P. G. v. d. Weele uit Colijnsplaat voorzitter Ned. Middenstandsbond Ver. Naties verdienen jaarlijks bijna ƒ4 miljoen aan postzegels REGELING VOOR ONDERNEMERS OM VLASVEZEL TE BELENEN DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE HEER L. DE GROOT NAM AFSCHEID Benoemd tijdens ledenvergadering van K.N.M.B. in Rotterdam (Van onze speciale verslaggever) „De dienstknecht gaat heen, maar de dienst gaat voort". Met dit bijbelse woord besloot de heer L. de Groot, tot voor een uur nog voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond zijn korte rede. En nauwelijks waren de op ontroerende toon uitgesproken woorden verklonken, of daar klonk de frisse en energieke stem van de nieuwe voorzitter: de Zeeuw P. G. v. d. Weele (85), uit Colijnsplaat, die met alge mene stemmen door het hoofdbestuur kandidaat was gesteld en zonder een tegenkandidaat in deze zo belangrijke functie is bevestigd tijdens de algemene ledenvergadering, welke woensdagmiddag in hotel Atlanta te Rotterdam is gehouden. ons bedrijfsleven nu zowel relatief als absoluut verminderde. Deze tendens zet zich ondanks de gestegen welvaart en de daarmee gepaard gaande grotere koopkracht voort, hoewel er naar sprekers me ning op dit gebied grenzen zijn be reikt. Hij achtte het daarom geluk kig, dat de Vestigingswet Bedrijven 1954 mogelijkheden schept die 't ge vaar van overschrijding van die grenzen kunnen voorkomen. Gevaarlijk facet Niet minder uitvoerig heeft de nieuwe voorzitter stilgestaan bij een probleem, dat ons in niet min dere mate bezighoudt: de prijssta- bilisatie, waarover de minister van Economische Zaken overleg met het bedrijfsleven voert. Wat betreft het alles overheersende probleem van de de lonen- en prijzenspiraal, wees de heer V. d. Weele erop het nog im mer van grote betekenis te achten ook voor het midden- en kleinbedrijf dat er, mede gesteund door het overleg in werknemers- en werkge verskring door de regering maatre gelen worden genomen en reeds ge troffen zijn om aan dit zo gevaar lijk facet van onze nationale econo mie een einde te maken. Het hoofdbestuur zal bovenal pleiten, dat in tijden van hoog conjunctuur reserves worden ge vormd voor ongunstige tijden. Het thans gevoerde prijsstabili- satiebeleid zal deze gedachte geen geweld mogen aandoen. Overi gens wilde de voorzitter het niet zo stellen, dat het prijsstabilisa- tiebeleid een onderdeel mag wor- Voorafgaande aan de grote recep tie, heeft de nieuwe voorzitter, een rede gehouden. Onder zijn toehoor ders bevonden zich o.a. de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, de wethouder voor Per soneelszaken J. U. Schilthuis en de secretaresse van de Rotterdamse Ka mer van Koophandel en Fabrieken, mevrouw I. E. Wethmar-Logemann, alsmede talrijke vertegenwoordigers van handel en industrie. De staats secretaris van Economische Zaken, die op het laatste moment was ver hinderd, stuurde als zijn vervanger dr. L. W. Groeneveld-Meijer, direc teur-generaal voor 't middenstands- wezen, die een hoogst waarderende brief voorlas. Initiatief NADAT de nieuwe voorzitter, een woord van waardering had gespro ken tot de heer L. de Groot, vanaf heden ere-voorzitter van de K.N.M. B., herinnerde hij zijn gehoor eraan, dat de afdeling Colijnsplaat de euve le moed heeft gehad hem kandidaat te stellen, hoewel deze nijvere afde ling de gevolgen van zijn daad toen niet heeft kunnen overzien. Overigens kan men uit de be noeming van de jeugdige Zeeuw se middenstandsleider afleiden, dat de middenstandsorganisatie met de nieuwe voorzitter nieuwe wegen wil gaan bewandelen. Een nationale figuur ging heen, maar de K.N.M.B. plukt de dag met een