PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0£ BILT BRAND OP„NIEUW AMSTERDAM", schip vaart vandaag niet uit Duitse kustvaarder verdween na binnen 5 minuten in de golven aanvaring FRANSE ECONOMIE WORDT BEDREIGD DOOR INFLATIE WESTDUITSE MINISTERIE VAN FINANCIEN GESPLITST Va ndaag... 200e jaargang - no. 249 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 okt. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 8304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstr 2; Zlerlkzee, red. tel 24: adm. tel. 26 Vuur woedde in Stuyvesant-bar Gisteravond tegen half elf is op het vlaggeschip van de Holland-Ame- rika-Lijn, de „Nieuw Amsterdam", dat te Rotterdam aan de Wilhelmina- kade ligt, brand uitgebroken. Het vuur woedde in de Stuyvesant-bar, de bar van de middenklasse passagiers, en ging met grote rookontwikkeling gepaard. De brandweer rukte met groot materieel uit en ook twee haven- boten werden naar het schip gedirigeerd. Volgens de politie is de bar geheel uitgebrand. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen en ook de sprinklerinstallatie van het schip gaf water. Vandaag zou het schip naar de Verenigde Staten vertrekken, maar door de brand is be sloten het schip voor één reis uit de vaart te nemen. De eerstvolgende reis van de „Nieuw Amsterdam" naar Amerika zal nu op 9 december beginnen. De employés van de passage afdeling zijn reeds in de afgelo pen nacht begonnen maatregelen te treffen voor de passagiers, die vandaag met het passagiersschip zonden afreizen. Getracht wordt een aantal van hen naar de Ver enigde Staten te laten reizen met het toeristenschip „Rijndam" van de rederij. Dit schip is reeds op weg van Rotterdam naar de Verenigde Staten en bevindt zich tussen Rotterdam en Le Havre. Zonodig zal het schip in deze Franse haven worden opgehou den. Aldus vernemen wij van de president-directeur van de Hol- land-Amerika Lijn, de heer W. H. de Monehy. Over de brand vertelde de heer De Monehy, dat men het plafond van de bar heeft opengebroken omdat de Gokken In Amsterdam is een congres ge houden over de maatschappelijke waardering van de journalist en over de verdiensten van de jour nalistiek voor de maatschappij. Daar is een opmerking gemaakt, die slechts terzijde iets te maken had met het congres, maar die recht heeft op algemene bekendheid. Het ging over de puzzel- en gokwoede van de laatste tijd, Dié puzzel- en gokwoede is in Ne derland sterk toegenomen. Bedra gen van miljoenen guldens worden wekelijks en maandelijks met kwart jes en guldens bij elkaar gebracht en regelmatig vergokt. Een lid van het bestuur der jour nalistenfederatie sprak op het con gres als zijn mening uil, dat gok- puzzels het wezen van de krant zel ve ondergraven. Juist omdat er in de laatste tijd zoveel dag- en weekbladen zijn, die meedrijven op de stroom van de goklust, is het goed, dat op het con gres de aandacht is gevraagd voor deze ongezonde toestand. Het orga niseren van gokbedrijven is zeker niet de taak van een dag- of week blad. Men moet dat overlaten aan anderen en als die anderen daarin voordeel zien. hetzij eigen voor deel of voor 'n liefdadig doel dan moeten die anderen, dat voor zich- zelve weten. Zij kunnen rustig overwegen of zoiets past in hun bedrijf of hun vereniging en zij kunnen ook publi citeit vragen voor hun activiteiten, maar de pers zelve behoort buiten de „organisatie van de goklust" te staan. Te weinig beseft het Nederlandse publiek op dit ogenblik hoe duur in het algemeen deze gok lust is. De winstkansen zijn bij be taalde puzzels en pools gewoonlijk verscheidene honderden malen klei ner dan van de staatsloterij. Wan neer men dan wil gokken is het ko pen van normale loten in een loterij nog altijd vele malen voordeliger dan het deelnemen aan bepaalde puzzels of pools. Overigens is het geenszins de be doeling hier propanganda te maken voor het deelnemen aan enigerlei loterij. Ieder moet dat zelf weten. De bedoeling was slechts mede te delen, dat de combinatie „pers en goklust" in de journalistie ke kringen de aandacht heeft. Nu zal de golf van goklust, die thans over Nederland gaat. wel weer goeddeels uit zichzelf wegebben. De ervaring leert, dat aan zulke bevliegingen