NEDERLANDS KABINET „ZIT OP ROZEN" Overstromingen in Valencia VOOR LAAGGESALARIEERDE AMBTENAREN WEINIG HOOP KLANKBORD GR0MYK0 EN SPANNING DULLES OVER IN SYRIË DONDERDAG 17 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Welwillende sfeer in Tweede Kamer Dr. Drees: We krijgen financieel weer grond onder de voeten (Van onze parlementaire redacteur.) Als één ding uit het grote, jaarlijkse politieke debat, dat dinsdag en woensdag in de Tweede Kamer is gevoerd, in volle helderheid duide lijk is geworden, dan is het, dat de regering op rozen zit. De leider van de oppositie, prof. Oud, voorzitter van de liberale fractie, consta teerde het met zoveel woorden, nadat de verschillende fractie-voor zitters, zij het met uitzondering van de heren Wagenaar (CPN) en Zandt (SGP) door hun milde houding tegenover de minister-presi dent, dr. Drees en zijn ambtgenoten, al geen twijfel daarover hadden laten bestaan. Trouwens, dr. Drees zelf verklaarde, dat hij de indruk had, dat de Kamer dit jaar welwillender tegenover het kabinet stond dan verleden jaar en dat het meer steun heeft ondervonden. met het oog op te diepgaande me ningsverschillen met bet parlement door de Kamer verlangd zou wor den. Als het echter niet beslist no dig is, dan zou heengaan nu laf heid betekenen, aldus dr. Drees. Als zijn voornaamste taak be schouwde hij de samenwerking en de eenheid in het kabinet te bevorderen. Hij wees beslist het verwijt van de hand, dat de financiële moeilijkheden, waarin ons land verkeert, het gevolg zijn van het dirigisme. In Engeland, waar zes jaar lang een conservatief kabinet aan het bewind is, kampt men evenzeer met moeilijkheden. Zij zijn vooral veroorzaakt door omstandighe den van buitenaf. Overigens was dr. Drees, de financiële situatie in ons land besprekende, van oordeel, dat als de regering de overspannen vraag naar goederen en personeel laat voortduren, loon- en prijsstijgingen zullen optreden met alle nadelige ge volgen van dien.. De regering zal pro beren een redelijk evenwicht te be waren en zij zal ertegen waken, dat Twijfel aan succes minderheids kabinet Hij betwijfelde of het optreden van het kabinet meer successen zou hebben geboekt, als het homo gener was ook de verschillende politieke partijen zijn lang niet al tijd homogeen en of een minder heidskabinet meer in het belang van ons land is dan het zittende kabinet. De regering wil wel wijken, zo zei de minister-president, als dit Openbaarheid (Slot van pag. 1) men, dat een sluis „te duur en niet verantwoord" is? Hoe zijn b.v. in de rentabiliteitsberekeningen de garna lenvisserij en de oesterteelt bere kend? Het is mogelijk, dat deze za ken uitvoerig in het advies van de Raad van de Waterstaat zijn behan deld, maar dat advies is tot dusver niet openbaar gemaakt. Het is dus gerechtvaardigd thans publikatie van dit advies te vragen, want deze zaken zijn voor Zeeland té belang rijk om ze maar binnenskamers af te doen. Terzijde kan nog worden opge merkt, dat professor Romme deze week bij de algemene beschouwin gen op meer openbaarheid rond dc rapporten van adviescolleges heeft aangedrongen. Als de Tweede Kamer binnenkort in het openbaar zal hebben te oor delen over de Deltawet, dan zal ook zij op de hoogte dienen te zijn van een zo uitgebreid mogelijke argu mentatie rond en tegen de sluis. Vooral daarom is het van groot be lang, dat het advies van de Raad van de Waterstaat mede onderwerp van discussie uitmaakt. Daarente gen verzetten zich geen formele be zwaren, want het KJB., dat de werk zaamheden van deze Raad regelt, laat deze mogelijkheid open. Mocht de minister evenwel niet tot publikatie kunnen besluiten, dan ontneemt hij zich tevens de be voegdheid te spreken over „over leg" met