Ruimtescheepsarts David Simons waakt over stratosvaarders Nederlandse farmaceutische industrie belangrijk toegenomen Maatregelen in autofabrieken werkgelegenheid te behouden om PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 OKTOBER 195T DIEREN VOOR RUIMTEVAARDERS Pionier in het gebied, waar de mens „gewichtsloos" wordt (Van een medewerker) Dokter David G. Simons was de eerste man, die 32 uur doorbracht in de hoogste lagen van onze atmosfeer, op een hoogte van 30 kilo meter, in de kleine gondel van een ballon. Dokter David G. Simons zou men de eerste ruimtescheepsarts kunnen noemen. Hij is chef van de afdeling „Ruimtebiologie" van het Luchtvaartmedische Laboratorium van de Amerikaanse luchtmacht „Holloman" in Nieuw-Mexico. Hij bestudeert alle medische problemen, die voortvloeien uit het verblijf in de hoogste lagen van onze atmosfeer. Dokter Simons is er vast van over tuigd, dat eens en niet eens meer in een heel verre toekomst de mensen zich in de wereldruimte zullen wagen. Hij ziet de aardsatel- liet, die volgend jaar zal worden gelanceerd, als de eerste stap. Wat er daarna zal gebeuren en wan néér, daar laat hij zich niet over uit. Hy is in de eerste plaats arts, maar hij beschouwt zijn werk niet alleen als belangrijk maar ook als dringend. „Wij staan", zo meent hij, „op de drempel van een tijdperk, waarin supersonische vliegtuigen hoog in de stratosfeer zullen doordringen. Daar om moeten wij onderzoeken, welke psychologische en physioiogische ge volgen de kosmische Straling en de „gewichtsloosheid" zullen hebben voor het menselijk lichaam. Dat zijn onze tegenwoordige problemen". Wat die „gewichtsloosheid" be treft, het is een toestand, die men gedurende zeer korte tijd kan op wekken in vliegtuigen, een toestand die door sommige piloten als „niet onaangenaam" wordt ondervonden. Om werkelijk „gewichtsloos" te zijn zou men zich volledig aan de aan trekkingskracht van de aarde moe ten onttrekken en dat zou pas zijn in de buurt van... Mars. Belangrijker nog vindt dr. Simons de inwerking van de kosmische stra len. Daarom houdt hij zich in hoofd zaak bezig met proeven op dieren, die met behulp van enorme plastic ballons tot op zeer grote hoogte de atmosfeer worden ingestuurd en daar in hermetisch gesloten gondels enige tijd blijven. Het zijn vooral muizen, apen en mai'motjes, die als proefdieren dienen, zowel bij het nagaan van de invloed van de ver minderde zwaartekracht als van de kosmische stralen. Daar deze ballons opstijgen tot op hoogten van veertig kilome ter, waar de lucht uiterst dun is men kan eigenlijk nauwelijks meer van lucht in de gebruikelij ke zin spreken moeten de die ren van zuurstof worden voor zien. Een ander probleem is, dat op die hoogten de temperaturen overdag kunnen stijgen tot 55 graden Celsius en 's nachts kun nen dalen tot 73 graden onder nul. De gondel moet dus zo ge construeerd zijn en van een dus danige apparatuur zijn voorzien, dat in het hart van de gondel een constante temperatuur van 21 graden heerst. De geheimzinnige kosmische stra len, die voortdurend uit de wereld ruimte op de aarde inwerken, heb ben een energie, die miljarden maal sterker is dan welke straling ook, die door de mens wordt opgewekt. Aan de aardoppervlakte zijn wij slechts blootgesteld aan de zoge naamde secundaire stralen, die ont staan, wanneer de atomen van de buitenste aardatmosfeer door het bombardement met komische stra len uiteen vallen. Op de hoogten waar de lucht niet meer of slechts in zeer verminderde mate als bescherming werkt, moet men rekening houden met de pri maire kosmische stralen. De vraag wat de uitwerking van deze uiter mate krachtige stralen is op leven de organismen, houdt de geleerden al jaren bezig. Twee ervaren stratosfeervaar- ders. Vele uren hebben deze aapjes al doorgebracht op veertig kilome ter hoogte. En ze konden ertegen. Het had ook anders kunnen zijn De onder leiding van dr. Simons verrichte proefnemingen hebben zeer geruststellende resultaten op geleverd. Men was bijvoorbeeld bang, dat de kosmische stralen het Ruimtescheepsarts majoor dr. Da vid G. Simons in zijn laboratorium.... waken over de gevaren van 't heelal. centrale zenuwstelsel zouden kun nen beschadigen. Maar tijdens maan denlange waarnemingen van apen, die meermalen uren hadden