PHILIPS ENGELAND HEEFT BEPERKTE OMVANG VAN KERNWAPENS ZATERDAG GAAT SINGELLOOP VAN E.M.M. WEER VAN START DRIE LEIDERS VAN le KLAS KUNNEN POSITIE HANDHAVEN DUIVENKAMPIOENSCHAPPEN VAN DE AFDELING ZEELAND 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 ENGELSE MINISTER VAN OORLOG: De Engelse minister van oorlog, Duncan Sandys, heeft donderdag op het partijcongres van de conservatieven verklaard, dat Engeland door zal gaan met de ontwikkeling en produktie van waterstofbommen en ballis tische projectielen om deze bommen te vervoeren, zolang er tussen oost en west geen ontwapeningsovereenkomst is bereikt. Hij deelde mee, dat Engeland nu beschikt over een voorraad kernwapens van beperkte om vang. van de uitgaven nog naar de con ventionele bewapening moeten gaan". Maar tegelijk moet Engeland er op toezien, zo ging hij verder, dat het bij zijn pogingen om west-Euro pa te beschermen niet de meer kwetsbare sectoren van het front in het Midden- en Verre Oosten ver waarloost. Het communisme dient overal ter wereld weerstaan te wor den. Sandys acht liet waarschijnlijk dat er bij langer uitblijven van een internationale ontwapeningsovereen komst spoedig veel meer dan Urie atoom-mogendheden zullen zijn. „In dit tijdperk van intercontinentale raketten, atoom-onderzeeboten en kunstmanen heeft het geen zin meer zijn defensie te baseren op nationale grenzen. Wij dienen ons doelwit hoog te stellen. Wij moeten ons rich ten op een totale vrede. Alleen dan zullen we de dreiging van een totale oorlog kunnen wegnemen. Samenwerking met Amerika gewenst. Hij liet doorschemeren, dat de En gelse regering er prijs op zou stellen, wanneer de Verenigde Staten hun atoomgeheimen aan Engeland mee delen. Engeland en de Verenigde Staten, aldus Sandys, doen thans dubbele moeite, en dat terwijl het aantal geleerden dat deze materie beheerst toch reeds zo klein is. De suggestie om het ontwikkelen van kernwapens over te laten aan de Verenigde Staten, verwierp de minister, omdat hij het niet juist achtte Engeland geheel afhankelijk te maken van een ander land, hoe vriendschappelijk gezind dat ook mag zijn. Het gevaar voor een wereldoorlog met kernwapens acht hij, zolang de Nato blijft bestaan, niet waarschijn lijk. Meer gevaar bestaat er, vol gens hem voor kleinere oorlogen bui ten Europa, waarin gevochten wordt met conventionele wapens. De aantijging, dat Engeland ge heel zijn defensie richt op atoom bewapening en niet voldoende strijd middelen overhoudt om aan zijn ver plichtingen te voldoen, verwierp hij. „De uitrusting met kernwapens, die we ons voorgenomen hebben, neemt niet meer dan 15 procent van de de fensieuitgaven in beslag", zei hij. „Nog lange tijd zal het grootste deel Begrip in Eerste Kamer voor „toetsingsproblemen" Vele leden van de Eerste Kamer ston den blijkens t' voorlopig verslag over de nieuwe pachtwetgeving enigerma te aarzelend tegenover de landbouw kundige toetsing. Zij hadden begrip voor het standpunt der regering, na melijk, dat niets mag worden nagela ten om het klimaat te scheppen, dat kan leiden tot betere produktie-om- standigheden. Voorts meenden deze leden te weten, dat de landbouwkundige toetsing, voorgeschreven door de wet op de ver vreemding van landbouwgronden, tot dusverre weinig praktische resultaten heeft opgeleverd. In