Dr. Holtrop: begroting grote bijdrage nationaal tot herstel evenwicht Kleine gemeenten vergelijkbaar met kleine zelfstandigen KLANKBORD LOZING RADIO-ACTIEVE AFVAL NOG NIET BEVREDIGEND KALVERMEELKOOPLIEDEN WAREN OUD-S.S.'ERS ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 De rijksbegroting belooft een belangrijke bijdrage te leveren tot het herstel van het nationale evenwicht. Zekerheid dat dit herstel zonder verdere financiële spanningen zal kunnen worden bereikt kan niet wor den gegeven. Het is in het economisch leven nu eenmaal onvermijdelijk dat de disposities voortdurend worden aangepast aan de gegeven mo gelijkheden. Dit zei dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank in de algemene ledenvergadering van Nederlandse Werkge vers te Rotterdam. Mocht onverhoopt bljjken, aldus de heer Holtrop, dat de door de financieringsspanningen aan de investeringen der lagere overheid en aan de particuliere woningbouw opgelegde beperkingen groter zouden zijn dan uit het oogpimt van een redelijke verdeling der nationale mid delen is te aanvaarden dan zal een verdere beperking der bestedingen in andere richting en met name die van de centrale overheid en van de consumptieve bestedingen onder het oog moeten worden gezien. Tegenover de voor evenwichtsherstel noodzakelijke vermindering van de nationale bestedingen is het van belang, dat een voldoende vergro ting van de export kan worden gesteld. Behalve de internationale con currentiepositie speelt daarbij ook uiteraard de buitenlandse conjunc tuur een zeer belangrijke rol. Dat beteugeling van de overbesteding met zekere recessieverschijnselen gepaard zal gaan, is normaal en op zichzelf ook geenszins verontrustend, aldus de heer Holtrop. Voor het bedrijfsleven is een zekere ontspanning van belang om tot een bezinning op de feitelijke verhoudin gen te kunnen komen en om de juist heid van reeds getroffen of in voorbe reiding zijnde investeringsdisposities te beoordelen. Mede afhankelijk van buitenlandse conjunctuur De omvang, welke deze ontspanning zal aannemen, zal echter mede van de ontwikkeling van de buitenlandse con junctuur afhangen. Te dien aanzien is er geen reden om te verwachten, al dus de heer Holtrop, dat een ernstige terugslag moet worden tegemoet ge zien. Wel is het realistisch er mede rekening te houden, dat de beteuge ling van de overbesteding ook in net buitenland een zekere ontspanning zal teweegroepen. Het streven van het Nederlandse be drijfsleven dient derhalve in de hui dige fase vooral te zijn gericht op de verkrijging van een zo sterk moge lijke kostenstructuur, opdat de basis worde gelegd voor een voortgaande Amerikaanse vlieger springt uit toestel. Vrijdagochtend omstreeks tien voor twaalf heeft de bestuurder van een F-lOOc „Super Sabre"-straaljager, van het 32e Amerikaanse squadron, dat op de vliegbasis Soesterberg van de Koninklijke Luchtmacht is gele gerd, zijn toestel moeten verlaten. Hij niaakte gebruik van de schietstoel en bevond zich naar uit bij de autoritei ten binnengekomen berichten bleek, op dat ogenblik ongeveer veertig km ten noorden van Soesterberg boven het LJselmeer. Een helikopter van de opsporings- en reddingsdienst van de marine luchtvaartdienst vertrok onmiddellijk na het bekend worden van de vlieg basis Leeuwarden. Om acht minuten voor twaalf, aldus de Marvo, meldde de commandant van de helikopter, luitenant-ter-zee tweede klasse (oudste categorie) K. H. Versteeg, dat de vlieger was gevondenOp on geveer negen kilometer ten westen van Sneek. De vlieger, eerste luitenant Moham med, is door de helikopter naar de vliegbasis Leeuwarden gebracht. Hij is ongedeerd. Het vliegtuig is in