Regeling voor verdrogende gronden rond Braakman bepleit Overleg over Deltaplan blijft mogelijk lifsT n ir m"M'i WYBERT Zeeuwse Almanak ZWITSAPLAST de betere pleister BORSSELE NAM FRAAI NIEUW SCHOOLGEBOUW IN GEBRUIK CETAFIiEX "A* lijmt koed alle hont! Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 GEWESTELIJKE RAAD LANDBOUWSCHAP Een aardappeldrama voltrekt zich De gewestelijke Raad voor Zee land van het landbouwschap heeft in zijn jongste vergadering uitvoerig van gedachten gewisseld met de Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch Vlaanderen over de ernsti- fe schade, die na de afsluiting van e Braakman is ontstaan op ver schillende bedrijven in Biervliet, Philippine en Hoek, tengevolge var verdroging van de gronden. Beslo ten werd op korte termijn met de betrokken instanties contact op nemen om een voor de betreffende landbouwers bevredigende regeling tot schadeloosstelling te kunnen be pleiten. De raad besloot ook zich tot de Zeeuwse gemeentebesturen te rich ten met het verzoek, de georgani seerde landbouw te willen kennen in het vooroverleg over de uitbreidings plannen, opdat de moeilijkheden op dit terrein tijdig kunnen worden be sproken. In verband met de huidige proble men ten aanzien van de export van consumptieaardappelen, zullen be paalde voorstellen bij de Hoofdafde ling Akkerbouw van het Landbouw schap worden ingediend. De raad was van mening, dat de exporteisen dienen te worden afgestemd op de beschikbare oogst, daarbij rekening houdend met de wensen van de im porterende landen. Voorts werd besloten als gebieden welke voor de toeslag op de suiker- bietenprijs oogst 1957 in aanmerking zouden moeten komen, de verdro gende polders rond de Braakman en de reeds in het kader van eerdere toeslagregelingen vastgestelde zand gebieden in Zeeuwsch-Vlaanderen voor te dragen. Ook zal worden ge adviseerd geen inhouding op de bie- tenprijs toe te passen voor de in de polders Schouwen en de Vier Bannen van Duiveland geteelde bieten. Nu de verplichte standaardisatie van consumptiemelk in Zeeland per 2 februari 1958 zal worden doorge voerd, met uitzondering van Noord- Beveland, is in een bespreking met vertegenwoordigers van 't Produkt- schap voor Zuivel aangedrongen op het treffen van een soepele over gangsregeling voor de melkveehou ders-slijters. Overeengekomen werd, dat over de verdere uitvoering nauw overleg zal plaatshebben met de (Advertentie) Zeeuwse Melkfederaties en 't Land bouwschap. De Raad sprak t.a.v. het garantie- prijsbeleid voor het melkprijsjaar 1956/'57 als zijn mening uit, dat Zeeland niet tot de z.g. kortingsge- bieden kan worden gerekend. Beslo ten werd dit nader te verdedigen in een dezer dagen te houden bespre king. Met betrekking tot de keuze van de L.E.I.-bedrijven zal 'n nieuw sys teem worden gevolgd, waarbij de districtsraden van het Landbouw schap op intensieve wijze zullen wor den ingeschakeld. Een onderzoek zal worden inge steld naar de mogelijkheden voor de bouw van landarbeiderswoningen in groter verband. Dit in het kader van de pogingen welke worden aange wend om een goede landarbeiders stand te kunnen blijven behouden. De hulpverlening bij de aardappej- oogst werd, gezien de beschikbare arbeidskrachten, bevredigend geacht. Thans zijn, naast de reeds aange trokken arbeiders uit andere pro vincies. ongeveer 200 Belgische ar beiders ingeschakeld, maar de werk zaamheden worden ernstig geremd door de slechte weersomstandighe den. Vele percelen worden niet meer gerooid vanwege het hoge percenta ge ziek of rot. Ook de tarieven wel ke onder deze omstandigheden moe ten worden berekend, weerhouden er de boeren dikwijls van om te redden wat nog te redden valt, aangezien men niet zeker is