het onderhavige wetsontwerp is de landbouwkundige toetsing in vergelijking met het oor spronkelijke ontwerp van wet aan zienlijk beperkt. Thans beoogt deze toetsing verslechtering van de be staande toestand tegen te gaan. Ver der mag verwacht worden, dat zij in de praktijk weinig moeilijkheden zal geven. Om deze redeenen ver klaarden deze leden, dat hun bezwa ren tegen de landbouwkundige toet sing met doorslaggevend waren. Enige leden zouden gaarne ver nemen, op welke wijze de rege ring denkt te bewerkstelligen, dat zowel in de grondkamers als in de pachtkamers noch de belangen van de verpachters, noch die van de pachters overheersen. Er be stond twijfel bij deze leden aan 't bestaan van evenwicht in de te genwoordige constellatie. Overleg tussen regering en mijnindustrieraad. Op verzoek van het dagelijks be stuur van het bedrijfschap voor de steenkolenmijnindustrie, zo deelt het ministerie van economische, zaken mee, heeft dit bestuur gisteren een bespreking gehad met de regering, vertegenwoordigd door de ministers van economische zaken en van so ciale zaken en volksgezondheid en de staatssecretaris van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Tijdens deze bespreking is van ge dachten gewisseld over de concre tisering van de mogelijkheden, welke zijn gelegen in de brjef van 30 sep tember j.l. van de minister van eco nomische zaken aan de mijnindus trieraad ten aanzien van een inkom stenverbetering voor bepaalde groe pen bovengronders. De regering heeft daarbij toege zegd. haar volle medewerking te zul len verlenen aan het zo snel moge lijk tot stand komen van een defini tieve regeling van deze aangelegen heid. Nieuwe rijkswerkplaats te Bergen op Zoom geopend. Gisteren is het nieuwe gebouw van de rijkswerkplaats te Bergen op Zoom officieel geopend. Tal van autoriteiten uit land en gewest woon den deze plechtigheid bij. Zo waren er onder andere de directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, de directeur van het rijksarbeidsbureau, de heer P. Knop, de commissaris van de konin gin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, de burge meesters van Bergen op Zoom. Hal steren, Nieuw-Vossemeer, Tholen, Rilland-Bath, Wouw, Putte en Woensdrecht en tal van directeuren en chefs van de arbeidsbureaus uit West-Brabant en Zeeland De heer Mansholt sprak van een heuglijke dag. Deze rijkswerkplaats aldus de heer Mansholt, beant woordt aan alle eisen, die er aan gesteld kunnen worden. liet gewest heeft veel vaklieden nodig, omdat de industrie er sinds 1945 zo'n belang rijke rol speelt. De vakopleiding opent tal van perspectieven voor de werklozen, bijvoorbeeld in de land bouw. De aanpassingsmoeilijkheden bij de overgang van landbouw naar industrie worden ook door de rijks- werkplaatsopleiding opgevangen. De heer Mansholt constateerde een zekere neiging tot ansrst voor de toe komst. Toch mag niet van een ramp gesproken worden. We moeten voor ogen houden hoe we leefden in de periode van 19541955. Toen sprak men van een overspannen arbeids markt. Nu zien we een ontspanning in de toeneming van de werkloosheid, waardoor vooral de minder geschik- ten en ongeschoolden getroffen wor den. De kans op een blijvende ont spanning is de bedoeling van de re gering, aldus spreker. Gehate Schörner kreeg klap