PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT West-Duitsland breekt met Joego-Slavië VERENIGDE NATIES besluiten tot behandeling SYRISCHE KWESTIE Uitgebrande bananenboot in Vlissingen Vandaag.. 200e jaargang - no. 247 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 88 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 okt. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 88-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3548 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2478 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg, Nieuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee, red. tel. 24; adm. tel. 26 Vrijwel eenstemmigheid over plaatsing op agenda Russen betichten Amerika van anti-Syrisch aanvalsplan Met zesendertig tegen nul stemmen en één onthouding (Liberia) heeft de algemene vergadering der Verenigde Naties gisteren besloten, de Syrische klacht inzake „bedreiging der Syrische grenzen door Turkije" in behandeling te nemen. De vergadering aanvaardde daarmee een aanbeveling van haar agenda-commissie, die niet behoefde te stemmen omdat iedereen het ermee eens was. Het voorstel om deze klacht te be spreken werd gesteund door de Sowjet-Unie èn door de Verenigde Staten, waarbij het Kremlin zich dreigend in het voordeel van Syrië uit sprak en Washington klaarheid wenste opdat de algemene vergadering de onredelijkheid van het wantrouwen tegen zijn NAVO-bondgenoot Turkije kan aantonen. Na de stemming verklaarde voorzitter sir Leslie Munro (Nieuw-Zeeland), dat hij voorstelde, de algemene vergadering volgende week op een geschikte datum bijeen te roepen ter bespreking van de Syrische klacht. Loy Henderson als samenzweerder.... Intussen heeft het officiële Russische persbureau Tass een verklaring uit gegeven, die gisteren werd aangehaald door radio-Moskou. Volgens deze verklaring zouden tijdens liet recente bezoek van Eisenhowers speciale af gezant Loy Henderson aan het. Midden-Oosten, plannen zijn uitgewerkt voor een aanval op Syrië. Daarbij zouden Iraakse, Jordaanse, Turkse en Israëli sche troepen worden gebruikt. Groot-Brlttannië had zijn toestemming ge geven wat de deelneming van Turkye (mede-lid van het Bagdadpact) be treft. Maar uiteindelijk was Henderson niet erin geslaagd, Irak en Jordanië tot dit plan over te halen. Daarna had men zich alleen op Turkye gebaseerd, ofschoon men alle hoop om andere Arabische staten tegen Syrië op te zetten nog niet had laten varen. Men had Israël verzocht, tot actie over te gaan als de aanval was be gonnen. Ais tegenprestatie had men Israël beloofd, dat net Sinai opnieuw zou mogen bezetten en de Golf van Akaba eigen water zou mogen noe men. „De Turkse troepen staan ge reed voor de aanval" aldus de verkla ring van Tass, dat erop liet volgen dat Syrië niet alleen zou staan. „Ingeval van een aanval op Syrië zal de Sowjet-Unie, geleid door de doelstellingen en principes van het handvest der Verenigde Naties en in haar eigen belang, alle noodzake lijke maatregelen treffen om de slachtoffers van agressie tehulp te komen" Geen geld? Kort geleden heeft de gemeente Hulst gepoogd geld te lenen bij haar burgerij tegen een lage rente. Het gemeentebestuur veronder stelde, dat net locaal-patriottisme een woordje mee zou spreken als het er om ging de eigen gemeente uit de fi nanciële misère te helpen. Welnu deze poging tot geld lenen is grandioosmis- lukt. Het locaal-patriottisme liet vol komen verstek gaan. Voor een obliga tielening aan de gemeente bleek to taal geen Interesse te bestaan en voor een kasgeldlening kwam slechts ƒ30.000,beschikbaar. Daartegenover bleek gisteren, bij de inschrijving voor de woningbouw lening van de Nederlandse regering, dat er voor deze lening levendige be langstelling bestond. Tegen een rente van 6 pet. was nog ruimschoots geld te krijgen. De fout, welke men in Hulst overigens noodgedwongen maakte, was dat men een te lage rente bood en het is nu dus zaak voor Hulst en alle andere gemeentebestu ren om de regering te attenderen op het merkwaardige verschijnsel, dat deze regering zelve geld leent tegen 6 pet., terwijl de gemeentebesturen geen langlopende leningen tegen dat zelfde rentepercentage mogen aan gaan. Deze ongelijkheid dient zo spoe dig mogelijk te verdwijnen, willen al thans niet bepaalde gemeentebestu ren, die nu reeds krap in het geld zit