Vrachtauto contra goederentrein „Oorlogsveteraan" 021 exit... Zeeuwse Almanak VAN AANBOD ARBEIDSMARKT IS GROTER DAN HET VORIGE JAAR ATTENTIE! VAN WESTEN, GOES Agenda 2 PROVINCIALE REEUWSE COURANT VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 OP ONBEWAAKTE OVERWEG 'S-HEER ARENDSKERKE Grote ravage, doch geen persoonlijke ongelukken Een botsing tussen een zwaar beladen vrachtauto met aanhangwagen van het transportbedrijf De Smit te Sluis en een goederentrein heeft don derdagmorgen op de onbewaakte overweg van de zogenaamde ringlijn GoesBorsseleHoedekenskerke in de rijksweg onder 's Heer Arends- kerke een enorme ravage aangericht. De beide inzittenden van de vracht auto, de 24-jarige chauffeur J. A. deSmit en diens 15-jarige neef Dirk de Smit, wisten ongedeerd de zwaar vernielde cabine te verlaten. Het ver keer werd gedurende enkele uren gestremd en moest aanvankelijk worden omgelegd. De goederentrein, die bestond uit een locomotief en zevenentwintig lege wagons, reed van 's Heer Arendskerke in de richting Borssele. Zoals gebruikelijk stopte de machi nist bij het naderen van de rijks weg. Daar het nog donker was 's morgens omstreeks half zeven ging een der rangeerders met een rode lantaarn de rijksweg op om het verkeer op de naderende trein op merkzaam te maken. Op een teken van de rangeerder zette de trein zich weer in beweging, maar nauwe lijks waren de locomotief en de eer ste wagon de overweg gepasseerd of Advertentie} Wtifieb. Flüü"s uit de richting Middelburg naderde 'n met bruine bonen geladen vracht auto met aanhangwagen. De chauffeur, die blijkbaar het rode licht te laat heeft opge merkt, reed met een hevige klap tegen de trein. Door de kracht van de botsing werd de cabine van de vrachtauto vrijwel geheel ingedrukt, terwijl do tweede wa gon van de trein kantelde en in de berm van de weg terecht kwam. De derde wagon werd en kele meters ver uit de rails ge licht en kwam dwars over de rechterzijde van de weg te staan. Ongedeerd De chauffeur en zijn jeugdige pas sagier konden vrijwel ongedeerd de autocobine verlaten. De zware mo tor van de wagen was minstens een meter naar achteren gedrukt, waar door beide inzittenden ternauwer nood aan de dood zijn ontsnapt. De jongste klaagde echter over pijn in de knie, zodat hij voor onderzoek naar het ziekenhuis Oostwal in Goes werd vervoerd. m TOT AARDIG AARDAPPELTJE, i rakter. Want zaterdag viert men het L>. heer L. v. d. Linde uit IVennl- <e|t ,,.D? (VHsHne»») Veriame- dtnge heeft een aardig aardappeltje laars éen jaar lang heetaap. Ter ge uit ijjn vruchtbare grond 1 haald. Een aardappel van bijna zeven ons. EEN JAAR RUILEN. De rullvereniging „De Verzame laars" in Vllssingen bestaat uit een aantal nijvere leden, die in het ge bouw Noordstraat 34 te Vllssingen re gelmatig ruilbeurzen houden. Aan staande zaterdag van twee tot vflf uur is er weer zo'n bijeenkomst, maar dit maal draagt-ie een wat feestelijk ka- 8CHRIKJE... De jonge vrouw in dat Vlissingse flatgebouw was die morgen met al les een beetje laat omdat manlief eerst in de vroege morgen van z'n nachtdienst was thuisgekomen. Wat slaperig en suf sjokte ze door de woning en vrijwel automatisch hielp ze achtereenvolgens de bakker, een verzekeringsagent en de groente man. Toen werd er voor de vierde maal die morgen gebeld en enigs zins verwonderd vroeg de vrouw zich af, wie dat wel zou kunnen zijn. ivant het vaste programma was im mers al afgewerkt. Nog steeds een weinig suffend bediende ze de knop xcaarmee de beneden-voordeur geo pend werd en stelde zich inmiddels afwachtend in de deurpost van haar tweede-étageflatje op. Wat dromerig luisterde ze naar de voetstappen, be neden in de hall, even later op de trap en toen Haar mond