^030 steecb Grauwe werkkledij van de vrouw wordt fleurig en modieus UzcHwenpagina Zes miljoen Russen zagen Italiaanse mode s „z\Mers 31JM J VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZBEÜW8E OOIRANT 9 VOL KLEUREN! Dew week ex: Wi) bezochten de beroemde Belgische violist Arthur Grumiaux in zi/n sprook- De brief om Lienije, door Hcruiitte win Eyk. Dr Ymke van Erp- Trap, kinderarts, begint een artikelenserie „Rondom de Likelk. Nwwuplem 7, Huilom. Dit is geen sprookje, maar toch: er was eenser was eens een zakenman die belangrijke dingen had te bespreken in België, en omdat het van belang was van de resultaten dagelijks meteen rapport op te maken, besloot hij zijn secretaresse mee te nemen naar Brussel. Nu zijn zaken maar zaken, doch ook zakenlieden stellen prijs op de aangenaam heden des levens, en dus zei de zakenman de dag voor dat ze zouden vertrekken„Enjuffrouw, zoudt U ervoor kunnen zorgen dat U er morgen een beetje leuk uitziet? Leuk jurkje en zo? niet dat U er an dersenfin". „Tuurlijk meneer", zei het meisje, maar dit is Holland en dus regende het de volgende dag, het was koud en daarom droeg de secretaresse op reis een regenjas, en pas toen ze in Brussel verwelkomd werden door de zakenrelaties en het meisje ten kan tore haar mantel uitdeed, zag deze zakenman welk een verrassing zijn secretaresse hem bereid had en welk effect zijn opmerking „leuk jurkje" teweeg had gebracht. Ze droeg een cocktaildress, niet met veel niets of zo, want het was een keurig meisje en ze had het echt goed bedoeld, maar met veel glimmerigs en glit- terigs en met een corsage en een tu- lerig rokje. „Mijn secretaresse", zei de zakenman ietwat benepen. „O juist, ja" zeiden de Belgen niet zon der een glimlach. Waarmee we maar willen zeggen, dat de werkende vrouw de juiste toon moet weten te treffen in haar kleding. Dat is voor een secretaresse een stemmig jurkje, met wel iets vrolijks maar niet frivool. Streepjes zijn wel leuk, doch bloemetjes al veel minder tenzij in een vaasje ln het kantoor. De eeuwige bloes of trui en rok mogen wat ons betreft zoetjesaan wel naar het panopticum, maar alleraardigst voor op kantoor is de overgooier met bloesje, en weer zeer in de mode ook. Zo'n overgooi er is ook heel geschikt voor sommi ge winkelmeisjes, bijvoorbeeld in een boekwinkel, doch in andere win kels zal ze al moeten dragen wat men bedrijfskleding noemt, Dat is doorgaans de stofjas, jaren lang een saai ding, dat tienduizen den vrouwen en meisjes 's morgens met tegenzin aantrokken en 's avonds met plezier in een hoek kwakten. Overdag waren al die vrouwen en meisjes in stofjas, in winkels, magazijnen en fabrieken, onaanzienlijke grijze muizen of on aantrekkelijke kaki larven. Plotseling evenwel is de mode zich met de bedrijfskleding gaan bezig houden: couturier Dick Holthaus is door de Turmac-fabrieken uitgeno digd om er de honderden meisjes op te fleuren en op de bakkersbeurs heeft Determeijer een show gegeven van stofjassen la Dior. Holthaus is eerst gaan kijken welke kleur in de fabriek over heerst en dat bleek lichtgroen te zijn, dus koos hij voor de meisjes rose, zodat ze als bloempjes in het machinepark zullen bloeien. Holthaus kreeg ook een tip van de directie mee: geen knopen aan de stofjas die zijn gevaarlijk bij het werk aan snelle machi nes. Het werden dus lichtrose jas- schorten met verre overslag, van achteren gebonden met brede stroken. Er was een klokkend model, een diep geplooid en een soort hemdjurk. En en passant ontwierp hij voor de mannen in de fabriek 'n donkergroene over all met een