het IJselmeer terechtgekomen. Laatste van vijfling te Toulon overleden De laatste van de op 2 oktober te Toulon geboren vijfling, Michele Christofle, is vrijdag in een zieken huis overleden. Drie van de vijfling overleden bin nen 24 uur na de geboorte, de vierde vijf dagen later. Op het IJselmeer is vrijdagavond een kolenboot van duizend ton, gela den met 900 ton kolen, gezonken. Het werd getrokken door de motorsleep boot „Marjo". De schipper van het ko- lenschip, de heer Kleiburg en de an dere opvarenden, zijn op de sleepboot overgegaan. KLOPPER. Een verwarmingsmon- tcur was werkzaam in een flat te Lyon. Plotseling hoorde hij angstaan jagend kloppen. De monteur ging op onderzoek uit en kwam tot de ontdek king dat de signalen uit de schoor steen kwamen. De monteur waar schuwde de brandweer. De schoor steen werd gedeeltelijk afgebroken. Uit de nauwe schacht van ongeveer vijftig centimeter kwam de heer Re- veillin Falcoz. „Ik ben slaapwan delaar", vertelde de klopgeest. Hij had die avond tevoren wat gewandeld op het platte dak en was in de schoor steen gevallen, in zijn val passeerde hij zeven verdiepingen. RESULTAAT. Het resultaat was voor de inbreker in een bank te Londen niet bevredigend. Hij was het ge bouw binnengeslopen en telkens als een lid van het personeel binnen kwam, werd deze geboeid en gefouil leerd. De directeur slaagde er echter in, de politie te waarschuwen. De in breker sloeg op de vlucht. Zijn buit? Een shilling ongeveer zestig cent. Eén shilling ongeveer zestig cent. evenwichtige expansie aldus de heer Holtrop. Het moet worden vastgesteld, dat de vermindering van bestedingen, die in enkele bestedingscategorieën daad werkelijk is toegepast in belangrijke mate is gefrusteerd door de uitbrei ding van de bestedingen in de woning bouw, die ten opzichte van 1956 op niet minder dan ruim vier miljoen gulden moet worden geschat. Mocht echter, aldus de heer Hol trop, de huidige beperking op de bestedingen niet voldoende zijn in de particuliere sector door welke oorzaak dan ook, dan zal de beper king van de investeringen van de lagere overheid en van de investe ringen in de woningbouw over eenkomstig moeten worden ver groot. De investeringen van de lagere over heid en de investeringen in de parti culiere woningbouw treden in de voor afgaande beschouwingswijze als sluit post op. Dit is ook onvermijdelijk, al dus de heer Holtrop, omdat deze beide niet of nauwelijks beschikken over eigen financieringsmiddelen, maar aangewezen zijn op beroep op de ka pitaalmarkt. De mogelijkheid van dit beroep moet de toetssteen zijn voor de realiseer baarheid der nagestreefde investerin gen. De ervaring van de jaren 1956 1957 heeft geleerd welke de gevolgen zijn indien de norm van gezonde fi nanciering, dat is financiering via de kapitaalmarkt, uit het oog wordt ver loren. MINISTER OVER MISVORMDE KIKKERS Internationale normen niet overschreden. Inderdaad, zo heeft de heer Suur- hof, minister van sociale zaken en volksgezondheid, medegedeeld, wordt radio-actief materiaal afkomstig van kernsplitsing, in een sloot te Amster dam geloosd. Het is echter by een door hem enige malen ingesteld on derzoek niet gebleken dat hierby de Internationaal aanvaarde normen zijn overschreden. De minister zegt dit in antwoord op vragen betreffende deze lozing, gesteld door het Tweede Ka merlid de heer Lamberts. De minister erkent dat misvormin gen bij in de sloot levende kikkers zijn geconstateerd. Of in dit concrete ge val al dan niet oorzakelijk verband met de lozing van radioactief materi aal bestaat, is bij de huidige stand der wetenschap nog niet met zekerheid uit te maken. Bij het in Nederland plaatsvindende