zakte open in starre ontzetting. Om de hoek van de trap verscheen een fors manspersoon, die een vervaarlijk blinkend, vlijm scherp mes dreigend voor zich uit stak en haar zwijgend naderde. Bij na slaakte ze een ijselij/ce gil, maar nog net op tijd sprak de man: „Nog scharen of messen te slijpen, me vrouwt".. legenheld van deze viering houdt men een verloting en wellicht zal er ook extra intensief worden geruild SCHEPEN MAKEN WINTER. In de natuur is het vallen van bla deren een teken van het begin van herfst en winter. In een stad ziet men mensen in dikke jassen „verdwijnen", maar in Sluiskil heeft men een ander symbool van de winter. Want tegen de aanvang van dit seizoen heerst er een „ongekende" bedrijvigheid in dit ka- naaldorp. Schepen varen af en aan en langs de gehele Kanaalweg Zuid lig gen de Rijnkasten gemeerd. Want dan slaan de fabrieken, die deel uitmaken van Sluiskils bloeiende industrie, hun wintervoorraad in. Dit in verband met de mogelijkheid dat dit kanaal wel eens zou kunnen dichtvriezen. Zelfs het grootste schip van de Nederlandse Rijnvaart Vereniging, de „Grotius" 4206 brt. ontbreekt momenteel niet in Sluiskil. GEEN SINT BEZOEKT SLUISKIL. In voorafgaande jaren zorgde de Sluiskilse winkeliersvereniging „Ani mo" er wel voor, dat er een grandioze Sinterklaas op bezoek kwam. Maar dit jaar is er bij de winkeliers niet ge noeg animo, zodat er geen „Algemene Sluiskilse Sint" zal komen. Wel zul len diverse Sluiskilse bedrijven zelf standig een Sint engageren. Een verwrongen hoop staal; dat was wat overbleef van de vrachtwagen, die donderdagmorgen tegen de goe derentrein bij 's Heer Arendskerke opbotste. Rechts staat de wagen, die uit de rails is gelopendwars op de rijweg en op de voorgrond is nog het wiel te zien van de gekantelde wa gon. Foto P.Z.C.). Doordat de botsing zich groten deels op de rijksweg had afgespeeld, was deze aanvankelijk, voor het ver keer gestremd. Viabinnenwegen leidde de politie de personenauto's tot voorbij de plaats van 't ongeval, terwijl vrachtauto's zonder stagna tie over Heinkenszand en 's Heer: Arendskerke konden doorrijden. Om streeks negen uur 's morgéns heeft een locomotief uit Goes de vieren twintig nog intact zijnde wagons naar Goes teruggebracht. Hoéwei met enige vertraging, kon het weg verkeer passéfeii. Normaal kruist de goederentrein die momenteel 'dienst doet bij het vervoer van bieten tweemaal per dag de onbewaakte overweg in de rijksweg onder 's Heer Arendsker ke. Het verkeer wordt overdag door middel van een rode vlag op de trein opmerkzaam gemaakt; bij nacht worden seinen gegeven met een rode lantaarn. Later op de middag heeft een werktrein van de spoorwegen de ontspoorde wagons op de rails ge trokken, waardoor het wegverkeer weer volledig vrij baan kreeg. De lading bonen van de vrachtauto werd overgeladen op een andere wa gen, waarna de zwaar beschadigde auto door een takelwagen is ver sleept. Examen Voor het diploma ziekenverpleging „A" slaagden in het chr. ziekenhuis „Bethes- da" te Vlissingen de zusters J. P. Duvt- kot, L. Goudswaard, H. C. Lucas. M. M. Marcusse, G. W. de Schipper en J. J. L. Snoep. moe van het rennen. ...geef die voeten rustl Forse Pantolux herenpéntoffel In bruin Rosschevreau. Met leren zool en kostelijk warme teddy voerlngl 15,90 Hetzelfde model in origineel lamsvacht: 19,90 pantoffelspecialist - wel beter, niet duurder! PANTOLUX verkrijgbaar bij Fa. L. B. VAN HOUTE ZN., Nieuwe Burg 18 Middelburg Loodsen op kanaal Gent- Terneuzen verplicht Tarieven worden aangepast aan huidige prijspeil De Belgische minister van buiten landse zaken en de Nederlandse am bassadeur ln Brussel hebben donder dag drie verdragen ondertekend tot wijziging van de conventies