Gronden „Land van Saeftinge" zijn nu bouwrijp »P.' S. ijpe Zeeuwse Almanak GRENSINCIDENT" IN EEDE TWEEMAAL ROND TWINTIG MILLE IN ZEELAND Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 OKTOBER iyö7 INSPECTEUR NEDHEI DEMIJ.: Indijking is eerste vijf jaar echter nog niet mogelijk Het verdronken Land van Saeftinge in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zal de eerste vijf jaar niet ingedijkt worden, ondanks het feit, dat het land dat door de inpoldering zou worden gewonnen momenteel bouwrijp is. Voordat echter tot indijking van het gebied kan worden overgegaan die nen nog een aantal problemen zowel aan Nederlandse als aan Belgische zijde opgelost te worden. Bovendien zullen de werkzaamheden aan de Zuidsloepolder voorrang genieten. Waarschijnlijk zal hiermee in 1961 een begin worden gemaakt. Deze mededelingen werden gedaan door de inspecteur van de Inspec tie Zeeland van de Nederlandse Heidemaatschappij, de heer J. Aartsen uit Goes, tijdens de donderdag gehouden jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de maatschappij in hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh. Tijdens de rondvraag vroeg wet houder J. van Hoeven uit Zaamslag nadere uitleg over deze inpolderin gen. Hij betreurde, dat met het werk niet eerder een begin gemaakt kan worden. Immers het gevaar blijft bestaan, dat de vruchtbare schorren na verloop van tijd weer met zand bedekt zullen worden, waardoor de waarde van de grond zeker zal dalen. De heer Aartsen deelde echter mede, dat in de hui dige stand van zaken geen veran dering gebracht kan worden. De voorzitter van de afdeling, mr. L. A. Kakebeeke uit Middelburg herinnerde aan het bezoek van de afdeling aan Schouwen-Duiveland vlak na de ramp en concludeerde, dat op het eiland in korte tijd veel werk is verricht. Uit het financieel overzicht bleek, dat de afdeling een batig saldo heeft van 340,22. Het tegoed bij de Rijkspostspaarbank bedraagt on geveer 800, zodat een kassaldo van ruim 1000 aanwezig is. De inspecteur van de inspectie Zeeland, de heer J. Aartsen ga'f een overzicht van de werkzaamheden van de Heidemaatschappij, die in binnen- en buitenland worden uit- f Advertentie) FISHBITS [•{k in paprikasaus met room [j{* in mosterdsaus gevoerd. Spreker stond langdurig stil bij dé bosontginning op Suma tra, waarover een film werd ver toond. Wat betreft de activiteiten in Zeeland deelde de heer Aartsen mede, dat de verkavelingswerk zaamheden in de Braakman vol tooid zijn en dat de beplanting van dit gebied onlangs is aanbe steed. Walcheren De werkzaamheden op Walcheren zijn voor het grootste deel gereed. Het is echter waarschijnlijk, dat 't volgend jaar begonnen zal worden met de verkaveling van de nog res terende gebieden op Walcheren. Op Schouwen-Duiveland is de verkave ling nog in volle gang, terwijl men ook in Tholen nog met gereed is gekomen, hoewel men daar behoor lijk is opgeschoten zodat aangeno men kan worden dat het geheel dei- werken binnen de gestelde termijn klaar zal komen. Naast de talrijke werkzaamheden die in regie uitgevoerd worden heeft de afdeling Zeeland van de Heidemaatschappij nog een aantal werken voor particulieren gereedge maakt. Voornamelijk betrof dit ega lisatie en drainage. Tenslotte herinnerde de heer Aart sen nog aan het 70-jarig bestaan van de maatschappij, dat over en kele maanden herdacht zal worden. Daarna werd de film „Van oerbos tot rijstveld" vertoond, waardoor de aanwezigen zich een beeld konden vormen over de werkzaamheden, die de Heide-Mij onder directie