondorsbedrijf door brand vernield Schade: 60 a 70 mille Omstreeks zeven uur gisteravond werd de bevolking van Heikant b\j St. Jansteen opgeschrikt door de brand- sirene. Het bleek, dat brand was uit gebroken in een nangar van het loon dorsbedrijf G. Martensde Rechter aan de Eerste Kerkdreef 14. Deze hangar had een strooien dak en de zij wanden waren van golfplaten. In de ze hangar bevonden zich onder meer twee combines, drie tractoren, een luxe-auto en een stro-pers. Dank zij het feit. dat de brand in het achterste gedeelte van de opslagplaats begon, slaagde men er nog tijdig in, de com bine (de nieuwste), twee tractoren en de personenauto uit de hangar te sle pen. De brandweer van St. Jansteen onder commando van de heer M. Verschuere was vrijwel onmiddel lijk ter plaatse maar deze kon niet veel meer uitrichten. Even vreesde men nog, dat het vuur ook nog zou overslaan op het huizenblok, dat on- feveer 15 meter voor de hangar is ge- ouwd. De oorzaak van de brand is tot op heden onbekend. Behalve de hangar, gingen een combine en een tractor verloren. De schade wordt geschat tussen 60.000 en 70.000. De heer Martens is tegen brandschade verze kerd. Jaarlijkse puzzelrit L.J.G. Zaterdag 26 oktober aanstaande houdt de Landbouw Jongeren Ge meenschap-Zeeland haar jaarlijkse puzzelrit. Ditmaal zal het eiland Wal cheren verkend worden. Deelname staat open voor leden van de Z.L.M., de Bond van Plattelandsvrouwen en de leden van de L.J.G. Op dezelfde dag zullen ook de pro vinciale wedstrijden voor de dames leden worden gehouden. Dit jaar zal het er om gaan wie het beste zal zijn in het bakken, het bloemschikken en het maken van hartige hapjes. De start van de puzzelrit is om 14.30 uur van het veilingterrein te Middel burg. De dames meten hun krachten in hotel „Walcheren" te Koudekerke. Zij beginnen circa 16.00 uur. Voetpad in Zaamslag werd besproken in Raad van State De Raad van State heeft zich tijdens zijn woensdag gehouden openbare ver gadering onder meer bezig gehouden met de vraag of het voetpad naar de steenovens te Zaamslag wel of niet aan het openbaar verkeer zal moeten worden onttrokken. De gemeenteraad van Zaamslag beantwoordde deze vraag, zulks op verzoek van enige be langhebbenden, bevestigend doch het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland meende aan het desbetreffen de raadsbesluit geen goedkeuring te kunnen hechten. Voor een der belanghebbenden, de heer C. de Regt was de beslissing van G.S. aanleiding bij de kroon in beroep te gaan. Woensdag was de heer De Regt uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar het historische' Binnenhof in Den Haag gekomen om de heren staatsra den nog eens op de volgens hem nood zakelijke onttrekking aan het open baar verkeer van het voetpad te wij zen. Uit het door staatsraad profes sor, mr. De Block voorgelezen rapport bleek, dat het omstreden voetpad ge bruikt wordt door wielrijders en en kele schoolkinderen, die hiervoor geen gebruik behoeven te maken van de geasfalteerde verkeersweg. Uit een verkeerstelling was gebleken, dat op twee dagen het voetpad door twee kinderen en ongeveer 100 fietsers en of bromfietsers wordt gebruikt. De heer De Regt meende, dat wanneer deze weg niet voor het openbaar ver keer wordt afgesloten hij ieder jaar hogere onderhoudskosten zal moeten betalen. De Raad van State zal later advies over deze zaak aan de konin gin uit brengen. Collecte De collecte voor het Protestants In terkerkelijke Thuisfront (P.I.T.) heeft in 's-Heer Abtskerke 12,— opgebracht. De te Kapelle en Biezelinge ge houden collecte voor de reclassering