jongere figuur, die de problemen waarmede de individuele midden stander en zijn organisatie dage lijks geconfronteerd worden, door en door kent. In het kort heeft de heer V. d. Weele de opkomst en groei van de organisatie gememoreerd en daarbij langdurig stilgestaan bij de sociaal- economische situatie in Nederland, die na de oorlog een geheel ander aanzien kreeg. De toenemende acti viteit van de industrie werd toen een nieuwe bron, die krachten uit de middenstand tot zich trok, zodat men moest constateren, dat in tegen stelling tot vóór de oorlog, toen het midden- en kleinbedrijf veelal als een asiel fungeerde het aantal vestigin gen in deze belangrijke sector van den van het loonstabilisatiebe- leid! Tenslotte stelde spreker, dat het voor hem een uitgemaakte zaak is, dat de middenstand wegen en mid delen vindt om qua ontwikkeling ge lijke tred te houden met het overi ge deel van het bedrijfsleven om de levensvatbaarheid niet te verliezen. Ook het midden- en kleinbedrijf heeft te maken met de Europese Economische eenwording! Een waarschuwing kwam eveneens uit de mond van de heer V. d. Wee le, die besloot met er op te wijzen, dat het weliswaar onmogelijk is om voorbij te gaan aan de ontwikke ling in de sfeer van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, maar er toch gewaakt moet worden voor een te veel overhevelen van taken naar de publiekrechtelijke sfeer. Voor de positiebepaling is het goed met dit gestelde rekening te houden. Om een constructieve bijdrage te leveren tot het formeren van een zo danige structuur van de maatschap pij, moet het de ondernemer van vandaag en morgen mogelijk blijven zijn krachten tot ontwikkeling te brengen, al zal tenslotte voor het zijn of niet zijn van het midden- en kleinbedrijf de dynamiek van het individuele ondernemerschap van doorslaggevende betekenis blijven, aldus besloot de nieuwe vooi'zitter van de K.N.M.B. zijn maidenspeech. Na de voorzitter werd nog het woord gevoerd door vice-president C. v. d. Linden, die de oud-voorzitter schetste als een man van principe, een vriend, een goed gemeenteraads- en kamer lid, bouwer- als mens en hem als eer ste de gouden L. de Grootpenning op de revers bevestigde: namens de Bel gische middenstandsorganisatie deel de de heer Legon mede, dat de heer De Groot binnenkort een hoge Belgi sche onderscheiding kan verwachten; prof. dr. De Vries, voorzitter van de S.E.R., herinnerde er aan. dat het De Groot is geweest, die de midden standsorganisatie heeft geleid naar het georganiseerde bedrijfsleven, zo als dit in de P.B.O. plaatsvindt; na mens de Katholieke Middenstands bond reikte de heer Koops aan de oud-voorzitter (en dit bij hoge uit zondering) de gouden penning van de r.-k.-organisatie uit. Nadien ving een druk bezochte recep tie aan, tijdens welke nog een groot aantal geschenken aan de heer L. de Groot werd overhandigd. De nieuw benoemde voorzit- i ter van de Kon. Ned. Midden- j standsbond, de heer P. G. van j der Weele, werd 4 juni 1922 j te Colijnsplaat geboren en is j daar nog woonachtig. Naast I hoofdbestuurslid van de mid- i denstandsbond was hij reeds i plaatsvervangend lid van de i Soc. Econ. Raad, vice-voor- j zitter van de Landelijke Fede- j ratie van handelaren in hooi, j stro en ruwvoeders, plaatsver- j vangend bestuurslid van het j Produktschap voor veevoeder en bestuurslid van de Federa- tie van bedrijfsverenigingen. Na de watersnood leidde hij als voorzitter van de waters noodcommissie van de K.N.M. B. de werkzaamheden ten be- hoeve van de door de ramp getroffen middenstanders in Zeeland en op de Zuidholland se eilanden. Op cultureel maatschappe lijk gebied