PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VIER NOORDSE LANDEN OVERWEGEN de BILT het vormen van economisch blok Belgisch jacht bij Breskens gezonken RUSSISCHE TROEPENMACHT OPGESTELD BIJ TURKSE GRENS Vandaag... 200e jaargang - no. 248 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 okt. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarlel. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 88-80, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3548 of 8304); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, Lange Vorststraat 68, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg, Nieuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr 2; Zlenkzee. red. lel 24; adm. tel. 2S De mogelijkheid bestaat dat de twintig miljoen Zweden, Noren, Denen en Finnen binnen een of twee jaar een aaneengesloten economisch blok zullen vormen op de internationale markt door zich te verenigen in een noordse gemeenschappelijke markt en een noordse douane-unie. Zondag zijn te Kopenhagen de gedetailleerde plannen bekendgemaakt. De plan nen zijn opgenomen in een rapport, dat een 15 leden tellende commissie van deskundigen uit de vier landen na twee jaar grondig onderzoek heeft gepubliceerd. In haar rapport zet de commissie uiteen, op welke wijze de vier landen zouden kunnen samenwerken op het gebied van de economische produk- tie van het onderwijs, van de financiën en van de handel. Ook bevat het rapport een uitvoerig overzicht van de economische toestand en de eco nomische problemen der vier noordse landen. De commissie meent, dat een eventuele toekomstige samenwerking ongeveer als volgt zou moeten verlopen! De eventuele samenwerking moet zich, aldus het rapport, ten doel stel len het gezamenlijke nationale inko men van de vier landen in de loop van de eerstvolgende 20 of 25 jaar te verdubbelen. De commissie wenst de eventuele Noordse markt te karakte riseren als een typisch „laag tarief- gebied". De totstandkoming van een Noordse markt zou de vorming van een Eu ropees vrijhandel sgebied vergemak kelijken en zou het Scandinavische blok in staat stellen met buiten-Eu- ropese landen van een economisch krachtiger standpunt uit te onder handelen over tarieven. De toekomstige Noordse markt zou ongeveer 80 procent der goederen binnen het blok omvatten. De commissie geeft toe dat de Noord se landen niet hun eigen gemeen schappelijke markt kunnen hebben en tegelijkertijd lid zyn van de West- europese marktorganisatie. Wel zou het noorden aan een eventueel Euro pees vryhandelsgebied kunnen deel nemen, maar de vorming daarvan kan op zijn best over twaalf of vijf tien jaar verwacht worden, terwijl een Noordse markt desgewenst over Belangstelling voor Franse straaltrainer. Tydens een persbezoek aan de Franse vliegtuig- en motorenindustrie, zo werd van de zijde van de vertegen woordiger van het ministerie voor de Franse luchtmacht medegedeeld, dat de Nederlandse regering grote be langstelling heeft voor de fouga „Ma gister", de lichte straaljager, welke thans in serie wordt gebouwd door Air Fouga te Toulouse-Blagnac. De ze op zich zelf verrassende medede lingen werden bevestigd door de di rectie van Air Fouga te Parijs en door de Franse luchtmachtautoritei ten. Prins Bemhard heeft enkele maanden geleden op het vliegveld van Salon met de fouga „Magister" gevlogen en na afloop daarvan zijn volle tevredenheid over dit toestel uitgesproken. Jacques Grangette, de 31-jarige chef testpiloot van Air Fouga. heeft ver teld dat hij na de demonstratievlucht op de I.L.S.Y. van dit jaar, naar Gil- ze-Rijen is gegaan en daar een week is gebleven voor het geven van voor lichting aan de Nederlandse lucht machtautoriteiten Van de zijde van de luchtmachtvoor- lichtingsdienst in Nederland verna men wij, dat inderdaad demonstraties met de fouga „Magister" midden ju ni op de basis Clilze-Rijen zijn gehóu den. Het is nog een open vraag of de Nederlandse luchtmacht ten aanzien van een straaltrainer op een nieuw type zal overgaan, omdat hieraan ver scheidene problemen vastzitten, ook van financiële aard. En mocht hiertoe worden overgegaan dan komt het vraagstuk van het tvpe aan de orde. In dit verband luidde het antwoord van de luchtmachtvoorlichtingsdienst op de mededelingen van Franse zijde over de besprekingen met de Neder landse autoriteiten op dit ogenblik dan ook: officieel