Prof. Oud voor minderheidskabinet op smalle basis Spoetnik kan ook spioneren THOOLSE BURGEMEESTERS BEZOCHTEN AMSTERDAM WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t MATTE POLITIEKE BESCHOUWINGEN IN TWEEDE KAMER Er moet wat voor de lagere ambtenaren gedaan worden (Van onze parlementaire redacteur) De jaarlijkse politieke beschouwingen in de Tweede Kamer ter inlei ding van de behandeling van de rijksbegroting brachten dinsdagmiddag en-avond de heren prof. Oud (v.v.d.), prof. Romme (k.v.p.), Wagenaar (c.p.n.), Burger (p.v.d.a.), Bruins Slot (a.r.), Tilanus (c.h.) en Zandt (s.g.p.), allen voorzitter van hun fractie, op het spreekgestoelte. In hun houding tegenover het zittende kabinet-Drees had zich sinds verleden jaar niets gewijzigd. Prof. Oud, de leider van de loyale oppositie, was nog altijd van mening, dat het heterogene kabinet geen doelbewust be leid kan voeren. Hij gaf daarom de voorkeur aan een ministerie op smal le basis, waarin men over de gewichtige staatstaken en over de te vol gen politiek gelijk denkt, ook als dit ministerie een minderheidskabinet zou zijn. Hij geloofde, dat er meer kracht van zou uitgaan. Aan zo'n minderheidkabinet zit ten bedenkelijke kanten. Prof. Oud begreep dat ook wel, doch men kan beter risico's nemen, vond hij, dan in de politiek zekerheid te verlan gen „van de wieg tot het graf". Dat was dus een oud geluid. Prof. Romme vermocht evenmin nieuwe perspectieven te openen. Hij hand haafde zijn het vorig jaar gebezig de kwalificatie van noodkabinet, al voegde hij er nu verzachtend aan toe, dat de nood niet altijd behoeft voort te duren. De K.V.P. houdt zich aan de uitdrukkelijke opzet van het kabinet, zo verzekerde hij. Dat wil zeggen, dat zij zich haar vrijheid tegenover de daden van het kabinet- Drees volledig blijft voorbehouden In het bewustzijn overigens, dat zij politieke vriendschap koestert voor een aantal leden van het kabinet. Aan prof. Oud ontnam de r.-k.- fractieleider elke illusie door hem te verzekeren, dat bij de K.V.P. zeker niet het verlangen naar een minderheidskabinet leeft. Integendeel zij hoopt, dat het mi- nisterie-Drees zijn normale tijd zal uitdienen. Ook mr. Burger bleek nog altijd hecht op het verleden jaar ingeno men standpunt te staan. De P.v.dA, steunt het kabinet, doch zij schuwt de opposietie niet. Op dit ogenblik zou zij het echter betreurd hebben, als zij geen deel van de regering had uitgemaakt. De altijd zeer regeringsgetrouwe heer Tilanus (c.h.) was zeer tevre- Sen met het kabinet van brede sa menstelling, dat naar de beste op lossingen voor ons volk streeft. Ds. Zandt van de S.G.P. heeft nog nimmer enig vertrouwen in een na oorlogs kabinet gehad. Hij vindt, dat ze inaar van de hoge bomen hebben geleefd. Aan zijn afwijzende kritiek ontkwam dus ook het minis- terie-Drees niet. Echtpaar te Oudewater dood aangetroffen Maandag, tegen de middag, zijn de 70-jarige heer H. Ross en zijn 69-jari- ge echtgenote, mevrouw R. Ross Mehler, levenloos aangetroffen in hun woning aan de Waardse dijk te Oudewater. Het was de buren opge vallen dat het echtpaar zich maan dagmorgen nog niet had laten zien, hoewel men wist dat het thuis was. De buren gingen op onderzoek uit en vonden de heer R. zittend in zyn leun stoel; mevrouw R., die pas ziek was geweest, lag gekleed op een divan- bed. Beiden waren overleden. Ver moed wordt dat de heer en mevrouw R. zondagavond door kolendampver giftiging om het leven zijn gekomen. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Dinsdagmiddag is een zestal Zeeuw se burgemeesters met hun echtgeno tes op het Amsterdamse stadhuis ontvangen. Tijdens deze ontvangst bood burgemeester mr. A. J. van der Hoeven uit Tholen aan locoburge meester mr. F. H. C. van Wijck een tweetal vaatjes oesters aan; van deze overhandiging geeft bijgaande foto een beeld. Links burgemeester Van der Hoeven. Politiek stonden tegenover elkaar prof. Oud (v.v.d.) en mr. Burger (p.v.d.a.). Eerstgenoemde schreef de financiële moeilijkheden, waar voor ons land geplaatst is, toe aan een te ver doorgevoerd, door de so cialisten gestimuleerd dirigisme, doch mr. Burger gaf de schuld aan de te sterk toegenomen investerin gen van het bedrijfsleven. Hij zou bovendien de belastingen hebben willen gebruiken voor conjuncturele doeleinden. Geheel eens was de Kamer het over de onmogelijke positie, waarin tal van lagere ambtena ren zijn geraakt en over de nood zakelijkheid, dat de regering zich hierop terdege bezint. De politieke beschouwingen heb ben dit jaar bijzonder weinig op geleverd. Het debat droeg een mat karakter. Wellicht is dit toe te schrijven aan het feit, dat belangrij ke kwesties we denken aan de bestedingsbeperking en de Europe se verdragen in het recente ver leden zijn uitgevochten. In elk geval kan het kabinet-Drees voortleven in het rustige gevoel, dat het steviger in het zadel zit dan ooit. Vandaag komt de regering aan 't woord. Radio-activiteit duizenden liters melk de zee in Tienduizenden liters melk zyn ge doemd in de Ierse zee te verdwijnen, omdat rondom Engelands grootste fabriek voor atoomexplosieven een gebied van misschien wel 100.000 hec taren radio-actief besmet is. Nog steeds is men bezig met de con trole van gewassen en water in dit gebied, vijf dagen nadat een kolossale atoomreactor van de Windsc.ate-fa- briek als gevolg van oververhititng radio-actieve stoffen uit zijn schoor steen heeft geblazen. Tot dusverre is de melk van koeien welke besmet gras gevreten hebben, het enige voedingsmiddel dat voor consumptie verboden is in een gebied van 50.000 hectaren. De autoriteiten hebben bepaald dat de boeren de be smette melk niet v>a de plaatselijke riolering mogen afvoeren. Alle melk zal per auto vervoerd worden naar een riolering die direct op zee loost. Aanvankelijk was voor een gebied van 900 hectaren melkbesmetting af gekondigd. Later werd dit areaal tot 50.000 hectaren uitgebreid. Volgens de jongste metingen bestaan sporen van verhoogde radio-activiteit in een gebied van 100.000 hectaren. Felle brand woedde op het schip „Canton" In de nacht van maandag op dinsdag heeft gedurende 5 uur brand gewoed in een ruim van de 16000 ton metende Canton van de P and O Line, in het Londense King George V Dock. Voor een waarde van verscheidene duizen den ponden aan Britse exportgoede ren, zoals machinerie en textielwaar, ging verloren of werd beschadigd. Het schip zou over enkele dagen naar het Verre Oosten vertrekken. Ver wacht wordt dat het vertrek met bij na een week uitgesteld moet worden. Verscheidene brandweerlieden liepen letsel op tijdens deze brand, die kort na middernacht in ruim no 3 uitbrak. Door de dichte rook was de brand weer gedwongen met zuurstofappara ten te werken. DOOR MIST TREIN GEMIST Vooral belangstelling voor strandbad Zes burgemeesters van het eiland Tholen brachten met hun dames dinsdag een bezoek aan Amsterdam Zij werden door wethouder F. C. H. van Wijck namens het gemeentebe stuur in de raadzaal verwelkomd. De heer Van Wijck kreeg na zijn hartelijke woorden als geschenk twee vaatjes Zeeuwse oesters. De mist bleek overigens ten aan zien van de reis een spelbreker te zijn geweest, daar enkele burge meesters, die al van het plan om met de auto te gaan, afgezien had den, de trein hadden gemist. Dit leidde er toe, dat men niet voltal lig was, toen men het eerste gedeel te van het programma het be zichtigen van een modelboerderij op Schiphol afwerkte. De laatko mers begaven zich maar recht streeks naar het stadhuis. Na de begroetingsplechtigheid werd kennis gemaakt met enkele functionarissen van de afdeling stadsontwikkeling van de dienst van publieke werken. Vervolgens werd de expositie van de Amsterdamse stadsuitbrei ding in de voormalige Zuider- kerk bekeken, waarbij vooral de maquette van het strandbad in Slotermeer, welke instelling men door gebrek aan tijd niet kon gaan bekijken, de aandacht trok. Vogens de perschef van Amster dam