dat de opbrengst deze kosten zal dekken. Met recht kan er dit Jaar gespro ken worden van een aardappeldra ma. Personenauto reed aan grens op versperring. Trad douane te snel op? Toen enkele Axelse ingezetenen dezer dagen besloten een bezoek te brengen aan het gehucht „Rode Sluis", juist over de Belgische grens, werden op de weg Axel-Overslag de eerste twee voorop rijdende wagens men was in drie auto's vertrok ken aangehouden door douane beambten. De inzittenden deelden mee dat een derde wagen met de rest van het gezelschap volgde. Vlak daarna kreeg de derde wagen een stopsein van de douane, direct daar op werd reeds een versperring óver de weg gelegd. De bestuurder van de wagen, de heer De D. uit Axel, kon slechts met moeite een douane-be ambte ontwijken. De (nieuwe) wa gen kwam echter door de ontwij- kingsmanoeuvre op de messen van de versperring terecht, waardpor twee banden aan flarden werden ge reden. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, doch de Rijks politie moet nu uitzoeken of de douane in dit geval niet al te dras tisch is opgetreden. 6ier om, in te. bijten! (Advertentie) Spierpijn of rheumattefe? Flink wrijven met Klooster balsem, dit diep in het weefsel dringt Kloosterbalsem wrijft de pijn weg (Slot van pag. 1) breken en een geheel nieuw vereni- ;ingsgebouw te stichten kan in ver- iand met de bestedingsbeperking geen doorgang vinden. Nadat burge meester Dominicus er nog op gewe zen had, dat men na lang beraad be sloten had de nieuwe school „Pranck van Borssele school" te noemen, ging het gezelschap naar het nieuwe ge bouw. Nieuwe school De jongste leerlinge van de school, de zesjarige Adriana Nijsse overhandig de de commissaris vóór de school ae sleutel om het gebouw te openen. Na dat jhr. De Casembroot zich van deze taak had gekweten, bezichtigden de VAN imn TOT GEVLEUGELD. Onze gevleugelde vrienden blijven onze vrienden, alhoewel zij af en toe toch wel een beetje vervelend zijn. Want hoewel het zoals ge on langs in deze rubriek hebt kunnen lezen praktisch gedaan is met de Zeeuwse fruitpluk, hangen er toch nog van die blozende ronde appeltjes aan talloze Zuidbevelandse fruit bomen. De kwekers zouden die vruchten graag nog wat laten han gen om ze een nóg gezonder kleur te geven, maar de vogels kunnen de verleiding niet weerstaan en pikken in de appeltjes. Zodat de kwekers niets anders kunnen doen, dan zo gauw mogelijk alle vruchten te plukken. Want als de gevederde he ren eenmaal zo'n vrucht te pakken (of te pikken) hebben gehad, is de appel alleen nog maar geschikt voor een „fabriekmatige bewerking". De kwekers hébben dit jaar dus evenals twee jaar geleden de strijd tegen het gevogelte verloren... GEVEDERD. In de omgeving van Nieuwerkerk HALTE De vrouw, die in Breskens de bus naar Oostburg nam, kwam met de conducteur overeen, dat hij voor haar zou laten stoppen ter hoogte van de vjatertoren, enkele kilome ters voor Oostburg. Zulke dingen kunnen op het platteland. Niet dat het nou schering en inslag is om bij elke dtkke boom te stoppen, maar van tijd tot tijd vooral als het niet bijzonder druk is kunnen dergelijke dingen in onderling over lég wel prettig geregeld worden. Over deze en dat soort zaken keu velden ook de vrouw en de conduc teur, toen de bus, waar slechts en kele passagiers in zaten, over de rijks- en provinciale wegen snorde, 't Werd een vlotte reis, met slechts enkele onderbrekingen om mensen uit te laten stappen, zodat de con ducteur en de vrouw hun geani meerd babbeltje opgewekt konden voortzetten. Het brak echter abrupt af, toen de chauffeur zijn voertuig met een kunstige zwaai de Oost- burgse Markt opreed. Beiden hadden de „speciale hulte" vergeten en de vrouw is toen maar terug gaan