GEHEIMZINNIGE BIJEENKOMST Te Anna Paulownapolder (Van onze correspondent). Het raadslid, de heer A. Glim (O PN) zorgde aan het einde van de ver gadering van de raad der gemeente Anna Paulowna, die woensdag on der leiding van burgemeester mr. M. Th. Mijnlieff werd gehouden, voor de nodige sensatie toen hy wees op een tweetal artikelen die in liet com munistisch dagblad „De Waarheid" zijn verschenen en waarin uit de doe ken werd gedaan dat er in Anna Pau lowna in café Neuvel onder leiding van de heer B. Hueting byeenkom- sen worden gehouden van oud-NSB- ers, SS-ers e.d. „Ik heb U daarover een brief ge stuurd met het verzoek my inlichtin gen te willen verstrekken aldus de neer Glim en al behoort dit misschien niet in een vergadering van de raad thuis, spreker zou er graag iets over willen vernemen. De voorzitter bleek bereid te zijn er een en ander over te zeggen. Er was een verzoek binnengekomen van Hueting om verlening van het slui tingsuur voor een byeenkomst in café Neuvel. Het ging om een bijeenkomst van „buitenlandse cliënten van een fabriek die zich belast met het ver vaardigen van kalvermeel". Burgemeester Mijnlieff verklaarde, dat er geen aanleiding was om deze vergunning te weigeren. Op de avond van de bijeenkomst zo tegen twaalf uur verscheen Hueting by de burge meester met een andere onbekende persoon, die later bleek Paul van Tie nen te zijn, met verzoek nog langer bijeen te mogen blyven. Toen de bur gemeester daar tegen bezwaar maak te ging de grote onbekende zich daar mee bemoeien, waarop het verzoek zonder meer werd afgewezen. De leiding van de centrale personeelsdienst Zoals wij dezer dagen reeds mede. deelden, is de minister van binnen landse zaken voornemens de centrale personeelsdienst ingrijpend te reorga niseren. De uitvoering hiervan is thans in studie. Hangende deze studie heeft de mi nister var. binnenlandse zaken, aldus verneemt het ANP van bevoegde zij de goedgevonden, dat de directeur van de centrale personeelsdienst, de heer D. W. Walkate, die ernstige be zwaren tegen de voorgenomen reor ganisatie heeft en daaraan moeilijk kan medewerken, de dagelijkse lei ding van zijn dienst voorlopig over draagt aan de directeur van de rijks- psychologische dienst, dr. F. J. E. Ho. gewind. De politie is er later nog bij ge weest, zo wist de heer Glim verder te vertellen en de mensen die de bij eenkomst bezochten zijn nog slaags geweest ook. De voorzitter zei, dat achteraf gebleken was, dat er een stel gewezen SS-ers byeen was waarom het hem te meer verheugde dat hij geen langer verlof had gegeven. De heer Glim toonde zich zeer ver ontwaardigd over deze gang van za ken. Er was geen sprake van kalver meel. zoals er ook geen sprake is van grondonderzoek, waarachter deze groep duistere lieden zich thans wil gaan verbergen en waarvan men ad vertenties in een blaadje kan aantref fen. wetenschappelijk onderioek inzake biologische effecten van radioactivi teit, onder meer in het medisch biolo gisch instituut van de rijksverdedi gingsorganisatie TNO, hebben ook verschijnselen, als in dit geval gecon stateerd, de volle aandacht, aldus de minister. Het onderzoek ter plaatse, dat tot dusver reeds enige malen is ge beurd, zal regelmatig worden voort gezet. De huidige wijze van lozing van af valwater is niet bevredigend te ach ten, ook al neemt men in aanmer king, dat overschrijding van de in ternationaal aanvaarde normen niet is geconstateerd. De minister bereidt in overleg met zijn hierbij betrokken ambtgenoten algemene maatregelen voor. onder andere met betrekking tot de regeling van de afvoer van radioactieve produktcn. In het kader van deze maatregelen zal uiteraard ook