PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSSEN hebben KUNSTMAAN gelanceerd Verbitterde Hongaarse vluchtelingen kwamen met „Irpinia" in Vlissingen aan Wanordelijkheden in Warschau groter dan ooit na de oorlog BILT Vandaag... Amerikaans bloed voor Nederland Satelliet zendt radioseinen uit Vlucht rond aarde 900 km hoog WERELDDIERENDAG: BRON OM NIEUWE MOED TE PUTTEN 200e jaargang - no. 235 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G, A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 oktober '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no, 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 8546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20: Terneu/.en, Brouwerijstraat 2: Zlcrlkzee, N. Bogerdstr. 24, tel. 24 Studenten en burgers betogen voor herstel persvrijheid Duizenden Polen waren gisteravond in de straten van Warschau's bin nenstad op de been om te protesteren tegen de wijze waarop de studen ten door de politie behandeld worden. Het kwam evenals donderdagavond tot gevechten. Militairen, die stalen helmen droegen, traden op met stok ken en traangasbommen. Volgens ervaren waarnemers heeft Warschau na de oorlog niet een dergelijke aanblik als gisteravond vertoond. Een burger verklaarde: „Wij hebben sedert de Duitse bezetting-niet meer zo'n krachtig georganiseerde actie van de politie tegen de burgerbevolking gezien". Er zouden, naar een ooggetuige verklaarde, veel mensen zijn gearresteerd. Een' grote menigte trok op naar het hoofdkwartier van de communis tische partij, nadat de militie onge veer 7000 studenten in het gebouw van de polytechnische school had opgesloten en de talloze omstanders had verdreven. De studenten hadden gehoor gege ven aan een oproep om te betogen tegen de sluiting van hun weekblad „Po Prostu" en tegen het optreden van de militie, die donderdagavond met gummiknuppels en traangas- bommen een soortgelijke demonstra tie voor de persvrijheid had uiteen gedreven en een aantal studenten had gearresteerd. De betoging van gisteren zou on der de leuze. „Wij wensen persvrij heid" om zes uur 's avonds worden gehouden. Om twee minuten over zes kwam de militie in grote geta le naar het plein voor het gebouw Vossenstrijd De strijd in Hulst gaat verder! Het befaamde conflict tussen gemeentebestuur en Reinaert- comite is nog steeds niet bijgelegd, integendeel, men gaat in de oude ves te rustig verder met de ,,vossen-ru- zie", met besloten vergaderingen en vergaderingetjes, kortom met allerlei nare dingen, waaiwan zo nu en dan wat nieuws over de wallen van de stad waait, nieuws, dat dan allesbe halve fraai blijkt te zijn. Deze onaangename toestand is nu zo om en bij één jaar oud en sindsdien hebben zich de allervreemdste situa ties voorgedaan. Zo is het voorgeko men, naar ons ter ore kwam, dat deze zomer bij het provinciaal bestuur twee subsidie-verzoeken werden ingediend voor één kunstexpositie. Doch élk subsidie-vragend comité betoogde met Idem de enige rechthebbende te zijnMaar aangezien het provin ciaal bestuur uit wijze mannen be staat, werd besloten geen van de twee elkaar bestrijdende organisaties in aanmerking voor geldelijke steun te laten komen. Een juiste beslissing, zo lijkt ons. want twee vechtende schooljongens geeft men geen dubbel tje. Dat is maar aanleiding tot nog meer wederzijdse „vijandelijkheden". Deze week heeft ook het weekblad „Burgerrecht" zich met deze onfrisse zaak bemoeid. Een aan tal Hulster ingezetenen had namelijk een wat het blad noemt „drin gend appèl op onze zin voor recht en vrijheid" gedaan. En waar een derge lijk „appèl" bij „Burgerrecht" onmid dellijk en recht tot het fiere hart gaat, toog het blad op onderzoek uit. Het verzocht B. en W. een uiteenzet ting te willen geven over de moeilijk heden, die in de Reinaert-stad waren gerezen, alsmede over het standpunt, dat door dit college werd ingenomen. Na enig uitstel, omdat het college blijkbaar het verzoek niet helemaal goed had begrepen, kwam als ant woord uit de bus de vraag van B. en W. een afschrift te willen geven van de aan „Burgerrecht" gezonden brief, met dien verstande, dat het college géén belangstelling had voor de na men der afzenders. „Burgerrecht" weigerde. Want zegt het blad: het zou volkomen in strijd zijn met alle journalistiek fatsoen, waar hier immers van een ernstig