heeft 160,38 opgebracht. De collecte voor het Prot. Interker kelijk Thuisfront (P.I.T.) bracht te Ritthem 39,71 op De collecte voor de Zeeuwse bejaar denzorg bracht 100 op te Retranche- ment. voordelen dan hiermede thans in de praktijk worden bereikt. Van de 5957 na. met uien beplante oppervlakte was de verdeling voor plant- en poot- uien 450 ha. en voor zilveruien 365 ha. De ontwikkeling van het plant goed was normaal en ten tijde van de oogst waren de weersomstandigheden minder ongunstig dan bij de teelt "van zaaiuien. Ook in 1956 viel in de teeltwijze wederom een toeneming van het gebruik van buitenlandse rassen te constateren. De ontwikkeling van de zilveruien was in het alge meen voorspoedig en resulteerde in een goede opbrengst. Hoewel de ontwikkeling van de zaaduien aan vankelijk redelijk was, js de koude en natte zomer van 1956-zeer on gunstig voor de zaadvorming ge weest. De geoogste hoeveelheid zaad was niet alleen abnormaal laag, doch tevens was het zaad van twijfelachtige kwaliteit. Het in 1956 uitgevoerde onderzoek, omvattende veldproeven en laborato riumonderzoek, heeft hoofdzakelijk betrekking gehad op het rassenonder- zoek, cultuurproeven. chemische on- kruidbestrijding, ziektebestrijding, kunstmatige droging van uienzaad en de mechanisatie. Over de gehele linie werd veel aandacht aan deze proeven besteed, hoewel de resultaten niet overal dezelfde waren. Ten behoeve van diverse onderzoekingen werden o. m. proefvelden aangelegd op 't proef bedrijf „Zeeland" te Wilhelminadorp, proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse en in St. Philipsland. Onregelmatigheden ontdekt in administratie „Zecova" In- en verkoper voor Schouwen twee weken op non-actief Het bestuur van de Zeeuwse Coö peratieve Vee Aan- en Verkoopver eniging G. A. „Zecova", gevestigd te Goes, heeft de in- en verkoper voor het district Schouwen-Duiveland, A. Z.IYL te Zierikzee, ongeveer twee we ken geleden op non-actief gesteld in verband met onregelmatigheden in zijn administratie. Bij een ingesteld accountantsonderzoek is gebleken, dat M. de administratie van zijn transacties niet heeft gevoerd vol gens de gegeven instructies, aldus deelt het bestuur van „Zecova" in een communiqué mede aan zijn le den. Bij het onderzoek is het ernsti ge vermoeden gerezen, dat de aan M. toevertrouwde gelden niet volle dig zullen kunnen worden verant woord. Het bestuur heeft hierin aan leiding gevonden deze zaak in han den te stellen van de justitie, zo ver volgt het communiqué. M. is sinds juli 1956 in dienst van de „Zecova" en hij kocht en ver kocht voornamelijk rundvee op de markten van Rotterdam en Den Bosch. In de zomer van dit jaar deed zich bij het bestuur steeds meer de mening post vatten, dat er met de administratie van M. iets niet klop te. Zijn weekrapporten kwamen spo radisch binnen en gaven niet altijd een juist beeld van de stand van za ken. Naar verluidt zou het hier gaan om een bedrag van enkele dui zenden guldens. Voorlopig kunnen evenwel nog weinig definitieve mededelingen worden gedaan, om dat het onderzoek nog steeds gaande is. MIDDELBURG A.N.W.B. hield geslaagde propaganda-avond Aantrekkelijk filmprogram De koninklijke Nederlandse Toeris tenbond A.N.W.B. belegde donder dagavond in de grote zaal van de Middelburgse Schouwburg een pro paganda-avond, waarop velen acte de presence gegeven hebben. Wel, z\j hebben er ongetwijfeld geen spijt van gehad, want door middel van een ge zellig praatje, de vertoning van enke le interessante reis- en verkeersfilms en een eenvoudige expositie van bondsuitgaven en -bladen, werd