25 cent qoedfapeiï DE GRUYTER Inwoners Chrysoupolis moeten ook technisch inzicht krijgen Schaarse appelen en peren blijven duur DE VIJF RIETVINKEN een Gelderse Rookworst WAM00PSB00DSCHAP DOOR VOGEL OVERGEBRACHT ZEEKAARTEN HEBBEN NOG VELE WITTE PLEKKEN Een kwartje bewaard is geld gespaard DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 15 GRIEKENLAND VOOR EN ACHTER Ontwikkelingsplan is voor alles zaak van opvoeding Maria van Thasos geeft huishoudles in elf dorpen rondom Chrysoupolis. Jeugd en resoluutheid mengen zich met een wonderlijke charme in haar stem en gebaren, wanneer zij op een avond, in een klein, witgepleisterd schoollokaal, bij het vage schijnsel van een olielamp, vrouwen en dochters uit de buurt leert, hoe zij zelf tandpasta kunnen maken. Op een aantal kleine vloeipapiertjes brengt zij, al pratend, de ingrediënten bijeen: een beetje puimsteen, zout en soda en voor de smaak een snuifje kaneel. De kosten: twee drachmen of dertig cent. Een tube tandpasta in de winkel is een luxe van 1.50, die het tanden poetsen in de weg staat. De rol van Maria is nieuw in de plattelandssamenleving van Grie kenland en zij weet het. In 1956 is zy, na een opleiding, die door de Amerikanen in Griekenland werd geïntroduceerd, begonnen cursus sen van twee maanden in de dorpen in het Nestos-dal te geven v meisjes en vrouwen van 13 tot 50 jaar. Zij reist elf dorpen af, zoveel mogelijk per bus, maar ook uren lang wandelend over de slechte on verlichte wegen. Haar programma is even praktisch als uitgebreid: hygiëne, kinderverzor ging, voorlichting bij zwangerschap en geboorte, eenvoudige hulp bij on gelukken en kennis van medicijnen, beter wonen, verstellen en naaien (voor 10.een keurig zittende jurk) eigen fabricage van wasmiddeltjes, tandpasta enz., verzorging van pluim vee, kinderspelletjes leren enz. Wat Maria dapper en resoluut op haar eentje doet in de smalle sector van de vrouw en haar gezin, tracht dr. Chr. O. van der Plas op de breedst mogelijke schaal voor heel Chrysou polis en omgeving te doen. De midde len, waarmee hij werken moet, zqn even eenvoudig en praktisch. Dr. Van der Plas heeft voor dit proefgebied van de Verenigde Naties een ontwik kelingsplan van een en dertig punten opgesteld, dat zich richt op de land bouwkundige, industriële, stedebouw- kundige, sociale en culturele aspecten van de streek, waarbij dorp en omge ving als één geheel worden gezien. Het beveelt allereerst verbetering en uitbreiding van de irrigatie door het maken van nieuwe inlaten van de rivier de Nestos en bevordering van de pompirrigatie door het verstrek ken van premies aan daarvoor in aan merking komende landbouwers aan. Door irrigatie kan het landbouw areaal in het ontwikkelingsgebied worden verdubbeld en de teelt worden feïntensiveerd. Een verhoogde pro-' uktie zal een onderzoek naar afzet mogelijkheden noodzakelijk maken. Voor het marktonderzoek hoopt men een vertegenwoordiger van de Euro pean Productivity Agency aan te trekken. De bedryfsgrootte, 2.57 ha per ge zin, Is volstrekt onvoldoende om in de toekomst allen werk en brood te ge ven. Uitbreiding van de aan de land bouw verwante Industrie, de huisin dustrie in Chrysoupolis en de middel grote industrie zal moeten worden be vorderd door een betere kredietverle ning en door invoering van technisch onderwys. Een technische opleiding ontbreekt ln Chrysoupolis. Het plaatsje van 7600 inwoners heeft wel een gymna sium met plm. 300 leerlingen. Het on derwijs is er hoofdzakelijk klassiek Sericht. Men onderwijst er Latijn en rie soorten Grieks, maar er is geen leraar beschikbaar voor wiskunde en moderne talen. De plaatsingsmogelijk heden voor de afgestudeerden in pas sende functies Dij het onderwijs, de politie of het ambtenarenapparaat 2ijn uiterst gering. Omdat het klassieke onderwijs iets geheiligds heeft, worden nochthans tal van jongelui naar het gymnasium gestuurd, terwijl er eenvoudig geen aanbod is van