wandelen worden meer en meer „wilde zwanen" gesignaleerd. Ook in deze rubriek werd hiervan al een paar maal mel ding gemaakt. Maar er is alle kans op, dat die „wilde zwanen" helemaal niet wild, doch doodgewone „tamme rakkers" zijn. Want uit Nieuwerkerk meldt men ons, dat de zwanen hoogstwaarschijn lijk evacué's zijn uit dit welvarende Schouwse plaatsje. Enige jaren gele den namelijk kocht de burgemeester van Nieuwerkerk een paar zwanen, die hij in het „Steenzwaan" liet „dobberen", om dit water nieuw le ven in te blazen en recht te geven op zijn naam. Des avonds werden de die ren gevoederd door de heer J. A. Gaanderse en zij bleven dan ook wijselijk in de buurt van diens hofstede. Door de ramp en daarna door de herverkaveling is een stevig gedeelte van het „Steenzwaan" her schapen in bouwland. Als gevolg van het nieuwe gemaal in Ouwerkerk is de waterstand in de polders zó laag geworden, dat de zwanen óók niet meer in de meeste sloten konden zwemmen en het daarom maar wat verderop zochten. De „ffimilie Zwaan" is trouwens wel iets groter geworden in de loop van de tijd: nu zijn er dertien. Dit jaar hebben weer vier jonge zwanen op het terrein van de hofstede van de heer W. Slootma- ker het levenslicht aanschouwd. Het is dus inderdaad wel waarschijnlijk, dat men met een lid van dit „gezin" te doen heeft, als men spreekt van „wilde zwaan gezien". WEER EEN ZWAAN. Wederom het woord „Zwaan". Na de wilde zwanen, die tam bleken te zijn, omdat zij in de „Steenzwaan" hadden „geleefd", nu „De Zwaan" in Souburg. Deze „Zwaan" is echter ja. ook van steen de zaal. waar vandaag, vrijdag cn zaterdag een ba zaar wordt gehouden. Op deze bazaar zijn vele stands en ook de vele ge bruikelijke attracties. De bazaar is ingericht omdat „Animo", de Souburgse korfbal vereniging, een eigen clubhuis wil krijgen en daarvoor enig geld nodig heeft. Op deze manier pro beert „Animo" dit geld bij elkaar te krijgen. genodigden de fraaie, modern inge richte school. Tenslotte verenigde men zich in de ruime hal van het gebouw, waar de commissaris de gemeente z\jn gelukwensen aanbood met de nieuwe onderwijsinrichting. Hij ver klaarde, dat het zijn eerste officiële daad was, die hij in Borssele verricht te. Daar de school niet dan na veel innèi- te tot stand Is gekomen, uitte de commissaris zijn waardering voor het doorzettingsvermogen van het ge meentebestuur. Hij vond het ook een goede gedachte, dat de school wat buitenaf was geplaatst, -.omdat men dan te allen tijde tot uitbreiding kan overgaan. In dat verband verklaarde hy, dat het provinciaal bestuur grote verwachtingen heeft voor verwezen lijking van de plannen met betrek king tot het Zuid-Sloe. De landelijke ru3t zal dan verdwijnen, maar daar staat tegenover, dat Bors sele en ook de andere gemeenten rondom het Zuid-Sloe grote moge lijkheid tot uitbreiding hebben, aldus de commissaris. „Het provinciaal be stuur staat met groot fanatisme ach ter de plannen voor het Zuid-Sloe", zo verzekerde hij nogmaals. De heer A. A. Leenhouts feliciteerde het ge meentebestuur met de nieuwe aan winst. Het deed hem genoegen, dat er in zijn rayon weer een moderne, nieuwe school was bijgekomen. Het waarnemend hoofd, de heer P. C. van Maelsaeke sprak namens het onder wijzend personeel en ds. Vrijlandt voerde het woord als godsdienston derwijzer. Voorts sprak er nog het oudste raadslid, de neer M. de Meij, de architect, de heer H. den Hartog districtshoofd van de Centrale Dienst De Bevelanden en de voorzitter der oudercommissie, de heer Joh. Krijger, die een glas-in-loodraam onthulde, geschonken door „Vrienden van het openbaar lager onderwijs". De aan nemer en onderaannemers boden een elektrische klok aan. Faillissementen in september