de toestand in het onderhavige geval de aandacht heb ben. A-griep op de terugtocht Blijkens een mededeling van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid begint na de opgave over de ontwikkeling van de A-gnep nu een week geleden volgens bij de genees kundige hoofdinspectie binnengeko men berichten, de reeds toen gecon stateerde lichte afname van het aan tal influenzagevallen zich voor het gehele land duidelijker af te teke nen. Op sommige plaatsen spreekt men over een reeds vrijwel afelopen zijn van de epidemie. Deze daling valt ook waar te ne men in de ziekenhuisopnamen. Se dert de influenza zich in ons land openbaarde, heeft het aantal bij de geneeskundige hoofdinspectie bekend geworden sterfgevallen de 300 over. schreden. Maar ook in het aantal sterfgevallen, dat de laatste dagen bekend wordt, is enige daling waar te nemen. Toen het Engelse koninklijke paar per vliegtuig uit Wil- liamsburg op het nationale vliegveld van Washington ar- M riveerdewerd het daar be- j= groet door de Amerikaanse s president Eisenhower. De foto toont de president in gesprek met een glimlachende konin- gin Elizabeth. 1 (Telefoto A.N.P.) Woningbouwlening levert ruim 385 miljoen op De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft medegedeeld, dat volgens voorlopige telling voor ruim 385 miljoen gulden op de Na tionale Woningbouwlening, waar voor de inschrijving gisteren open stond, is ingeschreven. De bank is voornemens het te aanvaarden bedrag vast te stellen op het totaal ingeschreven bedrag, zodat bij de toewijzing geen rductie zal worden toegepast. Rotterdam krijgt een uitleendiscotheek. Rotterdam zal binnenkort als eer ste stad in Nederland over een uit leendiscotheek gaan beschikken. De Stichting „De Centrale Discotheek" wil voor grammofoonplaten zijn wat een bilbliotheek voor boeken is. Zij heeft niet het oogmerk winst te maken en hoopt begin volgend jaar haar leden naast het klassieke re pertoire ook platen van zelden uit gevoerde werken ter beschikking te stellen. Verder denkt men zich afde lingen volksmuziek en litteratuur en een historische afdeling. Wanneer het platen betreft die door aard of aantal niet uitgeleend kunnen worden, dan is daarin in zoverre voorzien, dat men ze kan komen beluisteren. Het „Platenmu- seum" zal daartoe ook een paar avonden per week geopend zijn. STEMMEN UIT DE KERKEN Maar combineren betekent vaak de weg van de minste weerstand Het is nog niet zo lang geleden, dat we eens een gesprek meemaakten over de kleine zelfstandigen, die het tegenwoordig niet gemakkelijk heb ben. Het is hard werken voor hen. Wanneer ze hulp nodig hebben is die of niet te krijgen of, zo ze nog wel te krijgen is, niet te betalen. Zij moe ten nagenoeg voor alles zelf zorgen. Ze vallen niet onder allerlei sociale maatregelen. Hun zelfstandigheid wordt al meer een probleem. Deze tijd met omwentelingen op allerlei gebied, maakt dat de positie van de kleine zelfstandigen al meer afbrokkelt. Een van de gesprekspartners was van oordeel, dat die kleine zelfstandigen de enig mogelijke gevolgtrekking moesten maken, die er logisch in deze tijd te maken valt. De ander vond het vanzelfsprekend dat zij alles deden om het hoofd boven water te hou den. Beiden waren het er echter over eens, dat we juist in deze groep van onze bevolking mensen vinden, die tot een zeer waardevol element van onze samenleving behoren en dat hun kinderen van huis uit dikwijls iets hebben meegekregen van die taaie vasthoudendheid, die niet opziet tegen moeite en inspanning, waardoor ze iets bereiken in de maatschappij, ook al kunnen ze dan niet terechtkomen in het bedrijf of de zaak van hun vader. Enigszins