GRIEP Rusland werkt taalgrenzen weg Concurrentiestrijd tussen Engelsen en Amerikanen PAS OP i MET DIE AKKERTJES NEDERLAND BRACHT RAPPORT UIT OVER NIEUW-GUINEA LAATSTE 1 II WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 PROVISO t A LB Z B B U W 8 Ei COURANT ATOOMENERGIE OP DE MARKT Succes van nieuwe types reaktors verwacht Een Amerikaanse investerings maatschappij, Harris, Upbam and Co., heeft maandag een overzicht gepubliceerd van de stand van ken bij een miljardentransactie, die de komende jaren tot stand moet komen: het voorzien van Europa en later het Verre-Oosten en Zuid- Amerika van atoom-reaktors, atoom-centrales e.d. Van de Eura- tom-landen zal voor 1957 een be stelling komen van naar schatting 19 miljard gulden. De grote concurrenten voor deze bestelling zyn Engeland en Ameri ka. Vyf Engelse firma's hebben hun krachten voor een groot deel gebundeld en verschijnen, sterk door hun regering gesteund, op de markt met een complete atoom centrale van het type Calder-Hall (gas-gekoeld), te koop voor een vastgestelde prijs onder garantie van de regering voor veertig jaar, terwijl de regering bovendien nog bereid is zo nodig bij de financie ring de helpende hand te bieden. De Engelse regeringssteun betekent, aldus het overzicht, een belangrijke handicap voor de Amerikaanse ver kopers van reaktoren. De Engelsen hebben tot dusver vijf kerninrichtin- Jen verkocht in Australië. Italië en apan en twee in West-Duitsland voor 'n totaal van 151 miljoen dollar. Amerika heeft orders geboekt, of zo goed als geboekt voor een totaalsom van 102 miljoen dollar. De Engelsen zijn er, aldus het overzicht, van over tuigd, dat zij het grootste deel van de Euratom-bestelling in handen zullen krijgen. De Amerikanen zullen er, volgens de Engelsen alleen in meedelen, als de Euratom-landen de verwachte hoogte van zeven en een half mil joen kilowatt aan atoom-energie overschrijden. Hoge Euratom- autoriteiten hebben echter te ken- Voelt U zich rillerig, koort sig of loom dan bestaat de mogelijkheid, dat de Aziatische Griep ook U tot slachtoffer gekozen heeft. Sla de aanval on middellijk af: vroeg onder de wol, een hete drank en één of twee"AKKER- TjES"... en morgen gaat U weer fit aan het werk. Zorg, dat U "AKKER TJES" in huis hebt voor een snelle tegenaanval. I helpen direct Deze foto uit Washington toont de modellen op ware grootte van de proefkunstmaan, welke de V.8. in december van dit jaar als eerste de ruimte zullen inschieten (voor grond) en van de aardsatelliet wel ke de Amerikaanse geleerden als equivalent van de „spoetnik" tegen maart van het volgend jaar willen lanceren. Heel links op de foto staat een model van de raket, waarmee de satellieten de wereldruimte zullen worden ingeslingerd. nen gegeven, dat zij de bestelling van reaktoren en centrales onge veer gelijkmatig zouden willen verdelen over Engelse en Ameri kaanse firma's. Verder verwacht Amerika, aldus het overzicht, nogal succes van nieuwe types reaktor, waarvan er nu een twaalf ontworpen of gebouwd worden, zoals de reaktor van Babcock en Wilcox, waarin vloeibaar metaal als aldus het overzicht bewust van de ge- brandstof dient. De Engelsen zijn zich, varen die deze nieuwe types voor hen kunnen betekenen zij hebben alleen de reaktor van het Calder-Halltype. „Beide partijen zouden voordeel kun nen hebben van het leggen van on derling contact tussen de Engelse en Amerikaanse firma's", zo wordt ge zegd. In het overzicht wordt gewezen op de kansen voor de industrieën van pro- dukten, die in atoom-reaktors en -cen trales voorkomen en vooral voor die industrieën die een zusterbedrijf heb ben in het land waar atoom-reaktors worden gebouwd. Zo is het te ver wachten, dat West-Duitsland alle be nodigde materialen en componenten levert voor de atoom-reaktoren die voor dit land gebouwd worden. En dit zou het geval kunnen zijn zowel in Amerika als in Engeland. Wrak van Duitse onderzeeër in Kattegat gevonden. Nabij het lichtschip Laesoe in liet Kattegat is een zware Duitse onder zeeboot uit de Tweede