in het gezicht. De voormalige nazi-veldmaarschalk Ferdinand Schörner, die onlangs te rechtstond op beschuldiging van po ging tot manslag, heeft donderdag vlak voor zijn huis een slag in zijn gezicht gekregen van een onbekende. De man, die volgens Schörner 50 tot 60 jaar oud was had hem eerst gevraagd of hij veldmaarschalk Schörner was en hem toen, zonder het antwoord af te wachten, met de vuist in het gezicht geslagen. Schor- ners bril ging stuk en hij kreeg een verwonding aan een oog en een oog lid. Schörner wordt beschuldigd van een geval van manslag en twee ge vallen van pogingen daartoe, omdat li ij „voor het handhaven van een ijzeren discipline in de laatste dagen van de oorlog" bevelen tot executie gaf zonder verhoor. Er is acht jaar dwangarbeid tegen hem geëist. Advertentie .-etï fix! Vanmorgen dachl ilt nogi „Dof wordt geen blokje om vandaag". Maar... twee 'A5PRO's en wèg was mijn reumatische pijn. 'ASPRO' werkt snel en irrjteert de maag niet. Hef ideale huismiddel tegen velerlei kwalen. Koop't vandaag en houd't bij de hand. K.N.A.C. wil plaatsing borden maximumsnelheid. De K.N.A.C. heeft een brief gezon den aan de colleges van Gedeputeer de Staten, waarin wordt gevraagd de wegen, die voor een snelheidsli miet van 70 km per uur in aanmer king komen, vóór 1 november a.s. aan te wijzen. De K.N.A.C. vraagt dit, omdat na 1 november binnen de bebouwde kommen nergens harder mag wor den gereden dan 50 km per uur. Daarop is echter één uitzondering mogelijk. Langs bepaalde grote ver keersaders, zoals doorgaande routes kunnen borden worden geplaatst met „max. 70 km/u toegestaan". Aan de colleges van Gedeputeerde Staten is de taak om aan te wijzen waar deze borden kunnen komen (voor zover het tenminste gaat over wegen, die niet onder beheer van het rijk zijn). MONDEEL FAVORIET BIJ JUNIOREN Interessant duel tussen Cujé en Belg Allonsius. Zaterdag a.s. om vier uur des mid dags organiseert de Middelburgse handhal- en atletiekvereniging „E.M. M." weer haar traditionele dit jaar weer internationale Singel- loop. Zoals bekend werd vorig jaar een nieuw parcours in elkaar gezet, namelijk via het Veerse bolwerk en de Veersesingel. Daar dit uitstekend bevallen is, zal deze atletiekgebeur- tenis ook zaterdag a.s. hier worden ZATERDAGVOETBALPROGRAMMA Duiveland - Bruse Boys met inzet eerste plaats Het ziet er naar uit, dat de drie leiders van de le klas der zaterdag- competitie hun positie na a.s. zater dag wel kunnen consolideren, hoewel dat voor Nieuwdorp moer moeilijkhe den zal meebrengen dan voor Arne- muiden en Krabbendijko. De Nieuw- dorpers moeten nog altijd Tern. Boys in eigen huis verslaan, terwijl Arne- muiden vrij zeker is van de winst op Zaanislag en Krabbendijke ook bij Wemeldinge aan zijn trekken komt. Het met Nieuwdorp nog ongeslagen Colijnspi. Boys zou die trotse nul van-achter zaterdag wel eens kwijt kunnen zijn, nu de strijd aangebonden wordt met Spui, dat verleden week nog een huzarenstukje uithaalde te gen Krabbendijke (32). Rillandia moeten we de minste kans geven tegen AZVV. rustig aan de leiding, terwijl Oost- kapelle de punten aan het bezoeken de Zld. Sport VI moet afstaan. R.C. S IV is zeker niet kansloos tegen Veere, terwijl Serooskerke na hefti ge strijd de vlag moet strijken tegen VCK. In de 2e klas B