Fransen namen 150 jaar geleden bezit van de Scheldemonding j Rassenscheiding schept in kerken ernstige gewetensconflicten C SCHILDERS: GEEN BEZWAREN TEGEN HET „ZELF-D0EN" SPORT EN WEDSTRIJDEN 13 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 BIJ VERDRAG VAN FONTAINEBLEAU Nederland moest afstand doen van Vlissingen en zijn havens Nadat de Fransen in maart 1795 het tegenwoordige Zeeuwsch-'Vlaande ren bij hun land hadden ingelijfd, wilden zü volledig de mond van de Schelde beheersen. Daarom werd bij het bekende Haags Verdrag van 16 mei in het zelfde jaar bepaald, dat Vlissingen met een Frans garnizoen zou worden bezet en dat de haven door Holland en Frankryk gemeen gebruikt zou wor den. De Fransen legden echter meer soldaten in garnizoen dan bepaald was, zeer tot ongerief van de stad en de ingezetenen. Later wilden zy de handen geheel vry hebben, zodat by het verdrag van Fontalnebleau van 11 novem ber 1807, dus 150 jaar geleden, Holland geheel afstand moest doen van Vlis singen en zijn havens. De tegenwoordige buitenhaven bestond toen nog niet. In strijd met dit tractaat bezette generaal Monne ook het fort Ramme- kens, dat de toegang tot de Welzinge, het vaarwater naar Middelburg, be heerste. Protesten hielpen niet daar Ram- mekens beschouwd werd als een deel van de Vlissingse fortificatiën. Bij het genoemde verdrag van Pa rijs of Fontainebleau werd ook be paald. dat het grondgebied van Vlis singen werd uitgebreid. Evenals van vele andere steden was dat klein. Om de stad werd een cirkel met een straal van 1800 el als grens getrok ken. Deze uitbreiding moest voorna melijk komen van het aangrenzende West-Souburg, destijds nog, een zelf standige gemeente. Ook Koudekerke moest wat afstaan. Zo werd de gemeente Vlissingen vergroot met 616 gemeten grond, waarop 7 kapitale hofsteden en nog 11 andere huizen stonden, bewoond door 108 mensen. Daar West-Souburg des- Na het einde van de Franse heer schappij vroeg het gemeentebestuur van West-Souburg aan de regering teruggave van het afgenomen grond gebied. Vlissingen, dat natuurlijk gaar ne de uitbreiding wilde behouden hield zich vast aan het beginsel, dat de vroegere souverein van het land het besluit tot uitbreiding had genomen en daardoor kracht van wet was geworden. Toen West-Souburg bleef aandrin gen, hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland, zonder over het geschilpunt te beslissen, een middenweg gevon- en door de regering te adviseren, dat Vlissingen aan West-Souburg een schadeloosstelling voor het derven van belasting zou betalen. Bij ko ninklijk besluit van 6 februari 1824 werd die schadeloosstelling bepaalde op 4000.—. Beide partijen gangen hiermede akkoord. Om van verdere grensmoeilijkhe- den af te zijn heeft Vlissingen toen 16 arduinstenen grenspalen ge plaatst. no. 1 bij het fort De Nolle, no. 16 op de zeedijk bij het fort De Ruyter. Door de overstroming in 1944 en de latere herverkaveling zijn er kele verdwenen, maar de meeste staan er nog. Antwerpse kunstenaars exposeren te Rotterdam Ingevolge de culturele uitwisse ling RotterdamAntwerpen zal op 26 oktober in de expositiezaal van de Rotterdamse Kunststichting in de Korte Lijnbaan door de consul-gene raal van België, de heer F. Willems een tentoonstelling worden geopend van schilderijen, etsen, tekeningen, beeldhouwwerk, ceramiek en ge brandschilderd glas van Antwerpse kunstenaars. Er zal werk te zien zijn van