Wereldoorlog ontdekt. Het wrak, een U-boot van 1000 ton, werd opgemerkt door het Noorse schip „Vegafjord". De onder zeeër werd tijdens de oorlog door Britse bombardementsvliegtuigen tot zinken gebracht. Aangenomen werd dat op zes na, alle bemanningsleden daarbij omkwamen. Het wrak ligt in internationaal water. Tien jaar gevangenisstraf geëist wegens doodslag De officier van Justitie by de recht- singh, heeft gisteren tegen de 32-ja- rige opkoper P. D. tien jaar gevange nisstraf geëist wegens doodslag op zijn schoonvader, de bijna 54-jarige koopman B. S. De koopman S. is op 17 juni van dit jaar voor de woon wagen van zijn schoonzoon door een schot hagel getroffen; hy overleed ter plaatse. Drie getuigen, bewoners van het woonwagenkamp, wier wagens dicht in de nabijheid van de plaats van het gebeurde stonden, getuigden, dat ver dachte na een ruzie die reeds een half uur geduurd had, naar buiten was ge komen. Niettegenstaande de pogingen van zijn vrouw om hem terug te hou den, loste hij met een jachtgeweer een schot hagel op zijn schoonvader, die op een afstand van een meter of vijf stond en op dat moment een steen op raapte. De getuigen waren alle drie zeer positief in hun verklaring dat de man naarb uiten trad met het jacht geweer ligende in de rechterarm en dat het geweer gericht was op de ver- slagene. De officier van justitie had primair doodslag ten laste gelegd en hij acht te deze tenlastelegging wettig en overtuigend bewezen. Verdachte had wel verklaard niet meer te weten hoe het was gebeurd, nadat hij aanvanke lijk volgehouden had, dat hij in de wagen gestruikeld was toen hg het geweer in zijn handen had, waardoor het schot per ongeluk zou zijn gelost. De uitspraak werd bepaald op dins dag 29 oktober. Uitsluiting journalist blijft gehandhaafd De minister-president, dr. W. Drees, heeft geantwoord op de door het Tweede Kamerlid, de heer Vrolijk schriftelijk gestelde vragen over het tijdelijk uitsluiten van de parlemen taire correspondent van de Volks krant, de heer H. C. Faas, van het verstrekken van inlichtingen van re geringswege. De betrokken journalist, zo deelt de minister-president mee, heeft voor tijdig de belangrijkste zakelijke me dedelingen uit de Troonrede en daar naast enkele gegevens uit de miljoe nennota gepubliceerd. Ter vergelij king citeert hij vervolgens enige pas sages uit de Troonrede en „De Volks krant" anderzijds. De regering acht het publiceren van deze, hoe ook verkregen, informaties onoorbaar. Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van de Troonrede. Voorzien van foto's en documentatiemateriaal. De Nederlandse regering heeft ook dit jaar een rapport aan de Verenigde Naties over Nederlands Nieuw-Guinea uitgebracht. Het rapport is voorzien van talrijke fo to's en van uitgebreid documenta tiemateriaal. Medegedeeld wordt, dat het to taal aantal Papoea's in het be stuurde gedeelte van Nederlands .Nieuw-Guinea ultimo 1956 onge veer 342.000 bedroeg. Hiervan waren er 311.400 geregistreerd tegen 288.350 in 1955. De auto- tochtone bevolking van geheel Nederlands Nieuw-Guinea wordt geschat op 700.000 zielen. Het aantal Aziatische inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea bleef vrijwel constant en bedroeg onge veer 16.000. Tegen het eind van 1955 waren voorts 14.400 Europeanen in dit gebiedsdeel aanwezig. Het aan tal christenen in het bestuurd gebied wordt in het rapport gesteld op on geveer 215.000, het aantal Islamie ten op ongeveer 17.000 en het aantal confucianisten en boeddhisten op on geveer 2200. Over de inschakeling van de au tochtone bevolking in de leiding en de werkzaamheden zegt het rapport, dat van de 65 bestuursdistricten er thans 23 worden bestuurd door autochtone districthoofden. Het aan tal Papoea-ambtenaren en beambten in vaste dienst bij het gouvernement van Nederlands Nieuw-Guinea nam toe van 1032 in 1955 tot 1290 in 1956. Over de gezondheidszorg deelt het rapport o.a. mede, dat thans in Ne derlands Nieuw-Kuinea in het to taal 57 artsen werkzaam zijn, het geen in het