nauwe broek en een soort judojak. Het dragen zal wel even moeten wennen, natuurlijk, want het aller eerste bezwaar van de mannen was dat de ronde hals van de overall hun overhemd vrij laat, zodat het in de fabriek vuil wordt. De meisjes kozen per referendum van de drie modellen de eenvoudigste, met een klokrok. Want plooien moet men goed strijken en de hemdjurk von den ze te nauw: „Niks voor mij", zei een van de meisjes, „daar kun je niet in stoeien Determeijer ontwierp minstens even modieuze bakkersmeisjes in jasschorten die naar keuze licht blauw, zachtgeel of wit zijn. Soms ook met brede bandsluiting van achter, soms met een pittige knoop- sluiting opzij en voor de mouw langs de schouder, en soms met een vast ceintuurtje, dat voor op het model was vastgezet. Alleraardigst zijn ook de jasjes, rokken en zelfs broe ken van geplasticeerde katoen afwasbaar. Bij alle modellen kunnen de meisjes leuke bijpassende kapjes of baretjes dragen. Voor de mannen- bakkers was het snufje een Frans jacket op de blauw-wit geruite broek en het mooist van al was een rechte bakkersmuts, veertig centimeter hoog en rondom met plissé-plooien. Op de foto ziet men de door Dick Holthaus ontworpen bedrijfskleding- voor-de-vrouw, en ook een aan trekkelijk werkkostuum voor man nen. Of deze werkkleding in de praktijk zal voldoen, moet de tijd uitmaken; dat het oog er aange naam door gestreeld wordt, is een ding dat zeker is! I Je Sowjetburger kan niet zo maar een winkel binnenstap pen en daar een kostuum kopen, dat hij zelf aardig vindt. Dergelijke westersemethoden zijn in de Sowjet-Unie niet gebruikelijk. Men schrijft er zijn wensen op een formu lier, geeft dit in het kledingmagazijn af en dan kan men een week later het door de modezaak bij de centrale inkoop be stelde, kostuum afhalen. Het spreekt haast vanzelf, dat men bij dit systeem geen rekening kan houden met speciale wen sen. Zélfs de wijdte van de broekspijpen wordt door de staat vastgesteld. Tot voor kort bedroeg die veertig centimeter (zo als bij ons omstreeks 19SO). Een zeer recent decreet bepaalt thans de wijdte op SB,5 centimeter met onmiddellijke in gang!" Deze dingen vertélden S8 Italiaanse kledingfabrikanten en eigenaars van modezaken, die na een reis van een maand door de Sowjet-Unie dezer dagen op het vliegveld Kopenha gen landden. Overigens was deze eerste Italiaanse tournee, zoals de leider, de heer Suzzi verklaarde, een doorslagge vend succes. In Kiew bijvoorbeeld vonden dagelijks twee shows plaats, die in totaal door 80.000 Russen werden be zocht. Ofschoon de zaal B500 mensen kon bevatten, slaagden lang niet altijd alle belangstellenden er in, een plaats te ver overen. De zich voor de deuren verdringende mensen lever den ware veldslagen. En precies zo ging het in Leningrad toe. Daar deze mode-shows ook door de televisie werden uit gezonden zijn naar schatting zes miljoen mensen in de gele genheid geweest kennis te maken met de Italiaanse mode. i oor de vele toeschouwers die steeds weer stormachtig Y blijk gaven van hun waardering, bestond echter geen enkele mogelijkheid, iets van het getoonde te kopen. Vadertje Staat kocht namelijk de hele collectie in één koop op. Eind oktober zal in Rome een Russisch-Italiaans han delsverdrag worden geratificeerd. Van deze overeenkomst zal het afhangen, hoeveel stuks confectie en voor wélke waar de aan stoffen Italië aan de Sowjet-Unie kan leveren. De heer Suzzi zei hierover optimistisch: „Wanneer alles goed gaat, zal men van een „astronomische exportnaar de Sow jet-Unie kunnen spreken". MIDDENVOOR. ~öan ozóuh) C