beweegt hij zich als secretaris van het Nutsde- partement Noord-Beveland, terwijl hij ook voorzitter is van de Dorpsgemeenschap Co lijnsplaat en van de midden standsvereniging Colijnsplaat. Voorts is hij secretaris van de vereniging „De Noordbeveland- se Brug". H Politiek behoort de heer Van s der Weele tot de Chr. Histori ci sche Unie. Vorig jaar werd j= bij gekandideerd voor de H Tweede Kamer. IiiiiNiiiiininiiiiiiiniMiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE CRISIS IN DE VLASINDUSTRIE Druk bezochte vergadering te Rotterdam De Nederlandse federatie van vlas sersverenigingen heeft woensdag in een zeer druk bezochte algemene le denvergadering te Rotterdam de cri sis van de vlasteelt en vlasindustrie besproken. De algemeen secretaris, mr. B. Fraytier, hield een inleiding, waar in een analyse werd gegeven van de oorzaken van de huidige cri sis. Als oorzaken werden o.a. ge noemd: ten eerste importen van Rus sisch vlas tegen dumpingsprhzen, ten tweede stijgend kostenpeil, dat geen mogelijkheid kan vinden via doorbe rekening in de eindprijs, ten derde tot 195G een steeds uitbreidende areaal in West-Europa, waardoor er overaan bod ontstaan is, en ten vierde gebrek aan 'n gezonde internationale markt ordening en te grote verschillen van produktievoorwaarden in West-Euro pa. Wil men, zo zeide hij, een eind maken aan de crisis, dan zal in de eerste plaats de import van Russisch vlas teruggedrongen moeten worden. Internationale cursus natte waterbouwkunde te Delft geopend Vijf en veertig ingenieurs uit ne gentien landen, van wie er 86 reeds z(jn aangekomen, zullen gedurende een jaar hier te lande een Internatio nale cursus in „hydraulic enginee ring" (z.g. natte waterbouwkunde) volgen, welke dinsdagmiddag te Delft officieel is geopend in aanwezigheid van verscheidene autoriteiten. De cursus is georganiseerd door de Tech nische Hogeschool te Delft en de Juffie" (Netherlands Unlversites Foundation for International Co-ope- ration) en staat onder de supervisie van een curatorium, waarvan de rec- tor-magnificus der T. H. te Delft, prof. dr. O. Bottema, president Is. Het docentenkorps is gekozen uit o.a. hoogleraren in de waterbouwkunde aan de T. H. en staat onder leiding van prof. ir. J. Th. Th(jsse. Prof. Thjjsse schetste tijdens de openingsplechtigheid de bijzondere waterstaatkundige positie, waarin het laaggelegen en dichtbevolkte deel van ons land verkeert en de invloed die dit heeft op de uitoefening van de natte waterbouwkunde. Nadat prof. Bottema een dank woord had gericht tot prof. Thysse, die hij schetste als een man wiens naam in vijf werelddelen bekendheid geniet en die het water wel eens zrjn dierbaarste vijand heeft genoemd, be toogde prof. E, R. Heiberg, hoofd van de afdeling mechanica der militaire akademie Westpoint in de V.S., dat eenzelfde doel de cursisten, die naar Delft waren gekomen, bindt n.l. te le ren van de meesters der natte water bouwkunde. Hiertoe is reeds een internationaal gentlemen-agreement tot stand ge komen, dat net kwantum limiteert tot 10 pet van de Europese behoefte. Verder werd ter vergadering de mo gelijkheid besproken de produktie in eigen land te beperken en het areaal van 1958 nog verder in te krimpen om te bereiken, dat er in dat jaar een betere verhouding komt tussen vraag en aanbod. Het is, zo deelde men me de, de bedoeling van het bestuur van de federatie hierover in internatio naal verband contact op te nemen met de zusterorganisaties. De voorzitter, de lieer C. Arkenbout, drong er in uitvoerig betoog met klem op aan mede te werken aan de produktiebeperking. Hij deelde verder mede, dat er in verband met moeilijk