Prof. Zijlstra: uiterste aandacht nodig voor stijging van prijsindexcijfer Nog slechts sprake van militair evenwicht tussen oost en west KLANKBORD VERDACHTEN IN MARIHUANA PROCES VEROORDEELD VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, acht het huidige prijsindexcijfer niet bevredigend. De stijging van dit cijfer geeft zorgen en vraagt de uiterste aandacht. Dit verklaarde de mi nister op een gistermorgen te Utrecht gehouden bijeenkomst van be stuurders van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Minister Zijlstra becijferde een stijging van het prijsindexcijfer van augustus 1955 tot augustus 1957 van 12 punten, nl. van 106 punten op 118. Bij deze stij ging van 12 punten zit een stijging van 7 punten die volgens prof. Zijlstra geisoleerd moeten worden. Deze 7 punten bestaan nl. afgerond uit een pure seizoenmatige stij ging. Evenals 1956 was 1957 een nat en moeilijk jaar, hetgeen tot ge volg had dat een stijging van 2y2 punt is toe te schrijven aan de aard appelen, groenten en fruit. De huren nemen voorts 2l/2, en de post ver zekering en belasting, die in deze indexcijfers volgens de minister als een soort satelliet verscholen zit, 2 punten voor hun rekening. Van de 5 resterende punten zijn 2 punten toe te schrijven aan de melk en melkprodukten en het vlees- en de vleeswarenprodukten, ter wijl de resterende 3 punten volgens de minister moeten worden ver klaard uit allerlei tariefposten als tram, trein, gas, elektra enz. (1.2 punt) en een groot aantal kleine posten als ingevoerde produkten, persoonlijke dienstverlening etc. (1.8 punt). Sprekende over de vraag in hoe verre het prijsstabilisatiebeleid een wezenlijke bijdrage heeft geleverd tot het voorkomen van prijsstijgingen, zei minister Zijlstra, dat het wel vast staat, dat het algemeen niveau van de industriële sector zich zeer rustig heeft gedragen ondanks vrij forse loonstijgingen en ondanks de niet on belangrijke stijging van het import niveau, die we tot voor kort hebben gehad. Minister Zijlstra zeide, dat we be zig zijn van 1957 naar 1958 terug te koersen naar de situatie van 1952 tot 1953. Hieruit wilde de minister geen betalingsoverschotten voorspellen. De grote vraag die voor de ontwikkeling van de nationale economie van be lang is, is wat de wereldeconomie gaat doen. Beginpunt Als we een ontspanning van de binnenlandse economie krijgen en de wereldeconomie op peil blijft, dan zal 1958 volgens minister Zijlstra een goed beginpunt zijn voor economische ontwikkeling. 5 wereldconjunctuur werkelijk ongun stig worden, dan moeten we volgens minister Zijlstra een wezenlijke de pressie bestrijden. Gemiddeld noem de hij de aanwas van het reëele inko men per jaar bepaald niet onbevre digend. Onze aandacht zal volgens mi nister Zijlstra in toenemende mate gericht dienen te zijn op prijsda ling. Hij hoopte, en verwachtte niet, dat een loonsverhoging aan staande is, terwijl minister Zijlstra ook geen reden zag voor een stij ging van het prijsniveau. De prijs dalingen van ingevoerde grond stoffen en grondfabrikaten moeten volgens hem hun weg vinden naar het binnenland. Cijferreeksen De huidige arbeidsmarkt kan men, volgens prof. Zijlstra, het best type ren aan de hand van twee cijfer reeksen, nl. cxi die weergeeft de be schikbare arbeidsreserve, hetgeen de optelsom is van digenen, die werk loos zijn en die in de aanvullende werkgelegenheid zijn gesteld, en een tweede cijferreeks van de openstaan de aanvragen bij de arbeidsbureaus. Deze cijferreeksen geven samen, al dus de minister, een weerspiegeling van de situatie op de arbeidsmarkt. Een seizoencorrectie hiervan noemde de bewindsman noodzakelijk. Wan neer deze correctie is toegepast, dan ziet men dat in 1954 de lijn van de openstaande aanvragen bij de ar