op prettige wyze het doel en werk van de A.N.W.B. en de wegenwacht na der toegelicht. De vertegenwoordiger van de A.N.W.B., de heer Th. Palstra sprak een welkomstwoord, speciaal tot de heer L. J. van 't Westende, wethouder en F. B. den Boer, consul van de A.NAV.B. in de Zeeuwse hoofdstad. Nadat wethouder Van 't Westende tijdens een openingswoord op het belang van deze avond gewe zen had, vertelde de heer Palstra, het één en ander over de A.N.W.B. Het doel van deze avonden is het con tact met en tussen de leden te verste vigen en te trachten leden te winnen. Van de ruim 398.000 leden in Neder land wonen er ruim 900 in Middel burg en omgeving (St.-Laurens, Nieuwland en Grijpskerke). Toch kan dit ledental nog veel groter zijn, al dus spreker, want ook de service wordt steeds belangrijker en uitge breider. Al tientallen jaren staat de A.N.W.B. op de bres voor een veilig verkeer en daarom behoort elke weg gebruiker lid van de bond te zijn. „Waarom?", vroeg de heer Palstra. ..Omdat de bond elke dag bezig is de belangen van die weggebruiker te dienen". Om de urgentie van de A.N.W.B. aan te tonen, noemde hg nog enkele veel zeggende cijfers: In 1950 waren er in Nederland ca 138.000 auto's, in 1956 ca 327.000; in 1950 reden er 95.000. motoren en in 1956 162.000; en in 1950 snorden er 55.000 bromfietsen door straten en over wegen, terwijl er momenteel ongeveer 750.000 zijn„En die moeten allemaal een velige plaats hebben op de weg", al dus spreker, die hierbij aanstipte, dat de A.N.W.B. het verzorgen hiervan als zijn taak beschouwt. Tot slot vertelde de heer Palstra nog iets over de wegwijzerborden en over de populaire wegenwacht, die thans 236.000 leden en 180 wegenwachters elke dag over de weg heeft snorren. Een aantrekkelgk filmprogramma vormde het slot van deze avond. Al lereerst rolde „Carolientje" aan de ogen voorbij, een film, waarin op geestige, maar duidelijke wijze de nieuwe voetgangersbepalingen toege- lichtworden. Verder maakten de toe schouwers nog reisjes door Oostenrijk Engeland en het Duitse wintersport gebied, waarbij tevens een rolprent diende om de lachtspieren wat losser te maken. Bondsafstandsmarsen K.N.G.V. Van de gymnastiekvereniging Achilles" tc Middelburg slaagden voor het bondsafstandsmarsenspeldje c.q. diploma van het Koninklijk Ne- derlandsch Gymnastiek Verbond een heer, 4 dames, 20 meisjes en 2 jon gens. De bondsafstandsmarsen.die afgelegd moeten worden tussen 1 januari en 30 november zijn voor heden 145 km, da mes 80 km, meisjes 72*2 km en jon gens 87Vb km. De geslaagden zijn: ae heer J. Arnoldus (145 km, le maal); de dames J. Poppe (90, vijf maal); M. Bodbijl (140, driemaal);. K. Pleijte (90, tweemaal); J. Rouffaer (115 éénmaal); meisjes E. de Leeuw (140, vijfmaal); K. Steijn (114, vier maal) I. Wigard (90, viermaal)D. Acda (90, viermaal); B. de Leeuw (115, tweemaal); M. Koppejan (115, éénmaal); I. dc Klerk (95, driemaal) J. Mulder (72Va, driemaal); W. van Hemert (72V&. driemaal): L. den Hol lander (72V£, driemaal); N. Leenhouts (721/2, driemaal); M. But (72V<>, twee maal; L. Leinse (72Vè. tweemaal); R. Caljouw (72Vb. tweemaal); M. de Kam (72)4, tweemaal): E. Acda (7214, tweemaal): K. Seits (7214. tweemaal); I. Verhulst (7214, één maal); A. Neufeglise (7214, één maal); V. Schouten (72V4, éénmaal). Jongens J. Schouten (115, éénmaal); K. Bodbijl (130, éénmaal). Hervormde vrouwenvereniging „In Dienst der Kerk" De hervormde vrouwenvereniging „In Dienst der Kerk" te Middelburg kwam in de Bogardzaal in vergade ring bijeen. De leiding berustte bij de presidente mevr. DonVerboon. Als spreker