BRUID Winsturen door verletbestrijding genoeg voor bouw van 200 huizen DE VIJF RIETVINKEN m\ r u GRIEP? RECHTSKUNDIG PROBLEEM HALF VALS GELD Van en voor de boekenplank IVOROL:Tanden rein - Adem fris 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COl RANT VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 GUNSTIGE RESULTATEN BEHAALD Telefonische weerberichtsgeving voor bouwers wordt hervat Op 1 november zal de telefonische Aveerberichtgeving voor de bouw nijverheid door het K.N.M.I. te De Bilt worden hervat. Ons land is daar toe weer in vier rayons verdeeld. De voor het bouwweerbericht in deze rayons gekozen telefoonnummers zijn dezelfde van het vorige jaar. In de wijze van berichtgeving en in de weerfase-aanduiding is echter verandering gebracht. Daarom zijn door de Studiecommissie Weersinvloeden nieuwe aanwijzingen samengesteld. Deze worden op ruime schaal verspreid, opdat men in de bouwwereld zoveel mogelijk profijt van de bouwweerberichten zal trekken. In de afgelopen winterperiode werden op de 62 door de staat ge subsidieerde objecten (48 in de sec tor van de woningbouw en de huis vesting van bejaarden en 14 op het gebied van de bouw van scholen, boerderijen, kantoren en bedrijfsge bouwen) gunstige resultaten bereikt met de speciale maatregelen om het doorwerken bij slechte weersom standigheden mogelijk te maken. Blijkens de voorlopige uitkomsten bedroegen de verleturen slechts een kwart van het aantal, dat zich zou (Advertentie) moe van het springen., ...geef die voeten rust! DH klndarpantoffeltje Is verras sand leuk on* te zien en heerlijk om te dragen. Met anti-slip zool tje I In 2-kleuren uitvoering. Vanaf 6f5() pantoffelspecialist wel beter, niet duurder l PANTOLUX verkrijgbaar by Fa. L. B. VAN HOUTE ZN., Nieuwe Burg 18 Middelburg hebben voorgedaan al» die maatre gelen niet waren genomen. Het totaal aantal gewerkte man uren op de gesubsidieerde proefob jecten beliep 2.780.000. In procen ten uitgedrukt was op deze werken in de afgelopen winter het vorstver let 2,4 procent, het neerslagverlet 0,5 procent en het Hchtverlet 0,35 procent van dit totaal aantal ge werkte manuren. Gedurende 44 pro cent van dit totaal aantal manuren waren de temperaturen lager dan plus 4 graden Celsius. Het aantal netto-winsturen bedroeg 12 van het totaal aan tal gewerkte uren. Deze winst kan, in gebouwde woningen uit gedrukt, worden gelijkgesteld met 200 extra woningen. In deze winsturen is niet begrepen de tijd die met het treffen van voor zieningen voor het doorwerken bij slecht weer was gemoeid. De ze tijd van voorbereiding maakte 2 van het genoemde aantal gewerkte uren uit. Het aandeel van de proefobjecten in de produktie van nieuwe gebou wen bedroeg ongeveer 3,5 Het gemiddelde aantal arbeiders op de 62 gesubsidieerde proefobjecten was rond 3700. Daarvan waren 14 procent metselaars, 5 procent schil ders, 9 procent betonwerkers, 26 procent timmerlieden, 16 procent opperlieden en grondwerkers, 6 pro cent stukadoors, 24 procent overi gen. Het Rijk verleende in de afgelo pen winterperiode per man een bij drage van gemiddeld ongeveer 360 gulden als tegemoetkoming in de met het doorwerken op de proefob jecten gemoeide extra kosten. Het is gebleken, dat de in 1956 op gestelde voorlopige richtlijnen voor het doorwerken bij minder gunstig weer van de Studiecommissie Weersinvloeden een goede basis vor men voor het treffen van speciale maatregelen. Waar zijn onze schepen? Aalsdljk 13 Pt. Said verw. Alderamin 9 