Agenten zullen direct boete in ontvangst mogen nemen Amerikaans document verdween SCHEEPSBOUW LANGS DE MERWEDE BREIDT ZICH UIT A-GRIEP VEROORZAAKT GEEN LIQUIDITEITSMOEILIJKHEDEN WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 PROVINCIALS S s)ö W BS COURANT 8 TWEEDE KAMER NAM WETSONTWERP AAN Waarschuwing van jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (Van onze parlementaire redacteur) Jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen kent de mannen. Ook de poli tiemannen, die spiedend door de straten lopen om overtreders van de ver keersregels terecht te wijzen en. eventueel proces-verbaal tegen hen op te maken. Dat bleek dinsdag in de Tweede Kamer bij de behandeling van een wetsontwerp, dat de mogelijkheid wil scheppen, om verkeersovertredingen en ook andere strafbare feiten van betrekkelijk geringe ernst en van een voudige aard, af te doen door simpele betaling van een gefixeerd bedrag. De ministpr van justitie denkt aan bedragen van f 2.50 tot f 10.te voldoen aan de ambtenaar, die het feit opspoort, of op het bureau, waar onder deze ambtenaar ressorteert. Uitgangspunt van deze regeling blijft, dat de verdachte geheel in vrijwilligheid zijn beslissing kan nemen om al dan niet van de mogelijkheid van voorkoming van strafvervolging ge bruik te maken. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) kon zich wel met deze rege ling, die als proef geldt, verenigen. Maar, zo zeide zij waarschuwend: ,,het optreden van de politie moet tactvol zijn. Een agent mag niet het aardige meisje, dat zonder achter licht rijdt, met een enkele verma ning laten gaan en tegen een ander een proces-verbaal opmaken, dat door de betaling van een bedrag kan worden afgedaan Geen enkel lid de heren Bak ker (c.p.n.), Versteeg (a.r.), Vrolijk (p.v.d.a.), Toxopeus (v.v.d.) en Van Doorn (k.v.p.) en jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) voerden bij de behandeling van het wetsontwerp 't woord had principiële bezwaren. Alleen de communistische heer Bak ker vreesde, dat het wetsontwerp dienstklopperij en willekeur in de hand zal werken. Minister Samkalden legde de Kamer enkele opvallende cijfers voor. In 1956 zijn ruim 3.354.000 processen verbaal opgemaakt wegens verkeersongevallen, zo maakte hij bekend. Wegens ver keersovertredingen werden bijna 850.000 processen-verbaal opge maakt. In het eerste halfjaar van 1957 waren deze cijfers res pectievelijk 502.000 en 400.000. Dat is een duidelijke aansporing om naar verkeersdlscipline te streven, zo vond hij. Bij kleine verkeersovertredingen kan niet streng genoeg worden opgetre den. ARBEIDBESPAKEND. De bewindsman verdedigde het wetsontwerp o.a. met het argument, dat het arbeidsbesparend voor de po- Okapi stierf door inslikken van zakdoek De dierentuin van Rome heeft een van zijn kostbaarste bezittingen ver loren: een Olcapieen zeldzaam voorkomende diersoort die veel over eenkomst vertoont met de Zebra. Een onderzoek heeft aangetoond dat het dier gestorven is door het in slikken van een zakdoek, die bezoe kers in zijn kooi hadden geworpen. De zakdoek bleef in de maag vast zitten en hield het voedsel daar te gen. Maar weinig dierentuinen in de wereld hebben een Okapi. De dieren tuin van Rome kreeg hem ten ge schenke van de regering van de Con go. Pas enkele maanden geleden werd hij met veel gejuich in de eeu wige stad binnengehaald. De dierentuin-officials hebben strenge maatregelen aangekondigd tegen dei-zorgeloosheid van bezoe kers, die de laatste jaren veel slacht offers heeft gevraagd. Een orang-oetang overleed aan brandwonden toen 'een bezoeker zijn haar in de brand stak, een aantal andere apen liepen wonden op en 'een kwam om in een gevecht dat ont stond toen een pennemes in de kooi gegooid wercl, twee struisvo gels kwamen om door het eten van stukjes glas en metaal en een kro kodil en een haai werden gewond doordat zij stenen op hun ogen kre gen. litie en de parketten werkt, omdat deze aan zwaardere verkeersovertre dingen meer aandacht kunnen schen ken. De kwestie van de betaling op de politiebureaus is door hoofdcommis sarissen en commissarissen