RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Raadhuis in Poortvliet heropend door commissaris der koningin WYBERT mui I P Napoleon Zeeuwse Almanak EXPOSITIE WERELDRAAD VAN KERKEN IN GOES GEOPEND AARDENBURG KRIJGT MUSEUM IN GEBOUW AAN DE MARKT RADIO TELEVISIE !T> Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 Advertentie) HH i«i Vraag ook RANG menthol eucalyptus. De beste bescherming tegen ons klimaat. Itttlllii RANG, een product van de Kingfabrieken. BESTUUR EN CULTUUR LEVEN NAAST ELKAAR.. Talrijke sprekers roemden moderne architectuur van het gemeentehuis „Het Is beslist niet mijn gewoonte om gerestaureerde gemeentehuizen te openen; daarvoor ontbreekt het mij nu eenmaal aan tijd", zo verklaar de de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot toen hij woensdag 18 september... het gerestaureerde raadhuis van Tholen opende. Hij deed het toen wel, „omdat ik met familiebanden aan Thol'en gebonden ben en omdat dit bovendien een raadhuis van allure is", zoals hij zelf toelichtte. Nauwelijks een maand later maakte de commis saris weer een uitzondering op deze regel en weer op het eiland Tholen! Na een toespraak in het moderne, gerestaureerde raadhuis van Poort vliet zei hij: „Ik verklaar dit prachtige gemeentehuis voor geopend". En weer was er een goede reden voor deze uitzondering. De grote, rui me bovenzaal van het gemeentehuis zal namelijk dienst doen als vereni gingsgebouw. „En omdat in dit gerestaureerde bouwwerk bestuur en eultuur naast elkaar leven, wil ik het graag openen", zo zei de commis saris. Nadat de heer De Casembroot er nog even op gewezen had, dat dit verenigingsgebouw met rampgelden tot stand kwam, toonde hij zijn bij zondere waardering voor de moder ne en originele inrichting van het gebouw. Ook prees hij de economi sche opzet. „Weer is gebleken, dat Poortvliet één van de weinige Zeeuwse gemeenten is, die het zon der veel extra bijdragen kunnen., doen", aldus de commissaris. „Vele deskundigen hebben ge schreven over dit eiland Tholen", zo zei de heer De Casembroot verder, i „Vooral over de eociale toestanden! Tevoren had burgemeester W J en de werkloosheid. Die schrijvers van J°°rn van £°°r? Iet reeda h« hebben gelijk, want de arbeiders wn"''H "™"1 memoreerde to Avorden", zo verklaarde de heer De Casembroot. Juist in dit verband zag de com missaris dit raadhuis annex vereni gingsgebouw als bijzonder waarde vol voor Poortvliet, want het maakt de gemeenschap hechter. Met de wens, dat dit gebouw tot een waar centrum van bestuur en cultuur zou uitgroeien, besloot de commissaris zijn toespraak. Vakmanschap vliegen weg naar Bergen op Zoom, Dordrecht, Rotterdam of zelfs Vlaardingen". „Maar het is voor mij een raad sel", aldus de commissaris, „dat een bedrijf in Poortvliet onlangs niet voldoende werkkrachten kon krijgen en arbeiders moest aan trekken van buiten het eiland..." „Ziehier een sociologisch pro bleem, dat waard is onderzocht veroverde vele landen Hamea-Gelei veroverde millioenen Dameshanden woord gevoerd. Daarbij memoreerde hij de geschiedenis van dit gebouw en wees hij nog eens op de finan ciële problemen, die tenslotte alle maal opgelost konden worden. Veel waardering had de burgemeester voor het „goede vakmanschap" van de architect, de heer A. J. Argelo, en diens staf van medewerkers, als mede voor de ambachtslieden, die het werk uitvoerden. „Pas in 1908 kreeg dit gebouw zijn huidige indeling", zo vertelde de heer Van Doorn, „en ik mag me aansluiten bij de woorden, die de toenmalige burgemeester van Gorsel uitsprak, namelijk dat dit raadhuis dikwijls, in eendrachtige samenwer king en in het welzijn van de ge meente gebruikt mag worden. Tot nu toe was dat overigens wel het geval, want er werd reeds 419 maal vergadert", aldus de burgemeester, die eindigde met de wens, dat dit VAN IfUM TOT ^3 ijfe HELD UIT EINDHOVEN BELOOND Omdat, hy de twintigjarige M. Mast uit. Walsoorden drie jaar geleden uit het woeste water van de Westerschel- de had gered, kreeg de 18-jarige heer Ed. van der Bilt uit Eindhoven don derdagmorgen een mooie vulpen