PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT HONGAARS DRAMA WAS BEGONNEN Nog illegale strijd V.N.-debat over Syrië werd verdaagd Guy Mollet heeft kans regering te vormen Nylondam in Pluimpot 50 meter weggeslagen Vandaag... 200e jaargang - no 250 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G, A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw,; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 okt. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven Of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee. red, tel. 24; adm. tel. 26 EEN JAAR GELEDEN: STALINS BEELD VERWOEST Amerikaanse raketproef geslaagd Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat een geslaagde proef is genomen met een ballistisch projectiel voor mid delgrote afstanden. De proef werd genomen te Cape Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida. Bomaanslagen in Saigon: 13 Amerikanen gewond In Saigon zijn gisteren vier bom men ontploft een in de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtings dienst, twee bij een kamp van Ame rikaanse soldaten, en een onder een bus met Amerikaanse soldaten. 13 soldaten zijn gewond. De toestand van vier hunner is ernstig, en per vliegtuig zijn zij overgebracht naar een legerhospitaal in Manilla. Op dinsdag 23 oktober 1956 stootte een grote menigte in Boedapest het standbeeld van Stalin van zijn voetstuk. Het drama van de Hon gaarse opstand was begonnen. Russische tanks en mitrailleurs hebben het verlangen naar vrijheid wreed onderdrukt. Ze hebben de gevechten tegen de verbeten Hongaren gewonnen. De Kilian-kazerne, vroeger het hoofdkwartier van de revolutieheld gene raal Pal Maleter Is onlangs geopend als toeristenhotel. In de straten worden geen Russische uniformen gezien. De Russische troepen zijn thans ge concentreerd nabij strategisch belangrijke punten in het noordoosten en het zuidwesten van het land. Er is geen verzet, althans geen openlijk verzet meer. Sobere herdenking in Ridderzaal Het volk heeft zich gerealiseerd dat een nieuwe poging om de communis tische ketenen te verbreken hopeloos zou zijn. De grote ijzeren poort voor het kerkhof van Magyarovar was ge sloten met een zware ijzeren ketting. Uitstel om bemiddeling mogelijk te maken De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond met 37 tegen 10 stemmen en bij 14 onthoudingen besloten het debat over de Syrische klacht voor maxi maal drie dagen te verdagen. Tur kije had in de V.N. geopperd het debat over de Syrische klacht uit te stellen, om koning Saoed van Saoe- di-Arabië gelegenheid te geven te bemiddelen in het geschil tussen Syrië en Turkije. Later werd dit Turkse verzoek gesteund door de Verenigde Staten. De Turkse ambassadeur Seyfoella Hesin maakte, toen het debat over'het Midden-Oosten dinsdagmiddag in de Assemblée begon, bekend aat zijn land het aanbod van koning Saoed aanvaard had en dat de Turkse minis ter van staat Fain R. Zorloe reeds naar de Saoedi.Arabische hoofd stad Riad vertrokken was. Doch de Syrische ambassadeur Fa- rid Zeineddine, die eerder dit jaar uit Washington was uitgewezen, zei dat zijn regering het aanbod van Saoed had afgewezen. Bemiddeling, zei Zeineddine, is iets wat naar on ze mening niet alleen onaanvaard baar, doen ook ontoelaatbaar is. Het bemiddelmgsaanbod was volgens hem gearrangeerd om een zorgvuldig on derzoek door de V.N. te vermijden. De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, was het met Zeineddine eens. Het bemiddelings aanbod was volgens Gromyko een manoeuvre, die door de regeringen van Turkije en de Verenigde Staten ondernomen was om bespreking en overweging van de Syrische klacht tegen te werken. Later, in het eigenlijke debat, gaf Gromyko aan Turkije de waarschu wing, dat een aanval op Syrië fatale consequenties kon hebben en dat het Turkse volk er als eerste voor zou moeten betalen. De regering van Saoedi-Arabië heeft gisteren een communiqué uitgegeven waarin zij zich hogelijk verbaasd toont over de Syrische verklaringen, waarin het beniidclelingsaanbod van koning Saoed wordt afgewezen. In het communiqué wordt gezegd dat de Syrische president Sjoekri el Koewat- 11 in een boodschap aan koning Saoed de indruk had gegeven dat zijn land het aanbod dankbaar en enthousiast aanvaardde. In ingelichte kringen worden twee oorzaken verondersteld over de ver warring die later is ontstaan over het wel of niet aanvaarden van het be middelingsaanbod van