BRUID u DE BOEKENPLANK OVERTREDERS VESTIGINGSWET VOOR ECON. POLITIERECHTER Griep? Chefarine„4" doet wonderen! SMOKKELAAR VLUCHTTE, MAAR TOOG LATER NAAR DOUANE Qca A M S T L E V EN lévensverzekering VA LD A 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 FIKSE BOETES UITGEDEELD Secretaris-penningmeester in Bevelandse gemeente had gemakkelijk baantje. Voor de economische politierechter te Middelburg-, mr. P. van Empel, stond dinsdagmorgen een aantal zakenlieden terecht, die hun bedryf uit geoefend hadden zonder in het bezit te ztjn van een vestigingsvergunning. De timmerman W. van B. uit 's-Heer Arendskerke is secretaris-penning meester van de plaatselijke coöp. kolenvereniging, maar tijdens de behan deling van zijn zaak bleek wel, dat Van B's functie by de vereniging heel wat minder ingewikkeld is dan by de meeste andere verenigingen, op welk gebied ook. Hij oefende deze functie uit aan het begin van het jaar had hy haar overgenomen zonder echter aan de eisen van de wet te voldoen. „Het bestuur geeft opdracht, waar en hoeveel kolen ik moet kopen. Ik ben dus belast met de dagelijkse han del". vertelde de secretaris-penning meester. De politierechter stipte aan, dat hy toch als zodanig in het han delsregister ingeschreven staat. „Dat is dan fout", verzekerde Van B., „ik handel bg alles in opdracht van het bestuur." De voorzitter der vereni ging, die als getuige zijn mede-be stuurslid bijstond, merkte nog op, dat Van B. alleen geld ontvangt en be taalt. Het rondrijden van kolen wordt verzorgd door een ander bestuurslid. „Secretaris-penningmeester is hy niet, want h*j mag niet meestemmen", aldus de voorzitter, „maar de bena ming van die functie is een traditie, die al jaren in de vereniging gehand haafd wordt." De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, wees er op, dat Van B. de beheerder is. Der gelijke verenigingen vallen onder de vestigingswet en zij moeten, dus ook een bevoegde beheerder hebben, aldus de officier, die een boete eiste van 40, die de politierechter conform overnam. De koopman D. L. L. uit Goes had woningtextiel verkocht en oe fende het woningstoffeerbedrgf uit. ,,Ik heb geen zaak", zei L. gis teren tegen mr. Van Empel. „Par ticulier verkoop ik allerlei spul len, die ik bij vakmensen laat ma ken. Dat doe ik al vijf jaar." „Zonder vestigingsvergun ning", vulde de politierechter aan. Adi nrturtfie) Een ambtenaar van de economische controledienst merkte op, dat L. tex tielhandel uitoefent en met een auto langs de huizen rijdt. Verdachte wees er op, dat hij achter zgn huis een opslagplaats heeft en vandaar uit stalen meenam om te laten zien wat hij ten verkoop te bieden had. De politierechter merkte voorts op, dat de verantwoordelijkheid van het werk der vakmensen voor L. was. De officier eiste voor beide over tredingen een boete van 40 of 8 da gen. De politierechter achtte evenwel •niet bewezen, dat de handel in wo ningtextiel uitgeoefend werd en sprak de verdachte daarvan vrij. Aan de uitoefening van de woningstoffeer- derij achtte mr. Van Empel L. wel schuldig, zodat hier een boete volgde van 40. Geen inzage De aannemer G. H. B. uit Vlissin- gen had op 16 april j.l. een contro leur van de G.C.D. geen inzage ver leend in zijn boeken. Verder had hij gedurende de maanden juni 1956 tot april 1957 geen vestigingsbeschik king voor aannemer in zgn bezit ge had. Voor het eerste feit eiste de of ficier een boete van 100, die de po litierechter reduceerde tot 60. Voor het tweede feit had B. een be roep gedaan op zijn historische rech ten, omdat hij lange tijd grote wer ken uitgevoerd had. Dit verzoek werd (Advertentie) V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en..