met inscriptie van de burgemeester van zyn woonplaats, dr. van Rooy. In de augustusmaand van 1954 had Van der Bilt een groot aantal mensen op de dijk naar de Schelde bij Kloos- terzande in Zeeuwsch-Vlaanderen zien kijken. Zij keken naar een dren keling, die worstelde in de stroom. Van der Bilt klom op een fiets en reed naar een plek, waar nij, met de stroom méé. de drenkeling zou kunnen berei ken.'Met een autoband ging Ed oud-lid van de Eindhovense reddings- VLEESWAREN... Onder het motto een goede buur is beter dan een verre vrind" .wend de die Terneuzense flatbewoonster zich tot een buurvrouw met het verzoek, of die voor haar.in haar koelkast een kleine hoêveelheid fijne vleeswaren wilde bergen. Zelf beschikte ze niet over zulk 'h kóelin- rïchting en ze vreesde het ergste voor de vleeswaren, die tot de vol gende avond bewaard moesten blij ven. Buurvrouw vond het best. ,Je weet de weg", riep ze gastvrij, waar op de medcflatbevjoonster haar vleeswaren zorgvuldig in de koel kast, borg om vervolgens opgewekt en dankbaar afscheid te nemen. Het was reeds na middernacht, toen buurman thuiskwam van z'n werk. Hij had late dienst gehad. Buurvrouw lag reeds te bed en werd moeizaam wakker uit haar eerste slaap. Vaag besefte ze, dat manlief thuis was gekomen en vaag hoorde ze hem ergens in het huis rond- stommelen. ,J7ou is ie in de keuken", peinsde ze dromerig, maar toen even later de deur van 'de koelkast dicht klapte was ze plotseling klaar wak ker en in een flits begreep ze: ,flie maakt de vleeswaren soldaat"! 't Was al veel te laat om nog in te grijpen en ze liet het maar zo. „Morgen naar de slagerpiekerde ze nog en sliep weer in brigade in het water en slaagde er inderdaad in de heer Mast een ver ongelukte kanovaarder, die uitste kend zwemmen kon van de ver drinkingsdood te redden. De geredde was hem uiteraard geweldig dank baar. Het „Carnegle-heldenfonds" vond Van der Bill's optreden heldhaftig genoeg om het met een onderschei ding te belonen. DE SMOKKELAAR. De heer R. V. uit St-Jansteen werd onder de rook van zijn woon plaats aangehouden door amb tenaren van de „Centrale veld- postdienst van de douane". In zijn personen-auto troffen deze mannen 400 kilogram boter aan. V. werd Ingerekend, want het was zijn bedoeling geweest de boter naar België te brengen. En dat wordt „smokkelen" genoemd. „RING" EVEN ZONDER WATER. Men Is bezig aan de riolering van de Brugstraat en een gedeelte van de Ring, twee belangrijke woongedeelten te Slnt-Annaland. Ten gevolge van de ze werkzaamheden liep er iets mis in het organiek van leidingen en buizen net. Een aantal bewoners van de Ring kwam toen enige tijd zonder water te zitten. SCHADEPOST Op de veerboot „Krammer", die de dienst onderhoudt tussen Zijpe en Anna Jacobapolder, verschoof vrij dagmiddag bij het invaren van de haven in Zijpe de lading van een vrachtauto, die bestond uit draineer- buizen. Duizenden buizen vielen op het de.k van de boot aan stukken. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor. Dit voor de eigenaar van de buizen nogal schadelijk inci dent ontstond doordat de veerboot tengevolge van de vrij sterke dei ning erg schommelde. gebouw door alle verenigingen in de ruimste zin des woord gebruikt mag worden. Vele genodigden hebben daarna nog het woord gevoerd, o.a. de heer M. C. van Ast, het oudste raadslid, die zich uit zijn jeugd dit raadhuis als een „sober gebouw met veel te grote aanplakborden" herinnerde. De heer Van Ast achtte het finan ciële offer zeker niet groot, omdat men nu beschikt over een prachtig raadhuis en een uitstekend vereni gingsgebouw. Visitekaartje Namens de burgemeesters van de overige Zeeuwse gemeenten sprak burgemeester mr. A. J. van der Hoeven uit Tholen, die vond, dat een gemeentehuis een „visite kaartje" voor een plaats moet zijn. „En de collega's zijn eigenlijk een beetje jaloers op dit visitekaartje", zo zei de heer Van der Hoeven tot burgemeester Van Doorn. De dijkgraaf van het waterschap Poortvliet, de heer E. C. W. A. Geu ze, memoreerde, dat sinds eeuwen de Ingelandenvergaderingen in dit