Schiphol naamloze vennootschap: Tweede Kamer keurt voorstel goed Kunstmatige satelliet slechts wankele vleugelslag door heelal Vandaag... MAARSCHALK ZJOEKOW IN JOEGO-SLAVIË AANGEKOMEN H WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 RAKET NAAR DE MAAN NOG GEEN RUIMTEVAART DE AARDE EN HAAR SATELLIETEN Reizen naar sterren blijft voorlopig nog toekomstdroom (Van een onzer redacteuren) „De eerste stap op de weg naar de overwinning der interplanetaire ruimte is thans gezet", heeft de Russische professor Stanjoekovitsj verklaard: de eerste noodzakelijke stap voor vluchten naar de maan. Ook van andere wetenschappelijke zijde is reeds verklaard, dat het mogelijk lijkt om eerlang een raket „achter de maan om" te schieten en door middel van vernuftige instrumenten gegevens te verzamelen van een maanlandschap, de plannen zijn niet zo fantastisch als het lijkt. Deskundigen ontveinzen zich de enorme moeilijkheden niet, die nog moeten worden opgelost. Aanzienlijke opvoering van de snelheid der raketten is daar maar een simpel voorbeeld van. Het gaat om veel moeilijker zaken, als „aanpassing" van het menselijk li chaam aan de razende snelheden der raketten en aan het donderend geweld der brullende motoren. Er moet een afweer gevonden worden tegen de gevaren van de geheim zinnige kosmische straling en te gen de kwade kans, dat het ruim teschip door meteorieten wordt doorboord. Er moet een oplossing worden uit gedacht voor het probleem der ge wichtloosheid, die o.a. tot gevolg heeft dat elke uitademing van de mens in de lege ruimte werkt als een raketstootje, waardoor het sla pende lichaam het bed uit en tegen de muur aan zweeft. Daar is nog een ander groot pro bleem, namelijk dat een bemande raket als het even kan toch weer op aarde terug moet kunnen komen. Want „zo maar" het roer wenden en naar de aarde terugkeren bete kent zelfmoord. Aan de rand van de atmosfeer zal de ontzaglijke snel heid moeten worden afgeremd om te voorkomen, dat het toestel smelt en zijn passagiers verbranden. Dr. Werner von Braun heeft er in the orie een oplossing voor. De Russen hebben gemeld, zoals men reeds in het nummer van dinsdag kon lezen dat zij met een praktisch uitvoerba re oplossing bezig zijn. Later, veel later wellicht, zullen bemande raketten misschien ook nog tochten naar Mars of naar Ve nus maken en wanneer ze er niet kunnen landen er althans zo dicht bij komen, dat eindelijk eens kan worden vastgesteld wat er nu waar is van alle verhalen over leven op Venus en mannen van Mars. Op een afstand van 60 100 miljoen kilo meter is Mars onze naatste buurman planeet, weer heel wat verder dus dan de maan die gemiddeld 380.000 kilometer van ons verwijderd blijft. Maar er is met 'n retourtje naar Plu to 5800 miljoen kilometer heen en 5800 miljoen kilometer terug bij een snelheid van 40.000 kilometer per uur al ongeveer 33 jaar ge moeid. Wie zijn reisdoel ln de ster ren zoekt behoeft niet meer aan re tourtjes te denken. De dichtstbijzijnde ster immers is 4 lichtjaren van ons verwijderd. Met de snelheid van het licht zou men de reis daarheen dus in 3 of 4 jaar kunnen maken. Ma.r het licht heeft een snelheid van 300.000 km per seconde de mens moet eerst nog proberen de snelheid van zijn raketten van ruim 7 tot 11 km per seconde op te voeren, voordat hij er over denken kan aan de aantrek kingskracht van de aarde te ont snappen. Om de snelheid van het licht te evenaren zou die raket dus nog ruim 27.000 keer zo hard moeten Het rode Zeeland fSlot van nag li met rood. Het rode Zeeland geeft aan, dat de woningnood hier is verdwe nenNeen, exacte cijfers zijn ook niet alles. Toen nu de Amsterdamse ronse- larjj in de noordelijke provincies en in Zeeland felle reacties op riep, haalde men in de Randstad een beetje verveeld de schouders op. Waarover zeurde men in die gewes ten eigenlijk? De woningnood in het centrum van het land was toch veel groter Welnu, het waarom van de provinciale reacties is thans dui delijk in cijfers uitgedrukt: Zeeland en het noorden hebben het grootste aantal krotten en het grootste aan tal huishoudens met onvoldoende slaapgelegenheid. Er