Juist nu! WEGGEWAAIDE HENGEL WAS OORZAAK VAN VEEL ONGEMAK de ZWARE SHAG ORCAM CHR. SCHOOLST. MAARTENSDIJK KREEG HOGERE VERGOEDING NEDERLANDSE V0ETBALJEUGD VERLOOR VAN SCHOTLAND 10 PROVINOIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 KANTONRECHTER MIDDELBURG Automobilist zag „vreemd voorwerp op zich afkomen Op de 26e juli van dit jaar hadden de Russen hun „Spoetnik" nog niet het heelal ingeschoten, maar toch had het'er tijdens de zitting van het kantongerecht te Middelburg woensdagmiddag veel van weg, dat er op die 26e juli een vreemd projectiel een landingsplaats gekozen zou hebben op de Koudekerkseweg te Vlissingen. Om een uur of half zes reed daar de majoor van de rijkspolitie P. J. van B. uit Roermond, vergezeld van zijn echtgenote en dochtertje. Vóór de auto van de majoor reed een andere personenwagen. Op een gegeven moment zag de majoor „iets" door de lucht op hem afkomen. Voordat de drie inzittenden zich hadden kunnen afvragen, wat dat „iets" nu wel zou kunnen zijn, kaatste dit op de grond en rolde toen weg„En wat was het"? hield mr. J. Moolenburg, de kantonrechter, de spanning nog even vast. De majoor: „Het bleek een hengel te zijn Advertentie Inderdaad, een doodgewone Ne derlandse visstok. Maar dit apparaat was niettemin de oorzaak van een hoop ongemak. De Vlissinger J. van E., die de auto, die voor de majoor reed, bestuurde, had de hengel aan zijn auto vastgebonden, maar om dat het die dag nogal flink woei, was de hengel er afgewaaid. Daar de majoor niet wist, dat het een hengel was, hield hij het „iets' nauwkeurig in de gaten, lette daar bij niet voldoende op de voor hem rijdende auto en op het moment, dat hij dat wel deed, stond Van E. stil. Om een aanrijding te voorko men, week de majoor uit naar links maar juist op dit moment naderde een tegenligger. Dc majoor .trapte op de rem, gooide zijn stuur naar rechts om, maar kwam daarbij met zijn wagen in botsing met de auto van Van E. Het was gelukkig niet ernstig, maar toch allemaal de schuld van de weggewaaide hengel. Het leverde Van E. twee ten laste gelegde feiten op: ten eerste, dat hij zijn auto plotseling tot stilstand ge bracht had en ten tweede, dat hij de hengel op onoordeelkundige wijze had bevestigd. Daar bleek, dat Van E. bij het stoppen de toegestane remafstand in acht genomen had en de majoor bij deze botsing 't zwaar tepunt legde op de „vliegende hen gel", sprak de kantonrechter Van E. van het eerste ten laste gelegde feit vrij, conform de eis van de officier, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mier- op. De officier achtte wel bewezen, (Advertentie) bescherming voor mond en keel tegen hoest, heesheid, keelpijn en verkoudheid. Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 NV. PHILIPS-ROXANE België wil realistische financiële politiek. Op een bijeenkomst van de Konlnk- lyke Belgische Vereniging voor staat huishoudkunde heeft de Belgische mi nister van financiën, Liebaert, een uiteenzetting gegeven omtrent de fi nanciële politiek der Belgische rege ring. Hij deelde mede, dat de Belgi sche regering voornemens is een meer realistische geldmarkt te scheppen om de huidige financiële crisis der Belgische schatkist te overwinnen. De geldmarkt zou worden beheerst door een politiek, welke vermindering beoogt van de hoeveelheid geld in om loop tijdens perioden van expansie en een uitbreiding van het geldaanbod in tijden van een depressie zo moge lijk door verlaging van de monetaire dekkingsmarges en door andere mid delen. De minister wees er op, dat de voor gestelde geldmarkt in de eerste plaats zou bestaan uit een werkelijke