PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Vlissingen de BILT De „Argo Ellas" in te water gelaten Kunstmaan ontmoet weinig weerstand woningbouwlening van 100 miljoen uit Regering schrijft een nationale worden ingestemd met afwijking van het rentegamma voor leningen, welke uit de opbrengst van bovengenoemde emissie met de N.B. Bank voor Ne- derlandsclie Gemeenten zullen kun nen worden gesloten. Beseffende dat de vrijheid van de lagere publiekrechtelijke lichamen hierdoor beperkt wordt, menen zij toch dat het dringend noodzakelijk is, dat alle besturen aan deze maat regel hun volle medewerking verle nen en zich onthouden van elke acti viteit op de kapitaalmarkt, die ge richt is op de verkrijging van een vaste geldlening tegen andere voor- Met snelheid van 18000 mijl per uur om aarde Rusland heeft zondag bekendge maakt dat zijn kunstmaan met een snelheid van 18.000 mijl per uur om de aarde blijft cirkelen. Voor lopige Sowjet-calculaties vormen reeds een aanwijzing dat de verove ring van de ruimte misschien dich ter bij is dan geleerden gedroomd hebben. Naar de mening van westerse diplomaten is de Russische presta tie een aansporing dat het westen zijn hele technologische defensie- strategie drastisch moet herzien. De Russische geleerden hebben dui delijk een voorsprong. In een communiqué dat door ra dio Moskou zondag op het middag uur werd uitgegeven, werd verteld waarden dan die van het thans nog bestaande rentegamma. Tevens wordt in deze circulaire aangekondigd, dat met ingang van 7 oktober de rente voor kasgeldle ningen voor een jaar of korter zal zijn gebonden aan een maximum van 5% gelijk aan het promes sedisconto van de Nederlandsche Bank, met dien verstande, dat voor 21 oktober vervallende kas geldleningen nog eenmaal kunnen worden verlengd voor dezelfde termijn en op dezelfde rentecon dities als waarop zij aanvankelijk waren aangegaan. dat de snelheid van de kleine bol praktisch constant was gebleven, nadat deze kunstmaan 22 maal om de aarde gecirkeld had. Voor de geleerden betekende dit dat de bol praktisch geen weerstand ontmoet te in de ruimte. Het betekent te vens dat men in de niet te verre toekomst ruimteschepen kan ver wachten. Iedere 96 minuten voltooit de klei ne bol een gang om de aarde. Zijn bol was tot dusverre even vast als die van een natuurlijke planeet en radio Moskou geeft een gedetailleerd tijdschema over zijn vlucht uit. De baan, die langzaam om de aarde draait, brengt de kunstmaan over de meeste wereldsteden. Overal wordt de satelliet door Rus sische radar- en radio-ontvangers ge volgd. Maar het blijkt moeilijk de bol met het oog te volgen, omdat hij alleen gedurende de schemering onder ideale omstandigheden gezien kan worden. Op andere ogenblikken wordt hij door de zon of de duisternis aan het oog onttrokken. Russische geleerden hebben zondag TWEEDE IN DE SERIE Rusland heeft in de nacht van M vrijdag op zaterdag de eerste s aardsatelliet ter wereld het H luchtruim ingezonden en daar- H mee de eerste stap op weg naar de maan gezet. Zaterdag M gaf de Russische geleerde A. li H K. Kasatkin op een bijeen- komst van de nationale aca- demie voor wetenschappen in Washington een beschrijving van de Russische plannen ten |f !j| aanzien van vuurpijlen, gelei- il H de projectielen en aardsatel- §f H lieten. (Foto boven). H Op de B.B.C.-luisterpost te Tatfield in het Engelse graaf- ee! schap Kent waren zaterdag H de technici bezig een zo duide- lijk mogelijke ontvangst van H de signalendie de Russische H aardsatelliet uitzendtte krij- gen. (Foto onder). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! meegedeeld, dat zeer spoedig zwaar dere en grotere kunstmanen zullen worden gelanceerd, die met meer meetinstrumenten zijn uitgerust. Diplomatieke waarnemers in de Russische hoofdstad zijn van oor deel dat het lanceren van de Rus sische kunstmaan belangrijke po litieke repercussies zal hebben. Het prestige der Sowjet-Unie in de wereld, en in het bijzonder in de „neutralistische" en onder-ontwik kelde landen, zal er aanzienlijk door versterkt worden. Deze waar nemers verwachten dat er in de naaste toekomst nog meer verras singen van soortgelijke aard als de Kunstmaan-surprise zullen ko men. De Amerikaanse bladen schrijven over de „nederlaag van Amerika" veroorzaakt door „gemodder in de hogere regionen", gebrek aan gelden en rivaliteit tussen de gewapende machten. „Shipping Development Corporation". Het ontwerp van de schepen is geheel verzorgd door de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" en 13 van de 21 schepen zul len worden uitgerust met de Schelde- Sulzer enkelwerkende tweetakt die-' selmotoren. Van de 21 schepen zullen er 10 door „De Schelde" worden ge bouwd. In zijn toespraak zeide de heer Hup- kes o m. nog, dat het werk bevredi gend verloopt. Sprekende over de al gemene situatie in de scheepsbouw merkte hij op, dat op het ogenblik moeilijk voorspellingen over de voor uitzichten te doen zijn. In verband met de steeds grotere ontwikkeling op technisch gebied wees de heer Hupkes nog op het feit. dat juist zaterdag tegelijk met de tewaterlating van de „Argo Ellas" bekend was gewor den hoe in Rusland een kunstsatelliet het luchtruim was ingezonden. „Moge de snel voortschrgdende technische ontwikkelingen de mensheid alleen maar ten goede komen", zo zeide spreker nog, waarna hij zich met en kele dankwoorden tot mevrouw Steyn wendde en haar traditiegetrouw als souvenir het bijltje aanbood, waarme de zij de tewaterlat!"? had verricht. Uiteraard tegen betaling van het symbolische bedrag van één cent, ten- Vervolg op pag, 7). „Geen vertrouwen in college van Rijksbemiddelaars" Aldus voorzitter van Ned. Kath. Mijnwerkershond. „Wij hebben geen vertrouwen meer in net college van rijksbemiddelaars", verklaarde zondagochtend de bonds voorzitter van de Ned. Kath. Mijnwer- kersbond, de heer F. Dohmen. in een bijeenkomst van katholiek georgani seerde mijnwerkers in Terwinselen nabij Heerlen. Tot deze conclusie is zijn bondsbestuur gekomen naar aan leiding van het afwijzend advies, dat genoemd college aan de regering heeft uitgebracht op de verordening van de mijnindustrieraad inzake de premieregeling voor het mijnperso- neel. De heer Dohmen verklaarde over bewijzen te beschikken, dat de manier waarop deze verordening in genoemd college is behandeld, verre van objec tief is geweest. Hij meent, dat alles er op gericht is geweest bij de regering een afwijzend advies uit te brengen. De heer Dohmen vroeg zich af of de tijd niet rijp geworden is om bepaalde heren, die volgens hem de nationale loonpolitiek ophangen aan hun partij politieke overwegingen uit het college van rijksbemiddelaars te verwijderen. Tegen majoor K. werd twee jaar geëist De auditeur-militair bij de krijgs raad te velde-west heeft tegen de 45-jarige majoor H. E. J. II. K., die verdacht wordt van het aannemen van 22.500 van leveranciers en of agenten van de dienst materieel landmacht twee jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militai re dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen geëist. Hij had volgens de auditeur-mili tair bij de bediening van zijn plicht dingen gedaan of nagelaten om zich zelf te bevoordelen. De zitting was begonnen met een verrassing. Op verzoek van de raads man werd opnieuw getuige T. ge hoord. Deze zou geld hebben afgege ven aan de vrouw en de huishoud ster van majoor K. Bij confrontatie bleek hij ze niet te herkennen. De raadsman bestreed de waarde van de getuige, terwijl majoor K. zeide onschuldig te zijn. De president van de krijgsraad bepaalde de uit spraak op woensdag 9 oktober. VERWACHT. I RUSTIG HERFSTWEER. Enkele opklaringen maar vooral in de ochtend plaatselijk mist. Droog en aanhoudend zacht weer niet weinig wind. ZON EN' MAAN 8 oktober Zon op 6.54 onder 18.04 Maan op 17.40 onder 6.26 Reder schonk wederom 500 pond voor „studiefonds" bij N.V. „De Schelde" In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten en genodigden is zaterdagmiddag rond kwart over twaalf op de werven van de N.V. Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen het motorschip „Argo Ellas" te water gelaten. Honderden belangstellenden waren er getuige van hoe het nieuwgebouwde schip vlot en soepel in zyn element gleed, nadat mevrouw J. L. Steyn- Leeuwis vaardig het sierbyltje had gehanteerd, waarmede „de laatste belet selen" waren weggenomen. Tevoren had zy zoals te doen gebruikelijk een fles champagne tegen de boeg in stukken doen slaan, waarmede de „Argo Ellas" feestelijk gedoopt was. Tijdens een daarna in „Britannia" fehouden bijeenkomst dankte de heer W. Hupkes, directeur van „De Schelde", mevrouw Steyn voor haar I aandeel in deze tewaterlating, waar bij hij tevens van de gelegenheid ge bruik maakte ook haar echtgenoot, de heer J- F. W Steyn directeur van de N.V. Export Financiering Maat schappij dank te zeggen voor diens Zakelijke bemoeienissen in de met de Shipping Development Corporation te Panama bereikte overeenkomst. De „Argo Ellas" is namelijk het tweede schip in een serie van 21 gelij ke schepen, welke in 1955 in Neder land besteld werden door de Griekse reder John C. Carras, eigenaar van de VEROVERING VAN DE RUIMTE 200e jaargang - no. 236 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kW.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 oktober '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2473 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg. Nleuwstraat 43. tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee, red, tel. 24. adm. tel. 26 De Bank voor Nederlandsche Gemeenten schrijft op uitnodiging van de regering een nationale woningbouwlening uit. De bank zal de opbrengst van de lening op haar beurt aan de gemeenten uitle nen. Bij de verdeling zal ernaar worden gestreefd, dat het meest nuttige rendement voor alle gemeenten tezamen wordt verkregen., De lening is groot honderd miljoen gulden of zoveel meer als waar voor zal worden ingeschreven. Het recht wordt voorbehouden het boven de honderd miljoen te aanvaarden bedrag nader vast te stel len. De lening zal een rente geven van zes procent. Zij bestaat uit 25-jarige obligaties in stukken van duizend, vijfhonderd en honderd gulden nominaal aan toonder. De koers van uitgifte bedraagt 100 procent. De minister-president dr. W. Drees heeft dit zaterdagavond over beide zenders van Hilversum bekendgemaakt. Door op grote schaal op deze lening in te schcrijven kan het Nederlandse volk in al zijn geledingen tonen, dat het ernst is om zijn woningtekort, de groot ste vijand zo snel mogelijk te verslaan. De actie kan slagen als én de kleine spaarders én de grote spaarders bereid zijn de handen ineen te slaan om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken aldus de mi- nister-president. Djilas veroordeeld tot zeven jaar gevangenis Milovan Djilas, de vroegere com munistische leider in Joego-Slavië is zaterdag tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld wegens vijandige propaganda tegen het regime van Ti to. Hy mag de titel van volksheld niet meer voeren en ook zyn van hem alle onderscheidingen afgenomen. Djilas was reeds eerder veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar waarvan hij een jaar heeft uitgezeten. Djilas zal derhalve nog negen jaar in de gevangenis moeten doorbrengen. Djilas is veroordeeld naar aanlei ding van zijn boek „De Nieuwe Klas se" dat in augustus te New-York is uitgegeven. De kopie werd uit de ge vangenis gesmokkeld. De 46-jarige beklaagde stond stram in de houding toen het von nis werd uitgesproken. Een flauwe glimlach gleed over zijn gezicht. Begin volgend jaar zal het tweede boek van Djilas worden uitgege ven. Het boek is getiteld „Land zonder recht". Ook dit manuscript is uit de gevangenis gesmokkeld. Mollet weigert nieuwe regering te vormen Guy Mollet heeft zondagavond op een vergadering van de Franse Socia listische partij verklaard dat hg be sloten heeft het aanbod om een nieu we Franse regering te vormen af te slaan, aldus is van socialistische zijde meegedeeld. Het bestuur van de socialistische partij en de socialistische fractie van het parlement hebben Mollets besluit met algemene stemmen goedgekeurd. President Coty heeft Mollets weige ring aanvaardt. De president heeft een beroep gedaan op de radicaal Re- né Pleven