trad op de heer Sonke, die lange tijd in Nieuw-Guinea verbleef en die thans in Souburg woonachtig is. Dg heer Sonke gaf een interessante schets van het werk van zonsop gang tot zonsondergang op de Zen- dingsvervolgschool te Sorong (Nieuw- Guinea) waarbij hij zo nu en dan werd aangevuld door mevr. Sonke. die eveneens aanwezig was. Vervolgens vertoonde de heer Sonke een serie zeer mooie, zelfgemaakte kleurenfo to's welke een volledige indruk gaven van het werk op de zendingsschool en het leven in de kampong. De presidente dankte de heer Sonke tot slot op hartelijke wijze voor zijn toespraak. Gevonden voorwerpen Op het bureau van politie te Middel burg zijn Inlichtingen te bekomen over ln het tijdvak van 17 tot 23 oktober ge vonden voorwerpen: diverse rijwielen, huissleutels, portemonnees met en zon der inhoud, handschoenen, motorwant, parkiet, rode damestas met inhoud, leer boek, grijze herenhoed, kinderpet, bruin lederen handtasje, blauwe capuchon, plastic regenkapje, zilveren broche. Jon genspet, plastic ceintuur, bankbiljet, doublé schakelarmband, rozenkrans, gou- den trouwring, ballpoint, damespolshorl.. breekijzer, vulpen, zwart vulpotlood, blauwe plastic portefeuille, boodschap pentas,. vraagboekje, 1 pr. bruine motor handschoenen. ,d'Oprechle Amateurs' in het Vlissings Concertgebouw „d'Oprechte Amateurs van de afde ling Zeeland" brachten woensdag avond in het „Concertgebouw" te Vlissingen een gevarieerd en vaak pittig programma over het voetlicht, waarin zang en muziek, ballet en declamatie elkaar afwisselden. Vele Zeeuwse amateurs zetten hun beste beentjes voor op deze avond, waar van de opbrengst geheel ten bate komt van het „Pnnses Beatrix Po liofonds." „De Moreco's" uit Goes openden de avond met enige hilly-billy-nummers, die een stevig applaus aan de toe schouwers ontlokten. Na voordrach ten van de heer J. van Marion en enige liedjes, die werden gezongen door Bram Heijboer uit Breskens, trad de zeer jonge Toetie Heerebout op met het balletdansje „Donauwel- len." Dit Ambonezenmeisje had met haar optreden zeer veel succes even als de andere jeugdige „artiesten", namelijk de tienjarige Bressiaander Johnny Heijboer, die „op overtuigen de wijze" het fraaie lied „Aan de voet van die oude wester" zong en de accordeoniste Willy Bierens. Me vrouw HuismanPalsen zong ver dienstelijk enige liederen en de heer Simon Berrevoets imiteerde heel geestig ,.De krachtpatser". „De Flamingo's" en de heer Vervvetj ga ven deze avond nog enige aantrekke lijke nummertjes muziek weg. De verloting, die in de pauze werd gehouden, werd een succes, zodat „d'-Oprechte Amateurs" ook deze maal weer voor een geslaagde avond hebben gezorgd. Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Vlissingen maakt bekend, dat ln het tijdvak van 16 tot en met 22 oktober 1957, de volgen de voorwerpen als gevonden aan zijn bureau zijn gedeponeerd: bruine glacé handschoen, ktnderschoentje, dames schoen, winterjas, algebra leerboek (Frans), sleutels, nijptang, vlag met stok. paar rubberlaarzen, boodschappentas en houten raam, en dat tnlichtlngen aan zijn bureau zijn te krijgen over de adressen waar de volgende voorwerpen opge vraagd kunnen worden: rijwielen en step pen, babymutsje, muntbiljetten, order boek, bril, schipperspet, llpssleutel, ca puchon. zwarte dames glacé handschoen, een goud-zilver ringetje. BIGGEKERKE Begrotingszitting raad Woensdag 30 oktober a s., des mid dags om vier uur. vergadert de ge meenteraad van Biggekerke. In deze vergadering zal de vaststelling van de gemeentebegroting voor 1958 aan de orde komen. Tevens prijkt op de agenda een voorstel van B. en W. om over te gaan tot goedkeuring van de begroting van het burgerlijk armbe stuur. Voorts stellen B.