COLGATE SUPER MET GARDOL Nog geen keur vastgesteld voor bescherming van de wegbermen Zeeuwse Almanak If PRISMA w^d™ichz~elfop! STADSBUS IN GOES RIJDT ZATERDAG VOOR 'T LAATST NATIONALE PLOEGWEDSTRIJD TE ARNEMUIDEN WYNAND FOCKINK Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 VERGADERING WEGSCHAP WALCHEREN Meerderheid college van beheer was het niet eens met redactie Zonder stemming en zonder algemene beschouwingen heeft het college van beheer van het waterschap Wegschap Walcheren tijdens *Un vergade ring van dinsdagmiddag, die in het stadhuis te Middelburg gehouden werd, de begroting voor het dienstjaar 1958 vastgesteld. Eveneens ging het college zonder slag of stoot akkoord met het voorstel van het dagelijks bestuur om het bedrag van de omslag voor 1958 te bepalen op 800-000. Minder vlot kwam echter het voorstel tot het vaststellen van een keur betreffende de bescherming van wegbermen eraf. Hier was wél een stemming nodig en na afloop bleek zelfs, dat het bestuursvoorstel geen genade ln de ogen van de leden had kunnen vinden. Het werd verworpen met 14 tegen 6 stemmen. Niet, dat het college van beheer deze keur niet nodig achtte. Inte gendeel. Maar de veertien tegen stemmers onder aanvoering van de heer W. de Buck wensten een aan vulling ten opzichte van het over laden van veldvruchten, waarbij gebruik moet worden gemaakt van de bermen. Nu was de noodzakelijkheid van deze keur het gevolg van de luiheid van sommige weggebruikers. Met na me ln het najaar komt het herhaalde lijk voor dat de wegbermen zonder noodzaak bereden worden met het ge volg, dat de draineerbuizen worden beschadigd en dat de zijkanten van de wegsloten gaan Inzakken. Om veel werk te besparen reden de weggebrui kers met de rechterwielen van hun voertuigen op de berm, zodat zij na aankomst op het bedrijf slechts een halve wagen (de linkerkant dus) had den schoon te makenBij de keur zou het dus verboden worden om zon der verkeersnoodzaak op de berm te rijden. Een ontheffing voor het overla den of bijladen van wagens, het geen met name tijdens de bieten- oogst gebeurt, was volgens het da gelijks bestuur niet nodig, omdat deze werkzaamheden niet zonder verkeersnoodzaak" geschieden. De heer De Buck, gesteund door de heer J. Geuze en andere leden, was het niet met deze zienswijze eens. De ontheffing voor overladen of bijladen moet volgens deze heren wél als aanvulling in de keur wor den opgenomen. „Want", zo zei de heer De Buck, „een politieman weet dat niet en kan dus met een „gerust hart" een bon schrijven". Geen verkeersregeling De heer J. L. Dregmans, de voorzit ter van het waterschap, was niet te overtuigen. De keur is alleen bedoeld voor bescherming van de wegen, aldus de voorzitter. Het gaat er helemaal niet om het verkeer te regelen. De vergadering moest volgens de heer Dregmans niet bevreesd zijn, dat er bij het (noodzakelijke) overladen van de ene in de andere wagen moeilijkhe den zou komen. De heer Geuze wilde een definitie van hetgeen onder „verkeersnood zaak" zou moeten worden verstaan, en de heer M. A. van Ponering gaf In overweging om de betrokken landbou wers een ontheffingsverklaring te Advertentie) anker, 21 stenen, w r 1 1 waterproof, shockproof,® Chroom T 1 IU«* SB ■im-m.gntcijch, E Edclsti.i f 135." 