doorge bracht in de hoogste lagen van de atmosfeer, is uit niets gebleken, dat deze angst gerechtvaardigd was. Men is daarom op het ogenblik dan ook geneigd om aan te nemen, dat voorheen het gevaar van kosmische straling voor het zenuwstelsel over schat is. Hetzelfde geldt voor de moge lijkheid van het ontstaan van staar, een oogziekte. Bepaalde vormen van radio-actieve stra ling kunnen tot staarvormlng en blindheid leiden, wanneer geen voorzorgsmaatregelen worden ge nomen. Maar witte muizen, die bijzonder gevoelige ogen hebben, bleken ook na langdurig verblijf in de stratosfeer geen last te heb ben van staar. Ook werd geen haaruitval geconstateerd. Overi gens kregen wel enkele zwarte ratten witte haren. Dit verschijn sel wordt nog onderzocht. Voor de hoogten, die in de appara ten van de Simons tot dusverre kon den bereiken, heeft hy dus geen scha delijke invloeden op het dierlijk orga nisme vastgesteld. Of ditzelfde geldt voor nog grotere hoogten, is natuur lijk nog een vraag. Zeker is echter, dat wanneer de mens eenmaal de we reldruimte zal gaan bereizen, man nen als dr. Simons, ruimtescheeps artsen, over zjjn gezondheid zullen waken. Magyar Szó herdenkt Hongaarse opstand Ter gelegenheid van het feit, dat het op 23 oktober een jaar geleden is, dat het Hongaarse volk in verzet kwam tegen zijn communistische machthebbers, zal zeer binnenkort een in het Nederlands gesteld herdenkingsnummer verschijnen van „Magyar Szó", een veertien daags blad voor Hongaren in Ne derland. De herdenkingsuitgave, welke een voorwoord zal bevatten van minister-president dr. W. Drees, zal met inschakeling van Nederlandse jeugdorganisaties worden verkocht ten behoeve van een verdere financiering van het blad, dat noodzakelijk moet wor den geacht als tegenwicht tegen de propaganda, welke van Hon garije uit wordt gevoerd. Magyar Szó, wat in het Nederlands betekent „Het Hongaarse woord", heeft zijn zetel in Delft. Kort na de gebeurtenissen van vorig jaar oktober en november, toen stromen Hongaarse vluchtelingen naar het westen waren gekomen en ook in ons land onderdak hadden gevon den, nam lr. K. Polgar, die reeds vroeger uit Hongarije was ge vlucht en in Delft aan de techni sche hogeschool had gestudeerd, het initiatief tot het oprichten van een periodiek ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen. Zelf nam hij het hoofdredacteurschap op zich en met medewerking van twee landgenoten slaagde hij erin op 24 november van het vorig jaar het eerste nummer van „Magvar Szó" te laten verschijnen. Het was een blaadje van klein for maat met een tekst in offset druk. Bijna een jaar lang werd het finan cieel gesteund door da Ned. fede ratie voor vluchtelingenhulp in Den Haag, doch per 1 oktober j.l. is deze hulp geëindigd. Men hoopt, dat de oplaag van 25.000 exem plaren, waarin het herdenkings nummer verschijnt, geheel zal worden verkocht. Als dat gebeurt verwacht men de uitgave van het blad nog wel een jaar te kunnen financieren. In Nieuw-Mexico wordt een plas-\ stratosfeervlucht. Aapjes en muizen tic-ballon gereedgemaakt voor een gaan mee als passagiers. Steriele mondkapjes in Praagse restaurants. De griepepidemie in Europa neemt nog niet in hevigheid af. Zo is ln Lon den een kwart van alle schoolgaande kinderen thuisgebleven en een van el ke tien onderwijskrachten. Van de Pa- ryse politiemacht (15.000 man) ligt een kleine duizend man ziek. De Brus selse telefoondienst heeft de clemen tie van haar abonnees ingeroepen om geduld te oefenen na het aanvragen van een gesprekeen groot aantal te lefonistes ligt met griep te bed. In Oostenrijk overweegt men om alle scholen te sluiten teneinde verdere verspreiding van de griep tegen te gaan. Het keukenpersoneel van Praagse restaurants draagt steriele mondkapjes bij het bereiden van de spijzen en het vaatwerk wordt drie maal met ontsmet water afgewassen. In de Zuidduitse stad München is het aantal griepgevallen in een week van 82.000 tot 187.000 toegenomen. In Bel grado zyn de afgelopen maand 30 scholen tijdelijk gesloten geweest. Grammokrant verschenen voor emigranten. Geert Elfferich en Jan Moraal zijn van plan elke maand een „grammo krant" te doen verschijnen. Zij willen de landgenoten die buiten het land vertoeven, elke maand per grammo foonplaat op de hoogte