is op het gebied van de woningverbetering nog veel werk te doen en daarvoor heeft men de bouwvakarbeiders hier nodig. Dat werk moet overigens snel gebeu ren. Want de jonge generatie wenst niet meer in krotten te wonen en als er geen betere of njeuwe woning be schikbaar is, dan trekt men eenvou dig weg Waarheen? Naar de Randstad! Om daar de woningnood te vergroten en het probleem nog ingewikkelder te maken. Het verband tussen de gis teren gepubliceerde cgfers en de re acties van het noorden en Zeeland destijds is dus inderdaad aanwezig. Krotten zijn géén volwaardige wonin gen, integendeel zij bevorderen de trek naar het westen en dienen der halve te worden afgevoerd van de Nederlandse woningvoorraad. Dan zou het rode Zeeland op de woning- noodkaart ongetwijfeld weer een wit te provincie worden. De gisteren gepubliceerde cijfers zijn onmisbaar voor een intelli gente beoordeling van de Neder landse woningsituatie. Zij geven de juiste nuance aan de reeds geruime tijd geleden verschenen eerste resul taten van de woningtelling. Die wa ren toen nog teveel zwart-wit. En by het bestuderen van deze nieuwe cyfers, dient te worden bedacht, dat de woningbouw een belangrijke factor kan zyn in de spreidings-politiek, die de regering blijkens allerlei medede lingen, thans schijnt voor te staan. De vraag is derhalve gewettigd of in het kader van deze spreidingspolitiek een versnelde krotopruiming niet een eerste eis is. Nu een woningbouwle ning op stapel staat is deze vraag dubbel urgent! WAT ZE ZEGGEN. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles: „Veel diplomaten wor den alleen maaj> betaald voor het feit, dat ze in geheime dossiers naar hun vaderland melden, wat reeds de dag tevoren in de kranten stond". De Franse kunstschilder Gilbert Bouvet: „In het algemeen vinden schilders het verkopen van een schilderij een grote re kunst dan het schilderen". MAANMOP. Op de golflengten van de Russische kunstmaan was dezer dagen een grapjas in de weer. George Good, een Canadese radio-monteur, heeft tenminste op die golflengte de volgende morse-boodschap opgevan gen: „Dit is het mannetje in de maan. Pas op, anders krygt de Boze Beer U te pakken." REPETEERMAAN. In New York is een nieuw stuk speelgoed op de markt gebracht: een kunstmaan, compleet met lanceerinrichting. Deze „satel liet" kan een hoogte van 25 meter be reiken en heeft in tegenstelling tot de echte kunstmaan het voordeel, dat hij in goede staat op de grond komt en weer kan worden afgeschoten. Dr. M. Rooy voorgedragen voor professoraat en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad 'n aanbeveling van het college van curatoren der ge meente-universiteit doen toekomen, tot benoeming van een gewoon hoog leraar in de leer der communicatie middelen, in het bijzonder van de pers in de faculteit der politieke en sociale wetenschappen. Aanbevolen worden dr. M. Rooy, Heemstede en dr. M. Schneider, Den Haag. Op deze kaart geven wij een sche matische voorstelling van de baan die volgens berekening de Russi sche kunstmaan op 900 km hoogte aflegt. Tevens hebben wij hierin opgeno men de lijn die de Amerikaanse sa telliet had moeten volgen. Tussen het Russische en het Ameri kaanse plan bestaat het kenmer kende verschil dat de Russische sa telliet zich beweegt met een hoek van 65 graden om de evenaar, ter wijl de Amerikaanse satelliet zou gaan vliegen met een hoek van 35 graden om de evenaar. gaan. En nu weet men met de pro blemen van zijn eigen snelheid geen raad. Vlucht Dergelijke reizen zijn alsnog fan tasie. Men zal het voorlopig moeten stellen met raketmotoren, die op chemische brahdstof draaien. Om een simpel bolletje van 50 centime ter doorsnee met een gewicht van circa 50 kilo in zijn baan te bren gen, is als een trapraket van 13.000 kg nodig, hebben deskundigen becij ferd. Van dat gewicht moet 80 pro cent uit brandstof bestaan. Met toe passing van kernenergie worden waarschijnlijk grotere snelheden mogelijk. Daarna, bij interplanetair verkeer buiten de dampkring, denkt men eens gebruik te kunnen maken van elektrische energie, die wordt opgewekt door de zon. Sommige ge- 1 viert