'onbreekbare veer a>. VAN llÉcl TOT rS.ijpe ANGSTIG AVONTUUR Een angstig avontuur beleefde de heer A. C. S., landbouwer te Sir- jansland, toen de beide paarden, die voor zijn bandenwagen waren ge spannen, plotseling op hol sloegen. Behalve S. zelf, zat ook zijn zeven jarig zoontje op de wagen. Hoe S. ook poogde de paarden te kalmeren, niets mocht baten. Verrassend was het, dat de paar den bij het bedrijf van de weduwe Krabbe plotseling linksaf sloegen en hun gewone weg „rechts lieten lig gen". In wilde vaart botsten zij te gen een schuur, de disselboom brak af en paarden en wagen stonden meteen stil. Als de paarden „heren in het verkeer" waren geweest en iets meer rechts hadden gehouden, waren ze tegen de zogezegde „men deuren" gekomen. En als men nu weet, dat die „mendeuren voor 2/3 van glas zijn, begrijpt men. waarom dé heer A. C. S. te Sirjansland toch nog van geluk mag spreken... NOG STEEDS NEGEN WILDE ZWANEN In de kreek van Ouvverkerk wa ren negen witte wilde zwanen. Nu zijn er nog vijf. 3Iaar er zijn vier grys-bruine zwanen bijgekomen. De nieuwelingen zijn wat schuw, schuwer althans dan de witte. Zy KUNST MA AN Kunstmaan al gezien* Nee f Wij ook niet. Toch zijn er in Zeeland mensen, die dat Sow jet-ruimteappa raat aan Zeelands hoge hemel heb ben zien zweven. En die dan de krant opbellen om te vragen of het zou kloppen. Daar zit je dan als krant. Zelfs onze redacteur-buiten land, die (bijna) alles van die kunstmaangeschiedenis afweet, moet dan verstek laten gaan, want hij kan moeilijk oordelen over iels, dat doör iemand anders gezien is. Meest al vraagt hij beleefd hoe het geval ér ongeveer uitzag en dan mompelt hij nog beleefder, dat het allemaal best zou kunnen, maar dat hij he laas geen volledige zekerheid kan verschaffen. Dat is natuurlijk erg vervelend, want tenslotte 1# de krant er om zijn lezers in alle opzichten van dienst te zijn. ln dit geval ligt de schuld echter in Moskou, want daar hadden ze toch minstens de be leefdheid kunnen hebben tevoren even de pers in te lichten. Hadden wij op ome beurt ome lezers weer kunnen voorlichten. Nu is het voor alsnog maar gokken in diezelfde ruimte geblazen, waarin die kunst maan alsmaar voortsnelt. Naar ons ter ore kxódm zijn er Hier en dadr gévallen varl kunstmaanziekte ge signaleerd, maar wij zijn géneigd deze berichten vooralsnog als voor barig te beschouwen. Évenals het verhaal, dat er in de landbouw al stemmen opgaan om kunstmaan- zaad te gaan verbouwen.... zijn daar kennelijk géén kinderen van, want onze gevleugelde vrien den in 't bruin zijn bang voor hun witte soortgenoten. WEG TREFPUNT Nu de smederij van de familie Markusse op het zogenaamde „hoek je" te Zaamslag omgebouwd zal worden in een modern winkelpand, zijn de Zaamslagse ouden van dagen, land- en fabrieksarbeiders en scholie ren him trefpunt kwijt! Want voor dat de arbeiders aan 't werk en de scholieren naar Terneuzen togen, kwamen zij altjid wel even samen in of voor de smederij van de heer Mar kusse. De ouden van dagen spraken van „hun sociëteit", wanneer zii het over ,,'t hoekje" hadden. Als Het re gende konden de ..gasten" binnen zft- ten. Ja. zitten. Want de heer Mar kusse aette altijd banken en stoelen klaar! Bij mooi weer buiten, anders binnen. Nu gaat de smederij uit het dorpsbeeld verdwijnen Toen onlangs een aantal der trouwste gasten voor één der laatste keren bij elkaar kwam, traden zij op als gedeputeerden van allen, die van de familie Markusse's gastvrijheid hadden genoten. Men dankte de fa milie hartelijk daarvoor en bood bloe men en een rooktafel aan. De heer Markusse trakteerde hierna op een rokertje en liet een foto van de groep maken. Hij sprak de hoop uit, dat de bejaardensociëteit nu een ander on derkomen zal kunnen vinden. Ja. daar zorgden de oud jes dan ook wel voor! Want onmiddellijk togen ze met stoffers, blikken en ander schoonmaakmateriaal naar een leeg staand hotel t€r plaatse, om dit voor hun „algemene vergaderingen" in or de te brengen. Als zij nu nog de me dewerking krygen Van inwoners en verenigingen van Zaamslag, zullen zij er zeker ln slagen, een trefpunt