Irene Bataille, Willem Bierwerts, Remi Cornelissen, Berenice Devos, Rene de Coninck, Toon Haenen. Jan van den Heuvel, Bert Hildebrandt, Walter Le- blanc, Antoon Marstboom, Joris Min ne, Marcel Philippé, Jan de Schutter, Jan Dries en Lea Steppe. De tentoonstelling zal tot en met 17 november duren. De koningin van Engeland spreekt de Algemene vergade ring van de V.N. toe. Links zit prins Philip, op de verheven zetels zitten (v.l.n.r.): Dag Hammerskjöld, secretaris-ge neraal van de U.N.O.; Leslie Munro, algemeen assistent president; en assistent secre taris-generaal Andrew Cortier. Ilülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli door B. J. de Meij tijds maar ongeveer 500 inwoners tel de was die afstand een groot offer, waarbij het zich node moest neerleg gen. Napoleon had de omgeving van Vlissingen nodig omdat hij de stad, de sleutel van de Schelde - in een betere staat van verde diging wilde brengen door het aanleggen van fortificaties. Deze werden echter eerst voltooid na de inval der Engelsen in 1809. Blijkens een ingemetselde steen werd het fort Rammekens eerst in 1812 in staat van verweer gebracht. Schrale vergoeding Als zogènaamde vergoeding voor het verlies van Vlissingen en omge ving, op 27 december 1809 direct na het vertrek der Engelsen gevolgd door de afstand van geheel Walche ren, werd het koninkrijk Holland, waarover in 1806 Lodewijk, een broe der van keizer Napoeon, koning was geworden, vergroot met Oost-Fries land, thans een deel van Duitsland. Het was een schrale vergoeding daar het Duitse gebied schaars bewoond was door een arme bevolking, die bovendien de Hollandse taal niet machtig was. Bok de Korver overleden, In jaren 1905-1913 één der beste Nederlandse voetballers Op 74-jarige leeftijd is dinsdagavond de heer -J. M. de Korver in zijn woning aan het G. W. Burgerplein te Rotter dam na een langdurige ziekte overle den. Bekend als „Bok de Korver was hij in de jaren 1905 tot 1913 èèn der beste spelers van het Nederlands elf tal en naar veler mening heeft hij als spil in het orthodoxe systeem zijn weerga in Nederland niet gehad. Hij kwam eenendertig maal uit in de Oranje trui, waarbij hij vaak als voet baller optrad. Bok de Korver was ere lid van de K.N.V.B., van de afdeling Rotterdam van de K.N.V.B. en van Sparta. Tientallen jaren lang heeft hij Sparta gediend; eerst als speler, toen als bestuurslid en als adviseur. In de jaren, dat De Korver voor het Nederlands elftal speelde, leden wij de zwaarste nederlagen, maar behaal den wij ook enkele successen. Zo versloegen de Britten ons met 12-2 in Darlington, met 8-1 in Den Haag toen dé Korver overigens niet mee speelde en met 9-1 in Londen. Hoogtepunten waren de overwinning op België en dan natuurlijk de onver getelijke zege op Engeland, die in 1913 in Houtrust een feit werd. Bok de Korver. doelman Gobel en goalget- ter Huug de Groot waren de grote uit blinkers in deze wedstrijd. Een historische wedstrijd in Bok de Korvers voetbaltijd was ook de eerste wedstrijd tegen Duitsland in 1910 op het Vitesseterrein. De Duitse ploeg bleek zeer sterk en Nederland mocht blij zijn met rust slechts een 2-1-ach- terstand te hebben. Na rust inspireer de De Korver zijn elftal echter en na afloop mocht aanvoerder „Bok" de gelukwensen in ontvangst nemen: Nederland had met 4-2 gewonnen. Op 16 mei 1912 verrichtte hij wellicht zijn belangrijkste wapenfeit voor zijn club Sparta tildens de