van een groot aantal gemeenten bekeken. De meerderheid duchtte daarvan veel rompslomp, daarom meende de mi nister, dat deze wijze van betaling uitzondering behoort te blijven. Hij vreesde geen dienstklopperij en uit breiding van het aantal processen- verbaal. De Kamer nam het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. De C.P.N. kreeg aantekening, dat zij te gen was. Zonder hoofdelijke stem ming hechtte de Kamer ook haar goedkeuring aan het wetsontwerp, houdende voorzieningen met betrek king tot de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor het jaar 1958. Gezin vergiftigd: tien jaar geëist tegen vader Wegens poging tot moord op zijn vrouw en drie kinderen heeft de of ficier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank jhr. mr. A. Reigersman gisteren tegen de 48-jarige timmer mansknecht Jacob L. A. N. uit Mid- denmeer, die op 21 september van het vorig jaar gearresteerd werd onder verdenking een poging te hebben ge daan zijn vrouw en drie kinderen van het leven te beroven, een gevangenis straf van tien jaar met aftrek en on voorwaardelijke beschikkingstelling van de regering geëist. Verdachte had 8 september van het vorig jaar op de verjaardag van zijn oudste zoontje Dirk oliebollen gebakken en daarin een vergif ge mengd dat hij reeds in maart van dat jaar in huis had gehad. Veer tien dagen tevoren had hij dit vergif al eens aan een rode koolgerecht toe gevoegd, waarna hij op reis ging. Bij de eerste hap werd de rode kool toen echter terzijde gezet. Op de avond van de 8ste septem ber bleek, dat het zoontje Dirk, die het meeste van de oliebollen had ge geten, het eerste ziek werd, waarop verdachte de dokter waarschuwde. Aanvankelijk werd aan een normale voedselvergiftiging gedacht en het hele gezin werd nog diezelfde avond opgenomen in het St. Elisabeths- ziekenhuis te Alkmaar. Het psychiatrisch rapport van prof. dr. P. H. Baan uit Utrecht sprak van: „bewustzijnsvernauwing en van verminderde toerekeningsvat baarheid". Het adviseerde tot on voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering ongeacht ae op te leggen straf. WEG NAAR ZEE WORDT VRIJ. Bijker's bouwt schepen tot 15.000 ton. De plannen om in de Baanhoekse brug over de Merwcde, even ten oosten van Dordrecht, een hefbaar gedeelte te maken werken er aan mee, dat verschillende werven boven- stroonis van de brug gaan uitbreiden. Tot nu toe wordt het transport van op die werven gebouwde 6chepcn naar zee zeer bemoeilijkt, omdat daarvoor het middengedeelte van de brug door bokken moet worden gelicht en weg gevaren, een omvangrijk karwei, dat veel geld kost en bovendien stagna tie voor de treinenloop betekent. Binnenkort zal het middenstuk van de brug weer van de pijlers moeten als twee nieuwe schepen tegelijk op transport gaan en achter elkaar tus sen de brugpijlers door zullen varen. Het zijn de „Van Heemskerk" en de „Van de Hagen", zusterschepen van 5400 ton, resp. gebouwd bij de N.V. scheepswerf en machinefabriek „De Merwedë" te HardinxveldGiessen- dam en Bijkers' aannemingsbedrijf N.V. te Gorinchem. De vaartuigen zijn in aanbouw voor de Koninklijke Pa- ketvaart Mij. Het spectaculaire trans port zal waarschijnlijk half maart 1958 geschieden. Nu de weg naar zee straks niet langer geblokkeerd zal zijn, heeft Bijkers aannemingsbedrijf belangrij ke uitbreidingsplannen kunnen ver wezenlijken o.m. de bouw van de grootste scheepshelling langs de Mer- wede, waarop schepen tot 15.000 ton gebouwd kunnen worden. Tot dc opdrachten welke men nog in portefeuille heeft behoort nu de bouw van drie casco's voor schepen van 14.000 ton, een op dracht van de Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen. Werf „De Merwede" heeft even eens grote uitbreidingsplannen in ontwikkeling. Men bouwt langs de Hardinxveldse dijk een speciale werf In c. ...fabriek te Bcncvenio. vage was emu Oe. in Ito;: heeft een ketelexplosie zes brandweerlieden en andere ndil mensenlevens geëist en meer dan I op zoek naar slachtoffers in de i tien gewonden veroorzaakt. De ra-nes van de fabriek. voor reparatie van zeeschepen, die in de toekomst