te Rotterdam. Alhena 10 R'dam n. Rlo de Janeiro. Alcor 9 Buenos Aires n. Montevideo. Alphacca 9 anker Vitoria. Alpherat verm. 16 New York n. Buenos Aires. Alblasserdijk 15 Havana verw. Alderamin 9 voor H. v. Holland n. Rotterdam. Ameland 8 130 m. w. Sabang. Annenkerk 12 Pt. Said verw. Amstelstad 15 Karatsji verw. Attis 8 Barranquilla. Arendsdljk 10 Rotterdam verw. Axeldijk 9 New Orleans n. Pananlacity. Barentsz 8 Ternate. Bloemfontein 9 Kaapstad. Camitia 8 240 m. n.w. Guadeloupe. Congokust 10 Amst. verw. Diemerdijk verm. 27 v. Los Angeles n. Le Havre. Dalerdijk verm. 22 v. Los Angeles naar Le Havre. Eenhoorn p. 8 noordkust Kreta. Esso „Den Haag" p. 8 Ouessant. „Rotterdam" p. 9 Kaap Bon. KRANT MET PAPIERGELD IN KACHEL Bremense vrouw deed misstap uit angst (Van een correspondent) Waartoe de angst voor een echte lijke ruzie kan leiden, toont wel het verhaal van een 26-jarige huisvrouw uit Bremen, die zich dezer dagen voor de rechter had te verantwoor den wegens valse munterij. In maart van dit jaar had de vrouw net 270 mark uit haar huishoudkas genomen, toen de bel ging. Zij schoof het geld tussen een op tafel liggende krant en ging opendoen. Toen zij aan de deur klaar was, ging zij verder met haar huishoude lijk werk, zonder nog te denken aan het tussen de, krant geschoven geld. Pas een poosje later kwam de zaak haar weer in gedachten. Zij schrok ontzettend. „Mijn hemel, de krant riep zij uit en rende naar de kachel. Te Iaat! De krant was al door het vuur verteerd. Zij had deze zelf per ongeluk in de kachel gestopt. Om het verlies voor haar man te verbergen en een echtelijke ruzie te voorkomen, koos zij wel een heel ver keerde uitweg. Zij besloot haar bank biljetten te verdubbelen. Zij knipte enkele echte bankbiljetten in stuk jes en stelde deze daarna zodanig weer samen, dat zij het dubbele aan tal verkreeg. De ontbrekende stuk ken verving zij door boterhampa pier, dat zij bewerkte met kleurpot loden en ballpoint. Zij ging daarbij zo handig te werk, dat zij de biljetten werke lijk in omloop kon brengen. De vervalsing werd pas ontdekt, toen een van haar produkten bij een bank terechtkwam. Rekening hou dend met de verzachtende om standigheden eiste de officier van justitie een jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd nog uitgesteld, doordat de verdediger een plotse linge inval kreeg: „Waar begint eigenlijk valse munterij?", vroeg hij en hij maakte de rechter er op attent, dat enkele van haar ver valsingen voor het overgrote deel uit echte biljetten -bestonden. De rechter wil nu nog een deskun dige op het gebied van bankbil jetten horen over deze visie... Gemangeld slachtoffer van spitsuur Ho« moeilijk het ook mag z(jn je In 'n volle tram staande te houden, voor één ding zal een man-op-weg-naar-zijn-werk altijd zorgen: dat de KAAS voor zijn twaalfuurtje niets overkomt. Want KAAS is een verrukkelijke voedzame lekkernij. Die moet Je hooghouden, wat er ook gebeurt! Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) b(J Uw winkelier of schriftelijk (23 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zulvelbureau, Cort van der Llndenstraat 7, Rtjawyk (Z.H.). doe^meer met KAAS Publ. Yin Hel Nederland! Zuivelbureeu 4 Metaalindustrie bezorgd over financiële positie. De vereniging van metaalindustrieën heeft medegedeeld, van oordeel te zijn dat het voornemen van de rege ring de in 1956 opgeschorte investe ringsaftrek niet te doen herleven de investeringsmogelijkheden voor de Nederlandse