Het totaal aantal faillissementen, dat uitgesproken werd in september, bedroeg in Nederland 126 (111), waarvan er 4 in Zeeland uitgespro ken werden, tegen 2 in september '56. MINISTER ALGERA ANTWOORDT: Regering tegen uitstel inwerkingtreding K.B.'s Afwijkende inzichten kunnen naar het oordeel van de regering volle dig tot hun recht komen in de pro cedure, welke zal worden gevolgd, zo deelt de Minister van Verkeer en Waterstaat nader in een brief aan de Tweede Kamer mede, naar aanleiding van de vraag van de commissie van voorbereiding uit de Kamer voor het ontwerp-Delta- wet, naar het oordeel der regering over de gedachte de Koninklijke Be sluiten, waarin de plannen zullen worden neergelegd, eerst enige tijd na de publikatie van de besluiten in werking te doen treden. De motieven, die tot 't naar vo ren brengen van de gedachte hebben geleid, lagen hierin, dat bij verwe zenlijking ervan de belanghebbenden zich over de plannen zouden kunnen uitspreken en de Volksvertegenwoor diging de gelegenheid zou hebben van eventuele afwijkende inzichten te doen blijken, vooraat met de uitvoe ring van de afzonderlijke werken be gonnen wordt. In de oorspronkelijl i uitvoenj, trent de plannen voorzien. In het ge reeds In een i opzet rig overlej g oi het f wijzigde ontwerp geldt dit niet name voor de primaire en secundaire af. sluitingswerken, terwijl voor de an dere werken goedkeuring van ontwer pen met toelichting door Gedepu teerde Staten vereist zal zijn. Een en ander geeft de gelegen heid om alle aandacht te schenken t de wijzigingen, die de plannen in het maatschappelijk bestel en de Btructurele verhoudingen kunnen aan brengen. De volksvertegenwoordiging heeft voorts de gelegenheid, zo ver volgt het schrijven, zich bij dè be grotingsbehandeling" te uiten over de in het komende jaar aan de orde ko mende plannen voor de uitvoering, waarvoor gelden worden aange vraagd en waarvoor de Minister de Advertentie) y juita j SPECIALIST IN DAMES mode SCHOENEN Auto tegen lantaarnpaal in Vlissingen Daar hij door de hevige regen geen goed zicht op de weg had, is de heer F. uit Tilburg dinsdagmiddag in de Paul Krugerstraat te Vlissingen te gen één der nieuwe, daar wat on handig opgestelde lantaarnpalen ge reden. De lantaarnpaal werd ern stig beschadigd, maar de personen auto van de heer F. nog ernstiger, want de auto moest door een takel wagen worden weggesleept. Per soonlijke ongelukken deden zich bij deze botsing niet voor. De ,JPrank van Borssele"-school. 1 LiSJS (Advertentie) bouwstof in de Memorie van Toelich ting op de begroting van elk jaar zal leveren. Naar het oordeel van de regering bestaat tegen de gereleveerde ge dachte reeds bezwaar op de materiële grond, dat een voldoende gelegen heid om zich over de plannen te kun nen uiten, bereids gewaarborgd is èn in het voorafgaand overleg èn ln de normale controle van de Staten-Ge- neraal op het regeringsbeleid. Verder heeft de regering uit alge meen staatsrechtelijk oogpunt be zwaar tegen verwezenlijking van de bedoelde gedachte. Het is in het al gemeen niet in overeenstemming met beginselen van goed bestuur, dat aan besluiten, welke door de Koningin zijn ondertekend, hun werking voor lopig wordt onthouden, ten einde te vernemen of zij, al dan niet gewij zigd, in werking kunnen treden. Uit zonderingen op de hier getrokken richtlijn zijn denkbaar en zij bestaan, doch in zeer beperkte mate en alleen, voor zover uit de besluiten algemeen verbindende regelingen voortvloeien. Op het bestuurlijke terrein is voor een dergelijke uitzondering naar het oordeel der regering geen plaats. Maatschappelijk werksters bezochten „De Schelde" De groep maatschapeplijke werksters en werkers van de school v. sociale we tenschappen en maatschappelijk werk te Rotterdam, hebben woensdag hun drie-daags bezoek aan Zeeland beëin digd. Op deze dag brachten r.