mr. P. Mijcksenaar, die bij het bezoek acte de presence gaf, leefde bij de burgemeesters de overigens vage gedachte om te zien welke rol een dergelijk strandbad op het eiland Tholen zou kunnen spelen, wanneer de Zeeuwse eilanden in verband met het Deltaplan een ander func tioneel aspect zouden krijgen. Inmiddels waren de dames in de gelegenheid gesteld om de stad op eigen gelegenheid te verkennen en wat te gaan winkelen. Nadat de lunch in het Noord-Zuid-Hollands Koffiehuis bij het Centraal Station gebruikt was, werd een rondvaart door de grachten gemaakt. Er werd aansluitend in een café thee gedron ken. Om vijf uur hield in een modern restaurant op een druk punt in de stad een deskundige van de ver keerspolitie een voordracht over het karakter van het Amsterdamse ver keer. Terwijl men door de vensters tijdens dit spitsuur het drukke ver keer zag en zo de les aanschouwe lijk toegelicht kreeg. Nadat men vooraf nog een bezoek aan een ci neac gebracht had, was dit bezoek afgelopen en begaf het gezelschap zich weer per trein naar Tholen. Meer omzetbelasting op personenauto's. Bij een in staatsblad 390 versche nen K.B. is met ingang van gisteren de omzetbelasting by invoer op per sonenauto's en combinatiewagens met drie procent verhoogd. De verhoging was mogelijk op grond van artikel 15 van de wet op de om zetbelasting 1954. Weigering immunisatie voor Militair Gerechtshof Veertien dagen gevangenisstraf met ontslag uit de dienst vorderde de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair gerechtshof tegen de 42-jarige reser ve-kapitein L. J. R. H. Deze weigerde op etische gronden zich tegen pokken te laten inenten. Dit werd als weige ring van een dienstbevel opgevat. De commissie, beiast met het on derzoek in dergelijke zaken, stelde geen weigering op de door de wet erkende godsdienstige bezwaren vast. De krijgsraad te Velde-Zuid veroordeelde kapitein H. tot drie maanden gevangenisstraf met ont slag uit de dienst. Voor het hoog militair gerechtshof bepleitte mr. P. van 't Hoff Stolk, voor kapitein H.. in het dagelijkse le ven leraar aan een antroposofische school, erkenning van diens opvatting over strijd tegen ziekte, waaruit men geestelijk gestrekt te voorschijn komt. Zo mogelijk zag de verdediger deze kwestie gaarne nogmaals naar in structie en commissie van onderzoek verwezen. Anders zou hij vragen „deze bescheiden, zoekende figuur, die an deren niet van hun plichten houdt", zeer mild te behandelen en hem bij voorbeeld voorwaardelijk te veroorde len. Nadat de advocaat-fiscaal nog had opgemerkt, dat persoonlijke motieven in deze zaak irrelevant zijn en dat men bereid moet zijn strafsancties op individualistische opvattingen, die strijden met de wet, te aanvaarden, kondigde de president de uitspraak van het hof op 12 november aan. Ned. Antillen keurden geldlening goed De Staten der Nederlandse Antillen hebben dinsdagochtend het ontwerp- landsverordening voor de geldlening met Nederlandse garantie met 14 te gen 6 stemmen goedgekeurd, na een vergadering die ruim negen en half uur met een korte onderbreking heeft geduurd. Tegen stemden de na tionale volksparty en de KV.P. De stenen sarcofaagwelke =z tijdens opgravingen op de Gruitberg te Nijmegen op woensdag 21} juli j.l. werd ge- vonden is maandagmiddag in f§ het Rijksmuseum G. M. Kan te Nijmegen, onder grote be- M langstelling van een gezel- schap oudheidkundigen geo- pend. De stenen kist bleek be- M halve een vrijwel geheel ver- gaan stoffelijk overschot, ook M resten van sieraden en urnen te bevatten. De foto toont prof. dr. H. Brunsting, leider van de opgravingen, die aan het voeteinde van de sarco- Jaag met een kwastje de res- ten van sieraden van stof ont- §j doet. Soepeler staalprijsvorming op E.K.S.G.