te krijgen, dat, zjj het dan misschien wel niet zo goed als de smederij, toch aan alle „bejaarden-eisen" zal beantwoorden! GELUK Eén der bewoners van de Noorse- straat in Ouwerkérk heeft geluk. Want in zijn tuin zijn voor dé twee de maal van dit seizoen aardbeien gekomen verlenen. De heer Dregmans achtte aanvulling echter niet noodzakelijk, zodat de heer De Buck om een stem ming verzocht, die het reeds verniel de resultaat opleverde. Het dagelijks bestuur zal de redactie voor de keur nogmaals bekijken. De vergadering was begonnen met een half uur de deuren te sluiten bij de bespreking van het agendapunt: herziening jaarwedde voorzitter. Na heropening der vergadering werd dit voorstel met 13 tegen 6 stemmen aan genomen. Voorts besloot het college om de „Interim-regeling ziektekosten ambtenaren 1957, geldend voor het burgerlijk rijkspersoneel, van over eenkomstige toepassing te verklaren op het personeel van het waterschap Wegschap Walcheren. Verder had het dagelijks bestuur machtiging gevraagd om het onder houd van wegen en straten voor de uitvoering van de begroting 1958 tot een bedrag van maximaal 161.793 onderhands aan te besteden. Hoewel de vergadering deze machtiging ver leende merkte de heer J. Moll op, dat men uit een openbare aanbesteding wellicht voordelen zou kunnen halen. Ook de heren De Buck en H. Janse gaven het dagelijks bestuur in over weging om de aanbesteding openbaar te laten. De voorzitter zegde toe, dit te zullen bekijken. |llllllllll!lllllllllllllllllllllllp De heer K. Ëelmun uit Ooste- rend op Texel is dinsdagmid- H dag eerste geworden tijdens de f§ nationale ploegwedstrijden van de C.J.B.T.B., die in Arnemui- den werden gehouden. De ju- i§ ry ziet nauwlettend toe terwijl de heer Eelman zijn ploeg op §1 de juiste diepte instelt. 1 (Foto P.Z.C.). M bestrijdt tandbederf de gehele dag cn geeft U wittere tanden gezondere tanden frissere adem Alléén Colgate Super bevat GARDOL! GARDOL het doeltref fendste bestanddeel, dat ooit tegen tandbederf in tandheelkundige laboratoria werd ontwikkeld en waarop Colgate het uitsluitende recht bezit. De GARDOL in Colgate omgeeft Uw tanden als het ware met een onzichtbaar schild, dat minstens 12 uur blijft en er door eten en drinken niet afgaat. Bovendien verfrist Colgate op afdoende wijze de adem en maakt Uw tanden schitterend wit. Grote tube f 1.35 Standaard tube f 0.75 Probeer het en ondervind waarom Colgate Super met GARDOL de meest verkochte tandpasta ter wereld is Propaganda-avond Rekkense Inrichtingen Uitgaande van de Vereniging Rek kense Inrichtingen, het centrum van ongeveer 600 lichamelijk en geestelijk misdeelde Jongeren, werd maandag in de .„Prins van Oranje" te Goes een propaganda-bijeenkomst be legd, waarin de propagandist van de Vereniging, de heer C. A. Husen sprak over het werk onder deze ieuga. De hoofdschotel van deze bijeenkomst was het vertonen van de film „De kin derrechter grijpt in", die de talrijke aanwezigen een uitstekende indruk gaf van ae grote nood die er nog in be paalde gezinnen heerst. Des middags was voor enkele honderden schoolkin deren van de lagere scholen in Goes vertoond de film „Alleen op de we reld". Vandaag wordt deze propagan da-avond in Kloetinge gehouden, mor gen woensdag in Wolfaartsdijk, donderdag in Wcmeldinge en vrijdag in 's-Heer Arendskerke.. Bromfiets botste tegen motor Maandagmorgen botste een brom fiets, bestuurd door A. S. uit Halste ren tegen een motorfiets, die door L. K. uit Arnemuiden werd bestuurd. S. reed van de Markt de Hoogstraat op en K. reed in tegenovergestelde rich ting. Laatstgenoemde hield teveel linies in de bocht, waardoor een aan rijding ontstond. De bromfiets werd zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Alle lagere scholen en U.L0.'s in Goes gesloten. Ruim 3000 leerlingen kregen in verband met A-griep vrij. Op medisch advies zijn alle kleu terscholen, lagere scholen en ulo's in Goes dinsdagmiddag gesloten ln verband met het grote aantal leerlin gen dat aan A-griep lijdt. Volgende week vrijdag, 18 oktober, zullen de lessen weer worden hervat. Enkele scholen, zoals de ulo en do lagere school van de geref. gemeente zul len de leerlingen aanstaande maan dag toelaten. In totaal is in Goes aan ruim 8000 leerlingen vrij gegeven. Op de middelbare scholen wórdt nog normaal les gegeven. NIET RENDABEL.. Zelfs subsidie redde autobusdienst niet. De stadsbusdienst* Goes, die sinds 1 december 1954 voor een snelle ver binding heeft gezorgd tussen plan- oost, liet centrum van de stad en het station, wordt opgeheven. Na zater dag zal de blatnve bus met zijn fleu rige reclames voor goed uit het stads- OM C.J.B.T.B.-KAMPIOENSCHAP Zeeuwen op zevende eD tiende plaats. Tydens de landelijke ploegwedstrij den van de C.J.B.T.B., die dinsdag middag by Arnemuiden werden ge houden is de kampioen van vorig jaar, de heer IV. van Dorp uit Rozen burg verslagen door zyn rivaal de heer K. Eelhian uit Oosterend op het eiland Texel. De Zeeuwse deelnemers aan deze wedstrijd, de lieren M. Quaak uit IJzendyke en J. Cappon uit Zuidzande werden respectievelijk ze vende en tiende. De atrijd werd gevoerd óp een per ceel gerstestoppel van de heer J. H. Janse te Kleverskerke in de gemeen te Arnemuiden en vele belangstellen den waren naar „Het Hollandse Hof" gekomen om er getuige van te zijn. De zeventien deelnemers uit alle de- lén van het land hadden een zwaar karwei aan het stoppelland, dat door de regens van de laatste tijd tamelijk nat was. Ook de jury maakte het hey niet gemakkelijk. Er werd gepast en gemeten, want de voren mochten niet meer dan 18 centimeter diep zijn, terwijl een diepte van minder dan 14 centimeter daarentegen al weer te weinig was. Iedere ploeger moest een veld van 20 are omploegen, waarvoor hij dan drie uren de tyd kreeg. Overschrijden van de tijdsli miet betekende strafpunten. Verder werd gelet op de gelijkma tigheid van het geploegde veld, de hoogte van de sneden, die voldoen de gekeerd moesten zijn en tegen elkaar moesten sluiten. En natuurlijk moesten de voren kaarsrecht zijn. Dit laatste punt konden ook de leken on- „Half en Half' steelt Uw hart streelt Uw tong f 8.55 per luxe fles der de toeschouwers begrijpen en be- oordelem Talrijke gissingen werden ge daan, maar pas na ingewikkelde berekeningen van de jury kon 's avonds om zes uur in de kantine van de veiling te Middelburg de uitslag worden bekendgemaakt. Nadat de heer P. S. Dekker, voor zitter van de Zeeuwse C. J. B. T. B., een kort. overzicht van de wed strijd had gegeven reikte de bur gemeester van Arnemuiden, de heer W. H. van der Heide de prij zen uit. Hij overhandigde de heer K. Eel man, die met 388 punten eerste was geworden, de wisselbeker en presta tiebeker. Tweede was de lieer J. van Dorp uit Rozenburg, terwijl zrjn broer, de winnaar van vorig jaar, de heer W. van Dorp, de derde prijs in ontvangst mocht nemen. Met de heren L. Pool, Groningen en B. Bies heuvel, Halfweg, die een vierde en vijfde plaats veroverden zullen zij op 8 november deelnemen aan de natio nale wedstrijden in de Hoeljse Waard. De twee beste ploegers van deze wedstrijd zullen in 1958 de Ne derlandse kleuren verdedigen op 't wereldkampioenschap. Vier proceni dividend bij N.V. De Meulemeester Ofschoon de vraag naar oesters be hoorlijk is geweest, waren de bed rij rs- uitkomsten niet dienovereenkomstig, zegt het verslag van de N.V. Neder