Quebeceen taaie kluif Radio-activiteit bezit gevaarlijke maar ook nuttige aspecten MAANDAG 21 OKTOBER 1957 P ROV1N OI ALE ZE ETJW BE C 01RANT van LORD ALAN BROOKE de rechterhand van WINSTON CHURCHILL Voorjaar en zomer 1943 lie ten er geen twijfel over bestaan, dat een keerpunt in de oorlog was bereikt. Het of fensief in Noord-Afrika verliep geheel volgens de plannen, die op de Casablanca-conferentie waren gemaakt met als glorieus einde de overgave van een kwart miljoen man Duitse en Italiaan se troepen. De invasie op Sicilië verliep eveneens naar wens en tenslotte kon de inval in Zuid- Europa beginnen, waarmee de weg werd gebaand voor een in vasie in Frankryk en die de Rus sen in staat stelde Hitler's le gers honderden kilometers terug te dringen. Aan de andere kant werd de strijdmacht van de Amerikanen in de Pacific een steeds gevreesder tegenstander voor de Jappen. In augustus 1943 meende Alan Brooke en zijn generale staf, dat het weer eens tijd werd met de Amerikaanse collega's de koppen bijeen te steken om de volgende stappen, die naar de overwinning moesten leiden nader onder ogen te zien. Gesprek Het was te voorzien, dat de plan nen, die de Britse generale staf on der leiding van Alan Brooke had gemaakt niet geheel zouden over eenstemmen met die, welke de Amerikanen hadden opgesteld. Het gesprek, dat zou plaatshebben te Quebec, werd echter van Ameri kaanse zijde beter voorbereid dan de vroegere conferenties; men had destijds de techniek van de Britse onderhandelingen goed bestudeerd en Alan Brooke zou bemerken, dat de Yankees niet zo spoedig door zijn vasthoudendheid te beïnvloe den zouden zijn als destijds in Ca sablanca. Churchill, Alan Brooke en de an dere hoge Britse officieren reisden naar Canada met de „Queen Ma ry", waar aan boord tijdens tal van bijeenkomsten de lijn werd uit gestippeld van de komende bespre kingen. Churchill arriveerde op 12 augustus en bracht enige dagen door in gezelschap van president De conferentie te Quebec. Éerste rij: MacKenzie Kingpresident Roose velt en Churchill. Achterste rij: ge neraal Arnold, lucht maar schalk Sir Charles Portal, Alan Brookeadmi raal King, veldmaarschalk Sir John Dill, generaal Marshall, admiraal Sir Dudley Pound en admiraal Leahy. Roosevelt, bij welke gelegenheid beide staatslieden elkaar eens pol sten over hun standpunten. Twee belangrijke punten stonden op het programma: de invasie in Frankrijk en de strijd in de Paci fic. Andere visie Alan Brooke had moeilijke da gen voor de boeg. In - Londen was bepaald, dat de aanval op Noord-Frankrijk evenals de ac ties in het Middellandse Zee-ge bied onder een Hoger Comman do zouden moeten plaatsvinden. En omdat het commando van de gevechten rond de Middel landse Zee in handen was gege ven van een Amerikaan, achtte men 't juist de invasie in West- Europa onder leiding van een voldoende materiaal en er voldoen de schepen waren. De landing op Sicilië en ervaringen, die hierbij waren opgedaan, vormden voor beide zijden van de conferentieta fel de basis van het gesprek. De Amerikanen van hun kant ech ter hadden ook hun zorgen over de strijd in de Stille Oceaan en de grote moeilijkheid was de invasie- plahnen zodanig te regelen, dat de sterkte van de strijdkrachten in de Pacific geen afbreuk zou worden gedaan. Het werd een inspannende confe rentie, voor Alan Brooke zelfs een teleurstellende conferentie. Hij hoorde het besluit van Churchill om een Amerikaan met de invasie te belasten op de 15 zijn dagboek zegt: zwarte dag.. TIJDENS de conferentie van Quebec kreeg Brooke de teleur stelling van zijn leven, toen Churchill hem langs z'n neus weg mededeelde, dat niet hij, maar een Amerikaan het commando van de invasie in West-Europa zou krijgen. Het waren moeilijke dagen, daar in Quebec, aldus Brooke, die dagenlang moest vechten tegen „moeilijkheden, verschillen van inzicht, halsstarrigheid, domheid, kleinzieligheid en koppigheid". Engelsman te doen plaatsvin den. Tijdens de gesprekken, die Churchill