wordt Beve- landers-Heinkenszand interessant en hoewel we geloven, dat beide ploegen elkaar niet veel ontlopen, rekenen we op een Noord-Bevelandse zege. Goes V zal genoegen moeten nemen met Koningin Juliana heeft woens- dagavond in de Stadsschouio- j| burg te Amsterdam de jubi- -- leumvoorstelling bijgewoond welke Charlotte Kohier daar n gaf ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum als voor- |j drachtskunstenares. De foto laat zien hoe de landsvrouwe Charlotte Kohier voor haar vertrek uit de schouwburg hartelijk feliciteerde. fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll Russisch tankschip aan de ketting te Rotterdam. Hangende het onderzoek naar de schuldvraag is het Russische tank schip „Moskovski Festival", dat eni ge dagen geleden de Franse treiler „Clemenceau" op de Noordzee heeft overvaren, in de haven van Rotter dam aan de ketting gelegd. Er wor den onderhandelingen gevoerd over de grootte van een eventueel cautie bedrag, die op dit ogenblik nog niet tot overeenstemming hebben geleid. De diverse kampioenschappen van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van zaterdagvliegers werden als volgt vastgesteld Vitesse hok kampioenschappen: 1 M. D. Walraven. Middelburg 3815 pnt.; 2 Jon. Reljngoudt. St.-Philipsland 3548 pnt.; 3 J. B. Tholenaar, Oud-Vossemeer 3469 pnt 4 Joh. van Stee, Yerseke 3254 pnt.: A. Wagemaker. Tholen 3131 pnt. Midden fond hokkampioensehap: 1 Joh. van Es. Yerseke 3650 pnt.; 2 C. Vermast, Yerseke 3S4S p.; W. M. Walraven, Middel burg 3412 p.; 4 W. v. d. Linde, Terneuzen 3200 pnt.; 5 M. D. Walraven, Middelburg 3158 pint. Fond hokkampioensehap: 1 Joh. van Es, Yerseke "4020 pnt.; 2 J. J. van Oeveren, Yerseke 3945 pnt.; 3 E. Vermast. Yerseke 3745 pnt.; 4 C. Vermast. Yerseke 3545 pnt.; 5 W. v. d. Linde. Terneuzen 3160 pnt. Jonge duiven hokkampioensehap: 1 A. Wagemaker, Tholen 4313 pnit.; 2 G. v. Nleuwenhuijzen, St.-PhUlpsland 4290 pnt.; 3 C. de Ridder, Arnemulden 4149 pnt.; 4 E. Vermast, Yerseke 4141 pnt.; 5 L, La- ban, Tholen 3599 pnt. Vitesse duifkampioenschap: 1 M. D. Walraven, Middelburg 1148 pnt.; 2 Idem, 1133 pnt.; 3 Joh. Reijngoudt, St.-Phillps- land 1119 .pnt.; 4 L. Laban, Tholen 1103 pnt.; 5 W. M. Walraven, Middelburg 1095 punten. Middenfond duifkampioenschap: 1 A. W. Verduijn. Breskens 1928 pnt.; 2 W. M. Walraven, Middelburg 1608 pnt.; 3 C. Ver mast, Yerseke 1678 pnt; 4 M. D. Walraven, Middelburg 1422 pnt.; 5 J. J. van Oeveren. Yerseke 1326 pnt. Fond duifkampioenschap: 1 Joh. van Es, Yerseke 1875 pnt.; 2 E. Vermast. Yerseke 1780 pnt.; 3 W. v. d. Linde. Ter neuzen 1680 pnt.: 4 H. J. van Es, Yerseke 1660 pnt.; 5 Joh. van Es, Yerseke 1535 pnt. een nul tegen het uitstekende gestarte Yerseke III, terwijl Kapelle onge slagen blijft door een overwinning op Wisekerke. Kats-Kloetinge zal niet ver van een gelijk spel blijven. Mevo wint van SVD. In de 2e klas C is Arnemuiden II goed voor de winst op Wolf aartsdijk II. Col. B. II wint van Kapelle II, terwijl Wemeldinge II dat van Kloe- tinge II doet. Nieuwdorp IIRillan- dia II is voor de thuisclub. In 2D schatten we Mevo II sterker dan Brouwershaven II. Duiveland Bruse Boys wordt hier de titanen strijd met Duiveland als lichtelijk fa voriet. Sinoto tippen wel als win naar van Burgh Hl. In de 2e klas E verliest SVD II