LEZERS SCHRIJVEN. Verborgen alziend televisie-oog kan lastige „pottekijker" worden Konijn zorgde voor opschudding DE VIJF RIETVINKEN KLAKKEN Waar zijn onze schepen? VERKEER IN JOEGO-SLAVIE 10 PROVINCIALS ZEETJWSE COURANT WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 STEEDS MEER MOGELIJKHEDEN VOOR T.V. Toepassingen op het slagveld en in de babykamer (Van een onzer redacteuren.) De techniek heeft het mogelijk gemaakt de mens overal waar hij gaat en praat, af te luisteren met behulp van kleine, geraffineerde ap paraatjes. Miniatuur band-opnametoestellen met uiterst gevoelige microfoontjes, verborgen in een dasspeld of gecamoufleerd als broche. Al worden deze verraderlijke apparaatjes maar vrij weinig gebruikt, toch geeft het de mens een gevoel van aantasting van zijn vrijheid. Dat onprettige gevoel zal binnen afzienbare tyd wel versterkt worden door het alziend oog van de televisie. De talrijke mogelijkheden van een dergelijk gebruik van de tele visie zjjn wel duidelijk. Zelfs op de slagvelden kunnen ze worden ge bruikt om de vijand gade te slaan, terwijl men zelf veilig in een schuilplaats zit. Vliegtuigen kun nen hun beelden van het front op nemen en naar de bevelvoerende officieren doorgeven, maar ook kan een moeder, die in de huiskamer zit, door een blik op een beeld scherm er zich van overtuigen, dat haar baby in een ander deel van het huis of desnoods in een ander deel van de stad, rustig in de wieg ligt. Nachtwakers, die hun ronde doen, kunnen van een centraal punt uit tal rijke plaatsen van een fabriek of wa renhuis tegelijk overzien en een In sluiper, die zich veilig waant, wordt gevangen in het blikveld van een ver borgen t.v.-camera. Zo kan ook de portier van een hotel, die bij de hoofdingang dienst doet, Ïirecies zien, wie er bij ae ingang voor everanciers aanbelt en hij zal zich de moeite sparen er heen te lopen, als het een belletjes trekkende kwajon gen is. Ook in ons land doet de bedrijfs- televisle haar intrede ai In de indus trie. De camera's kunnen daar wor den gebruikt, waar niet het directe ingrijpen van de mens vereist is, zo als bijv. om de waterstanden in stoom ketels gade te slaan. In plaats, dat een man regelmatig langs de ketels loopt en de standen nagaat, kan hij alles te gelijk overzien op de monitors, die bij een staan opgesteld en doorgeven, wat de lens van de camera's opneemt. Of wel alle beelden kunnen weerge geven worden op één monitor (een voudige t.v.-ontvanger) door beurte lings de verschillende camera's die op afstand worden bediend, in te scha kelen. Wijst een meter aan, dat er iets niet klopt, dan ziet men op het beeld scherm wat er aan de hand is en dan is het eenvoudiger te doen wat er ge daan moet worden dan vroeger. Maar in bedrijven kan ook misbruik van de bedrijfstelevisie worden gemaakt. CITDE ETHER DONDERDAG 24 OKTOBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12,35 Land- en tuinbouwme- ded. 12.38 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Sopr, cn piano. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gr. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianorecital. 17.00' Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.20 Accordeonspel. 18.45 Gram. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspestief, caus. 19.30 Verz. progr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.30 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuit- slagen 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 292 m 1007 kc/j. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10 00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Amus. muz. 11.45 Leren ver geten. caus. 12.00 Zlgeunermuz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Plano- spel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theater- ork. en soliste. 13.55 Beursber. I" Pianoduo. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gr. 15.45 Voordr. 