-markt gewenst De Nederlandse metaalindustrie huldigt aldus een mededeling van de vereniging van metaalindustrieën de opvatting, dat een soepeler stel sel van prijsvorming op de staalmarkt der Europese gemeenschap voor kolen en staal nog steeds aanbeveling ver dient. Men verwacht n.l., dat zich bij ontspanning van de staalmarkt op nieuw het verschijnsel zal voordoen van verborgen gecamoufleerde trans acties op de zgn. „grijze" markt. De èrvaring in het verleden heeft volgens de vereniging aangetoond, dat de staalproducenten in de E.K.S.G.-lan- den prijsdalingen niet openlijk willen bekrachtigen door wyziging in de prijsschalen. De gevolgen hiervan uiten zich in de kunstmatige verster king en in de aantasting van het pres tige van de instellingen van de E.K. S.G. Passagiersschip „Lenin" maakte proefvaarten Radio Moskou meldde maandag, dat in Gorky met een nieuw luxe-pas sagierschip proefvaarten zijn ge maakt. Het nieuwe schip, de „Lenin", is volgens radio Moskou, het groot ste passagiersschip van de Russische riviervloot. Het heeft een bioscoop met 115 zitplaatsen, stortbaden, een post-, te legraaf- en telefoonkantoor en een foto-laboratorium alsmede een lucht- koelingssysteem. Het is 121,4 meter lang en 16,8 me ter breed en heeft een waterverplaat sing van 2235 ton. Drie dieselmoto ren met een capaciteit van 2250 pk geven het een snelheid van 25 km per uur. Hoogvliegend weerstation De Russische pers heeft dinsdag voor de eerste maal toegegeven, dat de Russische kunstmaan inlichtin gen van „grote militaire betekenis" kan verschaffen. In een artikel in de Prawda van de hand van de we tenschappelijke schrijver V. Petrow wordt gezegd, dat de satelliet in staat is de dichtheid van de atmos feer op verschillende hoogten te be palen. Deze inlichtingen zijn van grote betekenis voor de ontwikkeling van moderne door straalmotoren aange dreven projectielen zowel als voor de verovering van de Kosmos in het algemeen, schreef Petrow. Voor zover bekend is het de eer ste maal dat een Russisch persor gaan de satelliet militaire betekenis heeft toegekend, nadat zij tevoren was aangeduid als „de spoetnik van vrede en vooruitgang". Petrow leg de uit. dat de veranderingen in de dichtheid van de atmosfeer af te leiden zijn uit de veranderingen in de snelheid van de kunstsatelliet wanneer zij door verschillende lucht lagen gaat. Hij gaf voorts te kennen, dat de spoetnik als een vliegend weersta tion in staat is, de weersomstandig heden in verschillende landen te melden, hetgeen eveneens voor mili taire doeleinden van nut schijnt te zijn. Amerika's presides Eisenhower heeft gisteren een onderhoud ge had met zijn dertien wetenschap pelijke adviseurs. Het onderhoud, dat reeds voor het afschieten van de Russische kunstmaan zou zijn vastgelegd, betrof geleide raketten en kunstmatige aardsa- tellieten. Nadere bijzonderheden zijn niet bekendgemaakt. Een nieuwe Amerikaanse raket die op het terrein Whitesands (Nieuw- Mexico) werd beproefd, is gisteren zonder het doel te hebben bereikt neergestort. Het Wereldgebeuren Steen door ramen van dr. W. Drees. Bij de minister-president dr. Dree is maandagavond een halve baksteen, in papier gewikkeld door de ramen geworpen. Daarbij bevond zich een krantenknipsel, waarop de brief van Kroesjtsjew was afgedrukt. Verder waren op het knipseltje scheldwoor den geschreven. Van de dader(s) ont breekt elk spoor. De minister-presi dent was op dat ogenblik niet thuis. Reorganisatie van centrale personeelsdienst De regering overweegt een reorgani satie van de centrale personeelsdienst van hot ryk. De plannen voor deze reorganisatie worden nader uitge werkt. Daar de directeur van deze centrale personeelsdienst, de heer D. W. Walkate, zich niet met deze plan nen kan verenigen, is hij van de dage lijkse leiding ontheven. Het grote kwaad Jimmy Hotta (44) doet niet aan 't kleine kwaad. Hij rookt niet te veel integendeel, men zal hem nooit of te nimmer met sigaar, si garet of pijp tegenkomen. Evenmin gaat hij zich te buiten aan drank men zal hem zelfs nimmer met een glaasje aantreffen. Hij heeft ook op het punt van het huwelijk altijd trouw getoond: sinds 1936 is hij ge trouwd met