metaalindustrie ongun stig zal beïnvloeden. De investeringen zullen, gezien de structuur van verre weg de meeste metaalbedrijven, moe ten worden gerealiseerd uit het saldo, dat van de winst na aftrek van fiscale lasten overblijft, welke saldo bepalend is voor de financiële positie van de metaalindustrie. Deze positie vraagt reeds van de ondernemers bijzondere aandacht als gevolg van de toene mende internationale concurrentie. De metaalindustrie vreest, dat de kwalijke gevolgen van de fiscale re- geringspolitiek zich op de duur in verzwakking van de concurrentiepo sitie en daarmee in vermindering van de werkgelegenheid zullen openbaren. Ongeveer 300 Russische jongelieden, onder wie studenten, zijn uitgenodigd 1n de komende twaalf maanden als gast een bezoek aan Engeland te brengen. De uit nodiging is bestemd voor groepen die on geveer drie weken in het land kunnen blijven. Heelsum 8 320 m. n.w. Azoren. Jupiter p. 9 Kreta. Kalinga 8 540 m. z.o. Amazone rivier. Kaiydon 8 170 m. z. Kaap Frio. Katelysia 9 St.-Francisco. Kenia 8 480 m. w. Freetown. Kieldrecht 9 Genua. Khasielia 8 Piraeus. Korovina 8 200 m. n.o. Keywest. Kota Baroe 8 Rotterdam n. Hamburg. Kloosterdijk 8 New York. Laurenskerk p. 8 Kaap Palas. Luna 9 A'dam n. R'dam. Letokerkerk 8 Antw. n. Hamburg. Lemsterkerk verm. 10 v. Mena al Ahmadi. Loosdrecht verm. 13 v. Khorramahar n. Kuweit. Lemaire 9 Pt. Swettenham. Limburg 8 670 m. n.w.t.n. Minikoy. Maasdam 11 Rotterdam verw. Maashaven 10 te Buenos Aires. Maaskerk 9 Rotterdam. Moutferland 8 140 m. k.z.w. Oporto. Malvina 8 Miri n. Kobe. Masilloyd 8 150 m. n. Benghazi. Meerkerk 9 te Mombasa. Mijdrecht 9 Baton Rouge n. Avonmouth. Nw.-Amsterdam 9 New York. Noordam 14 Rotterdam verw. Orestes 11 Oiudad Bolevar. Ondina 6 120 m. n.o. Azoren. Oranje-Nassau 8 750 m. z.w. FayaL Rode Zee p. 8 Dover. Parkhaven 9 St.-Pauls n. Recife. Plato p. 9 Finisterre. Purfina Nederland 8 90 m. n.o. Finisterre Rijndam 8 New York n. Cobhead. Rita p. 9 eil. Bengkalls. Schouten 6 Zanzibar n. Yokohama. Scheipwijk 12 New York verw. Senegalkust 8 143 m, z. Gran Cancerla. Sloterdijk 10 Rotterdam verw. Sigli 8 BalLkpapan n. Brisbane. Stad Arnhem 8 70 m. z. Kaap Lofoten. Taria 9 Curacao n. Rotterdam. Tawali 9 Aden n. Djeddah. Tomori 13 Pt. Said verw. Utrecht 8 rede Suez. Van Waerwijck 9 450 m. z.o. Hongkong. Westerdam 14 New York verw. Waterman p. 9 Perlm n. Suez. Wonosarl 8 Abadan n. New York. 140. Meneer Rietvink had de zorgen voor tante Clara aan zijn vrouw overgedragen en hij had Huub een wenk gegeven hem te volgen. De jongen begreep wel, dat er een flinke onweersbul in aantocht was. Zijn vader liep naar de gang en daar keek hij zijn oudste zoon recht in het gezicht. „Dat grapje hebben wij aan jou te danken, is 't niet?" vroeg hij op de man af. Huub zei: „Ja, vader, dat is zo, maarmaar het was absoluut niet mijn bedoeling de vaas te vernielen, ik wilde een klein knalletje veroorzaken, heel onschul dig, alleen maar om de boel aan het schrikken te ma ken". Meneer Rietvink maakte een wanhoopsgebaar. „Het is met jou altijd hetzelfde", riep hij uit. „ik wou v-—J verscheen bq Van Gorcum en Comp. N.V. G.A. Hak en dr. H. J. Prakke te Assen, wat te opgetogen is uitge vallen. Het is niet aannemelijk, dat de Polen, zoals de door Rost geïnterview de mensen bijna allemaal verklaren, hun heil verwachten van de nationa- listisch-communistische of „titoïsti- sche" parthleider Gomoelka. Eerder zien zij in hem iemand, die onder de gegeven omstandigheden