PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gromyko vraagt SP0EDBIJEENK0MST V.N. over verwikkelingen rond Syrië Verwarring in Frankrijk door staking in energiebedrijven Experiment geluktPluimpot afgesloten met een „nylondam" BILT CAIRO MELDTNOODTOESTAND' 200e jaargang - no. 245 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 okt. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen, "Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nieuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee, red. tel- 24; adm. tel. 26 „Elk ogenblik kan gewapend conflict uitbreken" Dulles acht oorlog in Midden Oosten niet waarschijnlijk DULLES ...waarschuwt Russen.. Openbaarheid Het nader beraad, dat tussen de Deltacommissie uit de Tweede Kamer en minister Algera is gevoerd, heeft een lijvig verslag op geleverd, waarin een aantal punten voorkomt, dat ook in Zeeuwse kring om nadere bestudering vraagt. Want de dag van de openbare behandeling in de Kamer van het ontwerp-Del- tawet nadert met rasse schreden en men kan helaas niet zeggen, dat de ministeriële antwoorden geheel ge lijk zijn aan het Zeeuwse stand punt. In enkele beschouwingen wil len wij een aantal aspecten van de ze op stapel staande wet nogmaals onder de loep nemen. Vandaag willen wij de aandacht vestigen op de enigszins vreemde opvatting, die minister Algera hul digt met betrekking tot het overleg met de streek. Het gaat hier met name om de in Zeeland noodzakelijk geachte kunstwerken in de afslui- tingsdam in het Veerse Gat. In het overleg over deze aangelegenheid met de belanghebbenden in het ge west heeft de Raad van de Water staat 'n adviescollege ten dienste van de minister een grote rol gespeeld. Vandaar ook, dat deze in stelling in het pas verschenen ver slag enige malen wordt genoemd, juist met betrekking tot de afslui ting van het Veerse Gat. Er zijn „hearings" gehouden, zegt de mi nister in het verslag en hij vervolgt dan: „Zodoende is met alle belang hebbenden overleg gepleegd. De daarbij naar voren gebrachte argu menten zijn alle in het desbetref fende advies (van de Raad van de Waterstaat aan de minister) ver werkt". Het opvallende nu in deze zin snede is, dat de bewindsman het Engelse woord „hearing" en het Ne derlandse „overleg" als synoniemen gebruikt, hetgeen ze bepaald niet zijn. Wat immers kan onder een „hearing" worden verstaan? Het woord is een vorm van het Engelse „to hear", horen, luisteren. Dit houdt dus in, dat hier één partij (in casu de Zeeuwse) vertelde, en de andere (de Raad van de Water staat) luisterde. Wat daarentegen is overleg? „Het raadplegen met anderen", zoals Van Dales woorden boek zegt. Met andere woorden: bij overleg zijn er twee partijen, die op voet van gelijkheid met elkaar discussiëren. Hier was van „overleg" geen spra ke. Hier was slechts een „hearing". Ten onrechte beschouwt de minis ter deze woorden als gelijke groot heden. Wat Is nu het praktische ge volg van deze gang van za ken geweest? Dat hier een aantal voor Zeeland belangrijke be slissingen grotendeels binnenska mers is genomen en dat de volks vertegenwoordiging geen gelegen heid krijgt zich in den brede met de minister over deze aangelegen heid te verstaan, doch voor het blijk baar voldongen feit van „géén sluis" wordt gesteld. Ter wille van een goed begrip zij hier de gang van zaken rond het Veerse Gat nog maals gereleveerd: de Raad voor de Waterstaat heeft een (eenzijdige!) hearing gehouden, heeft vervolgens een advies uitgebracht aan de mi nister, die daarop een beslissing heeft genomen. En nu deelt de be windsman eenvoudig aan de kamer commissie mede: een schutsluis in de dam bij Veere is te duur en de hogere kosten zijn niet verantwoord, maar er is in elk geval overleg ge pleegd, want de Raad van de Wa terstaat heeft hearings gehouden! Men zou er overigens