bestuurde gebied neer komt op een arts op 8000 zielen/ Over de malariabestrijding wordt gezegd, dat in 1956 het plan om 100.000 inwoners onder bescherming van insecticide te brengen ruim werd overschreden. Het aantal per sonen, dat door de campagne, die wordt gevoerd met steun van de U.N.I.C.E.F., tegen malaria wordt beschermd, bedroeg eind 1956 114.000. In 1957 zal dit aantal wor den gebracht op 120.000. Over het onderwijs zegt het rap port tenslotte o.a. dat in 1956 het to taal aantal Papoea-leerlingen van alle onderwijsinstellingen in Neder lands Nieuw-Guinea is gestegen van 27.164 tot 28.273. Het aantal Pa poea-leerkrachten steeg van 420 tot 450, een stijging van 7.1 procent. H Zondag vondt in Oost Duits- M land een geldsanering plaats, waarbij het maximum bedrag, dat de inwoners van Oost- Duitsland konden ontvangen M voor hun ingeleverde geld 300 |f H oostmarkt bedroeg. Thans ko- men de nieuwe Oostduitse zl H bankbiljetten ook in Wesf- Berlijn in omloop en op de fo- m to ziet men (van boven naar onder) een 50, een ZO en een H j§ 10 markenbiljet. Treinvertraging door breken van rijdraad (Van onze correspondent) Als gevolg van het breken van een rijdraad bij Woerden is gisterenoch tend stagnatie opgetreden in de trei nenloop van Den Haag/Rotterdam naar Utrecht. Deze vertraging werk te ook in andere delen van het land door en had o.a. tot gevolg dat de ex- pressetrein 21 naar Apeldoorn, De venter, Almelo en Enschede ver traagd was. Er is op het baanvak Harmelen-Gouda tijdelijk over enkel spoor gereden. Om 8.10 uur was de draad hersteld en kon het verkeer normaal worden hervat. Fotograferen van aanvaring voor Hoge Raad De Hoge Raad behandelde het be roep tegen een vonnis van de recht bank te Alkmaar, waarbij twee foto journalisten betrokken waren. Dezen hebben op 18 februari een foto ge maakt van een aanvaring tussen de Nederlandse mijnenvegers „Sittard" en „Gemert". Op 26 maart werden zij door de kantonrechter te Den Helder ontsla gen van rechtsvervolging van het ten- laste gelegde: het fotograferen van militaire werken (art. 430 strafrecht). In hoger beroep sprak echter de Alk- maarse rechtbank een veroordeling uit. Voor de Hoge Raad hebben mr. H. Jonker en mr. H. J. Knurver, beiden uit Den Helder, een cassa tieberoep toegelicht. Betoogd werd, dat het bewezen verklaarde niet oplevert het strafbare feit van art. 430 sr. Er bestaat bij de militaire autoriteiten een neiging aldus de pleiters dit artikel zeer ruim uit te leggen, ondanks het arrest van de Hoge Raad van 2 novem ber 1955. Toen is uitgemaakt, dat personen, schepen, vliegtuigen en voertuigen, hoezeer militair, niet onder de ver bodsbepaling vallen. De rechtbank nam de bewezenverklaring van de kantonrechter over, doch vernietig de het ontslag van rechtsvervolging zonder in het vonnis te overwegen waarom. De pleiters betoogden, dat met een nadere explicatie van de strek king van art 430 sr de Hoge Raad de marine, de pers en het pa- bliek ten zeerste zal verplichten. De procureur-generaal zal op 29 oktober concluderen. De gisteren te Parys gehouden al gemene vergadering van houders van oprichters-bewijzen der Suezkanaal- maatschappij heeft besloten tot uit breiding van de werkzaamheden der maatschappij op het gebied van finan ciële en industriële investeringen. Hiermede wordt de weg geopend voor deelneming van de maatschappij in de ontworpen kanaaltunnel tussen Engeland en Frankryk. Advertentie) in de SILVIKRIN SHAMPOO PRIJSVRAAG >;,WIIS WIE IN HET SILVIKRIN-GEZIN In totaal f15.000 aan geldprijzen een HOOFD"-prijs van f 5.000 Kijk deze week in Uw damesblad of radio-programmablad, of vraag Uw winkelier een formulier! I Gcxint-flacon f 1.25 Ontspanning op de arbeidsmarkt In de loop van de maand septem ber steeg het aantal werkloze mannen van 29.548 tot 31.199, ter wijl de bezetting van de aanvullen de werken afnam van 6631 tot 4986. De totale geregistreerde ar beidsreserve bleef dus nagenoeg gelijk en bedroeg eind september 36.185 tegen eind augustus 36.179. (Vorig jaar eind