Televisie Passagier sloeg taxichauffeur na rit bijna dood KWAVTA Verbitterde Hongaren terug in Europa Zeeuwse Almanak 20 ct. t is weer ïtuin SHOW VAN HONDEN IN GOES GM£PG£i/AAG Fofmatninf- 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG OK i ODER 1957 RECHTBANK MIDDELBURG Officier eiste anderhalf jaar gevangenisstraf ANDERHALF jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justi tie bjj de Middelburgse rechtbank, nir. J. L. Andreae, vrijdagmorgen ge- eist tegen de Goese koopman C. M. Verdachte had in de nacht van 12 op 13 juli de straatmaker J. A. uit Vlissingen in de omgeving van Kruiningen zodanig met een stuk hout op het hoofd geslagen, dat de Vlissinger onder meer een schedelbreuk en een hersenkneuzing opgelopen had, waardoor hij thans nog niet in staat is te werken, 's Avonds de 12e juli was M. naar Vlissingen getogen, waar hij verschillende café's bezocht. Hierna verzocht hy A., die in de avonduren als hulp-taxichauffeur werkt, om hem naar Goes terug te rijden. A. vertelde hem, dat het ritje 25 kostte, hetgeen voor de koopman geen bezwaar was. Toen de auto ln de Duurt van Goes gekomen was, kwam M. op de gedachte, dat zijn vrouw wellicht niet thuis was. Hg verzocht de chauffeur om door te rijden naar Kruiningen, waar hy in één der wa gens van het woonwagenkamp nabij een betonfabriek wilde overnachten. ,,Dan wordt de rekening 40", ver klaarde A., hetgeen voor zijn passa gier evenmin een bezwaar was. Even achter de Vlakebrug sloeg A links af en stopte in de omgeving van het terrein van de betonfabriek. Daar stapte M. uit en liep het fabriekster rein op zonder te betalen. Tot hiertoe was alles voor de rechtbank duidelijk maar daarna begonnen de moeilgkhe- den. omdat de verklaringen van ver dachte en getuige A. niet met elkaar klopten. „Waarom betaalde U niet, toen U uitstapte", vroeg de president van de rechtbank, mr. P. van Empel. „Ik wilde heel gaarne betalen, maar ik was een oeetje dronken", verklaarde verdachte. De chauf feur was toen achter hem aan ge lopen en had geroepen „Mijnheer, U moet nog betalen". „Komt in orde", had M. gezegd". Vervol- A avert entte J Spaar Kwatta-soldaatjes voor het Kwatta-soldaatjeJ^ gens had A. me ingehaald, op de grond geduwd en stevig met een stok geslagen. Toen moest ik wel terugslaan", aldus M. „Volgens de dokter heeft U A. bijna dood geslagen", merkte de president op. Andere lezing De hulp-chauffeur gaf een geheel an dere lezing. Hy was M. achterna ge lopen om het geld in ontvangst te ne men. De koopman was intussen de verkeerde weg opgelopen en bij zijn terugkomst naar het goede pad viel hij, verklaarde A. „Toen ik naderby kwam om hem te helpen met opstaan, kreeg ik een klap met een stuk hout en daarna nog meer klappen". „Ik heb hem pertinent niet eerst vastge pakt". antwoordde hy op een desbe treffende vraag van mr. Van Empel. Tegen de politie had hy echter een andere verklaring afgelegd, maar tij dens de zitting van gisteren zei A., dat hij niet eens wist, dat de politie bij hem geweest was. De officier van justitie merkte op, dat de zaak verschillende tegenstrij digheden bevatte. Wel kon men het eens zijn ot'er de verwondingen van de chauffeur. Deze wist echter niet meer. dat de politie hem na het onge val verhoord had. aldus vervolgde de officier, die aan deze verklaring dus niet veel waarde hechtte. „Maar heeft de verklaring tegenover de rechter commissaris dan meer waarde?", vroeg mr. Andreae zich af. De offi cier merkte op, dat hij zich kon voor stellen. dat de getuige zich niet meer voor de volle 100 pet zou kunnen her inneren wat er gebeurd was. Te ver gegaan De verklaringen van M. vielen vol gens de officier in twee delen uiteen: Hij herinnerde zich niet, wat hy in zyn nadeel behoefde te herinneren tengevolge van zgn dronkenschap maar wat hij zich wel herinnerde, daar deed hy zyn voordeel mee. Der- geiyke verklaringen achtte mr. An dreae van weinig