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerlngsuitz. Nederland en de wereld: Dag der Ver enigde Naties, door prof. mr. W. F de Gaay Fortman, voorzitter van de Ver. voor Internat. Rechtsorde. 18 00 Nws. 18.15 Meded. of gram. 18.20 Lichte muz. 18.45 sportproblemen18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinde ren. 19 05 Familleprogr. 20 00 Nws. 20.05 Operaeonc. 21.20 Noorderlicht, klankb. 22.20 Orgelspel. 22.35 Journ. 22.50 Sport- act. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. van New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Nieu we gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA 20.15 Spiegel der kunsten. 20.45 Bokswed strijd. 21.25 De paraplu, film. Hierna: dis cussie. We zijn eens bij de directeur van een bedrijf geweest, die maar op een knopje hoefde te drukken om door een luidspreker te horen wat zyn personeel op de verschillende afdelin gen besprak. Deze man zal zeker te z\jner t(jd door middel van de televisie ook willen zien, wat zijn personeel doet. Even zeker Is, dat tegen een der gelijke toepassing, waarbij het per soneel ongemerkt kan worden gade geslagen, verzet zal rijzen, omdat het de persoonlijke vrijheid aantast. Een zekere gewenning en aanpas sing speelt bij het invoeren van me dia als de televisie natuurlijk een rol. Niemand heeft er bezwaar tegen, dat een politie-agent op de hoek van een straat op het verkeer toekijkt. Op de televisie van de Neurenberger politie is echter al heel wat gescholden, om dat men er niet op verdacht is en zelfs niet weet, of de apparatuur wel of niet in werking is. De ontwikkeling van al deze toe passingen kan men niet afremmen. In geen geval in de industrie. De man in een van de Nederlandse staatsmijnen, die telkens honderd meter van zijn post moest lopen om Zo wordt bedrijfstelevisie toegepast bij sluizen om te zien, of de schepen goed liggen. 149. De familie Rietvink en vooral meneer was toen wel een beetje onder de indruk van de onverwachte breuk met tante Clara. Maar toen er een aangeteken de brief van haar kwam, waarin zij op hoge toon eiste, dat er niets van de gevonden schat verkocht mocht worden en dat zij de zaak In handen van de justitie zou geven, maakte het gevoel van spijt over wat er gebeurd was plaats voor een algemene verontwaar- dllgng. „Zij behandelt ons als een troep dieven", riep mevrouw Rietvink, „oh, wat heb ik een hekel aan dat mens!" Meneer stelde zich onverwijld ln verbinding met zijn advokaat, maar deze antwoordde dat meneer Rietvink zich volstrekt niet ongerust behoefde te ma ken. De rechter zou de zaak niet in behandeling ne men en zeer vermoedelijk zou meneer Rietvink nooit meer iets van de zaak horenDat was een geruststel ling en na een paar dagen raakte de hele belevenis al weer uit de gedachten. Huub en Henk bijvoorbeeld dachten er nauwelijks meer aan. Hun aandacht werd al enige dagen beziggehouden door een bericht dat in de krant had gestaan. In het Meulenweidermeer had men een monster ontdekt, een voorwereldlijk dier, welks kop plotseling naast het bootje van een henge laar was opgerezen.... te zien of de kolenwagens op een bepaald punt wel precies aaneen sloten en terug moest rennen, als er iets fout liep, kijkt nu op een scherm van een monitor. Ziet hij, dat niet alles gaat, zoals het moet, dan kan hij direct ingrijpen. Hij is voorstander van het systeem. Dan is er het gebruik in ziekenhui zen, niet alleen om de patiënten op de verschillende zalen televisie te bie den, doch ook om studenten de gele genheid te geven operaties te volgen buiten de operatiekamer, zodat gro tere aantallen studenten de gang van zaken kunnen volgen en bovendien vaak nauwkeuriger, dan in de opera tiekamer, omdat niet iedereen met zijn neus op de patiënt kan staan. Op vliegvelden kan de bedrijfstele visie eveneens worden gebruikt, zodat bijvoorbeeld de bezetting van de start- toren precies kan zien, wat er aan het einde van een startbaan gebeurt. Ze kunnen alles desgewenst van twee of meer gezichtspunten bekijken. Een aardige vondst ls het geweest om bjj muziek- cn zanguitvoeringen, waarbij bijvoorbeeld een koor tussen decoulissen staat en de dirigent niet kan zien, een t.v.