èbW. de raad voor, met ingang van 1 januari 1958 de wederopbouwtaak van de gemeen te als geëindigd te beschouwen. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: N. G. Abbas—Roelfsema, d.; J. Lopulissa—Nanlohy, d.; F. G. van Op- durp—De Jong, z.: F. Theune—Meulmees- ter, <i.; E. M. Waasdorp—Bouwmeester, d.; M. E. Mljnsbergen—Nieuwkerk, d.; A. E. Dooms—Stroo, z.; R. L. Klaasman— Boonman, z.; E. Nanuru—Latumeten, d.; A. C. Kint—Van Overbeeke, z. Ondertrouwd: J. de Wilde, 29 j. en L. C. de Pagter, 28 j.; J. de Nooijer, 21 j. en E. WieLhouwer, 23 J.: A. A. Maas, 45 j. en C. A. de Ridder, 61 j.; J. Theune, 22 j. en J. P. Lijnse, 18 J.; H. Pelster, 31 j. en H. J. A. Tax, 23 j. Getrouwd: J. de Jonge, 25 J. en F. J. Hugense, 25 j. Overleden: J. M. v. Zalen, 69 j., e. v. A. C. den Outer; C. de Nooijer, 73 j., e. v. G. Schroevers; M. Melse, 72 j. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 23 oktober: Hebe Nobel. Antwerpen; Odlle R, Ant werpen: Ebro met sleep, Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen op 23 ok tober: Towa, Rotterdam; Marianne. Halmstad; Jan Herman, Londen; Nijen- burgh, Norrkoping; Maaskerk, Bremen. Ysel, Le Havre; 24 oktober: Arbon, Swan- Gepasseerd van Antwerpen op 23 ok tober.: Zuiderkerk, Rotterdam; Goote. Rotterdam; Pegasus, Southampton; Spar ta, Duinkerken; Norc, Amsterdam; Rijn haven, Rotterdam; 24 oktober: Algarve, Ellesmere Port;' Doris, Rotterdam; Rijs- bergen, Genua-Gent; Stanislash, Tripoll; Jagersfontein, Amsterdam; Vrede, Lon den. (Advertentie) Zo xacht... kleurigI Zo zacht.zo kleurig als 'n vlinder. Een „pief-fijn geschenk Zakdoeken voor dames en heren Officiële publikaties VLISSINGEN. HINDERWET. VERZOEK OM VERGUNNING. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie, 2e afdeling, ter Inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. I. Somers, wonende te Vlissingen om vergunning tot het oprichten van een constructie werkplaats, waarin 13 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 85 pk gebezigd zullen worden en een op slagplaats van gas- en zuurs tof flessen op het perceel gelegen aan de Koningsweg. Gedurende tien dagen, te rekenen van 23 oktober 1957 af, bestaat voor een leder de gelegenheid schriftelijk bezwaren te gen het verlenen der vergunning ln brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 5 november a.s., des voormiddags 10.00 uur, ten ge meentehuize, een openbare zitting wor den gehouden, waarin mondeling bezwa ren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een leder kan ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake Ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning en degene, die ln persoon of gemachtigde op de bovenbedoelde zitting Is verschenen. Mede Is tot beroep ge rechtigd degene die, zonder op de open bare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woon achtig is ln deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Vlissingen. 