BRUID Gillette DE VIJF RIETVINKEN STABILISERING OMZETTEN MIDDENSTAND VERWACHT jicAf 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 .\ntormatie Discussies, briefkaart joslbus December N.V. PHONOGRAM VERKOOPMAATSCHAPPIJ VOOR GRAMMOFOONPLATEN IN EERSTE HELFT 1957 NOG STIJGING Bij verder doorwerken bestedingsbeperking Uit gegevens over de omzetten van het midden- en kleinbedqjf, ge publiceerd door het Economisch In stituut voor de Middenstand, blykt, dat de omzetten van deze bedrijven in de eerste helft van dit jaar alge meen hoger waren dan in de over eenkomstige periode van 1956. In sommige gevallen waren deze geld- omzetten zelfs aanzienlijk hoger. b.v. in de volgende branches: kruide nierswaren (7 huishoudelijke ar tikelen (10 goud, zilver, juwe len, uurwerken enz. (8 kantoor boekhandel (11 meubelen e.d. (13 tabaksfabrikaten (9 kappers (9 en schoenreparatie (19 In de twee laatste maanden van het eerste halfjaar waren de omzet stijgingen echter, enkele uitzpnderin- gen daargelaten, minder groot. In sommige branches vielen zelfs omzet dalingen waar te nemen in vergelij king met dezelfde maanden van het vorig jaar goud, zilver, juwelen, uurwerken enz. 2 schoeisel 1 en textiel 3 Vooral sterk was de verminderde stijging merkbaar in de sector duurzame con sumptiegoederen. Ten aanzien hier van merkt het instituut het volgende op: Hierbij dringt zich de vraag op of hier reeds kan worden ge sproken van een zekere invloed van de „bestedingsbeperking", welke vraag men op het eerste ge zicht geneigd zou zijn bevestigend te beantwoorden. Hierbij moet echter allereerst wor den opgemerkt, dat slechts van een beperkte groep duurzame consump tiegoederen waarvan bovendien 't duurzame karakter nog discutabel zou kurrnen worden gesteld gege vens omtrent het omzetverloop be schikbaar zjjn. De branches, welke met name wasmachines, stofzuigers, radio- en televisietoestellen, koelkas ten e.d. voeren, komen n.L In dit overzicht niet voor. Daarnaast mag1 worden aangeno men, dat de detailhandel de gevolgen van de bestedingsbeperking eerst gaat voelen, nadat de consument deze heeft ondervonden. Deze gevol gen nu zijn voor de consument nog van zeer beperkte omvang gebleven, aangezien de in het regeringspro gramma opgenomen prijsverhogingen in het eerste halfjaar 1957 van gerin ge betekenis waren. Hamsteren Verder moet rekening worden gehouden met de extra uitgaven, welke een deel van het publiek zich in november en december '56 heeft getroost, toen de gespan nen toestand voor hen aanleiding was tot het aanleggen van een ze kere voorraad. Voor de branches, die hiervan pro fiteerden, kan dit in de maanden daarna hebben geleid tot een omzet- vermindering, omdat de gevormde voorraad "reeds vry spoedig is aange sproken. Wanneer tenslotte nog wordt be dacht, dat de vakantiebestedingen voor vele groepen van de bevolking een groter deel van het budget gaan opeisen en bovendien de gunstige weersomstandigheden in 1957 wijzi ging in het consumptiepatroon kan hebben veroorzaakt, is het duidelijk, dat de geconstateerde, minder gun stige omzetontwikkeling in de laat ste twee maanden van 't eerste half jaar 1957, moeilijk zonder meer aan de bestedingsbeprking kan worden toegeschreven. B(j een verder doodwerken van de door de regering genomen en nog te nemen maatregelen in het kader van het bestedingsbeperking-programma moet het echter niet omvaarschjjnljjk