van de N.V. Soekadana uitvoert. Aan de jaarvergadering van de VAN TOT „ENA" GEHEEL GEBORGEN Het in augustus in de Witte Ton- nenvlij in de Oosterschelde gezon ken motorschip ENA is thans volle dig geborgen. Enkele weken geleden kon reeds worden gemeld, dat het achterschip met succes boven water was gebracht. Later werd het mid denschip geborgen en thans is ook het laatste deel, het voorschip aan de golven „ontrukt". De berger, de heer M. van der Marei uit Viane heeft om het voor schip naar de oppervlakte te krij gen onder water eerst de opengere ten kop dichtgemaakt. Nadat deze was leeggepompt, begon het stuk zichzelf naar boven te werken. Het grootste deel van de lading, die uit antraciet bestond, is thans ook ge borgen. Voor de berger betekent het in vijf weken lichten van de ENA men had hiervoor drie maan den gesteld een opmerkelijk succes. De heer Van der Marei vertrekt na dit succes in de Oosterschelde naar de Wester- schelde, naar Breskens, om daar een gezonken sleepboot te lich ten. RIJKKIJKERS.... Zo is dan ook in Zeeland een van de vele geldbornmen tot explosie ge komen, die de laatste tijd overal in Nederland via spectaculaire puzzels gelanceerd worden en die al in me nig gezin een verblijdende roes ont ketend hebbenDaar zit zo'n gezin dan plotseling met enkele slordige duizenden en soms zelfs tienduizen den guldens, zoals dat nu in Kapelle en in Middelburg het geval is. Het geen ge elders in dit dagblad uitvoe riger kunt lezen. 't Moet een merkwaardige ge waarwording zijn om zo maar, van vandaag op morgen, kapitalist te worden. Om desgewenst links en rechts de tientjes te kunnen laten rollen; een bankrekening te kunnen openen eh hele series kleine wens- jes van grote mensjes te kunnen verwezenlijken. Daar zouden al dié verwoede puzzelaars, kijlc-u-rijkers, wie-weet-die-winners en kruis-of munters zich eigenlijk voortdurend geestelijk op moeten voorbereiden. Om op de „grote daP' niet helemaal met de mond vol tanden te staan te genover op emotie jagende vérslag- gevers, radioreporters en cineasten. Maar dat doen ze niet, dat doet me mand. Ja, ge zult daar Vrouwe For- tuna tarten! Neen, we doen allemaal altijd mee, maar uitsluitend onder het motto: „Ik win toch nooit niks" en dan intussen maar luchtkastelen bouwen voor het geval dat toch es een keer.... Je kunt nooit toeteti Zenuwslopend. Dat is het. PAKKETTENACTIE Te Axel is een comité onder lei ding van mevrouw Pennings begon nen met een inzameling en het aan kopen van goederen voor de samen stelling van een tachtigtal pakket ten, die nadr Hongarije zullen wor den gezonden. Hier zullen de pak ketten worden uitgereikt aan men sen of gezinnen, die deze hulp drin gend nodig hebben. Men verwacht de voor dit doel benodigde gelden en goederen spoedig bijeen te heb ben. De eerste gift die binnenkwam was een bedrag van 500 uit de opbrengst van de door de dames Collet d'Escury uit Kloosterzande georganiseerde handwerktentoon- stelling. TENTOONSTELLINGSACTIE Deze handwerktentoonstelllng bracht in totaal ruim 3380 op Bij de organisatie van deze tentoon stelling, die te Kloosterzande en te Sas van Gent te bezichtigen was, werden genoemde dames bijgestaan door een comité en nog door diverse andere dames-comités uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De opbrengst is geheel bestemd voor hulp aan Hongarije. Een bedrag van 500 ging reeds naar het r.