w TURKEN KENNEN GEEN GEHEIMEN Formulieren van Grootboek woningverbetering te moeilijk Ballocraf De ervaring van oe fl-gnep bevestigt opnieuw de onmisbaariieid van Aspibin ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 P ROV IN C 1 ALE ZEEUWSE COURANT 11 llllllllllllllllilllllüllUIIIUIIIIIIlllllllllil llllllllllilllllillllllllllllllllllli] xv/' naar hel oorlogsdagboek van lord alan Brooke cle rechterhand van winston churchhx (XIII) EIND JANUARI '43 werd het Britse kabinet gebom bardeerd met brieven en tele grammen van Churchill. De re gering wenste hem terug in Lon den. Sir Winston echter meende, dat hij na de conferentie van Ca sablanca eerst een gesprek dien de te hebben met de Turkse pre sident. Het zou zo zijn. De Turken, zeer ingenomen met het bezoek van Churchill, wensten de ontmoe ting in Ankara, de hoofdstad, te hebben. Om veiligheidsredenen is de conferentie echter gehou den aan de grens. Het gesprek van Churchill met president Inönü had ten doel Turkije mo derne wapens aan te bieden om het land zo sterk te maken, dat het de Balkan kon binnenvallen zodra de as-mogendheden in het oostelijke Middellandse Zee-ge bied door de Anglo-Amerikaanse operaties werden beziggehouden. Churchill was zich zeer goed be wust van de uitwerking, die zijn be zoek aan Turkije zou nebben, aan de vooravond van de successen in Afrika en Rusland, op het moreel van Duitsland en Italië en op de onderdrukte volkeren in Europa. In trein Op 30 januari vermeldde Alan Brooke in zijn dagboek, dat hij die dag om één uur 's middags per vliegtuig was aangekomen in Ada- na in Turkije. Churchill, Brooke en de anderen werden hier ontvangen en reden met een speciale trein on geveer twintig kilometer naar het westen, waar de trein van presi dent Inönü reeds stond te wachten. De president was vergezeld van veldmaarschalk Cakmak. Brooke had al spoedig door, dat Cakmak weinig kaas had gegeten van het gebruik van moderne wa pens. Hij hield dan ook telkens krijgsraad" met zün adviseurs. De Britse chef-staf kreeg de indruk, dat het lang zou duren eer Turkije zou zijn gereedmaakt om aan de oorlog te kunnen deelnemen. Zor gen maakte hij zich ook over de slechte verbindingen in het land, die de transporten wel zouden be moeilijken. De ontmoeting in Turkije was ech ter een succesvolle. Churchill was bijzonder opgewekt en geestig en de stemming in de trein, waarin men confereerde, at en sliep, was bijzonder gemoedelijk. Geheim Over het bezoek aan Turkije schrijft Brooke: „Bij onze aankomst in Adana vertelde de minister van bui tenlandse zaken, die ons be groette, hoe verrukt het Turkse volk was over dit bezoek van Churchill. Ik vroeg hem hoe het mogelijk was, want het bezoek en de voorbereidingen ervan Gedurende de conferentie in Ca sablanca hadden Roosevelt en Churchill een ontmoeting met de opperbevelhebbers van de vrije Fransen: generaal Henri Honor Giraud (links) en generaal Char les de Gaulle (tweede van rechts) waren toch in het diepste ge heim geregeld; iemand wist toch, aat de Britse minister president hier was. Maar het antwoord was: „Hoe kan men een gebeurtenis als deze geheim houden Natuurlijk weet ieder een er alles van af Het was verre van prettig dat de noodzaak van geheimhou ding zo weinig indruk op de Turken had gemaakt. De situa tie was verre van veilig. Er was zelfs een Duitse fabriek geves tigd vlak bij Adana. Men zou daar stellig van ons bezoek op de hoogte zijn en de Turkse vei ligheidsmaatregelen lieten wel wat te wensen. De twee treinen waren met de achtereinden te gen elkaar geplaatst in het midden van een open ruimte die werd bewaakt door Turkse schildwachten. Ik ging eens een kijkje nemen en vond wat ik verwachtte. Het regende, en iedere schildwacht zat op de hurken met de jas over het hoofd. Hun grootste zorg was niet nat te worden en in de zo veelste plaats kwam de veilig heid van Winston Churchill..." Inönü ...gastheer in Turkije.... X—I ET BEZOEK aan Turkije is een merkwaardige episode ge- weest in het leven van Churchill en Alan Brooke. Hun mis sie verliep echter succesvol. Toen de mannen in februari 1943 in Londen terugkeerden om van daaruit de oorlog verder te