beidsbureaus uitging boven de lijn van de beschikbare arbeidsreserve. Thans groeien deze lijnen naar elkaar toe en het verschil tussen deze twee grootheden is momenteel volgens minister Zijlstra 30.000. Het snijpunt zal volgens prof. Zijlstra begin 1958 worden bereikt en dan zal men de situatie krijgen van 1954. Hij noemde dit niet verontrustend omdat men dan eerder van een statis tische werkloosheid, kan spreken, om dat men met vele moeilijk plaatsba re werkkrachten zit. In 1954 omvat te de werkloosheid ruim 74.000 werk lozen. De minister noemde dit toelaat baar. De grens van 100.000 mag ech ter niet worden overschreden. Huren Op een tijdens de discussie gestelde vraag of de woningbouwlening van 6 procent directe gevolgen zal hebben voor de prijzen, zei minister Zijlstra dit niet te verwachten met uitzonde ring van de huren. De huren zijn, vol gens de bewindsman nl. zeer gevoelig voor het rentepeil. Als het rentepeil van zes procent zich zal handhaven WAT TE ZEGGEN. Gilbert Cesbron, Frans schrijver: „Ongetwijfeld onder houden kleine geschenken de vriend schap, maar alleen grote geschenken kunnen een grondslag voor vriend schap zijn". De Britse veldmaarschalk Montgomery: „De oorlog is een ruw handwerk. Maar het lijkt me toe dat de politiek een nog kwadere zaak is". GESMEERD. Inbrekers drongen te Glasgow door in het kruideniersbe- drijf van de firma R. J. Templeton. Zij draaiden er een aantal pakjes bo ter weg, smeerden de vloer daarmee in, schoven de brandkast naar de deur en zetten het ding daar op een vracht wagen. dan zal dit volgens hem ongetwijfeld zijn uitwerking op de huren hebben. „Wij hebben ons met zijn allen op de economische situatie 19551956 wat verkeken", zo zei minister Zijlstra, naar aanleiding van een opmerking dat in 1956 geen welvaart verdeeld is die er niet was. Prof. Zijlstra wees er in dit verband op dat men ten aan zien van de voorspelbaarheid van de economische politiek de allergrootste reserve in acht dient te nemen. Hij zei voorts dat niemand in 19551956 kon voorzien dat de woningbouw zo MINISTER ZIJLSTRA verontrust snel zou stijgen. Deze woningbouw heeft mede bijgedragen tot een stij ging van de bestedingen die heeft meegewerkt tot overbesteding. Rond de jaarwisseling 19561957 is deze overbesteding, volgens de minister het hevigst geweest. Uiterst voorzichtig dient men, vol gens prof. Zijlstra, in Nederland te zijn met toekomstvoorspellingen, om dat wij afhankelijk zijn van de con junctuur om ons heen, waardoor soms een geheel andere afloop van de din gen uit de bus komt, dan werd ver wacht. Tenslotte wees prof. Zijlstra er op, dat het onjuist is de prijspolitiek te bepalen aan de hand van halfjaarlijk se kostprijsberekeningen. Hij waar schuwde tegen het trekken van snelle conclusies en pleitte voor het beoefe nen van meer geduld bij het beschou wen van economische ontwikkelingen op langere termijn. Het economisch beleid, zo zei mi nister Zijlstra is geen elektroniscch brein dat men steeds per half jaar kan omschakelen naar gelang er klei nere prijsschommelïngen zijn. RECHTBANK TE AMSTERDAM De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de volgende uitspra ken gedaan in het grote proces te gen een groep verdachten, die te recht moest staan wegens het ver handelen of voorradig hebben van Indische hennep in de zin van art. 1 van de opiumwet. (Naar bekend worden van deze hennep de zogenaamde marihuana- sigaretten gerold, die een verdoven de uitwerking hebben. De 34-jarige gedetineerde trem- mer E. A: F. uit Amsterdam, werd als hoofdverdachte van het proces iy2 jaar gevangenisstraf met aftrek van bijna acht maanden voorarrest opgelegd en bovendien besliste de rechtbank, dat de in beslag geno men koffers met voorraden Indische hennep verbeurd