niet zonder enig sarcasme aan toe kunnen voe gen, dat de minister zelf bij zijn jongste bezoek aan de Deltawerken in Zeeland zorgvuldig contact en dus overleg met de Zeeuwse auto riteiten heeft vermeden... Het is begrijpelijk, dat. men in Zeeland zich nu afvraagt: hoe zijn onze argumenten dan gewaardeerd? Hoe is men tot de conclusie geko- (Vervolg op pag, 3) De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft in een brief aan de voorzitter van de algemene vergadering der Verenig de Naties verklaard, dat de crisis in het Midden-Oosten in verband met Syrië zo ernstig is, dat „ieder ogenblik" een gewapend conflict kan uitbreken. Gromyko verzocht daarom een spoedvergadering der Verenigde Naties bijeen te roepen. Hij stelt voor, dat een internationale commissie de situatie ter plaatse zal opnemen. Deze commissie zou dan binnen twee weken verslag moeten uitbrengen aan de Veiligheids raad en de algemene vergadering. Gromyko's Amerikaanse collega Dulles heeft op een persconferen tie te Washington verklaard, dat een Russische aanval op Turkije, een Amerikaanse aanval op de Sowjet-Unie zou uitlokken. Overigens achtte de Amerikaanse bewindsman een oorlog in het Midden-Oosten niet waarschijnlijk, vooral omdat de aandacht van de gehele wereld op dit gebied is gericht. Niettemin moeten de Verenigde Staten altijd rekening houden met een mogelijke Russische of Syrische aanval op Turkije, zo voegde hy hieraan toe. Dulles sloot de mogelijkheid niet uit, dat de Russische campagne tegen Turkije slechts als een rook gordijn dient om „iets belangrijkers" te verhullen. Het onder regeringstoezicht staande Egyptische persbureau voor het Mid den-Oosten heeft gisteravond bericht, dat door het Syrische leger een nood toestand is afgekondigd. Alle verloven van Syrische militairen zijn volgens radlo-Caïro ingetrokken, en wapens zyn uitgereikt aan „volksverzetsorganl- satles" In Aleppo, Homs en in het noorden van het land. Turkye heeft woens dag een Syrische nota verworpen, waarin het wordt beschuldigd van „pro- vocorende daden" aan de noordelyke grens van Syrië. In een ander buurland van Syrië, Jordanië, heeft koning Hoessein volgens een AFP-bericht aan de diplomatieke vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot- Brlttannië en Turkse laten weten, dat hy elke aanval op Syrië ais een aan val op de eigen natie zal beschouwen. doen voorkomen, dat de spanning met „concentrane UdJT betrekking tot Syrië is verminderd, is louter camouflage ter misleiding van (Vervolg op oag 3) Turkse divisiesy' Gromyko's brief kwam na het Sy rische verzoek, de kwestie in de Vei ligheidsraad te bespreken en een commissie in te stellen voor onderzoek van de toestand in het Syrisch-Turkse rrensgebied. Het Syrische memoran- lum bevatte de aantijging, dat er een militaire dreiging tegen het land be staat, veroorzaakt door een ongeken de concentratie van Turkse divisies aan de Syrisch-Turkse grens. Deze troepen, die nog versterkt worden, zijn in een klein gebied gelegerd en zodanig opgesteld, dat elk ogenblik een aanval gevreesd kan worden, al dus de Syrische regering. De Turkse militairen hebben kennelijk als leuze „Naar Aleppo" en zij zeggen dit openlijk. Gromyko voegt daaraan in zijn brief nog toe, dat „volgens betrouw, bare inlichtingen" de Turkse generale staf en Amerikaanse adviseurs uit voerige plannen hebben uitgewerkt voor een aanval van Turkije tegen Syrië, die onmiddellijk na de verkie zingen in Turkije op 27 oktober van dit jaar uitgevoerd zou moeten wor den. „De huidige pogingen om het te GROMYKO ./vreest Turkse tanks... Elektrische treinen konden niet rijden In geheel Frankrijk heerste woens dag verwarring als gevolg van een staking der werknemers in de gas- en elektriciteitsbedrijven, afgekondigd om kracht by te zetten aan eisen tot loonsverhoging. Woensdagmiddag