Televisiezender in Goes over vier weken in de lucht Osmia-- de-Luxe VELE SCHEPEN LAGEN IN DE MIST OP VLISSINGSE REDE Agenda Zeeuwse Almanak BUISMAN DE „SLAG OM DE SUIKER" WOEDT IN ZEELAND 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 (Advertentie) Gcplïtincerdc 14 krt gouden pen met extra duurzame Orwt-iridium penpunt. Veilig comprcssor-vuisysteem. Verlies voorkomende vciligheidsclip Gedistingeerde kleuren: Russian green [5 en glanzend zwart. f35.25 f42.25 f52.25- (Osmia standaard-serie vanaf f 17-90). r schrtfulijkt garaniil legen slytagt van de penpunt Verkrijgbaar bij FIRMA L. VAN SPARRENTAK ZONEN, Lange Delft 117 - Middelburg. Werkgever- en arbeider leden Raad van Arbeid Bij beschikking van de Staatsse- secretaris van Sociale Zaken zijn voor de tijd van drie jaren met in gang van 1 oktober 1957 benoemd tot werkgever-lid van de raad van ar beid in de gemeente Middelburg de heren C. Vroom, ir. A. A. Brevet en J. Allewijn te Middelburg. Tot plaats vervangend werkgever-lid zijn be noemd de heren H. Groenouwe en G. N. van Ginkel te Vlissingen en J. J. de Jager-Moll te Kapelle-Biezelinge. Tot arbeider-lid zijn benoemd de he ren L. J. Geerse, J. v. d. Voorde en A. Maas te Middelburg. Tot plaats vervangend arbeider-lid zijn benoemd de heren J. den Hollander en A. Jeras te Middelburg en A. C. de Koning te Lewedorp. Bouw ambachtsschool in Goes aanbesteed. WEER WEINIG STAGNATIE De aanschaf was ook wéér een etappe in het moderniseringsproces, dat voorts de bouw van een nieuw ketelhuis omvat, waarmede men voor 1 augustus 1958 gereed wil zijn. Dan kan men er gebruik van maken voor het raffineren van de 5000 ton ruw- suiker. De beetwortelproduktie zal dan ook opgevoerd kunnen worden en wel tot 2500 ton per dag, waarby de „continu torendiffusie", die nu dus eigenlyk min of meer „proef- draait", naar verwachting 3400 ton zal leveren. De geraamde 1000 ton voor deze installatie kon na drie da gen namelijk al opgevoerd worden tot 1200 ton per dag! In de slag om de suiker spreekt de C.B.S. in Sas van Gent, een ste vig woordje mee. Dat blijkt met na me weer in deze dagen, nu de Zeeuw se landbouwers hun beetworteloogst via weg en water in imponerende hoeveelheden bij de C.B.S. „voor de deur" deponeren. Schip na schip en wagen na wagen spuien er hun la dingen aan de lopende band en bin nen de muren van de fabriek sist en borrelt het als in een helse ketel. Er slaat een stevig (suiker)potje op het vuur; zoetminnend Nederland kan gerust zyn De zender in de televisietoren te Goes zal over on geveer vier weken definitief in bedrijf worden gesteld. De vijftiende verdieping, die bestemd is voor de om roep en de televisie, is thans geheel in gereedheid ge bracht. Vorige week is de laatste hand gelegd aan het plaatsen van de zenders en het aanleggen van de ka bels. Thans rest alleen nog het monteren van de ge luidskabel, die van de kelder naar de hoogste verdie ping loopt. Ook dit karwei zal over enkele dagen zijn volbracht. Donderdag arriveerde een ploeg t.v.-deskundigen uit Lopik, die thans controleren of de zender geen onregel matigheden vertoont. Nauwkeurig wordt nagegaan of er niet een lichtpunt te veel of te weinig brandt, alle draden en knopjes worden op hun deugdelijkheid be proefd en het geheel wordt minutieus onderzocht. Dit werk zal verschillende dagen in beslag nemen, waarna begonnen kan worden met proefzenden. Dit proefzen- den houdt in, het uitwisselen van beelden tussen de zenders in Goes en in Lopik, maar de Zeeuwse kijkers zullen deze beelden echter niet op hun televisietoestel te zien krijgen. Zij moeten nog vier weken geduld heb ben, voordat zij via de Goese t.v.-zender uitzendingen van de Nederlandse t.v. kunnen volgen. Hoger als geen ander gebouw in Zeeland rijst de t.v.-toren boven het Zeeuwse land uit. En helemaal in de top van het bouwwerk zijn de vele antennes gemon teerd. Op de rechterfoto is dit goed te zien. De andere foto toont, hoe twee t.v.