stellen van „hoe het thuis gaat" Zij schotelden op een grammofoon in een notedop uiteraard, alles voor wat voor belangrijke en minder be langrijke dingen in de afgelopen maand zijn gepeurd. De eerste plaat is reeds verschenen. Er wordt iets verteld van prinsjesdag, de a-griep en de wedstrijd Neder land—Oostenrijk. Het geheel wordt afgewisseld met Nederlandse tophits. IN DIENST DER MENSHEID VERZADIGING VAN DE MARKT Zoeken naar nieuw geneesmiddel vraagt samenwerking, tijd en geld (Van onze speciale verslaggever) Speelde voor de Tweede Wereldoorlog de Nederlandse farmaceutische In dustrie een zeer bescheiden rol, na 1945 heeft deze branche zich In belang rijke mate ontwikkeld. In 1956 is voor een waarde van byna 180 miljoen gulden geproduceerd. Meer dan de helft hiervan werd geëxporteerd naar vrijwel alle landen ter wereld. Deze prestatie werd voornamelijk geleverd door maar een dertigtal bedryven. Dit gering aantal verzorgt burners de totale export. Daarnaast komt zeker 90 procent van de binnenlandse afzet voor hun rekening. De overige 10 procent van de binnenlandse afzet wordt gefabriceerd door nog zeker tweehonderd farmaceutische „dwergbedrijfjes" in ons land. kanten van farmaceutische produk- ten „Nepropharm" heeft ons deze ge gevens verstrekt tijdens een twee daags persbezoek by deze branche, dat georganiseerd was door de Ver eniging Nederlands Fabrikaat. Deze excursie heeft een duidelijk in zicht gegeven in wat er door niet zel den internationale samenwerking, maar vooral ook door wetenschappe lijk onderzoekingswerk-op-hoog ni veau, op dit zeer bijzondere terrein wordt gepresteerd. Men merkt dan, dat ons land bepaald niet achter ge- Hoe Indrukwekkend de ontwikkeling van de toonaangevende farmaceuti sche industrie in ons land na 1945 ge weest is, laat zich ook nog door een ander cijfer illustreren. Voor de oor log kwam 80 procent van de hier te lande verbruikte geneesmiddelen uit het. buitenland. Nu wordt er niet meer dan 25 30 procent geïmporteerd. Ir. J. P. H. Nieukerke, voorzitter van de Nederlandse vereniging van fabri- Bestedingsbeperking niet enige bron van zorgen in autohandel (Van onze verkeersredacteur) Er zijn de laatste weken nogal wat zorgen in de autobranche. De Ne derlandse Ford Automobielfabriek overweegt het invoeren van een driedagenweek voor een gedeelte van 't personeel. Kaiser Fra/.er, Rot terdam, spreekt over ontslag aan arbeiders. Het D.K.W.-assemblage- bedryf te Sassenheim zag een teruggang van de produktie met tien pro cent, welke men echter hoopt te herstellen, door ook voor België te gaan assembleren. Van Doorne's Automobielfabrieken Einhoven, treft maatregelen om de werkgelegenheid te handhaven in verband met een merkbare terug gang in de.afzet van bedrijfsauto mobielen. Bij het vernemen van de ze berichten valt haast onvermijde lijk het woord „bestedingsbeper king". En wordt bovendien de vraag gesteld: geldt deze terug gang, die zich voornamelijk af speelt rond de bedrijfsauto (D.A. F., Kaiser-Frazer met jeeps, Ford met vrachtwagens) ook voor de personenwagens, de motorrijwielen en de bromfietsen „Dat valt erg mee" zegt men op het secretariaat van de R.A.I. „In de eer ste zeven maanden van 1956 werden 50.500 kentekenbewijzen voor perso nenwagens afgegeven, in dezelfde pe riode van dit jaar 49.500, waarbij men wel rekening moet houden met het feit, dat de nieuwe regeling voor de afgifte van kentekenbewijzen een verschil maakt van ongeveer twee weken. Wij schatten dit op 1000 wa gens". Uit meer gedetailleerde cijfer» is een vooruitgang van de kleine, zuinige wagens te zien ten koste van de gro tere duurdere merken, de klappen val len vooral bij de Amerikanen. Bil de motorfietsen is er al jaren een achteruitgang merkbaar. Deze zet door en is o a. te verklaren uit de po pulariteit van de scooter. Ook de af betalingsbeschikking een eerste be taling van 35% speelt hier onge twijfeld een rol. Er zijn nog andere factoren: de man, die voor cle oorlog zijn werk op een motor moest doen vaak op het platteland zal nu gau wer in de gelegenheid zijn zich een kleine auto aan te schaffen. Er is een verschuiving naar méér comfort, er is bovendien een zekere verzadiging van de markt waar te nemen en on getwijfeld, zo meent men bij de RAI, zal ook de huurverhoging een rol spe