waarde. Overigens geloofde mr. Andreae niet, dat het M.'s bedoeling was om niet te betalen en de officier kon zich even eens voorstellen, dat M. gedacht heeft: „Hij wil me aanvallen", toen A. zich blikte om hem te helpen op- VAN TOT VIER DAGEN LEREN Iedereen weet zo langzamerhand wel, dat er in Nederland een schrik barend tekort is aan onderwijzers. In het Thoolse plaatsje Sint-Annaland mag men zelis al van een „noodtoe stand" spreken! In deze plaats tobt de school met de bijbel niet een groot personeelstekort, zoals onze corres pondent weet te berichten. Er bestaat al lange tijd een vacature voor een vaste onderwijzeres, terwijl er ook nog een tijdelijk onderwijzer aange steld zou kunnen worden. Toch was het tot woensdag 2 oktober mogelijk normaal les te geven. Maar nu is dat onmogelijk, want één van de onder wijzers, de heer W. H. Verhoeff, moest in militaire dienst. Vier leerkrachten moesten nu zes (volle) klassen van wijsheid voor zien. Dat gaat niet zonder meer en daarom heeft het hoofd der school, de heer Chr. Kalle, een rouleersysteem ontworpen. Alle klassen krijgen vier dagen per week les. Natuurlijk wordt er hard aan gewerkt om aan deze noodtoestand een einde te maken. Maar of de beide vacatures spoedig vervuld zullen zijn is nog een vraag. GRAPPENMAKER Dat moet een grappenmaker van 't zuiverste water zijn geweestdie onlangs i?i Borsséle opereerde. Dat was op een stille zondag-achtermid dag, toen er plotseling een in kleder dracht gestoken vrouw op een motor fiets door het dorp raasde, verbaasd nagestaard door vele wandelaars. Die verbazing ging plotseling over in verbijstering, toen de gemotoriseerde vrouw met voertuig en al een sloot inreed, misleid door een scherpe bocht in de weg. Onmiddellijk snelden omstanders te hulp om de onfortuinlijke vrouw Hit de sloot te vissen. De reddingspo gingen werden met succes beloond, maar toen de vrouw eenmaal op het droge stond vielen de redders in een nieuwe verrassing. „Zij" ontdeed zich namelijk somier enige schroom van het Zeeuws kostuum en stond even later als een jeugdige „hij" op de wal Met het kostuum onder de arm en het gehavende motorvoertuig aan de hand. wandelde de knaap naar huis, waar moeder intussen uit een vredig middagdutje ontwaakt vergeefs naar haar kledij zocht... AVONTUUR. Deze week heeft schipper J. Bout met zijn twee knechts een heel avontuur beleefd, zo wordt ons uit Tholen gemeld. De schip per en zijn knechts waren tussen Ameland en Terschelling aan het garnalen vissen, toen plotseling de korren vast bleven zitten aan een wrak. Hierdoor ging 't vaar tuig zo ernstig slagzij maken, dat er gevaar voor kapseizen ont stond. Maar gelukkig braken de voormasten, waaraan de korren zijn vastgemaakt zodat het schip weer terugkwam in zijn normale stand. Er stond op dat moment 'n woelige zee. Met flink wat materiele schade liep dit avontuur af. AARDAPPEL Hoeveel aardappelen eet de ge middelde Nederlander iedere dag? Vier of vijf, misschien zelfs zes of zeven of nog meer? Maar dan toch in ieder geval niet zulke aardappe len als de landbouwer, de heer H. de Vlieger, in Ouwerkerk rooide. Hij bracht een aardappel boven dé grond, die 923 gram woog, ja bijna een kilo! „Komt, ziet en overtuigt U, in het postkantoor van Ouwer kerk", zo stelt onze correspondent voor NIET OP DE FIETS. In Sint Philipsland wordt goed voor de nieuwe wijkverpleegster ge zorgd. Bij het wijkgebouw wordt na melijk een garage in gereedheid ge bracht. voor de auto van de zuster. De afstanden, die dagelijks afgelegd moeten worden, zijn veel te groot voor fietstochten. ZELDZAAM. Tot slot nog een bericht uit Sint Philipsland. Daar zag de heer C. v. d. Malen iets wat niet iedere dag te zien is. Neen, geen vliegende scho tel, maar een echte wilde zwaan. Dit zijn zeldzame vogels, die zich alleen in de winter wel eens laten zien. staan. „Maar toen Is verdachte te ver gegaan", vervolgde mr. Andreae, die