werk zal bieden aan tweehonderd personen. De werkzaam heden voor de bouw van een dwars- helling enz., zijn reeds in volle gang. Ook in de grote verkeersbrug wel ke bij Gorinchem over de Merwede gebouwd zal worden, zal men een hef baar gedeelte aanbrengen ten behoe ve van de werven achter deze brug, waaronder het Gorinchemse bedrijf. Burgemeester Boot voor meer recreatie op platteland. Voor het algemeen bestuur van de Stichting Noord-Groningen heeft de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, te Winsum een lezing gehouden over recreatiebehoeften op het platteland. De heer Boot stelde daarbij voorop, dat deze behoeften voor de plattelander anders liggen dan voor de stedeling, alleen al door dat de bewoner van het platteland meer in de natuur leeft en in de tijd, die voor recreatie in de natuur bet meest geschikt is, het hardst moet werken. Op het platteland is dan ook veeleer een behoefte aan ontspan ningsmogelijkheden voor de winter in de vorm van lectuur, muziek, toneel en film, Wat de recreatie buitenshuis be treft bestaat er ten plattelande, zo meende de heer Boot, meer behoefte aan sportvelden en zwembaden. Voor de ouderen zouden er wat meer mo gelijkheden moeten komen om rustig te kunnen wandelen en de heer Boot bepleitte in het algemeen de aanleg van bredere wegen en de aanleg van fietspaden langs markante punten in het landschap. Noord-Groningen, dat van zich zelf weinig landschappelijk schoon te bieden heeft, zou toch aantrek kelijker kunnen worden gemaakt door het aanbrengen van meer be planting. Spreker meende, dat men op deze wijze, met opoffering van betrekkelijk weinig cultuur grond, Groningen tot een mooie landstreek zou kunnen maken. §j In de nacht van zondag op H maandag is de „Simplon-ex- H press" in Turkije op een baan- vak met enkel spoor op een lo- kaaltrein gereden. Op deze te- H lefoto ziet men de stoomloco- §f motief met zwaar beschadigde voorzijde en het wrak van een van de lokaaltreinwagons, ter- wijl redders in de puinhopen naar slachtoffers zoeken. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Eerste Kamer keurde aantal wetten goed De Eerste Kamer heeft gisteren de op 28 maart j l. afgekondigde ver hoging van de omzetbelasting bij de invoer van een aantal artikelen goedgekeurd. De baten voor de schat kist hiervan worden geschat op 1.000.000. De C.P.N. kreeg de aan tekening tegengestemd te hebben. Vervolgens heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot verlenging van de werkingsduur van de voorlopige regeling inzake het nationale plan en streekplannen goedgekeurd. De voorlopige regeling zou op 1 januari 1958 komen te vervallen. De regering acht het van groot belang, dat de werkingsduur wordt verlengd. Voorgesteld wordt af te zien van het stellen van een eindtermen waar door echter het tijdel(Jke karakter van de wet niet verandert. Passagiers Nw.-Amsterdam reizen met de Rijndam. In verband met de brand aan boord van de „Nieuw Amsterdam" heeft de directie van de Holland-Amerika Lijn de „Rijndam", opdracht gegeven naar Rotterdam terug te keren. Passa giers, die door de brand aan boord van de .Nieuw Amsterdam" dinsdag ochtend vroeg niet konden vertrek ken, zullen met de „Rijndam" kunnen reizen, daar dit schip niet geheel is volgeboekt. De „Rijndam" is gisteren uit Rot terdam naar Southampton vertrok ken. Onderweg zal Le Havre niet worden aangedaan. Passagiers, die oorspronkelijk in deze haven aan boord zouden gaan, zullen op andere wiize naar Southampton worden over gebracht. Naar men verwacht zal dit schip met slechts ongeveer twaalf uur vertraging in de haven van New York aankomen, aldus wordt van de zijde van de H.A.L. vernomep. Bezwaren tegen plastic dorp te Putte Door de dienst Bouwtoezicht West- Brabant is bezwaar gemaakt tegen de plannen die een Belgische firma heeft ingediend voor de bouw van plastic bungalows te Putte. De plannen voldoen volgens de dienst niet aan de welstandseisen en zijn evenmin in overeenstemming met de bepalingen in de bouwveror dening. De Planologische Dienst en de Provinciale Waterstaat maakten reeds eerder bezwaar