NU GRIEP A-griep in ons land nog niet over hoogtepunt heen Bij verviervoudiging produktie nog geen voedseloverschot „BROOD MOET SMAKELIJK EN GOEDKOOP BLIJVEN" VERMOORDE ITALIANEN IN VERLATEN MIJN GEVONDEN AKKERTJES WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 PROVINOIALE ZEEUWSE COURANT ONGEVEER 100.000 MELDINGEN PER DAG In Portugal zijn scholen vijf dagen gesloten De influenza-epidemie in Nederland is nog niet over haar hoogtepunt heen, aldus een mededeling van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid. Uit enkele plaatsen zijn inlichtingen ontvangen over een vermindering, maar over het gehele land genomen worden dagelijks nieuwe ziektegevallen gemeld. Deze aantallen bewegen zich tussen de 50.000 en 100.000 nieuwe meldingen per dag. Vooral in het noorden van het land blijkt de influenza toe te nemen. pleegd. In totaal zijn er zeven sterf gevallen voorgegkomen, die echter, volgens het ministerie van oorlog, niet direct verband hoeven te houden met de a-griep. In New York hebben de autori teiten verklaard, dat zij rekenen op een miljoen griepgevallen. Uit verschillende steden in het Ame rikaanse middenwesten worden nieuwe gevallen van griep ge meld. In de scholen van New York is het absenteïsme gestegen tot 180.164 leerlingen (van de bij na twee miljoen) en tot 3442 on derwijskrachten. Een overzicht van het aantal sterfgevallen valt nog niet met eni ge nauwkeurigheid te geven. Het aantal sterfgevallen, aldus een glo bale indruk, vormt echter geen aan wijzing dat de influenza een kwaad aardiger karakter heeft gekregen. Volgens gegevens, die het bureau van de openbare gezondheidszorg heeft verkregen, neemt men aan, dat de griepepidemie in Suriname thans haar hoogtepunt heeft bereikt. Het aantal ziektegevallen is momenteel niet bekend, maar het absenteïsme in de bedrijven, dat hoog kan worden genoemd, neemt nog toe. Het Portugese ministerie van op voeding heeft opdracht gegeven alle scholen en universiteiten van het land vijf dagen te sluiten in verband met de a-griep. Naar verluidt is meer dan de helft van" de studenten door de ziekte aangetast. In Bonn werden alle 51 scholen van de stad voor een week gesloten in verband met de griep, waarvan dui zenden kinderen en een 25 onderwij zers de laatste dagen ziek waren. In het Italiaanse leger zijn er sinds het uitbreken van de epidemie 60.000 grieppatiënten geweest. Op het ogenblik worden er nog 7000 ver- Engelse niet-rokers willen zuivere lucht. De Britse niet-rokers zijn in j| de aanval gegaan. Een depu- |j tatie van de nationale vereni- ging van niet-rokers heeft op het ministerie van gezondheid een petitie afgegeven, waarin geëist wordt dat voor de niet- rokers het elementair recht op p het inademen van zuivere lucht hersteld wordt. De depu- tatie stond onder leiding van de secretaris der vereniging, dominee H. V. Little. In de petitie wordt gezegd dat de rokers het recht heb ben om de, waarschuwingen van de raad voor medisch on derzoek te negeren en hun eigen leven in gevaar te blij ven .brengen, maar zij hebben beslist niet het ï'echt om niet- rokers te schaden en in gevaar te brengen. Dacht U dat niet-rokers geen hinder van de rokers heb ben? De petitie leert het an ders. „In bioscopen wordt het zicht bedorven door rook. Als men in de rij staat wordt de kleding door vonken bescha digd. In bussen krijgt men tranende ogen. In cafetaria's krijgt men as op het voedsel". Met het rapport van de raad voor medisch onderzoek achter de hand, weigeren de niet-ro kers zich zulk den behandeling nog te laten welgevallen. Dominee Little zeide dat de delegatie naar het ministerie was gegaan, omdat het mini sterie kennelijk geen maatre gelen had genomen met be trekking tot het publiek welks gezondheid het