landse Maatschappij voor Oesterteelt De Meulemeester en Co. te Yerseke over het per 31 mei j.1. geëindigde boekjaar. De voorgeschreven gewich ten van de verschillende soorten wer den aanzienlyk hoger gesteld dan in het vorige seizoen. De pryzen daar entegen hielden daarmee geen geiyke tred en waren aan de lage kant. De totale baten waren groot 132.229 v.j. 188.224). Na enke le voorzieningen resteert een nadelig saldo ad 1.117, dat wordt gebracht ten laste van de reserve. Bovendien wordt uit deze reserve 4 procent 'di vidend voorgesteld (vorig jaar be droeg het voordelig saldo 38.869 en werd een dividend uitgekeerd van 10 procent). Er werden 1.457.000 oesters meer verzonden dan ln het vorige sei zoen. Ook nu 'stond België weer als afnemer aan de spits. De verkoop in eigen land kenmerkte zich weer door scherpe concurrentie. De heer W. van Dorp, die verleden jaar de ploegwedstrijden van de C, J.B.T.B. won werd ditmaal in Arne muiden derde. Gespannen tuurt hij over het stuurwiel van zijn trekker naar de richt palen, want een rechte voor is bij het ploegen uiterst be- 'langrijk. (Foto P.Z.C.) beeld van Goes zyn verdwenen. De ondernemer, de lieer O. Tissing uit '9-Gravenpolder, verklaarde désge- vraagd, dat de lijn niet rendabel Is om welke reden hy heeft besloten de dienst op te heffen. De heer Tissing. die in september 1928 ook met de eerste taxi aan het station in Goes verscheen, begon de stadsdienst op 1 december 1954. Tij dens de eerste rit met genodigden sprak burgemeester mr. W. C. ten Kate er toen zyn voldoening over Uit, dat in het zich steeds uitbreiden- Goes door particulier initiatief aan de wens van een busdienst werd vol daan. Daarbij werd ook de hoop uit gesproken, dat de busdienst zich snel en spoedig zou uitbreiden. Zover is het nimmer gekomen. Ondanks het feit, dat de raad destijds besloot tot het verlenen van een subsidie, blijkt de stadsautobusdienst „Goes" even wel niet rendabel voor de onderne mer. In de afgelopen periode van by- na drie jaar werden op de stads bus ruim 30.000 kaartjes enkele reis verkocht, ruim 5000 kinder kaartjes en meer dan 2200 tienrlt- tenkaarten. Met het begin- en eindpunt mee telde deze busdienst totaal 17 haltes, die door bordjes waren aangegeven. Er werden per dag veertien ritten gemaakt. Arbeider kreeg klap van paard tegen kin. Dinsdagmiddag heeft de heer J. Machielse, toen hij op de boerderij „Zuidhof" op de maatschappij „De Bathpolders" bezig was de hoeven van een paard te lassen, van dit paard een klap tegen zijn kin gekre gen. De heer Machielse, die tegen de grond sloeg, werd met een gebroken sleutelbeen, verwondingen aan kin en achterhoofd en vermoedelijk ook een zware hersenschudding naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Advertentie Praktisch en modieus is deze idéale combinatie 1. OVERHEMDBLOUSE originele Engelse Hor- rockses viyella. Open en gesloten te dragen, lan ge mouw met dubbele manchet. In wit, beige, turquoise en geel 22,50. 2. TERLENKA PLISSÊ ROK in de allerbeste A 1 kwaliteit. Kreukt niot, blijvende plissé. Komt als nieuw uit de was te voorschijn. In antraciet, zwart, bruin, beige en marine 49,75. Oktobor-aanbieding samen voor 65,—. DE DUIF KRIEK L. Noordstr. 40 L. Delft 20 Tel. 2518 Tel. 2092 Middelburg VANDAAG. Middelburg Electro: „De Schat van Pancho Villa", 7 en 9.15 uur, 18 Stad huis. Vleeshal: vivona, 10—23 uur. Suisse: Huishoudelijke en gezlnsvoor- ilchtlng, 8 uur. Schouwburg: Samen werkende Personeelsverenigingen, 8 uiir. Vllssingcn Alhambra: „in de bus van Coronado", 7 en 9 uur, a.l. Luxor: „Gevaarlijk spel", 8 uur, 18 j. Goes Grand: „De wonderman", 8 UUf,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2