geen commentaar. een of twee jaar in werking zou kun nen treden. Gezagsorgaan De commissie meent dat een supra nationaal gezagsorgaan voor ijzer en staal wenselijk zou zijn. Noorwegen zou de grootste bijdrage aan de energie-voorziening moeteir leveren. Het rapport bevat enige con crete voorstellen voor deze inter- Scandinavische energievoorziening. Zware straffen voor 9 Egyptische militairen. dag elf beklaagden schuldig bevon- in het kader daarvan op president den aan een samenzwering tot om- Nasser beraamde moordaanslag, verwerping van de regering, en een Twee verdachten werden vrijgespro ken. Vier verdachten zijn veroordeeld tot levenslange dwangarbeid, de ove rigen werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van 15 tot. 5 jaav. Een van hen, Mohammed Salah El Din, wafdistisch minister van buitenland se zaken in de regering onder Fa- roek, kreeg 15 jaar dwangarbeid. Zijn voormalig collega van sociale zaken kreeg 12 jaar dwangarbeid. De uitspraak van het opperste militaire gerechtshof is door pre sident Nasser goedgekeurd. De veroordeelden kunnen niet in be roep gaan. Op het gebied van financiën en valuta stelt de commissie de in stelling van een Noordse beleg- gingsbank voor. Zulk een bank zou een beginkapitaal van 300 miljoen dollar moeten hebben. Noorwegen, Denemarken en Fin land zouden elk 60 miljoen dollar moeten bijdragen, Zweden 120 mil joen. Door middel van deze bank zou den de noordse landen fluctuaties op de internationale markt kun nen opvangen. Bovendien zou de bank Scandinavische industrieën by tijdelijke moeilijkheden kun nen helpen. De Noordse markt zou moeten trachten een evenwicht te vinden tussen de verschillende binnen de markt heersende toestanden op het gebied van belastingen, lonen, sociale verzekeringen, monopolies e.d. cn zou bestuurd moeten wor den door een raad van ministers en door een raad, waarin van elk land drie leden zitting zouden hebben. Een ontwerp-eonventie van 27 artike len heeft de commissie reeds in het rapport opgenomen. Schuman belast met verzoeningsmissie President Coty heeft zaterdagmiddag de volksrepublikein Robert Schuman belast met een „verzoeningsmissie". „Myn missie is beperkt en nauwkeu rig omlijnd", zo vertelde Schuman aan de pers, „in hoofdzaak is het een kwestie van omlyning van een onmid dellijk program a oor de komende 8 a 15 dagen. De problemen voor welke wij ons gesteld zien. dienen onmid dellijk opgelost te worden. Het is een Ivwestie van uren". In politieke kringen in de Franse hoofdstad verwacht men dat presi dent Coty Robert Schuman spoedig zal verzoeken te trachten een nieuw kabinet te vormen. Men geeft Schuman een meer dan re delijke kans van slagen, mdien hy zich bereid verklaard de taak van ka binetsformateur op zich te nemen. Schuman die de initiatiefnemer is geweest bij de oprichting van de Europese steenkolen- en staalge meenschap (het „Schuman plan") staat bekend als een kundige be middelaar. Politieke waarnemers achten hem in staat een einde te maken aan de bittere strijd tussen de Franse politieke partijen. Hongaren mogen geen zwart dragen De Hongaarse autoriteiten nemen uitgebreide maatregelen om te voorkomen dat de opstand A an vorig jaar herdacht Avordt. Uit alle winkels in Boedapest zyn zwarte dassen, rouwbanden en zwarte stoffen verdwenen. Mensen die normaal zwarte kle ren dragen of die in de rouw zijn hebben de waarschuwing ge kregen, dat zy woensdag als het een jaar geleden zal zyn dat de opstand begon beter iets anders kunnen dragen om „misverstanden" te A'oorkomen. Congierges \fan huizenblokken hebben de vlaggen moeten in leveren. Voorts moeten zy aan de politie alle bijeenkomsten in hun blokken, ook verjaardagspartijtjes, melden. In het Waaggebouw te Almelo heeft prinses Beatrix zater dagmiddag de opening verricht van de tentoonsteling Sculp tuur uit verleden en heden in Nederlands particulier bezit". Deze expositie is georganiseerd door de Almelose kunstkring „De Waag". De prinses met de heer A. A. W. van Wulfften Palthe, voor zitter van de kunstkring De Waag" bij het tegen het einde van de 15de eeuw uit eikenhout vervaardigde beeld van de Heilige Rochus. Eerste Europese reactor in Noorwegen? Functionarissen van de O.E.ES, hebben zaterdag in Parijs verklaard, dat de eerste gemeenschappelijke Europese atoomreactor voor onder zoek waarschijnlijk in Noorwegen ge vestigd