Tweede Kamer heeft de wet op herkapitalisatie aanvaard klankbord Syrië toch geneigd aanbod van koning Saoed te aanvaarden ENGELS VRACHTSCHIP NA AANVARING GEZONKEN DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Spoedig nieuw wetsontwerp op inkomstenbelasting te verwachten (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich woensdag akkoord verklaard met de wet op de herkapitalisatie 1957. Reeds bü de wet op de herkapltallsatle van 1951 werd een tydeljjke voorziening getroffen, die ten doel had door tegemoetkomingen van fiscale aard een verbetering van de verhouding tussen het kapitaal en het vermogen van vennootschappen op aandelen te vergemakkelijken. De regeling hield een matiging in van het tarief van de inkomstenbelasting tot ten hoogste 20 procent voor uitke ringen in de vorm van bonusaandelen. Als voorwaarde werd daarbij gesteld, dat na de herkapitalisatie de overblij vende fiscale reserves ten minste 50 procent van het gestorte kapitaal zou den bedragen. Deze faciliteit werd destijds wenselijk geacht, omdat voor al als gevolg van de stijging van de prijzen sedert het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog bij vele naamlo ze vennootschappen net nominale ka pitaal sterk was achtergebleven bij 't vermogen van de ondernemingen. In afwachting eventueel van een blijvende regeling voor periodieke herkapitalisatie diende de regering haar wetsontwerp 1957 in, dat met het oog op de bij vele ondernemin- geh snel toenemende onderkapita lisatie de regeling van 1951 be stendigt. Afwijkingen Slechts op enkele punten toont de nu door de Kamer aangenomen regeling verschil met die van 1951. Enerzijds is er namelijk in opgenomen een beper king, die beoogt tegen te gaan, dat de herkapitalisatiefaciliteiten, in strijd met hun bedoeling voor de uitkering van stockdividenden worden mis bruikt. Anderzijds is de nieuwe her- kapitallsatieregeling soepeler, door dat de limiet van 50 procent voor de na herkapitalisatie overblijvende re serves is verlaagd tot 25 procent. Voorts strekt het wetsontwerp ertoe, te voorkomen, dat de aanwezigheid van preferent aandelenkapitaal een beletsel zou kunnen vormen om tot herkapitalisatie te geraken en de mo gelijkheid te scheppep om een onei genlijk gebruik van de herkapitalisa- tlefaciliteit tegen te gaan. De herka pitalisatie zal vóór 1 januari 1959 moeten plaatsvinden. Minister Hofstra noemde In zyn ant woord tot enkele afgevaardigden de termijn van geldigheid van de wet geen principiële doch een praktische kwestie. HQ had hem betrekkelijk kort genomen om by de algehele her ziening van de belastingwetgeving niet gebonden te z(jn aan bepaalde wetsteksten. Hy deelde mee, dat de wet op de Inkomstenbelasting in het kader van de algehele herziening als eerste ontwerp zal worden ingediend na de behandeling van de begroting van financiën voor 1958. De Kamer nam het wetsontwerp z.h.s. aan. Als ook de Eerste Kamer zich met het woensdag in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen wetsontwerp verenigt zal Nederland garant zijn voor de betaling van rente en aflossing van door de Nederlandse Antillen ten behoeve van de economi sche en sociale ontplooiing van de ei- landengebieden Curacao en Arabu in het buitenland aan te gane geldlenin gen. Die garantie omvat leningen tot ten hoogste een totaal bedrag van 38 mil joen gulden. Bovendien zal Nederland voor deze leningen aan de Nederland se Antillen vergoeden de helft van het verschil tussen de werkelyk te betalen rente en een rente van 3 en een half procent, tot een maximum evenwel van 1 procent. Afr. dr. M. Rooy, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, die gisteren door de Amsterdamse ge meenteraad werd benoemd tot hoog leraar in de leer der communicatie middelen aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam als opvol ger van prof. dr. K. Baschivitz. Misverstand (Slot van pag. 