geen lang leven beschoren is. Als men voldoen de kwartjes en guldens in de maal stroom heeft geworpen, krijgt het gezond verstand wel weer de over hand. Ook de publiciteitsorganen, die thans aan de gokkerij meedoen, zul len na verloop van tijd wel op andere „snufjes" overschakelen. Maar een bewuste distanciëving kan dat pro ces verhéasten en daarom is het goed, dat dit vraagstuk in journa listieke kring aan de orde is gesteld. De verdiensten van de journalistiek voor de maatschappij kunnen er al leen maar door toenémen! vuurhaard zich daar bevond. De oor zaak is nog steeds onbekend. Van daag zal men het gehele plafond openbreken om te trachten zodoende aan nadere gegevens te komen. De onder de bar gelegen lounge van de tweede klasse heeft uit de aard der zaak ook waterschade opgelopen. Boven de bar bevindt zich volgens de heer De Monehy het promenade dek, dat door de warmte-ontwikke- ling is opgezet en dus ook reparatie behoeft. De president-directeur zei- de dat de schade aan het schip in de tienduizenden guldens beloopt. Volgens het oorspronkelijke vaar- sehema zou het schip vandaag naar New York vertrekken en na terug keer in de Rotterdamse haven zou de „Nieuw Amsterdam" haar jaar lijkse winterschoonmaakbeurt krij gen. Het schip gaat dus nu in repa ratie en daaraan wordt dan nu de ze schoonmaakbeurt vastgekoppeld, aldus de heer De Monehy. Actie tegen verhoging van posttarieven Eenentwintig Nederlandse organisa ties. die uit noofde van de aard harer werkzaamheden, met de gevolgen van de verhoging der posttarieven worden geconfronteerd, hebben zich met een rekest gewend tot de minister van verkeer en waterstaat. Zy ves tigen o.m. de aandacht op de be voorrechte positie die hoeken en tijd schriften in het internationale post verkeer genieten en menen „dat het nationale belang niet bij het interna tionale mag worden achtergesteld". Aan het slot van de vrijdag en zater dag jl. te Antwerpen gehouden ze vende conferentie der Nederlandse letteren, is een algemene resolutie aangenomen waarin eveneens wordt geprotesteerd tegen de verhoogde posttarieven. In Hongarije groot aantal executies en arrestaties De vroegere Hongaarse generaal Gustav Hennyey, die de leiding heeft van het bureau in Duitsland van de „Assemblee van geknechte Europese volken", heeft in Bonn verklaard, dat sedert de opstand 2000 mensen in Hongarije terechtgesteld zrjn. Voorts zijn 20.000 mensen gevangen gezet. 15.000 naar concentratiekampen ge zonden, 12.000 gedeporteerd naar de Sowjet-Unie en 10.000 uit hun vroege re woonplaats verbannen. Hennyey is tot 1944 minister van buitenlandse zaken in de regering van Geza Lakatos geweest. MlllllllllllllillllllllllllllllllllM In Dar-es-S alaam, Tanganyi- p ka, is de twintigjarige vrins H Karim plechtig gekroond tot ff H Aga Khan. De foto laat zien hoe de prins M de symbolische ring werd aan- H geboden, waarmee de kroning werd bekrachtigd. Meer dan éee 25.000 mensen woonden deze plechtigheid bij. E= SITUATIE BEGINT KRITIEK TE WORDEN Krachtige maatregelen zijn nodig Bij de Franse kabinetscrisis Is een andere noodsituatie bezig zich te ont wikkelen: de schatkist raakt leeg, en de Franse economie wordt bedreigd door een inflatie. De arbeidsonrust neemt toe, en president Coty heeft nog steeds geen nieuwe regering zien aantreden. Robert Schuman. de thans 72-jarige „vader van de Europese Unie", heeft zaterdag opdracht van Coty gekre gen om een rapport op te stellen over de economische toestand in Frank rijk. Het weekeinde heeft Schuman besteed aan conferenties met leidende Franse economen. Hij heeft de presi dent maandag medegedeeld, dat hij niet zal trachten een nieuwe rege ring te vormen. Hij verklaarde, dat het onmogelijk voor hem zou zijn een nieuwe regering te vormen, zolang de politieke partijen zo bitter verdeeld zijn. De bestuursleden van de katho lieke vakbonden hebben besloten voor vrijdag een nationale staking van hun leden uit te roepen, als een protest te gen de stijging van de prijzen. De de missionaire regering van Bourgès- Maunoury. die op 30 september strui- Adenauer begint derde ambtstermijn De nieuwe Westduitse bondsregering zal een afzonderlijk ministerie van fi nanciën en een