PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Deense socialisten herinneren Kroesjtsjew aan Korea en Hongarije Pinay vraagt een jaar speciale bevoegdheden Toren van Oostkapelle mooier dan ooit Turkije noemt Syrische klachten volkomen vals Vand aag. 200e jaargang - no. 244 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 okt. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg. Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstr 2. Zlcnl^ee. red, tel 24: adm. tel. 26 Sowjet-leider vroeg: Veroordeel geweld NIKITA KROESJTSJEW schreef aan socialisten Egyptenaren maken Syriërs vertrouwd met wapens In een brief aan secretaris-gene raal Hammarskjöld van de Verenigde Naties heeft de Turkse ambassadeur Seyfullah Esln dinsdag gezegd, dat Syrië de laatste tijd een politiek volgt, die geheel parallel loopt met die van de Sowjet-TTnie. Volgens het schrijven heeft Tur kije gegronde redenen om bezorgd te zijn over de jongste ontwikkelingen in Syrië. Het brandmerkt de Syrische klachten over Turkse troepenver plaatsingen als „volkomen vals". Syrië, aldus de brief, voert een pro pagandacampagne ter ondersteuning van eerder afgelegde verklaringen van de regering der Sowjet-Unie ten behoeve van Syrië. Een woordvoerder van het gemeen schappelijke Egyptisch-Syrische op perbevel heeft dinsdag verklaard, dat de overbrenging van de Egyptische troepen naar Syrië, na een operatie die een maand heeft geduurd, voltooid is. De woordvoerder, geciteerd door het Egyptische blad ,,A1 Akhbar" zei dat de naar Syrië gezonden troepen fronttroepen zign, bestaan de uit infanterie en artillerie-een heden, die uitgerust zijn met zwa re tanks en waarvan militaire des kundigen en genie-officieren en soldaten deel uitmaken. Hij verklaarde voorts dat het contingent uit twee delen bestaat. Het eerste is bestemd om deel te nemen aan de militaire operaties, die het Syrische leger zou kunnen met de moderne wapens. Hij voegde hieraan toe, dat het zenden van Egyptische troepen geen militaire demonstratie is en dat men hiermee niet het ontketenen van een zenuwenoorlog tegen een ander land op het oog heeft. „Wij willen Syrië slechts praktische militaire hulp ver lenen", aldus de woordvoerder. Dinsdagmiddag is de fraai gerestau reerde toren van Oostlcapelle offi cieel in gebruik genomen. Bij de to reningang knipte mevrouw C. E. Sprenger-Staringde echtgenote van de burgemeester van Oostkapelle middeneen lint door, waarmee de symbolische opening was verricht. Geheel links de heer G. Wisse van de Rijksdienst voor Monumenten zorg. Foto P.Z.C.) Russische brief vol aantijgingen tegen „imperialisten" en Turkije De brief, die de eerste secretaris van de Russische communistische par tij, Nikita Kroesjtsjew, tot de leiders van verschillende Westeuropese so cialistische partijen (waaronder de Nederlandse Partij van de Arbeid en de socialistische partijen in Denemarken, Noorwegen, België, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië) heeft gericht, bevat onder meer de uitnodi ging om het gebruik van geweld ter regeling van geschillen te veroor delen. Voorstellen van deze partijen, om de vrede in het Midden-Oosten te verzekeren, zullen te Moskou aandachtig worden bestudeerd. De Deense socialistische partij heeft dinsdag inmiddels geantwoord, dat de Deense socialisten tegen alle agressie zijn. Daarom hebben zij de aanval van Noord- op Zuid-Korea, de Brits-Franse actie tegen Egypte en het Sowjet-ingrijpen in Hongarije veroordeeld. Volgens de Deense party moeten de Verenigde Naties nauwlettend toezien en trachten, verdere moeilyklieden in het Midden-Oosten te voorkomen. De Noorse socialistische party heeft besloten, de brief die zy van Kroesjt sjew ontving, door te zenden aan de regering, omdat zy ervan uitgaat, dat alle democratische partijen in het Noorse parlement de buitenlandse po litiek van de Noorse regering ge steund hebben. De Noorse party wil standp 'linemen. De Britse Labourlelders dan ook geen afzonderlijk standpunt Gaitskell en