heden, die daaruit voor de leden zou den kunnen voortvloeien, een regeling zal komen, waarbjj de ondernemers hun vlasvezel zullen kunnen belenen tegen nog nader aan te geven voor waarden, waarover nog onderhande lingen gaande zijn, maar dat in prin cipe over de hoofdzaken overeenstem ming bereikt is. De vermoedelijke aanvangsdatum der regeling zal 15 november zjjn. Alle leden betuigden hun volledige instemming met deze plannen. Staat van beleg in Guatemala afgekondigd. Naar aanleiding van de verschil lende protestbetogingen die in Gua temala gehouden zijn sinds in de ver kiezingen van zondag Miguel Ydigo. ras-Fuentes verslagen werd, heeft de regering de staat van beleg afge kondigd. De volgelingen van de verslagen kandidaat voor het presidentschap zijn met brandslangen en traangas- bommen uiteen gedreven. Het leger had reeds uitgebreide volmachten ge kregen, geldig voor 30 dagen, om de rust in het land te bewaren. Benden teleurgestelde politieke vol gelingen zwerven door de hoofdstad en raken voortdurend in gevecht met leger en politie. Er is een avondklok afgekondigd om negen uur. Ydigoras-Fuentes. die verklaard heeft dat de verkiezingsuitslag door volgelingen van de winnaar, Miguel Ortiz Passarelli, gefraudeerd zijn, hoeft niet bevreesd te zijn voor maat regelen van de politie tegen zijn per soon. Als kandidaat voor het presi dentschap geniet hij onschendbaar heid. Schaeffer van financiën naar justitie Volgens een woordvoerder van de C.S.U. heeft, aldus United Press, kanselier Adenauer een eind ge maakt aan de kabinetcrisis door de voormalige minister van financiën Fritz Schaffer te benoemen tot mi nister van justitie. De C.S.U. is de Beierse tak van de christen-democra ten. Minister Schaffer is een voor man van deze C.S.U. Adenauer wilde zijn vroegere mi nister van financiën in zijn nieuwe kabinet de portefeuille van het mi nisterie voor staatsondernemingen geven, en toen dit geweigerd werd, de post van vice-kanselier, hetgeen eveneens niet doorging. Volgens de woordvoerder van de C.S.U. heeft deze partij de kanselier toen op voorstel van Schaffer gesug gereerd hem minister van justitie te maken en is de kanselier daarmee akkoord gegaan. Voor de functie van vice-kanselier komt nu, volgens sommige C.D.U.- kringen, minister van economische zaken, Ludwig Erhard, het eerst in aanmerking. Vliegongeluk in Ierland eiste zeven doden Een gecharterde Viscount van de Bri tish European Airways is op 't Nutts Corner-vliegveld by Belfast by het landen verongelukt. Alle zeven inzit tenden zijn om het leven gekomen. Er waren vyf bemanningsleden en slechts twee passagiers. Een „Neptune" van de Franse marine met waarschijnlijk tien man aan boord is brandend neergestort in een zoutmeer 10 km ten zuidwesten van Oran, in Algerije, Franse socialisten staken (nog) niet De socialistische* „Force Ouvrière" heeft gisteren verklaard dat zijn leden niet zullen deelnemen aan de verschillende stakingen, die vrij wel overal in Frankrijk voor vrij dag georganiseerd zijn. De vak bond gaf te kennen dat zij niet wil medewerken aan het bemoeilijken van de situatie waarvoor de demis sionaire regering en de eerstvol gende formateur, zich in Frank rijk geplaatst zien. De C.G.T. (algemeen) en de C.F.T.C. (katholiek) hebben verklaard dat de voorbereidingen van de grote stakingsgolf van vrijdag voortge zet worden. Hun afgevaardigden hebben uit de mond van Bourgès- Maunoury vernomen dat hij niet voornemens is loonsverhogingen toe te laten of prijzen te bevriezen. Het bestuur van de „Force Ouvrière" maakte gisteravond bekend dat men zal wachten met staken totdat een nieuwe regering gefor meerd is. Maar