PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT USB Russen willen binnen drie jaar NAAR de TERUG Sovjet-strijdkrachten van Oost-Berlijn naar Poolse grens gegaan maan en Nieuwe veerboot op 20 november van stapel Vandaag... RENÉ PLEVEN STREEFT NAAR KABINET OP BREDE BASIS 23 cent p. regel met een minimum WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN J- ïSSÏÏÏM Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg, Nleuwstraat 43. tel. 20; Temeuzen, Brouwerljstr 2; Zlerlkzee, red. tel. 24; adm. tel. 26 Het Westberlijnse dagblad Berliner Zeitung am Mittag deelde gisteren mede, dat een groot aantal Russische troepen zondagavond Oost-6erl\jn ver laten heeft en naar de Poolse grens is vertrokken. Pantserwagens, luchtafweergeschut, antitankkanonnen en vrachtauto's reden de stad uit naar het oosten, aldus het blad. Van geallieerde zijde kon geen bevestiging van dit. bericht worden verkre gen. Duizenden studenten hebben zich gisteren op weg begeven naar War schau om een massa-bijeenkomst bij te wonen. In de ochtend was alles in War schau rustig, hoewei door de straten, waar zondag de politie tegen een me nigte jongelieden vocht, thans politie mannen met de bajonet op het geweer patrouilleren. In de avond deden zich opnieuw on geregeldheden in Warschau voor. Naar schatting achthonderd opge schoten jongens staken voor het „pa- Iwan en Killroy Vrijwel iedereen kent het ver maarde Killroy-verhaal: wan neer het Amerikaanse leger in de Tweede Wereldoorlog ten koste van veel strijd en moeite een belang rijk object op de Duitsers had ver overd, dan stond er meestal tot verbazing van menig soldaat met grote krijtletters op de restanten van een gebouw geschreven: „Kill- roy was here". Vrijwel overal dus, waar de Amerikanen iets bereikten na vele opofferingen, troffen zij de laconieke mededeling aan, dat de mysterieuze Killroy er toch reeds vóór hen was geweest. Het gaat er echter nu naar uitzien, dat deze won derlijke figuur van Amerikaanse ori gine vervangen moet worden door een heer van Russische makelij, la ten we zeggen door „Iwan". Want als het de Amerikanen in de komen de jaren nog eens zal lukken op de maan te landen, dan zullen zij daar zonder twijfel een bord aantreffen met de verklaring: „Iwan was here De mannen uit de States zullen dan bitter teleurgesteld zijn. Maar op deze shock kunnen zij zich sinds vorige week voorbereiden! De Rus sen hebben immers met hun rode „kunstmaan" met één klap de be weerde Amerikaanse suprematie in zake projectielen, raketten en aan verwante artikelen van tafel ge veegd. Chroestsjews rode satelliet cirkelt frank en vrij door de wereld ruimte! Bovendien is het nu duide lijk geworden, dat de Russische me dedelingen van onlangs over hun in tercontinentale raket géén bluf, doch volledig juist waren. Want om de kunstmaan in een juiste baan te brengen is naar men aanneemt een dergelijke superraket gebruikt. Er is géén andere conclusie mo gelijk: de Verenigde Staten hebben de voorlopige wedloop om het heelal, een wedloop, die in de zomer van 1955 door Eisenhower min of meer was aangekondigd, verloren De Russen zijn nummer één. Dat is een hard gelag voor Amerika, waar gis teren een invloedrijk blad als The New York Times dan ook met bit terheid constateerde: „This nation has been asleep", deze natie heeft geslapen This nation has been asleep Dat is natuurlijk niet helemaal waar. Er is in Amerika even eens hard gewerkt aan de ontwikke ling van raketten enz., maar het is nu eenmaal een feit, dat in een dic- tatuurstaat vaak sneller en doeltref fender kan worden gewerkt bij we tenschappelijke onderzoekingen dan in een democratie. In een democra tisch geregeerd land moet een volks vertegenwoordiging meebeslissen, spelen nationaal-polltieke belangen een rol, terwijl in een land als Sow- jet-Rusland deze projecten zonder twijfel met de grootste preferentie werden behandeld. Bovendien schij nen in de V.S. allerlei