Niet meer stemmen in vakantie: wijziging van kieswet aanvaard Verdrag van Raad van Europa zal worden herzien ANTI-NEDERLANDSE CAMPAGNE IN INDONESIË NEEMT TOE KLAHKBORD WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 N.V. Artillerieinrichtingen veranderd in staatsbedrijf (Van onze parlementaire redacteur) Om te voorkomen, dat de verkiezingen voor de gemeenteraden en voor de Provinciale Staten in de toekomst in de zomervakantie zullen vallen, zoals In het verleden wel gebeurde, heeft de Tweede Kamer dinsdag een herzie ning van de kieswet aangenomen. Het gevolg daarvan zal zijn, aks ook de Eerste Kamer zich met liet wetsontwerp verenigt, dat de gemeenteraads verkiezingen in 1958 gehouden kunnen worden op 28 mei en de statenver kiezingen reeds op 26 maart. De kandidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen zal voortaan niet meer geschieden op de tweede dinsdag van mei, maar op de derde dins dag van april, zodat de stemmingsdag steeds zal vallen op een woensdag in het tijdvak van 28 mei tot 3 juni. Voor de kandidaatstelling voor de verkiezing van de Provinciale Staten is de tweede dinsdag van februari ge kozen. Hierdoor zal een enkele maal de dag der stemming voor de verkie zing van de leden der Provinciale Sta ten vallen in de week, voorafgaande aan Pasen, die minder geschikt is voor activiteiten, verband houdende met de verkiezingen. Daarom zal in die gevallen de kandidaatstelling een week worden vervroegd, waardoor de stemming eveneens een week vroeger zal vallen. Het wetsontwerp voorziet voorts voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten in een perma nente registratie van de namen der politieke partijen en het geeft een duidelijker definitie van het begrip „huisgenoten". In de zin van de kies wet zullen eronder worden verstaan z(j, die blijkens het kiezersregister hetzelfde adres hebben als de vol machtgever. De heer Scheps van de Partij van de Arbeid ondernam een poging om een amendement aangenomen te krijgen, dat de gemeentebestu ren verplicht aan de geregistreer de politieke partijen desgevraagd, na 31 januari van eik jaar. een af schrift van het kiezersregister ter overneming van de inhoud koste loos ter inzage beschikbaar te stel len. Hij trok het echter na bestrijding door de minister van justitie, prof. Samkalden, die de minister van bin nenlandse zaken verving, en door en kele kamerleden, in, doch niet nadat de bewindsman had toegezegd dat hij aan zijn ambtsgenoot van binnen landse zaken de vraag zal voorleggen, of aan de gemeentebesturen een cir culaire gezonden kan worden, waarin hun verzocht wordt de politieke par tijen ter wille te zijn. De Kamer keurde het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goed. De Tweede Kamer nam dinsdag zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aan tot instelling van een staatsbedrijf „artillerie-inrichtin gen" met gelijktijdige ontbinding van de naamloze vennootschap Neder landse machinefabriek „artillerie-in richtingen" en tot wederinstelling van het staatsbedrijf als een tak van rijks dienst. Het wetsontwerp tot wijziging van de wet op woonwagens en woon schepen werd in behandeling geno men. Antwoordend op vragen van mevrouw SchouwenaarFranssen (v.v.d.), mej. Tjeenk Willink (arb.) en de heer Van Lieshout (k.v.p.) zei minister Klompé, dat thans wordt nagegaan hoe het beste een onderzoek naar de maatschappelijke en sociale omstandigheden van woonwagenbewoners kan worden uitgevoerd. Over een trekverbod zei de minis ter, dat het moeilijk is in een aan tal jaren uit te drukken of 't tot een dergelijk verbod zal komen. Wel licht kan door een betere maat schappelijke verzorging worden be reikt, dat zonder dwang de woon wagenbewoners tot andere levens gewoonten kunnen worden gebracht. De wet opent hiertoe thans de ge legenheid. Het ontwerp werd aan genomen. Nijkerks veiling werd geveild (Van onze correspondent.) In Nijkerk deed zich maandag het