-monteurs bij hun controle van de apparatuur aandachtig enkele instrumenten onder de loep te nemen. Donderdag-middag is door archi tect J. A. de Bruyne te Goes aanbe steed liet bouwen van een ambachts school voor de Vereniging „De Am bachtsschool" te Goes. Ingeschreven werd als volgt: B. Stegink, Vlissin gen 2.485.000; W. F. Cliristiaansen, Vlissingen 2.463.480; Ned. Aann. Mij. v.h. H. F. Boersma, Den Haag 2.448.400; Int. Gew. Betonbouw, Breda 2.441.100; Bataafse Aanne ming Mij., Den Haag 2.436.000; Korteweg's Bouw Mij., Breda 2.407.700; Van Waning en Co., Rotterdam 2.322.120. Daor de inschrijvingen beneden de kostenberaming zyn gelegen, wordt de gimnïng van het bouwwerk spoe dig verwacht. Aangenomen wordt, dat de bouw van de school, die zal verrijzen aan de Bergweg, tussen een flatgebouw en de Jan Ligthartschool, twee. jaar in beslag zal nemen. Benoeming voorzitter van waterschap. Bij K.B. is benoemd in de provincie Zeeland en Noord-Brabant tot voor zitter van het waterschap „De Prins Hendrik Polder", de heer W. C. van Nieuwenhuyzen, te St. Philipsland. e3.H)in In Zeeland woedt „de slag om si de suiker"! Dagelijks worden H aan de suikerfabrieken, zoals hier bij de Coöp. Beetwortel- Suikerfabriek in Sas van Gent, duizenden tonnen beetwortels M aangevoerd, die tot witglan- zonde suiker verwerkt worden. H De C.B.S. draait cr 2200 ton per dag door, in de goede zin H van het ivoord dan altijd Links de „bietenbergen", zoals H die als het ware „voor de deur" gedeponeerd worden. (Foto P.Z.C.). 1 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Kader chr. overheids personeel bijeen. Het kader van de afdelingen Zee land en West-Brabant van de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel vergaderde donderdag in de „Prins van Oranje" te Goes. In deze bijeenkomst, die onder lei ding stond van de voorzitter van de Goese afdeling, de heer J. Dirks, werd het woord gevoerd door de lan delijk voorzitter, de heer P. Kapin- ga uit Rotterdam. Deze gaf een uit eenzetting over de salarispositie van de lagere, middelbare en hogere ambtenaren. Voorts werden enkele mededelingen gedaan van organisa torische aard. Griep dan Cognac Thoolse burgemeesters bezoeken Amsterdam. De zes burgemeesters van het eiland Tholen zullen vergezeld van hun echtgenoten op dinsdag 15 ok tober een bezoek aan Amsterdam brengen. Voor deze dag is een uit gebreid programma samengesteld. Zo zal een bezoek worden gebracht aan de modelboerderij op Schiphol en zal het gezelschap voorgelicht wor den over de aanleg van een strand bad in Amsterdam, omdat ook op 't eiland Tholen plannen in die rich ting bestaan. De Thoolse burgemeesters en hun vrouwen maken verder een ritje met de nieuwste tram van Amsterdam, waarna de burgemeester van Am sterdam het Zeeuwse gezelschap zal ontvangen. De burgemeesters krij gen ook nog een causerie over het moderne verkeer te horen en tenslot te staat dan nog een pleziervaart door de grachten op het programma. Advertentie Middelburg Electro: „Hun laatste nacht", 7 en 9.15 uur, 18 j.; Schouw burg: „Ik was een rebel", 8 uur, 14 j.; Vleeshal Stadhuis: Tentoonstelling VI- vona, 10—23 uur. Vlissingen Alhambra: „De zoon van Sindbad", 7 en 9 uur, 14 J.; Luxor: „Het geheim van de helcsengrot", 8 uur, 14 j. WATER ZAKT Tot geruststelling van de boeren en tuinders in Zeeuwsch-Vlaanderen, die hun eigendommen door de ab normaal hoge waterstand van de laatste tijd in de kreken enigszins bedreigd voelden, Is het water aan het zakken. Het waterpeil heeft zijn hoogste stand bereikt en daalt nu zienderogen. Door het afnemen van de wind, die bovendien naar het oos ten draaide, kon bij Terneuzen in flinke mate worden gespuid. Het is nu de Westerschelde die het water opneemt en naar zee afvoert. Het gevaar voor eventuele overstroming van landerijen is geweken. VERLANGEN NAAR VORST De schaatsers te Sluiskil zien met verlangen uit naar vorst. Dat is geen wonder, want dan zullen zij in de