Charlotte Kohier in M de stadsschouwburg te Amsterdam haar 25-jarig Jubileum als voordrachts- unstenares met een m H voordracht van de roman „Yvette" van Guy de fll Maupassant. I is het de dag van de post- s zegel. leerden spelen wel met de gedachte, dat uiteindelijk ook de snelheid van het licht die volgens Einstein ook een absolute maximumgrens is kan worden bereikt. Inmiddels moeten we het voorlo pig nog stellen met het jonge Rus sische satellietje, waarover we na enkele dagen al heel gemoedelijk praten in de trant van: „bij de Schorpioen verloor de sterrekundige het bolletje uit het oog". De feiten hebben aangetoond, dat „kunst maan" een overdreven voorstelling is van dat voortijlende, spiegelende glinsterschilfertje dat maar een zo uiterst kort leven beschoren is, on danks de ontzaglijke moeite, die het de (Russische) mens moet hebben gekost om dat stofje zo hoog boven het aardoppervlak uit te blazen. En al voortrazend door het zwerk toont het in al zijn materiële kleinheid de betrekkelijkheid van de menselijke wetenschap, door in strijd met berekeningen en veron derstellingen nog steeds niets of nagenoeg niets van zijn sneheid te verliezen. Maar naar alle waarschijnlijkheid zal de satelliet toch binnen enkele weken steeds sterker in zijn dolle cirkelloop worden geremd en steeds dichter naar de aarde toe getrokken worden, tot het door de enorme wrij ving bij een dergelijke snelheid in steeds dichter wordende luchtlagen verbranden, versmelten, verpulveren zal. Want dat is nog het onontkoom bare einde van elke aardsatelliet. Uitslag Noorse verkiezingen. De samenstelling van de Noorse volksvertegenwoordiging zal, naar in Oslo is meegedeeld, thans definitief als volgt zijn: Socialisten 78 (1953: 77); Communisten 1 (3); Conserva tieven 29 (27); Agrarische Partij 15 (14); Chr. Volkspartij 12 (14); Liberalen 15 (15). Dit resultaat betekent een ver trouwensvotum voor de socialistische partij en de regering van minister president Gerhardsen. De zetelwinst der socialisten en het verlies der communistische partij weerspiegelen duidelijk de reactie van het publiek op de gebeurtenissen in Hongarije. Hiermee heeft de regering de in stemming der kiezers met de eco nomische politiek, die zij heeft uit gestippeld. De voornaamste kenmer ken zijn staatscontrole op investerin gen, ten einde de industrie op gang te houden en zo de werkloosheid te gen te gaan. Kunstmaan „in de buurt" van ons land. Blykens gegevens van radio-Mos kou zal de kunstmaan morgen in de buurt van Nederland komen. Zij pas seert dan 's ochtends om 06.34 uur Ned. tjjd Brussel. Mgr. Alfrink tot „militair bisschop" benoemd. Het Vaticaan heeft een bisdom voor de Nederlandse strijdkrachten ingesteld. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. J. Alfrink, is tijdelijk benoemd tot „militair bisschop". De zetel van het nieuwe bisdom Utrecht. Het Wereldgebeuren BESPREKINGEN MET TITO Afwijzing van aanbod tot modernisering van leger. De kruiser, die maarschalk Zjoe- kow naar Joego-Slavië gebracht heeft, is gisteren op de marinebasis Zadar, 560 km ten westen van Bel grado, gearriveerd. De kruiser werd geëscorteerd door twee Joegoslavi sche torpedojagers. Zjoekow, die zijn reis naar Belgrado per vliegtuig voortzet, werd verwelkomd door ge neraal Vuckovic, stafchef van liet kovic, bevelhebber van de Joegosla- Joegoslavische leger, admiraal Jer- vische vloot, en de Russische ambas sadeur in Belgrado, Zamtsjewski. De Russische minister brengt een bezoek van acht dagen. Hij zal be sprekingen met president Tito voe ren. In welingelichte kringen in Belgra do verluidt, zal Joego-Slavië een Rus sisch aanbod tot modernisering der Joegoslavische strijdkrachten van de hand wijzen. Joego-Slavië, zo verklaarde men, is er weliswaar op uit, zijn "betrek kingen met de Sowjet-Unie te verbe teren, doch het aanbod, dat maar schalk Zjoekow naar aangenomen wordt, komt brengen, acht men min der opportuun. Men wil geen verbe tering der Joegoslavisch-Russisehe betrekkingen ten koste van de ver houding met de Verenigde Staten. Joego-Slavië ontvangt van de Verenigde Staten militaire hulp, in