conflict sprake is, de „tegenpartij" de gege vens in handen te spelen, welke aan de redactie van een blad ter kennis neming en informatie worden gezon den. Wij hebben nog een poging ge daan het college van B. en W. hiervan te overtuigen, doch zonder enig resul taat. Integendeel. B. en W. besloten hun laatste antwoord met de opmer king: „Indien U aan ons verzoek niet kunt voldoen, laten wij de dart door U eventueel eenzijdige beschouwingen voor uw rekening". De redactie is van dit antwoord ge schrokken en verklaart enige tyd no dig te hebben gehad om over haar verbazing heen te komen. Zy conclu deert, dat het standpunt van B. en W. in een geheimzinnig duister blijft ge huld. En zij vervolgt: „Nochtans zo wij dus noodgedwon gen eenzijdig mochten zijn als gevolg van een nu ook aan ons gestelde voor waarde berust de verantwoordelijk heid daarvoor bij ons? Neen, wij ach ten dit beleid van het college tegen over ons in elk geval noch gerecht vaardigd, noch democratisch. Over het plaatselijke beleid met betrekking Vervolg op pag. 3) van de polytechnische school en voerde een charge uit Uit de menig te die zich daar had verzameld, en die voor het merendeel bestond uit studenten, klonken kreten als „fas cisten" en „zwijnen". De 7000 jongelui die in het school gebouw bijeengedreven werden, moesten luisteren naar een toe spraak van een afgevaardigde van het parlement, Buhhowski. Inmiddels dromde een menigte naar het communistische hoofd kwartier, daarbij telkens terugge dreven door de militie, die in een aantal van 2000 in actie kwam. De woedende betogers riepen: „Laat de studenten vrij, laat de studenten vrij"!, „Po Prostu, Po Prostu", en „Gestapo, Gestapo, Gestapo!" Nadat de militie was begonnen, gebruik te maken van knuppels en traangasbommen, gooide men met keien. Sommige mensen trokken zelfs stenen uit openbare gebouwen. Tot de leu zen, die men toen hoorde schreeu wen, behoorde ook de nooit eer der gehoorde uitroep: „Weg met Gomoelka". Gomoclka is de communistische leider die vorig najaar het Poolse regime heeft gedestaliniseerd. Het tramverkeer in het centrum van de stad moest worden gestaakt. De leiding van de Poolse commu nistische partij heeft vrijdagavond in een communiqué meegedeeld dat het studentenblad „Po Prostu" was verboden, omdat het een valse voorstelling gaf van de economische en politieke situatie in het land, en meningen propageerde die volkomen vreemd zijn aan het communisme. Ondanks waarschuwingen die door het centrale comité werden gegeven, kwam, aldus dit communiqué geen verbetering in de activiteit der re dactie en van de partijleden in deze groep, maar een verslechtering. Vol gens het partijsecretariaat is het te gen het studentenblad genomen be sluit „correct". H is het 375 jaar geleden dat op initiatief van paus Gre- gorius XIII de Juliaanse ka- j§ lender door de Gregoriaanse g p tijdrekening werd vervangen, p waardoor tien dagen werden p p versprongen en men 15 in- p plaats van 5 oktober schreef, n M is het Grote Verzoendag 1 (Isr.). 1 EN MORGEN p eindigt in Engeland de p M zomertijd. p wordt de beroemde Zwit- p serse architect Le Corbusier, m de ontwerper van het Philips- p paviljoen voor de a.s. wereld- p tentoonstelling te Brussel, 70 p p jaar. iiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii De Sowjet-Unie heeft, naar radio- Moskou vrijdagavond meldde, een kunstmaan afgeschoten. Volgens het Russische persbureau Tass draait de kunstmaan thans om de aarde in een elliptische baan op een hoogte van naar schatting hoogstens 900 km. De aardsatelliet is bolvormig en heeft een doorsnee van 58 cm. en een gewicht van 83.6 kg. Hij is uit gerust met een radiozender. Het is niet bekend waar de satelliet is ge lanceerd. Zichtbaar De satelliet is vrijdag afgevuurd. Hij was in de straten van de op en ondergaande zon in zijn vlucht te volgen, zo meldt Tass. Het af schieten van de kunstmaan is een onderdeel van het program van het internationaal geofysische jaar. De tijd die de satelliet nodig heeft om een keer om de aarde te draaien, wordt op 1 uur en 35 min. geschat. Een raket heeft de kunst maan de vereiste snelheid (onge veer achtduizend meter per secon de) voor de draaiing om de aarde gegeven. Daarna werd de kunst maan van de raket weggeschoten, aldus Tass. Boven Moskou De satelliet zal vandaag tweemaal