met Roosevelt had, bleek men in Amerika een an dere visie te hebben. Roosevelt achtte het beter, dat de inva sie onder leiding zou komen te staan van Marshall en niet van Brooke, waarbij hij de Engel sen een taak toebedacht in de Pacific, waar hij het Hoger Commando graag in handen van Mountbatten zag. Churchill was op dat ogenblik be zeten van een bepaalde taktiek in het Verre Oosten met o.a. een bezetting van noordelijk Sumatra waardoor de Japanse verbindin gen tussen Singapore en Rangoon afgesneden zouden worden. En Churchill bleek spoedig geneigd het Britse commando over de in vasie in Frankrijk te ruilen voor dat in het Verre Oosten. Ik Botsing Terwijl Churchill en Roosevelt de ze zaken bespraken begonnen hun militaire adviseurs in het Fronte- nac Hotel in Quebec hun conferen tie. De meningen botsten al dadelijk. Het bleek, aldus Alan Brooke, dat de Britse officieren de details van een landing in Frankrijk evenals de vorige maal beter hadden be studeerd. Zij waren bovendien van mening, dat deze aanval alleen succes zou kunnen hebben als er standpunt van de Amerikanen en dat hij met president Roosevelt overeen was gekomen een Ame rikaan met dit commando te be lasten in ruil voor Mountbaetaten's leiding in de Pacific, althans in Zuid-Oost-Azië. Geen ogenblik besefte hij wat dit voor mij betekende. Hij toon de sympathie noch spijt over het feit, dat hij zo plotseling ten kos te van mij van gedachten was ver anderd en hij deed alsof het hier een punt van ondergeschikt be lang betrof." De teleurstelling, die Brooke kreeg te verwerken, werd enigs zins verzacht door de successen, die tijdens de confei-entie in Ita lië werden bereikt en waardoor de Britse en Amerikaanse deskun digen elkaar weer in een pretti ger stemming tegemoet traden. Voetje voor voetje werd liet pad geëffend voor een overeenstem ming. Maar de conferentie te Quebec was een onderneming, die veel en veel meer van Brooke's krachten vergde dan die, welke destyds in Casablanca werd ge houden. Hij had hier niet alleen de opgave met zjjn Amerikaanse col lega's tot overeenstemming te ge- ralten, hij had hier ook te vech ten tegen de impulsieve ideeën en plannen van Churchill. Uitval Het plan om een landing te for ceren in Noord-Sumatra en zo doende de verbinding Singapore Rangoon voor de Japanners af te snijden, had bij Winston Churchill even hardnekkig post gevat als zijn plan Noorwegen binnen te vallen om de vaarweg Engeland Rusland vrij in handen te krij gen. Hij stelde, dat bet mogelijk was van Sumatra uit Singapore te be stoken en dat van hieruit gemak kelijk operaties op Malakka kon den plaatsvinden. Brooke, de man, die zich altijd tegen deze impulsen verzette en meer voorstander was van een strategie, die meer paste in het geheel, zei hem tijdens een ge sprek op 19 augustus in Quebec,— dat wanneer men zijn linkervoet ergens neerzette, men reeds moet weten wat men met de rechter voet zal gaan doen. Churchill werd toen kwaad en riep hem toe: ,,Maar ik heb ge noeg van jouw voorstellen-op-lan- ge-termijn, die ongelukkige idee- en1" Twee dagen later kreeg hjj echter een rapport van de genera le staf in handen, waarin Brooke's mening werd onderstreept en Churchill legde er zich bij neer. Eenzaam Op 24 augustus 1943 werd de conferentie in Quebec afgesloten met de overeenstemming in gro te lijnen voor wat betreft een in vasie in West-Europa in 1944 en de verdere acties in de Pacific en Zuid-Oost-Azië. Brooke schreef in zijn dagboek, dat hij bijzonder mat en moe was na deze afmattende besprekingen en het onafgebroken opboksen te gen moeilijkheden, verschillen van inzicht, halsstarrigheid, domheid, kleinzieligheid en koppigheid." EISENHOWER opperbevelhebber Toen de worsteling plotseling was afgelopen en alle deelne mers aan het gesprek in ver schillende richtingen verdwe nen, overviel mij weer het ge voel van leegheid, eenzaam heid en onvoldaanheid over de resultaten. Na de conferentie van Casa blanca had ik hetzelfde gevoel, terwijl ik wandelde in de tuin van 't Mamounia Hotel in Mar- rakesj. Ik troostte mij toen met de vogels in de tuin. Maar nu, hier in Quebec, zjjn er zelfs geen vogels, die mij in een andere stemming kunnen brengen MAVWAVAWvVAVVW i Laatste artikel: Vriendschap het sterkste wapen. Wanhoop Later heeft Brooke hierbij de volgende aantekening gemaakt: „Voor de lunch had ik een ge sprek met Churchill. Ik herin ner mij dat als de dag van gis teren. Wij wandelden heen en weer op het terras voor de sa lon van de Citadel en keken neer op de St.