tegen de bouw van deze plastic woningen, die aan de i provinciale weg zouden worden ge- j plaatst. UITVOERING VAN ZIEKTEWET. Wellicht worden reserves aangesproken (Van onze Haagse redactie) Ondanks de a-griep, die het aan tal ziektegevallen in ons land tot misschien het zevenvoudige van normaal hee't doen toenemen, be staat er geen enkele aanleiding tot de vrees, dat de bedrijfsverenigin gen die belast zün me^ de uitvoe ring van de ziektewet, in betalings moeilijkheden zullen komen, aldus werd ons medegedeeld door de se cretaris van de sociale verzeke ringsraad, de heer C. M. Swiebel. „Wij kunnen nog niet nagaan, in hoeverre de extra uitkeringen een uitwerking zullen hebben op het totaal uit te keren bedrag, want tegenover het veel grotere aantal ziektegevallen staat, dat het steeds gevallen van korte duur z\jn". Wel echter is het op het ogenblik de vraag, of de uitvoerende organen hun verplichtingen, zullen kunnen na komen uit de lopende rekening, dan wel, of de door de wet verplicht ge stelde reserves zullen moeten worden aangesproken. De bedrijfsverenigin gen hebben steeds een groot deel van nun middelen kortlopend belegd, zo dat zij vermoedelijk niet in liquidi- teitsmoeilijkheden zullen komen. „Zoals het er op het ogenblik uit ziet, redden zij het wel", aldus de heer Swiebel. „Voor het aanspreken van de reserves is echter de toestem ming van de sociale verzekerings raad vereist. In één geval ls thans die toestemming gevraagd. Overigens zou het een unicum zijn. wanneer de bedrijfsverenigingen nu op grotere schaal de reserves zouden moeten gaan aanspreken. Dit is in het gehele bestaan van de sociale verze keringsraad nooit voorgekomen. In Denemarken gelande Polen vragen asiel Twee twintigjarige Poolse vliegers zijn gisteren op het Deense eiland Bornnolm in Denemarken geland en hebben om politiek asiel gevraagd. Zij vertelden de politie, dat hun sportvliegtuig door onbekende vlieg tuigen was achtervolgd. Zij wisten echter in de mist te ontkomen. De Polen zijn in Slupsk (het vroegere Stolpen) in Noord-Polen opgestegen en zetten koers naar Roenne, de hoofdstad van Bornholm. Zij raakten uit de koers en landden op een veld ln het midden van het eiland. Bewijzen van kwade bedoelingen? Het Parijse blad „Le Monde" weet te melden, dat op een boot in de Bos porus een Amerikaanse diplomatentas begin de zer maand is verdwenen en dat kort daarna Rus land de Verenigde Staten beschuldigde van een lcomplot tegen Syrië. Dit artikel is geschreven door Edouard Sablier, die zich toen in Turkije bevond. In het artikel wordt de veronderstelling geuit, dat de tas behoord kon heb ben aan Loy Henderson, de speciale gezant van president Eisenhower in het Midden-Oosten. Het blad vroeg zich af of dit mysterie vergeleken kon worden met de spionage- ge-affaire „Cicero" uit de Tweede Wereldoorlog, toen Nazi-spionnen de hand wisten te leggen op geheime geallieerde be sluiten, die op de confe rentie in Teheran werden genomen. Le Monde bracht het „vreemde gedrag" van de Sowjet-Unie in herinne ring bij de Syrische span niiig en de „buitengewone verklaring" van partij secretaris Kroesjtsjew dat hij in het bezit was van „bewijzen" van de agressieve bedoelingen der Amerikanen. „Op 10 septemberal dus Le Monde„werd de Russische plaatsvervan gend marine-attaché, ka pitein Alexandre Maral- gine met zijn medewer ker door de Turkse auto riteiten uitgewezen. Hij werd er officieel van be schuldigd bepaalde „spio- nage-activiteiten" te heb ben gepleegd". „In Istanboel, waar ik (Edouard Sablierme destijds bevond, stelden de leden van de commis sie van anti-subversieve activiteiten van het Bag- dad-pact mij in kennis van de volgende buiten gewone informatie: de Amerikaanse diplomaten- tas is verdwenen". ,JDe omstandigheden schenen zo fantastisch, dat ik zelfs nu aarzel ze te vertellen, indien mij sindsdien niet een nieuw detail werd onthuld: vier jaar geleden, in 195S, zou een boot met belangrijke Amerikaanse documenten op dezelfde plaats en on der dezelfde omstandig heden zijn verdwenen". ,JSet kleine onderzoek dat ik ter plaatse instelde bevestigde, dat