gelegenheid zijn om de nieuwe ijsbaan te beproeven, die door de ijsclub in „Het Bosje" is aangelegd. De aanleg geschiedde met behulp van de draglines, die worden ge bruikt voor de werkzaamheden aan de rijkswaterleiding en die de onef fenheden in „Het Bosje" cn passant even hebben opgeruimd. De vergro te ijsbaan zal de liefhebbers menig uurtje ijspret kunnen verschaffen, wanneer tenminste ook het weer meewerkt. DOOP-PROBLEEM Sint-Annaland zit met een pro bleem. Achter de woning van oud-burgemeester F. M. Boo gaard is een nieuwe straat aan gelegd. Die straat is klaar, de melkboer rijdt er al iedere dag door en er spelen kinderen langs de kant. Maar wanneer U naar deze nieuwe straat zult vragen in Sint-Annaland, dan zal men even met de mond vol tanden staanmen heeft er namelijk nog geen naam voor bedacht. „Ach ter de Bogerds" hebben vele in woners reeds bedacht, maar het laatste woord zal aan de raad zijn en of die met de publieke smaak voor straatnamen zal re kening houden, is een open vraag. WACHTKAMER Op de Westerschelde wacht de we reld met van ongeduld grommende stemmen op het ogenblik waarop Mama Natuur haar uit mistflarden geweven grijze sluier weer zal af werpen. De vrachtvaarders en tan kers, de ranke kustvaartuigen en de logge kolenboten, die de wereld ver tegenwoordigen, zijn het gekoket teer met die grijze sluier meer dan moe en dat laten ze goed merken ook. Vooral tegen de schemering loeien ze het uit, in doffe drift en soms kan het gebeuren, dat de pro vinciale veerboot er wat angstig en o, zo voorzichtig tussendoor schar relt. Met óók al een fors stemgeluid om die doorzichtige sluier althans abstract mee in stukken te scheuren. En met op het stuurhuis het zenuvj- achtlg knipperende radaroog, dat heel indiscreet dwars door Mama Natuurs sluier heen wil kijken. Men zegt, dat het soms lukt. De wereld heeft geen wachtkamer, schreef Mauri Is Dekker, maar hij kende de Westerschelde in de herfst niet Goes Grand: „Ja, Ja, die Llebe in Ti- rol", 8 uur, a.l. U staat er van te kijken hoe smaak en geur van koffie verbeteren door dat kleine beetje BUISMAN. Bovendien bespaart U op dure koffie, Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. ONDER WATER Op, om en onder het water van het kanaal van Terneuzen naar Gent ter hoogte van Sluiskil, heersÉ bedrijvigheid. Men is namelijk be zig om van de Oostkade naar. de Kanaalweg Noord kabels te leggen, een drietal voor de P.Z.E.M. en een kabel voor de P.T.T. De kabels zul len worden gebruikt in geval van nood en liggen op een diepte van twaalf dertien meter. Ze liggen niet zo maar op de bodem, maar worden „ingegroefd", dat wil zeggen dat ze vier meter onder de modder van de kanaalbodem worden begra ven. Een andere groep arbeiders van de P.T.T. legt een ondergronds ka belnet onder de Kanaalweg Noord aan. EERSTE SOOS-MIDDAG Nu de zomerreisjes weer tot het verleden behoren en de winter zich aangekondigt heeft, hebben de ou den van dagen van Kloetinge hun activiteiten aan het seizoen aange past. Zij hielden deze week hun eerste bijeenkomst, waarbij het be stuurslid, de heer J. Straub, een nieuw tafelbiljart in gebruik stelde. Het biljart was gekocht van een bedrag dat de sociëteit heeft gekre gen als zijn deel uit de opbrengst van de Zeeuwse collecte 1957. Dit bedrag was 120.Het biljart kostte echter meer, zodat de heer Straub om een bijdrage vroeg, die prompt door de aanwezigen werd ge leverd. Hierdoor kon het tekort wor den aangezuiverd. Ds. P. Klooster man sprak op deze eerste soosmid- dag in het nieuwe seizoen een wel komstwoord uit. In Arnemuiden heeft men reden tot feestvieren. Er zijn namelijk twee jarigen, die bijna tegelijk 90 jaar worden. Vandaag viert mevrouw P. de MeulmeesterVan Belzen dit feest en morgen mevrouw A. Meer manBlaasse. (Slot van oag li ren ruwsuiker. Daarnaast leveren de „beroepsraffinaderijen" nog rond 110.000 ton per jaar van de suiker verwerkende industrieën, die hun eindprodukten