-Lawrence-rievier en de omgeving van Quebec. Maar toen Winston aan het woord was verdween dat mooie uitzicht in grauwe wolken van wanhoop. t had destijds vrijwillig in de moeilijke dagen voor El Alamein afstand gedaan van het comman do in Noord-Afrika en voorgesteld Alexander in mijn plaats te be noemen. Ik deed dat omdat ik voelde belangrijker werk te zul len kunnen doen aan de zijde van Winston Churchill. Maar nu, nu het er om ging met een grote actie de oorlog af te sluiten, nu de grote triomf van de overwinning moest worden ge plukt, voelde ik mij niet langer gebonden aan Churchill, die mij trouwens al bjj drie verschillende gelegenheden het oppercommando van de inval in Frankrijk heeft Zware slag „Het was een zware slag voor mij nu te horen, dat Churchill ge heel was omgezwenkt naar het PROF. ATEN IN AMSTERDAM: Onmogelijk alle radio-actieve atomen onschadelijk te maken ln de aula der hoofstedelijke Universiteit heeft prof. dr. A. H. W. Aten zaterdag gesproken over „het nut en de gevaren van radioactieve isoto pen". Na zijn bevreemding erover te hebben geuit dat „in de pers, in voordrachten en discussies veel meer aandacht wordt besteed aan de vermeende nadelen dan aan het reële nut van de radioactiviteit", zei spreker te willen trachten „de verschillende kanten van de toepassingen der radioactieve stoffen in hef juiste licht te plaatsen. De nuttige en de gevaarlijke aspecten kunnen reeds duidelijk worden onderscheiden. Prof. Aten vervolgde: „Bijna on middellijk had men Het belangrijkste gebruik van radium de vernieti ging van schadelijk weefsel zowel in principe begrepen als in de prak tijk toegepast. Te betreuren was, dat op dat tijdstip zowel de meetappara ten als het biofysisch inzicht ontbra ken, die het later mogelijk zouden maken dergelijke bestralingen op vei lige en medisch verantwoorde wijze uit te voeren. Zowel in de techniek als bij de me dische diagnose en behandeling groeit het nut van de radioactieve isotopen met de dag. Enerzijds vermijdt men veelal voor de patient bezwaarlijke om niet te zeggen rampzalige gevol gen, anderzijds Kan vaak pas door de ze techniek een stralendosis toege diend worden, die voor werkelijke ge nezing vereist is. In de Verenigde Staten worden jaarlijks meer dan een miljoen patiënten voor medische doel einden met radioactieve isotopen be handeld". „Misschien nog meer spectaculair is aldus spreker de ontwikkeling in de industrie waarbij in de meeste fevallen zulke kleine hoeveelheden ra ioactiviteit toegepast worden dat hiervoor geen speciale voorzorgen vereist zijn. Een groot voordeel is dat de techniek voor Het meten van radio actieve stralen zich in 't bijzonder er toe leent om gecombineerd te worden met de elektronische controle van ver schillende machines en apparaten. Op het ogenblik bedragen de besparingen voor de industrie in de Verenigde Sta ten reeds 400 miljoen dollar per jaar. Van de bezwaren noemde spreker het grootste probleem: „Het ge vaar voor de mens. als individu en als soort. We moeten daarbij twee mogelijke wijzen van beschadiging in het oog houden: van buiten af door doordringende stralen (de z.g. gammastralen) en vanuit het organisme zelf tengevolge van ln het lichaam opgenomen radioac tieve produkten. De essentiele moeilijkheid in dit op zicht is, dat niemands leven zo inge richt kan worden, dat hjj geheel aan uitwendige bestraling of aan het op nemen van radioactieve stoffen door mond en ademhalingsorganen