zullen worden ver klaard. Tegen deze tremmer was drie jaar met aftrek geëist. Overeenkomstig de eis legde de rechtbank de vriendin van de hoofd verdachte, de 33-jarige kantoorbe diende mej. M. M. C. v. d. M. uit Zaandam, die nog een blanco straf blad had en voor haar vriend enkele malen de koffers bij kennissen had ondergebracht, drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest op en aangezien reeds 3% maand gedetineerd geweest is, zal zij niet opnieuw de cel in gaan. Ook de 48-jarige Surinamer J. F. H., een fabrieksarbeider uit Amsterdam, die de koffers enige tijd in zijn woning had bewaard, werd een straf opgelegd, die wat het voorwaardelijke gedeelte aan gaat, gelijk is aan het door hem reeds ondergane voorarrest. De rechtbank legde de 47-jarige Surinaamse importeur J. C. uit Am sterdam een mildere straf op dan tegen hem geëist was. De rechtbank legde hem echter zes maanden met aftrek op, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, zodat ook hij in dien hij zich tijdens de proeftijd goed gedraagt geen straf meer zal behoeven te ondergaan. Twee Nederlandse buffetjuffrou wen, de 35-jarige mej. J. C. S. en de 29-jarige mej. M. A. H., die op een kwade dag voor de hoofddader in de bar waar zij werkten een koffer hadden bewaard, werden beiden vrij gesproken. Rigoureus ingrijpen bij tongblaardoorbraak. (Van een correspondent). Door nog onbekende oorzaak is er in het gebied ten noorden van Kam pen in het plaatsje Grafhorst plot seling een doorbraak van mond- en klauwzeer opgetreden. Reeds enkele tientallen stuks vee moesten worden afgeslacht. De vete rinaire dienst in Den Haag is van plan zeer rigoureus op te treden, en deze tongblaardoorbraak in te dam men en uit te roeien. De eerste niet-blanke in Zuld-Afrika, die een doctoraat in de medicijnen heeft verworven, is dr. Ralph G. Hendrickse, een voormalige zondagsschoolonderwijzer te Kaapstad. Hij promoveerde aan de uni versiteit van Kaapstad op een proefschrift over zeldzame tropische bloedziekten. Er was sléchts één verdachte, die met de hoofddader had samenge werkt, voor wie de uitspraak tegen viel. Dat was de 42-jarige M. L. Z., een zeeman uit Amsterdam. De rechtbank legde deze verdachte vier maanden gevangenisstraf met af trek op. Tenslotte werd nog uitspraak ge daan tegen de 25-jarige gedetineer de Nederlandse stoker G. J. B. uit Amsterdam. De rechtbank legde hem de volgende straf op: negen Beelden voor Middelburgse brug Donderdagmiddag zijn de twee beelden voor de Lange- vielebinnenbrug Ie Middelburg geplaatst één links en één rechts aan de zijde van de Langeviele. De beelden wer den aangevoerd op een grote vrachtauto, waarna er een flinke hijskraan aan te pas kwam om de rond 1.50 meter hoge werkstukken op hun plaats te zetten. Onmiddellijk daarna wer den ze door midde: van zeil doeken aan het nieuwsgierig oog der Middelburgse bevol king onttrokken. De hoofdste delingen kunnen de beelden M bewonderen, nadat deze maandagmiddag a.s. om half drie onthuld zijn. De ontwerp- ff ster en vervaardigster van bei- de werkstukken, mevrouw Messer uit Vlissingen op de j| foto links was tijdens de M plaatsingswerkzaamheden |j aanwezig om zo nodig aan- wijzingen te geven. s Het Wereldgebeuren lllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll maanden met aftrek van zes maan den voorarrest en met de bepaling, dat de drie resterende maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van drie jaar. Amerikaanse tanker vastgelopen op rif. De 22.000 ton metende Amerikaan se marinetanker „Mission San Mi guel" is dinsdagavond laat met 45 koppen bemanning aan boord, vast gelopen op een koraalrif in de Stille Zuidzee. Het gevaar is groot dat het schip doormidden zal breken. De Mission San Miguel werd pas twaalf uur