worden geacht, dat aan de periode van sterke omzetstijging, zo zich geen byzondere omstandigheden voordoen, min of meer een einde is gekomen en dat voorlopig tenmin ste met een zekere stabilisering van de omzet rekening moet worden ge houden. (Advertentie) Uw vingertoppen vertellen het U! Werkelijk goed geschoren? Heerlijk schoon en fris? Dat is de enige manier om een scheersysteem te testen - en daarom blijven de meeste mannen trouw aan dat klassieke trio: water zeep en een blauw mesje AMSTERDAM AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Grote koersschommelingen Nederland 1951 (3%) 86 - Nederland 1948 (3%) 77% 77% Nederland 1955 (3%) 79% 79% Nederland 1947 (3%) 3 79ft 79 A Nederland 1937 3 78 78% Dollarlening 1947 3 87 86% Investerlngscert. 3 88% 88% Nederland 1992-64 3 87% 87% Nederland N.W.S. 2% 53% 54 Ned. Indië 1937 3 83% 89, Nat. Handelsbank 86% 86% Ned. Handelmij. 145 146% Alg. Kunstzijde Unie 168 159H Berghs' en Jurgens 232 234 Calvé-DelTt 275% 275% Hoogovens n,r. 260 260 Ned. Kabelfabrlek 245 247 Philips 236% 239% Unilever 339% 344% Wilton-Feijenoord 201 200 Billiton 266 262 Kon. Petroleum Mij. 161 167.50 Amsterdam Rubber 61% 61% Holland Amerika Lijn 148 145 Kon. Paketvaart 128% 128 Rotterdamse Lloyd 136% 136% Scheepvaart Unie 135% 134% Stv. Mij. Nederland 161% 162% H.V.A. 99 98% Deli Mij. 61% 62 Bank van Ned. gem. 4% 83% 84 Van Berkels Patent 174% 176 Centrale Suiker 152 151% Kon. Mij. De Schelde N.B. 160 162 Intern. Nickel - - 68 71% Anaconda 41% 44% Baltimore en Ohio 34 36% Bethlehem Steel 37% 40% General Motors 36% 38% Kennecott 81 85 Missouri K.T. 6 New York Central 19% 20% Pennsylvania 15% 16% Republic Steel - 42% 45% Shell Oil Comp. 67% 70 Tide Water 23% 24% U.S. Steel 52% 55A Amsterdam 1951 76% 76 Breda 1954 75 75 Eindhoven 1954 77% 77% Enschede 1954 73% Den Haag 1952 I 83% Den Haag 1952 II 83% 83 <4 Rotterdam 1952 I 84% Rotterdam 1952 n 83% Utrecht 1952 84'/s 85 Amsterdam 1956 I 76 75 Amsterdam 1956 n 82% 81% Amsterdam 1956 III 83 82% Amsterdam 1933 (C en A) 90 Dordrecht 1956 73% 74 Alkmaar 1956 75 Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Indon. fondsen Algemeen BEURSOVERZICHT. De beurs leeft in een tijdperk van gro te koersschommelingen met prettige en onprettige verrassingen. Een en ander is het gevolg van de politieke spannin gen in de wereld alsmede de economi sche structuur. Gisteren waren aandelen Koninklijke Olie in Amsterdam zeven gulden (35 punten) hoger dan eergiste ren, tengevolge van de sterke koersstij ging van deze aandelen in Amerika, waar de markt woensdag in het algemeen de grootste stijging onderging sinds 1929, terwijl de koersen aldaar dinsdag onder hevig waren aan de scherpste daling se dert de laatste twee jaar. De aanstaande tournee met redevoeringen van presi dent Eisenhower door de Verenigde Sta ten ter versterking van de binnenlandse economie was hoofdzaak van deze gro te koersstijging. Het is niet uitgesloten aldus de mening van velen op de Amster damse beurs, dat het disconto In Ameri ka zal worden verlaagd of, dat het per centage van 70 procent voor het kopen van aandelen verlaagd zal worden. Koninklijke Olies waren gistermiddag rond de f 167, een gulden boven pariteit New York en zeven gulden hoger ten opzichte van eergisteren. De handel was zeker niet in overeenstemming met de koerswinst, want zonder de geringe aan kopen voor ParJjse rekening, zou er ln de (Advertentie) Dun, breed, jocpel, hard?' jt3 mogelijkheden.' 