Polen het best kan vertegenwoordigen, daar de Russen slechts een communistisch be wind toelaten en Gomoelka voor de „andersdenkenden" de minst onaan vaardbare communist is. „Het Atoom", boeiend boek voor jonge mensen. In Elseviers Educatieve Jeugdboe kenserie verscheen in een kleurige kaft gehuld, een werk dat is getiteld „Het Atoom" en dat is geschreven door Leonard de Vries. Het ingewikkelde onderwerp van de atoomsplitsing, de voorgeschiedenis ervan en de mogelqke gevolgen die een verder onderzoek kan hebben worden op een, overzichtelijke wijze beschreven. Soms gaat dit beschre ven, tenslotte is het een boek voor de jeugd, wel iets te diep op de stof in, maar helder en duidelijk blijft het al tijd. Het zoeken naar de oorsprong der dingen, het vinden van een ant woord op de steeds terugkomende vragen „hoe" en „waarom heeft de mens altqd in beslag genomen. Van de „steen der wijzen" tot de atoom centrale voert dit boek ons door de tovertuin der „hogere natuurkunde"'. Van Demokritus tot Hirosjima gaat men aan de hand van Leonard de Vries door het doolhof van theorieën. Van Leeuwenhoek, Lavoisier, Dalton Curie en Einstein, zij allen treden in dit boek naar voren. Of de naspeurin gen tot heil van de mensheid zullen strekken, ligt aan de jeugd van nu. Leonard de Vries tracht dit de jon gelui duidelqk te maken op een be wonderenswaardige manier. Het boek dat een kloek formaat heeft zal zeker zijn weg viflden naar de boekenplan ken van vele jonge mensen. SPEURTOCHT NAAR HET LEVEN DER DIEREN Evert Zandstra's „Speurtocht naar het leven der dieren", verschenen bij Moussault's Uitgeverij N.V. Bussum, is een verzameling artikelen uit tjjd- schriften en hoofdstukken uit boeken van bekende biologen. Het werk van de auteur bestaat voornamelijk in het samenbinden van deze interessante geschriften door middel van een ver dienstelijke inleiding en in het geven van een korte levensbeschrijving van Een zi Een land in vlammen In sobere maar misschien juist daar door aangrqpende bewoordingen heb ben de Hongaarse journalisten mr. Kélmdn Konkoly en dr. Aurèl Abré,- nyi na hun vlucht naar het westen het relaas opgetekend van de Hon gaarse opstand. Onder de titel „Een land ln vlammen" en met de onder titel „Het offer van Hongarije" ver scheen het boek, dat aldus tot stand kwam; in een goede Nederlandse ver taling van Jos. Vonk bij La Rivière en Voorhoeve Zwolle. Degenen, die de ge dachten willen bepalen bq de eerst zo hoopgevende gebeurtenissen van 23 oktober tot 3 november 1956 en zich dan ook de toedracht van het Russi sche ingrijpen op 4 november en de tragedie die daarop volgde voor de geest roepen, zullen dit boek moel- lqk kunnen opbergen alvorens het tot de laatste letter te hebben utgelezen. „Veranderd klimaat in Polen" De gebeurtenissen van de laatste weken in Polen, waartoe behoorde de oplegging van een verschijningsver bod aan het vrijmoedige studenten blad „Po Prostu" bewyzen wel, dat het in dat land nog steeds niet botertje tot de boom is. Al heeft Gomoelka na de stille omwenteling van oktober 1956 de teugels wat gevierd, toch kan van werkehjke vrijheid in dit communisti sche land geen sprake zijn. Men krijgt dan ook de indruk dat het reisbe richt „Veranderd klimaat in Polen" dat Nico Rost enige maanden geleden opstelde en dat in een aardig bandje dat Je nu eens eindelijk ophield met die ellendige scheikunde experimenten. Nu heb je weer een heel kostbare vaas vernield en tante Clara is zowat een beroerte