smeden, timmerlieden, metselaars, betonwerkers, wagenma kers enz. Dr. Van der Plas heeft dan ook de grootste spoed gezet achter de oprichting van een eenvoudige, steek op de praktijk gerichte technische school voor de bouw waarvan N.O.V. I.B. 50.000 zal bijeenbrengen. De uitrusting zal door de Verenigde Na ties worden geschonken. In Neder land zal naar een directeur worden fezocht, die over voldoende fantasie eschikt om onder de geldende om standigheden zijn taak te verrichten. De school zal tevens als een gemeen schapscentrum of dorpshuls dienst doen. Het plan van dr. Van der Plas voorziet tevens in stadsuitbreiding, aanleg van parkeerplaatsen en sportterreinen, woningbouw er werden tijdens de Bulgaarse bezet ting 160 huizen verwoest en de oprichting van een bibliotheek, een bewaarcentrum voor kinderen van de landbouwende bevolking en een mode-atelier. Het is niet allereerst een kapitaal intensief plan, afgezien van de bouw van een eenvoudige technische school, berust de gedachte van gemeen schapsontwikkeling in 't plan van dr. Van der Plas geheel op het verstrek ken van leiding en advies en op de op voeding van de bevolking en net sti muleren van haar eigen krachten. Coöperatievorming is een der beste methoden om tot vooruitgang te ko men, maar die coöperaties moeten vooral heel eenvoudig zijn en van on derop vrijwillig worden gevormd. Hier ligt één der grootste opvoedings problemen. De van bovenaf opgelegde coöperatie heeft maar heel weinig kans van slagen. De bevolking is sterk individualistisch gericht. Zij heeft vanouds geleerd op eigen benen te staan en temidden van de grootste tegenslagen en beproevingen stand te houden. Zij is gewend vreemde inmenging te wantrouwen en zich ertegen te ver zetten. Wanneer de rivier het land overspoelt voelen de boeren het als iets beschamends om weg te trekken en ergens anders opnieuw te begin nen. Het is een taai en nijver volk. Het waardeert de hoffelijke openheid, waarmee dr. Van der Plas zy'n plan nen ontvouwt en hun medewerking iroept. Daarom kan de hulpverlening vanuit Nederland een grote stimu lerende betekenis hebben. Wij heb ben de indruk, dat dit volk van armzalige ploeteraars in het Nes- tosgebied armzalig voor onze westerse begrippen maar wei nig nodig heeft om omhoog te ko men tot een beter peil van leven en Werken. Een jager op West-Sicilië, Paulo Lamia uit Marsala, zegt een Vogel geschoten te hebben, die aan zijn poot een wanhopige kreet om hulp meevoerde van 300 Italiaanse solda ten, die nog steeds gevangen worden gehouden in een mijn in Siberië. Aan de poot was een glazen buisje ge bonden met de volgende brief: „Hoeveel boodschappen hebben we al verstuurd. Al dertien jaar werken we hier als slaven in deze mijn met mensen met spleetogen. Wie het gelulk heeft deze vogel te doden, lees de boodschap aan zijn poot en stel de wereld in ken nis van de barbaarse daden die door de. roden worden bedreven. Moeder, als U niet reeds dood bent, ik heb U zoveel te vertellen. Wij kunnen onze namen niet be kend maken, anders De groeten aan de dokters in Treviso in Italië. Wij bevinden ons aan de Noordpool. Wij zijn 500 Italiaanse soldaten. K.V.P. op de bres voor zelfstandigheid gemeenten. De vergadering van de partijraad van de Katholieke Volkspartij, die zaterdag in Utrecht wordt gehouden, zal zich bezig houden met ae bespre king van een ontwerp gemeente- en een ontwerp provincieprogram 1958. In het gemeenteprogram wordt ten aanzien van het algemeen beleid als een van de doelstellingen der K.V.P.