de hoogste Turkse autoriteiten de verdwijning van de tai niet formeel hadden ont- kepid". „Uiteraard bewijst du in genen dele het be staan van 'n Turks-Ame rikaans pla.n, gericht te gen Syrië. Maar men kan zich afvragen of, naar mening van Sorojet-lei ders, de publikatie van dergelijke documenten, waarmee het Kremlin Amerika al meer dan een maand heeft gedreigd nief het onweerlegbare bewijs vormt Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag de berichten volgens welke Henderson, toen hij ln Turkije vertoef- de, een tas met geheime documenten zou hebben verloren, met de meeste nadruk tegengesproken. Maar ook wanneer het ditmaal wel nodig zou zijn, behoeft niemand zich ongerust te maken: de bedrijfsvereni gingen beschikken over zulke enorme reserves, dat zij onder alle omstan digheden aan hun verplichtingen kun nen voldoen. OOSTENRIJK In Oostenrijk schept de a-griep wel problemen voor verzekeringsmaat schappijen die in ziekteverzekeringen doen. Zij hebben zich tot het minis terie van sociale zaken te Wenen ge richt met een verzoek om financiële bijstand. De reden voor het verzoek ligt in het feit, dat dc epidemie van Aziatische griep in Oostenrijk hen een uitgavenstijging van ongeveer 59 miljoen schilling heeft berokkend, waardoor de solvabiliteit, of in ieder geval de rendabiliteit van verschillen de maatschappijen in het gedrang is. Twee jaar geëist voor vader, die zoon doodde Op 1 juli heeft zich in het huis van de 34-jarige fabrieksarbeider C. A. A. A. te Rotterdam een huiselijk drama afgespeeld, waarvan een be drijf gisteren werd behandeld door de Rotterdamse Rechtbank en dat eindigde met een eis van twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen A. Hij zou zijn vierjarig zoontje heb ben mishandeld, tengevolge waarvan het kind is overleden. Uit het verhoor bleek, dat A. op 1 juli wegens ziekte thuis was. Hij was uit bed gekomen om aan tafel te gaan zitten. Zijn 5^-jarig doch tertje en 4-jarig zoontje waren bij een jarig buurtgenootje geweest. Het ventje had van zijn moeder een stui vertje gekregen, het meisje wilde ook iets en kreeg vijf centen. Toen begon het jongetje te jenge len en A. probeerde het kind uit te leggen, dat 5 centen hetzelfde is als een stuivertje. Het knaapje begreep het niet en het eind van het liedje was, dat vader zich zo opwond, dat hij met zijn blote voet het ventje schopte. Het kwam anderhalve me ter verder tegen een deurpost terecht en bleef huilend liggen, aldus bleek uit het verhoor. Doktershulp mocht niet meer baten. Uit het reclasseringsrapport bleek, dat A. twee keer was ver oordeeld, in 1943 bij de S.S. was gegaan en daaruit gedeserteerd was. Meermalen zou hij als een dolleman in zijn gezin tekeer zijn gegaan en het psychiatrisch rap port noemde hem verminderd toe rekeningsvatbaar. Uitspraak op 5 november. Schietpartij in parlement van Braziliaanse staat In het parlement van de Brazili aanse staat Maranhao zijn maandag verscheidene schoten gelost, waarbi] volgens te Ri® de Janeiro ontvangen berichten, één afgevaardigde zwaar werd gewond. De afgevaardigde, de regeringsge zinde Dias, viel een spreker van de oppositie ln de rede, dich zich beledt- gend over de voorzitter van het par lement zou hebben uitgelaten. Op dat ogenblik werden de schoten gelost. Doorgaand vervoer tussen Nederland en Amerika De N.V. Algemene transport- en expeditieonderneming Van Gend en Loos heeft met haar Amerikaanse zusteronderneming, de Railway Ex press Agency, een samenwerking aangegaan voor een rechtstreeks vervoer van vrachten met gebruik van een doorgaande vrachtbrief, die het gehele transport van plaats van herkomst in Nederland tot de plaats van bestemming in de Verenigde Staten dekt. Dit is meegedeeld door de direc teur van Van Gend en Loos, de heer H. P. J. Hennus. Door het samen gaan van deze beide ondernemingen op het gebied van het transport ovèrzeë wordt een doorgaand ver voer geboden, dat circa 1000 plaat sen in ons land in recht3treek.se ver binding brengt met circa 20.000 plaatsen in de Verenigde Staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13