BOBBE Miljoenen guldens schade in de Zeeuwse aardappelsector Zhazmani PIETR0 GERMI REGISSEERDE EN SPEELT „DE MACHINIST" VIJFTIG JAAR UITZENDING VAN KINDEREN IN GOES Automaatschappij „ZEELAND" N.V. Js. POPPE, PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M.. Tweeprijzen-stelsel suikerbieten voor zuidwesten onbevredigend Het dagelijks bestuur van de Z.L.M., dat In zyn jongste vergadering uitvoe rig de aardappelsituatle heeft besproken, kwam daarbij tot de conclusie, dat de schade ln Zeeland ln de aardappelsector als gevolg van de weersomstan digheden, de phitophtora en de doorgroei miljoenen guldens zal bedragen. De opbrengst in kilogrammen is vaak hoger dan verleden jaar en ook hoger dan normaal. Het uitvalpercentage Is echter aanzienlijk hoger. In verschil lende kringen schat men dit op 50 tot 70 procent van de oogst, Inbegrepen de ha die niet meer worden gerooid. Dit komt overeen met ongeveer 40% van de normale oogst. Vooral het ras Bintje heeft zwaar te lijden gehad. Over het algemeen kan worden ge zegd, dat de toestand nog erg onover zichtelijk is. Dit houdt méde verband met het vele „glas" dat in de aardap pelen voorkomt en waarvan nog niet vast staat welke invloed dit zal heb ben op de uiteindelijke kwaliteit van vele reeds gerooide aardappelen. Ge constateerd werd, dat sinds 1927 een dergelijk slecht aardappeljaar niet meer is voorgekomen. De vergadering stelde zich de vraag of het huidige rassensortiment nog wel beantwoordt aan de oogstzekerheid, die wordt ge wenst. Ten aanzien van eventuele ex port van klei-consumptieaardappelen op grotere schaal meende het dage lijks bestuur, dat juist gezien de on overzichtelijke situatie van dit ogen blik nog geen definitief standpunt kan worden ingenomen. De consump tie in de grote steden in ons land blijkt zich op de zandaardappelen te rich ten. Indien deze tendens zich voortzet zal de export van klei-aardappelen ze ker noodzakelijk worden geacht. De weersomstandigheden ln de maand september hebben een ach terstand in het werk veroorzaakt van 3 a 4 weken. De Gewestelijke Raad van het Arbeidschap heeft alle pogingen ln het werk gesteld om tijdelijk arbeiders aan te trek ken. Hiertoe is o.m. contact opge nomen met Belgische Instanties, Vogelliefhebbers zullen in Goes exposeren Voor het eerst in Zeeland wordt medio januari 1958 in Goes de lande lijke tentoonstelling gehouden van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers. Dit is de grootste expositie van de Bond, waarop de beste en de mooiste vogels worden ingezonden om uit te maken wie er kampioen van Nederland wordt. De Goese afde ling van de Bond, „De Vogelvrien den", die twee jaar bestaat en bijna honderd leden telt. zal deze vogelshow inrichten in de zalen Krijger te Goes. Verwacht wordt, dat ongeveer dui zend vogels van diverse pluimage uit geheel Nederland naar Goes zullen komen. De plaatselijke afdeling zal eveneens een grote collectie vogels en volières ter opluistering inzenden. Het feit, dat een tentoonstelling van dergelijke omvang in Goes wordt ge houden, heeft de afdeling hoofdzake lijk te danken aan het slagen van de vogel- en bloemententoonstelling in de maand september j.l. De expositie in januari zal nog kleuriger en fleu riger worden. Voor de diverse win naars worden tal van fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De organiseren de vereniging verwacht dan ook me dio januari van volgend jaar enkele duizenden vogelliefhebbers in Goes. met. het gevolg, dat op het ogen i in Zee w( ogen blik ook een aantal Belgen land aardappelen rooit. Tot het moment van de vergadering van het dagelyks bestuur waren uit de verschillende districten aan vragen om hulp ontvangen voor 767 ha. Hiervoor waren 295 arbeiders beschikbaar. Pogingen worden thans ln het werk gesteld om dit aantal alsnog op te voeren. SUIKERBIETEN Uit de resultaten, die dit jaar met de suikerbieten worden behaald, blijkt weer, dat het tweeprijzen-stelsel, waar toe in het voorjaar werd besloten en waartegen de Z.L.M. steeds stelling heeft genomen, hoogst onbevredigend zal werken. De