vyf uur werd de staking beëindigd. De staking leidde tot het stil leggen van het elektrische treinverkeer in geheel Frankrijk. Ook de Parjjse on dergrondse spoorweg was buiten wer king. Voor hen, die zich naar hun werk wilden begeven, veroorzaakte de sta king veel ongerief. Zy leidde tot ern stige stagnatie en soms ook tot alge hele stopzetting der werkzaamheden in bedrijven. In Oost-Frankrijk konden werkers in de mijnen niet naar boven ko men, omdat de op elektrische stroom werkende lirten niet ge bruikt konden worden. Plaatselijke stakers hebben toen, op verzoek, de liften voor een half uur weer be drijfsklaar gemaakt. Dat op algemene schaal, aan de sta- kingsoproep gehoor was gegeven, was een verrassing. De meeste mensen hadden verwacht, dat de staking slechts gedeeltelijk zou zijn. Doch de voorlieden en technici, die bij vroege re, overeenkomstige stakingen, er voor hadden gezorgd dat de gas- en elektriciteitsbedrijven de beschikking hielden over een kernformatie, waar door bepaalde dringende verstrekkin gen doorgang konden vinden, hadden thans ook het werk neergelegd. Men verwacht, dat zich ook van daag moeilijkheden zullen voordoen. De Franse communistische party wil dan namelijk het werk doen neerleg gen en betogingen doen houden voor „vrede in Algerije". Zy heeft gezegd geen acht te zullen slaan op het ver bod dat de demissionaire regering voor betogingen op donderdag heeft uitgevaardigd. De Pluimpot is afgesloten! En hier tonen enkele mannen de laatste zak, die de dam op waterhoogte bracht. Op deze zak staat met kloeke let ters de samenwerking vermeld tus sen rijkswaterstaat en een nylon- fabriek. Kort daarna werd ook deze bijzondere zak aan het oog onttrok ken, want de twee draglines, die de zakken op de dam stortten, brachten ook dit punt tot drie meter boven N.A.P. (Foto P.Z.OJ Stroomgat in één uur gedicht Eigenlijk was er al wekenlang bijna geen twijfel meer mogelijk, maar woensdagmiddag tussen half één en half twee verkreeg men de onomstotelijke zekerheid: het expe riment met de „nylondam" in de Pluimpot, de geul, die het eiland Tholen bij Sclierpenisse binnen dringt, was volkomen geluktWant in dit tijdsbestek van precies cén uur viierpen twee draglines de laat ste tientallen nylonzakken in het nog slechts negen meter brede stroomgat. De Pluimpot was afge sloten. Met de regelmaat van een klok zwiepten de lange armen van de draglines in een halve cirkel kra kend rond om steeds weer een met zand gevulde nylonzak tussen de machtige grijper te klemmen. En het water dat zich sissend en borrelend met een snelheid van twee meter per seconde door het nauwe stroomgat perste, bleek geen vat te hebben op de logge zandpakketten, die door de minutieus-werkende dragline-machi nisten keurig naast en op elkaar wer den gevlijd. Het hele slotproces van deze experimentele afsluiting ging zo simpel en zo vlot en was boven dien zo weinig spectaculair door het gemak, waarmee alles gedaan werd, dat de spanning en de emo tie, die gewoonlijk bij vrijwel ie dere afsluiting merkbaar is, vol komen ontbrak. „Wij wisten dat wel", zei een waterbouwkundige van rijkswaterstaat., „want we hebben al ondervonden, dat de zak. ken onbewogen bleven liggen in een stroomsnelheid van meer dan drie en een halve meter. Met de dichting van dit stroomgat, waar het water met een snelheid van twee meter per seconde doorvliegt, ging het dus bij voorbaat al goed". En zo was het! Want wel werden twee of drie nylonzakken door de wanhopig vechtende stroom meege sleurd, doch dit kwam alleen doordat de grijpers hun 1400 kilo zware last juist iets verkeerd in het water mik ten. Maar zoals men in het veen niet op een turfje kijkt, kan men in de Pluimpot niet treuren om twee of drie nylonzakken. Want in dat negen me ter brede stroomgat, werden immers zo'n 200 tot 250 zakken