1) sproken. Dan immers zouden mis verstanden als hierboven gesigna leerd niet voorkomen. Men zou haast denken, dat men in kringen van de rijkswaterstaat niet zo heel veel voor die oesterproef voelt. Het zal derhalve zaak zijn voor de kamerle den om bij de behandeling van de wet over dit punt geen enkele ruim te meer voor misverstanden over te laten! Nu de door Zeeland zo begeerde oesterproef toch ter sprake is gekomen, willen wij nog even de aandacht vestigen op minister Al gera's afwijzing van een schutsluis in de dam bij Veere. Het water voor het oester-experiment zou dan door middel van hevels „over de dijk heen" naar binnen moeten worden gebracht. Nu is het moeilijk om als leek over een zo bij uitstek tech nisch onderwerp een oordeel uit te spreken en wij zullen ons daarvan ook zorgvuldig onthouden. Maar wel willen wij er op wijzen, dat een waterbouwkundige van de rijkswa terstaat ons ongevraagd mededeelde dat een hevelinstallatie over de dijk technisch zeker geen eenvoudige zaak is, omdat het hier om een gro te waterkolom met een hoogte van ca. 1011 meter gaat. Het lijkt ons derhalve juist, dat ook deze zaak bij de behandeling in de Kamer scherp gesteld wordt, wordt. Want nogmaals: hier mogen eenvoudig geen misverstanden be staan. Het gaat om de schaarse kan sen van de oester- en mosselteelt in de toekomst! BIERFEEST. Tijdens de zestien da gen van het Münchener Oktoberfest hebben zes miljoen bezoekers ruim 3,3 miljoen liter bier naar binnengewerkt en ruim 135.000 liter wijn. Een 203.000 gebraden kuikens, 2,6 miljoen wor sten en ruim 800 ton vis lieten zich daarbij goed smaken. Toch was het feest dit jaar veel kalmer dan vorige keer. „Ze drinken ook allemaal kof fie" legden met-begrijpende Münche- ners uit en zij wezen daarbij op het feit dat de bezoekers het hebben ge waagd, ruim 300.000 liter koffie te drinken. DIEF. Enkele dagen geleden besloot de kinderrechter van het Engels* plaatsje South Shields een zestien jarige jongen die 49 shilling had ge stolen door een psychiater te latei onderzoeken. Gisteren verscheen de jongen oj nieuw voor de rechter nu omdat h 1 pond van de psychiater had gesto len. Een dode en twee vermisten Nabij het eiland EI Ashrafi in de Rode Zee zijn gisteren het Belgische tankschip „Purfina Congo", van 11.134 ton, en het Engelse vracht schip „Shillong", van 8933 ton, in aanvaring gekomen. Het Engelse schip, dat een bemanning van 86 kop pen had, is na de aanvaring gezon ken. De „Shillong" is een schip van de „P and O Lines", de „Purfina Congo" is eigendom van de Soc. Anon. Petro- fina, c.i.ffinancière Beige des Petro- les, te Antwerpen. Vastere stemming van effectenbeurs te New-York De effectenmarkt te New York heeft woensdag haar grootste hausse sedert 28 jaar beleefd. Uit alle delen van het Tand werd Wallstreet door kooporders overstroomd en de slot- koersen vertoonden voor toonaange vende fondsen stijgingen, die vari eerden van een tot tien doller per aandeel. Dit was de grootste dagelykse koersstijging sedert 13 november 1929, op welke dag de gemiddelde koersstijging 9.10 dollar per aan deel bedroeg. Volgens makelaars is de koopgolf gedeeltelijk toe te schryven aan een herstel van het vertrouwen als resul taat van het voornemen van presi dent Eisenhower in de komende we ken in verscheidene delen van het land redevoeringen te houden om 't geloof der Amerikanen in de bin nenlandse economie te versterken. Deze makelaars menen echter ook. dat het tijdstip van een technische reactie gekomen was. Vele make laars waren overigens sceptisch ge stemd ten aanzien van de duur van het herstel. Een der makelaars gaf als zyn mening te kennen dat het herstel van woensdag niet van blij vende aard zal zijn, daar het zich te snel heeft voltrokken. Dit schip heeft op 12 september nabij Breskens vastgezeten. Een woordvoerder van de P. and O. te Londen heeft verklaard, dat twee leden