tussen Nederland en België Inzake het loods wezen en het toezicht op de Schelde. Bjj deze verdragen worden de loods- tarióven aan het huidige prijspeil aan gepast. Hiermee wordt het verdrag van 1843 gewijzigd. Verder zullen de schepen op het kanaal van Gent naar Temeuzen voortaan verplicht zijn een loods aan boord te nemen, terwijl na parlementaire goedkeuring der ver dragen, deze loodsen ook in het bezit zullen moeten zjjn van een diploma. Dit laatste betekent dus, dat dan geen gebruik gemaakt kan worden van de zogenaamde „sllk"-loodsen. Collecte De te Dreischor gehouden collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront bracht op 22.65. DERDE KWARTAALRAPPORT 1957 Toch nog daling in september j.l. Over de ontwikkeling van de arbeidsmarkt in Zeeland schrijft het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland in zijn derde kwartaal- rapport, dat 't aanbod van mannen van 1418 in juli in de volgende maan den onder Invloed van het seizoen is teruggelopen tot 1377 eind augus tus en tot 1191 eind september. Hiervan waren 1109 personen geheel werkloos en 82 werkzaam op aanvullende werken. Bij vergelijking met de gedetailleerde cijfers van 30 juni 1957 en 30 september 1957 blijkt, dat vooral de landbouw, de bouwnijverheid, de visserij en het niet-varend transportpersoneel tot de afneming van het aanbod hebben bijgedragen. De metaalnijverheid, de bouwnij verheid, de landbouw, het hotelper soneel, het kantoorpersoneel, het personeel in algemene dienst en de minder-geschikten geven een stij ging van het aanbod te zien. De stijging bij de minder-geschikten is evenals bij het hotelpersoneel voor al een gevolg van het aflopen van het seizoen voor verschillende be drijven. De toeneming van het aan bod in de metaalhandel, bij het kan toorpersoneel en het personeel in al gemene dienst kan voor een belang rijk deel worden verklaard door de inschrijving van jeugdige personen, die gedurende dit kwartaal de school hebben verlaten en nog niet door het bedrijfsleven werden opgenomen. Wanneer men de cijfers van 30 september j.l. vergelijkt met die van 30 september 1956, dan blijkt het aanbod thans 704 hoger te liggen. Met uitzondering van de visserij is het aanbod in atle bedrijfsltlassen en beroepsgroepen thans hoger dan vo rig jaar. Het aantal openstaande aan vragen vermeerderde van 532 op 30 juni j.l. tot 586 op 30 septem ber j.l. Deze belangrijke stijging is vooral het gevolg van de bie tencampagne, die in het begin van oktober begonnen is, en van de behoefte aan arbeidskrachten voor de aardappeloogst. Het aanbod van vrouwelijk per soneel bestond aan het begin van het kwartaal uit 64 personen. Na het gereedkomen van onderhoudswerk zaamheden en in verband met het inschrijven van meisjes, die de op leidingsscholen hadden verlaten, ver meerderde dit aantal in juli tot 116, daalde in augustus tot 80, terwijl het eind september 94 bedroeg. Ver gelijkt men het aanbod met dat op 30 september 1956, dan blijkt dit thans aanmerkelijker hoger te lig gen, omdat toen 45 vrouwen ston den ingeschreven. Het aanbod in de bedrijfsklassen en beroepsgroepen handel, hotelper soneel, kantoorpersoneel en huis houdelijk personeel is thans vrij be langrijk hoger, daarentegen in de landbouw belangrijk lager dan op 30 juni j.l. Het aantal openstaande aan vragen om vrouwelijk personeel ver minderde dit kwartaal van 375 tot 313, terwijl ten opzichte van 30 sèp- tember 1956 het aantal aanvragen met 23 afnam. In vergelijking met vorig jaar is de stijging van de vraag voor de textielnijverheid, de handel en de overige bedrijfsklas sen en beroepsgroepen vrij belang rijk. W erkgelegenheid Wat de werkgelegenheid betreft, deze nam in de cementwarenindus- trie af als gevolg van het sterk ver minderen van de opdrachten in de W.S.W.