materiaal en opleiding van Joegoslavische militairen. Daar het land niet tot de Navo behoort, krijgt het uiteraard niet het mo dernste materiaal. Aanvaarding van Russische hulp zou, zo meent men in Bélgrado, de Amerikaanse hulp op losse schroeven zetten en dit schijnt een te hoge prijs te zijn. Maandag werd in de kerk ,ySf. Pe ter's" op het Eatonplein te Londen het huwelijk voltrokken tussen de bekende Britse autocoureur Stirling Moss en de Canadese mej. Katie Molson. Het bruidspaar bij het ver laten van de kerk. OM SNELLER TE WERKEN Curagao ziet van Nederlandse financiële hulpverlening af (Van onze parlementaire redacteur). De luchthaven Schiphol krijgt de vorm van een naamloze vennoot schap, waarin het rijk (voor 47.500.000), en de gemeenten Am sterdam en Rotterdam zullen parti ciperen. Tenminste als ook de Eer ste Kamer het wetsontwerp goed keurt, dat dinsdagmiddag door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming maar met aantekening, dat de communisten tegen waren, is aangenomen. Aan de medewerking van de Eerste Kamer behoeft echter niet getwijfeld te worden. Reeds lange tijd is in en buiten het parlement aangedrongen op deze nieuwe rechtsvorm voor Schiphol. De heer Visch van de K.V.P. herinnerde daaraan. Hij was ingenomen met het wetsontwerp en ook de heren Bom- mer (p.v.d.a.), De Ruiter (c.h.) en v. d. Zaal (a.r.) betuigden er hun instemming mee. Zij dachten, dat de belangen van Schiphol het best in een N.V. behartigd kunnen worden. Men ho pte, dat een van de voor delen van de N.V.-vorm zal zijn, dat sneller kan worden beslist en ge werkt. Vooral voor een zo dynamisch bedrijf als een luchthaven, dat reke ning heeft te houden met verrassen de ontwikkelingen, achtte men dit zeer gewenst. Minister Algera legde er de nadruk op, dat in ons land een tweede na tionale luchthaven naast Schiphol onmogelijk is. Hij wilde er zijn me dewerking aan verlenen, dat de luchthaven in de concurrentiestrijd niet ten achter raakt en hij was het ermede eens, dat de verbindingen met Schiphol verbetering behoeven. Geen bezwaar had hij ertegen de jaarstukken van de N.V. Schiphol aan de Kamer voor te leggen. Aan 't begin van de Kamerverga dering van dinsdag werd de leden een telegram van de eilandsraad van Curagao ter kennis gebracht, vermeldende, dat deze eilands raad een motie heeft aangeno men, waarin het onder dankbe tuiging voor Nederlands goede bedoelingen van financiële steun afziet. Voorzitter mr. Kortenhorst deelde mee dat de staten van de Nederland se Antillen op 15 oktober bijeen ko men ter behandeling van het voor stel der regering om een garantie te vragen. Mede gezien het telegram dacht mr. Kortenhorst dat het over weging verdiende de vergadering van de Antillen af te wachten, alvo rens het wetsontwerp tot machti ging tot het verlenen van garantie voor de door de Nedei'landse Antil len te sluiten leningen in openbare behandeling te nemen. Minister Helders bevond zich in een vreemde situatie. Hij was gekomen om het verlenen van financiële steun aan de Nederlandse Antillen aan te bevelen, hoewel Curasao van die steun niet eens gediend was. Als het aan de bewindsman gele gen had, was de Kamer onmiddellijk begonnen met de debatten over zijn wetsontwerp. Doch de voorzitter deelde ontnuchterend mede, dat de commissie voor zaken overzee una niem van oordeel was, dat de behan deling uitgesteld diende te worden tot na de vergadering van de Stoten van de Nederlandse Antillen. Hij stelde dus voor om wetsontwerp niet van de agenda af te voeren, doch op een later tijdstip te behan delen. De Kamer ging daarmee akkoord. „Tot ziens" Land zonder recht" zal de ti tel zijn van een boek, dat op het ogenblik uit 't Joego-Sla- visch in t Engels wordt vertaald. Als de vertalers in de Verenigde Staten hun werk hebben gedaan, zal het werk in Engeland worden uitgege ven. Waarschijnlijk zal de auteur die zijn jeugd erin beschrijft, niet in ae gelegenheid zijn, tevoren de druk proeven te bekijken. Hg zit immers in een Joego-Slavische gevangenis. Aan de straf van drie jaar opsluiting die hem vorig jaar december werd opgelegd, is zaterdag jongstleden