ook al staken de socialisten niet, Frankrijk zal vrij dag waarschijnlijk een chaos bele ven. De spoorwegen, de bouwvak ken, de metaalbedrijven, alle tak ken van dienst van de PTT en ver schillende openbare bedrijven zul len, wanneer de organisatoren hun zin krijgen, worden lamgelegd. Een Amerikaanse Jirma, met de in dit verband veelzeggende M naam „Simplicity Manufacturing Company" heeft een me- chanische grasmaaier, de „wonderboy X-100", geconstrueerd §j wélke vermoedelijk alles slaat wat er tot nog toe op dit ge- bied aan de markt is gekomen. Het apparaat maait n.l. niet alleen, maar het sproeit het grasveld, zaait gras in, wiedt, M harkt de gevallen bladeren bijeen en kan in de winter als M sneeuwploeg worden gebruikt. Als het dan te koud mocht H zijn om er een ritje op mee te maken, wel dan wordt de wa rn terdichteplastic koepel voor de dag gehaald... H De foto's tonen de „wonderboy" op twee verschillende ter- H reinen in gebruik. Een kind kan het gras doen!! lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuwe woongelegenheid voor 140.000 mensen Structuurplan voor gemeenten langs Nieuwe Waterweg aangenomen aDe gemeenteraden van Vlaardingen, Maassluis en Maasland hebben woensdagavond een structuurplan aanvaard als basis voor verder over leg inzake de uitbreiding van deze drie gemeenten. Door deze uitbrei ding zal in de toekomst nieuwe woon gelegenheid worden geschapen voor 140.000 mensen. Zodoende zal het in wonertal van Vlaardingen, Maassluis en Maasland uitgroeien tot 220.000 zielen. Het structuurplan dat planologisch en stedebouwkundige richtlynen geeft, voorziet ondermeer in de bouw van een geheel nieuwe woonwijk, die Maaslandsluis zal heten en waar 50.000 mensen zullen wonen. Militair na oefening op straat overleden Maandag is tijdens de terugkeer van een avondoefening de 19-jarige dienst plichtig soldaat V. M. Wildershoven uit Nieuwstadt, provincie Limburg, op de Straelseweg onder Venlo, plotse ling onwel geworden en kort daarna overleden. Naar de doodsoorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De sol daat W., die ongehuwd was, vervulde sinds drie oktober zijn eerste oefening bij het regiment Limburgse jagers van het tweede depot Infanterie te Venlo. Noor Reidar Tvedt regelt lucratieve activiteiten In de Volkerenorganisatie werkt een afdeling die een unieke plaats in neemt in dit lichaam. De Noor Reidar Tvcdt en zijn kleine groep assistenten in die afdeling dragen de Ver. Naties een netto-winst van ongeveer een miljoen dollar per jaar over. Tvedt „doet" in postzegels. Als hoofd van de postdienst der VJf. is het zijn taak de postzegels ont worpen, gedrukt en verkocht te krijgen. Toen hij zijn werk in 1952 begon, rekende hij met ver kopen van in de honderdduizen den. Thans rekent hij met m'Uoe- nen. Do meeste postzegels die Tvcdt ver koopt, komen nooit op een brief. Zijn klanten zijn in hoofdzaak fi latelisten. Tvedt schat dat de V.N. dit jaar postzegels zullen verkopen ter waarde van ongeveer 1.700.000 dollar. Slechts voor 100.000 dol lars er van zal in het eigenlijke postverkeer komen. De posterijen der Verenigde Staten fungeren als brievenhezorger voor de VN. en krijgen voor hun diensten het vol le pond. De V.N. verdienen dus niets aan hun postzegels die voor het postverkeer gebruikt worden. De bruto-inkomsten van Tvedts afdeling zijn dus 1.600.000 dollar. Ongeveer 600.000 dollar zullen dit jaar worden besteed aan bedrijfs- onkosten. Er kan dus de aardige winst van 1 miljoen dollar ge boekt worden. Een postzegel der V.N. mag alleen op het hoofdkwartier van die or ganisatie gebruikt worden. Als de zegel door de koper op een brief