ont snapt, maa- gelukkig weten wjj op dit gebied van de omstandigheden, waar waaronder wa leven, heel wat af". „Aan natuurlijke „bronnen" van straling heeft de ontwikkeling van onze cultuur in de laatste decennia enkele srdere toegevoegd. Verreweg de belangrijkste hiervan is de stra lingsdosis tengevolge van het medisch gjufeaoa^fiSOUEaote dl laatst* i&rcu is daar nog ofschoon in veel min dere mate bij gekomen de straling ten gevolge van kunstmatige radio actieve stoffen". Het is onmogelijk alle radioactieve atomen werkelijk te verzamelen en onschadelijk te maken. Een gedeelte dat overigens net zo klein gemaakt kan worden als men zelf wenst te be palen, zal altijd ontsnappen. Op zich zelf brengt dit geen enkel serieus ri sico met zich mee. De moeilijkheid is te beslissen waar wij de grens van het toelaatbare willen trekken. Men zou geneigd kunnen zijn dit laatste probleem op te lossen door te zeggen: zo laag mogelijk. Op deze wijze kunnen wrj echter geen ant woord vinden, want wij moeten voor iedere keer. dat wij. er de helft uitha len ongeveer evenveel betalen. Het is zonder meer duidelijk, dat een onbe perkt perfectioneren van de waterzui vering economisch niet verantwoord kan zijn. Gelukkig ontbreken ons niet de gegevens waarop wij ons oordeel kunnen baseren. Terwijl over de experimentele feiten nauwelijks verschil van mening bestaat, mag ik niet verzwijgen dat om conclu sies die men eruit mag trekken 0 De inkomsten uit vracht bedroegen voor de Noorse koopvaardijvloot ln de eerste helft van 1956 1 700 miljoen kronen en in de tweede helft van dat jaar 1.200 miljoen kronen. In de eerste negen maanden van 1957 zijn aan Noorse rede rijen 80 nieuwe schepen opgeleverd, met een totale tonnage van 1.043.525. Dat was 5 schepen en 110.000 ton meer dan in de overeenkomstige periode van vorig Jaa' nog heftig gestreden wordt. Het bereiken van overeenstemming wordt hierbij nog vertraagd door het feit. dat nien niet zelden de mening hoort verkondigen, dat op dit gebied het treffen van een oor deel aan een bepaalde vakgroep voorbehouden zou moeten blijven' Prof. Aten besloot zijn voordracht: „Het is mijn mening dat tegen een dergelijke opvatting met nadruk ge protesteerd moet worden. Een alge mene en vrije discussie kan slechts bevorderlijk zijn voor het benaderen van de waarheid en het is zelfs niet in te zien op welke andere wijze dit doel te bereiken zou zijn. Nergens is het meer dan in de aula onzer universiteit op zijn plaats om er een lans voor te breken dat ook op dit terrein weten schappelijke meningen tot vrije ui ting zullen mogen komen". Tweede atoomzuil te Windscale is stilgezet De Britse commissie voor atoom energie heeft bekendgemaakt dat de tweede atoomzuii te Windscale is stil gezet, op verzoek van „atoomchef" sir William Penney. Penny leidt het on derzoek naar dc ontsnapping van ra dio-actieve iodine in een groot gebied van Cumberland vorige week. Dit besluit betekent dat de produk- tie van plutonium in deze fabriek tot stilstand is gekomen. Maar ander werk wordt ononderbroken voortge zet, zeide de commissie. Vorige week is een reactor van het atoomstation oververhit geraakt en kwamen daardoor, via de schoorsteen kleine hoeveelheden radio-actieve iodine in de omgeving terecht. Geen mens liep letsel op, maar in een groot gebied werd de boeren verboden melk te verkopen, omdat koeien be smet gras gegeten hadden. In de uitgegeven verklaring heette het dat de sluiting van de tweede atoomzuil te Winscale ten doel had het onderzoek naar het gebeurde van vorige week te vergemakkelijken. Ge zegd werd dat de zuil zo lang buiten werking zal blijven als voor de doel stellingen van het onderzoek nodig is. Deze stap moest genomen worden op dat een reactor beschikbaar zou zijn onder precies dezelfde omstandighe den als de reactor die oververhit was geraakt. Er is niets mis met zuil no. 2, zo werd in de verklaring onder streept. (Advert entte j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7