opbrengst van de sui kerbieten zal dit jaar in het zuid-wes ten zeker niet hoger zijn dan in de gebieden waarvoor de toeslag zal gel den. In West Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren Noord-Beveland en Schou wen is zij gedeeltelijk zelfs matig tot slecht. Opnieuw zal er op worden aan- fedrongen, dat voor de gebieden chouwen-Duiveland en Kruiningen geen aftrek op de prjjs zal worden toegepast. De vergadering achtte het voorts verheugend, dat de suikerfa brieken proeven op praktijkschaal ne men met het verwerken van onge- kopte bieten. Als het de bedoeling zou zijn in Zee land voor melk een aftrek op de prys toe te passen als gevolg van net twee- pryzen-stelsel, dan wenst het Z.L.M. bestuur zich bij voorbaat hiertegen te Speeltuinen in plaats van rolschaatsenbaan de buurtvereniging Vlissingse Speel- .V, An kli k., ran De besturen van de „Het Fort" turnvereniging hebben bij" het ge meentebestuur een verzoek ingediend om grond beschikbaar te stellen voor respectievelijk de aanleg van een speeltuin ten noorden van de Cuy- persstraat en uitbreiding van de be. staande speeltuin aan de Bloemen-: laan. Bovendien verzoekt eerstge noemde vereniging om een bedrag van 2330 en de laatstgenoemde om een bedrag van 1850 als zijnde de kosten van aanleg en uitbreiding. B. en W. van Vlissingen stellen in ver band hiermee de raad voor het eerder genomen besluit om een rolschaatsen baan en een kinderspeelplaats aan de Hogeweg aan te leggen m te trekken om uit het vrij gekomen bedrag van 10.000 aanleg en uitbreiding van de ze speeltuinen te bekostigen. De ge meentebegroting voor 1957 zou aan in overeenstemming hiermede moeten worden gewijzigd. Collecte De P.I.T.-collect* te Zoutelande heeft JJ.07 opgebracht. De 70-jarige Maris Kwaak uit Sint Maartensdijk heeft met lede ogen aangezien, hoe rijkswaterstaat in de Pluimpotde watergeul door het eiland Tholen, experimenteerde met de bekende nylonssakken en hoe deze geul tenslotte afgesloten werd. Want hiermede kwam een abrubt einde aan het werk van Maris Kwaak, die de Pluimpot op een prikje kende en die dan ook vrijwel alle schepen deze grillige vaargeul bin nenloodste. „Maria de loods", zoals hij op Tholen algemeen bekend is, was op zijn vijftiende jaar al vertrouwd met de scheepvaart. „Ik werkte toen op een 58 tons zeilscheepje", vertelde hij, „maar later ging ik me steeds meer toeleggen op beloodsen"Het Zwitserse Rijnschip „Appenzell" uit Ba zel, dat de Pluimpot binnenvoer toen de nylondam op het sluitgat na de geul afsloot, was het laatste schip, dat door „loods Maris" buitengaats werd gebracht. Nu zal hij nooit meer schepen door de Pluimpot buitengaats brengen. Maar nog kan de 70-jarige Maris Kwaak de scheepvaart niet ver geten. Daarom schildert hij in grote schelpen de afbeeldin gen van zeeschepen, waarvan hij de voorbeelden vindt in een scheepvaartboek. Het is voor hem een vlucht in het verleden gewordenWant de Pluimpot leeft niet meer. (Foto P.Z.C.J ~VVVVWS*\V**VVVVWV>AA/VVVS<\VWVVVVVVVWVVVVVWW verzetten. De omstandigheden, waar onder de Zeeuwse melkveehouders hun melk moeten voortbrengen zijn niet te vergelijken met gebieden als Friesland en Noord-Holland. De ver gadering was voorts van mening, dat de praktijk heeft uitgewezen dat het in het voorjaar door de minister geno men besluit om aan de geïnundeerde gebieden geen gips meer te verstrek ken voor vele plaatsen onjuist is ge weest. De schade, die thans speciaal in deze gebieden wordt geleden, zou aanzienlijk minder zijn geweest wan neer gips verstrekt was geworden. De nood zou mede gezien de slechte struc tuur van de grond nog gelenigd kun nen worden door voor 1958 alsnog gips beschikbaar te stellen. De rykslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. Haenen, deed vervolgens enkele mededelingen over de komende uitgifte van bedrij ven in de Braakman. Tevens werd ge sproken over de verdroging rondom deze polder. Besloten werd deze kwes tie ln de eerst volgende vergadering van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap ter sprake te bren gen. De