leiden kon men wat betreft het Middellandse Zee-gebied gerust zijn: alle voorbereidingen waren getroffen om het pad naar de overwinning te effenen. Plannen Hoewel het Turkse bezoek slechts een dag zou duren meende Chur chill, dat het wenselijk zou zijn nog wat te blijven en hij dacht, dat Brooke ook wel behoefte zou heb ben aan nadere contacten hier. Maar Brooke ontried zijn chef een langer verblijf sterk in verband met het gevaar, dat de minister president hier liep. Plotseling wijzigde Churchill zijn plannen. Hij kreeg ineens haast om in Cairo terug te zijn, hij had nog veel telegrammen te verzenden en brieven te beantwoorden, hg kon geen enkele vertraging meer heb ben, hij had eigenlijk helemaal geen tijd om nog naar Cyprus te gaan enzovoort. In allerijl werden er naar Londen, Cairo en Cyprus telegrammen gezonden met de ge wijzigde plannen. Toen het vliegtuig echter zou ver trekken bleek de piloot niet te we ten, dat hij rechtstreeks naar Cai ro zou moeten. HÜ zou juist maat regelen treffen in verband met de gewijzigde plannen, toen Churchijl hem tegenhield met de woorden: „Neen, niets ervan, ik zal niet naar Cairo vliegen ik wil voor alles naar Cyprus Zo was hij, Winston Churchill T ripolis Na een kort bezoek aan Cyprus bleven Churchill en Brooke enige dagen in Cairo, waar onder andere Roosevelt telegrafisch op de hoog te werd gesteld van het feit, dat Turkije een „neutraliteit-ten-on- zen-gunste" in acht zou nemen en waarin Churchill naar Brooke's mening weer te optimistisch was wat betreft beloften van aanvallen die in 1943 zouden plaatsvinden. De volgende stap was een bezoek aan Tripolis, waar Churchill en Alan Brooke werden verwelkomd door Alexander en Montgomery. Brooke schrijft: Kermisreizigers Het bezoek van Chur chillAlan Brooke en hun gevolg aan Tur kije moest onder strengste geheimhouding plaatsvin den. Het was daaromdat Alan Brooke en de militai ren in het gevolg niet in uniform, maar in burger kleding zouden reizen. Geen van de militairen bezat deze kleding en das werd de Engelse ambassa deur in Cairo verzocht eni ge kostuums af te staan. Brooke schrijft in zijn dag boek: „Ik heb vaak moeten denken welke indruk de Turken van ons hebben gekregen toen zij ons za gen in die vreemde kleren. Wilson bijvoorbeeld kon on mogelijk het pak van Lampson helemaal vullen; hij leek op een aanstaande moeder. Ik droeg ook een pak van Lampson. Mijn benen wa ren echter veel korter dan die van Lampson. Vooral met de broek had ik veel last. Ik had haar opgebon den tot onder mijn armen; zij stuitte onder m'n ok sels. Het vervelende was, dat de bovenkant van de broek boven mijn vest uit kwam. Wij leken meer op kermis reizigers dan op een mili taire delegatie". hen voorbij. Brooke noteerde na afloop van de oorlog. „Dit was een gedenkwaardige dag, die ik nooit zal vergeten. Toen ik daar stond met Chur chill aan mijn zijde en keek naar de voorbijtrekkende man nen op de maat van de wilde doedelzakmuziek. kreeg ik een brok in mijn keel en een traan rolde over mijn gezicht. Toen ik naar Winston keek zag ik, dat zijn wangen bedekt waren met tranen. Ik schaamde me niet voor die tranen Successen Gedurende de eerste dagen van fe bruari 1943, toen Churchill en Alan Brooke op weg naar huis wa ren na ruim een maand te zijn weggeweest voor de besprekingen te Casablanca en Turkije, voltrok ken zich vier belangrijke gebeurte nissen. Op 2 februari legden de laatste resten van veldmaarschalk Von Paulus 22 ingesloten divisies bij Stalingrad de wapens neer. Op de zelfde dag liep het eerste Britse bevoorradingsschip Tripolis bin nen met wapens en munitie voor het Achtste Leger, dat via deze nieuw geopende haven snelle ver- =il!lllllll!llllll!ll!l!l!llllllll!!llllllllllllllllll!l!llllllllllllllllllllllllllllllll bindingen had gekregen. Twee da gen later bereikten Montgomery s troepen de zuid-oostelijke grenzen van Tunis, waardoor het mogelijk werd het Hogere Commando zoals afgesproken op de Casablanca- conferentie in werking te doen tre den. En op 9 februari boekten de Amerikanen een serie bijzonder grote successen in de Pacific. Churchill en Roosevelt de een 68 en de ander 61 kwamen ziek