van de bemanning van de „Shillong" worden vermist. De Deense tanker „Skotland", waarvan nadere gegevens ontbreken, heeft de beman ning en de passagiers van het Engel se schip aan boord genomen. Kapitein Stridsland van de „Skot land" heeft verklaard, dat de passa giers en de bemanning van de „Shil long" na de aanvaring in de sloepen waren gegaan of in de woelige zee waren gesprongen. Een Aziatisch bemanningslid van de „Shillong", een tremmer, is aan de wonden die hij tijdens de botsing op liep, overleden. Twee Engelsen wor den vermist de hoofdsteward en een stuurmansleerling. Baai van Santos In de baai van Santos. Brazilië, is het Noorse schip „Peter Jebsen" (2407 ton) in aanvaring gekomen met de Braziliaanse kustvaarder „Ver- Woensdag is ten westen van Lely stad een dijk gesloten: zonder toe spraken, zonder gillende sirenes en zonder autoriteiten. Het ging hier om de eerste verbinding tussen de dijk van oostelijk Flevoland en de Marker waarddijk. Het dijkje, dat men hier ziet sluiten behoort tot een werkput, waar de „houtrib"-sluizen gebouwd worden in de toekomst de schakel tussen het IJ en het open gedeelte van het IJsselmeer. De „Vernia"' zonk onmiddel lijk. De kapitein is omgekomen en vier leden van de bemanning worden nog vermist. Het Noor se schip is in afwachting van 'n nader onderzoek in Santos aan de ketting gelegd. Vice-president van Hoge Autoriteit treedt af. De Duitse vice-president van de hoge autoriteit der Europese ge meenschap voor kolen en staal (E.G.K.S.) Fraz Etzel, zal binnen enkele dagen aftreden, wanneer zijn benoeming tot minister van finan ciën in het nieuwe kabinet van bondskanselier Adenauer definitief zal zijn goedgekeurd, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Bij de namen van mogelijke op volgers van Etzel wordt die van Franz Blüchter, die tot dusverre Westduitse vice-kanselier was, het meest genoemd. Het is echter niet uitgesloten, dat de Duitse regering er de voorkeur aan zal geven het aanwijzen van een nieuw Duits lid van de Hoge Autoriteit nog even uit te stellen tot aan de conferentie der ministers van buitenlandse za ken van de zes landen, die de voor zitters zal aanwijzen van de uit voerende organen van de drie Euro pese economische gemeenschappen (E.G.K.S., Euratom, en gemeen schappelijke markt). m Deze fotocombinatie geeft twee beelden van een van de M ernstigste treinrampen wélke H Turkije ooit heeft getroffen, n.l. die bij Ispartakule in Turks Tracië, waar twee trei- §j nen in volle vaar.t op hetzelfde spoor met elkaar in botsing H kwamen. De ramp kostte 50 g mensen het leven en meer dan 200 reizigers werden gewond. De bovenste foto laat zien hoe Turkse militairen een gewon- M M de overbrachten naar een van H de eerste-hulp-tenten. wélke f§ H op de plaats van de ramp f§ werden opgesteld. Op de on- derste foto ziet men redders ff aan het werk tussen de wrak- stukken. By de overdracht van de soevereini teit in december 1949 leefden onge veer een kwart miljoen Nederlanders in de Indonesische Archipel. Er zijn er thans geen 50.000 meer en hun aantal vermindert nog iedere week. Vermoe delijk zullen er op 1 januari 1958 nog 46.000 zijn. Er is geen reden om aan te nemen, dat de uittocht thans ten einde loopt. Verdaging van debat in V.N als overwinning beschouwd Het kabinet van Syrië heeft een spe ciale zitting gewijd aan de resultaten van het Verenigde Naties-debat over de situatie in het Midden-Oosten. De Syrische pers ziet de verdaging van dat debat als een overwinning voor Syrië, omdat Turkije en de Verenigde Staten hadden voorgesteld het debat voor onbepaalde tijd op te schorten om de bemiddeling een kans te geven. De Syrische regering heeft een lange verklaring uitgegeven over de bemiddelingspogingen van ko ning Saoed van Saoedi-Arabië. Daarin werd gezegd dat de crisis niet aan bemiddeling onderworpen kan worden. De enige oplossing is de