zal worden. Veertien landen van de O.E.E.S. voeren op het ogenblik gezamenlijk onderhandelingen met de Noorse re gering. De reactor, van het „kokend vj*tcr-lype", zou in Haldem gebouwd n.fetea wo.rden en in maart 1958 klaar moeten zijn. Men verwacht in de komende paar weken de ondertekening van een overeenkomst met Noorwegen. Monument ter ere van ,de vrouw' in 't verzet. De besturen van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevange nen en ae nationale federatie raad van het Voormalig Verzet Nederland te Hilversum heboen het initiatief genomen in Hilversum een monu ment op te richten ter ere van „de vrouw" in het verzet, aan de Laan 1940—1945. Er zal een comité worden gevormd dat de plannen in studie neemt en uitwerkt. 9 Door het gereed komen van een 1800 km. lange autoweg van Lhasa af door de provincie Sjing Hai naar het station van Hsia Toeng is de Tibetaanse hoofd stad verbonden met het spoorwegnet van Communistisch China. Het is de langste grote-verkeersweg in China. TURKS BLAD MELDT: Vlootoefeningen in Perzische golf. Het Turkse blad „Djoemhoryet" beschuldigt de Sowjet-Unïe ervan, een aanzienlijke troepenmacht bij de Russisch-Turkse grens samen te trekken. Het blad is van mening, dat als de Verenigde Naties de Turks- Syrische kwestie behandelen ook „de gevaarlijke toestand aan de Turks- Russische grens" ter sprake moet worden gebracht. Er zou een inter nationaal onderzoek ingesteld moe ten worden naar „deze twee nauw met elkaar samenhangende vraag stukken". De Britse Labourleider Hugh Gaitskell heeft zaterdag in Bristol gepleit voor een snel onderzoek in het Turks-Syrisch grensgebied door waarnemers van de Verenigde Na ties. Dan zal blijken of de kwestie een Russische propagandastunt is of dat er werkelijk oorlogsgevaar be staat. In het laatste geval zou men eenheden van het V.N.-leger uit Sinaï naar het grensgebeid tussen Turkije en Syrië moeten overbrengen om de vrede te bewaren, zo meende hij. Turkije heeft aan Egypte een nota gezonden waarin het verzekert, niet van plan te zijn Syrië aan te vallen, aldus is zondag in Cairo officieel me degedeeld. De Egyptische oorlogsschepen die Bij de viering van het vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart is in Den Haag een nieuw gebouw voor de K.N.V.V.L. geopend door prins Bemhard. De foto laat zien hoe de prins de oorkonde onderte kende, waarmee hij de officiële ope ning van het nieuwe gebouvj be krachtigde. Links ziet men minister mr. J. Algera, en rechts de heer C. Kolffvoorzitter van de K.N.V.V.L. Alle opvarenden (8) door .President Wierdsma' gered. Zondagavond omstreeks half ne gen is op een zandbank voor de ha ven van Breskens het Belgische 10 ton metende jacht „La belle poule" uit Ostende gestrand. Het zond onmiddellijk lichtsei nen uit, waarop uit Breskens de reddingboot, de „President Wierds ma" en het bergingsvaartuig „De Bruinvis" uitvoeren, terwijl uit Vlissingen een loodsboot van het Nederlands Loodswezen ter assi stentie uitvoer. Ongeveer te kwart voor tien gelukte het de redding boot vyf man van het inmiddels onder water verdwenen zielbootje aan boord te nemen. Drie vrouwen, die nog in een sloep ronddreven, werden later opgepikt door de mo torsloep van de loodsboot „Zilver meeuw" en door de „President Wierdsma" overgenomen. Zo meerde de reddingboot, te gen half elf in de Breskense ha ven, met. de gehele geredde be manning van het gestrande jacht aan boord. Alle geredden zyn te Brussel wonende Belgen, die de in de jachthaven van Breskens ge stationeerde „La belle poule" mochten gebruiken van de Ostend- se eigenaar. Het jacht was verze kerd. De bezittingen, die de Bel gen mee aan boord hadden geno men, zyn op drie koffers na verlo ren gegaan. Met natte kleren en de schrik nog in de benen stapten de geredden het café „Miranda" te Breskens binnen, waar korte tijd later de natte kousen en schoenen rond een snorrende ka chel de enige stille getuigen waren van de stranding. En natuurlijk de aanwezigheid van schipper J. Slis van de reddingboot, die voor de dankbare geredden acht maal zijn handtekening op een brief kaart moest plaatsen. De 61-jarige schipper van de „President Wierds ma" van de Zuid Hollandse Reddings Maatschappij werd zo'n beetje gehul digd en hij had het, met de beman ning stuurman C. Erasmus. machi nist R. van Quekelberghe en matroos W. van de Broecke