september 18.202). De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel daalde van 59.520 tot 52.589 (vorig jaar: 76.089). De arbeidsreserve lag der halve 18.000 hoger, de vraag 23.500 lager, hetgeen wijst op een ver minderde spanning op ae arbeids markt. Een analyse van de geregistreerde arbeidsreserve per eind september Vier en een half jaar gevangenis voor Schörner Een gerechtshof te München heeft de vroegere nazi-veldmaarschalk Fer dinand Schörner tot vier en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Schörner werd schuldig bevonden aan doodslag op een korporaal en po ging tot doodslag op twee nazi-offi cieren. De openbare aanklager had acht jaar dwangarbeid geëist. Tegen het einde van de oorlog liet Schörner de korporaal Walter Arndt, die slapend achter het stuur van zyn wagen werd aangetroffen, doodschie ten. De vrachtauto zou het verkeer de stafauto van Schörner - hebben be lemmerd. Voorts gaf Schörner bevel de com mandant van de Oostduitse stad Neis- se, kolonel Georg Sparre en diens plaatsvervanger, majoor Hermann Tgling, te executeren, indien de stad banden van de Russen mocht val len. Deze executie kon echter op het laatste moment worden verhinderd. De oud-veldmaarschalk, „de meest gehate man van het Duitse leger", kon zich gedurende het proces niets van het gebeurde herinneren. Een getuige vertelde dat de legeronderdelen eikaar opbelden wanneer Schörner op inspec- fi» was. „Hij was erger dan de Rus- WEDLOOP MET HINDERNISSEN levert het volgende beeld op: sei zoenwerkloosheid 3000 (vorig jaar 1000), wrijvingswerkloosheid 16.000 (vorig jaar 6500), werk loosheid van minder.geschikten 11.000 (vorig jaar 8000) en struc tuurwerkloosheid 6000 (vorig jaar 2500). In de toeneming van de wrijvings werkloosheid komt de ontspanning op de arbeidsmarkt tot uitmg. Uit het grotere aantal werkloze min- der-geschikten blijkt, dat het be drijfsleven van de ruimere arbeids markt gebruik maakt om een strengere personeelsselectie toe te passen. De structuurwerkloosheid, vorig jaar nog grotendeels verslui erd door de hoogopgevoerde werk gelegenheid, begint thans leidelijk aan de dag te s weer ge- te treden, doordat de zeer omvangrijke pen del vanuit sommige overschotge- bieden vermindert, e hogere seizoenwerkloosheid ls voornamelijk een gevolg van de on- fewoon hevige regenval in septam- er. Voor het eerst sedert de oor log daalde in september de gere gistreerde arbeidsreserve niet. Het slechte weer deed de aardappel- en bietenoogst later op gang komen, waardoor de campagne van suiker fabrieken en aardappelmeellndus- trie enigszins werd verschoven. De werkloosheid van landarbeiders, veenarbeiders, losse arbeiders en grondwerkers nam daardoor in de verslagmaand in veel geringere mate af dan in vorige september- Ook Amerikanen interesseren zich voor taalproblemen Er wordt soms een felle en verbeten strijd gevoerd om de mensen tot an dere gedachten te brengen. De com munistische wereld houdt er wat dit betreft hele aparte methoden op na, methoden die soms niet op een offi cieel en diplomatiek peil staan, zo schrgft de Amerikaanse journalist Ja cob Ornstein in de New York Times. Daar dit regime zich direct tot de gro te massa wendt Is het noodzaak dat er verschillende taalgrenzen opgeheven worden. In communlstisch-China wordt de geschreven taal op een dusdanige ma nier vereenvoudigd dat de 600.000.000 Chinezen op een veel vlottere wijz< onderwezen kunnen worden. Tn Tibe. werken de Chinese communkrisch soldaten tot diep in de nacht or-zoals het hun bevolen is, de taal en ie ge woonten van het land te leren. i Bui- ten-Mongolië wordt het mix ,k te hanteren schrift door het nl ver houding eenvoudige Cyrillische r lpha- bct vervangen. Ook tegen het ai. alfa betisme wordt gestreden, zo worden in Albanië, waar 80% van de bevol king niet kan lezen en niet kan schrij ven. aan jong en oud de beginselen er van geleerd. Men gaat zelfs zo ver dat er beloningen worden verstrekt aan degenen die het Russisch leren be heersen, een studie die bevorderd wordt