markt voor onmiddellijk opeisbare middelen, zoals schatkistccrtificaten, welke tot 10 dagen zullen gelden, voorts een markt voor kortlopende schatkistwis- sels, met looptijden van 15 dagen tot 4 maanden en tegen voorwaarden te bepalen door de rationale Bank en tenslotte nog een markt voor schat- kistwisfiels met middelmatige en lan- fe looptijd, tot 12 maanden, waarvan e voorwaarden zullen worden be paald door een overeenkomst tussen de schatkist en de Nationale Bank. Kleuter verdronken achter ouderlijke woning Het twee en een half jarig zoontje van de heer M. de Vries aan de Hor- sterweg te Ermelo is dinsdagmiddag :n een kolk achter het huis verdronken. dat de auto onjuist was beladen, waarvoor hij een boete van f 10. eiste, die de kantonrechter nog redu ceerde tot f 7.50. De 18-jarige Goesenaar A. de D. had op 17 juni te Kapelle met enige vrienden zich tegoed ge daan aan de frambozen en aard beien, die op het land van de kwekers J. W. en M. B. groeiden. De vrienden hadden geschikt, maar De D. niet. De officier eiste f 20.de kantonrechter vol stond met f 15.De landbouwer M. L. S. uit 's-Heer Arendskerke had op 5 oktober in de avonduren twee paarden in het donker bege leid zonder voorzien te zijn van verlichtende middelen. Het kwam hem conform de eis van mr. Schenkenberg op f 20.te staan. Niet opgelet De hoofdwerktuigkundige J. G. V. uit Middelburg had op 12 juli, bij een kruispunt van de westelijke Ka naal weg te Wemeldinge geen voor rang verleend aan een andere per sonenauto. „Ik heb even niet opge let", zei verdachte. De officier eiste een boete van f 30.Mr. Moolen- burgh veroordeelde V. tot het beta len van f 25.De grondwerker C. B. uit Grijpskerke had in Domburg met zijn bromfiets niet goed rechts gehouden. Verdachte verklaarde, dat hij helemaal de „kluts" was kwijt geraakt, waardoor hij van een pas serende bus.schrok. De eis van de officier ad f 30.— reduceerde de kantonrechter tot een boete van f 20. De Middelburger K. M. was in Ar- ncmuiden geverbaliseerd wegens openbare dronkenschap. Tijdens de zitting van 25 september verklaar de M., dat hij niet dronken geweest was. De kantonrechter had gisteren de verbalisant verzocht om te ver tellen hoe de vork in de'steel zat. |n tegenstelling met de verklaring van M., die beweerde „licht verheugd te zijn geweest", deelde, de wacht meester mee, dat de man wel dron ken was. „Hij moest steun zoèken tegen een lantaarnpaal en waggelde over de straat", zei hij. De officier eiste f 20.of 4 dagen. De kan tonrechter veroordeelde verdachte tot een boete van f 20.of 8 dagen. Op 8 maart j.l. reed in de omge ving van Zoutelande een personen auto. Dharin waren gezeten me vrouw C. G.-V. uit Middelburg zonder rijbewijs en A. M. J. van E., zonder beroep, eveneens te Mid delburg met een ongeldig rijbe wijs en eeh verklaring van een arts, ORCAM i IL-» DOUWE EGBERTS dat hij in staat was om te rijden. De wachtmeester van Zoutelande moest die dag controle uitoefenen en hield dus ook deze wagen aan. Mevr. G. verklaarde, dat zij onder toezicht reed van Van E., maar de wacht meester vertelde, dat het briefje van de dokter niet voldoende was. „Ik heb ook geen toezicht uitgeoefend", verklaarde Van E. De kantonrechter nam aan, dat dit echter wel het ge val geweest was en veroordeelde Van E. conform de eis van de officier tot een boete van f 15. Geen bordje nodig Tot slot werd de zaak voortgezet tegen de bankwerker N. J. M. uit Souburg, die in de omgeving van Koudekerke op 't rijwielpad langs de weg op een bromfiets met ingescha kelde motor reed. Vorige maand was deze zaak aangehouden, omdat