van Arnemuiden Hl, terwijl Beren zeer zeker de smadelijke nederlaag van vorige week wil uitwissen. Kats II moet dan maar op een grote ne derlaag rekenen. VCK II wint van Heinkenszand II en behoudt hiermee de kop, gevolgd door 's-H. HencUiks- kinderen, dat van Serooskerke II kan winnen. ïn 2 F slaat Driewegen AZ VV H, Hoek Driewegen II en Tern. Boys II Zaamslag II. AZVV IIISpul wordt een zege voor de thuisspelers. Programma Het programma luidt le klas: ArnemuidenZaamslag, KrabbendijkeWemeldinge, Tern. BoysNieuwdorp, SpuiCol. Boys, RillandiaAZW; 2e klas A; Nieuw- land— Meeuwen, OostkapelleZld. Sport VI, RCS IVVeere, Seroos kerkeVCK; 2e klas B: Bevelanders Heinkenszand. Goes VYerseke III, KapelleWissekerke. Kats Kloetinge. MevoSVD; 2e klas C: Wolphaartsdijk IIArnemuiden II, Colijnspi. Boys nKapelle II, Kloe tinge IIWe'meldinge II, Nieuwdorp II—Rillandia II; 2e Klas D: Mevo III Brouwershaven III, Duiveland Bruse Boys, Burgh IIISinoto; 2e kl. E: SVD IIArnemuiden III, Beren- Kats II. VCK II—Heinkenszand II, 's H HendrikskindereSerooskerke II; 2e klas F: DriewegenAZVV II, AZW inSpui II. Hoek-Driewegen II, Zaamslag HTern. Boys H. Jonge duiven duif kampioenschap: 1 M D. Walraven, Middelburg 1070 pnt.; 2 A. de Fouw. Kats 894 pnt.; 3 C. de Ridder. Arnemuiden 891 pnt.; 4 M. Geuze, St.-Phl- Hpsland 863 pnt.; 5 E. Vermast, Yerseke 811 pnt. Generaal hokkampioensehap: l E. Ver mast, Yerseke 13484 pnt.; 2 Joh. van Es, Yerseke 12750 pnt.; 3 C. Vermast, Yerseke 12360 pnt.; 4 A. Wagemaker, Tholen 11756 pnt.; 5 J. J. van Oeveren, Yerseke 11324 punten. Advertentie Klassieke muziek voor iedereen. 13?° COMPLETE WERKEN OP 25 cm LP's uitgevoerd door 's wereld» grootste kunstenaars en voorzien van een Nederlandse toelichting op de hoes! Abonneer U op het informatieve, rijk-geïllustreerde platenmaandblad „Disco Oiscussies". Stuur een briefkaart met Uw naam en adres en één gulden extra aan postzegels op da adreszi]de naar: Olsco Discussies, Postbus 25, Amsterdam, voor een abonnement tot en met December 1958, mèt het prachtige Kerstnummer 1957 gratis! LANGSPEELPLATEN 25 cm - 33 toeren I Grammofoonplaten gehouden. De B-j un i oren lopen een ronde van ongeveer 1330 meter. In 1955 won Rini Mondeel van E.M.M. de wissel beker en vorig jaar was het Cas Mulder van dezelfde vereniging, die de beker voor een jaar in zijn bezit kreeg. Ook thans is Mulder weer sterk favoriet, hoewel onder de circa 15 deelnemers nog outsiders kunnen zitten. Bij de A-junioren ls ccn spanqende strijd te verwachten tussen Rini Mondeel en de Zeeland Sport-loper Ad. Heijdcns. Zoals bekend moest Mondeel tijdens de Vlissingse. Boule vardloop zijn meerdere erkennen in de Vlissingcr. Daar nu de afstand groter is dan in Vlissingen, namelijk twee ronden dus ongeveer 2660 meter achten wjj de E.M.M.-atleet toch wel favoriet. De winnaar van vorig jaar, Eugène Allonsius (AS Rieme België) kan zijn beker niet meer verdedigen, omdat hg thans se nior is, Er zullen circa 10 deelnemers voor de wedstrijd van start gaan. Do senioren tenslotte lopen drie ronden (ongeveer 4000 meter). Men heeft getracht enkele sterke lopers naar Middelburg te laten komen, maar Roovers voelde zich niet in vorm na een wedstrijd van zondag j.l. In Rotterdam. Voorts heeft men de Belgische kampioen Eugène AUonius uitge