de belanghebbenden! Het eenzijdige horen van de streek, zon der dat deze belanghebbenden weten wat er met hun argumenten is ge beurd, kan men dan immers moei lijk als „overleg" betitelen... In verband van het bovenstaande dient er nog op gewezen te wor den, dat de minister in hetzelfde stuk nog eens aan „horen en „over leggen" gelijkwaardige functies toe kent. De kamercommissie had na melijk bezwaar gemaakt tegen de formulering van het eerste artikel van het ontwerp-Deltawet, dat spreekt van „Gedeputeerde Staten" gehoord. Op verzoek van de com missie heeft de bewindsman er van gemaakt: „na overleg met Gedepu teerde Staten", al betoogt hij dat er daarmee materieel niets verandert. Maar de kamercommissie heeft zeer terecht opgemerkt, dat „overleg" meer duidt op een ernstige overwe ging van elkanders argumenten. Helaas, Zeeland weet (nog) niet hoe ernstig zijn argumenten rond de schutsluis bij Veere zijn genomen. Dr. DREES ...op rozen... te sterk in het bedrijfsleven wordt in gegrepen. Dat zou namelijk de werk loosheid in de hand werken. Thans neemt de werkloosheid in zeer gerin ge mate toe. Er is meer sprake van een verplaatsing van arbeidskrachten. De stijging van de overheidsuitga ven, aldus de bewindsman, is het gevolg van de in ons iand snelle toe neming van de bevolking en de daar uit voortvloeiende noodzaak tot grote investeringen, ondermeer voor de wo ningbouw. De moeilijkheden, waarvoor we ge plaatst zijn, kunnen we wel te boven komen, naar de minister-president vertrouwde. Er zijn reeds enkele gunstige factoren. Zo vermeerderen de deviezenreserves. Er is een duide lijke mogelijkheid om weer grond on der de voeten te krijgen. Ten aanzien van de Nederlandse buitenlandse politiek, zeide dr. Drees, dat zij afgestemd is op de overtui ging, dat samenwerking tegen agres sie geboden is. Persoonlijk achtte hij de kans op een nieuwe wereldoorlog gering, doch dat neemt niet weg, dat bewapening van Nederland geboden blijft. Geen volledige doorberekening van zes pet. der woningbouwlening MEER AANDACHT. Een zestienja rig meisje te Harlingen deed een merkwaardige ontdekking toen zij met spanning een romannetje zat te lezen. Tussen de bladzijden van het boek vond zij namelyk een nogal du re bladwijzer: een briefje van honderd gulden. Het meisje spoedde zich naar de bibliotheekhouder van wie ze het boek had geleend en deze slaagde er in de eigenaar van het bankbiljet op te sporen. In Harlingen worden de boeken nu met nog meer aandacht dan anders gelezen. HET KAN VERKEREN. Voor hen die haast hebben, is de forensentrein tussen Erlangen en Eschenau (West- Duitsland) een slecht vervoermiddel feworden. Tot voor kort mocht deze 0 jaar oude trein rijden met een snelheid van 65 km per uur, maar het te grote aantal verkeersongevallen heeft tot een gerechtelijke beslissing geleid dat 16 km per uur voldoende is. Wanneer de trein door dorpen rijdt, moet de snelheid zelfs terugge bracht worden tot 8 km. En nog een degradatie voor deze trein: de auto mobilisten hebben nu voorrang op de spoorwegovergangen, (Van onze parlementaire redacteur.) In zijn rede ter beantwoording van de zeven fractievoorzitters, die in de Tweede Kamer algemene poli tieke beschouwingen hebben gehou den, heeft de minister-president, dr. Drees, woensdag enige concrete mededelingen gedaan. We laten ze hier puntsgewijze vol gen De situatie, waarin een aantal werknemers met lage inkomens verkeert, is zorgelijk, doch de re gering kan geen onmiddellijke, loonmaatregelen toezeggen. Het is niet eenvoudig het overheidsper soneel wel en andere loontrekken- den geen loonsverhoging toe te kennen. Als dc zes procent van dc wo ningbouwlening zou moeten wor den doorberekend in de arbeiders woningen, dan zouden de huren van deze woningen voor een grote groep werknemers niet of moeilijk meer te betalen zijn. Daarom zal geen doorberekening aan de ge meenten geschieden, doch er moet nog beslist worden voor welk deel zij zelf de rente moeten dragen. Voor het overige zal de overheid dienen te subsidiëren. De regering zal zich erover bera den, hoe zij kan bevorderen, dat de gemeenten weer normaal kunnen De regering is voornemens te be vorderen, dat de zaak van de K.N. V.B.