nabij. Wat moet ik tegen haar zeggenT Denk Je, dat ze ooit zal geloven, dat het als grapje was be doeld? We raken gebrouilleerd met haar en dat is niet om te lachen". De deur van de kamer ging open en daar verscheen mevrouw Rietvink met een heel ont daan gezicht. „Tante is ziedend", zei ze. „Ze beweert, dat het opzet is en ze wenst Jou te spreken. Job". Me vrouw Rietvink zag het schuldbewust gezicht van Huub en meteen ging haar een licht op. zeer iedere geciteerde bioloog, goede bloemlezing voor natuurlief hebbers van jonge leeftijd; de oude ren zullen vermoedelijk reeds een aantal van de gekozen citaten ken nen. Zij zullen er dus goed aan doen vooral kennis te nemen van de be handelde onderwerpen. die overigens elk voor zich het lezen overwaard zqn. Z. FEUILLETON door Maryaiel Malcolm op yc „Een goed idee", erkende ze nede- SZe keek met opzet zo aandachtig mogelijk toe en moest erkennen, dat hij zijn werk uitstekend had gedaan. „Hoe denk jc ze klaar te maken?" vroeg hij, wat haar nogal verbaasde, daar hq tot dusver weinig op het eten had gelet voor 't goed en wel ter tafel kwam. „O. dat komt wel in orde", zei ze achteloos. „Nu ja. het moest eigenlijk een jonge braadkip zqn, maar ik kan ze eerst stomen". „Denk je. dat het lukken zal ging hq voort en een ogenblik meende ze, dat hij zichzelf verweet, haar minder waardig materiaal te hebben bezorgd. Toen echter begreep ze, dat hij zich slechts erom bekommerde of Editha Wickham iets behoorlijks te eten zou krijgen en daarom antwoordde ze koeltjes: ,,'t Is nu wat laat, om Je daarover nog zorgen te maken, maar heb je nog niet bemerkt, dat ik tame lijk goed kan koken, ai zeg ik het zelf?" „Jawel", gaf hij droogjes toe. „En dat heeft me nogal verwonderd. Je verwacht zoiets niet van een toneel speelster." .Waarom niet?" vroeg ze. O, ze wist opperbest, dat Ze hem uit de droom had moeten helpen. Dat zou niet meer dan eerlqk zqn geweest, maar met welk recht mocht hij ten slotte eerlqkheid van haar verwach ten? Neen ze zou hem in zyn eigen moeras laten rondploeteren- „Zelfs toneelspeelsters moeten immers eten" ging ze voort. „Ja, maai"Greg voltooide de zin niet en begon zijn handen onder de kraan te wassen. Ze reikte hem zwijgend een vlekkeloze handdoek, die hij even zwijgend aannam. Celia voelde, hoe hi j haar met zijn groene ogen onderzoekend aankeek en haal de even zenuwachtig de schouders op, om zich vervolgens met enig was goed, dat de volgende dag moest wor den gestreken, bezig te houden. Wel dra hoorde ze, hoe Greg zich met lichte, veerkrachtige tred naar zijn kantoortje begaf en riep hem over haar schouder vriendelijk na: „Wel bedankt, hoor, Greg!" De deur sloeg toe en antwoord bleef uit. Celia kreeg een vuurrode kleur en ging met verdubbelde ijver weer aan net werk. De volgende mórgen aan 't ontbijt zei Celia: „Om één uur is het eten klaar. Kom alsjeblieft op tijd, want anders wordt het koud". Greg keek haar weifelend aan. „Ik zal nnjn best doen", beloofde hij, „maar je weet hoe het gaat als je ergens belang in stelten ik wil de Wickhams vrij wat laten zien". „Zowel 's middags als 's morgens?" vroeg Celia vlug. „Ja", knikte hij. ..Nu, waarom kun je dan geen pau ze houden op een gegeven ogenblik?" Greg grinnikte even. Voor het eerst sinds haar komst zag ze zijn trek ken zich ontspannen en hij leek nu een heel ander mens, Hij scheen jon ger en vooral opgewekter. „Gelijk heb je!" erkende hij. „Goed, Advertentie Met "AKKERTJES" rolt U er vlug doorheen! fAdvertentie