nodigd. De kans is groot, dat hij zal komen en dan is hij meteen de favoriet, hoewel hij natuurlijk eerst zal moeten afrekenen met de Middelburgse atleet Hein Cujé van E.M.M. Cujé won vorig Jaar de wisselbe ker definitief, nadat hg' ook de wed strijd in 1955 en 1954 gewonnen had. Cujé heeft echter A-griep gehad en mocht eerst in de loop van woensdag weer gaan trainen. Andere lopers, die een rol van betekenis kunnen spelen zijn Jan. van Eekelen en D. Jansen van THOR uit Roosendaal en de EM M'ers Piet Zwartepoorte en Haps Bostelaar. Zy allen zullen een span nende strijd leveren om de P.Z.C,- wisselbeker. Wisselzullen zijn er beschikbaar ge steld voor de le C- en D-klasser. Venvacht wordt, dat hier een 20-tal atleten van start zal gaan. Voor de vereniging, die zowel b(j de B- en A- junioren als by de senioren de beste prestatie levert, is eveneens een wis selbeker beschikbaar; deze beker is momenteel in handen van E.M.M. Gemeenteontvanger van Megen geschorst. Verdacht van verduistering (Van een correspondent) Nadat do raad der gemeente Megen c.a. (N.B.) zich woensdagavond in 'n besloten bijeenkomst had beraden op de manipulaties van de 53-jarige ge meente-ontvanger, de heer A. C. word in de openbare zitting met zes stem men voor en één onthouding besloten hem met onmiddellijke ingang te schorsen in zyn functie. Reden daar toe was een schrijven van het parket van de officier van justitie te Den Bosch 1 oktober 1957, waarin deze schorsing'werd voorgesteld aangezien blijkens rapporten van de verificatie- dienst der Vereniging voor Neder landse Gemeenten gebleken was dat hij zich in de jaren 1956-1957 zou heb ben schuldig gemaakt aan verduiste ringen voor een totaal bedrag van 1500 gulden. Verduisteringen, die ten overstaan van de officier vair justitie volledig zijn bekend. Jarenlang had de oppositiegroep Janssens er in de raad op aangedron gen genoemde functionaris, die als een bemiddeld ingezetene gold uit zijn functie te ontheffen, omdat uit alle rapporten van de verifjeatie- dienst zeer sterk sprak, dat de heer C. niet voor zijn taak was berekend en tal van in- en uitgaven niet, dan wel foutief, boekte. Deze volkomen onverwachte schorsing heeft de be volking zeer sterk aangegrepen, te meer daar de heer C. zeer binnenkort in een sanatorium moet worden opge nomen In zyn functie als voorzitter van het burgerlijk armbestuur zal de heer C tijdelijk worden ópgevolgd door de leider van de oppositiegroep, de heer Janssens. Vrouw te Bussum na val uit het raam overleden. In de nacht van woensdag op don derdag is in het Gerardus Majella- ziekenhuis te Bussum overleden de 71-jarige mevrouw de weduwe F. J. M. KanngiesserUbbink. Zij was in haar pension aan de Willemslaan, vermoedelijk bij het openen van een venster, uit het raam van haar slaap kamer gevallen en op een vier meter lager gelegen stoep terecht gekomen. Het Deense motorzeilschip Hika (126 t.) is gisteren nabij het eiland Feh- marn in de Oostzee gezonken, na in de mist een aanvaring gehad te heb ben met het Duitse motorschip „Christ.ia.ne Schutte (2.265 t). De op varenden van de Deen werden door het Duitse schip gered. De Hika zonk onmiddellijk qa de aanvaring. Het schip had een diesel-motor, doch kon ook zeil opzetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6