vergadering liet zich tenslotte door eon van haar vertegenwoordi gers ln het bestuur van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren in Zee land voorlichten over de kwestie van het eervol ontslag van de adjunct-di recteur van deze dienst. Zeeuwse pluimveehouders vergaderden in Goes Do vereniging van Pluimveehouders in Zeeland (V.P.Z.) vergaderde met haar opfokkers in hotel „Centraal" te Goes. De heer J. C. J. Boonè sprak een openingswoord, waarin hij in het bijzonder welkom heette ir. B. H. v. d. Zanden. Vervolgens gaf de secretaris een verslag van de cen trale opfok over 1957. Hoewel er zich in het begin van het jaar enkele moeilijkheden voordeden er was toen weinig vraag naar jonge hennen wegens de lage eierprijzen hebben alle opfokkers hun jonge hennen kun nen plaatsen. Het aantal opgefokte dieren was evenwel belangrijk lager dan men had verwacht. Voor 1958 zijn ingrijpende wijzigin gen aangebracht met betrekking tot de keuringen. Door doeltreffende con trole zal eenvoudiger worden ge werkt. Niettemin verwacht men daarmede dezelfde resultaten te be reiken als voorheen. Ir. v. d. Zanden gaf een beschou wing over „De gebruikskruisingen en de hylines", waarbij hij concludeerde dat hoewel de laatstgenoemden aan de kop staan, bij kruisingen enkele stammen zijn, die eveneens verras sende resultaten geven. De belang stelling dient op neide soorten ge richt te blijven, aldus spreker. Z.L.M.-tentoonstelIing leverde geen tekort op Naar wij vernemen behoeft het bestuur van de kring Schouwen-Duï- veland van de Z.L.M. geen beroep te doen op het garantiefonds voor de kosten, die gemaakt zijn voor de in juli van dit jaar in Zierikzee ge houden Z.L.M.-tentoonstelIing. Er ï6 geen tekort; de uitgaven worden volledig door do inkomsten gedekt. FILMS IN ZEELAND Voor de tweede maal beleeft Zeeland de vertoning van „De Machinist", de Italiaanse film, die verdiend het predicaat „film van het jaar" ver wierf. Hoewel we deze rolprent by de eerste vertoning reeds uitgebreid bespraken willen we niet nalaten nogmaals een bezoek aan Grand (Goes) aan te raden. „De Machinist" is een geschiedenis in het genre van „De fietsendieven", waarin regisseur-scenarioschryver Pietro Germï ons laat kennis maken met een gewoon arbeidersgezin, zoals er duizenden in Italië zijn. Zelf speelt hy de hoofdrol op een wijze, waarvoor we niet anders dan bewondering kunnen hebben. Hy spéélt niet de machinist, maar hij is het. Uit het leven van een gewoon gezin Het gezin bestaat verder uit de moe der en een zoontje. Een oudere zoon is het verkeerde pad opgegaan en staat eigenlijk buiten de familie, hoe wel hij de sfeer in het gezin blijft be ïnvloeden. Ook een dochter gaf de machinist en zijn vrouw een onpret tig leven, tot zij trouwde. Marconi, zoals de spoorwegman heet, is 'n ge voelige natuur en zijn werk op de lo comotief schenkt hem te veel tijd om na te denken over zijn zorgen. Op een dag overrydt hij met zijn locomotief, geheel buiten zijn schuld, een man. Vanaf dat ogenblik heeft hij een el lendig leven. Zijn zoontje Sandro, waarvan hij altijd veel heeft gehou den, weet hem tenslotte tot inkeer te brengen. Door knap spel weet Germi ons met de figuur van de machinist vertrouwd te maken, waardoor de film een diepe indruk op de toeschou wer achterlaat. Het spel van de jeug dige Edoardo Nevola als het zoontje Sandro draagt daartoe niet weinig bij. TWEE WESTERNS. Twee westerns staan deze week op het programma. Luxor (Vlissingen) brengt „Kruitdamp", een klassieke vertoning met de op dit gebied zeer kundige Rhonda Fleming en Stewart Granger als heldin en held van het verhaal. Hoofdpersoon Tom Early, is wat men in dit soort films pleegt te verstaan onder de naam „gunman". Hij weet zich echter in zijn geboor teplaats te rehabiliteren door hele maal alleen een bende op te rollen, nadat het hele dorp door de bandie ten is verslagen. Veel „kruitdamp" inderdaad, waardoor het verhaal enigszins vaag wordt, hetgeen wel de bedoeling zal zijn geweest.. „De wet van de prairie". Schouw burg, (Middelburg) is een soortgelij ke