een en dezelfde echtge note. Op deze gunstige kanten van Jimmy's levensgeschiedenis wijzen zijn voorstanders in en buiten de International Brotherhood of Team sters, de vakbond van de Amerikaan se vrachtautochauffeurs. Zijn tegen standers komen dan echter op de proppen met het grote kwaad, dat op Jimmy's staat van dienst moet worden vermeld. Tot dat grote kwaad behoren de beschuldigingen van onregelmatigheden met vak- bondsgelden (zoals het opnemen van leningen uit de bondskas zonder een schuldbekentenis te tekenen of ren te te betalen, corruptie, afpersing en nauw contact met lieden uit de onderwereld, zoals de beruchte Johnny Dio. Over die ernstige beschuldigingen is veel gesproken, voordat de zer dagen de vrachtautochauf feurs te Miami Beach (Florida) een nieuwe voorzitter kozen. Dave Beck, wiens corrupte manier van doen door diverse opsporingsinstanties was ontmaskerd, had erin toegestemd, met pensioen te gaan. Het was de bedoeling van de vakbonds bonzen, dat Jimmy Hoffa, die steeds zo nauw met Beck had samenge werkt en evenzeer als hij van wan ten wist, nu de voorzittershamer en daarmee een haast absolute macht over het Amerikaanse vervoersper- soneel in handen zou krijgen. Jimmy Hoffa was klaarblijkelijk niet van plan, om zichzelf als onfeilbaar voor de stellen. Zelfs stond hij erop, dat de uit 13.000 woorden bestaande be schuldiging tegen de praktijken van hemzelf, Beek en anderen, die was opgesteld door de ethische commis sie van het vakverbond A.F.L.CJ. O. Amerikaanse Federatie van Arbeid en Congres van Industriële Organisaties op het congres werd voorgelezen. Zó was hij ervan over tuigd, dat de aanwezige afgevaar digden hem ondanks alles met grote meerderheid zouden kiezen. Aange nomen wordt dan ook, dat hij en zijn trawanten de meeste afgevaardig den zelf direct of indirect hadden aangewezen. Bovendien wordt ge zegd, dat diverse functionarissen niet tegen Hoffa durfden stemmen. Ze zouden dan immers niet lang na Hoffa's verkiezing hun baantje kwijt raken. Desondanks blijven die beschuldi gingen echter bestaan en Hoffa kan er, ondanks al zijn bra- vour, nog veel last van hebben. Gis teren moest hij verschijnen voor een jury, die hem-aan de tand wilde voe len omdat men hem ervan verdenkt, dat hij telefoonlijnen heeft „afge tapt". De bond van chauffeurs moet zich volgende week tegenover het bestuur van de A.F.L.C.I.O. ver antwoorden in verband met de be schuldiging, dat zij onder corrupte invloeden staat. Bij die oude verden kingen is nog een nieuwe gekomen: of Hoffa's verkiezing wel volgens de statuten van de vrachtautochauf feurs is gebeurd. Een rechter in Washington heeft maandag de be ëdiging van Hoffa, die op gisteren was vastgesteld, verboden, nadat der tien vakbondsleden de verkiezings uitslag hadden bestreden. Het verbod blijft tien dagen van kracht. Het is te hopen, dat er een ma nier wordt gevonden om de chauffeurs nu verder te vrijwa ren van de misdadige willekeur in de top van hun organisatie. Men krijgt de indruk, dat de meesten zich niet eens veel zorgen maken over deze aangelegenheid: als de bond maar ervoor waakt, dat zij goed worden betaald. In het feit dat Beek en Hoffa zich langs slinkse wegen ver rijken, zien zij een bewijs, dat dit geslepen kerels zijn aan wie zij hun belangen dus wel kunnen toevertrou wen. Zij zien daarbij echter over het hoofd, dat een en ander ten koste gaat van hun eigen verenigingsgel- den. Zou het, door toedoen van de Hof- fa-kliek, komen tot uitstoting van de chauffeursbond uit de A.F.L.C.I.O., (waarvoor terecht vrees bestaat) dan zijn de economische moeilijkheden niet te overzien. Naar eigen wille keur kunnen de gewetenloze leiders dan immers, als het hun belieft, het hele vervoersapparaat en alles wat daarvan afhankelijk is, stilleggen. Hoffa zal in voorkomende gevallen niet weifelen: hij schrikt niet terug voor het grote kwaad. JIMMY HOFFA ....bravour....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5