afzonderlijk ministerie voor de schatkist, hebben Frits Sehaf- fer, die totdusverre hondsminister voor financiën was, wordt minister van de schatkist en tevens vice-kan- selier. Franz Etzel wordt bondsmi- nister van financiën. Vandaag zal Adenauer, zeker van een grote bondsdagmeerderheid, officieel voor zijn derde ambtstermijn beëdigd worden. Pas dan is hij strikt genomen Scherpste koersdaling van dit jaar in Wallstreet Op de effectenbeurs te New York heeft zich maandag de scherpste koersdaling van dit jaar voorge daan. Hoewel de spanning in het Na bije Oosten verminderd leek, ver scheen er een zeer omvangrijk aan bod, dat in verband werd gebracht met de ontmoedigende berichten, o.a. over nieuwe produktiebeperkingen, die uit het Amerikaanse bedrijfsle ven werden ontvangen. Drie golven van verkopen brachten de effecten- markt op het laagste peil sedert me dio december 1954. De markt sloot gemakkelijk met een breed front van koersverliezen, die tot ongeveer drie dollar bedroegen. De 2Jf-jarige lichtmatroos Heinz Blank middensliep in het achter schip van de „Plan", toen hij gister avond om 9.05 uur plotseling werd gewekt door een hevige klap. Half slapend holde hij in zijn nachtgoed naar het dek, dat reeds vele tiental len graden slagzij maakte. Hij aar zelde geen moment en sprong na zich van een reddingsboei te hebben voorzien in het water. Enkele se conden later verdween de „Plan" in de golven. Blank dreef reeds een half uur rond in het water, toen. zijn hulpgeroep werd gehoord door de matrozen Quitz (links) en Schroder (rechts), van de Winnetou. formateur, thans is hij in naam slechts het hoofd van een regering, die demissionair de lopende za ken waarneemt. De uitslag der ver kiezingen maakt dat alles tot een for maliteit. Vrijdag legt de kanselier een rege ringsverklaring in de bondsdag af. Die regeringsverklaring zal waar schijnlijk de volgende punten bevat ten: 1) Nauwe bindingen tussen West- Duitsland en de Europese bondge nootschappen 2) Steun aan alle overeenkomsten der grote mogendheden inzake ontwape- ning-onder-toezicht; 3) Hereniging van Duitsland: 4) Een buigzamer houding tegenover het Oosten (daaraan doet het geschil met Joego-Slavië niets af) 5) Voortzetting van Erhards politiek van ondernemersvrijheid. M Is bet driehonderd jaar geleden dat de Zuidafri- aanse stad Paarl (57 km s van Kaapstad), thans een- f= trum van de wijncultuur, door de Hagenaar Abram Gabbema werd ontdekt. kelde, wordt verweten dat zii onmach tig is de dreigende inflatie het hoofd te bieden. De regering heeft 200 miljard francs nodig om het jaar af te fi nancieren, maar men kan in Parijs horen zeggen, dat de 50 miljard francs voor het afbetalen van de lening die de Banque de France verstrekt heeft, niet eens aanwezig zijn. Als de leden van de katholieke vak bond vrijdag staken, zullen zij het spoorwegpersoneel, dat in de beide andere vakcentralen is georganiseerd, ook zien staken en het personeel van de metro is voornemens om vrijdag ook voor 24 uur het werk neer te leg gen. De onderwijzers zijn ontevreden over de te grote klassen, en hebben van hun vakorganisaties de aanspo ring gekregen om niet meer dan 40 leerlingen per klas toe te laten. In Nantes en Saint Nazaire rommelt het, en het kantoorpersoneel in geheel Frankrijk denkt ook aan een staking. De Franse pers heeft de politici met klem verzocht hun koehandel te stop pen en de handen ineen te slaan. „Dit spel van afslachting moet afgelopen zijn", schreef o.a. de „Figaro". Drie informateurs hebben tot op heden hun meerdere moeten erken nen in het spook dat in de assem blee rondwaart. Over het algemeen is men van oordeel dat de situatie kritiek begint te worden, en dat krachtige dus impopulaire maatregelen nodig zijn om de toe stand te keren. President Coty heeft de leiders der twee grootste met-communistische partijen, de socialist Mollet en de conservatief Pinay verzocht hun ge schillen opzij te zetten en een eind te maken aan de grootste crisis die Frankrijk sinds de oorlog beleefd heeft. De twee partijleiders waren tegelijk in de ambtswoning van de president. Pinay was ervoor per vliegtuig uit midden-Frankrijk ge haald. SCHEEPSRAMP OP DE WESTERSCHELDE BINNEN