niet één verontschuldiging kon vin den voor deze ernstige mishandeling. „Wanneer de man drank op hoeft, is hij zeer agressief", besloot de officier, waarna hij tot zijn els kwam. De raadsman van M., mr. M. Vlaming achtte de verklaringen van A. in ver band met zpn kwetsuren niet vol waardig, daar beide verklaringen te- genstrgdig waren. „A. was toch wel énigszins bang, dat hy het geld niet zou" krijgen en zo is het tóch goed mogelijk, dat hg met een eind hout achter' M. aangegaan is", veronder stelde de raadsman, die van mening was, dat hier geen sprake was van opzettelgke mishandeling. Geld halen Bovendien had M. bg het uitstap pen verklaard, vervolgde mr. Vla ming, dat hij geld moest halen, omdat hij dacht niet genoeg by zich te hebben. A. meende ech ter gezien te hebbén: dat zijn pas sagier meer dan 60 bij zich had, zodat pleiter zich goed kon voor stellen, dat A. achterdochtig is ge worden en tegen de man opgetre den is. In zgn repliek merkte de officier op, dat het primair ten laste gelegde toch duidelgk is. „Verdachte geeft zelf toch toe, dat hij A. geslagen heeft", aldus mr. Andreae. „Even tueel kan M. beweren, dat hij dat uit noodweer gedaan heeft". In zijn du pliek zei mr. Vlaming, dat de kifeppen uit noodweer gegeven werden, zodat de raadsman vrijspraak vroeg. De rechtbank zal uitspraak doen woensdag 16 oktober a.s. op Marine Iaat zusterschip „Frans Naerebout" bouwen De Koninklijke Marine heeft by de scheepswerven E. J. Smit Zn. N.V. te Westerbroek (Groningen) een or der geplaatst voor de bouw van een zusterschip van het betonningsvaar- tuig „Frans Naerebout" uit Vlissin gen. Dit schip liep vorig jaar by de zelfde werf van stapel. Het zuster schip zal tevens als directievaartuig fungeren. V beurs voor mode en huishouding I Grandioze Lustrum-Beurs I Een evenement voor de vrouw INSTRUCTIEF en GEZELLIG Showorkest: The Rhythm Aces Cadeau-uitreiking: Bob Wallagh MODESHOW A Geopend van 10-1 7 en 19-23 u. Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m OCT. LEZERS SCHRIJVEN Salarisverhoging hogere ambtenaren. Naar aanleiding van het Ingezonden stukje van de heer Baljé, zou ik graag de volgende opmerkingen willen ma ken. Uit het raadsverslag in de P.Z.C, blgkt, dat.de salarisverhoging hg de verschillende sprekers bedenkingen ontmoette, hetgeen niet hetzelfde is als datgene wat de geachte inzender wil dóen voorkomen. n;l. dat de frac ties tegen het voorstel waren. Dat men zich ondanks deze bedenkingen niet tegen het voorstel wilde verzet ten/om bepaalde redehen die hiér niet in het geding zijn, wérd reeds in de discussie, dus vóór de stemming uit gesproken. Dit blijkt ook uit bovengenoemd raadsvérslag. Als dus de leesnauwkeurlgheid van de heer Baljé evenredig zou zijn ge weest aan zgn grote belangstelling, dan had hij waarschijnlijk de kritiek en de vragen, zoals in zijn ingezon den stuk naar voren gebracht, achter wege gelaten. Vlissingen. F. G. SMIT. Collecten De collecte gehouden ten bate van de kankerbestrijding heeft te Heinkenszand opgebracht 127.50. Ruim dertig honden, kleine grote, rasechte en bastaards waren vrijdagmiddag met hun respectieve lijke bazen en bazinnen naar do Goese liondenshow gekomen, die uit gaande van de vereniging tot be scherming van dieren: „Dieren Nood" nabij de gebouwen van de Veevoederfabriek „Zeeland N.V." te genover het voetbalveld werd ge houden. Deze show beoogde geens zins om na te gaan welke hond de mooiste was, maar wel ging het er om, welke viervoeter het best ver zorgd was. Zo werden er cijfers gegeven voor het onderhoud Van het gebit, de vacht, de oren, voor de gang en de stand en voor de algehele indruk, die de hond met zijn verzorgster of verzorger maakte. In de jury, die overigens geen gemakkelijke taak had om de diverse soorten honden naar waarde te beoordelen, hadden zitting mevrouw J. B. Sissingh- Eerland uit Vlissingen en de heren A. A. Elzerman, dierenarts