wedstrijd Spar- ta-Ajax. In dé laatste minuten scoor de hij de gelijkmaker, die de Rotter dammers het kampioenschap, van de westelijke eerste klas bezorgde. In later iaren was Bok de Korver eerst hoofdcommies en vervolgens in- soecteur van het bureau voor lichame lijke opvoeding in Rotterdam. De Ne derlandse sportwereld heeft in hem een markante figuur verloren. Op 18 oktober is een nieuwe ko meet ontdekt, die genoemd Is naar de ontdekker, ri" vltser Wild. De ko meet is m<" lote oog zichtbaar. De staart v:> .komeet, die van de vijfde grootte is, is langer dan een graad. MISVERSTANDEN ROND TENTOONSTELLING. Wel kritiek op foute voorlichting. (Van onze speciale verslaggever). „We hebben niets tegen het zelf schilderen", zeggen de schilders, die op het ogenblik in een der Jaarbeurs gebouwen in Utrecht laten zien, wat goed schilderwerk eigenlijk is. „Maar wel tegen de voorlichting over het zelf doen, die kant nog wal raakt, bijvoorbeeld in allerei damesbladen". Zo ongeveer zei het de heer M. A. Rutgers, voorzitter van de r.-k. Utrechtse schilderpatroonsvereniging St. Martinus, organisator van de ten toonstelling „Schilders presenteren zich in 1957" en bestuurslid van de landelijke r.-k. schilderspatroonever- eniging St. Lucas. „Er is een misverstand ontstaan rond deze tentoonstelling. Het is be slist niet onze bedoeling, hier te pro pageren, dat het zelf doen uit den bo ze is. Deze beurs wil alleen eens in de vijf jaar de schilder laten zien, wat er nieuw is. Welke opvat tingen er op het ogenblik zijn ten aanzien van de kleurstelling en wel ke nieuwe hulpmiddelen de schilder ten dienste staan. Wij hebben er be slist niets tegen, dat de mensen thuis een eigen werkstuk schilderen. En zelfs niet, dat ze hun huis van bin nen opverven. Maar we zijn van oor deel, dat men deze doe-het-zelf rage niet moet gaan ver-amerikaniseren. En ook is vaak de voorlichting in de winkels, die de verf verkopen of in allerlei tijdschriften volkomen mis. Overigens begrijpen we heel goed, dat voor veel mensen het laten schil deren van het interieur te kostbaar is geworden". „Maar hoe zit het dan met al die klachten, dat het publiek vaak maan den moet wachten, tot de bestelde schilder eindelijk eens komt?" „Dat is aan het voorbijgaan", RKNIEUWS Ds. J. Hagestein overleden. In de ouderdom van ruim 43 jaar is te Vlaardingen na een langdurig ziekbed ds. J. Hagestein, emeritus, predikant van de gereformeerde ge meenten overleden. De overledene werd op 14 januari 1914 geboren en studeerde aan de theologische school te Rotterdam waar hij in 1948 kan didaat werd. Op 21 oktober van dat jaar werd hij te IJsselmonde in het predikambt bevestigd. Reeds na enige jaren overviel hem een ernstige ziek te die hem geheel invalide maakte en hem eind 1951 noopte tot het aanvra gen van emeritaat, dat hem met in gang van 1 januari 1952 eervol ver leend werd. 'Woensdagmiddag zal de teraardebestelling geschieden na af loop van een rouwdienst in het kerk gebouw van de gereformeerde ge meente te Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Toegelaten tot de evangeliebedie ning C. B, Bot te Oegstgeest, J. Bre- zet te Rotterdam, A. Geense te Lei den J. van Nieuwenhuizen te Bui- nen' en R. J. W. Nijkamp te Amster dam. Beroepen te Westevoort W. J. Gunning, laatstelijk pred. te Semarang. Aangenomen naar Aalsum (toez.) J. G. F. Ankersmit te Kollumerzwaag. Bedankt voor Lopik H. C. Bultman ie