merkwaardige feit voor. dat de groenten- en vruchtenveiling .Nij kerk en omstreken" op haar beurt werdgeveild. Door de steeds geringere aanvoer en de niet noe menswaardige uitbreiding van de tuinbouw tussen Amersfoort en Harderwijk, werd de veiling steeds meer een zorgenkind en zo gebeurde het, dat de voorzitter van de vereniging, die 38 jaar ge leden de mede-oprichter was van de groenten- en vruchtenveiling, de treurige mededeling moest doen van de liquidatie. Maandag heeft notaris Beekman zich van zijn ambtelijke taak gekweten. Voor een sportp'rijsje gingen enor me stapels kisten, tafels en ge reedschappen van de hand. De vele boeren, die van heinde en ver re naar de eierhal van Nijkerk wa ren gekomen, hebben deze reis be slist niet voor niets gemaakt. Ten slotte kwam de trots van de voor malige veiling onder de hamer: de veilingklok en de tribune met 64 zitplaatsen. Voor f 480.ging deze partij naar een erkend opko per. Zo vond deze veiling een roemloos einde op de veiling. Stroom van eisen en verklaringen lil toenemende mate wordt er door Indonesische politici en jeugd leiders op aangedrongen om vergel dingsmaatregelen tegen Nederland te nemen, in het geval de pogingen van Indonesië om in de Verenigde Naties een oplossing te bereiken voor het geschil met Nederland over Nederlands Nieuw-Guinea opnieuw mochten mislukken. Zy spuien een ongebruikelijke stroom van eisen en verklaringen met de strekking, dat de Nederlandse be- dryven in Indonesië zullen moeten lijden, indien de „kwestie West- Irian" in de assemblee van de Ver enigde Naties niet op vreedzame wijze kan worden opgelost". Dinsdag hebben, in een snelle opeenvolging, organisaties van verschillende politieke richting verklaringen uitgegeven, waarin er bij de Indonesische regering op GEBOREN. Een 63-jarige groot moeder in Götzis, Oostenrijk, ont ving dezer dagen tot haar verbazing een kaart met de aankondiging van haar eigen geboorte. De postkaart was in 1894 geschre ven door haar ouders om „de ge boorte van een sterk meisje" aan te kondigen, en was bij de posterijen verloren geraakt. Enkele dagen ge leden werd de kaart echter gevon den en doorgezonden naar de nabe staanden van de afzenders de na bestaande was het 63-jarige „sterke meisje" dat inmiddels grootmoeder is geworden. BE„SCHERMD". Scotland Yard heeft de inwoners van Londen de zer dagen gewaarschuwd: van de 2500 inbraken die daar de laatste drie maanden zijn gepleegd, speel den enkele belangrijke zich af ter wijl de bewoners van de betrokken huizen niet alleen present, maar ook wakker waren verdiept in het te levisieprogramma. Dinsdagochtend ontspoorde op het Damrak te Amsterdam een tram trein van lijn 5 met het gevolg, dat de bijwagen kantelde en op een kleine personenwagen terechtkwam, welke op zijn beurt weer in aanra king kwam met een fietser. De foto laat zien hoe de tramwagen op de auto bleef liggen. Departement van oorlog koopt fabriek te Ossendrecht Maandagmiddag werd in de Har moniezaal te Osssendrecht door no taris P. J. van Tiggelen uit Ossen drecht openbaar verkocht het fa briekscomplex van de chemische on derneming N.V. O.C.I.O. te Ossen drecht. Veertien dagen geleden had het Departement van Oorlog dit complex ingezet voor 3 miljoen gul den. Maandagmiddag bleek er geen hoger bod te komen zodat de fabriek voor dit bedrag verkocht zal wor- werd aangedrongen om in dat ge- val de Nederlandse bedrijven te confiskeren. De voorzitter van de vereniging van door oud-strijders geëxploiteerde be drijven, K. Ütomo. verklaarde dins dag, dat zijn organisatie van voor malige guerilla-strijders bereid is de spits af te bijten bij het overnemen van Nederlandse ondernemingen, „als Nederland zich nog stijfhoofdig aan West-Irian blijft vastklampen". De voorzitter van de nationalisti sche partij P.N.I. verklaarde tegen over „Suluh Indonesia", het partij orgaan van de P.N.I., dat het Indone. sische volk niet tevreden is met wat tot