- fracties in de Kamers gesteld, dat met kracht de zelfstandigheid van de gemeenten wordt verdedigd. Daartoe worde het behoud en herstel van een beperkt eigen belastinggebied voor de gemeenten bevorderd. Voorts pleit net program voor een beperkte toepassing van het systeem der doel uitkeringen. Het program bepleit ondermeer ook een intercommunale politie-opleiding door besturen van gemeenten, die een eigen politie-apparaat hebben. De grootst mogelijke steun wordt gevraagd aan kerkgenootschappen, o.a. door subsidiëring van kerken bouw. Sinaasappelen tegen redelijke prijzen. (Van onze Haagse redactie). Ons binnenlands fruit is duur. En het zal duur blijven, Met ongeveer 14 dagen is de pluk van de appels en neren afgelopen. En daarmee dus langzamerhand ook het aanbod op de veilingen, temeer, omdat de goede prijzen voor liet binnenlandse fruit snel ruimen aantrekkelijk maken. Zoals bekend, was de oogst dit jaar bijzonder slecht. Dat wil zeg gen: er is veel te weinig fruit, doch over het algemeen van goede kwa liteit. Bij de appelen is dit jaar de voorraad niet meer dan 30 tot 40 proeent van normaal, bij de peren zelfs niet meer dan 30 procent. Hetzelfde geldt met uitzonde ring van Italië voor de andere Westeuropese landen. In België is niet meer dan 40 procent geoogst van nor maal in Duitsland een derde, in Frankrijk de helft en in Zwitserland is de oogst practisch nihil, zodat dit land zijn poorten ook wijd open heeft gezet voor buitenlands fruit. Men kan er zeker van zijn, dat er minder Nederlands fruit op de markt zal zijn dan anders. Dit wordt ech ter gecompenseerd door grote im porten uit Amerika en Canada. Dit fruit zal niet veel goedkoper zijn dan het Nederlandse. In normale jaren is het duurder, doch bij het huidig prijspeil zal het vermoedelijk iets blijven onder de prijs van onze bin nenlandse appelen en peren. Dc komende maanden, zo tot de cember, zullen deze er nog zijn, aldus werd ons medegedeeld door het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen in Nederland. Daarna zal lang zamerhand het fruit van overzee ae plaats innemen van het Nederlandse. Pas tegen het voorjaar, in maart of april, verwacht men een zekere schaarste van appelen en peren. Overigens behoeft men niet te rekenen op een prijsdaling. Op het ogenblik is het zelfs zo, dat de binnenlandse prijs de export-prijs bepaalt. In normale jaren Is dit juist andersom. In Spanje en Italië en ook in de Verenigde Stalen mag de xinansap- peloogst goed genoemd worden. Men mag daarom rekening houden met 'n behoorlijke aanvoer van niet al te du re sinaasappelen. De boodschap was ondertekend met de namen van vijf steden in Noord- Italië, onder meer Verona en Pado- va. Uit dit deel van Italië is het grootste deel afkomstig van de Ita liaanse strijdmacht, die tijdens de oorlog tegen de Russen werd uitge zonden. De politie weigert commentaar te geven, voordat nadere onderzoeken zijn verricht. 150. Henk had het bericht over dat prehistorische monster het eerst gelezen en het had hem direct druk bezig gehouden. Hij knipte het uit en stopte het ln zijn zak. En 's avonds liet hij het Huub lezen, Deze haalde aanvankelijk zijn schouders op. „Geloof JU die flauwe praat?", had hij gevraagd. „Dat Is natuurlijk een streek van een of andere hotelhouder ln de buurt, die op de ze manier gasten probeert te trekken, 't Is gewoon een verzonnen verhaaltje, dat ze een verslaggever op de mouw hebben gespeld, daar hoor je nooit meer wat van", Henk was eerst een beetje uit het veld gesla gen, maar het geval liet hem toch niet los. Hij zat een tijdje voor zich uit te staren; toen begon hij te grijn zen. Zullen wij eens 'n mop uithalen?" vroeg hij. „Zul len wij voor monster spelen?" Huub keek zijn broer aan. „Hoe wou Je dat dan doen?", vroeg hij op een vrij scepblsche toon. „Ik zal Je dat morgen tot in de details vertellen", zei Henk en hij rende opgewonden weg. SCHEPEN DIE NOOIT AANKOMEN. Ondanks bet feit, dat reeds tiental len jaren lang de wereldzeeën diep gaand letterlijk en figuurlijk worden onderzocht en de zeekaarten, die inlichtingen moeten geven over gevaarlijke klippen, ondiepten en stro mingen met pijnlijke nauwkeurigheid worden samengesteld, blijven risico's de scheepvaart bedreigen. Ieder jaar weer verdwijnen grotere en kleinere koopvaardijschepen in de oceanen, zonder dat men de