na de stranding door een op zoek zijnd vliegtuig gesignaleerd, omdat het schip een positie had op gegeven, die 60 km meer naar het noorden lag. Op het vliegveld van Belgrado in Joego-Slavie is woensdag de Russi sche minister va» defensie, maar schalk Zjoekow, aangekomen voor een bezoek van enkele dagen. Zater dag zal maarschalk Zjoekow de Joe goslavische president Tito, die op het ogenblik aan de kust van de Adriatische Zee verblijft, ontmoeten. Bij de aankomst van de Russische minister (rechts) op het vliegveld, werden de volksliederen van beide landen gespeeld. Hij werd verwel komd door zijn Joego-Slavische col lega, generaal Ivan Gosnjak (links). ASSEMBLEE DER WESTEUROPESE UNIE Dit verklaarde de Nederlandse afgevaardigde de heer J. J. Fens „Deze bijeenkomst van de Westeuropese Unie heeft een historische betekenis. Het is het eerste Europese parlement, dat vergadert sedert de Kussen op 4 oktober hun satelliet het hemelruim inschoeten. Deze vergadering zal de consequenties van deze Russische uitvinding moe ten bespreken, want het is thans wel duidelijk dat we met 'n tegen stander te doen hebben die ingenieuzer en onverzettelijker is dan wij tot nu toe hadden gedacht. De dramatische ontwikkeling der laatste weken maakt, dat wij onze opvattingen en ons denken met betrekking tot de Europese organisatie en de NAVO moeten wijzigen, terwijl een akkoord over de ontwapening reëler en duidelij ker wordt dan tot nu toe het ge val was", aldus de voorzitter van d^ Westeuropese Unie, Sir James Hutchison, in zijn redevoering ter gelegenheid van de opening van de derde zitting van de assemblee der West Europese Unie. „De gebeurtenissen van de laatste maanden zoals het lanceren van het intercontinentale ballistische projec tiel en het onlangs afschieten van de kunstmaan door Rusland moeten ons wel duidelijk voor ogen stellen, dat ei- wellicht nog sprake is van een mi litair eveiwicht tussen west en oost. maar dat wij niet meer moeten den ken in termen van militair overwicht onzerzijds. Zolang het evenwicht blijft ge handhaafd maken wy 'n gerede kans dat de Sowjets het gezond verstand zullen doen zegevieren boven hun imperialistische drang, maar wee het westen en wee de hele wereld, als door schuldige verwaarlozing van onze defensie of door schuldige laks heid de weegschaal zal overslaan ten gunste van de potentiële tegenstan der", aldus verklaarde de Nederland se afgevaardigde J. J. Fens, rappor teur van de commissie van verdedi gingsvraagstukken en bewapening in de zitting van de assemblee der Westeuropese Unie. De commissie heeft het nodig geoordeeld in haar rapport er nog eens de nadruk op te leggen, dat de partners in de Westeuropese Unie, ten einde het schild niet te verzwakken, geen eigenmachtige wijzigingen in hun strijdkrachten Atoomdirecteur Mït een hand op de Bijbel, dje hij jaren geleden gebruikte bii het leiden van een zondagsscnool- klas, werd William Sterling Cole de zer dagen in Wenen beëdigd als di recteur-generaal van het pasgeboren Internationale Agentschap voor Atoomenergie. Eerst hadden de Rus sen bezwaren geopperd tegen de be noeming van de Amerikaan in deze hoogste functie bij de „Verenigde Na ties voor de Atoomenergie", maar toen duidelijk werd, dat de andere af gevaardigden in grote meerderheid Cole's kandidatuur steunden, staak ten zy het verzet. Het feit, dat een Tsjech wdrd benoemd tot voorzitter van de Raad van Gouverneurs, heeft daarbij waarschijnlijk ook wel een rol gespeeld. William Sterling Cole's ver kiezing lag overigens voor de hand: het idee om dit internationale atoom instituut op te richten is aan zijn brein ontsproten. In de zomer van 1954 immers, juist nadat de Russen hun eerste waterstofbom tot ontploffing hadden gebracht, schreef hy een nooit-gepubliceerde