gebouw worden gehouden. „In' dit verband hoop ik, dat een traditie ge handhaafd kan blijven", zo zei hij. „Het plan, dat destijds voor de ze restauratie werd ingediend ge tuigde van wijsheid en gepaste zuinigheid", aldus de hoofdinge nieur-directeur M. D. A. Glerum, van de dienst volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland, „en dit was aanleiding, dat er op bij zonder korte tijd een rijksgoed keuring kon worden verleend". Veel waardering had hij voor de ze moderne restauratie, die „met een speelse geest moet zijn ont worpen". Jhr. J. van Vredenburch uit Ka pellen in België, die veel op Tholen heeft gejaagd, complimenteerde de gemeente met dit raadhuis, vertelde enkele anecdotes, die hij rond Poortvliet beleefd had en bood ten slotte een fraaie ets van een Vlaam se boerderij aan. De architect, de heer Argelo, dankte voor de waarde rende woorden en was blij binnen de begroting te zijn gebleven. „Overi gens kan er nog wel wat geld uit gegeven worden, want de voorgevel kan nog wel opgeknapt worden", al dus de heer Argelo, die zijn hartelij ke gelukwensen aanbood. De heer A. A. Kugel, die namens de muziek vereniging „Kunst naar Kracht" sprak, wees nog op het culturele en sociale belang van dit verenigings gebouw en deed de suggestie hier ook tentoonstellingen en kamermu ziekavonden te houden. Hij bood 'n reproduktie van een schilderij van Van Gogh aan. Mevrouw Kuger-Swart van de gymnastiekvereniging „Excelsior" vond dat de raad, „ondanks een ge middelde leeftijd van boven de vijf tig jaar jong èn modern van opvat tingen" is. „Dat", zo zei zij, „be wijst dit gebouw". Zij bood een sier- schaal aan. Mevrouw Mullié van de afdeling Poortvliet van de Ned. Chr. Vrouwenbond sprak van een „prach tige vooruitgang" en schonk twee asbakken. De heer J. Elsacker van de nuts- spaarbank uit Tholen was van me ning, dat hiermee weer eens „de vergeten hoek in het licht geplaatst is". De heer J. Deurio tenslotte bracht de op rijm gestelde felicita ties van het gemeentepersoneel en de rijkspolitie over, hetgeen hij ver gezeld deed gaan van ee.n voorzit tershamer voor de raadzaal. Burgemeester Van Doorn richtte zich in een uitvoerig dankwoord tot de sprekers en spreeksters. „KERKEN WERKEN SAMEN" In wandelkerk van de Grote Kerk in Goes Wethouder J. J. van Melle heeft vrijdagavond de door de Oecumeni sche Gesprekskring Goes georgani seerde tentoonstelling over het werk van de Wereldraad van Kerken offi cieel geopend. De expositie, die wordt gehouden onder het motto „Kerken werken samen", Is opengesteld tot en met volgende week woensdag. Deze op Hugenholz uit Zeist, secretaris van de Gemeentelijke Oecumenische Raad, georganiseerde tentoonstelling geeft een treffend beeld van wat met ker kelijke samenwerking kan worden bereikt. Op verschillende panelen, die op een houten raam zijn bevestigd, zijn tal van fraaie foto's gemonteerd. Stuk voor stuk getuigen deze foto's van het veelomvattende werk van de Wereldraad van Kerken. Men kan o.a. foto's bezichtigen van kerken en erediensten uit vrijwel de gehele we reld, men ziet Genève als de levendige ontmoetingsplaats van de kerken, ter wijl ook de nodige aandacht is ge schonken aan de geschiedenis der oecumene. Ds. A. W. M. Odé, Ned. herv. predikant te Goes, sprak een inlei dend woord, waarin hij vele verte genwoordigers uit kerkelijke krin- gen welkom heette. Hij bracht de eeumenische Gesprekskring en met name de voorzitster, mej. P. Stok dank voor het vele voor- Programma voor Benelux- studiedag te Brugge. Het programma voor de Benelux- studiedag, die op maandag 28 ok tober a.s. In het Provinciaal Hof te Brugge gehouden wordt en waarop gesproken zal worden over de „toe komstige ontwikkelingsmogelijkhe den van Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland", is thans bekendge maakt. Zoals bekend wordt deze dag georganiseerd door het E.T.I. voor Zeeland, de Economische Raad voor Oost-VI«anderen en de Westvlaam- se Economische Raad. Om half elf des morgens begint deze dag met een inleiding door rid der P. van Outryve d'Ydewalle, gou verneur van West-Vlaanderen en voorzitter van de Westvlaamse Eco nomische Raad, gevolgd door een le zing over de „De sociaal-economi sche structuur van de drie provin ciën" door lie. O. Vanneste, direc teur van het Westvlaams Econo misch Studiebureau. Om kwart voor twaalf worden de deelnemers ontvangen door de gou verneur en de leden van de Be stendige Deputatie van de provin ciale raad van West-Vlaanderen. 