stromingen en tegenstromingen, ook in het leger, een rol te spelen, met alle gevolgen van dien. Vandaar, dat thans dezelfde New York Times zelfs grimmig het woord „crisis" heeft laten vallen en daarbij heeft verklaard, dat er zelfs een speciale zitting van het Congres nodig is om een plan voor raketten enz. te ontwikkelen. Een dergelijk betoog is begrijpe lijk. De huidige internationale situa tie immers kan worden gekenschetst als een wankele evenwichtstoestand tussen oost en west, zodat elke stap van Rusland, die maar even een wij ziging in deze toestand zou brengen, van Amerika een forse tegenzet eist. En de kunstmaan mag men zonder twijfel als een behoorlijke Russische stap beschouwenDe reactie van de New York Times schijnt ons dan ook eerlijker dan die van sommige westerse generaals, die zich gehaast (Vervolg op pag. 3) leis voor kuituur" een houten bloe- menstand in brand. Plotseling lekten vlammen langs twee of drie van de houten bloemen- stands voor het gebouw. De milicia was spoedig ter plaatse en dreef de jongens uit elkaar. Ten minste twintig knapen werden gear resteerd. Men beperkte zich tot het gebruik van gummiknuppels en er werd niet, zoals bij voorgaande gelegenheden, met traangas geworpen. Een menigte van ca. vijfduizend personen, die net optreden der jongens gadesloeg werd ongemoeid gelaten. Veel jongens vluchtten naar het park. dat het „Paleis voor kuituur" omgeeft. Na ongeveer een uur was de orde hersteld. Miliciamannen bleven echter in de omliggende straten patrouilleren. Het vuur was spoedig geblust. brengt de Russische mi- nister van defensie, maar- H schalk Zjoekof, een offici- 1 eel bezoek aan Belgrado. I komt de ministerraad van M - de Europese gemeenschap vóór kolen en staal te Luxemburg bijeen. Russische tanker redt bemanning van treiler De Franse treiler „Clemenceau", die van het eiland Terschelling naar Duinkerken was vertrokken, zond onderweg noodseinen uit. De beman ning is door de Sowjetrussische tank boot „Moskovsky Festival" aan boord genomen. Zij is naar Rotterdam ver voerd. Het snerpende piep-piep geluid van de Russische kunstmaan doet zich nog steeds horen. Het bewijst dat de satelliet, die vrijdagavond werd afgeschoten, nog steeds om de aarde draait. Radio Moskou heeft maandagavond meegedeeld dat behalve de kunstmaan ook het laatste deel van de raket om de aarde cirkelt. Met dit deel van de samengestelde raket is de kunstmaan tot een hoogte van 900 kilometer gebracht. Het raketgedeelte wentelt onge veer op dezelfde hoogte om de aarde als de kunstmaan. Zij zijn thans on geveer duizend kilometer van elkaar verwijderd. Deze afstand wordt gro ter aldus radio Moskou. De Russen zouden binnen drie jaar de maan met een satelliet kun nen treffen of de saetlliet om de maan kunnen laten cirkelen. De Russen zijn reeds gereedgekomen met de berekeningen van de koers, die een ruimtevaartuig zal moeten volgen om op de maan te landen en om naar de aarde terug te ke ren. Zo hebben, aldus United Press, de Russen op het internationale astronautische congres in Barce lona meegedeeld. De pioniers, die de eerste reis naar de maan zullen maken worden vermoedelijk reeds opgeleid. Een lid van de Russische delegatie op het congres zeide dat de studie van de ruimtevaart voor menselijke wezens reeds in een vergevorderd stadium in de Sowjet-Unie is. De Russen wil len echter eerst nog iets meer we ten over de gevaren van cosmische stralingen en kleine meteorieten. De kennis daarover hopen zg te verkrijgen van de instrumenten, die de kunstmaan bevat. Bijna alle geleerden zijn het erover eens dat er absoluut niets in de weg staat naar de maan, behalve het gebrek aan geld. Rusland is van plan gedurende 't internationale Geofysische jaar 120 aardsatellieten in de lucht te bren gen. Zij zouden van Siberië en de Noordpool worden afgeschoten en in 1958 ook vanuit de Russische basis in de zuidpool. Herzien In Washington acht men het nage noeg