verondersteld wordt te beveiligen. Vereniging etikettering van textiel opgericht. (Van onze Haagse redactie). Een daartoe door de Nederlandse huishoudraad ingestelde commissie Iieeft besloten tot de oprichting van de vereniging textieletikettering voor was- en strijkbehandeling, die zich tot taak stelt een systeem voor het verstrekken van aanwijzingen om trent de was- en strijkbehandeling van textielgoederen te ontwikkelen en in praktijk te brengen. Van deze vereniging, welker akte van oprichting zojuist is gepasseerd, maken deel uit de Nederlandse huis houdraad, wetenschappelijke onder zoekingsinstituten en vrijwel alle be langenorganisaties van textielindus trie en textielhandel. Bovendien zijn toegetreden de organisaties der wit- wasserijen en der chemisch-reinigers, alsmede van de wasmiddelenfabri kanten. De oprichting van deze ver eniging betekent de afsluiting van de eerste fase in het vraagstuk van textieletikettering voor was- en strijkbehandeling, aldus de huishoud raad. Geruime tijd van onderzoe- kings- en voorbereidingswerk ging hieraan vooraf. De vereniging zal zich thans wijden aan de organisatie en doorvoering van deze etikettering, waarmee de consumenten alleszins gebaat zullen zijn. het luchtige gemak van een sigaret mèt het zuivere genot van de echte sigaar Federatie van landeigenaren over de nieuwe Pachtwet De Federatie van Landeigenaren heeft in een aan de Eerste Kamer gezonden adres over het wetsont werp tot nieuwe regeling van de pacht dezelfde bezwaren genoemd, die zö eerder in een adres aan de Tweede Kamer tegen liet wetsont werp te berde heeft gebracht. Aclvertenttb) KOOKPANNEN van 14 tot en met 26 cm d Inhoud van 1l/« L tot 7L, SÖLA-pannen zijn geschikt voor het koken op gas- en electriciteit. ^Gegarandeerd voor hei fwe» Expositie geopend in Amsterdam. Prof. dr; mr. F. de Vries, die voor zitter is van de Sociaal-Economische Raad, heeft ter gelegenheid van de opening van de Nederlandse bakke rijtentoonstelling, gisteren in 't RAI- gebouw te Amsterdam een rede uit gesproken. waarin hij erop wees, dat met het stijgen van onze welvaart, het brood steeds meer het voornaam ste volksvoedsel is geworden. Bij het verder stagen van de wel vaart schijnt echter een ontwikkeling in tegengestelde richting zich voor te doen. Overschrijdt de welvaart een zeker niveau, dan wordt het dieet veelziidiger en wordt van de relatief duurdere voedingsmiddelen meer ge consumeerd en treedt dan derhalve 'n vermindering van het broodverbruik op. Het bakkersbedrijf zal, aldus ging prof. De Vries verder, bij het be palen van zijn bedrijfspolïtiek met deze ontwikkeling terdege rekening dienen te houden. Wil bet brood zijn plaats in het voedselpakket handha ven, dan zal de bakker zijn volle aan- Microfoons in kamers: 16 maanden voor weduwe. Het gerechtshof te Karlsruhe heeft dinsdag de 68-jarige weduwe Char lotte Wallbruch, pensionhoudster te Bad Godesberg tot 16 maanden met aftrek veroordeeld wegens spionage voor Oost-Duitsland. Zij had leden van de Oostduitse geheime dienst toegestaan verborgen microfoons in de kamer van diplomaten te instal leren. De 2300 gulden die zij hiervoor had ontvangen, werden verbeurd ver klaard. Verkeerspolitie houdt in Eindhoven congres. Uit alle Westeuropese landen, be halve Joego-Slavië en Griekenland kwamen de hoogste politiechefs op verkeersgebied te Eindhoven bijeen. Zij zullen zich deze week onder pre sidium van de Haagse verkeerscom- missaris, mr. J. F. E. Hopman over gezamenlijke vraagstukken beraden. Het congres werd geopend door mi nister Struycken. De Eindhovense burgemeester sprak een hartelijk gestelde welkomstrede uit. Geen verkeersdoden te Kopenhagen in september De hele maand september zou „de vlag in top" hebben kunnen