geschiedenis, groter opgezet en in cmemascoop. Hier is de held niet een doorgewinterde boevenbestryder zoals in „Kruitdamp", maar een leer ling-cowboy. Hy toont zich echter 'n ;oede leerling en schiet en lyncht lat het een lieve lust is. Aan span ning, hoewel van twijfelachtig ge halte, geen gebrek. Zondagmiddag vertoont Grand, (Goes) „De schat van Afrika". Ook deze film werd reeds eerder vertoond en door ons besproken. Het is een schattenjagerij in de moderne tyd en in de verschroeiende woestijn van Afrika, die evenwel niet zo ver schroeiend is dat de sterretjes er hun frisse verschijning niet zouden weten te bewaren. ,De zondares" Electro, (Middelburg) s de geschiedenis van een vrouw, die aanvankelijk op het verkeerde Het bestuur van dc Ring Zeeland van chr. zang- en oratoriumver enigingen geeft hier bij kennis van het over lijden van zijn voorzit ter, de heer J. J. VAN DE VELDE J.Jzn. Zijn nauwgezette plichtsbetrachting en liefde voor het christe lijk lied zullen bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. P. VAN DE WIELE, 2e voorzitter. A. GOEDHART. secretaris. 17 oktober 1957. pad, later de goede weg terug vindt. Het doel van de film, bewijzen dat 'n slecht verleden niet altijd maatschap- pelyk het einde behoeft te betekenen, is door een overdreven uitwerking van liet gegeven voorbijgestreefd. Het spel van Hildcgarde Knef maakt daarentegen veel goed. Een ontmoeting aan boord van een oceaanstomer, in het donker aan de railing, is het klassieke begin van dë romance, die ons wordt voorgescho teld in „Als de grote liefde komt", Alhambra, (Vlissingen). Ook het ver dere verloop van de film doet de hoop op iets goeds, al vlug verdwijnen. Het gegeven is weinig origineel. Ga ry Grant en Deborah Kerr spreken af om elkaar na de ontmoeting aan boord niet meer op te zoeken. Ze doen het echter toch. Zij is dan in valide, doch de liefde overwint! TER VOORKOMING VAN ZIEKTE Collecte van 21 tot en met 26 oktober Do afdeling Goes van het Cen traal Genootschap voor Kinderher stellingsoorden en Gezondheidskolo nies houdt maandag 21 oktober a.s. een algemene vergadering ter gele genheid van het 50-jarig jubileum. In 1902 werd het Centraal Genoot schap opgericht en vijf jaar later werden afdelingen in Goes, Middel burg, Tholen, Vlissingen en Zierik zee gesticht. Het genootschap stelt zich ten doel de gezondheid van het zwakke schoolkind te behartigen en 't werk van de kinderuitzending is er in hoofdzaak op gericht om ziekte te voorkomen. In de vijftig jaar van haar bestaan heeft de Goese afde ling reeds vele uitzendingen ver zorgd. De eerste jaren bedroeg het aantal kinderen dat naar de tehuizen trok vijf, maar later werd het acht Stemmen uit de kerken (Slot van pag-' 3) toen gesteld op ruim f 8000. Dit jaar zagen \ye die zelfde be rekening. Toen was het. bedrag wat er nodig is voor traktemen ten, onderhoud der gebouwen en verplichte bijdragen, opgelopen tot een bedrag van ruim f 10.000, hetgeen een vermeerdering bete kent van ruim een kwart, wat wel zo ongeveer zal overeenko men met de vermeerdering van de kosten van het levensonder houd. Dit zijn heel nuchtere cij fers, waarmee men in iedere ge meente rekening zal moeten hou den, zoals men in een gezin re- koning moet houden met een ze ker bestaansminimum. We zouden de vergelijking met de kleine zelfstandigen nog even ver der willen doortrekken. Die kleine gemeenten vormen een waardevol deel van een kerk en daaruit komen dikwijls de krachten voort, die in grotere gemeenten een belangrijke positie innemen. Juiste gegevens hebben we hierover niet, maar hoe veel ouderlingen en diakenen van grote gemeenten zijn niet uit de kleine afkomstig? Die kleine gemeenten zijn nu een vraagstuk in de kerk. Kunnen ze zelfstandig blijven of niet? Dat kan van buitenaf niet worden uitge maakt. De gemeente zelf zal hier over moeten beslissen. In dit ver band valt er steeds weer het woord „combinatie", terwijl er ook gespro ken wordt over „pastoraal verband". Logisch wordt er dan geredeneerd dat een samenvoeging van gemeen ten, in welke vorm dan ook, niet