-set (camera en mo nitor) te plaatsen, zodat langs deze weg de dirigent toch het koor kan lelden. Het moet even wennen, doch de resultaten zyn bevredigend. De toepassingen zijn niet te tellen. Men kan de bedrijfstelevisie, in de re- fel draad-televisie, waarover wij in e voorgaande artikelen al schreven, gebruiken bjj het volstorten van spoorwagons; op kranen om te zien. of de hijsen goed terecht komen; bij het controleren van kernsplitsingen (ontploffingen van atoombommen worden niet alleen gefilmd, doch te vens door t.v. gevolgd); bij sluizen om na te gaan, of de schepen niet iets te ver liggen; b(j baggermachines; voor het overbrengen van beursnote ringen; langs spoorbanen om wagon nummers af te lezen; om vliegeniers te tonen, wat er precies onder, boven of achter hun toestel gebeurt; by ge vaarlijke druk- en rekproeven, om maar te zwijgen van allerlei reclame doeleinden. Kortom, de televisie is ln staat het oog van de mens te „verlengen". Om een hoekje kijken ls geen kunst meer en de zegswyze, dat iemand ogen in zyn achterhoofd heeft, wordt tot wer kelijkheid. Advertentie) ^EirmnSC die goeie, ouwe BLANKENHEYM (met de baard) heeft de sleutel van de gezelligheid Aalsdijk 29 250 m. w. Azoren. Abbekerk p. 20 Dondrahead, Aiblasserdijk 21 Houstoh. Alhald p. 20 Khoryra Marya. Alioth 20 160 m. z.z.w. Ouessant. Alcor 20 Hheus n. Bahia. Alphard 21 Montevideo. Alphacca 20 40 m. z. Bermuda. Attu 21 Philadelphia n. New York. Ampenan 20 te Singapore. Arendsdljk 21 Rotterdam n. Bremen. Axeldijk 20 360 m. o.n.w. Abaca. Banda 21 te San Francisco verw. 0 0 Als groot bewonderaar van Joego slavië, zowel wat betreft het land en de bevolking, heb ik met interesse het artikel „Reizen in Joego-Slavië" m uw Wad van vrijdag 18 oktober 1957, ge lezen. Ik ben echter tot mijn grote ver wondering tot de ontdekking geko men dat de schrijver van het artikel óf de bevolking niet begrepen heeft óf zich al te hoge verwachtingen van Joego-Slavië heeft gekoesterd. In de eerste plaats moet men, wanneer hij met een gemotoriseerd vervoermiddel Joego-Slavië wil bezoeken, zich er ten volle van bewust zijn dat men daar toestanden kan verwachten die men hier al vijftig jaar of langer vergeten is, of misschien helemaal niet bestaan hebben. Het land is (gelukkig voor de toerist) nog niet ingesteld op snel heden van honderd kilometer per uur of meer. Een automobiel of motorrij wiel :s daar nog een bezienswaardig heid, vooral rn de kleine dorpen. De plattelandswegen zijn over het alge meen nog ingesteld op het vervoer met ezel- of ossenkarren. Juist deze wegen en deze omgeving zijn Ideaal voor de toerist. Een enkele weg die het predikaat hoofdweg toegewezen heeft gekregen, moet men echter ook niet te hoog aanslaan. Hoge snelheden zijn in dat land nog niet mogelijk. Is het niet gelukkig dat er in Europa nog landen zijn, waar men begrip heeft dat een voetganger ook een wegge bruiker is? Mocht de schrijver behoefte hebben om het gaspedaal op de plank te drukken, dan neme hij de „Autobah nen" in een naburig land. Daar kan hij zijn snelheidsgevoelens botvieren. Veel schoonheid van het land en be grip voor de bevolking zal hij niet opdoen, maar hij kan zijn snelheids- drang botvieren. Joego-Slavië is een land 'waar rust gelukkig nog geteld wordt. Wat be treft de ontmoeting met een politie agent in Slowenïë een half uur over de grens kan naar het land der fa beltjes verwezen worden. Slowenïë is een gedeelte van Oostenrijk geweest en de Duitse taal is daar n:et vreemd. Neem bv. de twee-talige plaatsna men. Wanneer de schrijver echter niet zo'n haast had zou hij dat i plaatsen ais Ljubjana (Laibach), Reijka (Fiume) Postonja (Adelsberg) hebben kunnen zien. Een bezoek aan de Postonja Jama (wereldberoemde grotten) had hem misschien een an der begrip kunnen geven. Of een be zoek aan Plitvica Jezera. maar ja, dan had hij misschien niet meer dan 10 km per uur kunnen