- doen wonderen! Elk tablet Chefarine „4" bevai 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nog beter en helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. m r/ f.kpfariiteA legen pijnen en griep Geichitt voor de gevoeligite nteeg, went die wordt beschermd door het bestenddeel Chlltttx. afgewezen, terwijl hij voorts niet slaagde voor zijn examen. „Toch is verdachte doorgegaan met de uitoe fening van zjjn beroep", aldus de of ficier, die voor bet tweede feit 150 eiste, waarmee de politierechter ak koord ging. De bakker M. K. uit Hoedekensker- ke voerde een brood- en banketbak- kers- en kruideniersbedrijf zonder de vereiste papieren. Daar hij reeds vele malen examen gedaan heeft en nog van plan is dit ted oen, volstond mr. Van Empel -conform de eis met twee „vermanende tikken" op de vin gers van 40 of 8 dagen. De landbouwer S. de K. te Zonne- maire had zonder goedkeuring van de grondkamer vee ingeschaard. Thans is zgn wei verkaveld, zodat hij daarvóór geen vee meer aankopen kon. De eis van 30 werd terugge bracht tot 20. De installateur C. M. K. uit Goes had in Kortgene een elektro-tech- nisch en loodgietersbedrijf ingericht zonder daarvoor in het bezit te zijn van de vereiste vergunningen. De vestigingsvergunning was afgegeven op onjuiste gegevens, hetgeen naar K. verklaarde, niet moedwillig ge beurd was. De politierechter veroor deelde hem conform de eis van de officier tot 2 maal een boete van 100. ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG Hij trachtte 550 kg boter naar België te brengen. Het gebeurt niet vaak, dat een gevluchte smokkelaar wroeging krggt en zich een tydje later meldt by de douaniers, maar de veehandelaar G. K. V. uit Sint Jansteen kan er zich op beroemen. Op de 17e september hal hg bg zgn woonplaats 550 kg boter de Belgische grens overgesmok- keld in opdracht van één van onze zuiderburen. Gisteren stond de ver dachte voor de economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Em pel, die het verhaal nog eens in het kort. de revue liet passeren. De doua niers kregen de auto van V. in de gaten en hielden hem aan. V. wachtte daar echter niet op, sprong uit zyn wagen en ging er vandoor. Later kreeg hg er echter spijt van en meldde zich bg de grens wacht. V., thans gedetineerd, was elf iaar geleden reeds eerder voor smok kel veroordeeld, zo bleek uit het re quisitoir van de officier, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop. De offi cier eiste een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 6 weken met af trek van voorarrest. IVtr. W. K. H. Dieleman, de raads man van V., betoogde, dat deze zaak toch zeker sympathieke kanten had. De raadsman wees er op, dat V, zich vrijwillig gemeld had. Welis waar was zgn cliënt reeds eerder veroordeeld, maar mr. Dieleman stip te aan, dat 't steeds gebelken is, dat voorwaardelgke straffen bij deze man hielpen. Voorts merkte pieiter nog op, dat V. moeilijk op bet bedryf ge mist kan worden. Mr. Van Empel veroordeelde de ver dachte tenslotte tot een gevangenis straf van 8 weken, waarvan 4 weken voorwaardelgk met een proeftijd van 3 jaar. De los-arbeider J. K. uit Axel had op 27 juni net teveel bier gedronken om z^n fiets behoorlijk over de provinciale weg bg Axel te kunnen sturen. Nu had K. wei nig geluk, want er reden toevallig twee marechaussees achter hem, die hem geducht over de weg za gen slingeren. Het gevolg was, dat K. een bezoek moest brengen aan de politierechter, „De politie zegt, dat zij U wel elke zaterdag kan oppakken", merkte mr. Van Empel op, hetgeen K. echter wel een beetje teveel van het goede vond. VIERDE MAAL. In elk gevai werd hij thans voor de vierde maal voor dronkenschap ver oordeeld. hetgeen voor de officier aanleiding was om de zaak eens van de ernstige kant te bezien. Een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd eiste de officier, alsmede toezicht van het Zeeuws Consultatie bureau voor alcoholisme. Mr. G. Tichelman, K's raadsman. tie" - in Axel genoemd wordt des zater dagsavonds alleen maar gezellig een biertje drinkt en vervolgens kalm naar huis