wordt geplakt en deze aan de overkant van de straat in een Amerikaanse brievenbus gestopt wordt, wordt de brief naar de af zender teruggestuurd. Als de brief geen afzender noemt, gaat de brief naar het bureau voor onbe stelbare poststukken. Sedert de postdienst van de V.N. in 1951 werd opgericht, zijn 60 ze gels uitgegeven. Twintig er van zijn „gewone" zegels, in waarde variërend van 1 dollarcent tot 1 dollar. De overige 40 werden bij speciale gelegenheden uitgegeven. Tvedt vertelt dat de V.N. gewoonlijk vier speciale zegels per jaar uit geeft. Bij traditie komt één ervan op de Dag der Mensenrechten, 10 december. Nooit wordt een zegel uitgegeven die geen verband houdt met de V.N. De door kun stenaars uitgewerkte ideeën voor nieuwe zegels worden, vergezeld van aanbevelingen van een ad viescommissie, naar de secretaris generaal gestuurd, die de defini- 'ïeve keuze doet. Over zijn „toekomstplannen" ver telde Tvedt dat in februari zegels uitgegeven zullen worden ter ere van het pas opgerichte Interna tionaal Bureau voor Atoomener gie. In april volgt de eerste van een serie zegels welke gebouwen tonen waarin de assemblee der VJV. vergaderd heeft. Jongen en meisje door auto aangereden Jongen gedood, auto doorgereden Woensdagavond zyn op de kanaaldyk zuid te Eindhoven een jongen en een meisje, die daar wandelden, door een personen auto aangereden. De jongen de 15-jarige A. S. werd op slag ge dood. Het meisje, de 16-jarige M. L. werd zodanig gewond, dat z(j naar het Binnenziekenhuis moest worden overgebracht. De auto reed door. De politie heeft woensdagavond nog een onderzoek ingesteld in het verder op langs het Eindhovense kanaal ge legen woonwagenkamp en daar een auto aangetroffen waarvan de motor nog warm was en de koplampen be schadigingen vertoonden. De chauf feur van deze wagen kon evenwel niet opgespoord worden. Dan en ooet Brautigam schreef: Langs de havens en op de schepen. Realistische memoires over ontwikke ling arbeidsbeweging. Zonder overdrijving mag men 't boek „Langs de havens en op de schepen" N.V. Arbeiderspers Amsterdam waarin de socialistische voorvechter J. Brautigam herinneringen ophaalt aan de sociale ontwikkeling van de arbeidstoestanden onder zeelieden en havenarbeiders in het begin van deze eeuw, een historische documentaire noemen. Brautigam die zijn loopbaan begon als tremmer op een boot naar Engeland en later wethouder van Rotterdam werd, heeft van zijn boek geen droge studie gemaakt. Deze me moires zijn pakkende, realistische be schrijvingen geworden van de ar beidsconflicten, de stakingen en de moeizaam bereikte sociale verbete ringen rond de havens. Brautigam. die al spoedig als betaalde kracht in de arbeidersbeweging terecht kwam en die vooral in Rotterdam vocht voor een beter bestaan van de havenarbei. ders en zeelieden, is ten nauwste bij deze ontwikkeling betrokken geweest. Dat is uit ieder hoofdstuk te proeven, want hij heeft zijn onderwerpen een boeiende realiteit weten te geven. Vooral ook door de vele anecdoten uit die begintijd, toen de vakbewegingen geschiedenis maakten. En juist door net lezen van dit boek wordt men zich er van bewust hoe zeer de maat schappij in een halve eeuw is veran derd. De verdiensten van Brautigam wer den gewaardeerd door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. In 1947 kreeg hij de medaille van de Stich ting van het Fonds voor de De Ruy- termedaille. In datzelfde jaar bood het gemeentebestuur van Rotterdam hem de Johan van Old^nharncvelt- penning aan. In een kort voorwoord geeft mr. H. Willemse een beknopte biografie van de achrijver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5