brief aan presi dent Eisenhower, die een pleidooi be vatte voor het op touw zetten van een internationale actie met het doel, de atoomenergie in dienst te stellen van vreedzame doeleinden. Dit betoog vond bij de president een ontvankelijk oor, en in december van hetzelfde jaar kwam Eisenhower in een rede voor de Verenigde Naties met het voorstel, een internationaal agent schap voor de atoomenergie op te richten. Eindelijk is het nu zover, dat dit agentschap functioneert. William Sterling Cole, die al een tiental jaren als lid van de congrescommissie voor kernenergie een belangrijk aandeel had in de nationale Amerikaanse ac tiviteit. zowel voor het militaire als voor het vreedzame gebruik van „het atoom", zal nu zuiver internationalis tisch te werk moeten gaan. Hij zwoer te Wenen dat hy zich als directeur-ge neraal alleen zou laten leiden door net belang van het agentschap en dat hij geen opdrachten zou aanvaarden van enige regering of andere instelling, buiten het agentschap om. Internationalisme zal gevraagd worden van alle 62 deelnemende landen. De Verenigde Staten heb ben al een belangrijke daad gesteld door 5000 kg uranium beschikbaar te stellen voor de atoomcentrales en an dere plannen die het agentschap zal uitwerken; Portugal heeft erts aan geboden waaruit 1100 kg kan worden verkregen en andere westerse naties overwegen aanbiedingen die eveneens in overeenstemming zijn met de voor raden die hun ter beschikking staan. De Russen echter hebben tot nu toe slechts 50 'kg uranium bijgedragen, hoewel zij het agentschap mee-bestu- ren en mee mogen profiteren van het werk der laboratoria. En hun satellie ten hebben nog helemaal geen aanbie dingen gedaan. De wanverhouding tussen bijdragen van oost en west kan natuurlijk r.iet bestendigd blijven. Met een gulle bijdrage aan dit atoom agentschap kunnen de Russen doen blijken, of zij het inderdaad serieus menen met hun welluidende betogen, over het atoom en vrede. William Sterling Cole zal ten volle aan zijn in ternationale verplichtingen beant woorden, wanneer hij hen tactisch maar dringend daarop wijst. WILLIAM STERLING COLE nu Internationaal moeten aanbrengen zonder onder ling overleg. „De laatste maanden hebben zich ontwikkelingen voorgedaan", aldus de heer Fens, „die een ieder met grote zorg vervullen. Het Russische projectiel is aan de hemel versche nen en een Russische kunstmaan cir kelt rondom de aarde. Ongetwijfeld is thans de situatie zodanig gewijzigd, dat de Russen nu in staat zijn, iedër deel van het Ame rikaanse contingent tc bedreigen het geen vroeger problematisch was. Daar staat tegenover, dat het wes ten het grondgebied der Sowjets reeds lang en nog steeds onder con trole heeft door de vele Amerikaan se bases rond de Sowjet-Unie. Boven dien kan men verwachten dat de schok, welke de Russen met hun ex periment teweeg hebben gebracht de Amerikanen zal prikkelen zo spoe dig mogelijk met een tegenzet te ko men." De heer Fens maakte zich ook meer ongerust over de verstoring van het politieke als het militaire evenwicht. De Russen hebben het westen technisch overvleugeld, zo merkte hij op. De Nederlandse afgevaardigde F. J. Goedhart heeft donderdagmiddag in de assemblee van de Westeuropese unie scherpe kritiek geoefend op de "Verenigde Staten. Het lanceren van een kunstmaan door de Sowjet-Unie, zo betoogde hij, Is een ernstige zaak, en men moet deze zeker niet bagatel liseren. Sedert het einde van de twee de wereldoorlog beschikken 'de Ver enigde Staten reeds over de atoom bom, doch dit land heeft zijn voor sprong nimmer politiek weten uit te buiten, iets wat de Sowjet-Unie met haar intercontinentale projectielen en haar aardsatelliet zeker wel zal weten te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3