koning Saoed. Koewaetli zou de brief hebben beant woord zonder zijn ministers te raad plegen. Ten tweede kan het Arabische woord dat zowel ontvangen als ge accepteerd betekent verkeerd zijn uit gelegd. Dinsdag is te Washington vernomen dat een der belangrijkste, onder er- pen die op de komende besprekingen tussen president Eisenhower en de Britse president Macmillan ter spra ke zullen komen, zal worden gevormd door de mogelijkheid van een Ameri kaans toetreden tot de verdragsorga nisatie van Bagdad. De Verenigde Staten zijn thans wel vertegenwoor digd in de militaire en de economische commissie en in de commissie tot het bestrijden van ondergrondse bedrij vigheid, maar zij zijn niet tot het ver drag zelf toegetreden. Het communistische partijblad Nepszabadsas schreef dat er nog enkele ..verspreide resten van de contra-revolutie", over zijn, die echter ondergronds zijn. En het waarschuwt, dat de reactionaire krachten die hun hoofd mochten opsteken in Hongarije, niet veel tijd zullen hebben dat op tijd terug te trekken. President K&dar heeft een redevoe ring gehouden. „Wij wensen vrede, maar wij zijn bereid te vechten indien wij gedwongen zijn de volksdemocra tie in Hongarije te verdedigen". Hoe deze volksdemocratie tot stand is ge komen verhaalt de film „Hongarije in vlammen". Gisteravond is de film in de Ridderzaal vertoond, tijdens de herdenking van de opstand in Honga rije. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé heeft ter inleiding van de film, die tevens een beeld geeft van de historie van het Hongaarse volk een toespraak gehou den. De Hongaarse natie heeft in de ge schiedenis van Europa een dramati sche rol gespeeld. Als oude Europese en Christelijke staat liggend aan de rand van West-Europa heeft dit volk door de eeuwen heen steeds de aanval len uit het oosten voor ons westen op gevangen. Vandaag is de eerste perio de van het sentiment voorbij zei de minister, nadat zij herinnerd had aan het verbeten gevecht van de Honga ren een iaar geleden. De strijd die werd gevoerd klopt nog steeds en moet steeds blijven kloppen aan het geweten van het westen. Wat. er gebeurt in Oost-Europa. China en elders ls een uitdaging aan ons mensen in de vrije westelijke we reld. Wij moeten laten zien hoe men een gemeenschap kan bouwen, waar in de mens zich geborgen kan voelen, maar daarnaast vrije mens kan zijn met zijn eigen verantwoordelijkheid, eigen geestelijke vrijheid, kortom waarin deze mens persoon kan zijn, aldus de minister. Minister Klompé besloot haar re de: „Moge de vrede en de zegen van de Allerhoogste rusten op hen die vielen en op allen die nog in de striid staan ginds en hier". „Deze bijeenkomst wil een vermaning zijn dat de strijd, die het vorig jaar in bloed is gesmoord ons waakzaam moet houden. De strijd die stoffelijk is onderdrukt, is in de geest nog een vuur. dat niet wil doven". Met deze woorden heeft gisteren de voorzitter van de Hongaarse Federatie dr. O Bankt de plechtige maar sobere bii- eenkomst in de Ridderzaal geooeoA Slaande lieerden de honderden aanwe zigen na afloop van de film het Hon gaarse volkslied aan. ang duurde de stilte die daarop volgde. Trein stopte voor kind De machinist op de trein, die gis teren om 14.21 uur uit Deventer ver trok in de richting Enschede, stopte tussen Almelo en Borne, omdat een driejarig kind op de spoorbaan liep. Hjj zette het kind aan de kant en reed daarna verder. H is het een jaar geleden dat de Hongaren hun opstand tegen het com- n H munistische bewind ber gonnen. In verband hiermede zijn in Honga- H rije maatregelen getrof- fen om het houden van demonstraties tegen te n M is het vijftien jaar ge- H leden dat de beroemde l§ slag om El Alamein werd geleverd. H Is het nieuwe maan. REGERINGSCRISIS IN FRANKRIJK De socialist Guy Mollet heeft op zich genomen een nieuwe Franse regering te vormen. Voor dat hij met het verzoek van president Co- ty instemde, had de socialist Mollet een belangrijk gesprek van één uur met de conservatieve Antoine Pi- nay. Mollet en Pinay waren de gro te tegenstanders in de kabinets crisis van nu. Geen van beiden zeide veel over de ontmoeting. Maar volgens ingelichte kringen hebben zij een compromis be reikt tussen de eisen van Mollet van prijscontroles en hoger belastingen en de eisen van Pinay van prijsvrijheid en geen nieuwe belastingen. De algemene opvatting is dat nu Pi nay niet langer tegenover hem staat. Mollet stellig door de Assemblee