-k. huisvestingscomité te Amsterdam, het „Admiraal De Ruyterfonds" ontving eenzelfde be drag. De rest is bestemd voor de verzending van pakketten. DURE KRACHT Wordt er elders met veel zor gen en moeite geld bijeenver gaard, te Sluiskil, in een hore cabedrijf demonstreerde een zee man zijn kracht op een aldaar ter opluistering neergehangen oude boog, hetgeen hem op het lieve sommetje van 100 kwam te staan. Met één geweldige ruk trok hij de ongespannen boog stuk, zeer tot ongenoegen van de eigenaar-exploitant, die de zeeman voor de financiering van deze demonstratie prompt aan zijn jasje trok. ZEEUWSE KLANKEN Tenslotte een hooggestemder be richt: aanstaande zondag zingen de „Lcidse Sleuteltjes" tussen 15.25 en 15.45 uur kinderliedjes voor de AVRO-microfoon. Twee van deze liedjes zagen tus sen Zwin en Zijpe het levenslicht. „Zeilen" en „Dag Inge", werden ge componeerd door de Middelburgse musicus Ab Lichtendahl. De tekst van beide versjes Is van de lieer C. Romijn uit Vlissingen. afdeling Zeéland was eveneens een excursie verbonden over het eiland Schouwen-Duiveland. Na aankomst van de provinciale boot om elf uur maakten de deelnemers eerst een tocht over het platte van Schouwen, waarbij verschillende werken wer den bezichtigd waaronder de Schelp- hoek bij Serooskerke, en het ge maal „De Flauwers". Via de Plom pe toren te Koudekerke arriveerde men te Burgh waar in hotel het wa pen van Burgh de jaarvergadering werd gehouden. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de fruitteeltgebieden in Westenschouwen waarna de reis via Scharendijke naar Brouwersha ven ging, waar het gezelschap in het gemeentehuis van Brouwershaven werd ontvangen door burgemeester J. L. van Leeuwen. Via Brouwershaven ging de tocht naar Dreischor, over de nieuwe weg door het Dijkwater naar Sirjansland en via Nieuwerkerk naar Ouwer- kerk waar nog een bezoek werd ge bracht aan het nieuwe gemaal van de polders Vierbannen en Ooster- land en het waterschap Bruinisse. Douane hield onder Koewacht smokkelauto aan De ambtenaren van de centrale veld- postdienst der douane te Axel wisten woensdagavond onder de gemeente Koewacht een Belgische luxe-wagen aan te houden. De auto werd bestuurd door A. M. uit Stekene (België) en bevatte een hoeveelheid van 1000 ki- logt-am, voor smokkel bestemde boter. In verband met deze poging tot smok kelen werd een tweetal inwoners van Koewacht, zekere J. en V., even eens ln hechtenis gesteld. (Advertentie) Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is .Margriet'. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! Koninklijke onderscheiding De heer J. Bakker, pakhuischof bij de firma Em. van der Linden te Axel, is bij koninklijk besluit on derscheiden met de zilveren ere- médaille in de Orde van Oranje- Nassau. In Kapelle waren het leden van de middenstandsvereniging, die geza menlijk negen man sterk had den meegedongen in een puzzelwed strijd en daar het lieve sommetje van rond 20.000 mee in de wacht sleepten! Er werd wel even geglun derd, toen de vertegenwoordiger van de wasmiddelenfabriek het verheu gende nieuws kwam vertellen en te gelijk enkele contanten op tafel leg de.... (Foto P.Z.C.) Advertentie vZWITSAL kinder HONING siroop Aanbesteding Rilland-Bath Uitslag van een door het gemeentebe stuur van Rilland-Bath op woensdag 10 oktober 1957 gehouden aanbesteding voor het bouwrijp maken van een gedeelte uit breidingsplan rond de Ned. hervormde kerk en verbetering van de Valckenisse- weg vanaf de hoek Hoofdweg tot de Vlledbergstraat ln Rilland-Bath. Hiervoor werd als volgt Ingeschreven. Het eerste bedrag heeft betrekking op de Valcke- hlsseweg, het tweede bedrag op het uit