te Goes en C. J. Jongepier uit Middelburg, de inspecteur van „Dieren in Nood". Alle honden werden nauwkeurig bekeken en betast en de eigenaars moesten er een kleine wandeling mee maken. Niets ontging de jury. Een dame, die helemaal uit Terneu- zen was gekomen, kreeg te horen, (Slot van pag. 1) reisden zij met ongeveer 800 negers uit Jamaica, die naar Engeland gin gen, naar West-Europa. En nu zaten zij ln Vlissingen in een trein, waar in sommige cou- pé's luiers te drogen hingen tus sen de bagagenetten. Want bij de ze vluchtelingen waren vele gezin nen met kinderen. De jongste was een 14 dagen oiule baby, die aan boord van de „Iripnia" was gebo ren. Van de „Irpinia" hadden zij le- vensmiddelenpaketten meegekre gen: appels, sinaasappelen, bis cuit, blikjes vlees. Een schreeu wend wisselen zij enkele woorden met in Vlissingen woonachtige Hongaren, die buiten het rtatlon stonden te kijken En wat nu We vroegen aan hen wat ze nu wilden doen. Apatisch haalden zg de schouders op. Maar dit wisten ze wel: voorlopig niet terug naar Hongarije. Wel naar Oostenrgk en als het mogelijk was daarna naar Ca nada. „Want daar is het wel goed, dat hebben we gehoord van landgeno ten Emigranten Naar wg vernemen hebben deze Hon garen reeds in de Dominicaanse Repu- niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Hongaars echtpaar g bleef achter Eén echtpaar uit de groep van s Hongaarse vluchtelingen, die m vrijdag in Vlissingen uit de Dominicaanse Republiek met n de „Irpinia" aankwamen, is in Vlissingen achtergebleven. De vrouw was in verwachting lp en ieder ogenblik kon een s kindje geboren worden. Vrij- dagavond omstreeks acht uur schonk zij in het Sint Jo- m Ij sephziekenhuls het leven aan §f een dochter. Dit is het eerste H kind van het Hongaarse echt- f§ ij paar. f| iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bliek een petitie gericht tot de Ver enigde Naties om" in Canada te mo gen wonen en werken. Zij wilden „om politieke redenen en ook om redenen van klimatologische aard" uit de Do minicaanse Republiek weg. Dit ver zoek zou zijn toegestaan, maar niet allen zouden naar Canada kunnen. Ook zou een groep naar de Verenigde Staten gaan.Toch moeten zg eerst (Advertentie) zuiver, storingsvrij beeld door de juiste plaatsing van antenne en toestel. ,2>G jCiclxtl) •row L. Noordstr. 14, tel. 8373, Middelburg Dorpsstraat 100, Zuidzande. Eén van de Hongaarse vluchtelin gen, die vrijdag met de ,Jrpinia" in Vlissingen op doorreis naar Oosten rijk arriveerden, maakte in de Do minicaanse Republiek deze foto in de „stad" waar zij werkten. ,^Het was voor ons onmogelijk ons bij de ze primitieve kleurlingenbevolking aan te passen", vertelde hij. Ook vestigde hij de aandacht op de hut links op de foto. In dergelijke hut ten moesten we leven, zei hij. naar Oostenrgk terug, omdat, zo ver namen wg, zij opnieuw als emigran ten behandeld zullen worden. Om vijf uur vertrok de trein uit Vlis singen naar Venlo. „De houding van do Hongaren aan boord was correct", vertelde ons Franco Masullo, eerste steward van de „Irpinia", nog. Ook hy wist te ver tellen, dat zjj in het hete, tropische klimaat van do West zware arbeid moesten doen en dat tussen een primitieve bevolking van kleurlingen moesten leven. „Waarschijnlijk", zo zei Masullo, „brengen we op de vol gende reis naar Europa de overige Hongaren, die nog in de Dominicaan se Republiek verblijven, naar Europa. Dan gaan we echtpr niet verder dan Southampton in Engeland". Op de vraag wie de overtocht betaald had, antwoordde hy: „De Domini caanse Republiek". Drooginstallatie voor uien en graan aangeschaft. Daar het bijna niet mogelijk is om de uien, tengevolge van het natte weer van de laatste weken, goed droog te krijgen hooft het bestuur van de velling te Scherpenisse, in na volging van verschillende andere vei lingen een drooginstallatie aange schaft, welke volgende week zal wor den geplaatst. In