-voetbalpool zodanig wordt voortgezet, dat de rechter in hoogste instantie een uitspraak zal doen. Er is een interdepartementale commissie ingesteld, die een opga ve zal verstrekken van alle sub sidies, die de verschillende depar tementen verlenen. Aangezien dit een zeer ingewikkeld en moeilijk werk is, zal het rapport van deze commissie nog een aantal maan den op zich moeten laten wachten. De regering heeft haar standpunt omtrent de subsidiëring van de kerkenbouw nog niet bepaald. i De regering is niet voornemens de investeringsaftrek definitief te be ëindigen. Of het fiscaal winstbe grip moet worden gewijzigd, zal bezien worden bij de algemene herziening van de belastingwet geving. i Ook op de defensie heeft de rege ring bezuinigd en wel tot een be drag van ongeveer 100 miljoen gulden. De regering hoopt, dat het bedrag dat zi j beschikbaar kan stellen voor de onderontwikkelde gebie den, belangrijk zal worden aange vuld door vrijwillige bijdragen aan de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand. Evenals dinsdag viel er ook woensdag weinig bewogenheid in het debat te bespeuren. Prof. Oud kwam even los, toen hij mr. Bur ger verweet, dat deze niet op zijn principiële beschouwingen was in gegaan en aan prof. Romme, dat hij een debat had ontweken over de" kwestie collectief bezit of indi vidueel bezit. De beide heren waren gauw met hun antwoord klaar. Mr. Burger betoogde, dat hij geen behoefte had aan een gedachten- wisseling over een statische, theo retische beschouwing, die ook vijf tig jaar geleden gehouden had kunnen worden en prof. Romme zette uiteen, dat de bezitsvorming niet alleen een zaak is van politiek, maar ook van maatschappelijke gesteltenis en dat het wel degelijk mogelijk is om met de medewer king van de socialisten de bezits vorming door middel van wettelij ke regelen te bevorderen. Prof. Romme had in de loop van het debat het minderheidskabinet van prof. Oud afgewezen, omdat hij niet onder de zweep van de liberalen wil de doorgaan. „Laat prof. Romme maar oppassen zo kaatste prof. Oud terug dat hij niet om de zweep van de liberalen te mijden, komt onder de knoet van de socialisten". Persprobleem Even leek het of de Kamer een zwak sabelgekletter hoorde, doch spoedig was het weer rustig. Ook de nog al felle aanval van prof. Romme op de minister-president, omdat deze aan de parlementaire redacteur van „De Volkskrant", die voortijdig gege vens uit de miljoenennota en de troonrede heeft gepubliceerd, een jaar lang de toegang tot de ministeriële departementen heeft ontzegd een volkomen willekeurige straf, zei de heer Romme vermocht geen ople ving in de Kamer te brengen. De aanval eindigde in de tamme verkla ring, dat prof. Romme het onderhoud van de minister-president met de sec tie hoofdredacteuren van de Federatie van Nederlandse Journalisten wilde afwachten. Wel vroeg hij aan dr. Drees het resultaat van deze bespre king aan de Kamer mede te delen. Geen vestiging van fabriek in Niemv-Vossemeer De directie van de Kon. Fabriek Hart en Co- te Oud-Karspel heeft thans definitief afgezien van de ves tiging van een nevenbedrijf in Nieuw- Vossemeer. De gemeente Nieuw-Vos- semeer betreurt dit besluit omdat het, naar men veronderstelt, een gevolg