gaat. „Hij doet er geen kip kwaad mee", aldus 'mr. Tichelman, die er voorts nog op wees, dat zijn cliënt zich gedurende de proeftijd van een vorige veroordeling keurig gedragen heeft. Mr. Tichelman betoogde, dat 't hier ging om het vinden van de juiste straf, die volgens pleiter een voor waardelijke veroordeling was. Mr. Van Empel vonniste dan ook con form. Het laatste woord was aan „Kootje". Hg vopd de proeftijd wel een beetje lang, maar beloofde toch zgn best te zullen doen. Op de rivier de Jiabharali in Assam zijn. naar men vreest vijftig mensen verdronken na het omslaan van een motorboot. De meeste slachtoffers zijn plantagearbeiders die terugkwa men van een vergadering van hun vakvereniging. ~öan en oeet JHoord tijdens eindexamen'. Boeiende reportage. By de uitgevery Leopold in Den Haag verscheen een roman van Tjai ling Dix, „Moord op het eindexamen". De schrijver van „Een kogel voor mis" heeff hiprmpilo wpl ppn hii- Oedlpus" heeft hiermede wel een bu- zonder sfeerryk en gevoelig boek de wereld Ingezonden, waerin bovendien genoeg te beleven valt voor de lief hebbers van speurdersactie. De sfeer, zoals die heerst in de tijd van 't eindexamen onder leerlingen en leraren, in de lokalen en de leraars kamer, is treffend weergegeven. Een weinig populair leraar wordt in deze voor net onderwys zo woelige tgd plotseling vermoord. Op uitnodiging van inspecteur Joris de Corthe „de held" beschrijft een literair aange legde leraar de gang van zaken tot in details, en dan gaat de inspecteur op zoekConstaterend, combinerend en reducerend vist hg tenslotte de wa re dader uit het bonte geheel van le- laren en leerlingen met of zonder ka rakter. Dit is een uitstekende detective-ro man, die aller aandacht verdient. Het verhaal laat zich lezen als een boeien- Advies tot goedkeuring van prijzen-Ruhrkolen. De raad van ministers van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap heeft de Hoge Autoriteit van dit lichaam met klem geadviseerd de prijsverhoging van Ruhr-steenkool goed te keuren. In het advies wordt er op gewezen, dat de Hoge Autoriteit de kolenprij- zen twee jaar geleden vrijgaf. Voorts dient men bij de vaststelling der prijzen de conjunctuur van het land in aanmerking te nemen, zo wordt voorts gezegd. Dit impliceert, alhoewel dit niet met zoveel woorden in het advies tot uiting kwam, dat de ministers de ho gere prijs gerechtvaardigd achten door de gestegen kosten van levens onderhoud in W.-Duitsland. Zoals be kend is, verwekte de verhoging der kolenprijzen in W.-Duitsland, die aan het begin van de maand van kracht werd, o.a. in Nederland verzet. De ministers keurden voorts een voor stel van de Hoge Autoriteit goed, de komende vier jaar ca. 12 miljoen gulden ten grondslag te leggen aan een onderzoek van het stofvraagstuk in de mijnen. Het was de 45ste bijeenkomst van de raad van ministers. De ministers van economische zaken der aangeslo ten landen zullen op 19 november weer in Luxemburg bijeenkomen. Katholieken in mijnbedrijf zijn „ernstig ontstemd". De katholieke federatie, waarin verenigd de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond en de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten, heeft dinsdagmiddag aan de minister van economische zaken, prof. J. Zijlstra, het volgende telegram gestuurd: „Katholieke federatie in het mijn bedrijf, vertegenwoordigend ruim 38.000 leden, is ernstig ontstemd over regeringsbeslissing inzake bij zondere premieregeling. Noordzake- lijke samenwerking van alle bedrijfs- genoten verstoord. Eist evenredige verbeteringen voor alle groeperin gen". Het telegram was ondertekend door de heren F. Dohmen, voorzitter van de Nederlandse katholieke mijn werkersbond, A. Hennekens, voorzit ter van de katholieke vereniging van mijnbeambten en H. Palmen, secre taris van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond. Geheimzinnig verschijnsel