14 Iui gouden pen Duuraamc O/mr'-iridium penpunrj Praktisch," gemakkelijk vulsysteero Veiligheid «Op tegen verlies1 27.30 151. Henk had een schoolvriendje, dat Riek Ruiter- berg heette. De vader van Riek had een fabriek waar in hij rubberartikelen vervaardigde, warmwaterkrui ken, gummipoppetjes, vloermaljes en meer van dat goed. En de laatste tijd fabriceerde hij ook veel artike len voor het strand, ballen, bootjes en rare dlerenfi- guren, die Je móest opblazen en die dan op het water bleven drijven. Henk nam eerst Riek in de arm en toen deze ook wat in de zaak zag, togen zij samen naar me neer Ruiterberg,... Dezê luisterde wel naar hetgeen dc twee jongens hem kwamen vertellen, maar hij deed het maar met een half oor, want hij werd nog a! door zakelijke zorgen gekweld Henk bemerkte wel, dat meneer Ruiterberg niet veel aandacht voor zijn plan had en daarom deed hij er nog maar een schepje op. ..En weet U wel. dat er een reuze brok reclame in zit!" riep hij vol geestdrift uit. „Als ze eindelijk te wbten komen, dat 't geen echt monster is, maar een van rubber, dan wordt natuurlijk ook bekend, door welke fabriek dat rubbermonster gemaakt Is". Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.6234—10.62%. New York 3.78%—3,79%, Montreal 3.93%—3.93% Parijs 89.75—89.85, Brussel 7.59%— 7.60%, Frankfurt 90.12%—80.17%, ZUrich 88.53%—86.58%, Z tl rich (vr. francs) 88.45%—88.48%, Stockholm 73.31%—13.36'/2, Kopenhagen 54.80% —54.85%, Oslo 53.11%—«3.16%, Mi laan 60.63'..—60.68%, Wenen 14.57','a 14.58'%Japanse verr. dollar 3.79K—3.80A nom., Turkse verr. dollar 3.79%—3.79%. v^^^^^vvvs^lvvyvvvvv^^^^v oliehoek bitter weinig te doen zijn ge weest. Aandelen Philips vielen wat tegen en konden de vaste stemming van de ochtenduren, toen 245 genoteerd werd, niet benaderen. Na een opening op cir ca 242 zakte het fonds door de 240 op welk niveau ongeveer werd gesloten. De winst bedroeg hier ruim vier punten. Unilevers met als hoogste koers 347 daal den tot 344 om op circa 345 te sluiten met een koerswinst van zes punten. AKU's rustig, 1% procent hoger. KLM plus een gulden veertig cent. Scheepvaarten deden slechts op be scheiden schaal mee. Het slot bracht hier over de gehele linie goed prijshoudende koersen. Staatsfondsen vaster voor de staffellening door de verplichte f 200.000 vraag. Overigens ging er ln deze sector heel weinig om. De belangstelling voor de woningbouwlening blijft bestaan, ook tegen oplopende koersen. Er werd gister middag vooral bij opening druk gehan deld op een basis van 100%—100% tegen eergisteren 100%—100%. Cultures over het algemeen iets vrolijker. Prolongatie 5 procent. Omstreden woningen in Bergen op Zoom Woensdagmiddag werd op het stad huis te Bergen op Zoom een bespre king gevoerd over de leegstaande huizen in de Generaal Spoorstraat en Victoriestraat te Bergen op Zoom. Hierbij waren tegenwoordig het voltallige gemeentebestuur, een ver tegenwoordiger van het Ministerie van Volkshuisvesting, een vertegen woordiger van de Prov. Directie van de Volkshuisvesting uit Den Bosch, de directeur van gemeentewerken van Bergen op Zoom, architect J. Weijts en de aannemer van de huizen G. L. de Kok met diens raadsman mr. Van Ginneken. Deze 22 woningen zijn nog steeds niet opgeleverd, omdat er een con structiefout bij de dakenbouw is ge maakt. De daken van deze