tCtOZOHH) Als jeugdige logé achtte zij zich bevoegd en geschikt om alles wat aan drukwerk mijn brieven bus passeert nauwgezet door te ne men: en zo verraste ik haar, verte derd glimlachend, boven een gekleurd omslag, zy hield het meteen geest driftig voor mi) omhoog: „Snoezig, hè?" Ik had het kunnen weten: Gina Lollo- brigida in een kanten négligé, pose rend met een fronsend slapende zoon op een satijnen draagkussen. „Het is in elk geval een elegante vorm van kinderexploitatie", zei ik luchtig. Het leek mij ongeveer de do sis nuchterheid die zo'n vijftienjarige bij de eerste hap verdragen kon. Het bleek goed getaxeerd, want zij nam het niet en stortte zich met het elan van haar jeugd in een levendig debat dat mij uitermate bekoorde om zijn felle rechtlijnigheid. Of ik het dan niet schattig vond, zo'n baby'tje in de arm van zijn moeder en dan nog wel zo'n beeldschone be roemdheid? Die bleek dan toch maar óók een heel gewone vrouw- met heel normale gevoelens te zijn. Ik gaf haar, om voorzichtig te be ginnen. volmondig de voldoening dat meergenoemde mevrouw Gi na. naar de plaatjes te oordelen, in derdaad een zeer welgeschapen vrouwspersoon was. Voordelige iUusie A Wat de beroemdheid aangaat, dat is heden ten dage ook een betwistbaar punt, aangewezen dit woord langza merhand verward wordt me^ bekend heid. Maar goed blijft alzo het volslagen normale elke minuut ter wereld her haalde feit van het moederschap. Is dat zoiets ongehoords en wonder baarlijks om ons daar in technicolor op alle omslagen van de geïllustreer de wereldpers mee te verblinden Er worden misschien op het ogenblik tientallen kinderen geboren die over een kwart eeuw oneindig veel belang rijker zullen blijken dan dit jochie Mil- ko. Maar dat is nog het ergste niet. Het naarste van die hele aandoenlijke scène, in satijn, kant en bonbondo- zen-sentimentaliteit verpakt, is de nuchtere waarheid dat het hier een enorm geslaagde reclame-stunt be treft die een mooie, maar niet bijster talentvolle filmspeelster haar rivalen door de neus boort. De kleine Milko heeft zijn mama en papa een enorme dienst bewezen door op het meest geschikte ogenblik te verschij nen, en daardoor weer eens voor frontpagina-publiciteit te zorgen. Maar in wezen is hij daardoor diep en hartgrondig te beklagen. Want wie en wat hij ook wezen of worden mag: het zal voor hem een harde dobber worden om dat ongeluk kig debuut te boven te komen, en in het leven iets meer te gaan betekenen dan enkel maar de zoon van een „be roemde" moeder. En of dat dan allemaal wel zo erg is? Voor de aanvallige kraam vrouw stellig niet, en voor haar echtvriend evenmin, terwijl de jeug dige zoon voorlopig dank zij die stunt op satijn gebed blijft. Maar rechtuit bedenkelijk is het van wege die zoveelste massale stupi diteit die men de vrouwenwereld toe dicht. Dat kirren op commando, die goedkope en gemakkelijke exploitatie van een gevoel, dat, wanneer het echt en diep beleefd wordt, niet alleen een van de prachtigste individuele erva ringen is, maar een onverwoestbare kracht in de wereld. Nee, zó heb ik het allemaal tegen haar vijftienjarig onverstand niet be toogd. Ik heb haar alleen op het hart gedrukt zich nooit en nergens iets goedkoop te laten wijsmaken, en stel lig niet door de niets ontziende recla medictatuur van deze tijd. Ik vrees dat het niet aan haar besteed was: zij drukte het plaatje tenminste aan haar hart, alsof zij het tegen ont wijding beschermen moest. Och, dan is er nog niet zoveel verlorenwie een slechte illusie niet wil loslaten, kan het gewicht van de goede