ge accepteerd zal worden wanneer nij deze of begin volgende week zijn ka binet voorstelt. Prinses Hélêne van Frankrijk, dochter van de graaf van Parijs en echtgenote van de graaf van Lim- bourg Stirum, heeft het leven ge schonken aan een dochter, aldus wordt uit Salisbury (Rhodesië) ge meld. Het kind zal Catherine heten. Wind joeg springvloed op; water sloeg over nog niet op hoogte gebrachte dam OVER EEN LENGTE van vijftig meter is dins dagmiddag de nylondam, waarmee vorige week woensdag de Pluimpot op Tholen werd afgesloten, onder de druk van het springtij met een „opwaai" van minstens 70 centime ter bezweken. Door deze onverwachte water stand werd de nog niet geheel op hoogte ge brachte nylondam finaal overspoeld. Het wa ter vrat de achter de zakkendam aangelegde zandrug weg, die hier als een steunbeer was opgeworpen, waarna de bovenste van de 1400 kg. wegende, met zand gevulde nylon- zakken door het overspoelende water de Pluimpot werden ingewenteld. Kort daarna (Foto P.Z.C.). de vloed begon om half drie haar ver woestende werk wierp de woedende Oos- terschelde zich bruisend en kolkend door een steeds groter wordend gat in de nog geen week tot rust gekomen Pluimpot. Tot op de zinkstukken die niet zijn aangetast werden de nylonzakken de Pluimpot ingezo gen, naar schatting moeten er wel een zes honderd her en der verspreid in de oude vaar geul liggen. (Vervolg op pag. 2)" Pinay .prijsvrijheid.... Mollet, 51 jaar, en Pinay, 66 jaar, kwamen samen in het vertrek van de premier in het gebouw van de natio nale vergadering. Onmiddellijk na hun gesprek begaven zij zich naar het Elysee, de ambtswoning van Coty. Pinay ging het eerst naar binnen. Na 20 minuten verscheen hij weer en hij vertelde toen aan de pers: „Ik denk dat U het antwoord spoe dig zult vernemen". Mollet, wiens val als premier in mei van dit jaar door Pinay was bewerk stelligd, liet zich om half zes bij de president aandienen. Een half uur la ter kwam hij weer buiten. Hij vertelde toen aan de pers: „De president van de republiek heeft mij verzocht te trachten een regering te vormen. Onder de huidige omstandig heden, gegeven de ernst van de situa tie, is het mijn plicht niet on zij te stappen, hoewel ik zeer goed rle moei lijkheden van deze opdracht ken. Daarom heb ik het aanbod van de president aanvaard". Tito volgde raad van Kroesjtsjew op Volgens berichten, afkomstig uit Bel grado, heeft de Russische partij-se cretaris, persoonlijk bij maarschalk Tito aangedrongen het communisti sche regime in Oost-Duitsland te er kennen. In een persoonlijke brief aan Tito zou Kroesjtsjew gegarandeerd hebben dat Joegoslavië geen nadeel zou hebben van de reactie van W.-Duitsland op de erkenning van de regering in Oost- Berlijn door Joegoslavië, aldus de be richten, die via buitenlandse diploma tieke kanalen Münehen bereikten. De brief, aldus de berichten, werd persoonlijk aan Tito overhandigd door mevrouw Ekaterina Furtseva, het enige vrouwelijke lid van het pre sidium en echtgenote van de voorma lige Russische ambassadeur in Bel grado, Nikolai Firjoebin. Dit zou eind september zijn gebeurd. Ernstig verkeersongeluk: een dode, twee gewonden In de Beemster is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de heer H. Heymans uit Amsterdam 't leven heeft gekost. De personenau to. waarin drie Amsterdammers wa ren gezeten, botste tegen een vracht wagen uit Wognum. Beide auto's gingen over de kop en geraakten in de wegsloot. De bestuurder van de vrachtwa gen kon met lichte verwondingen uit zijn auto kruipen, doch van de drie Amsterdammers werden er twee ernstig gewond naar het stads ziekenhuis te Purmerend vervoerd. De heer H. werd later met zeer veel moeite onder de auto vandaan ge haald. Hij moet op slag zijn gedood. De Kroon heeft aan de Haagse crematoriumvereniging overeenkom stig liaar verzoek verlof verleend tot het oprichten van een crematorium in de gemeente 's-Gravenhage. Zoals men zich zal herinneren hebben des tijds enige groepen te 's-Gravenhage tegen het desbetreffende raadsbesluit bezwaar gemaakt, ontleend aan op vattingen omtrent de godsdienst. VERWACHT. TIJDELIJK REGEN Toenemende bewolking met van het westen uit regen. Tot krachtige en langs de kust tot hard toenemende wind tussen west en zuidwest. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren. ZON EN MAAN 24 oktober Zon op 7.22 onder 17.30 Maan op 8.56 onder 18.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1