van hun reizen terug. Roosevelt moest slechts enkele dagen het bed houden; Churchill daarentegen had een longontsteking opgelopen, die hem enige weken op bed hield. Zij het dan, dat zijn bed soms meer op een schrijfbureau geleek Als een Romein Een maand later was het Brooke die met een griepaanval te kam pen had. Tussen 14 en 24 maart was hij in bed. Maar op de 26ste schrijft hij weer in zijn dagboek: „Ik moest bij Churchill komen. Toen ik kwam was hij in het bad. Hij ontving me echter on middellijk. Zoals hij daar uit de badkamer kwam met een grote badhanddoek om zich heen ge drapeerd deed hjj denken aan een Romeins aanvoerder. Hij vroeg me plaats te nemen, ter wijl hij zich kleedde. Dat aan kleden was een interessante procedure. Eerst stapte hij in een grote, witte, zijden borstrok vervolgens trok hg een witte zijden onderbroek aan. Toen een wit hemd. dat weigerde net jes om zijn nek te vallen; met een koordje moest het worden gesloten. Het haar althans wat er van over is kreeg een bijzondere behandeling; hij sprenkelde wat odeur op een zakdoek en veegde dat over het hoofd. De weinige haren wer den geborsteld en keurig ge kamd. Het laatste kwamen broek en jas aan de beurt. En intussen had hij de hele strate gie van Noord-Afrika behan deld ,,Wg reden naar Monty's kamp waar lijj Churchill en mg een uitvoerige uiteenzetting gaf van de situatie aan het front. Vervolgens liet Monty het ge hele hoofdkwartier aantreden en de mannen werden toege sproken door Churchill. Ten slotte dineerden wg in dezelfde tent als waarin wij hadden ge zeten voor de gevechten bij El Alamein. Het is een prettig ge voel mijzelf terug te vinden bg het Achtste Leger en Monty na die laatste maanden in welke het gehele aspect van de oorlog in Noord-Afrika is veranderd". T ranen De volgende dag de 4de februari, begaven Churchill en Alan Brooke zich per auto naar Tripolis, waar op het grootste plein bijna de ge hele 51ste divisie stond aangetre den. „De laatste keer, dat wij de man nen zagen, was bg Ismailia, juist na hun aankomst ln het Midden- Oosten. Toen hadden zg nog rose en witte gezichten, nu waren het gebruinde krijgslieden, die ver scheidene gevechten achter de rug hadden". De beide mannen inspecteerden de aangetreden soldaten en daarna marcheerde de gehele divisie aan iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniuiiiiiiiiiiiiiii KLAVER VIER bot» van: Stichting Prim Bernhardfondt» Stichting Hat Nader). Blindenwezen, Na der). Vereen. Sociale Zorg voor Minjdei Voliden „AVO" en SHehting Nederl. Org. voor Inlern. Bijstand Goedkeuring is ver leend bij besluit von de Minister van Jus titie d.d. 27 augustus 1957 no. 10261257. T T :r Alle cijfers I opgeteld: Uitzending elke zaterdagavond 9.45, Hilversum II (298 m.) Inzenden oon: Klaver Vier, Hihrersam H ti X A-griep in bouwnijverheid De stichting Sociaal fonds voor de bouwnijverheid, die de uitkeringen bij ziekte van de werknemers in deze bedrijfstak verzorgt, heeft gegevens bekend gemaakt over de omvang van de a-griep in de bouwnijverheid De griep werd voor het eerst merkbaar in het zuiden van het land, vanwaar in de eerste week van sep tember ongeveer de helft van het to taal aantal ziektemeldingen afkom stig was. In de tweede helft van september vond een verschuiving plaats naar het oosten en het noorden. Momenteel is het aantal ziektemel dingen nagenoeg over het gehele land verdeeld en valt een langzame daling van het aantal gevallen waar te ne men. In een overzicht wordt de sterke toe neming van het aantal ziektegevallen duidelijk (tussen haakjes de aantallen van de overeenkomstige perioden van het vorige jaar) 2631 augustus 1940 (1853) 2— 7 september 2242 2001) 914 september 3386 (2078) 16—21 september 6550 (2171) 23—28 september 11068 (2119) 30 sept.