kwestie is, dat Editha van geen op houden weet als ze haar stokpaardje berijdt!" „Editha stelt veel belang in het boerenbedrijf en ze kent het door en door", merkte Greg scherp op. „O ja", hernam Vin, terwijl hij spottend de schouders ophaalde. „Een voorbeeld voor mij, nietwaar?" Greg fronste de wenkbrauwen, maar Vin was blijkbaar niet van plan, er noti tie van tc nemen. „Jawel", ging hij voort, „maar wie zoals zij schrome lijk overdrijft, wordt al heel gauw stom-vervelend, nietwaar Celia? Celia was echter zo vlug de deur uit, dat ze niet behoefde te antwoor den. zodat dc twee broers hun me ningsverschil alleen uit moesten vechten. Bij haar terugkomst waren ze ver dwenen en kon ze de tafel afnemen. Juist toen ze het tafellaken bij de achterdeur uitschudde, hinkte Penny binnen. Ze was nog steeds min of meer op haar hoede, maar toch leek het Celia soms toe. alsof het kind met opzet haar gezelschap zocht. O, Pen ny was allerminst vriendelijk of me dedeelzaam, doch ze trok zich ten minste niet steeds terug, zoals in de eerste dagen. Penny scheen nu, dacht Celia, althans aan haar verblijf op de boerderij gewend en had zich bij de situatie al stond die haar mus- schien weinig aan neergelegd. Uitgezonderd het avondeten werden de maaltijden genuttigd in de nu zo vriendelijke keuken, omdat de man nen daar konden binnenkomen zon der andere kleren aan te moeten trekken en een beetje modder aan de voeten er op de stenen vloer niet toe deed behalve dan voor de huis vrouw, die het later moest schoonma ken. Iets wat, naar het scheen, van weinig belang werd gevonden. Van daag echter zou de lunch worden op gediend in de eetkamer. Celia had ae lange tafel extra goed geboend, maar toch zag het vertrek er nogal kil en ongezellig uit. 't Lag aan de schaduwkant van het huis en er ont brak iets aan, al viel moeilijk uit te maken wat. Celia wendde zich tot Penny, die haar naar de kamer was gevolgd. In gewone omstandigheden zou ze, met Greg, op haar pony uit rijden zijn ge gaan, maar vandaag had hij haar ge zegd. dat dc morgen voor haar te in spannend zou zijn en ze dus thuis moest blijven. Enigszins tot Celia's verbazing had Penny die beslissing zonder protest aanvaard, al had het huilen haar nader gestaan dan het lachen, 't Was bedroevend om te zien hoe hulpeloos ze binnenshuis was cn niet voor de eerste maal vroeg Celia zich af, of het wel verstandig was geweest, haar niet naar school te stu ren. Ondanks haar lichaamsgebrek had men toch zeker het kind een kans moeten geven, zich geestelijk meer te ontwikkelen. Intussen kwam een denkbeeld bij haar op, dat Penny musschien een tijdlang zou bezighou den en haar zeker wat helpen. „Zou je het leuk vinden Penny, als we hier wat bloemen neerzetten?" vroeg ze. „We hebben nooit bloemen in huis", luidde het niet erg bemoedigend ant woord. „Maar waarom niet?" „O, dat weet ik niet. We hebben ze nu eenmaal nooit". „Nu ik geloof, dat het beter zou staan als ze er wel waren", hernam Celia beslist. „En er zijn zoveel bloe men in de tuin, dat ze daar niet ge mist zouden worden. Zou jij ze kun nen plukken voorCelia had bijna gezegd „voor mij", maar ze bedacht zich tijdig en zei: „Voor Greg's vrienden „Het zijn ook mijn vrienden", ver zekerde het kind haastig. „Ik mag Editha bij haar voornaam noemen, ofschoon ze veel ouder is dan ik en ze geeft mil altijd cadeautjes". „Heus Wat aardig! Zou je het dus willen doen?" Penny aarzelde even. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8