Bevan hebben dinsdag op hun verzoek een onderhoud gehad met premier Macmillan, met, wie zU, naar verluidt, gesproken hebben over de recente gebeurtenissen in Syrië en an dere landen van het Midden-Oosten. Het grondthema van Kroesjtsjews brieven is: „Het kleine, vredelieven de en democratische Syrië wordt be dreigd door buitenlandse troepen, die aan zijn grenzen zijn samengetrok ken, zulks op aanstichten der impe rialistische krachten, die in het Mid den-Oosten werkzaam zijn". Als „imperialisten" worden „vooraan- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllli Verticaal stijgende verkeersvliegtuigen Hall L. Hibbard, vice-presi dent van de Lockheedfabrieken te Burbank (Californië) en hoofd van het wetenschappe lijk bureau van dit concern, heeft verklaard, dat binnen zeer korte tijd met de bouw van verticaal stijgende jagers en lichte bommenwerpers zal wor den begonnen. Hq' voorspelde, dat de tijd niet ver meer af is, dat ook vliegtuigen voor het passagiersverkeer en voor het militaire transport zullen wor den gefabriceerd, die verticaal van het vliegveld zullen opstij gen. Lockheed bestudeert op het ogenblik de verschillende problemen, welke aan dit nieu we type vastzitten en onthulde, dat de fabriek van plan is voor dit doel een toestel te ontwer pen met een horizontale romp (dus de gebruikelijke), zodat eenmaal in de lucht zijnde het toestel niet van een verticale in een horizontale positie be hoeft over te gaan. mm staande personen in de Verenigde Staten en bepaalde westerse landen" aangeduid, die „belachelijke propa ganda bedrijven betreffende het 'zoge naamde communistische gevaar". Volgens Kroesjtsjews brief willen de ze imperialisten „Syrië aanvallen", hetgeen zij plegen te verdoezelen door het „streven naar onafhankelijkheid en nationale soevereiniteit der staten in het Midden-Oosten als kuiperijen van het internationale communisme te bestempelen". Heerschappij Omtrent Turkije wordt gezegd, dat „bepaalde Turkse staatslieden met het denkbeeld spelen van oen herstel der vroegere Turkse heer schappij over de Arabische vol ken". „In Instanboel heeft zich een aantal reactionaire Syrische im migranten verzameld, die de be scherming van de Turkse autori teiten genieten. Deze afvalligen rekenen erop, in het kielzog van een Syrische marionettenregering te kunnen varen, die op de bajo netten van buitenlandse troepen zou moeten worden gevormd". Kroesjtsjew vervolgt: „Er zijn op nieuw pogingen gedaan om de Arabi sche landen tegen elkaar op te zetten en een Arabische broederoorlog te ontketenen. Er is thans in het Midden- Oosten een politiek onzekere toe stand, vol gevarendreiging, ontstaan. Er wordt nauwelijks verholen met oorlog gedreigd, hetgeen de ernstigste gevolgen voor de internationale be trekkingen kan hebben. Na een uitweiding over de „nood zakelijkheid, om de bewoners der lan den in liet Midden-Oosten als gelijken te behandelen, merkte de Russische Kartijleider op: „Beide wereldoorlogen egonnen met beperkte militaire ac ties. Het waren dus aanvankelijk plaatselijke oorlogen, die daarna tot oorlogen van wereldomvang uit groeiden. In onze tijd, die meer gekenmerkt wordt door een bijzonder krachtige ontwikkeling der militaire techniek, zou het nog moeilijker zijn een einde te maken aan een strijd met de wa pens, ook ai zou deze slechts in één bepaald gebied uitbreken". Labour Het secretariaat van de Britse so cialistische partij heeft gisteravond aan Kroesjtsjew ondermeer geant woord, dat zijn brief op 23 oktober door het landelijk dagelijks bestuur Een groep van zes Zeeuwse burgemeesters met hun echtge noten zou dinsdagochtend op Schiphol de modelboerderij be zichtigen. De mist in het Zuiden van het land was echter spelbreker: drie burgervaders bereikten inderdaad Schip hol; de andere echter gingen rechtstreeks door naar Am sterdam, waar zij op het stadhuis zouden worden ontvan gen. Na het kopje koffie op de luchthaven poseerden de dr\e eerstgenoemde burgemeesters met hun echtgenoten cn de adjunct-directeur van Schiphol voor onze fotograaf: v.l.n.r. D. C. Bouwense burgemeester van St. Maartensdijk en Scherpenissc; J. v. d. Beek, adjunct-directeur Schiphol; W. J. van Doorn, burgemeester van Poortvliet en A. J. v. d. Hoe ven burgemeester van Tholen. ...wordt de in 1948 opgeheven luchtlijn LondenPraag her- opend en deze dienst wordt voortaan tweemaal per week M Uitgevoerd door de Tsjechc- H Slowaakse luchtvaartmaat- schappij en de Britse lucht- M vaartmaatschappq B.E.A. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tito erkent Oost-Duitsland De Joego-Slavisehe regering heeft dinsdag in Belgrado bekendgemaakt, dat zij besloten heeft de Oostduitse communistische regering te erken nen. Bij besprekingen tussen Oostduitse en Joego-Slavische vertegenwoordi gers, die op 10 oktober in Belgrado zijn gevoerd is overeenstemming be reikt over het aanknopen van diplo matieke betrekkingen en uitwisseling van gezanten, aldus het communiqué. zal worden behandeld. „Wij zijn niet bij machte een oordeel te vormen over uw aantijgingen, maar merken op dat deze elders zijn tegengesproken. Indien desalniettemin de toestand vol- fens uw regering inderdaad een be- reiging voor de vrede is, moet ogen blikkelijk de aandacht van de Veilig heidsraad hierop worden gevestigd'. Socialisten tegen regering onder zijn leiding De Franse conservatieve kabinets formateur Antoine Pinay, heeft dins dag zijn program voorgelegd aan alle. fracties van de Nationale Verga dering, uitgezonderd de communisten. Hij heeft de fractieleiders verzocht na te gaan of zij op basis hiervan wil len deelnemen aan een regering. Met het oog op de financiële toestand wenst hij speciale bevoegdheden voor een heel jaar. De socialistische fractie in de Na tionale Vergadering heeft inmiddels gisteren besloten niet deel te nemen aan een regering onder leiding van Pinay. Zij wilde voorts Pinays inves tituurrede afwachten alvoren te be palen of de socialisten hem kunnen steunen. Mogelijk zullen ook de Katholieke Volksrepublikeinen niet aan een re gering onder Pinays leiding willen deelnemen, al zouden zij wellicht be- Gerestaureerd bouwwerk in gebruik genomen VOORDAT de nevels de toren van Oostkapelle weer opslokten, is het fraai gerestaureerde bouwwerk dinsdagmiddag met een passende plechtigheid officieel in gebruik genomen. Toen de echtgenote van de burgemeester van Oostkapelle, mevrouw C. E. SprengerStaring, een voor de toreningang gespannen lint had doorgeknipt, barstte van uit de galmgaten onder de bevlagde torenspits het gejubel van de na zoveel jaren weer luidende klok over het dorp in de diepte. Een plechtigheid, even sober en toch indrukwekkend als het interieur van de torenkamer op de eerste ver dieping, waar de genodigden korte tijd later met het gemeentebestuur de thee gebruikten. Want bij de res tauratie kreeg niet alleen het aanzien van de toren de aandacht. Ook het inwendige van de toren werd ver fraaid en vernieuwd. Dat men daarbij met een zekere doortastendheid te werk is gegaan moge blijken uit een vergelijk van de eerste raming van da kosten 84.700) met net uiteindelijke bedrag, dat de restauratie v& ~*de, 264.240,6-' Er is, getuige de aanblik van de toren en getuige de inrichting van de historisch verantwoorde torenkamer boven de ingang, fraai werk geleverd. Deze kamer op de eerste verdieping is zodanig ingericht, dat ze zich uit stekend leent om er de oude eigen dommen van de gemeente in onder te brengen. Te zijner tijd zal de oudheid kamer voor het publiek worden open gesteld. Geschiedenis Voordat mevrouw Sprenger de symbolische opening verrichtte en de genodigden in staat werden gesteld de vernieuwde toren van spits tot voet te bekijken, voerde tijdens een bijeen komst in de raadszaal van het ge meentehuis burgemeester F. G. Sprenger het woord. „Helaas valt over de ouderdom van de toren bijzonder weinig te zeggen", zo begon de heer Sprenger; archief stukken, voor zover aanwezig, geven geen enkel aanknopingspunt. Dat de toren