ten, voor moeilijkheden komen te staan. Er is al zo'n krap-zittend gemeen tebestuur in Zeeland en wel het bestuur van de gemeente Zoute- lande. In die gemeente staat men voor uitgaven, welke niet te financieren zijn als er geen geld geleend kan wor den tegen een hogere rente, dan de thans nog voor de gemeentebesturen officieel toelaatbare. Ongerust behoeft men daarover niet direct te zijn, want voor Zoute- lande zal ongetwijfeld een oplossing worden gevonden. De uitgaven van Zoutelanae beperken zich tot bedra gen van honderdduizenden guldens en zulke bedragen zijn in het mlljoenen- en miljardenspel van het Nederlandse financiële leven bepaald niet van gro te betekenis. Wel van betekenis is echter, dat de regering officieel het „rente-peil" voor langlopende gemeenteleningen moet loslaten nu dat rentepeil onhoud baar blijkt. Als de regering zelf leent tegen 6 pet., dan moet men ook de lagere overheidslichamen vrijlaten om zonodig tegen die rente te lenen. Doet men dat niet dan is er voorlopig geen einde aan de financiële zorgen van vele gemeentebesturen, die bij een verhoging van de rentevoet even ge makkelijk geld kunnen lenen als de regering thans doet voor de woning bouw. LOY HENDERSON volgens Russen: in complotten Tijdens de bespreking van de vraag, of de Syrische klacht op de agenda der V.N. moest worden geplaatst, ge waagde de Syrische minister van bui tenlandse zaken, Salah Bitar, van „een algemeen Turks plan" dat een bedreiging vormt van Syrië's veilig heid en onafhankelijkheid. De Turkse vertegenwoordiger Seifoella Esin daarentegen betoogde dat zijn land een vreedzame politiek voert en dat de Sowjet-Unie een toestand van denkbeeldig gevaar schept, die dan wordt aangewend voor het uiten van bedreigingen jegens en pogingen tot vreesaanjagmg van Turkije, een veel kleinere buurstaat van Sowjet-Rus- land. „Turkije is ervan overtuigd, dat de algemene vergadering bij haar be langrijke taak niet zal falen". De beweging voor volksweerbaar heid de Syrische burgerwacht, heeft vrijdag bekendgemaakt dat zij is be gonnen, in Damascus wapens uit te delen. In tegenspraak met een officiële bekendmaking van donderdag is gis teren te Amman bekendgemaakt, dat er dit weekeinde geen topconferentie van Arabische leiders te Beiroet zal worden gehouden. Koning Saoed van Saoedi-Arablë, die daar nog steeds vertoeft, heeft echter boodschappen gezonden aan president Bayer van Turkye en aan president Sjoekrl el Koewatli van Sy rië. Geen meerderheid voor Antoine Pinay Vooral socialistische kritiek op program Met grote meerderheid heeft de Franse nationale vergadering zich vrijdagavond tegen de kandidaat formateur Pinay uitgesproken. De officiële stemmentelling luid de: 248 tegen, 198 voor, bij 60 ont houdingen. Het debat was voornamelijk een duel tussen de socialisten en Pinay's partij der „onafhankelijken en boe ren". Reeds bij het begin, toen de so cialist Lussy een hagel van vragen op Pinay afvuurde, was duidelijk dat de adspirantformateur geen kans had. Lussy viel vooral de gevraagde volmachten aan. Een kabinet, dat slechts op een minderheid in de ver gadering steunt, heeft niet het recht op te eisen, de vergadering te mogen ontbinden, aldus Lussy. Pinay, eenzaam gezeten op de re- geringsbank, antwoordde; „De situa tie is ernstig genoeg om de regering zulk een volmacht te geven. Vandaag of morgen moet er een meerderheid komen voor een kabinet, dat opgewassen is tegen het gevaar dat Frankrijk bedreigt". Majoor K. dient aanklacht wegens meineed in. De verdediger van majoor K., mr. W. J. van Es, heeft namens zijn cliënt hoger beroep aangetekend te gen het onlangs door de krijgsraad over majoor K. gevelde vonnis. Verder heeft majoor K. bij de of ficier van justitie te 's Gravenhage een aanklacht wegens meineed inge diend tegen de getuigen D. en Van B. Prins Bernhard bezocht vliegbasis Woensdrecht. Prins Bernhard heeft gisteren in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal der Koninklijke Luchtmacht een be zoek gebracht aan de vliegbasis Woensdrecht. Hij arriveerde te onge veer elf uur per regeringsdakota uit Keulen en bezichtigde verschillende onderdelen op de basis, zoals de jacht- vliegopleiding, de straalmotorenwerk plaats en het 326e squadron. Ten be sluite werd te zijner ere een demon, stratie door een meteoorteam gege- Protest tegen Tito's erkenning van Oost-Duitsland Volgens het Westduïtse persbureau DPA heeft de Westduïtse regering gisteravond besloten, de diplomatieke betrekkingen met Joego-Slavië te ver breken. Dit besluit zal de Joego-Sla- vische regering vanochtend in een nota mededeeld worden. Deze stap van de Westduitse regering is het antwoord op de erkenning van Oost- Duitsland door Joego-Slavië. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Herfstweer met opklaringen. (Van een weerkundige II medewerker.) M Aan de lopende band zijn er enkele oceaandepressies over Engeland naar de Noordzee in E de richting van Zweden getrok- M ken. De actiefste hiervan pas- seerde vrijdagavond met de H kern ten noorden van de Wad. Ge deneilanden en bracht ln het gehele land regen en veel wind. H Aanvankelijk werd er nog zach- te lucht van 16 tot 18 graden Celsius aangevoerd, maar ach- ter het koudfront dat vrijdag- avond passeerde ruimde de wind naar het westen en stroomde er veel koude lucht binnen. Een zwakke rug van hoge luchtdruk nadert met op- klaringen van de oceaan. Een volgende depressie kan moge- lijk nog voor zondagavond op- nieuw regen en toenemende wind veroorzaken, zodat het on- bestendige herfstweer de ko- mende dagen zal voortduren. Er zullen enkele opklaringen n voorkomen, maar ook enkele buien en de temperatuur zal la- ger zijn dan de afgelopen da- gen. n Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi De beslissing viel vrijdagmiddag ln een ondei-houa van bondskanselier Adenauer met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brenta- no. Aan dit onderhoud was 's morgens een vergadering voorafgegaan van de vertegenwoordigers der fracties in de Bondsdag. Hierin had Von Brentano meegedeeld, dat de Westduitse rege ring het afbreken van de betrekkin gen noodzakelijk vindt, omdat alleen een protest bij Belgrado tot gevolg zou hebben, dat 25 tot 35 staten het voorbeeld van Joego-Slavië zouden volgen. De vrije democraten (libera len) en de socialisten in de commis sie protesteerden tegen het voorne men van de regering. De vrije democraten stelden voor, dat de nog te vormen nieuwe Westduitse regering een beslissing zou nemen. De socialisten ver. klaarden, dat huns inziens met het afbreken der betrekkingen de wei nige mogelijkheden voor een actie vere politiek ten aanzien van Oost- Europa beperkter zullen worden en dat bovendien niet de zekerheid wordt verkregen, dat deze stap de fevolgen zal hebben die de West- uitse regering ervan verwacht. Uit welingelichte bron verluidt, dat het afbreken van de betrekkin gen met Joego-Slavië slechts op het politieke vlak zal geschieden en dat alle andere overeenkomsten met Joego-Slavië waarschijnlijk onberoerd zullen blijven. De her stelbetalingen aan Joego-Slavië b.v. zouden voortgang vinden. Jaarprijs rijksideeënbusorganisatie voor departement van marine Vrijdagmiddag heeft de rijksideeën busorganisatie te 's-Gravenhage haar jaarvergadering gehouden en daarbij de jaarprijs 1956-1957 uitgereikt aan het departement van marine, dat dit jaar de beste resultaten behaalde. De prijs, die dit jaar, met het oog op de bestedingsbeperking niet uit een zilveren bord, maar uit zes oorkonden bestaat, werd overhandigd aan com mandeur J. M. Giel, directeur zakelijk beheer van het ministerie van marine. Deze nam de oorkonden namens de betreffende diensten met een dank woord in ontvangst. VANUIT de Wielingen trokken twee notedopjes vrijdagmiddag de haveloze „Contessa", een uitge brande bananenboot, de Wester- schelde op in de richting Vlissingen. Twee notedopjes, de „Cycloop" en de „Titan", sleepboten van de N.V. Wijsmuller uit IJmuiden, waarvan de „Cycloop" vier-en-dertig dagen Omstreeks vijf uur passeerde vrij dagmiddag de „Cycloop", geassis teerd door de „Titan" na ccn reis van SJf dagen met de uitgebrande bananenboot de „Contessa" vanuit New Orleans het roeiershoofd te Vlissingen. (Foto P.Z.C.) „Cycloop" legde in tien maanden 20.500 zeemijlen slepende af met zijn 5500 ton grote prooi vanuit New Orleans onderweg was. Een week na het vertrek uit New Orleans maakte ook de „Titan" vast. De „Contessa" is een fruit- boot van de Standard Fruit and Steamship Corporation uit New Orleans, die op de werven van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zal worden hersteld. - "->.7' 'p De „Cycloop" met de 33-jarige Teun Hoek' uit IJmuiden die zijn