exporteren en die dan bovendien nog suiker betrekken van importeurs. In totaal wordt er per jaar dus rond 550.000 ton suiker verwerkt, hetgeen neerkomt op miljoen zakken tegen een -gemiddelde prijs van 60 per zak, zodat industrie en verbruiker in Nederland per jaar 'n slordige 330.000.000 aan suiker tot zich nemen Nederland is een zoet land. De C.B.S. in Sas van Gent helpt trouw mee om die „zoetheid" op peil te houden; op het ogenblik evenals dat in alle andere sui kerfabrieken het geval is dag en nacht. Dag en nacht is een le gertje arbeiders in de weer om die duizenden tonnen grauwgele bieten te verwerken tot consump- tieprodukten en zij zorgen er voor, dat er momenteel zo'n 2200 ton per dag „doorgedraaid" wordt. In de goede zin van het woord dan altijd! Sinds maandag worden de C.B.S.- arbeiders echter trouw terzijde ge staan door een gloednieuwe, volauto matische installatie de eerste in Nederland! die rond 3200 ton voor haar rekening neemt. Een technisch wonder van Duitse makelij, dat dooréén man be diend kan worden. Het is een zoge naamde „continu torendiffusie", die de biet zo diep mogelijk extraheert en er een maximum aan suiker uithaalt. Bovendien levert, deze ingenieuze in stallatie. die ondergebracht is in een 20 meter hoog torengebouw, een bij zonder mooie kwaliteit pulp. Aan schaf en boiuv van de hypermoderne apparatuur betekenden voor de C.B.9. uiteraard een aanzienlijke investe ring, maar het rendement wordt er aanzienlyk hoger mee; méér suiker en minder arbeiders Lange files te Perkpolder. WIE GISTEREN OVER de Vlis- singse boulevard heeft gelopen, heeft kunnen genieten van de „talloze" schepen, die stil, schots en scheef door elkaar, op de rede lagen. Zjj lagen daar als dreigende gevaarten in de mist, die ook gisteren weer eni ge stagnatie in het scheepvaartver keer heeft gebracht. Een sterk voor beeld van deze stagnatie is de moei te die de 15.775 brt. metende Noorse tanker „Solor" ondervond om alleen miaar op de Vlissingse rede te komen. Dit schip heeft er namelijk niet min der dan twee dagen over gedaan om van het. beloodsïngssohip „Antaris" (Wielingen) de rede te hereiken! Op deze rede hebben de hele dag 25 tot 30 schepen gelegen. Er waren In het geheel 45 schepen óf bezig van de beide loodsboten m de Wielingen en in 't Oostgat naar de rede te komen óf reeds voor Vlissingen lagen. Vandaar schoot men niet veel op, omdat er geen loodsen genoeg waren, om al de onderweg zijnde schepen te „verzorgen." Evenals woensdag hebben de Pro vinciale Stoombootdiensten niet veel hinder ondervonden van de toch ta melijk dichte mist. De dienst Terneu zenHoedekenskerke heeft zelfs de hele dag door gevaren. Men heeft hier gistermiddag als woensdag te kampen gehad met een radaref fect, maar men had de installatie niet nodig, want 's middags mistte het niet op dit traject. Lange files van wachtende au to's hebben zich gevormd te Perk polder, waar in de ochtend soms zelfs ruim vijftig wagens hebben gestaan. De eerste boot die op dit traject (PerkpolderKruinin- gen v.v.) heeft gevaren, was die van tien voor half elf. Behalve die van tien minuten voor twaalf is daar 's ochtends verder niet meer gevaren. Toen de boot van tien minuten voor half één afvoer, was het wachten voorbij, want de verdere dag zijn de diensten gewoon doorgegaan. Tien minuten voor half negen ver trok de eerste boot op de route Vlis singenBreskens. Om tien minuten voor half tien en om tien minuten voor half elf heeft deze dienst stil gelegen. Vanaf tien minuten voor half twaalf hebben alle boten nor maal gevaren. Men mag dus niet klagen over ernstige hinder van de weersgesteld heid van gisteren. Zélfs in het noor den van Zeeland, waar men woensdag nogal eens in moeilijkheden heeft ge zeten, zijn de diensten geregeld door gegaan, behoudens dan de enige ma len, dat de veerponten van Zierik- zee naar Katseveer en terug, wat later moesten vertrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2