dusver ten aanzien van de natio nale aanspraken op West-Irian is ge daan. „Wij moeten krachtige en con crete maatregelen nemen", aldus Soewirjo. Het parlementslid Sjech Djalaloed- din stelde voor een West-Irian-divisie te vormen, „om de wereld te tonen dat het Indonesische volk bereid is het kolonialisme te bevechten". Bijna alle partijen en groeperin gen hebben hun instemming betuigd met de verklaring van de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, voor de assemblee van de Verenigde Naties, dat Indonesië mogelijk een andere koers zal moeten gaan volgen, als de Verenigde Naties niet in staat zijn deze kwestie op te De minister lichtte niet nader toe wat hij met een „andere koers" be doelde, doch verschillende parlements leden hebben intussen verklaard, dat deze nieuwe koers zou moeten be staan uit het verbreken van de diplo matieke betrekkingen met Nederland, het sluiten van de diplomatieke ver tegenwoordigingen in de landen, die zich in dit geschil aan de zijde van Nederland scharen, zoals Australië, België en Frankrijk, het confiskeren van de Nederlandse bedrijven in In donesië en beperkingen op de trans fer van winsten door Nederlandse bedrijven in Indonesië naar Neder land. De Zweedse regering heeft zich bereid verklaard de belangen van Joego-Savië in de Westduitse federa le republiek te behartigen. Maandagavond laat brak brand uit aan boord van de „Nieuiv Amsterdam" en wel in de Stuyvesant-barDe bar brandde geheel uit. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Ziekenhuiscentrum te Rotterdam geopend. In het bouwcentrum te Rotterdam heeft de minister van sociale za ken en volksgezondheid. J. G. Suurhoff, gisteren met een rede het Ziekenhuiscentrum geopend. In het begin van zijn toespraak wees hij erop, dat het Nederland se volk per jaar toch wel honder den miljoenen aan zijn gezond heidszorg besteedt. Dit bedrag stijgt nog steeds en hiervoor zijn vier oorzaken, te weten de vlucht van de medische wetenschap, de uitbreiding van de werkzaamheden van het ziekenfondswezen, de ver oudering van de Nederlandse be volking en het optrekken van de salarissen van het medische perso neel, artsen zowel als verpleeg sters. De middelen voor de gezondheidszorg zijn beperkt door andere ook zeer urgente zaken. Daarna zette hij uiteen, dat het ziekenhuiswezen groeiende is: in 1955 zijn door de Nederlandse ziekenfondsen aan totale kosten per aangeslotene 56.30 betaald, waarvan 17.11 voor ziekenhuisverpleging. Voor 1958 worden deze cijfers geschat op respectievelijk f 68.60 en 22.65; dus de grootste procentu ele stijging voor de verpleging. De minister achtte het niet onmo gelijk. dat bij het verdwijnen van de bouwstop veel ziekenhuisbestu ren gaan bouwen, doch daarbij moet het leegstaan van bedden voorkomen worden. Hiervoor is samenwerking en overleg nodig en moeten we weten wat er ge daan is. Er zijn volgens spr. zie kenhuizen, die statistieken aanleg gen, maar ook zijn er waar deze ontbreken of onvoldoende zijn. Minister Suurhoff zei. dat het mo gelijk zou zijn, dat er een wette lijke maatregel nodig is om het maken van deze statistieken ver plicht te stellen. Knoeierij met werklijsten in kranenfabriek Door de justitie wordt bij een kra nenfabriek in Grave een onderzoek ingesteld naar de knoeierijen, ge pleegd bij het opgeven van werk uren voor werkzaamheden, verband houdende met/de uitvoering van op drachten voor'het ministerie van oor log. Welk een omvang deze knoeie rijen hebben aangenomen, is nog niet vastgesteld en evenmin wie daarvoor aansprakelijk moet worden gesteld. Dat er evenwel met de opgaven ge knoeid is, staat wel vast. Onbestendig herfstweer duurt voort ff (Van onze weerkundige f= medewerker). H De koude lucht, die maan- H dag ons land bereikte, is in- ff middels tot de Alpen doorge- ff H drongen. Ook gisteren kwa- §j men er in ons land nog tal ff van buien voor, waarvan som- M mige met hagel en onweer. De ff