rijden. De weg daarheen is een ware martelgang maar de schoonheid die daar te genie ten is, is niet te beschrijven. Nagenoeg alle mensen die ik gespro ken heb tijdens mijn reis door Slo- wenaë, Kroatië en Bosnië, spraken vloeiend de Duitse taal. Maar men moet beginnen te vertellen dat men uit Holland komt. „Hollandija" is in Joego-Slavië een toverwoord. In ant- dere landen heb ik dat wel eens an ders meegemaakt, hoewel dat ook weer niet zo onbegrijpelijk is, maar hierover behoef ik niet verder uit te wijden, dit is algemeen bekend. Van de politie in Joego-Slavië heb ik steeds de meeste medewerking gehad die maar te denken is, terwijl de gastvrij heid van de bevolking en de harte lijkheid enorm is. Maar dan moet men zich de tijd gunnen eens met de mensen te praten" en naar hun doen en laten vragen. Dit gaat natuurlijs niet wanneer men haast heeft. Ook de bevolking heeft er behoefte aan eens met vreemdelingen te praten en zij stellen het zeer op prijs eens iets te horen hoe het over de grenzen is. Wat denkt U er b.v. van wanneer men juist over de Joego-Slavische grens is, en er dan gevraagd wordt naar de gevolgen en de toestanden van de watersnoodramp en hoe dat opgelost worden. De vrager stelde zeer veel belang in het antwoord op de vraag hoe het mogelijk was zoveel lager dan de waterspiegel te wonen en dan toch geen last van het water te hebben. Ook was hij zeer geïnte resseerd toen ik hem vertelde dat er in Holland gips uit Joego-Slavië ge bruikt werd om het land dat onderge lopen was weer vruchtbaar te ma ken. Dergelijke dingen zijn juist de kleinigheden die het bezoek aan zo'n land interessant en aangenaam ma ken. Ook is Joego-Slavië een land waar de buitenlandse bezoeker niet wordt „uitgekleed", helaas kan aat in ons land niet altijd gezegd worden. Wat betreft het stukje over de ervaringen met de politie-agent met zijn nieuwe stoplicht; dat gaat toch alle perken van fatsoen te buiten en is louter „kwajongenswerk" (van de bestuur der dan wel). Het is werkelijk een „heldendaad" het gaspedaal diep in te drukken en de verbouwereerde agent, zeer vermoedelijk was de man te voet, achter te laten. Ik zou adviseren probeer dat eens in ons land met zijn snelle „speed- corps", dat zou een staaltje van meer lef zijn. Laat de schrijver bedenken dat ook op zijn auto waarschijnlijk het bordje NL heeft gestaan. Be schouw dat als uw visitekaartje en houdt de naam van Holland hoog in het buitenland. Ik moge de schrijver, wanneer het bezoek aan Joego-Slavië is tegengevallen een raad geven, laat hij zich er terdege van bewust zijn dat hij bij een bezoek aan een vreemd land zich maar heeft te onderwerpen aan de daar bestaande regels en ge woonten. Kan hij dat niet, laat hij dan hier blijven en hier zijn ego isme op de weg botvieren. Juist hiar wordt helaas bijna dagelijks tentoon gesteld, dat een voetganger maar een weggebruiker is bij de gratie van de bestuurder van een gemotoriseerd voertuig. Vertrouwende, het mijne er toe te hebben mogen bijdragen het dappere en heldhaftige Joego-Slavische volk zijn eer te geven die het toekomt en hard nodig heeft. Middelburg. L. EVERSE. Noot van de redactie. Inderdaad, onze correspondent heeft zich noch welle vend, noch moedig gedragen toen hij op de gaspedaal drukte om aan de Joego-Slavische verbalisant te ontko men. Misschien heeft men hem later nog achterhaald en heeft hij de be keuring toch nog gekregen. Hij heeft haar zeker verdiend! Sombere toekomst voor Rillandia? Als voetballiefhebber zie Ik de toe komst van Rillandia, eerste klasser in het zaterdagvoetbal, dit jaar heel somber in. Dit gevoel werd nog ge sterkt door de nederlaag, die Rillan dia kreeg te slikken tegen Axel. Wat ls het spel van Rillandia toch achter uitgegaan. Is het nu zo, dat Rillandia alleen maar een verdediging en een voorhoede heeft. Waarom ls het mid denveld zo slecht bezet Hpt ligt niet in mijn bedoeling kritiek uit te gaan oefenen en ik zou ook aan het publiek van Rillandia willen vragen: „Lever vooral geen afbrekende kritiek". Als een voetbalclub wordt ..afgebroken'" ligt dit meestal voor nc cent aan de mensen lang ligt dit meestal voor negentig pro cent aan de mensen langs de Ujn. Ik wil alleen tegen het elftal van Ril landia zeggen: „Jongens, houdt de moed er Cr'. En aan het publiek zou lk willen vragen: „Moedig het elf tal aan." Dan zal het waarachtig wel gaan. Rilland-Bath. Adriaan Mast, Barentsz. 