{j 's morgens onder meer een bezoek aan het bedrjjf van de N.V. Kon. M(j. „De Schelde" te Vlissingen. Een deel van het bedrijf werd hier- by in ogenschouw genomen, terwijl 't niet bekeken deel vla de bedrijfsfilm van „De Schelde" bezocht werd Na de lunch in het Strandhotel te heb ben gebruikt, werd een forum gehou den over de sociale problemen van het bedrijf. Des middags werd de tocht via west- en noordwestkust plaatsen voortgezet naar Veere, waar net gezelschap ontvangen werd ln het stadhuis. Ook hoorde men hier een inleiding aan over de belangenvereni ging van de vissers in Veere. Tot slot van het bezoek aan Zee land werd in de jeugdherberg „Ar- neburch" te Middelburg waar het gezelschap deze dagen gastvrijheid genoten heeft, een Deltaforum gehou den. De toekomstig maatschappelijk werksters en werkers vuurden vele „Delta" vragen af en sneden vele -problemen aan. hetgeen tot gevolg had. dat dit forum zeer interessant werd. Ongetwijfeld hebben de leerlin gen die zoals bekend in december hun eindexamen doen hier veel van geleerd. In het forum hadden zit ting mr. J. F. Hornstra, directeur van de stichting Zeeland, drs. M. C. Verburg. directeur van het E.T.I. voor Zeeland, en drs. K. F. Broekens, planoloog bij de P.P.D. Vandaag (donderdag) wordt nog een uitgebreid bezoek gebracht aan Bel gië. waarna het gezelschap in de avonduren weer naar Rotterdam te rugkeert. Land- en Tuinbouw- onderlinge vergaderde voor het laatst De onderafdeling Zeeland van de I centrale land- en fuinbouwonderlinge hield in de „Prins van Oronje" te Goes haar laatste vergadering. Ten- i gevolge van de reorganisaetie in de bedrijfsvereniging voor het agrari sche bedrijf, heeft de „onderlinge" sinds 1 januari 1957 geen taak meer. j De voorzitter, ir. A. E. Bruijning, sprak de verwachting uit, dat aan het I eind van het jaar de reorganisatie zijn beslag zal hebben gekregen. Dc jaarverslagen van penningmeester en secretaris over het boekjaar 1956 werden goedgekeurd. Het bleek dat het ledental op 31 december "1956 2925 bedroeg. Het verzekerde loons- bedrag beliep over het verslagjaar bijna 20.000.000. Van dc 848 onge valsaangiften. welke in 1956 werden ontvangen, konden 67 niet als be drijfsongeval of daarmede gelijkge steld letsel in behandeling wórden genomen. Voor 1955 waren deze ge tallen respectievelijk 819 en 54. In de laatste periode gebeurden twee ongelukken met dodelijke afloop. Collecte or het P.I.T. heeft te bedrag van f 733.88 KUNST „De kinderen van Eduard" Vlissingen, „Britannia"; „Het Vlissingsch Schouwspel". HET BLIJSPEL „De kinderen van Eduard" van M. G. Sauvajon heeft alle hoedanigheden van een zeepbel; licht, doorzichtig en kleurrijk. Bo vendien heeft het, evenmin als een zeepbel, „iets om het lijf"; het spat op een gegeven ogenblik uiteen en dan blijft er slechts een vage herin nering over aan enkele ogenblikken lichte verstrooiing. Dit blijspel nu had „Het Vlis singsch Schouwspel" gekozen als zijn prémière voor dit seizoen en het is er in geslaagd deze zeepbel met de voor een dergelijke constructie vereiste tact en voorzichtigheid op te blazen. Langzaam groeide de ijle substantie tot een wezenlijk „iets" om tenslotte ook vrij onverwacht uit een te spatten. Waarna niets of hoe genaamd niets overbleef. Waar het in deze historie om gaat? Wel, om een met veel in- en doorzicht begiftigde, talentvolle vrouw, die in haar leven tenminste drie vluchtige avonturen heeft ge kend en uit die drie avonturen... drie kinderen heeft overgehouden. Van drie vaders. Die vaders komen ten tonele, wanneer twee van die drie kinderen