middagtemperatuur kwam on- H geveer op hetzelfde niveau als de temperatuur van 't Noord- ff H zeewater, die thans 13 graden fff Celsius bedraagt. Een rug f; van hoge luchtdruk zal van- M daag aanvankelijk nog voor ff zonnige perioden zorgen, maar H de wind zal uit het zuidwesten ff weer in kracht gaan toene- M men. Bij IJsland arriveerde ff dinsdagavond een stormdepres f sie die in de richting *xn f Zuid-Noorwegen trekt. Het re- genfront hiervan kan van- |j f avond ons land bereiken en zal opnieuw neex-slag brengen, f waarbij de wind uit het zuid- f; westen tot hard of stormach- p tig gaat toenemen. Tijdelijk f stroomt dan weer wat zachte- ff re lucht binnen, maar deze ff wordt donderdag weer door ff wat koudere lucht gevolgd. Het blijft de komende dagen H zeer onbestendig herfstweer, f ff waarbij nu en dan regen valt. M lll!lllll!!lll!l!ll!lllllllllllinillll!UlililllllllllllIIIIIIIUlllllllllliniUIIIIII!li Ontstemming over afwezigheid van ministers uitgedrukt in motie „Wij kunnen de winkel beter sluitenzonder dat een lid van het comité van ministers aanwezig is heeft het geen zin de discussies voort te zet ten. Het kan zo werkelijk niet langer duren. Wij zijn nu op een kritiek punt gekomen en ik voel er niets voor op deze wijze nog langer in het luchtledige te werken", aldus verklaarde zeer ontstemd de voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, Fernand Dehousse, gisteren bij de behandeling van het aanvullend rapport, dat het comité van ministers aan de raadgevende vergadering had voorge legd. Nadat nog verscheidene andere gede legeerden hun misnoegen over de af wezigheid van de ministers tot uit drukking hadden gebracht, werd op instigatie van de Engelse gedelegeer de Hay besloten een motie op te stel len, waarin de afwezigheid van de ministers ten zeerste wordt afge keurd. De Oostem-ijker Czernetz en de Ne derlander M. van der Goes van Naters verklaarden, dat het aannemen van een motie hen niet voldoende leek. Zij wensten ook, dat de naar de raadge vende vergadering afgevaardigde par lementsleden onafhankelijk van deze actie stappen zouden ondernemen bij hun regering. Tevens werd overeengekomen het supplementaire rapport van het comi té van ministers bij wijze van protest terug te verwijzen en eerst te behan delen, wanneer een of meer ministers in de raadgevende vergadering aanwe zig zijn om de commentaren der af gevaardigden te horen. Dhr. Dehousse besloot eveneens aan ieder der 14 ministers van het comité een rapport in extenso „zonder er een woord in te veranderen" te sturen met de uitla tingen der verstoorde parlementsle den over de afwezigheid der ministers. Er werd nog een tweede motie aangenomen. Hierin wordt ver klaard, dat de raadgevende verga dering ervan overtuigd is. dat net verdrag van de Raad van Europa in zijn huidige vorm een doelmati ge werking onmogelijk maakt en er wordt besloten op de bijeen komst van 24 oktober de institu tionele her-vorming van de raad te bestuderen. In de loop van het debat merkte de Franse socialist Marius Moutet nog op, dat naar zijn mening het comité van ministers een minister voor Eu ropese zaken zou moeten benoemen, die steeds op de bijeenkomsten van de raadgevende vergadering aanwezig dient te zijn. Het Wereldgebeuren „Pool" Ik trouwde met een rustige uit gever", zo sprak mevrouw Mac- millan laatst, „en kijk eens wat ik nu hebZij doelde daarmee op het feit, dat haar man helemaal geen rustig leven heeft. Hij is al vele jaren, behalve een welvarend uitgever, een belangrijk minister. En tegenwoordig is hij premier van Groot-Brittannië. In die functie gaat hij nu weer eens op reis. Vandaag wordt hij in de Amerikaanse hoofd stad Washington verwacht, voor be langrijke besprekingen met het Amerikaanse staatshoofd generaal Eisenhower. De onderwerpen voor het overleg zijn bijzonder actueel en gewichtig: de ontwikkelingen in het Midden-Oosten en de samenwer king op het teirein van de moderne