huizen buigen door. De architect heeft de huizen niet voor de gemeente willen aanvaarden. In beginsel werd besloten deze hui zen voor bewoning vrij te geven. Men hoopt, dat de huizen deze week of uiterlijk volgende week betrokken kunnen worden. Het plan is nu om het T.N.O. enkele dakplaten van de desbetreffende woningen te laten on derzoeken. door Margaret Malcolm 33 Die andere weg was. kort en goed: Niet met Vin, maar met Greg trou wenImmers, ze kon er vrijwel ze ker van zijn dat Greg nooit zijn deel van de boerderij zou verkopen, terwijl Vin er allicht anders over zou denken. De mogelijkheid daarvan liet haar niet met rust. Toen ze gisteravond Vin had ontmoet, was hij in een roeke loze stemming geweest; het leek wel, alsof hij niets liever wilde dan Mal lards de rug toekeren en zijn eigen baas zijn. Maar toch had hij. toen ze hem voorzichtig had gepolst om te zien of hy dat inderdaad meende, zich eensklaps op zijn hoede getoond. „Celia zou zoiets nooit goed vin den", had hij wat beschaamd verze kerd, „dat heeft ze met zoveel woor den gezegd". „Celia!" Dit was een onverwachte hinderpaal. Editha stelde weinig of geen belang in andere vrouwen en ze had van Mallards' nieuwe bewoon ster amper notitie genomen tot ze zich kort geleden had afgevraagd, of Greg niet te veel aandacht aan haar schonk. Tot Editha's voldoening was haar gebleken, dat ze op dit punt ge- FEUILLETON rust kon zijn, maar nu rees er een andere moeilijkheid. Wanneer Celia erin slaagde. Vin wat flinker te maken, zou de kans. dat hij Mallards eraan gaf, zoveel kleiner worden. Editha fronste pein- zencf het voorhoofd. Hier was een factor, waarop ze niet had gerekend en die onverwijld in aanmerking moest worden genomen! Snel verzamelde ze haar gedach ten, maar desondanks kon ze niet on middellijk een oplossing voor het ge val vinden. Wat haar intussen geen overmatige zorg baarde, want erva ring had haar geleerd, dat zij, die op kansen uit zijn er doorgaans ook wel krijgen. Bijna een week bleef er op Mal lards een hoogst gespannen' stem ming heersen en 't had er veel van of een dikke mist alle bewoners omhulde. De sfeer was zo onaange naam, dat Celia op hot punt stond, Vin te zeggen „Je hebt gelijk. We moeten hiér vandaan, hoe dan ook!" Toeh kon zij or niet toe komen en ten slotte dreef ook deze zware wolk weer over. Ze had het drukker dan ooit, niet slechts met huishoudelijk en boerde rij-werk, maar ook met haar aan staande huwelijk. Uiteraard zou 't 'n .heel kalme bruiloft zijn, maar toch moesten enige voorbereidselen wor den getroffen. In de eerste plaats had ze om Jan ie geen verdriet te doen besloten, een witte bruidsja pon te kopen en daarvoor moest ze naar de stad. Celia vroeg Greg niet of ze gaan kon ze vertelde hem eenvoudig, d&t ze ging en dat vrouw Raggles ditmaal maar voor de lunch moest zorgen. „Ik kan de auto niet missen om je naar Colchester te brengen", riep hij haar over zyn schouder toe, ter wijl hij als naar gewoonte met zyn werk doorging. „O, dat hindert niet", antwoordde ze onverschillig. „Meneer Wickham neemt me mee. Ik zal hem om negen uur op de hoek van de laan ontmoe ten." Greg bromde wat zoals ze wel had verwacht omdat hijzelf niet graag gunsten van meer welgestel- den aannam, maar hij zei niets en even later verliet ze hem. Enigszins tot haar verbazing vond ze, in de keuken terugkerend, daar mevrouw Ravenscar. Celia glimlach te als