verdachte beweerde niet op de hoog te te zijn met de bepaling, dat ook 's winters het rijwielpad niet door brommers mag worden bereden, ter wijl hij voorts bij het punt, waar hij het rijwielpad was opgekomen, geen bordje had zien staan. De verbali sant verklaarde gisteren, dat hier geen bordje nodig is bij het kam- peerhuttenterrein -Omdat het hier een uitrit betreft. De officier stipte aan, dat het langzamerhand toch wel bekend Is, dat ook 's winters bromfiet sen van 't fietspad geweerd wor den, zodat er een boete geëist werd van f 10.*M. wilde in ho ger beroep gaan. De kantonrech ter wees hem er op, dat hij of in hoger beroep kon gaan of genoe gen kon nemen met een lagere re boete. „Dan maar een lagere boete, „graag", zei verdachte, waarna mr. Moolenburgh hem veroordeelde tot betaling van f 2. NU 30,35 PER LEERLING Ministeriële beschikking nietig verklaard De Kroon heeft de beslissing van de minister van Onderwijs, kunsten en wetenschappen van 30 november '56, waarbij het bestuur van de Stichting der Christelijke school te Sint Maar tensdijk in haar verzoek om de ge meentelijke exploitatievergoeding voor de christelijke lagere school van f 20..17 tot f 46.per leerling te verhogen niet ontvankelijk werd verklaard, vernietigd en bepaald dat de exploitatievergoeding over 1956 alsnog op i 30,35 per leerling zal moeten worden vastgesteld. De minister van Onderwijs, kun sten en wetenschappen had deze be slissing genomen, omdat het bestuur niet voor 1 mei een verzoek tot ver hoging der exploitatiekosten bij hem had ingediend. Het schoolbestuur, dat tegen deze ministeriële beschik king bij de Kroon in beroep ging voerde hierbij aan, dat het onmoge lijk was om vóór 1 mei een verzoek tot de bewindsman te richten, omdat de school pas op 1 september werd geopend. Ook kreeg men huisvesting in een door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld houten noodge bouw. Hoewel de exploitatiekosten voor het openbaar onderwijs in Sint Maartensdijk over 1957 op f 20.17 per leerling werd vastgesteld, zal voor het christelijk onderwijs f 18.51 per leerling worden betaald, omdat het onderhoud van het noodgebouw voor rekening van de gemeente was. De vergoeding van f 18.51 achtte 't schoolbestuur ontoereikend, omdat een houten gebouw extra hoge kos ten voor verwarming vraagt, het geen vooral in de periode van 1 sep tember tot 31 december 1956 tot uiting kwam. Bovendien, aldus het schoolbestuur, zijn de kosten van het schoonhouden van het schoolgebouw hoger dan normaal. De Kroon heeft thans overwogen, dat het houten noodgebouw 1 mei 1956 door de ge meente is gebouwd en dat deze nood- school eerst op 1 september in ge bruik is genomen, zodat het school bestuur niet in staat was voor de wettelijk vastgestelde datum van 1 nel 'n verhoging van de exploitatie vergoeding te vragen. Hoewel de Kroon het voor het openbaar onderwijs vastgestelde exploitatiebedrag van f 20.17 per per leerling ontoerikend acht voor de ehrlsl. school, zijn er geen termen aanwezig om de vergoe ding voor de christelijke school op f 46.per leerling vast te stellen. De Kroon heeft voorts overwogen, dat de exploitatie-uitgaven voor de christelijke school voor het tijdvak 1 september tot 31 december 1956 f 536.20 hebben bedragen, hetgeen bij een leerlingenaantal van 53 f 30.35 per leerling bedroeg. Dit laatste bedrag acht de Kroon rede lijk zodat dit zal moeten worden vastgesteld, terwijl liet ministeriële besluit niet gehandhaafd zal wor den. Een rechtbank In de Oostduitse stad Maagdenburg heeft dinsdag twee Oost- duitse ambtenaren van een ministerie en een treinmachinist wegens spionage voor hel westen tot dwangarbeid, variërend van twee tot tien jaar, veroordeeld. 