PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT EGYPTISCHE TROEPEN LANDEN IN SYRIË Spanning aan grenzen van Syrië en Turkije Verrassende zuivering van Oostduitse mark Zes Nederlanders in België verdronken Kampen op Schouwen-Duiveland nu bestemd voor Delta-werken Vandaag... 200e jaargang - no. 242 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 okt. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 5 tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3548 of 3304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee. red. tel. 24; adm. tel. 28 Eenheden van de Egyptische strijdkrachten zijn zondagmiddag in de Syrische haven Latakieh ont scheept, in overeenstemming met het militaire bondgenootschap tus sen Syrië en Egypte, aldus meldde radio-Caïro gisteravond. De Egyp tische radio berichtte verder, dat verscheidene eenheden van de Egyptische vloot zich in Latakieh bevinden en er voor bepaalde tijd zullen blijven. Sinds midden-sep- tember zijn Egyptische versterkin gen onafgebroken Syrië binnenge stroomd teneinde 't defensieve ver mogen van Syrië te vergroten, aldus radio-Caïro. Een en ander gebeurt op grond van een verdrag, waar onder indertijd de Egyptische dicta tor Nasser en de Syrische president Koewatli hun handtekening zetten. EGYPTE'S NASSER i „verplicht, volgens verdrag" SYRIË'S KOEWATLI protest tegen „provocaties" Onlangs hebben zich schermutselingen voorgedaan aan de Syrlsch-Turkse grens. Syrië heeft bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen wat het noemt het samentrekken van Turkse troepen b(j de Syrische grens. Op 10 oktober protesteerde Syrië bij de Turkse regering-Menderes tegen „het houden van voortdurende betogingen gepaard met provocerende daden" by de noord-Syrische grens. Turkse vliegtuigen zouden herhaaldelijk het Syri sche luchtruim geschonden hebben. Turkije heeft gezegd, dat het geen agressieve oogmerken heeft tegen welk land ook en dat maatregelen welke langs de grenzen waren genomen van defensieve aard waren. Kort geleden heeft een Russisch vlooteskadader een vrieudschpsbezoek gebracht aan Latakieh. Arabische heersers plegen overleg TURKIJE'S MENDERES geen agressieve oogmerken Er is verder overleg gepleegd over de politieke, militaire en financiële betrekkingen tussen Jordanië en Irak. Koning Saoed verbleef tezelf dertijd in Beiroet voor belangrijk overleg met de Libanese autoritei ten. Saoedi-Arabië heeft Jordanië giste ren de 2.5 miljoen pond verstrekt, waarop dit land recht had in verband met het Saoedi-Arabisch-Egyptisch- Syrisch-Jordaanse verdrag. Zoals be kend, kwamen de drie eerstgenoemde landen vorig jaar overeen, Jordanië een subsidie te verlenen ter vervan ging van de Engelse bydrage. Egypte en Syrië hebben tot nu toe nog geen geld overgemaakt. SAOEDIË'S SAOED bemiddeling tussen Arabieren Het Arabische nieuwsbureau heeft zaterdag gemeld, van gezaghebbende zijde in Damascus vernomen te heb ben, dat Syrië zijn patrouilles bij de Turkse grens heeft versterkt. Er wa ren nieuwe observatieposten inge richt. Dr. Saleh ei Terazi, secretaris- SYRIE generaal van het Syrische ministerie van buitenlandse zaken, zei zaterdag avond in Damascus, dat Turkse troe pen van de Turks-Russische grens waren overgebracht. Radio-Moskou heeft zaterdag „Ro de Ster", het orgaan van het Rode Leger, geciteerd en gezegd, dat Turkse troepen die uit het binnen land naar de Syrische grens ge stuurd zijn, een gewapende invasie van Syrië voorbereiden en grensin cidenten provoceren. Hieraan werd toegevoegd, dat de Amerikaanse, Turkse en Israëlische pers inmid dels een haatcampagne tegen Syrië voortzet. De dreiging die boven Syrië hangt, betekent ook een ern stige dreiging voor alle landen van het Arabische oosten, aldus het Russische legerblad. De Egyptische landing deed zich voor op de dag, dat koning Hoessein van Jordanië, vergezeld van premier Sayed Ebrihi Hasjim, andere minis ters en de stafchef