breidingsplan en het laatste bedrag be treft de massa. Fa. Everaers en v. d. Berg te Steen bergen f 29.000, f 100.600, f 135.600; L. v. Klippe, Vlissingen f 23.000, f 105.000, f 135.000; fa. Freijser, St. Jansteen f 32,000, f 97.500, f 129.500; J. C. Boonman, Roo sendaal f 30.500, f 97.500, f 127.000; J. A. Brand Zoon te Dubbeldam f 29.972, f 90.398. f 120.370: fa. Wed. Hoeke Zn.. Nieuwendljk (Noord-Brabant) f 30.000, f 84-390, f 114,890; N.V. ..Zeeland". Mid delburg f 28.000, f 86.000, f 114.000; J. Moerland, Slnt-Annaland f 26.000, f 8G.000, f 112.000; M. Uil, Middelburg f 25.000, f 85.000, f 110.000; fa. Duynhouwer, Goes f 29.120. f 80,660, f 109.780; M. W. Knuist, Goes f 24.300. f 84.000, f 108 300; J. V. d. Helde, Hoedekenskerke f 25.700, f 80.770, f 106.470; J. en K. T. de Oude, Biervliet f 24.750, f 81.000, f 105.750; J. Kroon te Rhenen f 16.800, f 70.500, f 87.300. y> In het grensgebied tussen het Nederlandse dorp Eede en het Bel gische dorp St. Lau- reins, waarvoor een Nederlands-Belgische grensregelingseominis- sie een wijzinging van de grensloop heeft voorgesteld, heeft zich woensdag een klein in cident voorgedaan. De wijziging die de grensregelingscommis- sic, bestaande uit de commissaris der ko ningin in Zeeland, de gouverneur der Belgi sche provincie Oost- Vlaanderen, de burge meesters der gemeen ten Aardenburg en St. Laureïns en afge vaardigden van het ka daster, heeft voorge steld, moet nog door de beide regeringen worden bekrachtigd en in een verdrag worden vastgelegd. Volgens het voorstel der com missie zal de grens daar een eind worden .verlegd op Belgisch gebied, zodat 'n strook grond aan Nederland zou komen. Aangezien het Ne derlandse kadaster ter plaatse reeds grens- paaltjes heeft ge plaatst en in dit ge bied ook ruilverkave ling tot stand is ge komen, meende de land bouwer J. de Smet recht te hebben op de betreffende strook grond. Hij zegde zijn Belgische buurman aan de daarop staande afrastering en heg op te ruimen, hetgeen de ze weigerde. Daarop ruimde de Nederlan der de zaak op. De Belg liet het er niet bij en alarmeerde het gemeentebestuur en de politieautoriteiten van St. Laureins. De Ne derlander kreeg een proces-verbaal van de Belgische rijkswacht omdat de betwiste strook nog steeds Bei- gebied is. gisch f Advertentie) (Slot van pag. 1) vier ingevulde kolommen, waardoor hun kansen op een prijs aanmerkelijk stegen. Uiteraard heerste er grote vreugde in het gezin van de heer Herselman, toen een vertegenwoor diger van do fabriek de Kapclse middenstanders vertelde, dat hij tot de winnaars behoorde. Onmid dellijk werden de mede-puzzelaars irge H. Blok, Jos. Romeijnse, A. J. heren H. J. Burger, Jac. J. Burger, D. Burger, W. A. de Groe- van Willigen en de wed. Smalle- gange gewaarschuwd en een kwartiertje later was de eerst zo rustige huiskamer van de familie Herselman vol pratende en lachen de prijswinnaars. In eerste instan tie werd drieduizend gulden over handigd. Het resterende bedrag wordt via een bank overgemaakt. Twintig mille Van Kapelle ging het naar Mid delburg, waar de heer A. Sorber aan de Noordsingel de tweede f 20.807 bad gewonnen. Deze prijswinnaar bleek evenwel niet thuis te zijn en zijn De heer J. J. van de Velde te Wolfaartsdijk overleden. Donderdagmiddag is te Wolfaarts dijk overleden de heer J. J. van de Velde J. Jzn., die sedert 1954 voor de C.H.