door „vriendengenootschap- In het eentalige Amerika waren, na de eerste jaren van deze eeuw, vreem de talen niet belangryk. Het Is daar om te begrypen dat een dusdanige na druk op taalkundige problemen voor hen een vreemd verschgnsel is. Maar zyn hebben hun onverschilligheid op taalkundig gebied duur moeten beta len. Hun onverschilligheid veranderde tijdens de Tweede Wereldoorlog, toen door verschillende oorzaken va riërende van nietige grammaticale foutjes tot indrukwekkende misver standen, hun fout duidelyk naar vo- "en trad. Ook toen de vijandelijkhe- u-'n waren gestaakt namen de taal kundige problemen geen einde. In tegendeel, zij namen zelfs sterk toe. J20.000 Amerikaanse militairen zijn op dit moment in Europa gestaü- ferentles gehouden om dit zoge naamde „troop-community-pro- bleem op te lossen. Op die conferen ties heeft men geconstateerd dat „onbekendheid met de plaatselijke talen" voor een deel verantwoorde lijk is voor de moeilijkheden. Ondanks taalkundige tekortkomingen vraagt het politiek eigenbelang van Amerika echter dat de militaire en andere zaken op de een of andere ma nier vlot verlopen. Een van de oplos singen zou zijn, zo zegt Jacob Orn stein, om personeel in dienst te ne men, desnoods uit het land zelf. dat twee of meer talen beheerst. De Amerikaanse strijdkrachten in Europa en andere delen van de wereld tellen 80.160 buitenlanders en 21.719 Amerikanen, die burgerlijke taken vervullen. Naar schatting zyn er nu 2.800.000 militairen uit de nieuwe wereld in ac tieve dienst, waarvan zo ongeveer de helft buiten het vasteland van de Ver enigde Staten gestationeerd is. Slechts een handvol van hen hebben enige talenkennis. Men kan alleen maar concluderen, zo besluit deze journalist zijn artikel, dat het zo zwaar afhankelijk zijn van oneerd en gevallen van wryving met j buitenlandse tolken, op wier accura- soldaten van andere Navo-landen tesse en betrouwbaarheid de opperbe- herhaalde malen gemeld. Na- velhehhers dikwijls niet kunnen reke- tuurlyk werden er ook steeds con-1 nen, uitgesproken onwenselijk ls. Commerciële zendtijd nodig voor concurrentie In het pre-advies van dr. G. van der Wal, de voorzitter van de raad van beheer van de Koninklijke Nederland se Jaarbeurs, voor de gehouden ver gadering van de vereniging Neder lands Fabrikaat, gaf deze als zijn me ning dat „wil het Nederlandse pro- dukt op voet van gelijkheid de con currentie in de Euromarkt kunnen aangaan, dan zullen in Nederland wegen gevonden moeten worden, waardoor ook alle communicatiemid delen die in de vijf andere landen worden aangewend eveneens vanuit Nederland kunnen worden gebruikt. Het gaat niet aan dat straks via de radio en televisie de Nederlandse frenzen worden overstroomd met in- ustrieel nieuws uit de rest der Euro- markt, zonder dat daarop via de Ne derlandse radio en televisie een indus trieel en commercieel antwoord en te- tenbeeld kan worden gegeven". Zestienjarige poogde kar pleegvader te vergiftigen De politie van Kampen heeft de zestienjarige nicegdoch*er van de vee houder I.J. uit Kumpen gearresteerd, verdacht van poging tot vergiftiging van haar pleegvader en van brand stichting. Het meisje, dat onder toe zicht van de voogdijraad staat, had zondagavond van haar pleegvader een standje gekregen omdat zij te laat was thuis gekomen. Toen de veehouder maandagmorgen van het melken was teruggekeerd een kop thee had ingeschonken en daar van een slok nam, trof hem een vreemde smaak. Hij ging met de thee naar de politie en daar bleek dat er zich stoffen in bevonden die er niet in hoorden. Kort daarop kwam bij de politie de melding binnen dat de hooiberg van de veehouder in brand stond. De brand weer wist te voorkomen dat de hooi. berg geheel uitbrandde. Er rees ver denking tegen de pleegdochter, zij werd meegenomen naar het bureau en bij ondervragen bleek dat ze inder daad een poging had gedaan haar pleegvader te vergiftigen en, toen zij zich ontdekt zag. fii de hooiberg brand had gesticht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7