zelf huwelijksplannen heb ben en wanneer het dus praktisch wordt om over een legale papa te beschikken, in verband met de pa pieren en zo. Mama trommelt de drie vaders op, wikt en weegt en neemt tenslotte een besluit, dat als verrassend bedoeld is en dat au fond ook nog het juiste blijkt te zijn. Een gegeven, waar wij de intrigue verder niet van verraden willen, maar dat gelegenheid te over biedt tot het scheppen van dwaze situa ties en waarbij de auteur kans heeft gezien een aantal voor een blijspel kostelijke typen te creëren. Deze typen kwamen in de gister avond in „Britannia" te Vlissingen gegeven opvoering over het alge meen vlot en aanvaardbaar over het voetlicht. Het waren er vele en om een greep te doen: wederom was het Jacques Corbeel, die van zijn rol die van een geëxalteerd Pools pia nist een subtiele creatie maakte. Soepel en bedreven acterend bewoog hij zich over de planken, daarin ove rigens geëvenaard door Jan Verkerk als de Britse man-van-adel; beheerst en ingetogen gespeeld met een fijn gevoel voor nuancen. Waarbij ook Anton Vader zich aansloot als de bedaagde vriend-des-huizes. Deze fi guur kreeg van Vader precies die kalmte en ingetogen, berustende wijsheid, die zij nodig had. Fris, on gedwongen en van een ontwapenen de directheid was voorts het spel van de jeugdige Fred Florusse, als de jongste zoon des huizes. Coos Bouwense-Bouman had de niet eenvoudige taak de hoofdrol in dit soms pikante, maar voortdurend charmerende blijspel te vervullen. Zij deed zulks ongetwijfeld zeer ver dienstelijk; beheerst acterend, met een heldere dictie en met begrip voor de figuur, die zij had uit te beelden. Maar een wat minder ge spannen speeltrant, iets meer zelf beheersing in het zich bewegen" over het toneel, zou deze vertolking onge twijfeld ten goede komen. In hoe verre regisseur Anton Gillissen die zijn bepaald niet lichte taak ove rigens goed vervuld heeft hier voor verantwoordelijk is geweest, valt moeilijk te beoordelen, maar een feit is, dat deze hoofdrol een rustiger vertolking vraagt dan zij nu kreeg. De overige, minder dominerende figuren kregen over het algemeen aanvaardbaar gestalte. Daar zorg den dan voor Kees Woltering als de derde (avontuurlijke) vader; Mies v. d. Most-Pot als de zo gevreesde „burgerlijke" mevrouw Duchemin, Cobi van Liere als huwbare dochter. Geert van Oorschot als de dito zoon en Jan Henneman en Cora Poppe als hun directe tegenspelers. Juul v. d. Meer-van Dijk zette een pittige gedienstige op de planken. De keuri ge decors van Jan Henneman en Geert van Oorschot mogen zeker niet onvermeld blijven, evenmin als de uitstekend verzorgde grime van Lorier. „Het Vlissingsch Schouwspel" heeft zijn talrijke toeschouwers een uiterst genoeglijke avond bezorgd, die dan ook terecht met een langdu rig applaus en met veel bloemen be loond werd. Heden- en morgenavond zijn er wederom opvoeringen van „De kinderen van Eduard". v. B. Bromfietser slipte Op de weg AxelTerneuzen, ter hoogte van Zoute-Spui (gemeente Axel) slipte de 60-jarige bromfietser v. d. W. uit Axel. Aan de overzijde van de weg sloeg de bromfietser over de kop. De heer v. d. W. kwam met lichte verwondingen er af. de brom mer werd zwaar beschadigd. A aver tent te j OVERAL DREIGT BESMETTING Gebruik regelmatig De collecte Middelburg e« opgebracht. Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk VANDAAG Middelburg Electro: „Marguérlte de la nuit", 7 en 9.15 uur. 14 J.; Schouw burg: Filmavond Kon. Ned. Toeris tenbond, 8 uur. Vllvslngen Alhambra: „Rusteloze Jeugd", 7 en !i uur, 14 jaar; Luxor: „Tarzans vlucht", 8 uur. 14 jaar. Goes Grand: „Letse flehen meine Lle- der", 8 uur, alle leeftijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2