terugtrekking der Turkse troe pen van dc Syrische grens en sta king van de Turkse inmenging in de interne zaken van Syrië. Saoed werd dank gezegd voor zijn aanbod besprekingen tussen de twee partijen op gang te brengen. Syrië had niet begrepen dat dit een bemid delingsaanbod was. De oorspronkelij ke invitatie was overgebracht door de Saoedische ambassadeur in Damas cus. President Koewatli had toen aan Saoed een verzekering gegeven van de vreedzame bedoelingen van Syrië *n de beschuldiging herhaald dat "nrkije bezig was troepen aan de Sy- ische grens samen te trekken. De Syrische regering, die tot nog toe rf wij zend heeft gestaan tegenover 'iet aanbod om via een bemiddelaar iet Turkije in onderhandeling te tre- 'en, heeft echter besloten koning Saoed drie dagen de tijd te geven zijn voorstellen te ontwikkelen. I Koning Saoed is inmiddels een figuur j van groeiend belang voor de Arabi- sche wereld geworden. Naar het oor deel van waarnemers in de landen van het Midden-Oosten speelt hier niet alleen een poging mee om zich op i te werpen tot de bemiddelaar in Ara bische problemen, maar ook ziet men in Saoeds bemiddelingspogingen een streven om de leiding van de Arabi sche landen over te nemen. I Voordat In Syrië de situatie zich be gon te ontwikkelen had men in ver schillende Arabische landen reeds stemmen horen opgaan die twijfelden aan Nassers kundigheden als poli- tiekleider van do Arabische landen. Voedselvergiftiging in Barneveld: 15 zieken De afgelopen dagen hebben zich in een aantal Barneveldse gezinnen zeer ernstige verschijnselen van vleesver giftiging voorgedaan. Er liggen nu nog ongeveer vQftien personen ziek te bed. Men vermoedt, dat de oorzaak is het eten van hoofdkaas die niet deugdelyk was. Een boer in de omgeving van Bar neveld had dezer dagen een varken geslacht. Aan verschillende kennissen gaf hij. zoals in deze omgeving ge bruikelijk is, een ..hutspotje." Hier bij bevond zich een hoeveelheid hoofd kaas Wellicht zijn bij de bereiding van dit gerecht ondeugdelijke ingre diënten toegevoegd, want het varken, waarvan de hoofdkaas afkomstig was, was voor de slachting door de Barneveldse vleeskeuringsdienst goedgekeurd. In Oslo woedde zware uitslaande brand. In Oslo is gisteren een grote brand uitgebroken in een fotozaak, gelegen tussen het eerder door brand aange taste Grand Hotel en het nieuwe the ater. In de fotozaak was veel brand baar en explosief materiaal aanwezig. Toen de eerste brandweerauto's voor het gebouw stopten was de gehele eerste verdieping een hel van vlam men en nog geen kwartier later had het vuur zich door het gehele gebouw een weg gevreten en sloegen de vlam men door het dak. Tegen twaalf uur had de brandweer de brand onder de knie. Het gebouw, waar de brand was begonnen was toen een stinkende puinhoop. Eén troost is er echter, het gebouw moest toch worden ge. sloopt. Het hotel heeft slechts water schade opgelopen. Het nieuwe thea ter aan de andere zijde van de vuur haard heeft geen schade opgelopen. Het was door een dikke brandmuur van gewapnd beton van de brand g scheiden. Het Wereldgebeuren ,j sa Gouverneurs SIR HUGH FOOT andere geest De Tsjech Wladimiir Helmuth en zijn vrouw zijn gearresteerd op beschuldi ging van spionage voor Groot Brlttannié, aldus ls in Praag bekend gemaakt. Vol gens de politie zouden de berichten van Helmuth in een diplomatentas van een westelijke ambassadeur naar het westen zijn gezonden. Het echtpaar zou ook voormalige Tsjechische kapitalisten geholpen heb ben naar het buitenland te vluchten. Scntlmentelen, socialisten en liberalen". Dit waren de rubrie ken. waarin veldmaarschalk sir John Harding de mensen onder bracht, die kritiek hadden op zijn be leid als gouverneur van Cyprus. Met hardheid beantwoordde de militaire gouverneur het eveneens weinig zachtzinnige optreden van de onder grondse verzetsbeweging Eoka, die met de wapens ijverde voor