6 Volgens het te Karlovy Vary ver schijnende blad „Straz Mlru" heeft de Tsjecho Slowaakse politie een groep anti communistische saboteurs in het district Karlovy vary, in noordwest-Bohemen, ontmaskerd. Spoetnik wordt spoedig door raket gelapt In hun race rond de aarde zijn de Russische aardsatelliet „Spoetnik" en de laatste trap van zijn afgestoten raketaan- drijving gisterochtend hun 276ste ronde ingegaan. De raket heeft een voor- sprong van 53 minuten op de satelliet, en over enkele dagen zal de raket de satelliet dan jjjj waarschijnlijk ook wel „lap- pen", een rondje achterstand geven. Er is geen gevaar, dat de g raket en de satelliet elkaar raken, want ze beschrijven af- zonderlijke banen. De raket jaagt achter de satelliet aan op het ogenblik. Beiden heb- p ben ze 120 miljoen kilometers n afgelegd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll Coen Moulijn scoorde Nederlandse treffer De voetbalwedstrijd Schotland-Neder land (onder 23 jaar), welke in Edin burgh is gespeeld, is geëindigd in een 4-1 overwinning voor de Schotten. Het heeft lang geduurd voor het elf tal van Nederlands „oudere jeugd" ztfn normale spel had gevonden. De wedstrijd begon met een overtuigend offensief van de Schotse jongens, die doelman Cox voortdurend op de proef stelden. De Nederlandse aanval kwam in die periode nog niet veel aan bod. Langzaam maar zeker werd de druk op het Nederlandse doel minder en zelfs begonnen onze landgenoten de toon aan te geven. Midvoor Krul- ver werd by een aanval vlak buiten ons strafschopgebied gehaakt, doch de vrije schop leverde niets op. Toen Mackay van flinke afstand langs Cox maar tegen de paal schoot was een nieuw en, naar weldra zou blijken, succesvol Schots offensief begonnen. In de 34e minuut kreeg Schotland een vrqe schop. De bal werd wegge werkt, maar rechtsbinnen Currie kreeg de bal voor de voeten en een tel later werd Cox met een schot van 20 meter afstand gepasseerd. Een minuut voor rust werd het 2-0. :e over de bal ferd had toen alle gelegenheid te scoren. Ook In de eerste periode na rust wa ren de Schótten heer en meester in het schijnwerperlicht. Rik Coppens reserve in Belgisch voetbalelftal. Vóór de wedstrijd tegen Frankrijk te Brussel voor de voorronde van het wereldkampioenschap voetbal op zondag 27 oktober a.s. is het Belgi sche elftal als volgt samengesteld Doel: Leysen (Berchem Sport); achter: Dries (Berchem Sport) en Van Brandt (Lierse S.K.); midden: Mees (Antwerp FC), Nelissen (RSC Verviers) en Mathonet (Standard C L.); voor: Piters (Standard CL), Gi- vard (Standard CL), Delire (ROC Charleroi), Van den Berg (Union St. Gilloise) en Richard Orlans (Ara Gantoise). Reserves: Van der Stappen (ROC Charleroi), Diricx (Union St. Gil loise), Van Herpe (ARA Gantoise) en Rik Coppens (Beerschot). In groep 2 van de Europese zone staat Frankrijk op de eerste plaats met 6 punten uit 3 wedstrijden. Bel gië is tweede met 4 punten uit 3 wedstrijden. IJsland is met 0 punten uit 4 wedstrijden uitgeschakeld. De eerste wedstrijd tussen Frankrijk en België werd door de Fransen gewon nen met 6—3. Frankrijk behoeft a.s. zondag dus slechts een gelijkspel te behalen om zich te klasseren voor het eindtoernooi, dat volgend jaar in Zweden wordt gehouden. Tour de France 1958 met 10 ploegen van 12 renners In Parijs is bekendgemaakt, dat de Tour de France 1958 waarvoor op donderdag 26 juni in Brussel wordt gestart, door tien ploegen van 12 renners elk zal worden gereden. De laatste keer, dat in de Tour ploegen