techniek. Macmillan heeft een plannetje op zak voor de coördinatie van het wetenschappelijk onder zoek in Engeland en in de Verenigde Staten, met het doel dat men door samenwerking zal komen tot snel lere en meer doeltreffende resulta ten. Dit denkbeeld is hem min of meer ingegeven doordat de Russen met 't lanceren van een kunstmaan hebben bewezen, dat zij op dit ter rein van de techniek een voorsprong hebben op de westerse wereld. Ge gevens betreffende atoomonderzoek en proeven met raketten zouden, volgens Macmillans voorstel, moeten terechtkomen in een wetenschappe lijke „pool" van de beide landen. Ongeorganiseerd langs elkaar heen werken zou op die manier worden voorkomen. Misschien heeft Macmillan hierbij gedacht aan .het voorbeeld van de bijzonder voor treffelijke samenwerking, die in de tweede wereldoorlog tussen Enge land en Amerika tot stand kwam. Het is niet onmogelijk, dat hij erop uit is, een even hecht „team" Eisen- hower-Macmillan te vormen als het tweemanschap ChurchillRoosevelt in de tweede wereldoorlog. Was het daarom, dat hij, alvorens te ver trekken, gisteren de grijze Chur chill nog eens raadpleegde Eisenhower zal van zijn kant voor deze ideeën wel te vinden zijn. Bij een toast op Enge- lands koningin Elizabeth heeft de Amerikaanse president onder meer gezegd, „onze geleerden moeten sa menwerken". Klaarblijkelijk wilde Eisenhower nog verder gaan dan Macmillan thans wenst: hij wilde daarin namelijk niet alleen Enge land, maar ook de andere bondge noten betrekken: „Men moet zich de Navo niet voorstellen als een alleen maar militair bondgenootschap. De Navo is één van de methodes, om mogelijkheden samen te bundelen menselijke kennis, hulpbronnen, in dustrieën De bondgenoten, die ongetwijfeld in staat zijn. tot de technische ontwik keling waardevolle bijdragen te leve ren, zullen tegen een „pool" onge twijfeld geen bezwaren te berde bregen. Een andere vraag is echter, of het Amex-ikaanse Congres, dat gewend is om technische geheimen streng voor Amerika te reserveren, nu na de verschijning van de Spoetnik aan het firmanent be reid zal zijn, om tot een grotere ma te van mededeelzaamheid over te gaan. Vol belangstelling ziet men in de kring der westerse bondge noten uit naar de resultaten van Macmillans reis. De bekendma king, dat Eisenhower van plan is, in de komende weken nog staatslieden van andere landen op het Witte Huis te ontvangen, bewijst wel dat de Amerikaanse president een toekoms tige bundeling niet tot een Brits- Amerikaans apartje wil beperken. Kan Macmillan in Washington de noodzaak van samenwerking nog eens dik ondersti epen, dan kan door dit bezoek mits de Amerikaanse volksvertegenwoordiging haar huidi ge, op dit punt niet bijster scheutige houding laat varen een tijdperk van succesvolle Atlantische weten schappelijke samenwerking opbloei en. Thuisgekomen kan Macmillan zijn vrouw dan troosten met de me dedeling, dat zij weliswaar getrouwd is met iemand die zich niet tot de „rustige uitgeverij" beperkt, maar die dan toch maar in staat is om in het onrustige politieke vak bij te dragen tot het zelfvertrouwen en de „rust" van de westerse wereld. Italiaan kandidaat voor Nobelprijs medicijnen Uit medische bron wordt verno men dat de professorale staf van het Carolinisch medisch-chirurgisch in stituut te Stockholm voorlopig be sloten heeft de nobelprijs van dit jaar voor medicijnen a.s. donderdag toe te kennen aan dr. Daniele Bo- vet, chef van de afdeling Therapeu tische chemie in het instituut voor gezondheid a Rome. HAROLD MACMILLAN ....uitgever-staatsman.... Commando-overdracht in leperolaats-Ossendrecht Vrijdag 25 oktober zal de com mandant van het Depot-Luchtdoel artillerie te Ossendrecht, kolonel M. C. Kok. die de militaire dienst we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd gaat verlaten, het commando overdragen aan ko lonel F. G. P. Stüker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3