Dussen. Beroepbaarstelllng de heer H. van Nieuwenhuisen te Buinen stelt zich be roepbaar Vrijdag niet per trein naar Frankrijk Ten gevolge van een 24-uurs sta king in Frankrijk op vrijdag 25 ok tober zal op die dag geen treinver keer tussen Nederland en Parijs mo gelijk zijn. De T.E.E. trein „Edelweiss" Am- sterdam-Luxemburg-ZUrich vice-ver- sa zal normaal rijden. Omtrent het al of niet rijden van de nachttrei nen tussen Amsterdam en Parijs staat op dit ogenblik nog niets vast. meende de heer Rutgers. „De spanning op de arbeidsmarkt neemt af en de bouw trekt niet meer zoveel mensen weg. Maar ja, wij ko men het laatste aan bod. Als alles klaar is, begint het schilderwerk. Dus het kan nog wel even duren". De schilders en verffabrie- ken die daar in Utrecht laten zien, wat goede materialen zijn en wat goed verfwerk is, zullen de bezoeker niet vijandig zijn, wan neer die zelf zijn keuken opschil dert. Maar ze vragen wel van die bezoeker zoveel werkelijkheids zin, dat hij inziet, dat het werk van de vakman toch iets anders is. „Schilderwerk is vertrouwens werk" is een graag uitgesproken adagium van iedere goede schil der. Hij wil best toegeven, dat amateurs met de moderne verven een stuk wegkomen. Maar hij weet ook, dat duurzaamheid van het verfwerk een belangrijk punt is. En daar mankeert het bij de amateur nog wel eens aan. Hoe kan het anders? zegt de schilder) Een goede schilder volgt een vak opleiding van een paar jaar en dan moet hij als gezel nog veel le ren. Vakmanschap kan men van de amateur niet verwachten. Dat verwacht de amateur ook niet van zichzelf. En als hij op deze tentoonstelling rondkijkt zal hij zeker bereid zijn, onmiddellijk! toe te geven, dat de echte schilder het beter doet. Maar misschien kan het er niet af of.zit hij al een paar maanden op die echte schilder te wachten. Adenauer heeft voor zijn kabinet tijd nodig Kanselier Konrad Adenauer heeft na zijn herkiezing aangekondigd, dat hij zijn nieuwe kabinet niet eerder dan maandag op zijn vroegst zal pre senteren. Hij verklaarde tegenover de pera, dat hij meer tijd nodig heeft om over de formatie van zijn kabinet te den ken. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling dat hij zijn nieupwe ka binet (van 18 leden) woensdag aan de Bundestag zou voorstellen en dat hij vrijdag zijn regeringsprogramma zóu bekendmaken. De 81-jarige kanselier deelde zijn fractie van christen-democraten dins dagmorgen mede, dat bepaalde groe pen buiten het parlement trachten in vloed uit te oefenen op de formatie van het nieuwe kabinet. In West-Diiitsland stierven 500 mensen aan a-griep De a-griep-epidèmie in West-Dults- land heeft de dood van meer dan 500 personen veroorzaakt, aldus de ge zondheidsdienst. In Beieren alleen al overleden 244 personen aan de ziekte. Over het gehele land moesten scho len en fabrieken gesloten worden we gens de grote absentielijsten. Het zwaarst getroffen werd Hessen, waar de griep-epidemie verantwoordelijk was voor dé dood van naar schatting 130 personen. Het dorpje Oravska Jasenica in Tsjecho-Slowakljo is geheel door brand verwoest; 57 boerderijen wer den een prooi van de vlammen. De •■^hade bedraagt miljdencn kronen. Toen de brand, vermoedelijk door het ontploffen van een motor, uitbrak, waren alle inwoners op het land aan het werk. Bij een botsing tussen twee volle autobussen in Birmingham, zijn 34 mensen gewond. Engeland behaalde 46ste overwinning op