altijd vriendelijk tegen het zon derlinge, zenuwachtige vrouwtje en vroeg of ze ook iets voor haar doen kon. „Ja, zeker", antwoordde mevrouw Ravenscar haastig. „Je gaat naar (Advertentie) kinder HONING siroop Londen, nietwaar. Ik hoorde, dat je dit tegen hem zei", voegde ze eraan toe, in Greg's richting wijzend. „Ja en is er ook iets, dat ik voor U kan meebrengen?" vroeg Celia een beetje medelijdend. „Neen, dat niet, kindlief", hernam mevrouw Ravenscar, terwyl ze dich terbij kwam en haar vertrouwelijk toefluisterde: „Ik wil, dat je me mee neemt." „Maar mevrouw Ravenscar. ik heb zoveel te doen", zei Celia onthutst, daar ze besefte wat een last het vrouwtje haar kon bezorgen, „O, ik wil niet de hele dag by je blijven", legde mevrouw Ravenscar snel uit. „Ik wil alleen maarweg van hier. Het gaat zo moeilijk, be grijp je. Sinds mjjn huwelijk ben ik nier niet vandaan geweest." „Wat zegt U?" riep Celia ontsteld. „Neen, mijn man was zo jaloers", verklaarde mevrouw Ravenscar, ter wijl ze haar zakdoek verfrommelde. „Ik was vroeger aan het toneel, zie je, net als jy." „Maar ik ben het niet", riep Celia, die besefte, dat ze het misverstand niet langer kon laten voortbestaan. „Niet?" vroeg het vrouwtje, de hand voor haar mond sleande. „Greg zei toch „Hij vergiste zich", zei Celia kort af. „O!" klonk het teleurgesteld. „Dan zul je het niet begrijpen." „Misschien toch wel", verzekerde Celia vriendelijk. „Vertelt U het maar." „Dat kun je niet helemaal", her nam ze droefgeestig, „want er is iets in en om het toneel, dat iemand die er nooit gewerkt heeft, niet goed begrijpen kan. Het is een wereldje apart, door 't voetlicht van de echte wereld gescheiden. Je leeft er met de dag soms heb je het goed en dan weer bezit je geen oent, mis schien omdat je buiten het emplooi bent geraakt en al je spaargeld op is, maar je komt er altijd wel door heen. Steeds zijn er gelukkiger vrien den die je helpen, maar soms zitten zij zelf in het nauw en moet jij hen op jouw beurt bijspringen. Wat heb ik dat allemaal gemist!" „Zesentwintig jaar lang?" zei Ce lia meewarig. „Ja, zesentwintig jaar lang, bijna een mensenleeftijd, niet waar? En ik ben sindsdien nooit meer in een schouwburg geweest!" „Maar waarom niet?" vroeg Celia ernstig. ,,U kunt het zich toch wel veroorloven." „O, 't was niet om het geld", zei mevrouw Ravenscar vaag. „Ten eer ste kwam het door Martin, mijn man. Ik vertelde je al. dat hy jaloers was. In die tijd t^as ik nogal knap, dat kan ik je op fotos laten zien. En bo vendien vreesde hij, dat ik terug zou willen, als ik weer iets van het to neel te zien kreeg. Dus wilde hij me niet laten gaan Onwillekeurig voelde Celia zich hei melijk boos worden. Alweer een man, die zijn wil anderen oplegde en hen ongelukkig maakte! Nu, hij had suc ces gehad, maar als zy er iets aan doen kon zou zijn zoon het er minder goed afbrengen. „En ik wilde zo graag", ging me vrouw Ravenscar voort. „Ik wilde evenals andere mensen de oude om geving zo graag terugzien. Helaas had ik niemand die mij kende, be halve mijn toneelvrienrlen. En nu is het natuurlijk te laat." „Te laat?" „Ja, ik zal nu al lang vergeten zijn", hernam mevrouw Ravenscar treurig. „Bij het toneel verandert zo veel in zo korte tijd. zie je! Maar toch wil ik weer toneel zien spelen: dat zal tenminste iets zijn! Je neemt me dus wel mee, nietwaar?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 14