-sector van de bouwnijver heid. De grafische nijverheid had ook dit kwartaal een tekort aan vaklieden. De toevoer van jonge men sen naar deze bedrijven is beslist te gering. Door een betere voorlichting zal men trachten hierin verande ring te brengen. Over het geheel genomen was de werkgelegenheid in de grond- en wa terbouwkundige werken geringer dan in andere jaren gedurende de zomermaanden het geval pleegt te zijn. De gevolgen van de bestedings beperking beginnen hier en daar merkbaar te worden. In verband In Vlissingen gebouwd Op zaterdag 2 novem ber a.s. zal Hr. Ms. on derzeeboot O 21, na ruim zeventien jaren deel te hebben uitgemaakt van de koninklijke marine, als oorlogsbodem uit dienst worden gesteld. Deze uitdienststelling, die op de onderzeebootba sis te Rotterdam ge schiedt, zal evenwel met enjg ceremonieel gepaard gaan. Commandeur J. F. van Duim, die als luitenant ter-zee eerste klasse ge durende de oorlogsjaren 't bevel voerde over Hr. Ms. O 21 zal met zijn toenma lige bemanning des mor gens omstreeks elf uur een krans leggen bij het gevallenen-monument op de onderzeebootbasis. Daarna zal men zich bij de huidige commandant en bemanning voegen om gezamenlijk aan boord van de onderzeeboot een laatste mok koffie te ge bruiken. Tegen kwart voor twaalf wordt dan op Hr. Ms. O 21 een kerk dienst gehouden, welke geleid zal worden door de hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt, waar na het schip uit dienst zal worden gesteld. Tenslotte zal men des middags een gemeen schappelijke „begrafenis maaltijd nuttigen in dc onderzeedienstkazerne. Do onderzeeboot O 21 bevond zich bij de inval der Duitsers bij de Kon. Mij. „De Schelde" in af bouw. Het schip werd op 10 mei vervroegd in dienst gesteld en vertrok dezelfde dag nog met Hr. Ms. onderzeeboot O 22 naar Engeland. Daar fcreeg het schip Dundee als basis om aanvankelijk patrouillediensten te ver richten in de Noorse wa teren. Na ingedeeld te zijn ge weest bij de konvooibe scherming in de Atlanti sche Oceaan bracht. Hr. Ms. O 21 in de Middel landse Zee (sinds juni 1941) vijf schepen met 14.500 b.r.t. en een Duitse onderzeeboot de „U 95", tot zinkfcn. Na deze acties keerde het schip einde 1941 naar Engeland terug om een goed jaar later na februari 1943 in de Indische en Australische wateren patrouillediens ten te verrichten, waar bij nog 2 Japanse voor raadschepen werden ver- nietgid. Machinesehade maakt in december 1943 een einde aan deze oorlogsverrichtingen. Na reparatie in de Verenigde Staten vertrok het schip weer naar Aus tralië. Gedurende de laatste maanden van 1945 en de eerste maanden van 1946 verbleef hét schip in In donesië. Op 30 april 1946 keerde het voorgoed ir Nederland terug. De laatste tien jaar fun- J;eerde Hr. Ms. O 21 als n8Chietboot, waardoor de ze „oorlogsveteraan" eens in Rotterdam, dan weer in Den Helder was gestationeerd. Advertentie Grootste keuze VALANO-OVERHEMDEN BEVA-HUIS - Lange Vorststraat 64 - Goes. Wrak van de „Plan" Nadat ambtenaren van de Rijkswa terstaat de plaats hadden aangege ven waar de Duitse kustvaarder „Plax^* maandagavond in de Bieze- lingse Ham was gezonken, hebben de bergers van Van der Tak donderdag een draad onder het gezonken schip gebracht. Het bergingsvaartuig „Sal- vator 10" zou er nu voorlopigTjlijven liggen, ln afwachting van de defini tieve plannen. Niet de rijkswaterstaat, zoals gemeld, doch de hetonnings- dienst was van oordeel, dat er i en boei gelegd behoefde te worden op de plaats waar het wrak ligt. met de uitvoering van verschillende grote werken zal de werkgelegen heid de komende maanden nog op een behoorlijk peil blijven, maar te gen het