Wales De interland voetbalwedstrijd tus sen Engeland en Wales zaterdag te Cardiff gespeeld is door de Engelse ploeg met 40 gewonnen, nadat zij by de rust reeds een 2O voorsprong hadden. Het Engelse elftal heeft zonder Stan Matthews in Ninnian Park voor 60.000 kijkers de ploeg van Wales volkomen overspeeld en zelfs overklast. Het veld was door de regen zwaar en glad, en toen na ongeveer een half uur nog meer hemelwater omlaag kwam werd het er niet beter op. Vooral de zeer lichte voorhoede van Wales had er last van. De Engelsen pasten zich veel beter aan de omstan digheden aan. Afgezien van het gebrek aan sa menhang in de voorhoede van Walea moest de Engelse zege vooral toege schreven worden aan de grootse vorm van de middenlinie bestaande uit Clayton (Blackburn), Wright (Wolverhampton) en' Edwards (Manchester United) die zowel ver dedigend als stuwend prachtig speel- 1 den. In de Engelse voorhoede blonk de linksbinnen Haynes van Fulham uit, die twee doelpunten voor zijn re kening nam. Wat de andere twee doelpunten betreft, het eerste doel punt ontstond uit een vergissing. Linksback Mel Hopkins (Tottenham Hotspur) speelde terug op doelman Kelsey (Arsenal) maai- deze begreep hem verkeerd en de bal rolde in het Welse net.' Ook Tom Finney (Pres ton North End) scoorde een doel- Dunt in de achttiende minuut van de iweede helft. Engeland heeft nu 16 internationa le wedstrijden in successie gespeeld zonder nederlaag. Het won er 12 en speelde er 4 gelijk. Tegen Wales is Engeland thans 68 maal uitgekomen. De balans luidt: 46 Engelse overwin ningen, 11 nederlagen en 11 draws. De internationale voetbalwedstrijd in de voorronde van het wereld kampioenschap voetbal, tussen Polen en Rusland, die te Chor- zow is gespeeld, is met 21 door de Polen gewonnen. De ruststand was 16 in het voordeel van Po len. Als Polen zijn laatste wed strijd in deze groep tegen Finland op 3 november wint zal een be slissingswedstrijd Polen-Rusland nodig zijn om uit te maken welk land aan de eindronde voor het wereldkampioenschap in Zweden RASSENSTRIJD IN AMERIKA mag deelnemen. De stand in groep 6 van de Europe se zone luidt: Rusland 4 3 0 1 6 16- 3 Polen 3 2 0 1 4 5-5 Finland 3 0 0 3 0 2-15 De wedstrijd tussen de b-ploegen van de Ierse vrijstaat en Roemenië is in een gelijk spel, 11, geëindigd. Deze stand was bij rust reeds bereikt. Voorlopig Ned. jeugdelftal tegen westelijke amateurs Voor de wedstrijd tussen het voor lopige Nederlandse jeugdelftal (18 20 jaar) en een team van westelijke amateurs, die woensdagavond 23 ok tober bij kunstlicht op het VUC-ter- rein in Den Haag wordt gespeeld, zijn de elftallen als volgt samengesteld: Voorlopig Nederlands jeugdelftal: Doel: Van Heeswijk (Blauw Wit); Achter: Petterson (Edo) en Veld hoen (Feyenoord); midden: Van Wijk (Volewijckers), Villerius (Xerxes) en De Jong (DOS); voor: Swart (Ajax), Lambrechts (NAC), Seelen (WV), Groot (Storm vogels) en Bouwmeester (NAC). Reserves: Heyink (Eindhoven), Jes se (Ajax), Romeyn (SVV) en De Jong (DWS). Westelijk amateurelftal: Doel: Duran (Quick, Hg): achter: Van Bruggen (DFC) en Carel Goldman (HBS) midden: Kelfkens (VUC), Poolman (Quick hg) en Oorschot (Excelsior) voor: Klootwijk (Laakkwartier), Keyzer, Schaft (beiden OSV) Allart (Neptunus) en De Kreek (Feyen oord) Reserves: Hentenaar (Unitas), Van de Broek (VUC), Schreuders (DW V), Michels (Quick, hg) en Kuipers (Unitas). Deze wedstrijd is een oefenwed