boven de Russische hoofdstad komen, aldus radio-Moskou, namelijk om 1.46 uur en 6.42 uur plaatselijke tijd. De -zender van de satelliet is werk zaam op 15 en 7.5 meter, of 20005 en 400Ö2 megacycles. De satelliet zal he denochtend met behulp van kleine te- le-^fepen of verrekijkers zichtbaar zijn. De baan maakt een hoek van 65 graden met de aequator. Signalen Radio-Moskou deelde mede dat de signalen gelijkend op radiotelegra- fièsignaien van 0,3 seconden met een even lange pauze dermate sterk zijn, dat zy door een groot aan tal radio-amateurs opgevangen moe ten worden. Drie seconden wordt uitgezonden op een golflengte van 7.5 meter, de daar op volgende drie 'seconden op een golflengte van 15 meter. Door astro nomische stations in de Sowjet-Unie zijn reeds waarnemingen verricht. De Amerikaanse aardsatelliet zou ko- „De satelliet draait thans om de aarde in een ellipsvormige baan op een hoogte van naar schatting tot 900 kilometer. Hij heeft de vorm van een bol met een doorsnede van 58 centimeterweegt 83,6 kilogram en bevat een radiozender". Dit alles vertelde radio-Moskou gisteravond over de aardsatelliet, die volgens dit radiostation gisteravond in Rusland werd gelanceerd. Hoe ingewikkeld het binnenste van een aardsatelliet eruit ziet, vertélt deze fotodie be trekking heeft op het (nog niet vol tooide) Amerikaanse kunstmaan project. Een cohte kunstmaan heeft uiteraard, in tegenstelling tot dit de monstratie-exemplaar, geen glazen omhulsel. mende lente worden gelanceerd. Van Amerikaanse zijde heeft men zich loveDd over de Russische presta tie uitgelaten. Deskundigen van de British Broad casting Corporation hebben bekend gemaakt signalen tc hebben opgevan gen die van de satelliet afkomstig zjjn. De signalen werden in de afge lopen nacht opgevangen door een sta tion te Kent, op de lengte die door radio-Moskou is genoemd. Aan boord van de Amerikaanse tor- i kaanse bemanningsleden bloed afge- pedobootjager U.S.S. Huntington, die staan ten bate van het Nederlandsche in de Parkhaven te Rotterdam ligt, Roode Kruis, hebben vrijdagmiddag 200 Ameri-1 Dr. mr. TV. Hugenholtz, voorzitter van de „Nederlandse Vereeniging tot bescherming van dieren" en president van de „Wereldfederatie tot bescher ming van dieren" heeft een toespraak voor de radio gehouden. Dr. mr. Hugenholtz merkte daar bij op, dat dierendag de bron is, waaruit allen, die nog niet het geloof in de uiteindelijke zege van het goe de en het rechtvaardige verloren hebben, nieuwe moed putten. Helaas kan dierenbescherming echter nog steeds niet op afdoende wijze tegen dierenmishandeling op treden, vanwege onze gebrekkige wetgeving. Daarom hebben wij enige jaren geleden een concept-wet aan de regering overhandigd en vol ver wachting ziet dierenlievend Neder land nu uit naar de spoedige behan deling van het ontwerp-dierenbe- schermingswet. Een goed land kenmerkt zich door een goede wet ter bescher ming van dieren, immers de on bedrieglijke waardemeter van het zedelijk peil van een mens en van een heel volk is: hoe zij de dieren behandelen. NA HALF JAAR IN DOMINICAANSE REPUBLIEK... Terug naar Oostenrijk en daarna wellicht naar Canada en Amerika Verbitterd en ontgoocheld zyn vrijdagmorgen omstreeks acht uur 288 Hon gaarse vluchtelingen met 't Italiaanse passagiersschip „Irpinia", dat een lijndienst onderhoudt tussen Midden- en Zuid-Amerika en West-Europa, in Vlissingen aangekomen. Gelaten en met doffe ogen, waarin alle hoop op een goede toekomst uitgeblust was, stapten zy van boord. Zes maanden had den zy doorgebracht in de Dominicaanse Republiek, een eiland voor Mid- den-Amerika, waar de zon dag in dag uit meedogenloos brandde en waar liet voedsel schaars was. Na die verschrikkelijke oktober-revolutie in Hon garije waren zij -"aar Oostenrijk gevlucht en later waren zij in een groep van 500 mannen, vrouwen en kind eren naar de Dominicaanse Repu bliek geëmigreerd. „Daar wachtte ons een goed be- Europa, maar niet naar Honga- staan, verzekerde men ons", zo rye". En zo arriveerden zij vrijdag vertelde één van deze vluchtelin- ïn Vlissingen. Nog dezelfde dag gen, „maar het werd een bittere werden zij in een extra-trein ge- teleurstelling. We konden het niet zet, die lien rechtstreeks naar uithouden. VVe wilden terug naar Wenen zou brengen Het was niet gemakkelijk om deze Hongaarse