VIJF MINUTEN heeft zich maandagavond omstreeks ne gen uur een scheepsramp voltrok ken op de Westerschelde in de Bie- zelingse Ham, waarbij de 291 brt. Opvarenden (8) werden gered metende Duitse kustvaarder „Plan" is gezonken. De „Plan" was met een lading wol op weg van Antwerpen naar Hamburg cn werd ter hoogte van het Bevelandse dorp Biezelinge aangevaren door de „Winnetou", een Duitse tanker van 6.584 brt, die op weg was naar Antwerpen. Ondanks het feit, dat de coaster binnen weinige minuten in de gol ven verdween, konden alle acht op varenden worden gered. Nrar men ons meedeelde voer de „Winnetou" geen navigatielichten. hetgeen de oorzaak van het ongeval zou zijn geweest. Verscheidene be manningsleden van de „Plan" hadden zich reeds ter ruste begeven, toen de aanvaring geschiedde. Zij werden evenals hun niet-slapende kameraden plotseling door een lievige knal opge schrikt. Drie van de opvarenden en de loods sprongen tijdens de aanva ring over op de „Winnetou". De vijf anderen deden een reddingsgordel om en sprongen in het water. Kort daarop nog geen vyf mi nuten nadat de aanvaring was gebeurd verdween het schip bij na rechtstreeks in de golven. De vjjf drenkelingen van de kustvaar der hielden door roepen contact met elkaar en na een half uur werden vier van hen door een sloep van de „Winnetou" gevon den. De vijfde en laatste drenke ling was wat afgedreven; hij werd door een voorbijvarend schip op gepikt en later ook aan boord van de „Winnetou" gebracht. Assistentie Inmiddels waren uit verschillende plaatsen aan de Westerschelde sleep boten uitgevaren om assistentie te verlenen. Uit Terneuzen voeren de sleepboten „Holland" en „John P. Best" uit, in Hansweert verlieten de sleepboten „Tyma" en „Jadi Et" de haven, evenals de R.P. 4 en de „Wa tersnip" van de douane en in Bres- kens koos de reddingsboot „Presi dent Wierdsma" het ruime sop. Aanvankelijk was niet bekend, dat alle opvarenden reeds waren gered, zodat het zoeken nog vrjj lang heeft feduurd. De bemanning van de „Jadi dacht op een gegeven moment de opvarenden van de gezonken kust vaarder in een sloep te zien ronddrij ven. Het bleek echter een zeven kop pen tellende motorsloep van het pas serende schip „De Waal" te zijn, die naar de drenkelingen zocht. Op een gegeven moment geraakte de benzine van deze sloep op, zodat het „Het dagboek van Anne Frank" Demonstratie tijdens opvoering in Linz Tijdens een voorstelling van „Het dagboek van Anne Frank" in de Oos tenrijkse stad Linz, heeft de politie een dertigtal studenten uit de zaal moeten verwijderen. De voorstelling moest gedurende een half uur onder broken worden. De jongelui maakten beledigende op merkingen aan het adres van de jo den en maakten afkeurende geluiden. De voorstelling werd stilgezet, waar na de jongelieden verwijderd werden. Ze zijn naar het hoofdbureau van poli tie gebracht, en vervolgens vrijgela ten. Franse maatschappij bouwt brug over de Bosporus Het beroemde plan voor een brug over de Bosporus zal binnenkort na bij Instanboel door een Franse maat schappij in samenwerking met de Turkse autoriteiten worden uitge voerd. De brug die 1.340 meter lang en zeventig meter hoog wordt, zal door twee pijlers worden geschraagd, welke 675 meter uit elkaar zullen vaartuig op de stroom mee in de rich ting van een zandbank dreef. Toen een van de opvarenden met een lan taarn begon te zwaaien om de in de huurt zijnde schepen te waarschuwen dacht men tegenover de drenkelin gen van de „Plan" te staan. De plaats, waar de Duitse kustvaar der is gezonken, is ruim 40 meter diep ongeveer 3 km ten noorden van Hoe- dekenskerke en bevindt zich midden in de vaargeul. Aanvankelijk bracht dit enige stagnatie voor de scheep vaart met zich mee, temeer, omdat men toen nog zocht naar de drenke lingen. De boeg van de „Winnetou" werd bij de aanvaring enigszins inge deukt. Het schip is terplaatse voor anker gegaan. VERWACHT. ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met en kele buien. Iets kouder dan gisteren. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen west en noordwest. ZON EN MAAN 23 oktober Zon op 7.20 onder 17.32 Maan op 7.38 onder 17.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1