20 Menado n. Makassar. Baud p. 20 Straat Banka n. Dumai. BMtar 20 Soedan n. Suez. Caltex Delft 20 20 m, n.n.w. Muscat. Catllsto 20 300 m. o.z.o. Bermuda. Camphuys 20 Bel&wan n. Singapore. Dongedijk 20 270 m. z.o. Jamaica. Diemerdijk 20 bij San Francisco. Eenhoorn 20 Hamburg. Eemdijk 22 te Corpus Christl. Eemland 20 250 m. n.n.o. Kp. Flnlsterrc Esao „Den Haag" p. 21 Erim. Frans van Seumeren p. 21 Egmond n. Rotterdam. Groote Beer p. 20 Noordhinder. Heelsum 20 Hamburg. HaulerwJJk 19 Batonrouge n. Denmark. Hoogkerk 20 150 m. z.w. Kangeroe eil. Houtman 20 110 m. o. Lourenco Marquez. Jagersfontein 20 110 m. z.w. Southampton. Kalydon 20 Punta Cardon n. R'dam. Kellla 20 Gothenborg n. R'dam. Kieldrecht 21 te Aden. Kloosterdijk 21 te New Vork. Langkoeas 20 90 m. z. Kreta. Laurenskerk 20 45 m. n.w. The Brother*. Lekhaven 20 Hamburg n. Antwerpen. Lemaire 23 te Shanghai. Maaskerk 21 te Bremen. Meerkerk 22 te Aden. Mijdrecht 20 550 m. n. Azoren. Noordam p. 20 Lizard Head. Ondlna 20 80 m. z.w.t.z. Finlsterre. Overijsel 20 400 m. o.t,n. St.-Helena. Orestes 21 op Orinoco. Ouwerkerk 29 Rotterdam. Peperkust 20 te Freetown. Purflna Nederland 20 Antwerpen n. Perz. Rijndam verm. 22 R'dam n New York. Slamat 20 te Damman. Scherpendrecht 20 400 m. w.z.w. Flores. Stad Arnhem 20 300 m. w. Hebrlden. Stad Rotterdam 21 te Lulea. Straat Lombok 21 te Sydney. Tawall 21 Genua. Ternate 20 180 m. Mlnikoy. Taria p. 20 Azoren. Tlbla 20 120 m. w.n.w. Trinidad. TJiluwah 20 te Singapore. Tjlsadane 21 te Okinawa. Tomorl 20 Aden n. Karatsjl. Tereslas 21 Bremen n. Glasgow. Vlvlpara 21 Polto La Cruz n. Landsend. Vasum 20 v. Suez n. Mena. Van Riebeeck 21 te Soerabaja. Woensdreoht 20 te Mena. Waterman 21 Rotterdam. Weltevreden 21 te Balikpapan, Westerdam 20 280 m. z.z.w. Hallfax. Dublin wordt bezigge houden door het myste rie van het gewonde ko nijn. Het dier, wit en zwart gevlekt, werd aangetroffen in een buitenwijk van Dublin. De herkomst was raad selachtig, vooral daar men diezelfde avond 'n explosie „in de lucht" gehoord had. Het konijn bloedde uit neus en bek, maar toon de volgens een dieren arts geen enkele uit- wend'c verwonding, liet. scheer, onder de in vloed van een verdo vend middel te zijn en kon zijn achterpoten niet gebruiken. Het diertje werd door mevr. Sally Moran in haar voortuintje aange troffen, enkele minuten nadat mevr. Moran de ontploffing had ge hoord. Ze beschrijft de explosie als ,jzwaar". Meer mysteries: het had erg geregend en de tuin van de Morans was een modderpoel gelijk, maar het konijn zag er schoon en welverzorgd uit. Uiteraard zegt men nu in Dublin, dat het ko nijn de gedwongen pas sagier van een of ande re raket is geweest. Men weet, dat de Rus sen voor dergelijke proe ven honden gebruiken, de Amerikanen muizen. Te bedenken valt, dat Ierland geen raketten heeft, met of zonder dieren erin. Een woord voerder van het Engel se ministerie van lucht vaart verklaarde niets te weten omtrent het lanceren van Engelse raketten met konijnen erin. Dezelfde verkla ring gaf het ministerie van bevoorrading. Zo kreeg de zaak aanmerkelijk publiciteit, zodat er foto's werden gemaakt van het myste rie-konijn, overigens kort voordat dit over leed aan naar bij sec tie bleek een ge scheurde maagwand. Het gevolg t „Da's mijn konijn", riep de 12-jarige Hilla ry Suttle uit, die een ki lometer van mevr. Mo ran af woont. Een droevig slot voor het konijn. En de beste wetenschappelijke ver klaring is nu, dat kwa jongens het diertje in de tuin gegooid hebben. Hetgeen de knal nog niet verklaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6