oorzaak van hnn geheimzinnig verdwijnen heeft kun nen doorgronden. Groot opzien verwekte twee jaar geleden het geheimzinnige lot van het scheepje „Joyita". Dit stoomschip be vond zich op een slechts twee dagen durende reis van de Samoa-eilanden naar het noorden. Het kwam nooit aan. Pas vijf weken later vond men het als wrak terug, drijvend op 160 kilometer van de uitgezette koers. Bij het onderzoek van het wrak ontdekte geen spoor van de bemanning van 25 man. Men neemt aan, dat de „Joyita" op een onbekend koraalrif is gelopen en dat de leden van de be manning tijdens een hevige storm van het schip gespoeld zijn. Daarna moet het dan weer vlot gekomen zijn. Een dergelijk lot moet drie jaar ge leden het 1574 ton metende vracht scheepje „Crowlin" hebben getroffen. Tweeëndertig kilometer buiten de Noorse kust werd het als wrak aange troffen. Door geen enkel schip in de toch zo druk bevaren Noordzee wer den noodseinen gemeld. Tot op heden is het lot van de bemanning, vijftien Duitsers en een Arabier, niet opgehel derd. Onopgehelderd is ook nog steeds 1e ondergang van twee Britse koopvaar dijschepen van 5000 ton, die op hun overtocht van Engeland naar Ameri ka spoorloos verdwenen. En daar is zeer onlangs nog een derde schip bij gekomen. Met regelmatige tussenpo zen hadden deze schepen hun positie gemeld. Plotseling hielden de meldin gen op, zonder dat daaraan een nood sein vooraf was gegaan. Betekenen deze en nog vele an dere incidenten op zee, dat de zee- en navïgatiekaarten, de gevaren en hindernissen van de Oceanen nog steeds niet volledig weergeven, on danks de zorgvuldigheid en de in spanning, waarmee zij worden ge maakt? Inderdaad, al zal men ze ker niet iedere geheimzinnige scheepsramp kunnen toeschrijven aan onvolledige kaarten. Tot op heden is nog geen van de wereld zeeën volledig onderzocht. Zelfs de Middellandse Zee, die reeds meer dan 3000 jaar geleden door de Phoenioiërs werd bevaren, vormt daarop geen uitzondering. Men neemt aan, dat het onderzoek van de Grote Oceaan nog zeker een eeuw werk meebrengt, zelfs wanneer alle landen, wier kusten zij bespoelt, aan het werk deelnemen. De experts van de afdeling oceanografie van het Britse ministerie van marine, zijn van mening, dat wij beter op de hoogte zijn van het maanoppervlak, dan van de gebergten op de bodem der oceanen. De door het ministerie na zorgvul dig wetenschappelijk werk samenge stelde zeekaarten 3000 zijn het er op het ogenblik worden door alle zeevarende naties gebruikt. Alleen in het afgelopen jaar al moesten, op grond van nieuwe resultaten van het onafgebroken onderzoek, 800.000 wij zigingen worden aangebracht op de bestaande kaarten. Honderdnegenen dertig van de allerbeste kaarttekenaars doen dit vaak uiterst moeilijke werk met de hand. Jaarlijks geeft het mi nisterie ongeveer honderd nieuwe kaarten uit. Hoe noodzakelijk de steeds herhaal de metingen en onderzoekingen zijn op de bekende scheepvaartwegen, toonde kortgeleden de ontdekking aan, die werd gedaan door een Ame rikaans sohip voor de oceanografische waarnemingen. Niet ver uit de haven van San Francisco werd een aantal gevaarlijke klippen waargenomen. Toen hetzelfde gebied de vOnge maal, slechts een jaar eerder, werd onder zocht en gelood, lagen deze rotsen nog 110 meter onder het zee-oppervlak. Zoiets bewijst om nog niet eens te spreken over de kortgeleden plot seling actief geworden onderzeese vulkaan dat de zeebodem voortdu rend in beweging is. Misschien ligt hier het antwoord op de raadselachti ge verdwijningen van zo vele sche pen. Uitsluitend tot en met dinsdag bij elke aankoop van f 5.- De Gruyter-artikelen keuze uit: Extra fijne Gelderse Rookworst 123ct fijne Gelderse Rookworst 114 ct Bovendien, zoals bij iedere aankoop een gratis kassabon. Voor 10 gulden aan kassabons betaalt De Gruyter EEN GULDEN CONTANT uit. EN BETERE WAAR-EN 10 PROCENT-ALLEEN DE GRUYTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11