zand gewor pen En toen men dan om half twee het schurende en persende water bedwon gen had, was dit belangrijke werk zo rustig en zonder strubbelingen ge reed gekomen, dat men vergat te juichen. Vijf, zes arbeiders liepen over de nylonzakken naar elkaar toe, drukten elkaar stevig de hand. Dat was het enige vreugdebetoon! Maar wel besefte een ieder, dat dit ook voor de uitvoering van het Delta plan een belangrijk moment was. En dat dit moment belangrijk was, bleek ook wel uit de aanwezigheid van vele autoriteiten: prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Deltadienst, ir. A. KL C< Dibbits, hoofd de Deltadienst ook dr. Dronkers, wiskundige bij de rijkswaterstaat, die ook alle bereke ningen voor de afsluiting bij de Pluimpot maakte. ZONDER RISICO. Na al die maanden van succesvol experimenteren wisten de waterbouw kundigen, dat men vrijwel zonder enig risico de dichting van het stroomgat voltooide. Maar toch ging het nog vlotter dan was gedacht. Want voor de dichting van het stroomgat had men op twee uur ge rekend, maar in één uur was de dam tot op waterhoogte gebracht. „Het is boven alle verwach ting gegaan", zei een deskun dige van rijkswaterstaat. En toen het water niet langer door het stroomgat kolkte, slaakten velen de verzuchting: „Als we dit materiaal na de ramp in 1953 (Vervolg op pag. 5) Amerikaanse raketproeven mislukt. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag bekendgemaakt dat ei vier pogingen zijn gedaan om proef- raketten van ballonnen af de ruim te in te schieten, maar dat de proef nemingen zijn mislukt tengevolge van slechte weersomstandigheden. De raketten hadden tot afstanden van 6500 km de ruimte in moeten gaan. Het betreft proeven met raketten van het type Farside. De luchtmacht verklaarde dat het mislukken in hoofdzaak aan de slechte weersom standigheden was te wijten. De be trokken raketten zelf hadden geen fouten getoond. Brits koninklijk bezoek aan V.S. Bagage op bommen nagezien Koningin Elizabeth en prins Phi lip zijn woensdagmiddag op het vliegveld van Williamsburg geland, waarmee hun bezoek van zes dagen aan de Verenigde Staten een aan vang heeft genomen. Toen het Canadese vliegtuig land de, dreunden er 21 kanonschoten als begroeting over het veld. Een me nigte van tienduizend mensen sloeg de aankomst gade. Na de ontvangst door de gouverneur van de staat Virginia en een inspectie van een erewacht reed het koninklijk gezel schap naar het 40 km verder gele gen historische eiland St. James town, waar men een bezoek bracht ter gelegenheid van de herdenkings feesten van deze eerste vaste Britse nederzetting in de Nieuwe Wereld (nu 350 jaar geleden). De koningin zat in Eisenhowers limousine, welke een plastic dak heeft. Men vermoedt dat zij on danks het stralende weer uit veilig heidsredenen niet in een open auto reed. Onmiddellijk voor en achter deze reden open auto's met recher cheurs. De bagage van het konin klijk gezelschap had men in Ottawa op bommen nagezien. Vechtpartijen'in Lodz In Lodz na Warschau de grootste stad in Polen, is het dinsdagavond tot vechtpartijen gekomen tussen studen ten en „straatschenders", zo meldt het Poolse jeugdblad „Sztandar Mlo- dych". De incidenten waren begonnen toen een aantal „straatschenders" een groepje mensen aanviel. De militie heeft drie personen, o.w. een student, aangehouden. Nationale dodenherdenking in 1958 op 3 mei De commissie Nationale Herdenking deelt mee, dat in overleg met de re gering, de Nationale Dodenherdenking in 1958 zal worden gehouden op de derde mei. Dit geschiedt omdat 4 mei op een zondag valt. VERWACHT. OPKLARINGEN Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Maximumtemperaturen om streeks 13 graden. ZON EN MAAN 18 oktober Zon op 7.11 onder 17.42 Maan op 0.52 onder 15.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1