de aan sluiting van het eiland bij Grieken land. Zelfbeschikkingsrecht en enosis (aansluiting) zijn de leuzen, waaron der die guerilla- en ondergrondse strijdkrachten van de Griekse kapi tein Grivas aan de Engelsen duide lijk maakten, dat zij er weinig voor voelden om Cyprus een kroonkolonie te laten blijven. Éénmaal ondervond de veldmaarschalk dat zelf bijna aan den lijve: in zijn bed werd op zeker ogenblik een tijdbom gevonden. Maar sir John beschikt over voldoende koelbloedigheid, om zich over zo'n in cident snel heen te zetten. Lag hij niet op de vooravond van de slag bij El Alamein (die hem drie vingers heeft gekost) rustig een roman te lezen? Intussen is de toestand op het eiland nogal gekalmeerd. De Engelsen hebben niet alleen gewapenderhand de mannen van Grivas bestreden, zij hebben ook in maart j.l. besloten, dat aartsbisschop Makarios, de gees telijke èn wereldlijke leider van de Griekse Cyprioten, zijn verbannings oord de Seychellen mocht verlaten. De aartsbisschop had daar gedwongen verblijf gehouden sinds in het begin van 1956 onderhandelingen tussen veldmaarschalk sir John Harding, de Britse minister van koloniën Alan Lennox-Boyd en hemzelf over de toe komst van Cyprus waren mislukt. Thans is het dus zover, dat de aarts bisschop zich in vrijheid bevindt, on der de voorwaarde dat hij buiten Cy prus blijft. De Engelsen hebben een plan voor „beperkt zelfbestuur" op gesteld, dat In de besprekingen met Turken en Grieken nog steeds het of ficiële Engelse standpunt vormt. Daarnaast wordt van Britse zijde ge dacht aan een eventuele verdeling van het eiland, wanneer alle andere op lossingen mochten falen. De Turkse minderheid op Cyprus (die een rijfde deel van de bevolking omvat) en de Turkse regering zijn vóór een derge lijke verdeling. De Griekse Cyprioten echter en de Griekse regering zijn er vierkant tegen. De betrokken mo gendheden zijn het dus nog geenszins eens. Maar zoals gezegd: de gemoe deren zijn op het ogenblik niet meer zo verhit hetgeen te danken is aan het feit, dat Makarios weer in vrij heid verkeert. Het heeft er de schijn van, dat de Britse regering nu van plan is, haar politiek ten opzichte van Cyprus verder te liberaliseren. Zij heeft immers deze week in de plaats van veldmaarschalk sir John Harding, die op Cyprus twee afmattende eri moeilijke jaren heeft beleefd, tot gou verneur benoemd: sir Hugh Foot, die tot dusver gouverneur was van een andere Britse kroonkolonie waar echter van onrust op dit ogenblik he lemaal geen sprake is: Jamaica, net grootste eiland van Brits West-Indië. Sir Hugh Foot is de loot van een fa milie, die al meer politici heeft voort gebracht. Zijn vader heeft hem waar schijnlijk al enigszins ingewijd in de geheimen van de politieke „keuken". Die was namelijk Lagerhuislid als afgevaardigde van de liberale partij. Zijn broers Michael en Dingle zijn respecti evelijk links-socialistisch hoofdredacteur van het weekblad „Tribune" en Labourkandidaat voor de vandnac te houden tussentijdse verkie''!"'"-<«ri1d om het district Ips wich T "-«noemde behoorde vroe ger niet tot de labour- maar tot de liberale """'ij. en voor die partij had hij epn tijdlang zitting in het Lager huis. Men zegt. dat sir Hugh zelf. die zich altijd huiten de partijpolitiek heeft gehouden, links-libprale denk beelden erop na houdt- Men kan zich daarom afvragen, of hij het met de verbanning van Makarios indertijd eens is geweest. Maar dat was toen nog niet z ij n zaak. Het zal ech ter in de toekomst mede ..zijn zaak zijn", hoe de kwestie-Cyprus uit de wereld wordt geholpen. Zeer waar schijnlijk zal hij daartoe bijdragen in een geest, die zijn voorganger in het crrhooi niet kan waarderen. Hij hrb-«-t immers, als de tekenen niet tot één van de drie cate gorieën. voor wier Cyprus-denkbeelden de v eb'maarschalk geen goed woord over had

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3