nog een nieuwe gevangenisstraf van ze ven jaar toegevoegd. Op deze ma nier moet Tito's vroegere medestry- der in het partizanenverzet, uie na de oorlog de hoge functies van vice- premier en voorzitter van het parle ment bekleedde, het bezuren dat hg over een onafhankelijke geest be schikt. Overigens zou hij onder ae tegenwoordige omstandigheden met bereid zijn om nog mee te regeren in de communistische bureaucratie. Het was juist zijn vrije en zelfstan dige manier van meningsvorming, die ertoe leidde dat hg met die party- hiërarchie en alles wat eraan vast zit afrekende in het boek. dat al voordat het onlangs (in New York) van de pers kwam, door allerlei pu- blikaties een grote faam had ver worven: „De nieuwe klasse". et proces dat zaterdag eindigde in Djilas' veroordeling tot zeven jaar (zodat hij in totaal nog ne gen jaar achter de tralies zal moe ten zitten) had betrekking op „De nieuwe klasse". De openbare aan klager las in het openbaar enige ge deelten uit het boek voor, die eigen lijk niet zozeer een aanklacht vorm den voor Djilas, als wel voor 't heer sende communistische stelsel. Tot zijn citaten uit Djilas' boek behoor den deze: „De nieuwe klasse (die be staat uit partijmensen enz.) is heb zuchtig en onverzadigbaar..."; „Nu zij de industrialisatie heeft bereikt, kan de nieuwe klasse niets anders doen dan haar wrede macht verster ken en het volk plunderen..."; en „De totalitaire tirannie en macht van de nieuwe klasse is een juk geworden, waaronder het bloed en het zweet van alle leden der maatschappij druipt..." Door het betoog van zijn boek had Djilas het communisme in zijn grond vesten aangetast. Vandaar, dat men hem dagvaardde en tenslotte ook veroordeelde wegens vijandige pro paganda tegen het bestaande be wind. Hetzelfde was hem ten laste ge legd in december jongstleden, toen hij (in een buitenlands blad) had ge zegd dat de wonde die de Hongaar se revolutie het communisme toe bracht, nimmer geheeld kan worden" En eveneens was „vijandige propa ganda" de achtergrond van het pro ces in januari 1955, dat eindigde in een vonnis van anderhalf jaar voor waardelijk. Alleen de dagvaarding over „De nieuwe klasse" werd in het openbaar voorgelezen. Daarna werd de zaak verder met gesloten deuren behandeld. Toen de persmen sen en het publiek de zaal moesten verlaten, riep Djilas uit „Dit is het derde proces tegen mij, waarin de openbare aanklager om een geheime zitting vraagt zonder dat daarvoor voldoende redenen aanwezig zijn. U kunt de akte van beschuldiging zo opstellen als U zelf wilj; en ik heb niet de gelegenheid om myzelf be ver dedigen. Wordt de zaak inderdaad met ge sloten deuren behandeld, dan weiger ik, op welke vraag dan ook ant woord te geven, hetzij van de rechter, hetzij van de aanklager. Ik stel er prijs op, te bevestigen dat ik myn boek handhaaf van de eerste tot de laatste letter." De Joego-Slavische autoriteiten en het officiële Joego-Slavische pers bureau berichtten later, dat Djilas op vragen geantwoord had, maar toen zaterdag uitspraak was gedaan, riep Djilas nogmaals 'n beschuldiging zijnerzyds uit: „Ik protesteer ertegen, dat de pers onjuist heeft bericht dat ik gedurende het proces gesproken zou nebben." In elk geval betekent deze proces voering, dat Djilas erover zal den ken om niet alleen het éérste deel van zijn levensbeschrijving de titel „Land zonder recht" te geven. Dit proces bewijst immers, dat de nieuwe klasse onder meer tegen de nu 46-ja- rige Djilas 't recht toepast op 'n ma nier, die alleen maar gericht is op de handhaving van haar nuidige macht. Djilas put echter hoop uit de gedach te. dat dit despotisme niet altijd kan duren. Hij heeft in zijn boek gezegd: „Wanneer deze nieuwe klasse van het toneel der geschiedenis verdwijnt en dit moet gebeuren zal er min der over haar heengaan worden ge treurd dan ooit tevoren over een an dere klasse." Vandaar misschien, dat hij, toen hij werd teruggebracht naar de cel, glimlachte naar zijn vrouw, die op een bank in Belgrado werkt, en dat hg toen fluisterde: „Tot ziens." MILOVAN DJILAS zonder recht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9