—5 oktober 11502 2349) 7—12 dktober 9072 (2349) 1 oktober was sluitingsdatum Ongeveer eenderde van aantal huizen thans aangemeld (Van onze Haagse redacteur) Op 1 oktober sloot de aanmelding* van de Nederlandse woningen by het Grootboek woningverbetering. Die eerste oktober ligt al weer ruim twee weken achter ons. Maar alle woningen van ons land zijn beslist niet aangemeld. Het Grootboek woningverbetering heeft op het ogen blik 100.000 aanmeldingen binnen. Naar schatting hebben die betrek king op circa 650.000 woningen. Wat het totaal moet zijn, weet nie mand precies, want het woningbezit als zodanig is niet geregistreerd. Maar wel weet men bij benadering, dat er ongeveer anderhalf mil joen woningen in ons land moeten zijn. Iets meer dan een derde daarvan aangegeven. Dat lijkt niet veel, veertien dagen na de sluitingsda tum. Maar grote woningbezitters als gemeenten hebben reeds laten weten, dat zij druk bezig zijn en dat hun opgave dus nog komen moet. En verscheidene administratiekan toren, die een groot woningbezit be heren hebben hetzelfde gedaan. Heeft meri dit verwacht bij het Groot boek Woningverbetering? Het mini- Advertentie) e*v dsu vanaf 1.95 IMP. PAPIER EN BOEK AMSTERDAM sterie van volkshuisvesting en bouw nijverheid zegt er voorzichtig dit van: „Dit is noch volgens onze ver wachting, noch teleurstellend. Voor lopig worden aanslagen nog niet verzonden, dat wordt begin volgend jaar. En we hebben goede hoop, dat voor die tijd de rest van de aanmel dingen voor het grootste deel binnen is. We hebben nooit de illusie gehad, dat het direct allemaal vlot zou verlo pen En de oorzaken? Het ministerie kan er officieel slechts naar gis senDe huiseigenaren zelf zeg gen het duidelijker. Zo was de se cretaris van de Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren overkoepeling van de plaatselijke verenigingen van mening dat de aanmelding toch een minder eenvoudige aangelegenheid is dan de overheid wil doen voorkomen. Het ministerie zegt hierover: „inder daad krijgen wij veel slecht ingevulde formulieren. Die zenden we terug. Voorlopig hebben we veel geduld. Er is bij het formulier een toeüchting en bovendien geven wij graag alle ge wenste inlichtingen". De bond van de huiseigenaren omvat ongeveer 20.000 huiseigenaren mis schien tien procent van het 'totaal. Daar zgn de groten wel bij. Vele klein tjes niet en die hebben juist de moei lijkheden. Voorzover ze wel zijn aan gesloten bg hun plaatselijke 'vereni ging, krijgen ze van die kant hulp bg de invulling. En als ze niet zijn aange sloten, zouden ze natuurlijk naar een notaris kunnen gaan of een admini stratiekantoor". Er zijn wel meer klachten: zo moet een verhuurder, die zijn bezit na 1 augustus verkocht heeft, voor het ko mende jaar nog de helft van de huur verhoging op het Grootboek storten. Men kan dit geld later terugkrijgen, maar het is vooral voor de kleinere huiseigenaren vaak zeer moeilijk, een rekest op te stellen. „Nee', zegt het ministerie, „dat hoeft helemaal niet. Als ze maar bg de verkoop van het huis het nog te storten bedrag in de prgs mee be rekenen, dan zijn ze van alles af en lijden ze geen cent schade. Het is zeer eenvoudig, maar de mensen moeten dit even weten. De bond van huiseigenaren is openlijk tegenstander van de huurblokkerings- wet. „Maar", zo zegt men. „toen die er eenmaal was. hebben wii onze le den loyaal in kennis gesteld van wat zg moeten weten en wij hebben onze bureaus ingeschakeld voor advies en hulp. Nogmaals: dit formulier is min der eenvoudig dan wordt voorgesteld. Maar als het nog eenvoudiger zou zijn, dan zou men verschillende formu lieren voor verschillende categorieën verhuurders moeten gaan maken en daarmee zou de zaak juist ingewik kelder worden". En op het ministerie zegt men: „Het moest zo eenvoudig mogelijk blijven" er wordt gesproken over een „chaos". Die is er beslist niet. Er wordt gespro ken over „onoverkomelijke moeilijk heden bij het invullen". Ook dat is overdreven. Maar wel is zeker, dat de ze huurblokkering veel mensen hoofd brekens kost en dat daardoor het aan meldingstempo misschien lager ligt, dan verwacht werd. Tenslotte hebben wij een kleine huis eigenaar gevraagd naar zijn mening. „Totaal geen last mee gebad. Ik heb dat papier aan een accountant gege ven en daarmee '.ras het in orde „Toch Ls er iets onbevredigends in, dat een overheid een grote groep burgers confronteert met een papier, dat die burgers niet zelf kunnen invullen, maar dat verschijnsel is niet nieuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7