waarheid toch niet verdragen. En heel veel mensen verdienen aan die stelregel een goed stuk brood behalve de ware artiesten. SASKIA (Advertentie) B.W- QZ c.m. Kunt U er geen uitgebreide gar drobe op nahouden, wees dan ver standig en zorg voor minstens één japonnetje, waarmee U telkens „an ders" kunt verschijnen. Hier ziet U zo'n modelletje: glad en recht zonder taillenaad, met een diepe plooi achter in de rok, inge zette driekwartsmouwen en een rond halsje. U kunt het dragen met of zonder ceintuur, die beurtelings smal of heel breed kan zijn. Als halsgarnering afwisselend een leuke ketting, een kraagje (eventu eel met bijpassende manchetten), een strikje, een mooie corsage, een sjaaltje enz. Maak er bij gelegen heid eens een bolero, een vestje of zo'n los jakje van (imitatie) leer of ribfluweel bij; dat geeft weer een geheel ander effect. U ziet, er zijn mogelijkheden ge- hoegj maar wel dient U aan de keu* Nu kunt U rustig slapen! Al wacht U morgen nóg zo'n be* langrijke afspraak"n KIENZLE- wekker wekt U (welluidend) op de minuutI Miljoenen in de gehele wereld vertrouwen (slapend) op Moderne, elegante wekkers met onbreekbaar glaa vanaf f 12.75 Met de nieuwe Piano Forte Tweeklank v.af u.25 v*dtr Tijd vertrouvt op Kientltl ze van de stof en kleur extra aan dacht te besteden. Wilt U eens het veelbesproken hemdjurkje proberen, stik dan geen coupenaden in de taille. De zo ontstane ruimte kan men des gewenst met een ceintuur of strik geheel of gedeeltelijk inne men. U stikt de figuurnaden in, zet de plooidelen aan elkaar en brengt in de middenachternaad een ritsslui ting aan. De plooi naar rechts inleg gen. Zij- en schoudernaden sluiten en de hals met een schuin geknipte reep stof afwerken. U sluit de mouw naden en zet de mouw over de kop iets ingehouden naad op naad val lend in het armsgat. Wilt U de ja pon zonder c»i"t"ur dragen, maak clan vooral de niet te lang: dgttfï- £qu ftflirpiipj geheal Anan\ MODE BEMOEIT ZICH MET BEDRIJFSKLEDING Advertentie Prijsvragen gordijnstoffen Een Amsterdamse textielfirma heeft vorig jaar in samenwerking met het Instituut voor Kunstnijverheid een be sloten prijsvraag uitgeschreven voor dessinontwerpen voor gordijnstoffen. De tien bekroonde dessins werden in de handel gebracht en het publiek fungeerde als jury. De ontwerpsters van de drie meest verkochte dessins de keu^e van het publiek bleek vrij wel overeen te stemmen met die van de jury zijn nu andermaal met een geldprijs beloond. De le en 3e prijs 500 en 125 gld.) werden toegekend aan mej. Nel de Groot, de 2e prijs (250 gld.) aan mevr. C. van Ooij-de Boer. De prijzen zijn dezer dagen in Krasna- polsky uitgereikt. Tevens werden in deze bijeenkomst de winnaars bekendgemaakt van de prijsvraag 19571958, waaraan even eens alleen leerlingen, eindexamen kandidaten en oud-leerlingen van het Instituut voor Kunstnijverheid te Amsterdam, de School voor Indus triële Vormgeving te Eindhoven en de Academie voor Kunst en Industrie te Enschede konden meedoen. De uitslag was: 1. mej. Corrie van Hall (Amsterdam)2. mej. Ria van Eek (Eindhoven)3. de heer Harm Van het Parijse modehuis Lanvin- Castillo is deze vorstelijke avond japon. De naaam is „Tarragone", het materiaal is marienblauw organdie, afgewerkt met lichtblauwe broderie. den Noord (Enschede) 4. de heer Maurits Mulder (Enschede) en 5. de heer Frans Drjkmeyer (Eindhoven). Van de 288 ingezonden dessins koos de jury er 83 uit voor aankoop. De prijsvraag is volgens de jury zowel zakelijk als esthetisch een succes ge worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5