zeker, dat de Amerikaanse re gering zal beginnen met het herzien van het programma voor aardsatel lieten. Geleerden, die met dit project verbonden zijn hebben met aandrang verzocht om een versnelde uitvoering van de plannen. Een van hen stelde zelfs voor een nieuw „Manhattan district" in het leven te roepen, zoals er tijdens de Tweede Wereldoorlog een bestond voor de ontwikkeling van de atoom bom, teneinde de Russen te staan in de wedstrijd om het eerst de maan en planeten te bereiken. Het hoofd van het „Project Van guard", de instelling die volgend voorjaar de Amerikaanse kunstmaan moet lanceren, dr. John P. Hagen, verklaarde gisteravond dat het nog te vroeg is om te kunnen zeggen, of het ontwikkelingsprogramma ver sneld zou kunnen worden. Met meer geld zou het wel mogelijk zijn. Ondanks hun ontkenningen is het duidelijk, dat de Amerikaanse ge leerden en politici verontrust zijn door de Russische voorsprong. T egenactie De aankondiging, dat een hoog te-raket van de luchtmacht ge reed staat om elk ogenblik op te stijgen tot 1600 tot 6400 kilome ter, veel hoger dan de Russische kunstmaan, wordt gezien als zo'n tegenactie. De raket zal echter, volgens officials van de lucht macht, niet in staat zijn 'n kunst maan in zijn baan te brengen. Verder wordt binnen enkele dagen de derde proefneming door de ma rine verwacht, voor het lanceren van een lanceerapparaat van de kunst maan, nu nog in dummy-vorm. Controle De Verenigde Staten zullen de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties begin deze week een ontwa peningsplan voorleggen, waarin mis schien zal worden aangedrongen op controle op kunstmanen. In het nummer van maandag van de „Praiwda" wordt opgemerkt dat de Russische kunstmaan de Ameri kaanse bewering dat de Russen ach ter zijn, gelogenstraft heeft. De V. S. zullen nu de vraagstukken van het vreedzaam naast elkander bestaan onder de ogen zien en een einde maken aan de bewapenings wedloop en de koude oorlog, aldus het blad. De leider van de middenweg, René Pleven, is gisteren begonnen met steun te verzamelen voor een ministerie, dat zowel links als rechts, hoezeer die ook met elkander twisten, zou moeten omvatten. Als hij daarin zou slagen, zou hjj de 24e premier van Frankrgk na de oorlog zijn. Maar zover is het nog lang niet. Hij onderhandelt met de partijleiders in een sombere atmosfeer, die nog somberder werd, nadat men de waar schuwing had gehoord van ex-pre mier Guy Mollet. dat Frankrijk het zelfde- lot zou kunnen ondergaan als de republiek van Weimar. Pleven deelde gisteren aan president René Coty mee, dat hij wilde probe ren een regering te vormen, ter ver vanging van die van de radicaal Bourgès-Maunoury, die een week ge leden in de nationale vergadernig wei'd verslagen. Maar Pleven, die al tweemaal vroe ger premier is geweest, stelde daar voor harde eisen. Het belangrijkste voor hem is, dat de politieke leiders van het land hem zouden moeten waar borgen, dat hij minstens een jaar aan het bewind kan blijven, om de tigd te hebben voor het vinden van een oplossing voor de ernstige fi nanciële problemen en om een einde te maken aan de oorlog in Algerië. In Kinderdijk, het plaatsje van de vele molens en de vele scheeps werven op het eiland Alblasserwaard, ligt dit reusachtige vaartulg- in-aanbouvvHet ls de nieuwe provinciale veerboot, die tussen Vlissin- gen en Breskens <le steeds drukker wordende stroom van auto's over de Westerschelde zal brengen. Volgend jaar al wordt dit, schip de Prinses Beatrix ln de vaart gebracht. Maar zover is het nog lang niet en er ls zelfs wel enige fantasie voor nodig om ln de gigantische stalen kolos, die op de werf van de firma J. en K. Smit ligt, een veer boot te zien. Maar aan één aspect van dit bijzonder gevormde vaar tuig kan men duidelijk zien, dat het hter een veerboot betreft. Het uit gestrekte riJdek 102 meter lang! heeft namelijk zijn definitieve vorm gekregen. Op deze reusachtige