blijven, als de Deense hoofdstad hetzelfde systeem als Amsterdam gehad zou hebben, om de aandacht van het pu bliek op de verkeersveiligheid te ves tigen. Want in de hele maand sep tember is in Kopenhagen geen enkel dodelijk verkeersongeluk gebeurd. Er deden zich wel 988 verkeersonge lukken voor. maar daarbij vielen al leen gewonden: 497. In september '56 werden in de ruim een miljoen inwo ners tellende Deense hoofdstad tien mensen bij verkeersongelukken ge dood. Eindelijk eens boven op de berg Mevrouw Elisabeth Reindl is voor het eerst van haar lange leven op de top van de 3600 meter hoge Zug- spitze geweest. Vrienden hebben de bejaarde dame, ter gelegenheid van haar 101-ste verjaardag, met het tandradbaantje naar boven bracht. Tot het Schneeferner Haus waar de dorpsharmonie haar een aubade bracht, en verder met de kabelbaan naar de top. Mevrouw Reindl heeft al die jaren de Zugspite dagelijks gezien, beneden in het dorp Bad Kohlgrub, waar zij woont. Maar boven was zij nog nooit geweest dacht moeten schenken zowel aan de kwaliteit van zijn produkt als aan de opvoering van de produktiviteit, op dat het brood een goed en smakelijk, maar tevens een goedkoop voedings middel blijft. De voorzitter van het stichtingsbe stuur, de heer J. Hurkmans, zei o.m. dat de tentoonstelling een tweezijdig karakter draagt. Zij is bedoeld als vakbeurs voor de gehele bakkerij in de voortschrijdende techniek en me chanisatie, en voorts als voorlichten de show voor de consument. Doel is o.a. de produktiviteit en de vakbekwaamheid te stimuleren. Het bestuur van de tentoonstelling heeft verder overwogen, dat in de toekomst een versterking van het in ternationaal contact dringend gebo den Is. De speciale broodshow toont ongeveer 190 broodsoorten. Meisje door .elektrische stroom gedood. Het zevenjarige meisje O. Poelman te Amsterdam is maandagavond in aanraking gekomen met een onder stroom staande schemerlamp, waar van de draden waren verdroogd. Daar het meisje tegelijkertijd in contact kwam met een buis van de centrale verwarming kreeg zij de elektrische stroom door het lichaam, waardoor zij op slag werd gedood. Witsnuitdolfijn op Vlieland aangespoeld Op het Noordzeestrand van .Vlie land is 'n dolfijnachtig zoogdier aan gespoeld. De lëngte bedraagt 3.20 me ter de omtrek circa 2 meter en 't ge wicht wordt geschat op 500 kg. Waarschijnlijk is het een witsnuit dolfijn. Burgemeester A. Anker heeft het dier, dat in goede staat verkeert, aangeboden aan 't Zoölogisch Mu seum te Amsterdam. Twee deskundigen zullen een onderzoek instellen in de loop der ja ren zijn tot dusver tien dieren van deze soort op de Nederlandse kust aangespoeld. Zondag xoerd de „Grand Prix de l'Arc de Triomphegewonnen door „Oraso", een paard van de heer Raoul Meyer. Het paard won deze wedren, de duurste ter wereld, on danks de aamoezigheid van talloze prominente concurrenten. Op de foto ziet men de jockey S. Boullenger, die „Oraso" kust, terwijl de zeer geluk kige eigenaar (rechts) toekijkt. GRUWELIJKE ONTDEKKING Strenge geheimhouding over onderzoek. Italiaanse legerautoriteiten heb ben opdracht gegeven een verlaten mijn te onderzoeken waarin zich de stoffelijke resten zouden bevinden van duizenden Italianen die tegen het eind van de Tweede Wereld oorlog door Joego-Slavische parti zanen gedood zijn. Het gerucht gaat dat een grot onderzoeker de lichamen heeft ge zien toen hij naar de bodem van de bijna 300 meter diepe mijn was afgedaald. Strenge geheimhouding wordt betracht over het onder^ zoek en geen mededeling wordt verwacht voor het onderzoek vol- tooid'is. Volgens het Italiaanse persbureau Continentale heeft de speleoloog duizenden lichamen gezien op de bo dem van de schacht nabij het dorp Basovizza, enkele kilometers