van zijn leger, ge- neraal-majoor Habes Madjalli, aan de grens van zijn land een onderhoud had met koning Feisal van Irak en leden van diens regering. In Feisals gezel schap bevonden zich premier Ali Djawdat en de stafchef van de Iraak- se strijdkrachten, generaal Fafiq Arif. Onderwerp van deze besprekingen vormde onder meer de activiteit die koning jSaoed van Saoedi-Arabië on derneemt om in Arabische kringen te bemiddelen en de mogelijkheid tot het houden van een topconferentie tussen Arabische koningen en staatshoofden, in Riad. Maatregel tegen „monopolisten en militaristen Gistermorgen heeft de Oostduitse Stremier, Otto Grotewohl, via de Oost- lultse radiostations bekendgemaakt, dat. alle Oostduitse bankbiljetten nog dezelfde dag moesten worden Ingewis seld. Voor elke ingeleverde Oost mark zou men een nieuwe terugkrijgen. Voorlopig kon men echter slechts 300 mark ontvangen. Het meerdere moest bij de Oostduitse bank worden ge stort en kan na 19 oktober worden opgenomen. Grotewohl zei, dat de maatregel no dig was geworden om de Oostduitse bevolking en economie te beschermen tegen manipulaties en speculaties van „monopolisten en militaristen in West-Duitsland en West-Berlijn". In het officiële handelsverkeer fauuraa OoaU H Rt' ffeefchtftel&aditoi-hua hadden de Oost- en Westmark ge lijke waarde. Maar op de vrije markt in West-Berlijn kreeg men (vóór de aankondiging van de geldomwisseling uiteraard) 4^ Óostmark voor een Westmark. Auto's mochten Oost-Duitsland niet binnenkomen, omdat daarin, volgens de Oostduitse volkspolitie, grote geldbedragen verstopt konden zijn. Voetgangers mochten door, maar werden op oostmarken gecontroleerd. Het treinverkeer kon voortgang vin den, maar bussen mochten de grens niet passeren. Sterke gemotoriseerde eenheden van het Oostduitse volksleger pa trouilleerden in Oost-Berlijn en ook de burgerwachten van de Oostduitse fabrieken en grote kantoren waren, gewapend en wel, druk in de weer. Toen het nieuws bekend werd, vorm den de Oostberlijners lange rijen voor de wisselkantoren. Westelijke pers fotografen die er opnamen van maak ten, moesten op politiebureaus hun films en platen inleveren. Aan het einde van do week zouden zij het jna- - wee* kanoën ophalen* Duits schip in Elbemonding uitgebrand: vier vermisten. :boot „.Pamela" uit Hamburg in de Elbemonding in aan varing gekomen met het 1487 ton metende Finse schip ,.Clio" en in brand gevlogen. De brand ontstond door een ontploffing, die het gevolg was van de aanvaring. Twee vrouwen (de echtgenote en de dochter van de kapitein) en twee mannen worden vermist. Zaterdag avond laat heeft men het zoeken naar deze vier vermisten gestaakt. Vijftien van de opvarenden van het zinkende schip werden opgepikt door het Duitse schip „Sirhon von Utrecht" uit Hamburg. De „Rolands Eek" uit Bremen heeft drie opvaren den van de „Pamela" gered. Het wrak dat een gevaar was voor de scheepvaart is door een bergingsvaartuig op sleeptouw genomen naar Neuwerk, om het daar aan de grond te zetten. De „Clio" werd slechts licht be schadigd. Niemand aan boord werd gewond. H ...wordt president Eisenhower 67 jaar. n M ...wordt Eamon de Valera, pre- mier van Ierland, 75 jaar. H ...is het 20 jaar geleden, dat de M bekende Vlaamse beeldhouwer l| H Toon Dupuis in Den Haag overleed. lllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUÏ Duitsers in V.S. wilden vorig jaar satelliet lanceren Kunstmaan gereserveerd voor Amerikaanse marine De Amerikaanse „Chattanooga Ti mes" heeft zaterdag een publikatie gedaan waaruit zou blijken, dat de concurrentie tassen de onderdelen van de Amerikaanse strijdmacht in het verleden wel al te ver ging. Vol gens het blad heeft een groep Duitse deskundigen op het gebied van gelei de projectielen onder aanvoering van de bekende dr. Wernher von Brann ruim een jaar geleden tevergeefs ge tracht van het Amerikaanse ministe rie van defensie toestemming te krij