om de huidige crisis tot een oplossing te brengen. Aanleg buisleiding van Perzië naar Turkse haven De Sjah van Perzië heeft zondag in de openingsvergadering van de Perzische senaat, medegedeeld dat de Nationale Perzische Oliemaatschap pij een overeenkomst heeft gesloten met een Amerikaanse financiële groep voor de aanleg van een 1570 kilometer lange buisleiding voor de afvoer van de olieprodukten, die van de olieplaats Ghome, ten zuiden van Teheran, naar de Turkse haven Alex- andrette zal lopen. De aanlegkosten worden op vijf honderd miljoen dollar geschat. De lening heeft een looptijd van 25 jaren. De aflossing zal geschieden in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 no vember 1963. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is tot 15 no vember 1967 niet toegestaan. Van deze datum af is zij telkenjare per 15 no vember mogelijk en wel in de jaren 1967 tot en met 1971 h 102% in de jaren 1972 tot en met 1976 a 101% en daarna gedurende de verdere looptijd van de lening a 101 Bij deze emissie is de mogelijkheid opengesteld om aan de stortingsplicht op inschrijvingen te voldoen door het in betaling geven van vorderingen uit hoofde van lopende kasgeldleningen, verstrekt aan gemeenten en/of aan de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De inschrijving is open gesteld op vrijdag 18 oktober, terwijl de storting naar keuze van de in schrijver kan geschieden op 15 no vember 1957 of 6 januari 1958. In een circulaire aair de provinciale- en gemeentebesturen schrijven de ministers van binnenlandse zaken en financiën o.m.: De regering heeft ge meend, door inschakeling van de N. V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten, te moeten bevorderen, dat, althans voorlopig, de vraag van de gemeenten naar kapitaal op nieuwe voorwaarden centraal geschiedt, op dat van de kapitaalmarkt niet meer wordt gevraagd dan deze kan verwer ken. Gevreesd moet namelijk worden, dat indien de gemeenten tot de be dragen, welke thans geconsolideerd dienen te worden en de bedragen, welke voor nieuwe investeringen no dig zijn, elk afzonderlijk op de markt zouden verschijnen, deze markt on middellijk verstoord zou worden. De ministers hebben daarom be sloten op dit ogenblik nog geen alge mene wijziging van het rentegamma in te voeren. Voorlopig kan slechts Zaterdagmiddag is op de werf van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen het motorschip Argo El- las" te water gelaten, in tegenwoor digheid van een groot aantal auto riteiten en genodigden. De „Argo Ellas" is het tweede schip uit een serie van tien, die bij „De- Schelde" wordt gebouwd voor de Griekse reder Joh. C. Carras, eige naar van de „Shipping Development Corporation" te Panama. (Foto P.Z.C.).. Kunstmaan heeft wereld verrast De Russische kunstmaan m 1 heeft de wereld verrast. In de buitenlandse bladen is het H nieuws met grote koppen op de voorpagina gebracht. De mees- te radiostations hebben de sig- nalen van de kunstmaan opge- vangen en uitgezonden, zo ook over Hilversum. Op verschelde- =e s ne plaatsen in de wereld heeft men de kunstmaan met het blo- i§ te oog kunnen onderscheiden. --- De Haagse amateur sterrekun- H dige, de heer J. M. Bosch is er zeker van dat hg zondagavond de kunstmaan heeft waargeno- men. Hij ontdekte om vijf voor H zeven zondagavond een klein helder glinsterend bolletje dat ■v zich met grote snelheid langs de Poolster in de richting van de Kleine Beer. Draak. Hercu- p M les en Schorpioen bewoog. Hij had eerst de seinen via zijn radio-ontvanger waargeno- y men. Hij beschreef de bol als een ster van de zevende of de achtste grootte. Ze bewoog zich n veel sneller dan een komeet. m Ook in Amsterdam, Utrecht m en Friesland zou de kunstmaan |j zijn gezien. H In Moraga (Californië) kwa- men de seinen hard en duidelijk over de radio. Daar ontving men van de kunstmaan twee - morsetekens: de letter „o" s (drie strepen), en de letter „p" H (punt-streep-streep-punt). flllinillllllllllllll!!lllll!llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll=

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1