strijd voor de ontmoeting tussen de jeugdteams (1820 jaar) van Ne derland en België, dip op 16 novem ber zal worden gespeeld. Mexico won in voorronde van Costa Rica (20) Hoewel Mexico gedurende de gehe le speeltijd een overwicht heeft ge had. ging de rust van deze voetbal wedstrijd voor de voorronden van 't toernooi om het wereldkampioen schap voetbal in met de stand 00. Dit was voor een groot deel te dan ken aan het uitstekende werk van de doelman van Costa Rica, Perez en de hechte verdediging van de gasten. Pas in de 29e minuut van de tweede helft opende rechtsbuiten Belmonte de score (10). Zes minuten voor 't einde bracht linksbinnen Ligorio de stand op 20. De twee teams zullen elkaar zon dag 27 oktober te San Jose (Costa Rica) opnieuw ontmoeten voor de tweede wedstrijd. Indien Mexico, deze ontmoeting wint of gelijk speelt heeft de ploeg zich geplaatst in de eind ronden. waarvan de wedstryden in juni 1958 in Zweden zullen worden gespeeld. Is voorzichtigheid gewenst of resoluutheid der profeten? „De kerken van Amerika worden gewogen en beproefd naar hun reac tie op de segregatie. Indien zij in de achterhoede van de strijd om recht blijven, zullen zij wellicht ophouden de levende kerk van Christus te zijn, door middel waarvan God spreekt en optreedt". Aldus de woorden van dr. Clifford J. Earle, uit Philadelphia, executief secretaris van de afdeling sociale actie van de Presbyteriaanse kerk in de Verenigde Staten. Deze woorden moesten wel regelrecht uit zijn hart ge komen zijn, want hij sprak ze uit op een plaats en een tijd, waar het niet gemakkelijk was ze te zeggen van de preekstoel van een presbyteri aanse kerk in Little Rock, Arkansas, begin dezer maand. Vele predikanten in het zuiden zowel als in het noorden zijn het met dr. Earle eens. De gewetens kwelling waarin duizenden geeste lijken verkeren komt duidelijk tot uiting in de kerkelijke pers en uit gaven, in formele resoluties van kerkelijke vergaderingen en vooral in prive-gesprekken, die gevoerd worden waar maai; een groep domi nees elkaar ontmoet. Of segregatie (rassenscheiding) moreel te verdedigen valt is niet het voornaamste onderwerp van gesprek tussen de geestelijken. De grote meer derheid der noordelijke predikanten en een aanzienlijk aantal zuidelijke pre dikanten zijn het persoonlijk eens met de verklaringen van de Nationale Raad van kerken en van confessionele organen, die seeroeatip zondig noe men. De grote vraag is, vooral voor de zuidelijke predikanten, of de kerk vooraan moet staan of voorzichtig heid moet betonen in het hoog houden van het christelijke ideaal van broe derschap. Een ernstige jonge dominee, die verbonden is aan de grootste metho distengemeente in een stad in bet zui den. gaf uitdrukking aan de gewetens- strijd die vele zuidelijke geesteiyken ondervinden. „Graag zon ik volgende zondag op de kansel staan en zeggen wat ik xoerkelijk geloof over rassenbetrek- kingen", verklaarde hij tegenover onze verslaggever, „het zou mijn eigen geweten verlichten. Maar wat zou mijn gemeente doen. Een of twee van hen zouden 't met mij eens kun nen zijn. De rest zou zich tegen mij keren en mogelijk ook tegen de kerk. Ik zou elke kans verliezen die ik zou kunnen hebben om hen lang zaam tot een meer christelijke hou ding tegenover de negers te bewe gen". Dit is de voorzichtige benadering van het probleem, waartoe de meeste zuidelijke dominees zijn gekomen. Het is