's Middags volgt een lezing door ir. Cl. Morraye, nationaal ondervoor zitter van het Benelux-comité en voorzitter-stichter van de Interna tionale Jaarbeurs der Vlaanderen over „De economische mogelijkhe den voor de drie provinciën", waar na tot slot drs. M. C. Verburg, di recteur van het E.T.I. voor Zeeland een inleiding zal houden over „Mid delen tot de verdere economische ontwikkeling der drie provinciën". Na deze lezingen is er gelegenheid tot discussie. bereidende werk en voorts zwaai de hij de initiatiefnemer, ds. Hu genholz, hulde toe. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling, dat burgemeester mr. W. C. ten Kate de expositie zou openen, doch in verband met ziekte werd zijn plaats ingenomen door wethouder J. J. van Melle. Deze spreker verklaarde, dat de overheid het initiatief tot het hou den van deze tentoonstelling heeft toegejuicht, temeer, omdat de plaat selijke protestantse kerken daardoor nauw hebben samengewerkt. In het kort memoreerde hij net werk van de Wereldraad van Kerken. „Wij zien ons hier geplaatst voor het christelijk gebod eikaars lasten te dragen, maar we komen hier toch wel tot het besef, dat we nog tekort schieten", aldus wethouder Van Melle. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat God het hart van de mensen zou ontsluiten voor de op vele plaatsen van de we reld heersende nood, waarna hij de expositie voor geopend verklaarde. Ds. Hugenholz vestigde er de aan dacht op, dat in de achter ons lig gende eeuw een tendens merkbaar is geweest, waarbij de kerken elkaar op internationaal terrein hebben ontmoet. „De Wereldraad van Kerken wil die nend zijn om voor contacten tussen alle kerken te zorgen", zo zeide hij. Nadat hij nog een kort overzicht had gegeven van de oprichting in 1983 en de groei van de Wereldraad van Ker ken, gaf ds. Hugenholz een uiteen zetting van de fotografische tentoon stelling, die iedere dag (behalve zon dag) van 35 en van 7.3010.00 uur is geopend. Vrijdagmiddag is het moderne, ge restaureerde raadhuis van Tholen officieel heropend door de commis saris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Samen met burgemeester W. J. van Doom (links) bekijkt de commissaris hier de modern ingerichte raadzaal. (Foto P.Z.C.) /VWVWVWVWAWWWVW Vergadering van de Z.L.M. In een vergadering van het dage lijks bestuur van de Z.L.M. werd me degedeeld, dat de vergadering van 't hoofdbestuur der Z.L.M. op maan dag 18 november in Goes zal worden gehouden. De algemene vergadering is bepaald op maandag 16 december te Goes. Botersmokkel onder Eede De douane te Ecde (Aardenburg) betrapte de oud-wielrenner S. uit Eede bij het inladen van een grote partij, voor smokkel bestemde boter. De boter en de personenauto waarin de boter werd geborgen zijn in be slag genomen. S. is gearresteerd. GUNSTIG ADVIES RIJKSINSPECTEUR In februari opgravingen in het uitbreidingsplan Aardenburg wordt een museum rijk. Hiertoe zal het in de vorige eeuw aan do Markt gebouwde „brand spuithuis", zoals het in de wandeling wordt genoemd, worden ingericht. Dit gebouw, eigendom van do gemeente, leent zicli, architectonisch, met zijn typische torentje, hiervoor bijzonder. Vroeger was liet gebouw de naam zegt dit nog in gebruik bij de brandweer, later deed het als opslag plaats voor gemeentewerken dienst. Over de inrichting van het gebouw als museum waarvoor enkeic voor zieningen, zoals betimmeringen moe ten worden getroffen heeft dc rijksinspecteur voor roerende monu menten, dc heer D. F. Lunsingli Scheurleer te Den Haag een gunstig advies uitgebracht. In het museum zullen in de eerste plaats de voorwerpen, die te Aarden- burg bij eerdere en recente opgravin- Zeer belangrijk is né. uw aankoop, de aanleg en de service. Koop bij „De Lichtbron" en ook dat is in orde. rovy L. Noordstr. 