gen voor het lanceren van een aard- satelliet. De toenmalige minister. Charles Wilson, had laten weten dat 't Amerikaanse leger waarvoor de Duit sers werkten, zich niet mocht begeven op het terrein van de marine. Het lanceren van een kunstmaan is na melijk aan de marine toevertrowd. De Duitsers hadden gebruik willen maken van de raket „Jupiter" waar mee op 26 september van het vorig jaar een hoogte van 960 km zou zijn bereikt, aldus de „Chatanooga Ti- De tijd die de Russische kunst maan nodig heeft voor een om wenteling om de aarde, neemt heel langzaam af. Zaterdag deed zij L'5 minuten en 57 seconden over een reis om de aarde. Aangezien de snelheid van de kunstmaan niet groter kan worden blijkt hieruit, dat haar baan om de aarde iets kleiner is geworden en zij dus dichter bij de aarde komt. De snelheid van het raketgedeel te dat de satelliet begeleidt neemt echter minder snel af en het ge volg is dan ook, dat het de kunst maan heeft ingehaald. Dat is op 10 oktober reeds gebeurd en zaterdag had het raketgedeelte al een voor sprong van 3 minuten of 1500 km op de kunstmaan. Het dochtertje van de fam. D. te Lunteren, is vrydagmorgen dood in haar ledikantje aangetroffen. De klei ne, die nog geen jaar oud was, is ver moedelijk in het kussentje gestikt. Bij mist reed auto Albertkanaal in Zondagmorgen omstreeks negen uur is een uit Maastricht afkomstige personenauto met zes inzittenden in België, nabij de sluis van Ternaaien Ier hoogte van de stop van Ter- naaien tijdens dicht mist in het Albertkanaal gereden. Alle inzitten den zijn verdronken. Door omliggen de schippers ingestelde reddingspogin gen faalden, doordat de auto te diep onder water lag. Later heeft een duiker van de dienst van de scheepvaart een kabel om de auto weten te bevestigen, doch pogingen om de wagen door middel van vrachtwagens uit het water te trekken mislukten doordat de kabel brak. Tenslotte heeft men zes uur na het ongeval met twee nieuwe kabels en met mankracht de auto op het droge gebracht. De slachtoffers zijn de 63-jarige leidekker Fr. S. L., zijn 61-jarige echtgenote M. H. L.K., de 63-jarige mevrouw E. M. K.K., haar 17-jarige dochter M. Th. G. K. en het jonge echtpaar L.R. De jonge vrouw waa een nichtje van mevrouw L. Zij waren allen te Maastricht woonachtig. Het gezelschap was op weg naar Luik om een bezoek te brengen aan de zondagsmarkt aan de Quai de la Batte. N Op ongeveer tweehonderd meter van de sluis v an Ternaaien begon de wagen plotseling te slingeren en reed het Albertkanaal in. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers wer- EINDE AAN PERIODE VAN RUST „Bruinisse" en „Oosterland" ontvangen volgend jaar al arbeiders De werkkampen op bet eiland Schouwen-Duiveland krtfgen een nieu we bestemming: mettertijd zullen z-U huisvesting geven aan honderden arbeiders van de Deltawerken. Al iu bet volgend jaar zullen de kampen in Brninisse en Oosterland open gaan voor arbeiders, die worden inge schakeld by de werkzaamheden aan de werkhaven te Bruinisse. Het gra ven van «leze haven zal de eerste fase zyn in de aanleg van een vaste oeververbinding met Goerree-Overflakkee. In de komende jaren zullen echter nog veel meer arbeidskrachten van buiten het eiland aangetrok ken moeten worden en met de uitbreiding van de werkzaamheden voor het Deltaplan zullen dan ook de woonoorden in Burgh-Sluis, Eikerzee en Zierikzee worden Ingeschakeld. In de vijf kampen op het eiland komt dus een einde aan een pei-iode van betrekkelijke rust. In de laatste maanden konden de meeste kampen het met een onderbezetting doen, maar het personeel zal nu weer moe ten worden aangevuld. En misschien is er straks zelfs wel een „overbe zetting" nodig, zoals in de eerste ja ren na de watersnoodramp. Want er zal ongetwijfeld een gro te toeloop van arbeidskrachten naar Schouwjn-^hiiveland komen. Weer zullen dijkwerkers, ijzer- vlcchters, dragline-machinisten cn al die anderen, die betrokken zyn bij de grote waterstaatkundige wexjicn, aan de slag beginnen. Nu echter niet om de stroomgaten te sluiten of kapotgeslagen dyken te vernieuwen, maar wel om één van de grootste waterstaatkundi ge plannen ter wereld, het Delta plan, tot werkelykheid te bren gen. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat de werkkampen spoedig zullen verdwijnen. Overigens is de laatste Jaren wel gebleken, dat de goed on derhouden barakkenkampen, die door bemiddeling van het Zwitserse Rode Kruis in 1954 konden worden ge bouwd. altijd goed van pas zijn ge komen. Zo vertelde de beheerder van het kamp te Eikerzee, de heer J. EI- gaiwna, dal de kampea na de ingebruikneming al overvol waren. En daarna waren de kampen permanent goed bezet. De grootste drukte beleefde men tydens de afsluitingswerkzaamheden in de Schelphoek by" Serooskerke en bij Ouwerkerk, na de dichting van de stroomgaten. Maar toen tenslotte de kapitaalswerken hun voltooiing na derden werd de bezetting van de kampen uiteraard steeds minder. En nu is er voor de kampen gedurende de laatste maanden zelfs een periode van rust ingetreden. De bestedingsbeperking belem mert de uitvoering van grote werken en de nog resterende verkavelings- en waterstaatswerken, die anders door één maatschappy werden uitge voerd, worden nu door verschillende kleinere firma's klaargemaakt. „Maar over het algeheel zijn we over de exploitatie van de werkkampen zeer tevreden", zo zei de heer J. Ha- veman, hoofd van het district Zee land van het ministerie van sociale zaken, waaronder de werkkampen ressorteren. Tenslotte mag er ook nog aan her innerd worden, dat de kampen niet uitsluitend hebben gediend om werk lieden te huisvesten. Ook zeshonderd Hongaarse vluchtelingen vonden on derdak in de Schouwse kampen. En verder leefden er in de kampen ge ruime tijd groepen studenten, in to taal bijna vierhonderd, van de inter nationale vrijwillige hulpdienst. Deze studenten waren ingeschakeld bij de onmiddellijk haretakwkaamheden op l Standbeeld van Comeniuste Naarden onthuld. In Naarden is zaterdag het standbeeld van J. A. Come- M nius door de Tsjechische ge- H zant in ons land, de heer Vik- H tor Sandor, onthuld. urn! den naar het gemeentehuis van La- naken overgebracht, alvorens naar Maastricht te worden vervoerd. Kleuter onder vrachtauto Zaterdagmiddag is te Zandberg bij Musselkanaal de vierjarige H. S., toen hij van achter een ge parkeerd staande bestelauto plot seling de weg overstak, door een vrachtauto uit Emmer-Compas- cuum aangereden en op slag ge dood. Te Kerkrade werd zaterdagmor gen tegen half tien op het Dr. Ac- kensplein de vijftigjarige wielrijd- ster H. door een vrachtauto aangere den en op slag gedood. Mr Kolfschoten laakt onverschilligheid in het verkeer. De Haagse burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten laakte de „ont aarde onverschilligheid in het ver keer, die zich van velen heeft mees ter gemaakt", tijdens een ontvangst, die hij zaterdag in Den Haag aan boor aan de deelnemers van het in ternationale politie verkeerscongres. „Een onbegrijpelijke tekortkoming in onze beschaving openbaart zich in ons gedrag op de weg. Welk een ver drongen complexen van psychisch onbehagen laten velen de vrije teugel, zodra zij zich in het verkeer bege ven". De Haagse burgemeester was er van overtuigd, dat naast middelen tot opvoeding van het publiek voor lopig maar een middel tot spoedige effecten zal leiden. Dat is drastische gestrengheid tegen ieder, die het ver keer in gevaar brengt. Als doeltreffende middelen noemde hij hoge boetes, langdurig intrekken van het rijbewijs, gevangenisstraf en verbeurdverklaring van voertuigen. VERWACHT. RUSTIG HERFSTWEER. In de ochtend plaatselijk mist; op klaringen en droog weer. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 15 oktober Zon op 7.06 onder 17.49 Haan üfi 22.26 ouder 13.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1