van 12 renners uitkwamen, was in 1951. De Nederlandse ploeg bestond toen echter uit 8 renners. In de ronde van Frankrijk van het afgelopen seizoen waren 12 equi pes van tien man van de partij. De organisatoren van de Tour, de Pa- rijse bladen „l'Equipe" en le Pari- sien Liberé", hebben ook een wijzi ging gebracht in het systeem van de regionale Franse ploegen. Noost de Franse nationale ploeg zullen drie regionale equipes star ten. Zuid-Centraal, West en Noord- Oost. Alleen de West-ploeg is dus gehandhaafd, Noord-Oost-Centraal, lie de France, Zuid-Oost en Zuid- West zijn echter gecombineerd tot Zuid-Centraal (Midi-Centre) en Noord-Oost. De organisatoren zullen de „zwak kere" wielerlanden uitnodigen geza menlijk een of meer ploegen van 12 renners te vormen. Advertentie) KwilittiUpreduot Wfbeit-fsMskM. 10 M 00 ct «Héén bij Apothektr» tn Ofoglilm» Het gelukte het Nederlands elftal zo waar de vloedgolf van Schotse aan- valen te stuiten en zelf het initiatief over te nemen. In de 17e minuut pik te Coen Moulyn een pass van Luyten op en met ztfn knie werkte hij dé bal langs doelman Bcattie (2-1). Het wag voor de Schotten een prikkel om alles op alles te zetten de voor sprong van twee doelpunten te her overen en dat gelukte ook door een slordigheidje van Schilder, die zo on zuiver op Cox terugspeelde, dat mid denvoor Yóung de bal het eerst kon bereiken om Cox vervolgens te om spelen (3-1). Negen minuten voor het einde kwam de genadeslag voor de Nederlandse ploeg. Koning bracht binnen 't straf schopgebied rechtsbinnen Currie ten val en bij de strafschop, die scheids rechter Murdoch (die ook Nederland- Luxemburg leidde) toekende, maakte Mackay geen fout (4-1). De oefenwedstrijd tussen het voorlo pig Nederlands jeugdelftal (18-20 jaar) en een elftal samengesteld uit de westelijke amateurs is door het Nederlandse jeugd team met 1-0 ge wonnen. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. ,Het Zwin' houdt veldloop in Cadzand. Op zaterdag 9 november houdt de atletiekvereniging „Het Zwin" weer een veldloop te Cadzand. Het par cours gaat over grasland en ligt in de kom der gemeente. Het is 1000 meter lang. Aan de start zullen ver schijnen A-, B- en C-junioren, die respectievelijk 3000 m, 2000 m eh 1000 m moeten afleggen. De senio ren lopen 5000 meter. In een aparte groep kan aan de veldloop worden deelgenomen door voetballers, schaatsenrijders, mili tairen enz. Zij moeten 2000 m afleg gen. Voor elke groep en klas wor den prijzen beschikbaar gesteld. De vereniging, die met het grootste aantal deelnemers verschijnt, krijgt een extra prijs. Kloosterkleed misbruikt door bedelares. De rijkspolitie te Vaals heeft de 70-jarige vrouw M. M. M. uit Ani- stenrade, die als non verkleed in tal van winkels bedelde met de belofte voor de milde gevers te zullen bidden, aangehouden. Uit het onderzoek is ge bleken, dat de vrouw reeds vele jaren het kloosterhabijt heeft misbruikt om al bedelend aan de kost te komen. Zij werd In Vaals op de openbare weg aangehouden. Haar kloosterkleren zijn in beslag genomen. Gezien haar ouderdom is zij later weer vrij gela ten. nadat proces-verbaal was opge maakt wegens oplichting en bedrog. Het gedrag van de pseudo-non wek te argwaan bij een Vaalse winkelier, die haar een Kleinigheid had toege stopt. Deze waarschuwde de politie, die discreet een onderzoek instelde. In tal van Limburgse dorpen is de ze vrouw een bekende verschijning. Zij speculeerde op de achting, die kloosterzusters In Limburg genieten en wist door haar gebogen verschij ning en haar gerimpeld gezicht steeds medelijden op te wekken. De vrouw was vroeger portierster bij een Belgische kloosterorde. Deze orde werd echter In 3942 naar Frank rijk overgeplaatst, doch M. mocht niet mee en keerde naar Nederland terug. KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Zlerikzee da. G. J. Bulja te Papendrecht. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Bovenhardinxveld G. H. van Kooten te Genemutden; te Kulnre (toez.) K. H. Rcercls, kand. te Rockanje: te Oosterwolde (Geld.) C. Graafland te Amelde. Bedankt voor Mastenbroek J. Noltes te Ernst. CHR. GÉREF. KERKEN. EVANG. LUTH. KERK. De kerkeraad van de Evang. Lutherae Gemeente te Dordrecht la bil de gehou den stemming niet tot beroepen kunnen overgaan, aangezien geen der predikan ten van het gestelde drietal het door het reglement voorgeschreven aantal stem men behaalde. Na enkele weken wordt opnieuw gekozen, hetzij uit een drietal, hètzlj uit het volgend tweetal: ds. J. A. Roskam te Beverwijk en ds. H. Jo hannes te Vlissingen. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Mej. da. E. Franken Llefrlnch te Nieu we Niedorp is benoemd tot directrice van „Heerewegen" te Zelat. Woensdagmiddag is de oprijbrug naar de reserveponton van de Pro vinciale Stoombootdienst in de bui tenhaven van Vlissingen door de drij vende bok „Atlas" op een vlot gezet en naar de binnenhaven gesleept. Dit was nodig in verband met hei werkzaamheden aan de nieuwe aan- leginrichting. (Foto P.Z.O.), Amerikaanse journalisten in Z.-Afrika aangehouden Een verslaggever en een foto graaf van het Amerikaanse week blad voor negers „Ebony", zijn gis teren toen zij per vliegtuig in Jo hannesburg arriveerden, door de po litie gearresteerd. Het betreft mej. Era Obeau en de fotograaf Marshall Wilson. Gedurende anderhalf uur zijn zij ondervraagd door de politie, en ver volgens opgesloten. De Amerikaan se consul in Johannesburg, Dan Mo- ser, heeft hen bezocht. De reden voor hun arrestatie is nog niet be kend. Het schijnt dat zij tijdens hun reis evenmin toestemming hebben gekregen om in Nairobi en in Lus- ka (Rhodesia) uit te stappen, aan gezien zij geen inreisvisa bezaten. De beide negers verklaarden dat vi ce-president Nixon hun reis gearran geerd had maar de politie is van plan ze regelrecht terug te sturen naar Londen. (Nagekomen advertenties). Heden overleed plot seling, onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder WILHELMINA VAN KERRVOORDE, weduwe van JOHANNES MENSCH op de leeftijd van 65 jaar. Uit aller naam, J. MENSCH. Vlissingen, 23 oktober 1957. Havendorp 775. De begrafenis zal plaatsvinden op zater dag 26 oktober a.s. des namiddags 2 uur van af Havendorp 775. Heden overleed te Brugge, na een kort stondig lijden, onze lie ve en zorgzame vrouw, moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder CHRISTINA JACOBA BOOM, geb. DE HAMER, op de leeftijd van 69 jaar. Middelburg: J. P. BOOM Vlissingen J. C. BOOM M. BOOM- HAASE Brugge: J. C. GOEDBLOED— BOOM J. GOEDBLOED Klein- en achterkleinkinderen Middelburg, 23 oktober 1957. Gravenstraat 14. De teraardebestelling zal plaatshebben zater dag 26 oktober, om half één, vertrek Graven straat. Heden overleed, tot on ze diepe droefheid, zacht en kalm, onze in nig geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder MARIA PIETEKNELLA HENRIETTA DE MUNCK, wed. van J. CH. LUDEKUSE, in de ouderdom van ruim 83 jaar. J. M. LUDEKUSE B. A. LUDEKUSE— BLOK MARIJKE JAN CHRIS en TONNY Middelburg, 23 oktober 1957. Koepoortstraat 10. De teraardebestelling zal plaatshebben zater dag 26 oktobpr a.s. te 11.15 uur op de alge mene begraafplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6