eerste reis als kapitein maakte als gezagvoerder, is na een tien maanden lange reis weer in de Ne derlandse wateren verschenen. Rond vijf uur passeerde de sleep, die de oversteek met een gemiddelde van zes mijl heeft gemaakt, het roeiers hoofd te Vlissingen Reeds voor acht uur waren de fruitboot en de beide sleepboten de sluizen gepasseerd en lagen zij gemeerd aan een der ka den van „De Schelde". Voor Teun Hoek en de vijftien overige koppen van de „Cycloop" is het een glorievolle, maar lange reis geworden. Hij mocht gerust opge togen zijn, maar hij liet er weinig van merken. De 1200 paardekrach- ten van zijn 230 ton metende „Cy cloop" hadden de haveloze bananen boot over de woelige Atlantische oceaan getrokken. Teun Hoek was met de met duizend ton ballast ver zwaarde „Contessa" in een liefelijk uitlopertje van „Frido" een wer velstorm terechtgekomen, het scheepsjournaal loog daar niet om. Nooit zwaar weer.... Maar Teun Hoek heeft geen zwaar weer gehad. Ze hebben daar aan boord van de „Cycloop" nooit zwaar weer, vertelde de jonge kapitein in zijn hardblau we trui. Maar dat was strijdig met het verhaal van de scheeps jongen, die met een emmertje aardappelen van de brug naar 't achterdek moet zijn gespoeld.... „Ach je hebt wel eens een dag slecht weer" commentarieerde (Vervolg op nig 7) »M| Kapitein Teun Hoek van de Cy- cloop"i Nooit geen zwaar weer..." (Foto PJZ.CJ. Koning Hoessein van Jorda- nië heeft een bezoek gebracht aan de havenplaats Akaba in het zuiden van Trans-Jordanië aan de gelijknamige golf, waar hij het uitladen van Ge tanks heeft geïnspecteerd. Na de inspectie bereed koning s Hoessein een tank. Men ziet hem op de foto rechts in de cabine. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN KORTE PREDIKATIE EN JEZUS HUN GELOOF ZIENDE Matth. 9 Ba. Wanneer we bedenkendat zo als de Bijbel zélf zegt geloven een zaak is van het hart, dan doet het op 't eerste gezicht toch wel vreemd aan, wanneer we in het hierboven genoemde tekstwoord lezen: ,JBn Jezus hun geloof ziende....." Hoe is het mogelijk, dat hier ge sproken wordt van ,^ien?" Het ant woord op deze vraag ts toch niet zo erg moeilijk. Dit tekstwoord ia uit de geschie denis van de verlanmde man, die door zijn vrienden aan de voeten van Jezus werd neergelegd, opdat Htj hem zal genezen. Deze mensen doen dus niet anders dan hun geloof omzetten in de daad. Het neerleggen van die man voor de voeten van Jezus is een geloofsdaad. En in die daad ziet Jezus hun ge loof, dat in hun hart leeft. Daarom laat Jezus op het zien van deze ge loofsdaad Zijn daad volgen door de man van zijn verlamming te gene zen. Wordt dat onder ons, mensen van vandaag, niet veel te weinig gevon denGeloof, dat zich uit in geloofs- DADEN? Veel mensen zeggen wél, dat ze geloven, maar in de praktijk van het dagelijks leven is er niets ran te be merken. Waar het oprechte geloof in de Here Jezus Christus gevonden wordt, daar kunnen de daden niet achterwege blijven. En als die da den er niet zijn en van ons niet ge zien worden, dan blijft er niets an ders over dan deze vraag: ,Hoe staat het met ons geloof t Wordt 't levende geloof bij ons ook gevon den? Wordt er bij ons reeds zoveel vertrouwen in Christus gevonden, dat wij ojis met alles wat ons lief en dierbaar is, aan Hem willen en kun nen toevertrouwen?" Jezus zelf zegt: Aan de vruchten zal de boom gekend worden. Iedere boom, die geen goede vruchten voort, brengt, wordt uitgehouwen en in het vuur geworpen. Hij vraagt ook van ons geloof, dat gezien kan worden; geloof, dat zich uit in de daad! Zierikzee. C. Bezemer Jf is het honderd jaar geie- den dat de Nederlandse dichter en schrijver Willem H. Warn- sinck, de geestelijke vader van H vele historische drama's, te H Amsterdam overleed. EN MORGEN M sluit de miniatuurstad Ma- durodam te 's-Gravenhage zijn poorten voor dit jaar. §j is het vijfhonderd jaar ge il leden dat de bekende Italiaan- se bouwmeester Simone Crona- H ca te Florence werd geboren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiir VERWACHT... WISSELVALLIG WEER Nu en dan buien, afgewisseld door enkele opklaringen. Overwe gend krachtige wind tussen zuid west en west, tamelijk koud. ZON EN MAAN 20 oktober Zon op Maan op 21 oktober Zon op Maan op 7.15 3.31 onder 17.38 onder 16.07 onder 17.36 onder 16.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1