het vervolg behoe ven de landbouwers uit Scherpenisse en omstreken dus niet meer naar an dere veilingen te gaan om hiin uien of graan te drogen. Benoeming Tot tijdelijk ondcrwyzeres aan de openbare lagere school te Nleuwer- Icerk werd benoemd mevr. Janse-Wa- gemaker te Dreischor, Op de hondenshow In Goes werden de viervoeters duchtig onder de loep genomen! (Foto P.Z.C.), dat haar hond onder behandeling moest worden gesteld van een die renarts. Er waren ook honden bij die te zwaar waren of te mager en dan kregen de verzorgers enkele nuttige wenken van de deskundigen in de jury. Ook onderling geraak ten de hondenliefhebbers aan het praten, hetgeen ook het doel van deze show was, namelijk het verste vigen van het onderlinge contact. De prijsuitreiking van deze show is bepaald op woensdag 9 oktober a.s. in „De Landbouw" te Goes. Dr. A. A. Elzerman zal dan het een en ander vertellen over de show, en de dierenarts E. P. Oldenkamp uit Me- liskerke zal spreken over de voe ding van de hond. Expositie van reprodukties in Middelburg en Goes. Opmerkelijke goede kopieën van meesterwerken Na 17 jaar experimenteren ont dekte de Engelse mrs. Erna Fiehi, tezamen met een Zwitser een procé dé, waarmee men in staat was schil derijen op een treffende wijze te co- pieren. Thans worden enkele van de reprodukties, die mrs. Fichl tezamen met enkele meisjes, afgestudeerden van een kunstacademie in Londen, heeft vervaardigd in Middelburg ge toond. Een collectie perfect uitge voerde werken, die alle uitblinken door een grote natuurgetrouwheid. De heer John. A. Olthoff, kunsthan delaar uit Utrecht en kunstminnaar bij uitstek, reist.met de expositie door geheel Europa en geniet overal een zeer grote belangstelling. Deze be langstelling is verdiend. Men kan bij voorbeeld de beroemde „Mona Lisa" van Leonardo da Vinei aanschouwen; het schilderij, waarvan het origineel in het Louvre hangt. De reproduktie is tot in details geschilderdzelfs de beschadigingen, die het origineel ver toont zijn er op aangebracht! Wat dit laatste betreft gaat mrs. Fiehl heel nauwkeurig te werk. Eens werd een schilderij van Pisarro gecopieerd, toen bleek dat een onver laat het origineel met een messteek zeer zwaar beschadigd had. Mrs. Fiehl bracht onmiddellijk op de reproduktie ook een messteek aan en herstelde toen de copie op dezelfde wijze als men met het echte schilderg had ge daan. Vooral de Franse impressionisten zijn uitstekend nagebootst. Ilier valt direct Claude Monet's „Brug bij Ar- genteuil" op. Elke kleurwaarde, elke penseelstreek is gelijk aan het origi neel. Het is een merkwaardige en op merkelijke expositie, waarop de „Acrobaten" van Picasso naast „De man met de gouden helm", van Rem brandt hangt en het „Cafe le Soir" van Van Gogh naast het „Portret van een jonge man" van Botticelli. Oude en nieuwe meesters in een bonte af wisseling, maar elk schilderij getuigt van dezelfde meesterhand, niet van schilderen, maar van reproduceren. maandaff blijft de expositie In Middelburg, daarna gaat de heer Olt hoff naar Goes, waar men in hotel ,De Korenbeurs" de reprodukties kan bewonderen. BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET de keelonhmellende tabletten School wegens griep gesloten Donderdag is de school met de Bijbel te Kamperland op advies van de in specteur van de Geneeskundige Dienst gesloten wegens griep. Een 60-tal leerlingen is momenteel ziek. Landbouwhogeschool Wageningen. Aan de landbouwhogeschool tc Wa geningen zgn geslaagd voor het pro- paedeutisch examen: de heren J. A. Deurloo 's-Heer Abtskerlte; M Die- leman, Zaamslag; M. J. J. Slnkc, Co- lgnsplaat en H. M. van der Weele Co- lijnsplaat. Secretaris van Assen benoemd Tot gemeentesecretaris van Assen is benoemd mr. H. van der Schuur, gemeentesecretaris van Veendam. De heer Van der Schuur was tot 1952 se cretaris van Koudekerks,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2