boven Nieuw-Zeeland Boven het zuiden van Nieuw- Zeeland, op een hoogte van ongeveer 100 km, spelen zien dingen af die de geleerden niet begrypen. Op de ra darschermen die in verband met het internationale geofysische jaar bij Invercargill zijn opgesteld, heeft men voorwerpen waargenomen die zich met grote snelheid voortbewegen, heen en terug. Voor de Bevelanden natuurlijk weer bij de SPORTKLEDING-SPECIALIST LANGE KERKSTRAAT 35 GOES - TELEFOON 01100-2538 De volledige collectie STURKA colberts en pantalons natuurlijkbij herenmodehuis WINKELGALERIJ Lange Delft Telefoon 3073 MIDDELBURG De volledige collectie voor heren en jongens vindt U bij HEREN- EN KINDERKLEDING Lange Vorststraat 56-58 GOES Telefoon 01100-2795 De wisseling der generaties Op 2 en 3 november zal op De Horst te Driebergen een conferentie wor den gehouden over het onderwerp: „De wisseling der generaties". De conferentie is bedoeld als een ont moeting van ouderen en jongeren. Als referenten zullen optreden de he ren prof. dr. E. L. Smelik, hoogleraar te Amsterdam over het onderwei „De moraal: een barrière tussen de generaties?" en dr. H. S. Visser uit Heemstede over „Experimenteel: een lees-barrière?". Dr. J. M. van Veen van „Kerk en wereld" zal de conferentie lelden. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Groningen (vac. H. G. Groenewoud): B. Maarsingh te Soest; te Aalten c.a.: J. G. F. Ankersmit te Kollumerzwaag. Aangenomen naar Heinenoord: D. Oliemans vic. aldaar. Aangenomen naar Edam (byz. werkz.) M. J. van Wyk te Zonne- maire. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Aangenomen naar Hoek: C. Bijl, kand, te Pernis, die bedankte voor Appinge- dam-Garrelsweer. Nijverdal en voor Schouwerziil. FLUIM,LT0RI door Margate! Malcolm 19 „Ik vergat je nog te zeggen, dat we morgen twee gasten aan het mid dageten krijgen", zei hij als terloops. „Nu, ik weet niet zeker, of dat schikken zal", luidde het koele ant woord. „Ik heb niet genoeg eten in huis voor twee personen extra". Echt iets voor een man om zo'n plan heel gewoontjes aan te kondigen! En speciaal voor Greg, om als vaststaand aan te nemen, dat hij slechts te be velen had en alles dan naar zijn hand kon zetten! „Toch zal het moeten", hernam hij onverstoorbaar- „De Wickhams zijn onze naaste buren." „Waarom kunnen ze dan niet thuis gaan eten?" opperde ze. „Tegenwoor dig weten de mensen toch opperbest, dat een bezoek geen gelegenheid is om op andermans kosten te eten en te drinken". „Tk vat de bezoeken van mijn vrien den anders op", hernam Greg, op een toon van koel ver-wijt. die Celia tot het uiterste nrikkelde. Ze komen hier het middagmaal gebruiken, zodat je verstandig zult doen, daarmee reke ning te houden." op 31 c „Uitstekend", zei ze, des te kalmer omdat ze begreep, dat hij probeerde haar boos te maken. „Ik zal een kip slachten." In de korte tijd van haar verblijf had Celia al geleerd, dat Greg er ge weldig op tegen'was om ook maar iets van zijn voorraden in de keuken te laten gebruiken, hetzij eieren, pluim vee of zelfs- groenten. Dat alles moest naar de markt, bracht daar goede prijzen op en beloonde zodoende 't er aan bestede werk. Hij vond het ge woonweg verkwisting, meer dan 't al- lernodigste van de boerderij-produk- ten voor eigen gebruik te bestemmen. „Dat zul je wel laten," zei hij kort af. Celia haalde de r.chouders op. ,,In dat geval," verklaarde ze, zal ik op tafel genoeg voor ons vijven zetten en niets meer. Misschien zullen je vrienden een raar idee van je gast vrijheid krijgen, maar'dat zal mijn schuld niet wezen." Ze bemerkte, dat ze Greg op een ge voelige plek had geraakt en dat hij iets heel ongewoons bij hem niet zeker van zichzelf was. „Meen je heus, dat Ie niet genoeg in huis hebt?" vroeg hij tenslotte. „Ja. dat meen ik eerlijk," ant woordde ze ernstig. Nu aarzelde hij niet langer. „Goed," verzekerde hij, „je zult je kip hebben; maar een