van de Joego-Slavische grens. De berging der lichamen wordt bemoeilijkt door een grote hoeveel heid legermateriaal die ook naar be neden geworpen is. Het bureau meent dat de lichamen in de Basi- Mevrouw Polman snelste typiste van Nederland Mevrouw Ellen Polman-Dessauva- gie uit Den Haag is dit jaar kam pioene machineschrijven van Neder land geworden. Zij sloeg in een half uur tijds 13791 maal op de toet sen van haar schrijfmachine. Zij maakte daarbij 230 fouten en be haalde daarom netto 13561 aansla gen of gemiddeld 452 aanslagen per minuut. Bovendien verwierf zij daarbij nu voor de vijfde maal de accuratesseprijs. Mevrouw Pol man die ook aan alle voorgaande zes wedstrijden heeft deelgenomen, be haalde verleden jaar de tweede plaats met netto 431 aanslagen. Alle vorige malen behoorde zij tot de beste deelneem sters. Zij krijgt nu de babylonwisse- beker voor een jaar in haar bezit. FRANS HOOGLERAAR TE WAGEN1NGEN: Meer arbeidskracht bij betere voeding Ter gelegenheid van de „Franse Week" te Wage- ningen heeft prof. dr. Mi chel Cepedex, voorzitter van 't Franse comité van de wereldlandbouworga nisatie en hoofd van de afdeling onderwijs van het Franse ministerie van landbouw, een lezing ge houden over „Alimenta tion du monde" (De voe ding van de wereld). Onze kennis omtrent de voeding en de vooruit gang van de statistiek maken het ons mogelijk ons een beeld te vormen van het voedingsniveau van verschillende volke ren. Hieruit blijkt, dat tweederde van de wereld bevolking een slechte sa mengesteld menu heeft en de helft van de we reldbevolking ondervoed is. Uit een recent onderzoek is gebleken, dat door een betere voeding de weer stand tegen ziekte sterk toeneemt. In Frankrijk, waar de kinderen van de ene school wel extra melk kregen en van een andere school niet, kwam vast te staan dat 0,6 procent van de met extra melk gevoe de kinderen tegen 6,6 procent van niet met ex tra melk gevoede kinde ren in de afgelopen oor log aan ziekte te zijn overleden, alhoewel reeds in 1943 de extra melk- voorziening was stopge zet. Doch niet alleen het weerstandsvermogen te gen ziekten neemt door een betere voeding toe. Ook de arbeidskracht en de arbeidsproduktiviteit worden er sterk door ver hoogd. Als voorbeeld noemde de Franse hoog leraar een viervoudige produktiviteit per man bij een goede voeding van de werkers aan de Trans- amerikaanse snelweg in Costa Rica. Bedroeg hpt grondverzet per man pér- week in 1943 240 kubieke meter, in 1946 was dit bij een goede voeding 1.150 kubieke meter. Op een machinefabriek in Italië werd door betere voeding een produktie- verhoging van 45 procent bereikt, waarbij de ma chines door betere behan deling langer meegingen en het eindprodukt beter werd. Er is aldus prof. Cepedex nooit sprake geweest van overproduktie van voe dingsmiddelen. De wer kelijke behoefte en de ef fectieve vraag stemmen echter niet overeen. On danks het grote voedsel tekort in Azië liggen enorme voorraden in Amerika opgeslagen. De ze voedselvoorraden in de westerse landen vloeien voort uit de geringe koopkracht van de Azia tische landen. Deze koop kracht kan dan alleen worden vergroot, wan neer men deze gebieden ontwikkelt. Door het zenden van voedsel naar die gebie den waar men ontwikke lingsprojecten onderhan den heeft, bevordert men niet alleen de werklust en de arbeidsproduktivi teit, doch ook de voor een snelle ontwikkeling zo noodzakelijke geestelijke activiteit. Een arbeidsbeloning met voedsel is uit economi sche overwegingen verre te verkiezen boven een beloning in geld, zoals nu vaak geschiedt. De grote voedselvoorraden in Amerika hebben voor dat land slechts een negatie ve waarde, daar tien pro cent vergroting van het marktaanbod een prijs daling van 45 procent ten