gebaseerd op de overtuiging, dat de kerk niet vooraan kan staan in de strijd tegen segregatie gezien de emo-1 tionele toestand der zuidelijken, zon der zichzelf volledig van het volk. dat zij wenst te hoeden, te vervreemden. "Hierachter is het geloof of de hoop, dat de zuidelijke christenen geleidelijk ertoe zullen komen de consequenties van hun christenzijn ten aanzien van de betrekkingen met het andere ras zullen accepteren, indien zij niet tot een haastige emotionele keus worden gedreven tussen het opgeven van hun banden met de kerk of hun diepgewor telde gevoelens omtrent rassenschei ding. Aanhangers van de „profeti sche" benadering menen dat de kerk zich thans dient uit te spre ken in dezelfde stoutmoedige, van geen compromis wetende, stem die de profeten in het vroegere Israël gebruikten bij bun veroordeling van de sociale ondeugden van die dagen. Zy achten het onwaardig voor een kerk om zich om de gevolgen van zulk een benadering van net probleem te bekommeren. Dit standpunt is geniakkelyker in het noorden in praktyk te brengen dan In het zuiden, waar de sentimen ten over de kwestie de laatste tyd vooral zo zijn opgezweept. Toch heeft een zuidelyke predikant zyn mening gezegd „De kerken dienen de dringende noodzaak te erkennen van het vastbe- jaden innemen van een standpunt over deze netelige kwestie", verklaarde hij, „de christen moet besluiten of hij de eeuwige geboden van de almachtige God zal gehoorzamen of dat hij zal capituleren voor de tijdelijke eisen van de verdedigers van de segregatie". De auteur van deze verklaring, dr. Martin Luther King, weet hoe veel het een zuidelijke geestelijke kan kosten, die een dergeiyk stand punt verdedigt. Op zijn eigen wo ning werd verleden Jaar een bom aanslag gepleegd, toen hij de ne gers van Montgomery in Alabama in een „passieve protest" campag ne tegen de scheiding in de stads bussen leidde. C tot OZCMV Ab° Lenstra: ..Yoe-hallen doe ie zót Leerzaam en vooral genoeglijk. Kan voetballen uit een boekje ge leerd worden? Beslist niet! Maar een goed werk over deze veelomvattende sport kan een aanvulling zijn op de training. Dat is het boekje van Abe Lenstra „Voetballen doe je zo", ver schenen bij de N.V. Arbeiderspers te Amsterdam, dan ook zeker geworden. Max Merkel, de oud-trainer van het Nederlands elftal, zegt in een voor woord in dit boekje: „Voetballen kan men natuurlijk niet uit een boek le ren. Maar Abe Lenstra heeft zijn ja renlange ervaring en zijn capaciteiten in dit boek samengevat en beschre ven teneinde vooral voor de ïeugJ een wegwijzer en raadgever iet gebied van de voetbaltechniek te zijn". Abe Lenstra vertelt in du 'ooek hoe men alle kneepjes van de tech niek onder de knie kan krijgen. Maar hij hamert er zelf ook op: zonder oefenen en nog eens oefenen is weinig te bereiken. Vele onderwerpen wor den in dit boek behandeld. Zo bijvoor beeld het laag houden van de bal. hei onder controle krijgen van de bal, drijven, koppen, schijnbewegingen, in gooien, strafschoppen, enz. Behalve door 53 foto's wordt dit boekje ge ïllustreerd door vele bijzonder grap pige tekeningen van Dick Bruyne- steyn. In zijn inleiding schrijft Lenstra zelf, dat hij de verzorging van de tekst heeft overgelaten aan de jour nalist Bert Pasterkamp. Uil deze sa menwerking is niet alleen een leer zaam, maar ook een genoeglijk boekie over de voetbalsport geboren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8