len bij diegenen, die zich in de eerste plaats voor hun genoegen een motor fiets of scooter aanschaffen. Dezelfde argumenten gelden voor de bromfiets. Er is bij de bromfiets een duidelijke achteruitgang te bespeu ren: in de eerste zeven maanden van 1956 werden er 151.000 af gezet, in de eerste zeven maanden van dit jaar 129.000. Bij de bromfiets is ongetwij feld de invloed van de afhctalmgsbe- schlkklng nog veel duidelijker. Dit alles heeft dus weinig met de be stedingsbeperking te maken. Wel zal men in bedrijven wat voorzichtiger overgaan tot het aanschaffen of ver nieuwen van personenwagens, zo meent de handel, doch ook het woord „verzadiging" speelt hier zeker mee, zo meent de handel. Zonder meer de teruggang afschuiven op de beste dingsbeperking zou beslist onjuist zijn. Dit geldt ook zij het ln mindere male voor de bedrijfsautomo biel. Er Is een geringe terug gang bij de bestelwagen dan bij ae vrachtwagen, die vaker gebruikt wordt ln bedrijven, welke recht streeks getroffen worden door de bestedingsbeperking. Maar ook speelt, vooral bij de zware vracht wagen», de afwachtende houding een rol, die men aanneemt tegen over minister Seebohm, de minis ter van verkeer van de Duitse Bondsrepubliek. Want er ls nog steeds hoop, dat de Westduitse minister water in de wijn van zijn nieuwe voorschriften die eer der op gedistilleerd lijkt, zal doen. Zijn collega Erhardt bijvoorbeeld schijnt helemaal niet zo blij te zijn met de politiek van de spoorwegpro- tectie, die Seebohm voert en bij de opening van de Frankforter autoten toonstelling heeft hij dat niet ver bloemd. pat de bestellers van vrachtwagens voor het Europees verkeer dus nog even de kat uit de (See)-bohm kijken, is te hegrijpen. Maar het zijn natuur lijk plet méér dan speculaties. De temporlsering van militaire op drachten speelt in deze sector uiter aard een grote rol. En dit is dan wel zuivere bestedingsbeperking! Dat de ze overigens Indirect een rol speelt in alle sectoren van de auto- en motor, handel ontkent men zeker niet. Al was het alleen maar, dat het gemak van kopen ongetwijfeld minder is ge worden. bleven ls om de zieke mensheid een aantal geneesmiddelen te verschaffen, waarmee vroeger hopeloze gevallen nu volledig gecireerd of tenminste draaglijk gemaakt kunnen worden. Prod. dr. M. Tausk, directeur van de N.V. Organon geboren in Se- rajewo, maar accentloos Ne derlands sprekend heeft er ons iets van verteld aan de hand van de wordingsgeschiedenis van de hormonen van de bijnier. Door sa menwerking van twee fabrieken, die een grote ervaring hebben in het hanteren van micro-organis men, konden grote hoeveelheden cortison worden bereid met behulp van andere middelen dan chemi sche synthese uit galzuren. Helaas zal geen enkel modem genees middel meer kunnen worden toege past, dan na ernstige dierproeven. Al leen ln een bedrijf als Organon be schikt men over een dierenpark van 32.823 ratten, 44.900 muizen, 1.344 ko nijnen, 552 marmotten en verder kat ten, honden, kikkers, schapen en ha nen. Wekelijks worden er 3.393 rat ten en 2.667 muizen geboren. Wanneer men dan verder bedenkt, dat een statistisch onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat men by het zoeken naar nieuwe genees middelen heel gelukkig is als een op de duizend onderzochte verhin gen het tot een klinische toepas sing brengt, dan kan men zich ver bazen, dat het de farmaceutische industrie mogelijk ls zyn produk- ten tegen redelijke pryzen op de markt te brengen. Amerikaans vliegdekschip met kernaandrijving. Schout-bij-nacht Martin Kehart, hoofd van de afdeling scheepsbouw voor het gebied van de Atlantische Oceaan van de Amerikaanse marine, heeft in New York meegedeeld, dat het nieuwe Amerikaanse vliegdek schip, dat binnenkort ln de vaart zal komen, 85.000 ton meet en voortge stuwd "zal worden door kernenergie. Ontsparingen in september Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, is in september 11.654.450 ontspaard. In leg en terugbetaling beliepen resp. 67.676 428 en 79.330.878. Bij de niet aangesloten algemene spaarban ken werd een bedrag van 39.858 ont spaard. Inleg en terugbetaling be droegen hier resp. 230.013 en 269.871. Helaas kan ik op hit ogenblik niet aan mijn man voorstallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6