hiermee te vergelijken zijn de kerkelijke gemeenten. Onder dié gemeenten zijn er die een om vang hebben en een organisatie, zo dat zij de zaken wel rooien. Wan neer er iets hersteld of gebouwd moet worden, behoeven zij zich geen zorgen te maken. Het komt wel voor elkaar. Men durft schulden te ma ken en doet dat met de zekerheid dat de rente en aflossing uit de lo pende rekening wel zal worden be taald. Wanneer er een predikant moet komen is men in staat hem als traktement meer te bieden dan het verplichte minimum. Wanneer de aanslag van de een of andere cen trale kas naar boven gaat of wan neer men voor een pensioenpremie meer moet betalen, maakt men zich Vanaf 18 november a.s. zullen bij de Neder landse posterijen de nieuwe Kinderzegels 1957" verkrijgbaar zijn. Ditmaal zijn het kinder portretten, die ontleend zijn aan schilderijen van Nederlandse mees ters uit de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw. hier niet veel zorgen. Doch er zijn ook andere gemeen ten, die alle moeite hebben om fi- nantieel de eindjes aan elkaar te knopen. Wanneer er eens meerdere uitgaven zijn, zit men altijd weer voor de vraag waar dat vandaan moet komen. Nog al eens dikwijls pleegt men hier roofbouw, doordat de kerk en de pastorie of wélke ge bouwen men meer heeft, niet het onderhoud krijgen dat nodig is. De ze gemeenten, die een zielental heb ben van enige honderden, hebben het tegenwoordig niet gemakkelijk, nu we leven in een tijd waarin alle kosten omhoog gaan. Ook zij hebben een „zelfkant" een groter of kleiner aantal leden, van wie voor de kerke lijke bijdragen en collecten niet zo veel te verwachten is. Bovendien zijn er ook hier, zoals overal, lieden, die blijkbaar in de mening verkeren dat de kerk meer met een dubbeltje kan doen dan overal elders het geval is. We hoorden pas uit Canada dat daar niemand minder in enige kerkcollec- te deed dan een dollar. Wij zijn er in onze kerken nog lang niet aan gewend dat men er niet minder in doet dan een gulden. Het aantal gul dens is gewoonlijk een gering per centage van de munten die in de collectezak worden gestoken. Dit alles maakt dat de positie van dc kleine gemeenten wordt als de positie van de kleine zelf standigen in de maatschappij. Ze zijn er fier op een eigen gemeen te te zijn, maar met het voort gaan van de economische ontwik keling en die gaat zeer snel komt er voortdurend de vraag naar boven of men het wel hou den kan. Het is nog maar 5 jaar geleden, dat er voor Brabant en Limburg een rapport verschenen is juist over de vraagstukken van die kleine gemeenten. Als bijlage was er aan toegevoegd een bere kening van de minimum-inkoms ten waarover een gemeente moest kunnen beschikken. Die werden (Vervolg op pag. 10) Het Wereldgebeuren Geen kans Antoine Pinay heeft zich nooit op de borst geslagen omdat hij een of andere waardigheid bekleed de. Toen hij in 1951 Frankryks mi nister van vervoer, openbare werken en toerisme was, schaamde hij zich er niet voor om in een volle trein op zijn koffertje te zitten, al had hij door even zijn functie bekend te ma ken. gemakkelijk een plaatsje kun nen krijgen. Toen hij in 1952 uit Saint-Chamond (nabij Lyon) waar hij een leerfabriek heeft en het bur gemeestersambt bekleedt, per trein op reis was naar Parijs, overhandig de de stationschef te Dyon hem 'n telegram van de toenmalige presi dent Vincent Auriol. „Of hrj zo goed wilde zijn, een poging te doen om een regering te vormen?" Hij wilde de uitnodiging eerst niet geloven. Aan een medereiziger vroeg hij: „Is het vandaag 1 april?" Maar het was in derdaad geen grap. Auriol meende, dat een uitnodiging aan Pinay wel tot de verbeelding van het