23 oktober 1957. MIDDELBURG. WET AUTOVERVOER PERSONEN. B. en W. van Middelburg maken be kend, dat bij hun besluiten van 12 okto ber 1957 en 22 oktober 1957 de vergunning van het Trio Tax Huurautobedrijf te Middelburg tot he* exploiteren van drie huurauto's is verlengd voor vijf jaar. Middelburg, 22 oktober 1957. Marktberichten VEILINGEN EN MARKTEN BARNEVELD. EIERVEILING S.B.E. 24 oktober. Aanvoer 503.540 stuks. Han del" vlug. Notering: eieren van 39 tot 46 gram 10.10—11.88; eieren van 50—55 gram 13.30—14.92, eieren van 55-50 gram 15.05- 17.12; eieren van 60—64 gram 17.13—18.15: eieren van 65—68 gram 18.78—13.45, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse eierveiling Barneveld—Ede. Weekaanvoer 1.300.000 stuks. Handel vlug. Notering: eieren van 49—55 gram 13.25—15.17 eieren van 55—60 gram 15.67- 17.10; eieren van 60—65 gram 17.35—18.68; eieren van 65—69 gram 18.92—19.71, alles per 100 stuks. EIERMARKT. Aanvoer 2.000.00Q stuks (schatting). Han del vlug^ Prijzen: eieren 13.50—18.50, ki loprijs 2.87. Gelders—Overljselse vereniging van eierhandelaren. Grote eieren 1818.75, 62—68 gram; klei ne eieren 16—17.50, 5761 gram; henneëie- ren 12—14.50. 46—52*gram, VISMIJN VEERE 24 oktober. 121 kg. Handelsgarnalen 1.06 —1.13. 106 kg. Schar 60—75. 39 kg. Bot 69— 74. 185 kg. Wijting 30—46. 19 kg. Middeltong 196—386. 28 kg. Rog 37—41. 89 kg. Ongesor teerde vis 56—167. 3 kg. Krab 23. VEILING ST. ANNALAND 24 oktober. Uien, middel 16.22, drielin gen 19.60, picklers 17.01, Aanvoer 10 ton. Examens Voor het scheepswerktuigkundig examen A slaagde aan de De Ruy- terschool te Vlissingen de heer H. L. Frenks te Vlissingen. 26 oktober. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.N.A.P. 3.32 4.01 4 56 5.14 5.28 2.55 2.69 2.77 15.46 16.17 17.03 17.25 17.40 2.45 2.60 2.65 1.60 1.85 9.57 10.30 10.25 10.56 2.14 2.27 2.44 1.50 1.77 22.24 22.57 23.33 22.56 23.16 2.13 2.25 1.56 1.84 „Knap werk, professor", prees Kappie, na een lange blik op de televisomaan. „Ene simpele formule", weerde de geleerde stra lend af, „Der wetenschap schrijdt voort, heer kapi- taln ,Daar ziet het naar uit", stemde Kappie in. „Wat doen we nu, professor?" „Der berglnk". was het bondige antwoord. Hij haal de uit een kist drie kos tuums tevoorschijn, die er uit zagen ais plastic overals. Aan de bovenzijde Hepen deze uit in bolvor mige helmen, eveneens van plastic materiaal. .Der Jodelahiti-dlepzee- uitrustlnk", kondigde de professor bescheiden aan. „Een gans nieuwe ultvia- dlnk, die lk eerst verleden week heb gedaan. Mag ik U verzoeken, heer kapi- taln, U en heer Maatl „Ik niet ln zon pak", kwam de Maat angstig ln het midden brengen. ,.tk voel er niets voor om ln een doorzichtig pak op de zeebodem te gaan zoe ken naar groene draken. Daar kan alleen maar el lende van komen, let op mijn woorden. Ik heb al een paar dagen voelen...." „Zever niet!" onderbrak Kappie zijn bangelijke stuurman kortaf. „Jij gaat mee. De Meester blijft aan boord van de Kraak en Qkkl op deze schuit. Mekker niet en trek zo'n pak aan". „Gene angst, heer Maatl", drong nu ook de ge leerde aan, met een stralende glimlach naar de bib berende stuurman. „Vertrouw op mijne uitvlndlnk! Kom, laat mij U even uitleggen. De formule ls zeer simpel...." KERKNIEUWS Ds. D. Pol tachtig jaar Da. D. Pol te Utrecht, emerituB predikant van de Gereformeerde Ker ken in Nederland, zal woensdag 30 oktober 80 jaar worden. Ds. Pol werd op 30 oktober 1877 te Kampen gebo ren en studeerde aan de theologische hogeschool in deze plaats. De jubila ris werd te Heerjansdam in het ambt bevestigd en verwisselde op6 juni 1907 deze kerk met die van Vlissingen, vanwaar hij op 22 april 1917 naar Boskoop vertrok. Ds. Pol nam vroeger in de Gerefor meerde Kerken in Nederland en dan voornamelijk in de zendingskringen van deze kerken een zeer vooraan staande plaats in. In 1933 maakte hg deel uit van de Generale synode van Middelburg. Tijdens een van de zittingen van de synode beloonde de regering zgn verdiensten met hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-N assau. Tijdens zijn ambtsbediening te Vlis singen wist ds. Pol