soepkip," „Daar ben ik van overtuigd." klonk het. Ja, 't was juist iets voor hem om met de ene hand te geven en 't met de andere weer te nemen, dacht Celia minachtend, terwijl ze naar de keuken liep. Ze wist zeker, dat het de taaiste magerste kip zou zijn die hij kon vin den. Vin kwam ongeveer een half uur la ter thuis. Gelukkig scheen hij nogal opgewekt en was zijn ergernis over Greg's houding van die middag weer gezakt. Op zijn voorstel gingen ze nu samen een eindje lopen en bij 't opha len van herinneringen aan Sandy Bay vergat Celia zelf ook het minder ge noeglijke heden, tot er eensklaps iets in haar gedachten kwam. „Vin, wie zijn die Wickhams?" vroeg ze plotseling. „De Wickhams O, die wonen daar ginds." antwoordde Vin. terwijl hij' met de hand in ongeveer westelijke richting wuifde. „Op het oude heren huis.. De familie was hier al eeuwen lang grondbezitter, maar Roger Wickham, de tegenwoordige eigenaar, heeft een baan in de City, wat weet ik niet precies. Wèl, dat op die manier de bezitting in hun handen is geble ven, inplaats van aan een combinatie verkocht of in stukken verdeeld te worden. Roger heeft als 't ware zijn land met goud ingespoten, ofschoon hij anderzijds niet zo dikwijls hier kan zijn als hij wel zou willen. Want hij en ook de anderen zijn nog boeren in hun hart." „Wel jammer voor hem," merkte Celia vol meegevoel op: „Bestuurt zijn zoon dus liet landgoed?" „Neen," grinnikte Vin, „geen zoon, maar een dochter. En ik verzeker je, dat zij haar vak verstaat. Ja en ze is lang niet gemakkelijk ook. Ze heeft zoiets als het tweede gezicht om fou- Advertentie) (Advertentie) TEGEN GRIEPHOEST PASTI LLES DESINFECTEERT VERZACHT ten of nalatigheden van het personeel op te sporen. O, ja, Editha is een goe de boerin!" „Greg zei, dat Jullie naaste huren waren en wel op oen toon alsof hij „dikke vrienden bedoelde." hernam Celia. „Ik veronderstel dat hij met mensen als de Wickhams veel aanra kingspunten heeft." „Dat heeft hij inderdaad," beaam de Vin achteloos. „Maar er is nog wat meer dan gemeenschappelijke landbouwbelangen. O, 't is nog niet officieel, maar iedereen weet het toch: Greg en Editha zijn van plan. binnenkort te trouwen!" „Wó.t zeg je!" riep Celia, wier kalm te van het laatste halve uur plotseling verdwenen was, op zo'n scherpe toon, dat Vin haar stomverbaasd aanstaar de. „Ik geloof het niet! Greg beweer de dat niemanddat zei hij met zoveel woorden!" En nauwelijks be seffend wat ze deed, legde ze cle hand op Vin's mouw, terwijl ze haastig vroeg: „Het Is toch niet waar, wel Vin?" En in ademloze spanning wachtte ze het antwoord af. VIERDE HOOFDSTUK Vin stond een ogenblik versteld en bracht er toen langzaam uit: „Lieve hemel, ieder die je zo hoorde zou den ken, dat het je verbazend interes seert!" Celia slaakte bijna een kreet, maar wist zich met enige moeite te beheer sen. „Dat doet het ook, verklaarde ze. „De toestand Is nu al erg genoeg, maar als wij trouwen en Greg ook, wordt het vreselijk! Je kent het ge zegde: „Geen keuken is groot genoeg voor twee vrouwen!" Nu lachte Vin, alsof hij volkomen was gerustgesteld. ..O. maak je daarover geen zorgen," zei hij achteloos. „Editha zal heus de vaat niet komen doen! Ze zal de boer derij mee willen beheren!' ,En i peri om voor te zorgen," dacht Celia mok- ik mag blijven ploeteren In het huismet nog een persoon meer kend. Haar wrok richtte zich geheel tegen Grog, maar tevens besefte ze een beetje terneergeslagen, dat Vin de idee van een eigen huisje geheel had opgegevenof misschien had hij in een gesprek met Grég er over dè wind van voren gekregen. Ze stond op het punt een soort ultimatum te stel len, doch liet het bij nader inzien na. Vin was nu teveel in zijn wiek gescho ten en Greg kon slechts koel. heel objectief worden aangepakt. Vooral niet boos, wat immers onlogisch zou lijken. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 12