Franse volk zou spreken. En dat was zo. En nog steeds geniet Pinay een gro te mate van populariteit. Heeft hij niet in de tijd, dat hij een leidde van april tot december '52 kans gezien om de inflatie te stop pen en de franc weer gezond te ma ken? Pinay heeft er niet over ge pocht, maar „men" heeft het niet vergeten. René Coty, de tegenwoordige pre sident, hield ongetwijfeld daar mee rekening, toen hij dezer da gen aan Pinay verzocht, een nieuw kabinet te vormen nadat Bourgès- Maunoury met diens ploeg was ge vallen. Opnieuw zijn er tekenen van inflatie in het land, en de verstandige zakenman Pinay zou, aldus redeneer de Coty waarschijnlijk, opnieuw een kans moeten krijgen, als redder op te treden. Op grond van mkele simpele stelregels stippelt Pinay immers, zo wel in zaken als in de financiële po litiek, zijn koers uit. Of hij als mi nister optreedt, dan wel als afgevaar digde in de volksvertegenwoordiging, altyd staan deze vier punten by hem voorop: 1. Het is dwaas, om meer uit te geven dan men heeft. 2. Het is even dwaas, om zyn uitgaven op een slordige manier te doen. 3. Schul den moeten betaald worden. 4. Het is beschamend, wanneer men onregel matigheden begaat ten koste van degenen, die zich het verliezen van geld niet kunnen veroorloven. Op grond van diezelfde nuchter heid heeft Pinay gisteren in de Nationale Vergadering, tijdens zijn investituurtoespraak, een aantal gewichtige voorwaarden gesteld voor een nieuw premierschap. Men zou hem minstens een jaar aan de macht moeten laten. In dat geval zou hrj onmiddellijk een wetsontwerp indie nen, dat zijn kabinet de macht zou geven, om in dat jaar hervormingen op financieel en administratief ge bied in te voeren. Een tweede wets voorstel zou de regering in staat moeten stellen, algemene verkiezin gen uit te schrijven als er voor de tweede maal binnen anderhalf jaar na de laatste verkiezingen een ka binet ten val werd gebracht. Verder stelde hy in het vooruitzicht, net als in 1952, grote bezuinigingen op de begroting. Uitbreiding van de uit voer was een ander belangrijk doel, dat Pinay de Kamerleden wilde doen nastreven. „Ik bestijg de tribune niet in de peest van een polemiek", zo sprak iij. „Maar de waarheid moet worden gezegd. En die waarheid is de tegen- ni> bussen de ontzaglijke moge- lykheden van ons land en de politieke crisis, die het verlamtWij moe- ten een genezing brengen van de fi nanciële en politieke crisis, die tot de bodem der dingen gaat Pniay, die niet rijk is bedeeld met de gave der welsprekendheid, heeft dus wel zijn uiterste best gedaan, om de nationale vergadering voorrijn plannen te winnen. Gister avond laat echter besliste de stem- nung dat hij niet de gelegenheid krijgt, als premier een nieuw „Frans wonder" na te streven. Het ziet ernaar uit. dat een andere formateur moeilijk andere wegen kan inslaan dan die, welke hij heeft aan gegeven. Het staat immers wel vast, dat „operatief" moet worden inge grepen. ANTOINE PINAY nuchter zakenman Geen uitstel van dienstplicht. Voor onderwijzers die in 19571958 beginnen Het is inderdaad juist, dat in het algemeen geen uitstel of verlenging van uitstel is, of zal worden verleend aan onderwijzers, die gedurende het schooljaar 1957-1958 voor het eerst een betrekking bij het onderwijs gaan of zouden willen gaan vervullen. Wel wordt aan hen die dit jaar de onvol ledige bevoegdheid hebben behaald, uitstel verleend ten behoeve van de studie voor de volledige bevoegdheid aan een inrichting voor dagonderwijs. De minister voor defensie, ir. C. Staf, heeft dit geantwoord op vragen van I het Tweede Kamerlid de heer Kleij- wegt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3