erg is. Een predikant van een grote stadswijk heeft 10.000 zielen en meer, die voor zijn rekening komen. Wat betekent het dan dat een predi kant van een gecombineerde ge meente er 10001200 heeft? Bovendien, moet de kerk niet met haar tijd mee gaan en die organisa tie van 400 jaar geleden maar eens niet veranderen? Dat is gemakke lijk geredeneerd, maar zo gemakke lijk ligt de zaak in de praktijk toch tot tien kinderen per jaar. Na de oorlog werd dit aantal geleidelijk groter en de uitzending van twintig, soms dertig kinderen per jaar is thans geen zeldzaamheid. Beperkte de uitzending zich in het begin tot de „bleekneusjes", thans is het meer het psychisch bedreigde kind dat in de koloniehuizen aan de zee of in de bossen wordt verpleegd. Op medisch advies worden ieder jaar vele „zwakke kunderen uitgezon den. In Goes heeft de afdeling van de oprichting af de uitzending van ruim 600 kinderen verzorgd, met een aantal verpleegdagen dat de 25.000 te boven gaat. Ge durende de oorlog en ook in de eerste jaren daarna werden er geen kinderen uitgezonden, om dat de huizen verwoest en leeg geplunderd waren. In 1946 kon den de eerste kinderen weer in de koioniehuizen worden opgenomen In totaal bedroeg het aantal uit gezonden kinderen over de laat ste elf jaar tweehonderd en vijf tig. De Goese afdeling kampt echter veelal met financiële moeilijkheden. Wel geven rijk, provincie en gemeen te subsidie en moeten dc ouders van de uit te zenden kinderen een bijdrage geven, maar een goede verpleging is duur. Het resterende bedrag van de verpleegprijs de subsidies en de „ouderbijdrage" zijn ontoereikend wordt door de afde lingen betaald. Van de „grootte" van de afdelingskas hangt het dus af, hoewel de kinderen er jaarlijks kunnen worden uitgezonden. De Inkomsten van een afdeling worden bepaald door de gezamenlij ke opbrengst van de jaarlijkse con tributies en de jaarlijkse collecte. Van het aantal contribuanten en het welslagen van de collecte hangt dus in grote mate af, hoeveel zwakke kinderen uit Goes kunnen worden uitgezonden. Do collecte voor het Jaar 1957 zal in Goes in do week van 21 tot en met 26 oktober wor den gehouden. niet. Voor een predikant van een gecombineerde gemeente is alles dubbel: preekbeurten, de catechisa ties, de verenigingen enz. Daarenbo ven wordt het persoonlijk contact, althans in een van de beide ge meenten, tussen de predikant en zijn gemeenteleden, moeilijker. Maar het ergste van een combinatie is dat men dikwijls de gemakkelijkste weg kiest en daarmee een stuk kerkelij ke verantwoordelijkheid van zich af schuift. Het is uitgesloten, dat vanuit cen trale kerkelijke kassen gemeenten kunnen worden geholpen. Daarom zal men in een gemeente, die zelf standig wil blijven, financieel met de tijd moeten meegaan en men zal er niet spoedig moeten zeggen dat het niet kan. En als het niet kan is het beter nog dan naar een combi natie te zoeken, de vraag te stellen of de predikant niet voor een gedeel te van zijn tijd ander werk kan doen, dat ligt in de lijn van het ambt dat hij gekozen heeft. Landbouwers Laat thans uw sloten schoonmaken en uitbaggeren. Ook verzorgen wij voor U het dekken van uw aardap pelen- en bietenkuilen. Firma GEBR. DEN HERDER Telefoon 358 Serooskerke (W.) Uw oliekachel of oliehaard is „SHELL" brandstof olie waard Erkend REISBUREAU voor de boeking van alle reizen per autocar, spoor, schip cn vlieg tuig. Grootste toer- wagenbedryf in Zeeland met ervaren personeel en de modernste wa gens. Voor alle inlichtingen: A. M. Z., Westsingel 1, Goes, tel. 2200 en 3321. Voor al uw verzekeringen en financieringen naar ASSURANTIEKANTOOR Steengrachtsweg 10 Grijpskerke IN IEDER OPZICHT Bobbe presenteert U een unieke collectie MANTELS met en zonder bontgarnering. Modellen van internationale allure en gemaakt van verrassend mooie stoffen. Mantels met exclusieve en rijke bontgarnering vanaf 159,50 eenvoudige bontgarnering vanaf 97,50 zonder bontgarnering vanaf 82,50. uto betere damesconfectie EERST KIJKEN BIJ: UW MODEHUIS IN VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6