waarachtig ver diend ook! Gewaarschuwd door de roeiers- wacht te Vlissingen was schipper Slis met zijn „President Wierdsma" de woelige Westerschelde opgevaren, recht op de vuurpijlen af, die de Bel gen als noodseinen afstaken. Op de plaat voor de Breskense haven, waar het jacht aan de grond was gelopen, stond een „mooie" deining, zoals de schipper het later vertelde en de „Pre sident Wierdsma" stampte keer op keer op de plaat, dreigde zelfs vast te lopen. Maar men zette door, want het jacht maakte lelijk slagzij. Stampend kwam de „Wierdsma" langszij. Eén van de vijf mannen werd vóór overgenomen, de twee de bij 't wand en de derde achtc: 't wand. De vierde trok schipper Slis zelf van het zinkende jacht. „La belle poule" lag toen zo scheef, dat de vijfde en laatste schipbreu keling, die zich aan het hoge boord vastklampte, half in het water hing. Net op tijd kon ook deze Belg worden gered. „We hebben een beetje moeten tob ben, omdat het aardedonker was en we de grond raakten", zei schipper Slis, „maar hoe het ook gelopen was, we hadden ze niet in de steek gela ten". Schipper Slis hééft de Belgen in hun nood niet in de steek gelaten: te gen tienen kon hy koers zetten naar de haven van Breskens, hetgeen het begin betekende van een vlotte terug reis. Tegen twaalf uur vertrok het gezelschap, weer monter, met twee grote auto's in de richting België. Het jacht werd vannacht bij hoog water geheel overspoeld. Geen kerkbouwsubsidies in gemeenteprogram V.V.D. In het ontwerp-gemeenteprogram van de V.V.D., zoals dat zaterdag door de vereniging van staten- en raadsleden van de V.V.D. is vastge steld, is niet opgenomen dc wense lijkheid in daarvoor in aanmerking komende gevallen een gemeentelijke subsidie te verstrekken voor kerk bouw. Enkele leden stelden dat het deel der bevolking, dat niet tot kerkge nootschappen behoort, zich door de ze subsidies aan kerkgenootschappen benadeeld voelt, terwijl enkele anaere leden meenden, dat deze gelden be schikbaar komen voor kerkgenoot schappen, die het best zijn georgani seerd en de grootste bouwactiviteiten de dag leggen. Voorts werd nog gesteld, dat het onjuist is. kosten, die nodig zijn voor kerkgenootschappen, ta laten dragen door üiet-keit '.elijken. op het ogenblik in Syrië zijn. zullen echter tot nader order daar blijven, zo heeft het Syrische opperbevel za terdag bekendgemaakt. Tussen 25 november cn 10 decem ber zuller. in de Perzische Golf en in de Zee van Oman vlootoefeningen gehouden worden, waaraan Ameri kaanse. Britse, Perzische, Turkse en Pakistaanse eenheden zullen deelne men, aldus heeft een officiële Paki staanse woordvoerder meegedeeld. Strijd op ,drie fronten' om Nieuw-Guinea. De minister van buitenlandse zaken Soebandrio, heeft gezegd, dat Indo nesië „op drie fronten zou strijden" voor het verkrijgen van Nieuw-Gui- nea. Soebandrio. die hier vanuit New York naar Djakarta is teruggekeerd, waar hij aan het hoofd stond van de Indonesische delegatie bij de Ver. Na ties, noemde die fronten n#der als Indonesië, Nederland en de Verenigde Naties. Stichting van de Arbeid kwam weer bijeen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is zaterdag weer bijeen ge weest, ter voortzetting van de dis cussies over de sociaal-economische toestand. De besprekingen in de boezem van het bestuur zijn nog niet ten einde. Ze zullen op 31 oktober worden voort gezet. De vakbonden willen een tijdelijke verhoging van de kinderbijslag. De werkgeversorganisaties verwerpen dit voorstel niet. maar zijn er toch niet zonder moeite van te overtuigen. s vertrekken de onderzeebo- H ten Hr. Ms. „Walrus" en Hr. Ms. „Zeeleeuw" naar de West, waar eerstgenoemd schip ter H beschikking zal staan van een expeditie van het geodetisch M instituut te Delft, die de ver- schijnselen van de aardbodem in de gebieden rond het Pana- makanaal zal onderzoeken. llllllllliillllllllllllllillllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllilllllllllllll VERWACHT. WISSELVALLIG WEER. Enkele opklaringen maar ook hier en daar buien. In net zuiden van het land echter aanvankelijk nog zwaar bewolkt. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. Matige tot krach tige en langs de knst krnehtïge tot harde wind tussen znid-west en west. ZON EN MAAN 22 oktober Zon op 7.18 onder 17.34 Maan op 6.16 onder 17.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1