14, tel. 3373, Middelburg Dorpsstraat 100, Zuidzande. gen aan de oppervlakte zijn gebracht, een plaatsje krijgen. Tot óp heden worden deze voorwerpen, waaronder door de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek te Amersfoort uit scherven samengestelde Romeinse vazen, her en der verspreid, bewaard. Ook zullen voorwerpen uit het stenen tijdperk, die te Aardenburg gevonden zijn, in het museum worden onderge bracht. Het museum zal bij de opening vermoedelijk in het voorjaar van 1958 tevens „Aardenburgia" uit de mid. del- en latere ecuwen bevatten. Zo zal het oude schandblok van het oude Aardenburg, dat in de dertiende eeuw als handelsplaats betekenis had, in het museum worden ondergebracht. De vaandels van de burgerwacht, die Aardenburg bij het beleg in 1672 zo dapper tegen de Fransen verdedigde, krijgen eveneens een plaatsje. De de gen van de Aardcnburgse aanvoerder uit die dagen, de vaandrig Elias Beek man, wordt thans nog op het stadhuis bewaard. Momenteel worden alle waardevolle oudheidkundige zaken bijeengebracht op de zolder van het gemeentehuis, waar de selectie voor hel museum zal plaatsvinden. Want er is zoveel, dat men het onmogelijk allemaal kan on derbrengen. In het toekomstige museum zal een houten vloer worden aangebracht. De wunden ziillen niet een anti-vocht pre paraat worden behandeld en gedeelte lijk van een betimmering worden voorzien. Hot draaitrapje in het ge bouw zal worden verbeterd; de ruime zolder zal voor de waardevolle ar chiefstukken worden Ingericht. Te- Bellamy-herdenking op 14 november in Vlissingen Op 12 november aanstaande zal het tweehonderd jaar geleden zijn, dat de dichter Jacobus Bellamy in Vlissingen werd geboren. Dit feit zal worden herdacht op donderdag 14 november in de kerk van de Doops gezinde gemeente, waar een tweetal lezingen zal worden gehouden, respec tievelijk over het leven van de dichter en over ziln werk. De kosten van de ze herdenking worden geraamd op 350.—. B. en W. van Vlissingen stel len voor dit bedrag te bestrijden uit de post van 1000, voor een tweetal schilderijententoonstellingen, die op de begroting 1957 werd geplaatst. De ze tentoonstellingen werden in ver band met de expositie „Michiel de Ruyter" niet gehouden, zodat dit be drag van 1000 nog steeds beschik baar is. Universitair examen De heer Th. J. M. Verhelst te St. Jan steen slaagde aan de r.-k. universiteit te Nijmegen voor het kandidaatsexamen ge neeskunde (deel I). f Advertentie) GRIEP! Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk vens zal een T.L.verlichtlng worden aangebracht. Met deze inrichting, die door de gemeente wordt verzorgd, hoopt men zo spoedig mogelijk een begin te kunnen maken. De Aardenburgse bodem herbergt, zo mag men wel aannemen, nog vele schatten. In februari van het vol gend jaar zal de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek een grootscheepse graafcampagne in de dan nog braak liggende gronden van het uitbreidingsplan beginnen, voor dat dit door bebouwing van de terrei nen onmogelijk wordt. VANDAAG Middelburg-EIectro: „De zondares", 7 en 9.15 uur, 18 j. Schouwburg: „De wet van de prairie", 8 uur, 14 j. Concert, en Gehoorzaal: christelijke zangersbond, 18—23 uur. Vlisslngcn-AIhambra: „Als de grote liefde komt", 7 en 9 uur, a.l. Luxor. „Kruitdamp", 7 en 9 uur, 14 j. Britannia: „Nacht in de middag", 8 uur. Goes-Grand: „De machinist", 7 en 9 uur, 14 j. Grote Kerk: oecumenische bijeen komst, spreker prof. dr./ Ir. E. de Vries, 7.30 uur. MORGEN Middelburg-EIectro: als zaterdag, 8.30, 7 en 9.15 uur. Schouwburg: als zaterdag, 2.30 en 8 uur. Vllsslngen-Alhambra: als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. Luxor: als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. Goes-Grand: „De schat van Afrika", 3 uur, 14 J, „De machinist", 7 en 9 uur. Grote Kerk: oecumenische tentoon stelling „Kerken werken samen", 3-5 en 7.30—10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2