vluchtelingen te spreken te krijgen. Marechaussee en politie waakten er bij de Vlissingse Buiten haven voor, dat. geen „onbevoegden" bij de Hongaren kwamen en ook, dat er geen Hongaren uit de groep kwa men. Verbijstering was af te lezen van de gezichten van enkele Honga ren. die wy spraken, toen zij 's mid dags in een trein op het Vlissingse station wachtten op het vertrek naar Venlo, waar de grens gepasseerd zou worden. „Waarom doet men dat? Ze zeggen, wat we in een democratisch land zijn en we zijn toch geen com munisten, die persé naar Hongarije terug willen. Dat willen wij helemaal niet. We konden ddér alleen niet meer leven Daarna vertelden zij het verhaal van hun verblijf in de Dominicaanse Re publiek. „Voor ons vertrek heeft men ons verteld, dat het klimaat van de Dominicaanse Republiek ongeveer ge lijk was aan dat van Hongarije", zo vertelde één van hen in de volle trein, in goed verstaanbaar Duits. „Maar temperaturen van 45 en zelfs 50 gra den waren geen zeldzaamheid. Onder een gloeiende zon moesten we op het land werken. En soms was alles te vergeefs, want dan Was er geen wa ter meer. We leefden in hutten met wanden van hout en daken van stroo. Hier, zo leefden we", vertelde hij en hij liet foto's zien van bouwvallige hutten en cactus velden. „Op primitieve vuurtjes buiten de hutten moesten we ons eten koken en we verdienden niet eens voldoende om genoeg brood te kopen. Ringen, polshorloges en zelfs kleren verkoch ten we om voldoende voedsel te kun nen krijgen. We voelden ons als sla ven verkocht", aldus één van deze Hongaarse vluchtelingen, die gesto ken waren in wel schone, maar ar moedige kleding. Onder bewaking Eén der opvarenden van de „Irpinia" vertelde, dat de 288 Hongaarse vluchtelingen in Ciudad Trujiflo, de hoofdplaats van de Dominicaanse Re- publieK, onder bewaking aan boord waren gebracht. In de toeristenklasse (Vervolg op pag. 2) KORTE PREDIKATIE Gij zult niet in staat zijn den Heer te dienen Jozua 19. Merkwaardig dat Jozua zoiets te gen zijn volk zegt. Wij durven het niet te zeggen in onze kerken en zelfs niet buiten onze kerken. Trou wens, we zouden er waarschijnlijk ook niet veel mee bereiken. Wie gaat er nu propaganda voeren voor een bepaalde vereniging en zegt er dan meteen bij: je zult nooit een goed lid kunnen worden. Dat kan alleen maar tot gevolg hebben, dat onze propa ganda mislukt. Maar als xoij niet in staat zijn God te dienen, betekent dat ook het einde van alle „Gods-dienst". Niet een einde omdat God niet zou be staan. Het is niet het einde van „God", maar het einde van ons, van onze ,fiienst". Waarom zijn we niet in staat God te dienenNiet omdat we er geen zin in hébben of omdat we niet in Hem geloven. De Israëlieten wilden hun God ook wel dienen en geloofden heus wel in Hem. En toch kunnen zij Hem niet dienen. Omdat Hem dienen betekent: Hem alléén dienen. Dat is juist het hachelijke van al onze GodsdienstZe is zo ten dele, zo halfslachtig. Een beetje God dienen en voor de rest onszelf en onze we- reld. Dat kan niet, zegt Jozua. Want God is Heilig. En toch doen we het. Trouwens God wil ook dat we het zullen doen. Als we dan maar weten, dat wat we doen, een onmogelijk werk is. Het vjordt mogelijk gemaakt niet door ons, maar door God, door zijn gena de. Het wordt mogeijk gemaakt door Jezus Christus, die alleen in staat geweest is om God God alleen te dienen. Onze godsdienst kan dan ook niets andersmeer zijn dan een smachtend verlangen om door deze Christus in bescherming genomen te worden. Ons dienen van God kan nog slechts zijn een liefhébben van Jezus. Nee wij kunnen God niet dienen, wij kunnen alleen ons vastklampen aan Jezusaan zijn belofte: Wie in Mij gelooft zal niet verloren gaan, maar het eeuwige leven beërven. Het kruis is het einde van onze „godsdienst". Daarom verwachten wij niets meer van onze godsdienst, maar alles van onze liefde tot Christus en van zijn Liefde voor ons. Elleivoutsdijk. L. W. BLOK. VERWACHT. KOUDE OCHTEND Toenemende bewolking met later voornamelijk in het noorden van het land enige regen. Matige, aan de kust later krachtige wind, tussen west en zuidwest, ongeveer dezelfde middagtempera turen als gisteren. ZON EN MAAN 6 oktober Zon Maan 7 oktober Zon Maan op 6.51 op 16.58 op 6.52 onder 18.07 op 17.19 onder 5.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1