door zijn monumentale om vang voortdurend een zorgwekkend onderhoudsobject is geweest, is wel feboekstaafd.Zo is bekend, dat in 778 een herstelwerk werd uitge voerd, dat de voor die dagen kapitale som van 200 ponden oftewel 3000. vergde. Bij deze restauratie werd de ijzeren, nu verdwenen ballustrade op de omloop geplaatst. In 1798 ging bij staatsregeling de toren over in eigen dom van de burgerlijke gemeente, welke toen ook het onderhoud tot haar taken mocht rekenenOf de nodige middelen ontbraken, óf het onderhoud was reeds verwaarloosd In ieder geval: er kwam niet veel van terechte,... Burgemeester Sprenger verhaalde, dat de vroede vaderen van Oostkapelle in 1820 de wijze hoofden diep bogen over het torenprobleem er was in die dagen zelfs een afbraak- en een herstelpartij„Gelukkig was de herstelpartij de overwinnaar" al dus de heer Sprenger in 1821 vloeide een bijdrage van 6000. uit de gemeentekas voor het nodige her stel. Later kreeg de „afbraakpartij" weer steun van ae omwonenden, want de toren was en is nog, aldus de ervaring van burgemeester Sprenger zeer aantrekkelijk voor het hemel vuur-. In 1850 had de „afbraakpartij" goede papieren, maar gelukkig ble ken de kosten van afbraak nog ho ger dan die van herstel 470.—)... Zekere vreugde.. „Gelukkig voor de gemeente Oostkapelle werd de toren in de laatste helft van de vorige eeUw tegen blikseminslag verzekerd; de annalen vermelden met een zekere vreugde, dat bij een blikseminslag in 1900 ontstane schade ten laste van de verzekering kwam" zo vervolgde de heer Sprenger. „In de jaren 1910, 1911 en 1912 vond wederom een restauratie buiten om plaats, denkelijk zijn de toen aanwezige slechte plaatsen hersteld met de zg. „ijselsteentjes". Spreker memoreerde voorts, dat de onderhoudswerken zich sedert die tijd tot een minimum hebben beperkt. De crisisjaren zijn daar niet vreemd aan. Na de oorlogsjaren, die de toren vrij- (Vervolg op pag. 2) reid zijn Pinays investituur te steu nen. Pinay is volgens zijn medewerkers vastbesloten om de Nationale Verga dering te vragen, zijn benoeming tot premier goed te keuren, zelfs als hij niet op een meerderheid kan rekenen, teneinde het land te waarschuwen, dat de huidige crisis geen gewone re geringscrisis is, maar dat het parle mentaire stelsel van de Vierde Repu bliek gevaar loopt, ineen te storten. Zijn programma zou omvatten: Algemene verkiezingen als de re gering weer achttien maanden na de voorgaande verkiezingen ten val wordt gebracht; Binnenlands zelfbestuur voor Al gerije volgens een enigszins gewij- zig de versie van de kaderwet die de Assamblee op 30 september heeft verworpen; Geen wijziging van de buitenland se politiek; Speciale bevoegdheden voor een heel jaar met net oog op de finan ciële toestand. Krachtens deze bevoegheden zou hij bij besluit en zonder verdere voor legging aan het parlement financiële, economische cn bestuursproblemen, waaronder hij „vérgaande reorganisa tie van defensie en amtenarenappa- raat" rekende, willen afhandelen. Tegenover verslaggevers ver klaarde Pinay dat hij als premier het zwaartepunt van zijn Alge rijnse politiek zal leggen op hand having van de veiligheid voor het westen. „Het is onze plicht ervoor te zorgen, dat het vestelijke Mid dellandse Zeegebied niet in de handen van het communisme valt". Pinay achtte voor Algerije een actie op de lange duur op het eco nomische. opvoedkundige cn poli tieke vlak nodig. Politiek was een volledige organische wetgeving noodzakelijk. Op een Westduits congres over al coholisme te Bremen is bekendge maakt, dat er in de Bondsrepubliek 300.000 geregistreerde alcoholici zijn, van wie'tien procent vrouwen. Vooral onder de jeugd neemt de drankzucht toe. VERWACHT. ZUIDELIJKE WIND. Aanvankelijk hier of daar mist, later droog weer met verspreide op klaringen. Matige zuidelijke wind en dezelfde temperaturen als dinsdag of iets hogere. ZON EN MAAN 17 oktober Zon op 7.10 onder 17.44 Maan op onder 14.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1