oppervlakte „Het lijkt wel een vierbaans verkeersweg", zeggen de mensen, die het zien kun nen straks 42 personenauto's en 23 vrachtwagens een plaats vinden. Op en rond het schip heerst nu een koortsachtige bedrijvigheid, want het plan is de „Prinses Beatrix" op 20 november te water te laten. „En dat zal wel lukken", zeggen ze op de werf, „want het casco is al afgebouwd". Ergens op de werf staan de vier Smit-Man-motoren, die het schip straks zullen voortstuwen al proef te draalen, terwijl men ook al bezig is de schroeven op hun plaats te brengen. Op de foto is het rtydek duidelijk te zien; het torent rechts hoog boven de grond uit. In het midden ziet men duidelijk het dak van het rijdek. Daarboven komen dus nog de salons en de promenadedekken, alsmede de stuur hutten. Van „top tot teen" gaat deze veerboot dan ook zestien meter nieten Op pagina 8 is nog een foto van deze nieuwe veerboot te zien. (Foto P.Z.C.). Ook voor de Soivjet-Russische staatsburger was het nieuws van de Russische kunstmaan een verrassing. Zondag was het bij de kiosken in Moskou extra druk. Amerikaanse atoomserie 1957 werd afgesloten. De serie Amerikaanse kernproeven voor het jaar 1957 op de Yucca Flat, een woestijn in Nevada, is gisteren af gesloten met de ontploffing van het kerntoestel „Morgan". Het was de 24ste explosie in deze serie. Rusland heeft een krachtig H- bomtoestel van een nieuw ontwerp tot explosie gebracht, zo wordt in een gisteren door radio Moskou uitgezonden Tass-bericht verteld. De Amerikaanse luchtmacht heeft alles gereedstaan om een raket af te vuren tot een hoogte van duizend tot 4000 mijl. In tankwagon naar vrijheid gevlucht Een Tsjechisch gezin, dat uit vier personen bestaat, is er in ge slaagd Tsjechoslowakije te ont vluchten. De vier mensen de 42- jarige vader Antonin Liska. kan toorbediende van beroep, de 29- jarige moeder Jarmila Liskowa. en hun twee zoontjes Pctr, 9, cn Pa wel 5 jaar oud hadden zich ver borgen in een tankwagon van een goederentrein, die van Tsjechoslo wakije naar Oostenrijk reed. In Gasserndorf, op Oostenrijks gebied, ongeveer 65 km ten noord oosten van Wenen, kwamen zij uit hun schuilplaats te voorschijn. Zij hebben politiek asiel in Oostenrijk gevraagd. Protest van architecten tegen rondschrijven ir. Witte Op initiatief van het Nederlands Ar chitecten Genootschap heeft een aan tal architecten gisteren in Utrecht een protestvergadering gehouden, waarin grote gev aren naar voren zijn gebracht tegen de inhoud van een circulaire, die de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid heeft gezonden aan alle gemeentebesturen en waarin op iirstignatie van de raad voor de woningnood wordt aange drongen op een zorgvuldige en des kundige architectenkeuze bij de wo- nlngwetbouw. Het N.A.G. kan zich met het advies als zodanig geheel verenigen, maar het verzet zich tegen het kernpunt van het ministerieel rondschrijven, namelijk de passage waarin wordt inzake de keuze van een architect, verwezen naar het college van advies ingesteld door de Bond van Neder landse Architecten (B.N.A.) en ge vestigd ten kantore van de B.N.A. Het N.A.G. acht dit advies zonder meer ongepast, omdat daarmee de minister zich bindt aan een bepaalde architectengroeperingen, terwijl er naast de B.N.A. nog een andere ar chitectenvereniging bestaat en boven dien een zeer groot aantal Nederland se architecten niet bij enige organisa tie zijn aangesloten. De vergadering nam eenstemmig een resolutie aan, waarin de naar ge brachte bezwaren worden onder streept. Kleuter overleed aan A-griep In het St.-Elisabethziekenhuïs te Alkmaar is het eerste Alkmaarse slachtoffer van de A-griep overleden. Het is het 4-jarig zoontje van de fa milie N. A. Visser, dat bij de A-griep ook meningitis kreeg. WEINIG VERANDERING. Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN" 9 oktober Zon op 6.56 onder 18.02 Maan op 18.04 onder 7.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1