gevolge zou hebben. Slechts de verschepings- kosten zouden door het te ontwikkelen land of door de Verenigde Nvties gedragen moeten worden. De enorme vcedselcon- sumptie van de westerse volken, die per persoon gemiddeld 3.200 calorieën per dag gebruiken (1.200 calorieën hiervan worden ontleend aan dierlijke produkten, waarvoor een zevenvoudige hoeveelheid plantaardige calorieën nodig is geweest) leidt tot een dagelijks gebruik van 10.400 plantaardige calorieën. Gemiddeld staan de mens echter slechts 1.800 calo rieën ter beschikking, waarvan 100 dierlijke, hetgeen dus 2.400 plant aardige calorieën uit maakt. Hieruit blijkt, al dus prof. Cepedex, dat bij een verviervoudiging van de wereldproduktie nog geen werkelijk voed seloverschot ftou bestaan* vizza-grot van Italiaanse burgers en soldaten zijn. die door Joegoslaven gedood zijn in de 40 dagen dat zij Triest in 1945 bezet hielden. Volgens hetzelfde bureau zouden de licha men van verscheidene honderden Duitse militairen gevonden zijn in een andere grot, nabij het dorp Pici- i. Als het bericht van het persbu reau juist blijkt, zou de Basovizza- mijn het grootste zijn van de vele massagraven die in de buurt van Triëst gevonden zijn. De basovizza- grot was de hoofdschacht van een steenkolenmijn die een financiële mislukking bleek. Het bericht dat veel personen, die door de Joego-Slavische parti zanen doodgeschoten zijn, in de grot gegooid zijn, is niet nieuw. De Geallieerde militaire rege ring gelastte reeds in 1946 een onderzoek, dat wegens de moei lijkheden gestaakt werd. In 1952 daalden vier speleolo gen af en zij vertelden een grote massa oorlogsmateriaal gevon den te hebben, welke eerst ver wijderd zou moeten worden voor men de eventuele lijken zou kun nen bergen. De gemeenteraad van Triëst heeft zich toen nog met de affaire bezig gehouden, maar kwam niet tot han delen, als gevolg van de moeilijkhe den. Viscount Simon: Strijd tegen varen onder vreemde vlag De voorzitter van de Engelse Ka men voor de Scheepvaart. Viscount Simon, heeft voorgesteld, dat de lan den, die te lgden hebben van wat hij noemde „pseudo-vlaggen", een club zouden vormen, waarvan de leden geen schepen zouden verkonen aan niet-aangesloten landen. „Wanneer de voornaamste scheeDsbouwlanden. die ook landen zijn, welke schepen in eigendom hebben, ertoe zouden toe treden. zou het slechts een kwestie van tijd zijn. om de onder vreemde vlag varende vloten te doen verdwy- nen". zo zei hij. „Als het plan doeltreffend is, om de dreiging van het onder vreemde vlag varen te doen verdwijnen, zou enige beperking bij de verkoop vgn schepen slechts een kleine prjjs zijn om te betalen". De voornaamste bepaling van de club zou moeten zijn. dat geen en kel aangesloten land zou toestaan, dat schenen, die in eigen land ge bouwd of in eigendom zijn. geregis treerd worden in of verkocht worden aan enig land, dat geen deel van de club uitmaakt. Viscount Simon deelde mede. dat verleden jaar meer dan 2.5 mil joen ton scheepsruimte alleen al aan de vloot van Liberia was toe gevoegd, hetgeen ruim zes maal zo veel is als de uitbreiding van van de koopvaardijvloot van Engeland. In totaal varen thans meer dan 13 miljoen ton onder vreemde vlag. Naar de mening van Viscount Simon moet men een of ander plan om dit vraag stuk aan te pakken ernstig over wegen. Zo niet. dan zou de toe komst voor de Engelse koopvaar dijvloot er zeer somber uitzien. (Advertentie) DOE WAT U KUNT OM UW TE BESTRIJDEN Neem 1 of 2 "AKKER- TJES" met warme melk of chee en ga vroeg onder de wol. Terwijl U slaapt doet de geneeskrachtige inhoud zijn werk en als U opstaat, zegt U evenals al die honderdduizenden ge bruikers: Ja waarlijk. i helpen direct

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3