is van een verkeerd begrepen schrijven van het parochieel centrum en de K.A.B. ter plaatse. Door dit schrijven, meende men, waren de moeilijkheden die de ves tiging reeds aanvankelijk dreigden te torpederen, uit de weg geruimd, maar de directie Van Hart en Co. is er door tot de overtuiging gekomen dat -ie atmosfeer in Nieuw-Vossemeer be slist ongunstig ligt voor de vestiging van een zilveruitjesfabriek. Vrouw sluit dief in kelder op (Van een correspondent) Onraad eruit", fluisterde me vrouw Leni Geitenbeek-Schoenma ker in de nacht van dinsdag op woensdag, toen zij gestommel hoor de in de verlaten kantoorvertrekken van notaris H. aan de Wierdense- straat in Almelo, waar het echtpaar als huisbeivaarders dag en nacht verblijft. Maar haar man geloofde er nog niet zo erg in. Tot zijn ener gieke, kordate vrouw enkele minu ten later de vangst van een levens grote inbreker kwam melden. Deze spannende ogenblikken speel den zich in het holst van de nacht af, toen het echtpaar Geitenbeek in zijn slaap werd gestoord door de (net iets te luidruchtige-) aanwezig heid van de 31-jarige B. de V. die in het kantoor rondscharrelde. Nu is mevrouw Geitenbeek voor nie mand bang, ook niet in het donker. Dat heeft zij reeds in de oorlogsja ren bewezen, toen zij een actieve rol speelde in de illegaliteit. Zij trok op onderzoek uit en dat leidde tot een ontmoeting met De V Deze trok zich overhaast terug in de kelder en dat was precies wat mevrouw Geitenbeek zich in haar schoonste droom had gewenst. Want snel schoof zij aan de buitenzijde de grendel op de deur en de inbreker icas gevangen. Het slot is spoedig vertéld. Me vrouw Geitenbeek méldde haar man de goede afloop van de jacht en de ze nam een sprintje naar de over zijde van de straat, waar het Alme lose politiebureau is gevestigd. Commentaar van De V. tegenover de politie: „Ik kwam alleen om in de kelder te gaan slapen....." Maatregelen tegen dumping door Russen op vlasmarkl Wesfeuropese spinners kopen slechts voor 10 pel. Russisch vlas Tijdens de vergadering van het be stuur van het Landbouwschap is met voldoening kennis genomen van een gentlemen-agreement binnen de inter nationale vlasorganisatie. Hierbij heb ben de spinners zich verplicht, niet meer dan 10 procent van de totale be. lioefte aan Russisch vlas te verwer ken. De andere 90 procent zal over de producerende landen worden ver deeld. Nu Russisch vlaslint tegen prijzen op dumpingsniveau wordt aangebo den, is de Europese vlasmarkl in elkaar gezakt tot grote schade van de telers. Een verliesgevend prijspeil zal ongetwijfeld in 1958 een aanzienlijke inkrimping van het Westeuropese vlasareaal tengevolge hebben, het geen, ook ten aanzien van de kwali teit van de dan beschikbare grond stof, voor vlasspinners en linnenwe vers nadelig zal zijn. Vandaar deze poging om een lonende afzet voor Westeuropees vlas opnieuw mogelijk te maken. De regeling zal waarschijn lijk op 15 november ingaan. Zaak tegen majoor K. in hoger beroep De auditeur-militair hij de krijgs raad te 's-Gravenhage heeft, hoger be roep aangetekend in de zaak tegen majoor K. Majoor K. zelf is tot dusverre nog niet in appèl gegaan. (Slot van i 1) de openbare mening, zowel in Turkije als m andere landen en ter verzeke ring van het element van verrassing in de aanval op de vredelievende staat Syrië," aldus Gromyko. Hij deelde dan onder meer nog mee, dat niet alleen Egypte, maar in het bijzonder ook de Sow jet-Unie aan Syrië's zijde staat. Snel onderzoek Een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie bij de Verenigde Naties, heeft gezegd, dat de Ver- Door ernstige overstromingen, veroorzaakt door dat dc rivier de Turia tengevolge van stortregens buiten de oevers trad, is de Spaanse stad Valencia, welke een half miljoen Inwoners telt, afgesneden van de rest van Spanje. Het aantal doden als gevolg van de overstromin gen in en om Valencia is tot zeventig gestegen. Men vreest, dat dit aantal nog verder zal toene men. Sommige overstroomde gebieden heeft men nog niet kunnen bereiken. Het dorpje Nazaret is vrijwel geheel verwoest. Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen hebben woensdag levensmiddelen over gebracht naar geïsoleerde plaatsen. Deze telefoto geeft een beeld van een over stroomde straat in Valencia, de Pintor Sorollia. waarin auto's in het snel oprukkende water zijn blijven steken. enigde Staten een bespreking van de toestand in het Midden-Oosten toejuichen. Een snel onderzoek zal aan het licht brengen, wie de vrede in dat gebied bedreigt, zo zei hij. De Syrische minister van buiten landse zaken, Salah Bitar, ver klaarde in New-York tegenover United Press: De delegatie van de Verenigde Staten kan een belang rijke rol spelen voor de opheffing van de spanning". Dulles verklaarde nog op zijn pers conferentie, dat de situatie in Syrië bij hem herinneringen opriep aan de periode die aan het uitbreken van de oorlog in Korea voorafging. Ook toen beschuldigde de Sowjet-Unie de Ver enigde Staten van vijandelijkheden, die echter door de Russen werden ge opend. Verslaggevers vroegen Dulles of hij dacht dat het Midden-Oosten aan de rand van een oorlog stond. De mi nister antwoordde dat de wereld al tijd aan de rand van een oorlog staat, en dat dc afgelopen 3 a 400 jaar elke vijf jaar drie oorlog uitbraken Zich dit altijd dreigende oorlogsgevaar be wust té zijn is van het allergrootste belang voor het handhaven van de vrede, aldus de Amerikaanse minis ter. Slechts op deze wijze verzinken de volkeren niet in zelfgenoegzaam heid en beschouwen zij vrede niet als vanzelfsprekend. Minister Dulles verklaarde voorts dat de Verenigde Staten hun militaire voorsprong op de Sowjet-Unie hebben behouden en zullen behouden, ondanks de geslaagde Russische experimenten met ballistische projectielen en een aardsatelliet. Dit voornamelijk omdat Amerika beschikt over een groot aantal lange-afstands-bommenwer- pers. Aanrijdingen op onbewaakte overwegen. Op de onbewaakte overweg bij Daarlerveen is gisteren de stoptrein, die om 6.52 uit Zwolle vertrekt in de richting Emmen in aanrijding geko men met een tractor. De bestuurder van de tractor werd ernstig gewond. De trein geraakte onklaar en moest uit de dienst worden genomen. Op de onbewaakte overweg tussen Vugnt en Boxtel is gisteren de elek trische locomotief van de expresstrein naar Maastricht in aanraking met een auto gekomen. De auto reed door, de locomotief iserd iicfct A»schadig»£- Het Wereldgebeuren Krokodilletranen Tot dusver was het vooral de Rus sische premier maarschalk Boel- ganin, die zich achter het ijzeren gordijn bezig hield met het opstellen van epistels. Is het een aanwijzing voor verminderde invloed van de maarschalk, dat nu plotseling de eer ste secretaris van de Russische com munistische partij, Nikita S. Kroesj- tsjew, met een schrijven op het toneel verschijnt? Op deze vraag kan alleen ,de toekomst" een antwoord geven, on wie weet hoe lang dat antwoord op zich laat wachten. Maar op dc brief van Kroesjtsjew is inmiddels ge reageerd door enige van de geadres seerden. De pennevrucht was gericht tot de besturen van de socialistische partijen :n Denemarken, Noorwegen, België, Frankrijk, Italië en Groot- Bnttannië. Vooral de Denen hebben de Rus „van repliek gediend". Kroesjtsjews brief wekt de indruk, dat hij met krokodilletranen ge schreven is: „Het kleine, vrede lievende en democratische Syrië wordt bedreigd door buitenlandse troepen, die aan