einde van het jaar moet met een verdere vermindering van de bedrijvigheid rekening worden gehouden, temeer omdat verschei dene werken zullen worden opgele verd en praktisch geen nieuwe wer ken in uitvoering zullen komen. Over het geheel genomen zijn de vooruit zichten voor de komende maanden niet gunstig. In de Zeeuwse garagebedrijven was er in de afgelopen maanden nog een behoorlijke activiteit. Het tekort aan vaklieden blijft in deze bedrijfs groep remmend werken, temeer daar de toevoer van jeugdige arbeids krachten onvoldoende is. Te oorde len naar de steeds weerkerende vraag in de brood- en banketbakke rijen krijgt men de indruk, dat het tekort eerder toe- dan afneemt. In de herverkavelingsgebieden valt een sterk verminderde werkgelegen heid te constateren, enerzijds door het gereedkomen van diverse objec ten, anderzijds doordat met minder nieuwe werken wordt begonnen. Verschillende aannemers hebben personeel ontslagen, terwijl waar schijnlijk nog verdere inkrimping van de personeelsbezetting zal vol gen door het gereedkomen van di verse objecten. Provinciale dag V.V.H. met aantrekkelijk programma Op woensdag 6 november a.s. Woensdag 6 november a.s. wordt zoals bekend in de Schouwburg te Middelburg de derde provinciale dag van de Zeeuwse federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening ge houden. Afgevaardigden van bijna 260 afdelingen van bij <ie V.V.H. aan gesloten vrouwen verenigingen zullen zich op deze dag naar de Zeeuwse hoofdstad begeven om daar een aan trekkelijk programma btf te wonen, dat liet bestuur van de provinciale fe deratie heeft samengesteld. Na de ontvangst zal de presidente van de Zeeuwse V.V.H., mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, de echtgenote van de commis saris der koningin, om half elf-deze vergadering openen. Mevrouw E. van den Bosch-de Jongh, hoofdbestuurslid van de Nederlandse V.V.H., zal ver volgens spreken over „Indrukken uit de onderontwikkelde gebieden", wel ke causerie verduidelijkt zal worden met een geluidsfilm. Hierbij zal ter sprake komen het werk van de N.O. V.I.B., de Nederlandse organisatie voor internationale bijstand. Kort ge zegd wil de N.O.V.I.B. het Nederland se volk organiseren in de strjjd tegen honger en ellende van miljoenen me de-mensen en voor rechtvaardigheid en vrede in de wereld. Twee-derdë van de wereldbevolking dat zijn ruim 1800 miljoen mensen lijden gebrek en uit motieven van verbon denheid en naastenliefde wil de N.O. V.I.B. met het Nederlandse volk ten strijde trekken voor de vrijheid om te bestaan., voor de kansen om te leven van miljoenen mensen. Dit tweede programmapunt wordt ge volgd door een toespraak van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Ver volgens zal mevrouw dra. P. Walma van der Molen-Meindersma, landelijk voorzitster van de Nederlandse V.V. H.. spreken over „Onze hulp aan de vluchtelingengezinnen in Karnthie". Hierna worden de schriftelijk ingeko men vragen beantwoord. Na een korte middagpauze zal de heer D. M. de Jager, inspecteur van politie te Eindhoven een toespraak houden over „Hebben wij een taak b(j de verkeersopvoeding?". Verder zul len hierbij vertoond worden de Ame rikaanse film „And then there were fouren de Nederlandse voet ganger-film „Carolientje". De slui ting der vergadering is omstreeks half vier. (Advertentie) Lees vooral in dit nummer de advertenties van VANDAAG Middelburg; Electro: „Ja, ja, die Llebe In Tirol", 7 en 9.15 uur, alle leeftijden; Schouwburg: „Wedloop met de dood", 8 uur, 14 jaar. Vllssingen Alhambra: „Slik Stockings", 7 en 9 uur, alle leeftijden; Luxor: „De vijand uit het heelal", 8 uur, 14 jaar. Goes Grand: „Zarak", 8 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2