-Unle lid van de gemeente raad van deze gemeente was en een belangrijke plaats innam ln het kerkelijke- en verenigingsleven. De heer Van de Velde, die reeds enige tijd ziek was, is donderdagavond in een bijzondere, spoedeisende raads vergadering herdacht. In zijn herdenkingsrede, die dooi de raadsleden staande werd aange hoord, schetste burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny de overledene als een mens, die als raadslid de be langen van de gemeente voorstond en die zich door zijn vele functies in het kerkelijke- en verenigingsle ven in dienst stelde van de gemeen schap. In 1954 nam de heer Van de Vel de, na het overlijden van de heer J. Hannewljk, zitting ln de gemeen teraad. Vele jaren diende hij de Her vormde Kerk als notabel. Hij was hoofdbestuurslid en voorzitter van de afdeling Wolfaartsdijk van de Nederlandse Christelijke Landar beiders Bond. De ontslapene was tevens voorzit ter van de ring Zeeland van Chris telijke Zang- en Oratoriumvereni gingen in Zeeland. Ook in de plaat selijke C.H.-kiesvereniging bekleed de de heer Van de Velde de voor zittersfunctie. De heer Van de Velde, die gehuwd was en vader van vijf kinderen, be reikte de leeftijd van 52 jaar. Hij werd in 1905 te Wolfaartsdijk ge boren. De begrafenis vindt a.s. maandag te twaalf uur plaats. Vlissingse brandweer rukte uit Donderdagmiddag werd de Vlis singse brandweer gealarmeerd, om dat er brand uitgebroken zou zijn in een metaalhandcl aan de Edisonweg Het bleek, dat door het werken met een snijbrander wat krullen in een ijzeren bak vlam hadden gevat. Ge vaar voor uitbreiding van dc brand was er echter niet, want een en an der speelde zich af in de open lucht. Wel rukte de brandweer uit, maar de brandweerlieden behoefden niet op te treden. Door het leegstorten van de ijzeren bak was het vuurtje namelijk spoedig bedwongen. Meisje brak been bij val van de fiets De tienjarige Margriet Vermue brak een been toen zij in de Sint An- nastraat te Sluis van de fiets viel. Dokter G. de Meijer en een lid van de vereniging voor E.H.B.O. verleenden eerste hulp, waarna zij in het zieken- huis werd opgenomen. vrouw geloofde het maar half, dat zij een „prijsje" hadden gewonnen. Men kwam al spoedig aan de weet dat dé heer Sorber als verificateur van de Vereniging van Nederlandse gemeen ten, in het gemeentehuis van Goes werkzaam was. „Helemaal niet erg", meende de vertegenwoordiger, die als een volleerd Sinterklaas met „papier tjes" van honderd en duizend zwaai de. „Dan naar Goes!" De heer Sorber, een kleine, vrien delijke man toonde zich aangenaam verrast, maar perplex stond hij beslist niet. „Het is een groot bedrag", oor deelde hij nuchter. En het was beslist de ambtenaar Sorber die zei, dat de belastingen wel een groot deel van de prijs zouden opeisen Overigens had hij helemaal niet aan de puzzelactie gedacht. Het was voor dc derde maal, dat hij meedeed en hij had evenals de vorige keren niet meer dan één brief kaart Ingezonden. Wat de heer Sor ber hij heeft twee zoons; één in militaire dienst (20 jaar) en één op de gemeentesecretarie in Vrouwen polder (18 jaar) met het geld gaat doen, wist hij nog niet. Maar hoe het Ier (18 jaar) met het geld gaat ook zij, de prijs van 20.000 is een meevaller en zo dachten de negen Ka- pellenaren er ook over! SIRIUS 20 et. KAMIL 22 ct. AVISO 31 ct VANDAAG Middelburg-Electro: „De zondares" T t.. 8.15 uur, 18 J. Schouwburg: „De wet van de prairie", 8 uur, 14 J. Schuttershof: Uitvoering Nieuw Mid delburg, 8 uur. Vllsslngen-Alhambra: „Als de grote liefde komt", 7 en 9 uur, a.l. Luxor; „Kruitdamp", 8 uur, 14 J. Goes-Grand: „De machinist", t uur, 14 J,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2