zijn grenzen zijn sa mengetrokken, zulks op aanstichten der imperialistische krachten, die in het Midden-Oosten werkzaam zijn". Imperialisten zijn vooraanstaande per sonen in de Verenigde Staten en be paalde westerse landen. Zij bedrijven volgens de briefschrijver „belachelijke propaganda betreffende het zoge naamde communistische gevaar. Deze imperialisten willen Syrië aanvallen, hetgeen zij nog steeds volgens de pennende Kroesjtsjew* plegen te verdoezelen door het streven naar on afhankelijkheid en nationaliteit van de staten in het Midden-Oosten als kuiperijen van het internationale com munisme te bestempelen". Of de so cialisten van Denemarken, Noorwe gen, België, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië nu maar zo goed wil len zijn, het gebruik van geweld ter regeling van geschillen te veroorde len. In het Kremlin zal worden ge luisterd naar voorstellen van deze partijen, om de vrede in het Midden- Oosten te verzekeren. Men kan veilig aannemen, dat Kroesjtsjew niet door mede leven met „die arme Syricrs" werd geleid, toen hij aan deze rege len zat te ploeteren. Men weet lang zamerhand wel, dat hij niet van gis teren is en dat opvallende initiatieven zoals dit meestal een meeromvattende strekking hebben dan men aanvanke lijk denkt. De wens, verdeeldheid te zaaien in het buitenlandse beleid van de landen, die bij de Noordatiantische Verdragsorganisatie zijn aangesloten, én om ook binnen die landen zelf ver warring te stichten, heeft ongetwij feld meegespeeld. Daarbij kwam nog, dat in brede kring ruchtbaarheid aan deze brief kon worden gegeven zodat de Arabieren in het Midden-Oosten opnieuw kunnen vernemen, hoe de Russische communisten zich zoge naamd voor hen interesseren.- Oidanks Kroesjtsjews vriendelijke aanhef „Geachte kameraden", hebben de Denen al direct een kattebelletje teruggestuurd: zij lieten Kroesjtsjew weten dat zij tegen alle agressie zijn en dat zij daarom de aanval van Noord- op Zuid-Korea, de Brits-Franse actie tegen Egypte en het Sowjet-ingrijpen in Hongarije hebben veroordeeld. Op deze manier werd Kroesjtsjew omzichtig duidelijk ge maakt, dat hij moet beginnen, de hand in eigen boezem te steken. Zo lieten de Deense socialisten ook blijken, dat zij van het optreden der Unie van Socialistische Sow jet-Repu'olieken niets moeten hebben omdat deze prak tijken geenszins overeenkomen met hun iedalen. Wat het Midden-Oosten betreft, kreeg Kroesjtsjew van diverse kanten te horen, dat hij zich met spoed tot de Verenigde Naties moet richten, wanneer hij vindt dat het daar zo spant. En, al is dat niet met zoveel woorden gezegd men hecht hier eer der geloof aan de verklaringen, dat het internationale communisme in het Midden-Oosten kuiperijen onder neemt, dan aan Kroesjtsjews bewe ring, dat „imperialisten Syrië willen aanvallen". Belangwekkend is het in dit ver band te weten wat de Kroes- tsjewleer voor het Midden-Oosten inhoudt. Dat is de leer, die Lenin al in 1920 uitstippelde. Lenin zei toen, dat men het kapitalisme kon verlam men door het de toegang te verhinde ren tot het gehele gebied van Afgha nistan tot Marokko. Men moet volgens Lenin ertegen waken, dat er in ach tergebleven gebieden met communis tische kleuren een burgerlijk-demo cratisch vrijheidsidee wordt uitge werkt. En voorts: het communisme moet een tijdelijk verbond aangaan met de burgerlijke democratie in ko loniale gebieden, maar zich niet ermee vermengen. Dit alles om het grote anti-kapitalistische doel te bereiken. Maar over die Leninistische theorieën waardoor het Sowjet-impe- rialis mewordt geleid, is in Kroesj tsjews brief geen letter te vinden.. NIKITA KROESJTSJEW ...het arme Syrië...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5