daar samen met wijlen ds. A. Kuyper jr. een samen smelting tot stand te brengen tussen de kerken A. en B. Na het bedanken van ds. Cabaret In verband met het plotseling be danken van ds. T. Cabaret als pre dikant, zijn de leden van de Gere formeerde Gemeente in Hersteld Verband te 's Gravenpolder donder dagavond in vergadering bijeen ge weest. Tijdens deze vergadering kwam vast te staan, dat ds. Caba ret zijn ontslag heeft genomen op aandringen van enkele vrienden en predikanten te Den Haag. Men achtte het waarschijnlijk, dat deze Haagse predikanten van de Gerefor meerde Gemeente zullen trachten via de classis Zeeland ds. Cabaret wederom als lid van de Gerefor meerde Gemeente op te nemen. De laatste tijd vervulde ds. Cabaret re gelmatig predikbeurten in Rotter dam en Den Haag. Inzake het al of niet voortbestaan van de Gerefor meerde Gemeente in Hersteld Ver band werden geen beslissingen ge nomen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Veenendaal G. van Estrik te Nieuwland. GEREF. KERKEN. Ds. C. Houtman te Zwolle heeft zijn ambt in de geref. kerken neergelegd. Ds. Houtman was sedert 1934 predikant «n diende de kerken van Noordeloos. Maars- sen, Bodegraven en sedert juni 1948 die van Zwolle. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Tweetal te Zuidhorn J. Faber te Deven ter en D. van Houdt te Uitbuizermedum CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Woerden G. J. Buys te Pa- pendrecht; te Tholen—Oud-Vossemeer J. van Doorn te Ermelo. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Slepeet W. C Lamain te Grand Rapids; voor Middelburg w. Haga te Nuns peet. ZATERDAG 26 OKTOBER. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewlj- le muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. i.OO Nws- en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig?, progr. voor oudere mensen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promenade-ork. en koor. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Gram. 14.00 Voor de Jeugd., 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateurs- progr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.50 Amateursprogr. 16.00 Voor de Jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Dansmuz. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Regeringsultz.: Atlantisch al lerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Omr. ork. en so liste. 20.10 Lichtbaken, eaus. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.10 Lichte muz. 22.25 Wij lulden de zondag in. Daarna: Avond gebed en Ut. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25—24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20,00—24J)0 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw, VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.50 Bulten], overz. 11.05 De faml- 'ie Doorsnee. 11.35 Planorecital. 12.00 Gr. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gr. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varla. 13.20 Ham- mondorgelspel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de Jeugd. 14.33 Nieuwe gram. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.40 Van de wieg tot het graf. 15.55 Omr.ork. en so list. 16.40 Is de maat vol?, caus. 16.50 Lich te muz. 17.10 Amateursprogr. 17.30 Week- journ. 18.00 Nws. en comm. 18-20 Gram. 18.50 Klaar?.... Over!, klankb. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen.... 20.13 Gevar. progr. 21,45 Klaver Vier. 22.15 Soc. comm. 22.30 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.48—24.00 Gram,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3